RAAD ZIJPE Schagen of Helder centrum gemeente voor de Zijpe AKKERTJES De heer Doorn complimenteert B. en W. over hun moed, maar de Voorzitter neemt het niet! Onparlementaire taal van parle mentariërs, niet gepast meent Voorzitter. Bespottelijke voor stellen? De Raad weet niet welke gruwzame feiten zich in de Zijpe voordoen! Voorzitter als hoofd der politie wèl: —De bur gemeester verdedigde de auto- busaanvrage van Noordholland niet warm, of wel warm, maar dan zonder persoonlijke voorlief de. De heer Niestadt als voor treffelijk pleitbezorger van Scha- gen's belangen! Schagen is centrumplaats, niet Den Helder, zegt de heer Doorn. Voorzitter wil graag, dat de randgemeente Schagen bevordert, dat de cen trumgemeente Schagerbrug woonplaats van den tweeden schoolarts wordt - Aan meester's huis wordt f 700.vertimmerd. 3>e raad vergaderde gistermiddag. Als de oorzitter, de heer nrr. D. Breebaart, de ergadering lieeft, geopend, den heer Bruin elukgewenscht, heeft met zijn herstel en de otulen der vorige bijeenkomst met dank aan cn samensteller, den secretaris, den hr. De loer, zijn goedgekeurd, worden behandeld g volgende ingekomen stukken. Goedkeuring op eenige Raadsbesl ui- Th Bericht van den heer H. N. Kaptein, it hij zijn benoeming als lid der commis- ie tot wering van schoolverzuim en van ie,i*. J. M. van Wolf eren, dat zij haar be- oeming als onderwijzeres aan de O. L. chool te St. Maartensbrug aanneemt. c. Jaarverslagen van de commissie voor ijzondere nooden, van de vrijwillige vcr- eersinspectie, van de Bank voor Neder- tndsche gemeenten van het Middenslands-- orgstellingsfonds, van Schooltandverzor- ing. De jaarverslagen zullen circuleercn. d. Verslag van de op 16 Mei 193$ ge- ouden vergadering van den Vleeschkeu- ngsdienst, kring Barsingerhorn. e. Bericht van den minister van Onder ijs betreffende toepassing art. 22 bis van e Lager Onderwijswet 1920. (Art. 22 is dat, waarbij aan Ged. Staten Ie bevoegdheid is gegeven het aantal holen te regelen. Van 1 Juli 1933 af, zijn e besluiten houdende bevel tot vermeerde- ng van het aantal openbare scholen aan c goedkeuring van den minister van On- erwijs onderworpen Versl.) Dit betreft de schoolbouw in 't Zand, waar- lor de Raad den minister heeft te berich- n, dat hij prijs stelt op behandeling dezer ïngelegenheid door den minister. Het formeele voorstel wordt z.h.s. aange- amen. f. Bericht met besluit van Ged. Staten etreffende voorloopige vaststelling van het. uotiënt. art. 10 financieele verhoudings- esluit van 1935. Het quotiënt is vastgesteld op 13.12.56. mededeelingen. Voorzitter doet eenige mededeelingen aar aanleiding van het gesprokene in de aadsvergadering van 25 Januari over aan- chaffing motorrijwielen voor de politie, anschaffing dommekracht cn benzinestorm- im,pen voor de brandweer en een parkeer- ïrrein voor auto's bij den weg naar de üincn te St. Maartenszee. Wat de motorrijwielen betreft, zijn B. en 1'. tot de conclusie gekomen, dat één motor nvoldoende is. Daarom willen B. en W. wee lichte D.K.W. motorrijwielen aanschaf- en, welke f 453.22 zullen kosten, volgens of- erte van de Fa. Moejes. Hoewel de onder- loudskosten laag zijn, meenen B. en W. och met een voorstel te moeten wachten ot de concept-begrooting 1939 klaar is, ge ien de vele uitgaven die nog te doen zijn. j-en leening is ongewenscht. Echter kunnen Ie motoren nog voor dezen winter worden langeschaft. i De heer Doorn herinnert aan de woorden fan den heer Veltman en vindt het een bespottelijk voorstel. Spreker vindt het nog bespottelijker dat en W. den moed hebben dit vorstel van 'ritman over te nemen, want het is hier léel rustig. De Zijpe heeft dergelijke din- 5en niet noodig. Om de week kan je de politie Wel een week vacantie geven, hier is toch niets te doen. Zedendelicten als de heer Vethman vreesde, zijn er ook niet. Spr. acht de uitgave niet gerechtvaardigd. U weet niet alles, Voorzitter, dankend voor het „com- Jliiuent" over den moed, maar er zijn ge vallen buiten de gemeente die onderzocht moeten worden. Een goede politie werkt pre ventief. Termen als „bespottelijk" vinclt Voorzitter niet in de sfeer van de nieuwe raadszaal passen. Weet de heer Doorn niet meer. wat er bij de heropening is gewenscht? Wil de heer Doorn een andere terminologie gebruiken? Dit past niet bij de ernstige be spreking! De heer Veltman vindt het prettig dat B. en W. het voorstel hebben overgenomen. Wcth.'v. d. Sluijs maakt rle restrictie: als de finantiën het toelaten. Voorheen had de politie een vrijbiljet op de bus, die is ver vallen. Overigens onderschrijft spr. de woor den van den burgemeester. Een deel dei- kosten wordt gecompenseerd. De heer Jansma juicht het voorstel van B. en W. toe. Een motor is geen overbo dige weelde. De heer Doorn had het liever in 1918 ge daan. Dit speciaal aan het adres van de S.D.A.P. Kwam die goeie meneer Troelstra terug, dan zou hij zich schamen. De heer Blom: Mussërt spreekt, die haalt Troelstra er ook altijd bij. Mag ik den heer Doorn verzoeken. Troelstra te laten rusten? Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De brandmeesters zijn het niet eens met de zaak van het brandweermateriaal, zoo als door den heer Jansma indertijd naar voren gebracht. Noch battings, noch storm lantaarns zijn noodig. De heer Jansma merkt op, dat bij een brand de brandweer graag van hem bat tings en stormlampen geleend had, maar 't is spreker wel goed. Voorzitter gelooft dat de brandmeesters aansturen op geheel nieuw materiaal. De heer Doedens: Ze willen de Jan van der Heyden zeker uit Amsterdam halen. De heer Jansma blijft het niet zeer des kundig vinden. B. en W. vinden het wenschelijk ten aan zien van het parkeerterrein af te wachten hoe het loopt, in verband met de handicap van het schietterrein. EEN AUTOBUSDIENST IN DE GEMEENTE? Voorzitter doet in het. kort mededeeling van de correspondentie. De C.V. Noordhol land deelde mede, een autobusdienst Bur- gerbrug-Zijpe-Petten te willen openen, in aansluiting op de lijn Alkmaar-Helder. Adhaesie werd aan B. en W. gevraagd. Nd.- Holland heeft inmiddels concessie gevraagd Indertijd zijn onderhandelingen gevoerd met de Habo voor verbinding van de W. waard met Alkmaar via Zijpe. Daarmede was Petten echter niet uit het isolement verlost. Men vond het echter niet fait de Habo te passeeren en stelde zich daarom in verbinding met het gemeentebestuur van Wieringerwaard, V.V.V. Petten en de Habo. De Habo deelde toen mede, ook een concessie te hebben aangevraagd, en een oplossing voor Petten te weten. Een confe rentie met belanghebbenden volgde, maai de Habo wilde Petten niet hebben. Het col lege stond toen weer vrij cn heeft de C.V. Noordholland adhaesie betuigd. Het be schouwt deze dienst als het voordeeligst. Een behandeling voor de rijkscommissie is gevolgd. Voorzitter was voor Zijpe tegen woordig. In een der plaatselijke bladen stond dat de burgemeester de con cessie-aanvrage van „Noordholland" warm verdedigde. Spr. zegt, dat hierdoor verkeerde indrukken kun nen worden gewekt. Spr. heeft geen enkel finantieel voordeel, hij sprak alleen als burgemeester van Zijpe. Vodr de Habo sprak de heer Niestadt, die op voortreffelijke wijze dit verzoek verde digde, wijzende op Schager belangen. Spr. constateert, dat de Zijpe aldus voorz. meer belang heeft bij een goede busverbin ding met Den Helder en Alkmaar dan met Schagen. Speciaal wat het noordelijk ge deelte betreft. Schagen heeft wel belangen voor het middengedeelte, echter alleen Donderdags. De beslising over de drie aanvragen (HA BO), Wed. Spaans en C.V. Noordholland) is nog niet bekend. Spr. had graag gewild dat voor het seizoen de zaak voor elkaar was geweest. De heer Doedens vond het beter als de dienst doorging tot de Stolpen. Voorzitter zegt dat dit niet gaat door den dienst van Van Scheijcn. Inderdaad was het beter; en bij de coördinatie van het ver keer, zal het misschien nog wel eens voor elkaar komen. In 1940 worden alle conces sies gewijzigd, maar dan komt er toch de kwestie van schadevergoeding voor de be staande diensten. De heer Doorn deelt niet het inzicht, dat de gemeente Noord-Zijpe ach op den Helder concentreert. Dit is niet waar! Schagen is de centrumplaats, de trek is niet naar Den Helder. In Scha gen en Alkmaar is men thuis, al jaren. De heer Veltman heeft, de overvinding opgedaan, dat bij een lijn met overstap- 1 punt de concurrentie stagneerend werkt, als er nog een dienst is. Kijk eens naar Oudesluis! Voorzitter meent dat de rijksinspecteur daal* voldoende invloed op kan uitoefenen. Het publiek belang is hoofdzaak en de in specteur regelt tenslotte de diensten. De raad kan echter propageeren wat het beste lijkt. De opmerking van den heer Doorn acht spr. buiten de orde. De gemeente Den Helder werkt overigens hoe langer hoe meer op de buitengemeenten. Men stapt van het onderwerp af. PENSIOENGRONDSLAG. De pensioengrondslag van Mw. J. M. van Wolferen, onderwijzeres aan de O. L. school te St. Maartensbrug wordt vastge steld op f 1052. VERGOEDING COMMISSIE- VERGADERINGEN. B. en W. stellen voor de raadsleden f 3 te vergoeden voor elke bijgewoonde verga dering van een raadscommissie en Ged. Staten goedkeuring hiervoor te vragen. De heer Veltman heeft zijn oogen uit gekeken. Verleden jaar kon er niets van komen». Voorzitter ontkent, gezegd te hebben, dat het niet kan. Het presentiegeld is echter verlaagd. De lieer Veltman: U verwart de zaak. Ik heb het voorgesteld, toen het presentiegeld van f 4.op f 3.kwam. Er was toen maar één commissie, tot nazien der reke ning, die er voor in aanmerking kwam. Voorzitter kan zich het niet. herinneren. Overigens zegt hij niet iets wat pertinent onjuist, is, en dat zou nu het. geval zijn. De heer Dignum merkt op, dat het zijn voorstel was. De heer Veltman: Dat. kan óók! Men komt tot de conclusie, dat een en ander op een misverstand berust. Het voorstel van B. en W, wordt aange nomen. B-STEUN. B. en W. stellen voor aan 173 z.g. B- boeren den steun van f 5.70 te verleenen. Voor de gemeente komen de kosten op f 2.per boer, dus totaal op f 346. Aldus besloten. