lhl'foillVlnt Èrlenn-Martin neergestort DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japanners naderen Hankau Geweten en partij discipline Bomaanslag blijft een raadsel Vlieger gedood 7amiïie-N*V/s belaagd Alkmaar koppig Aardappeloogst zal slecht zijn Kerkelijk verraad EERBER1CHT „Karimata" uitgevaren 1U ONDERDAG 9 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10591a Laan, Schagen, Tel. 20. N.V. Uitg.-Mi]*. „Hollands Noorderkwartier" UIT ONZE OOST Uit Kalidjati wordt gemeld, dat de kortverband-vlieger sergeant H. J. Cornet gister met een Glenn Martin toestel is neergestort. De vlieger werd gedood. Sergeant H. J. Cornet is, aldus de N.R.Ct., op het vliegveld Kalidjati tij dens een oefenvlucht, tengevolge van 1213 een foutieve landingsmanoeuvre, neergestort. Sergeant Cornet, was de eenige inzittende. Het vliegtuig is to taal verbrand. De begrafenis zal heden te 8.45 !20!uur van Andir plaats hebben. !60i 568- De commandant van de afdeeling >951 1208 Luchtvaart is per vliegtuig naar de ^plaats des onheils vertrokken. Een Glenn Martin. jj$N BELASTINGVRIJHEID VOOR BE- 2" PAALDE RESERVEERINGEN. 371 de memorie van Antwoord in zake wetsontwerp houdende aanvulling van tot bevordering van de richtige lief- der directe belastingen wordt het vol- c ontleend. Wet op de richtige heffing, waarin de •pstcldc nieuwe regeling zal worden 'nomen, werkt uitsluitend negatief. Met hulp kunnen in bepaalde gevallen ju- jche belemmeringen worden opgeruimd ce aan de belastingheffing in den weg 77. 73!" 14 n, doch belastingplicht scheppen waar op grond van de werkelijke omstandig- in niet reeds bestaat, kan de wet niet. 371 Zijn de omstandigheden zoodanig, dat de winst van een naamlooze w vennootschap niet geaclit kan wor- 351 |en tot het inkomen van de aan deelhouders bij te dragen voordat zij jgjaan hen is uitgekeerd (het normale dan zal de nieuwe regeling op bedrag van de door aandeelhou- I7gdcrs verschuldigde inkomstenbelas- geen invloed kunnen hebben. 17A Wanneer echter de omstandighe id den zoodanig zijn, dat, ondanks het '35bestaan van de naamlooze vennoot- schap, de aandeelhouders in werke- OjlijkHeid geacht kunnen worden de winsten te genieten, ook zijn die nog niet formeel uitge- i41 Keerd, dan (maar dan alleen) kan 83met een beroep op de nieuwe rege ling worden bereikt, dat die aan- 63 leclhouders, in overeenstemming lt rnet den wcrkclijken toestand, voor Olde volle gemaakte winsten worden 11 aangeslagen. et ontwerp, tot wet verheven, zal slechts fevolg hebben dat. beter dan thans, recht gedaan aan het beginsel volgens het- de aandeelhouder wiens positie in jj gelijkheid met die van een particulier ernemcr overeenkomt, ook niet op gun- Sr voet dan deze laatste in de inkomsten- gisting behoort te worden aangeslagen. De wijze van berekening. de gevallen waarin de ontworpen re- toepassing zal vinden, zal inderdaad 73als particulier ondernemer beschouwde eelhouder worden aangeslagen voor volle bedrag der gemaakte winsten, B^r zoover die althans geacht kunnen M den in werkelijkheid te zijnen bate te ien. De stelling, dat dit winstaandeel 25 ds moet worden bepaald naar evenredig van het aandcelenbezit, kan de minis- echter niet zonder voorbehoud onder- rijven; hij kan zich namelijk zeer wel t allen denken, waarin een andere wijze berekening geboden zou zijn. Men zou misschien de bepaling betreffende de reserveeringen voor aanwijsbare bedrijfsdoeleinden kun nen vervangen door een ten aan zien van die reserveering te trekken flrens van 100 pet. van het aandee lenkapitaal, behoudens het recht van den belanghebbende om de re delijkheid van een grootere reserve aan te toonen en het recht van de belastingadminisratie om, bij een kleinere reserveering, het bewijs te leveren, dat het gereserveerde bedrag niettemin de grenzen der redelijkheid overtreft. De minister meent echter zoodanige wijziging niet in het ont werp te moeten aanbrengen. Goed bezien, laat. het ontwerp het vraag stuk van belastbaarheid of belastingvrijheid van reserves van naamlooze vcnnnootschap- pen "ebeel onberoerd; het heeft, immers al leen betrekking op winsten die in werke lijkheid rechtstreeks door den ondernemer zelf worden genoten. Aan wijziging van de wet op de inkomstenbelasting in dien zin, dat belastingvrijheid wordt toegekend voor bepaalde reserveeringen, valt op het oogenblik niet te denken, al ware het slechts om der wille van de belangrijke financieele gevolgen. Een bepaling krachtens welke reserves, niet voor aanwijsbare bedrijfsdoeleinden ge vormd, buiten aanmerking blijven, indien vroeger op het aandeelenkapitaal verliezen mochten zijn afgeschreven, zou de minister zoowel op principieele als op practische gronden volkomen misplaatst achten. Bij nota van wijzigingen wordt ten slotte voorgesteld, den datum van inwerkingtre ding der wet nader te bepalen op 1 Mei '38. NEDERLANDSCHE KOST PER K.L.M. EN K.N.I.L.M. NAAR AUSTRALIË. Speciale poststempel voor de eerste vlucht. Zooals bekend, zal op 5 Juli a.s. het eer ste vliegtuig uit Nederlandsch Indië naar Australië vertrekken in den geregelden dienst van de K.N.I.L M.. Met ingang van dien datum zal men dus per K.L.M. en K.N.I.L.M. post naar Australië kunnen ver zenden. Het K.L.M.-vliegtuig, dat uit Am sterdam vertrekt, op 28 Juni, geeft te Bata via directe aansluiting op het voor Austra lië bestemde K.N.l.L.M.-toestel. Alle in Nederland ter post bezorgde stuk ken, welke met de vlucht van 28 Juni a.s. naar Australië verzonden worden, zullen door de posterijen worden voorzien van een specialen stempel. B. en W. willen procedure te gen de provincie niet recht streeks bij het Amsterdamsche hof aanhangig maken. Zooals wij onlangs meldden, hebben Ged. Staten van Noordholland zich bereid ver klaart, Alkmaar voorloopig stroom te blij ven leveren op de condities als tot 31 Mei jl. werden toegepast, tot de eindbeslissing in het te voeren proces zou zijn gevallen. De ministers van Binncnlandsche Zaken en van Waterstaat hebben er daarbij op aangedrongen, dat de gemeente er toe zou medewerken het geschil rechtstreeks aan hangig te maken bij het Amsterdamsche gerechtshof en niet eerst bij de bevoegde rechtbank; dit, teneinde de procedure zoo spoedig mogelijk te doen verloopen. B. en W. van Alkmaar gaan hier mede, op advies van hun rechts kundigen raadsman, echter niet ac- coord en stellen den raad voor, het geding wèl eerst bij een gewone rechtbank aanhangig te maken. Hedenavond zal de raad dit voorstel in een spoedvergadering behandelen! Op vrijstelling van de heffing voor de telers aangedrongen. Het Tweede Kamerlid Groen heeft aan den minister van Economische Zaken de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het vroege-aardappclgewas door vorst- en windschadc zoodanig geleden heeft, dat met vrij grootc zekerheid mag worden aangenomen, dat de oogst zeer gering zal zijn? Is de minister niet van oordeel, dat, nu de eerste zeer geringe aan voer reeds tegen een prijs van de hand gaat, die op zich zelf niet. laag, doch, gelet op de geringe opbrengst, niet loonend is, door de noodlijdende tuinders aanstonds de heffing van f50.per h.a. onmogelijk kan wor den betaald? Acht de minister deze heffing, waartegen over geen garantie van een loonende prijs slaat, niet des te meer onbillijk, nu er alle kans is dat het bedrag voor het. doel waar voor het bestemd is, niet of slechts voor een deel noodig zal zijn. en dan zonder meer ten .bate van het Landbouwcrisisfonds zal ko men? Is de minister onder deze omstandigheden bereid om de telers van vroege aardappelen van deze heffing vrij te stellen, c.q. een re geling te treffen, waarbij een heffing naar de geveilde hoeveelheid wordt toegepast? De burgerbevolking wordt uitge leid. Nieuwe bombardemen ten. De Chineezen zetten hun terugtocht naar de eerste verdedigingslinie voor Hankau voort. De Japanneezen heb* ben het kruispunt van de Loenghai- spoorlijn met den PeipingHankau- spoorweg, Tsjengtsjau, bijna be reikt. De linkervleugel der Japan neezen nadert langs de Jangtsc, on der dekking van de vooruit varen de kan on nee rbootenlangzaam de eerste stelling voor Hankau. In