HEEMAF Opsporingsintensiteit verergert misdadigheid f Langendijker Groentenveilingen Breuklijders! TERLÈP's Drogisterij f 90.- UITENL ANDSCH O VERZICHT" Woensdag 8 Juni 1938 Tweede blad Prof. Haringbuizen neemt afscheid Donkere kamer in een Koolhoven MEER DAN EEN MILLIOEN KILOMETERS Marechaussee-theorie JfR. KEMPE BESTRIJDT DEZE STELLING. Hoe komt het, dat de criminali teit bij het Roomschkatholieke volksdeel omvangrijker is dan bij het Protestantsche? „Roomsch kerkelijke tncht leidt tot persoonlijke stuurloosheid." Als eerste deel van een serie stu diën over de misdadigheid, is zoo juist een belangwekkend werk ver schenen van mr. G. Th. Kempe, dat tot titel draagt: Criminaliteit en kerkgenootschap. In een uitvoerige 'bespreking, welke de N.R.Ct. aan deze studie wijdt, schrijft het blad o.m. Dm zooveel mogelijk gebruik te kunnen snaken van betrekkelijk gelijksoortige groe pen delinquenten, welke omvangrijk genoeg -zijn voor statistische bewerking, heeft dr. Kempe zich moeten beperken tot de groep Nederlandsch Hervormden en de groep Joomsch-katholiekeni Vergelijking. Bij dit onderzoek" nu dat, wat de voornaamste uitkomsten betreft, loopt over de periodes 1910—1914 en 1921-^1930, is een wijziging in aard en omvang in de criminaliteit der r.k. gebleken. In de eerste periode werd bij hen n.1. hoofdzakelijk pau pers- en drinkerscriminaliteit waar genomen; in de tweede periode was de deelneming aan dit soort delicten gedaald, maar die aan oeconomische delicten gestegen. De criminaliteit der Ned. Herv. beweegt zich hoofd zakelijk op het gebied der oeconomi sche delicten. De omvang van de cri minaliteit der r.k. was in de tweede periode aanzienlijk geringer dan in de eerste, maar toch nog boven het peil van die der Ned. Herv, Tn het derde hoofdstuk wordt de oeconomi- Jche en sociale positie der betrokken groe pen, welke, naar wordt aangenomen, van invloed is op de criminaliteit, beschreven. In de vorige hoofdstukken was gebleken dat. de roomsch-katholiekcn steeds een crimi nologisch ongunstiger beeld vertoonen dan andere groepen. Het vierde hoofdstuk is ge- j\vijd aan de verschillende verklaringen die anderen, die ditzelfde verschijnsel hadt waar genomen (echter vaak minder zuiver dan dr. I Kempe) er voor hebben gevonden i Interessant is het van dit overzicht van ]fcrschillende meeningen kennis te nemen. Aan veiling N.M.B, nog een aan voer alleen aanvoer Broeker vei ling nog geen groote drukte is weldra te verwachten kleine tuinders wachten op resultaat on derzoek steun andere op eerste steunuitkeering»1938 komt wel gauw vrij groote aanvoer vroe ge aardappelen dalende prijzen echter nog beter dan verleden beduidende aanvoer van tomaten betere prijzen dan verleden week echter lagere dan verleden jaar toen echter geringer aanvoer rabarber deed het weer goed aan merkelijk hoogere prijs dan in '37 goede prijzen voor bloemkool. De veiling van den Noordermarktbond wacht nog steeds op den aanvoer van de eerste vroege aardappelen. De laatste week was daar dus nog geen aanvoer. Verwacht wordt, dat deze in de komende week wel zal plaats vinden. De handel concentreerde zich dus de af- geloopen week aan de Broeker veiling. Groote drukte heerschte ook daar nog niet. De aanvoer bepaalde zich nog slechts tot enkele producten. Het zal echter wel niet lang meer duren, of verschillende nieuwe groenten zullen er worden gepresenteerd. Verwacht wordt, dat al spoedig de vroege koolsoorten en de wortelen zullen verschij nen, zoodat er dan weer drukte en beweging aan deze veiling zal ontstaan. De kleine tuinders wachten nu ofj den uit slag van het onderzoek der door hen ver strekte gegevens, om na te gaan, of zij voor den steun aan deze groep van tuinders in uitzicht gesteld, in aanmerking zullen ko men. Voor zodver we daarover kunnen oordeelen, zullen een belangrijk deel van hen van deze steunregeling kun nen profitceren, dit in tegenstelling met de verwachting, welke er aan vankelijk van gekoesterd werd. Andere tuinders zien verlangend uit naar de eerste steunuitkeering over 1938. Die blijft intusschen .maar lang uit. Ongetwijfeld zal dit wel moeten worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat er heel wat gegevens te verwerken zijn. Wat in een goed vat is, verzuurt niet, moeten de belanghebbenden hierbij maar denken. Als men echter met een leege portemonnaie zit, kan het wachten op geldelijken steun wel wat lang duren. Vrij zeker is het echter wel, zoo lichtte men ons van welingelichte zijde in, dat de roode kool wel niet zal worden gesteund, daar de Om te beginnen ontmoeten wij 'daar de z.g. marechaussee-theorie, volgens welke de grootere opspo-' rings- en vervolgingsintensiteit in de Zuidelijke, overwegend roomsche provincies het criminaliteitscijfer doet stijgen. Deze theorie, welke in 1910 tot uitvoerige Kamerdebatten heeft geleid, is thans weer actueel: zij zal althans door velen weer aan gehaald worden, wat natuurlijk nog niets zegt aangaande haar eventueele juistheid. Met cijfers, o.m. betreffen de de criminaliteit van r.k. in ste den boven den Moerdijk, toont dr. Kempe aan dat er voor deze theorie geen grpnd is. Celibaat een oorzaak? Het is niet mógelijk hier alle verklarin- gen welke in dit overzicht worden weergege ven te noemen. Wij laten slechts de voor naamste, volgen. Zoo lezen wij dat bijv. Bon ter de verklaring zocht in den oeconomi- schen achterstand der roomschen; deze zou e wijten zijn aan diepliggende, eeuwenoude listorische invloeden, waarbij hij o.m. de on derdrukking van de roomschen, het voor- laamste argument van Duynstee, noemt; lierbij vergete men echter niet dat de room- ichen niet in alle landen onderdrukt zijn ge- iveest. Ook vinden wij de theorie van Ariëns ;enoemd, die de groote criminaliteit voor een lelangrijk deel wijt aan drankmisbruik. Dan wordt nog melding gemaakt van de ingunstige positie der roomschen in biolo gisch opzicht, welke Feber o.a. als argument jebruikt; deze ongunstige positie zou dan te wijten zijn aan het. celibaat. Dr. Kempe komt len aanzien hiervan tot de conclusie d-t leze theorie niet bruikbaar is, omdat zij liet voldoende aannemelijk kan worden ge naakt. Roomschen staan niet zoo zelf standig tegenover het leven als protestanten. Tenslotte wordt gewezen op de the orie, volgens welke de criminaliteit onder de roomschen zoo groot is door de minder zelfstandige positie welke zij tegenover het leven innemen op grond van het leèr- en tuchtgezag van hun kerk. Dr. Kempe meent, dat met deze theorie alleen rekening kan worden gehouden bij de verklaring van de groote-stadscriminaliteit der roomschen, dit weer in verband met de immigratie van het platteland naar de groote steden: wanneer zij n.1. onder het toezicht van hun dorps geestelijke en dorpsgenooten van daan zijn, voelen zij zich meer stuurloos dan protestanten in dezelf de omstandigheden, aldus de schrij ver. In het derde hoofdstuk van zijn boek noemt «r. Kempe de feiten, welke gevolg zijn van bet verschil in levensstijl. De roomschen bleven achter bij de anderen op allerlei ge bied. Al is er dan den laatsten tijd wel een ken tering gekomen, het zal den katholieken toch nooit mogelijk kunnen zijn hun maat schappelijke energie geheel te ontvouwen in ®en maatschappij, die niet volgens de katho lieke beginselen is ingericht, aldus dr. kempe. De levensstijl oefent invloed uit op de oeconomische omstandigheden, en deze op non beurt zijn van invloed op de criminali- Voor U bestaat een BREUKBAND, die U weer in staat stelt, alle werkzaamheden, zonder bezwaar uit te voeren. Dit is TER- LEP's BREUKBAND ZONDER VEER. dus géén knellend gevoel en hinderlijke druk. Ook in BREUKBANDEN MET VEER heb ben wij een grooie sorteering. Steeds alle maten voorradig. In prijzen vanaf f2.50. Alleen verkrijgbaar in Apothekers Assistenten, HOOGZIJDE 103. Tel. 99 SCHAGEN. prijzen van 'deze koolsoort zoodanig zijn ge weest, dat zij de productieprijs heeft opge bracht. De aanroer van vroege aardappe len, Schotsche muizen, was in de af- geloopen week al van beteekenis. Jammer dat het met de prijzen den verkeerden kant uitging. Werd voor groote Schotten aanvankelijk f 15.60—f 16.90 betaald, deze prijzen hand haafden zich helaas niet, doch liepen vrij sterk terug. Elke veiling gaf een verminde ring te zien, zoodat den laatsten dag der week de 'prijzen tusschen f 10.40 en f 11.80 lagen. Sterker nog was de achteruitgang der prijzen van de drielingen. Deze brachten den eersten dag dezer week nog f20.60f22. op, terwijl ze Zaterdag voor f 10.10f 10.80 werden verkocht. Deze daling is wel wat al te sterk. Toch geven ze niet al te veel reden tot klagen, als men de prijzen vergelijkt met die van het vorige jaar. Op 4 Juni 1937, hij een aanvoer van 18.300 K.G. werd aan de Broeker veiling voor groote Schotten f9.20 f 10.50 betaald, voor drielingen f 10.90—f 12.10. Op denzelfden datum dit jaar werd bij een aanvoer van 14000 K.G. resp. f10.40f 11.80 en f 10.10f 10.80 besteed. Den volgenden dag waren deze prijzen f 6.20f 7.90 en f 16.4Q f9.—. De aanvoer van tomaten uit de warme kassen van St. Pancras, Broek op Langendijk, Hugowaard en en een enkele uit Zuidscbarwoude, ook nog wel van verder af, was de ze week van beteekenis. De prijzen waren beter dan de vorige week. Voor A werd in den beginne f25.40f26,20 betaald; in den loop der week liepen ze iets achteruit met het resultaat, dat op het laatst f22.50f25.werd besteed. Voor B. waren de prijzen ongeveer dezelfde. Voor de C-sor- teering werd het meest betaald. Begonnen met f27.10, werd den laatsten marktdag nog f24.20f25.60 besteed. CC hield zich ook vrij goed. Er werden n.1. prijzen voor be taald' van f20.10 tot f22.60. Verleden jaar waren de prijzen in dezelfde week wat beter, n.1. voor A van f 32-^36.20, B 30.20—34.80, C f33.10—f36.20 en CC f25.20—f27.10. Opge merkt zij hierbij, dat de aanvoer toen in to taal 17400 K.G. beliep en nu 32500 K.G. Rabarber deed het nu aanmerkelijk beter dan verleden jaar. Dit product brengt wer kelijk beste prijzen op. Aanvankelijk werd zelfs f5.20f7.90 betaald, op het eind der week f3.70f6.10. Verleden jaar lagen de prijzen tusschen f 1.70 en f2.70. De aanvoer van bloemkool was ook stij gende. De prijzen er van bleven goed. Eer ste soort bruto f18.— tot f 19.60 op, met een kleine uitzondering in 't midden der week, toen er nog voor f 15.50 en iets meer werd verkocht. Ook voor tweede soort waren de prijzen bevredigend n.1. f 13.70—14.90, met voor enkele kleine hoeveelheden iets min der, n.1. f 10.30—f 12.—. Over het algemeen mag men dus over den gang van zaken niet ontevreden zijn.. Bij KB. van 3 Juni is aan Ir. J. Haringhuizen, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoogesohool te Delft, met dankbetuiging voor de be langrijke in deze betrekking bewe zen diensten. JOURNALISTEN MOETEN „POLITIEK VEILIG" ZIJN. Dr. Goebbels neemt nieuwe maat regelen, Iri liet vervolg moet ieder redacteur van een Duitsche krant, alvorens definitief op de lijst van den vakbond der Duitsche pers te worden geschreven, „politiek veilig" zijn. Het politiek dossier van den candidaat zal wor den bestudeerd door den leider van de Nat. Socialistische partij in zijn woonplaats. Bo vendien moet hij een bewijs van goed gedrag en goede zeden van de politie overleggen. Dit besluit is genomen door Dr. Goebbels Tot nu toe was het bewijs van goed gedrag voldoende. Prof. Haringhuizen. Prof. Haringhuizen werd in het Jaar 1 te Twisk geboren; zijn jeugd bracht hij in Nieuwe Niedorp door. Aanvankelijk be stemd, zijn vader op de boerderij op te vol gen, bleek alras, dat zijn geest meer haak te naar de sludie. De jonge Haringhuizen ging lessen volgen bij het Iloofd der school in Iloogwouderweere, den heer van Wijk, Op 16-jarigen leeftijd deccl hij het toelatings examen voor de Militaire Academie; hij werd echter afgekeurd en kwam toen in de 3e klas van de" H.B.S., te Alkmaar. Na zijn den helder studie daar voltooid te hebben, vertrok bij naar Delft, waar hij waterbouwkunde stu deerde. In het jaar 1892 ging hij als jong inge nieur naar Nederlandsch-Indië, twintig jaar was hij daar werkzaam, waarvan geruimen tijd als hoofd van de afdeeling Irrigatie van het departement van Burgerlijke Openbare Werken. Dat ir. Haringhuizen, ondanks zijn lang durig verblijf in de tropen, het dorp van zijn jeugd niet. vergeten was, moge blijken uit het. feit, dat hij tijdens zijn verlof weer in Nieuwe Niedorp kwam wonen en zelfs aan zangersfeesten, aldaar, deelnam. Na voorgoed de tropen te hebben vaarwel gezegd en in zijn vaderland te zijn terugge keerd, werd ir. Haringhuizen benoemd tot hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen en korten tijd later tot hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool tc Delft, waar hij waterbouwkunde doceer de. Wij hopen, dat prof. Haringhuizen nog langen tijd van een welverdiende rust mag genieten. Toestel, bestemd voor de kartor graphie, naar Turkije, vertrok-, ken. Gistermorgen om' zeven uur vertrok van hét vliegveld Waalhaven het Koolhoven tweemotorige kartographie-vliegtuig, de F. K. 49, in opdracht gebouwd voor de Turk- sche regeering en bestuurd door den twee den fabriekspiloot der Koolhovenfabrieken, W. Noordink, met als passagier den boord- mecano Meissler, naar Ankara (Turkije.) Dit toestel, dat speciaal is ingericht voor het fotografisch in kaart brengen van uit gestrekte gebieden en dat met het oog hier op is uitgerust met een donkere kamer en een complete installatie van de meest ver nuftige fotografische instrumenten, terwijl het beschikt over een zeer groote actie-ra dius, heeft kort geleden voor een Turksche afname-commissie proef gevlogen en daarbij in alle opzichten voldaan aan de zeer hoog gestelde eischen. hebban Heemaf motoien zonder storing geloopen ln de electitBche treinen van de N. S.l De Staatsmijnen kozen eea Heemaf molor voor den grootsten.mijn. ventilator ter wereld! Zoo'n motor in Uw Stofzuigert Die kunt U krijgen. De Heemaf maakt schitterende stoizuigers met den bei roemden S K A. motor. Geen koolbor stels, dus radiostoring uitgesloten. Vraag demonstratie! STOFZUIGER Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK, Heerenstraat 128, Schageru IN HET VERRE OOSTEN EEN PERIODE VAN RUST. HET