Han kau wordt de uittocht der burgerbe volking voortgezet. Bombardementen voortgezel. In antwoord op vragen van buitenland- sche journalisten heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken gezegd dat de Japansche vliegers nooit de Chineesche burgerbevol king hebben aangevallen. Zij zullen even wel voortgaan met het bombardeeren van de versterkte steden van China, zooals Kan ton en Hankau. Verder deelde hij. mede, dat ook de Fran- sche ambassadeur, evenals do Britsche am bassadeur stappen heeft gedaan bij het ministerie van buitenlandsche zaken in ver hand met do bombardementen. Kanton is reeds weder zwaar en langdu rig gebombardeerd. Drie bommen zijn gevallen op de Lingham universiteit een Amerikaansche instelling. Twee bommen zijn neergekomen op de Rocking Buildings. Een Chineesche vrouw werd gedood en een aantal buitenlandsche vrouwen kreeg een zenuwschok. Japansche vliegtuigen hebben ook pam fletten omlaag geworpen hoven Swatau. Hierin werd medegedeeld, dat de oorlogszo ne thans naar Zuid China is verplaatst. De -burgers wordt aangeraden de stad onmid- Rond liet reorganisatie-voorstel der Ned. Ilerv. Kerk gebeuren sensatio- ncele dingen. De term „verraad in Noordholland", gaat als een gevleu geld woord door vrijzinnig Neder land. De provinciale classis van Noordholland heeft n.1. dezer dagen den orthodoxen pre dikant dr. G. Oorthuys van Amsterdam, één der félste voorstanders van het reorganisatie- ontwerp, in de Synode gekozen. Deze keus door de overwegend vrijzinnige classis, kan slechts tot stand zijn gekomen, doordat één der vrijzinnige classisleden op .den orthodoxen predikant gestemd heeft. Begrijpelijkerwijs wordt daardoor, het aan nemen avn het ontwerp, waar de vrijzinnigen zoo scherp tegen gekant zijn, in de liand ge werkt. Het is dan ook verklaarbaar, dat men de houding van het betreffende lid met „ver raad" betitelt. Anderen meenen daarente gen, dat hier van „verraad" geen sprake is. Zoo schrijft een vrijzinnige in de N. R. Ct, van heden: Hoe zeer biet voor de tegenstanders van het reorganisatie-voorstel te betreuren mo ge zijn, dat door medewerking van een vrij zinnige (in casu de afvaardiging naar de Synode voor Noord-Holland), de kans van aanneming grooter geworden is, zoo mag dit toch niet tot gevolg hebben een derge lijke stem voor verraad of „onopgelost raad sel" uit te maken. Sedert wanneer zou een vrijzinni ge niet meer een eigen oordeel mo gen hebben en zich onvoorwaarde lijk moeten verbinden aan lioogere partijbesluit.cn? Het is toch steeds de roem van de ware vrijzinnigheid geweest, een zelfstandige meening er op na te houden. Waarom kan de persoon in quaestie niet van oor deal zijn, dat deze reorganisatie be ter dan geen enkele reorganisatie is of er iets heel anders van ver wachten dan de meeste tegenstan ders? Bij de ethischen zijn er toch ook velen fel vóór en fel tegen. Is de „partij-discipline" waar de vrijzinnigen anders zoo op afge ven bij Gereformeerden of Roomschen, nu plotseling het hoogste geworden wat er be staat en waaraan men zelfs zijn geweten moet ondergeschikt maken? Door dit te eischen, brengt men een ergeren doods steek aan de ware vrijzinigheid toe, dan de meest ocnfessioneele reorganisatie doen zou, aldus de schrijver. d,~ \uMtHOSCHUHUO dellijk te verlaten. De vliegtuigen keerdeen later terug en wierpen een viertal bommen naar de forten. Diplomaten naar Hankau. De buitenlandsche diplomaten vertrekken de een na den ander uit Sjanghai naar Hankau, aldus een bericht uit Sjanghai. Men hecht belang aan deze bezoeken der buitenlandsche diplomaten aan Hank?iu, waar zij de maatregelen zouden gaan be spreken, noodig om het hoofd te bieden aan den toestand sinds het verloop van den strijd langs de Loenghaispoorlijn. Deze maatregelen zouden o.m. betreffen de be scherming en terugtrekking der onderda nen hunner landen en de behartiging der buitenlandsche belangen. Ook zouden de bezoeken in verband staan met een ver plaatsing der Chineesche regeeringsbu- reaux naar Joenanfoe, waarover berichten zijn ontvangen. De