TERUGROEPEN DER DUITSCHE MILITAIRE ADVISEURS. VERDEELDHEID ONDER DE NATIONA LISTEN IN SPANJE? ONEENIGHEID OP HET FRANSCHE SOCIALISTISCHE CONGRES. In betrekkelijke rust zijn de Pink sterdagen verloopen. Uit het Verre Oosten, waar Japanners noch Chi- neezen zich van dit feest zullen aan trekken, komen weinig berichten omtrent vijandelijkheden. De strijd neemt daar het gewone verloop, dat we reeds beginnen te kennen. Van tijd tot tijd conccntreeren de Japan ners er al hun krachten op een bepaald doel en ze zijn tot dusverre altijd nog sterk genoeg gebleken om dit dan ook inderdaad te bereiken. De inspanning, welke daarbij wordt aangewend, schijnt echter hij zonder groot te zijn, want telkenmale wordt de periode van activiteit gevolgd door een tijdperk van rust, dat. natuurlijk niet alleen aan de Japanners, doch ook aan de Chinee- zen ten goede komt. Daarbij moeten de Ja panners voor ieder volgend doel al liooger grijpen. Thans heet ITankau aan de beurt te zijn om te worden veroverd. Zoo dit plan inderdaad wordt uitgevoerd bcteekent dit opnieuw een lange veldtocht, steeds langer verbindingslijnen in een land. waar de gue- rilla-oorlog hevig woedt en dit doel zal wel evenmin als ieder vorig kunnen worden ver wezenlijkt zonder dat andere fronten worden verzwakt en een deel der daar behaalde winst moet worden opgegeven. Zoo ziet het er naar uit. dat de Japanschc veldtocht in China nog lang niet is afge- loopen. Waarbij zich het voor Japan eenigs- zins deprimeerend feit voordoet, dat Japan onherroepelijk altijd moet winnen. Dat is het nadeel van het vechten in een groot, dichtbevolkt land gelijk China is. Het ver lies van een beslissenden slag, zou het Ja- pansche gebouw als een kaartenhuis kun nen doen instorten! En het wordt steeds moeilijker om dit altijd-winnen te blijven volhouden. Een ntensch is nu eenmaal slechts een mensch, hij is feilbaar. In Euro pa kan Hitier daarvan meespreken, die tot dusverre ook altijd won, die zich echter in Tsjecho Slowakije voor het eerst een halt zag toegeroepen, waaraan hij gevolg had tc geven. Zoo zal het de Japanners in China hoogst waarschijnlijk ook gaan na korter of lan ger tijd. Intussch'en heeft Hitier de Duitsche mili taire deskundigen, die daar als adviseurs van Tsjang Kai Sjek optraden, uit China teruggeroepen. Dit is zonder eenigen twijfel ge schied op aandringen van Japan, dat, het anti-Komintcm-pact te dien einde vermoedelijk uitlegt als een soort Japansch-Duitsch vriend schapsverdrag, hoewel het in wer kelijkheid slechts bedoeld is tegen dc verbreiding van het communis me. Door welke motieven de Duitsche regec- ring zich er toe heeft laten overhalen aan de Japansche verlangens te voldoen, zal wel in het duister blijven. Op het oogenhlik lijkt het onmiddellijk gevolg te zullen zijn, dat China zich nauwer aan Rusland hecht, zoo dat de lezing, welke aan het anti-Komin- fern-pact in deze wordt gegeven, eer de ver breiding van. het communisme in de hand werkt, dan dat het omgekeerde het geval zou zijn. In den nood vreet de duivel echter vlie gen, zegt het spreekwoord en Japan daarvan kan men zeker zijn»is op het oogenblik te zeer in beslag genomen in China, dan dat het zich erg druk maakt over het Sovjet-isme. China moet klein, de rest is hij zaak. Tsjang-Kai-Sjek, van zijn kant ook ïn nood, maakt daarvan ook een, deugd en zoekt hulp in Moskou, al heeft hij in den loop der jaren overduidelijk bewezen, van het communisme allerminst, gediend te zijn. Rusland had in China het pleit prac- tisch verloren, doch, door de welwillende medewerking van Japan, krijgt het in het Hemclsche Rijk nog eens weer een. kans en wel een zeer goede. Welke Duitsche belangen overigens ge diend zijn door dit terugroepen der Duit sche militaire deskundigen, is bij dit alles verre van duidelijk. De Duitsche handel had, als gevólg van deze assistentie in China, vrij entree. Een bewijs van vriendelijkheid valt in dit nieuwe besluit niet te lezen en het zal ze ker niet zonder terugslag blijven op dee zakenrelaties. Waar de Duitsche export- handel evenals die van alle andere lan den groote moeilijkheden ondervindt ,is het niet verwonderlijk, dat het terugroe pen der militairen in Duitsche zakenkrin- gen geen prettigen indruk heeft gemaakt. En waar bovendien de regeering uiterst gebrand is op export ten einde in het bezit te komen van deviezen en daarmee in dat van grondstoffen voor de bewapeningsfa- bricage, mag men zich met verwondering afvragen, door welke motieven de Berlijn- sche hecren zich in deze hebben laten lei den. Vergrooting van den communistisclvm invloed, bemoeilijking van den eigen ex port, het zijn geen geringe nadeelcn! Op Japanschc beloften voor de toekomst zal men daarbij wel niet houwen. Het is voorbarig de huid te verdeelen, voor dc beer geschoten is. Wat kan het zijn?? Tn Europa hebben 'de 'diplomaten inder daad een rustige Pinksteren gehad De rust werd alleen verstoord in Snanje, wa»r hel zonder bommen r~'- - 1 - dagen niet bleek te kunnen stellen. Zelfs vielen er een aantal op Fransch grond gebied, waardoor de Parijsche regeering, zoo ze wil, gelegenheid heeft weer een krachtig woord te kunnen laten hooren, gelijk Engeland die heeft gehad door de bombardementen van enkele Britsche sche pen. De Spaansche vechtersbazen zullen, der gewoonte getrouw, eventueele protesten wel rustig naast zich neerleggen. Dat zijn we al zoo gowend. En daarbij zal het wel blijven, want noch Engeland, noch Frankrijk hou den er Duitsche methoden op na en zul len gelijk destijds de Duitschers als represaile de een of andere Spaansche haven gaan beschieten. Interessant bij een en ander zijn de be richten, die uil Andalusie kwamen, waar de vroeger dikwijls genoemde generaal Queipo de Llano in opstand zou zijn geko men tegen Franco. Geruchten blijken dik wijls loos alarm te zijn, maar bij het vrij. groote mengelmoesje, waaruit de partij der „nationalisten" bestaat, zou het zeker niet onmogelijk zijn, dat dc heeren onderling wat herrie hebben gekregen. Uit de krijgs verrichtingen der laatste dagen zal wel blijken, in hoeverre de berichten waarheid bevatten of niet. Zoo ja, dan zouden de Spaansche republikeinen eens te meer kunnen zeggen: Als dc nood op zijn hoogst is, is de redding nabij. In Frankrijk hebben de locialisten ge durende de Pinksterdagen „gepraat". Veel gepraat zelfs, maar liet ging op hun con gres als zoo dikwijls in de wereld: zooveel hoofden, zooveel zinnen. De kwestie was natuurlijk, dat de partij mee heeft gere geerd en de leiders hebben daarmee de gelegenheid gehad vast te stellen, dat the orie en practijk altijd nog twee zeer ver schillende dingen zijn. Ze hebben aan het roer gestaan en weten nu, dat dat heel iets anders is, dan van de wal af het werk van anderen te becritiseeren. De meeste lagere goden weten dat echter nog niet, die gelooven nog in de mogelijkheid van de verwezenlijking hunner hoogste idealen en zoo is de oneenigheid die op het congres heerschte. niets verwonderlijks. Integendeel, het zou vreemd hebben mogen heeten, zoo was geweest.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5