Amerikaansche regeering heeft een protest doen toekomen aan den Japanschen consul-generaal te Hongkong, tegen het Ja pansche bombardement van de dependances der Lingham-universiteit, die ovei; een Amerikaansche schenking beschikt, Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINTi Verwachting: Zwakke tot mati ge, aanvankelijk verander lijke wind, later meest Zuid west, zwaar bewolkt of be trokken met waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien, aanvankelijk nog warm, la ter koeler. Verdere vooruitzichten Onzeker Rotterdamsche rechercheurs te ruggekeerd. De diplomatieke „Bora". Ook Lou de Visser gaat zich met het geval be moeien. Naar het Hsbl. verneemt zijn gis teren de inspecteurs der Rotterdam sche recherche, die in het buitenland een onderzoek hebben ingesteld, met betrekking tot den bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam terug gekeerd. Zij zullen eerst verslag uit brengen aan de justitieele autori teiten. Daarna zal worden overwo gen of er van de zijde van de po litie nadere mededeelingen over het onderzoek zullen worden gedaan. „Bora": meer diplomatiek dan openhartig. De koerier Bora vertoeft nog steeds op het hoofdbureau van politie. Ondanks aan vankelijke vrij positieve mededeelingen, dat hij ook niet als koerier in dienst stond van Novalec, is zijn rol toch nog niet in alle onzichten duidelijk, zegt het blad. Wel zijn de verklaringen, die hij heeft afgelegd tot nu toe in alle opzichten juist geweest, doch Boranowski is in zijn antwoorden meer di plomatiek dan openhartig. Hij is zeer scherp in zijn antwoorden. Toen hem gevraagd werd hoe hij zoo dwaas kon zijn om in het Rotterdamsche hoofdbureau van politie een instelling van de G.P.Oe te zien, hetgeen aanleiding is geweest een etmaal lang in lichtingen te weigeren, in welken tijd de dader tijd gehad heeft om het land te veria- ton, antwoordde hij: „Er was hier in Neder land nog nooit een homaanslag gepleegd." Toen hij er aan werd herinnerd, dat hij niet kon weten dat er een bomaanslag was gepleegd, omdat hij te laat is aangekomen om getuige te zijn van* de conferentie tus- schen Konovalec en den dader Waloeck, ontweek hij verdere antwoorden. Vragen van Lou de Visser. Naar aanleiding van de ontploffing heeft het communistische Tweede Kamerlid, de heer de Visser, de ministers van Buiten landsche Zaken en Justitie eenige vragen gesteld. Gevraagd wordt of de regeering niet van meening is. dat het verkeerd is geweest uitsluitend af te gaan op de ver klaringen van den handlanger van Kono valec, den z.g. Bora en dat gebruik is ge maakt van de diensten van andere leden van de organisatie van Konovalec, n.1. le den van het z.g. Oekraïnische Bureau te Londen? In de vragen wordt verder gewag gemaakt van de ophitsing in een deel van de Ne- derlandsche en de overige pers tegen de Sovjet-Unie en gewezen op de schade aan de goede handelsbetrekkingen tusschen Nederland en de Sovjet-Unie, welke hier van een gevolg kan zijn. Ook wordt er gesproken over de mede deelingen, die op een nauwe samemver- kin-r wijzen tusschen bepaalde persoonlijk heden der fascistische partij in Duitsch- land en de handlangers van Konovalec. Tenslotte wordt gevraagd om een onder zoek onafhankelijk van invloeden, die uit gaan van de kringen waaruit het slacht offer voortkwam of van hen, die met deza kringen samenwerkten. Hedenochtend te kwart over zeven is de „Karimata" naar het wrak van de „Lutine" vertrokken. De bag germolen werd gesleept door de sleepbooten „Holland", „Texel" en „Volharding" van de firma Doeksen. Op het terrein van de Lutine zijn, naar de N.R.Crt. meldt, de voorbereidingen vol tooid en de grootste stukken van de over blijfselen van den toren van Beckers zijn opgeruimd en door de werkschepen van de reederij Doeksen naar Terschelling ge bracht, waar zij thans liggen op eenige zolderschuiten als plaatselijke bezienswaar digheid. De plaats, waar de Lutine ligt., is met palen aangeduid en de ankers, waaraan de Karimata zal liggen zijn in zee gebracht

Schager Courant | 1938 | | pagina 1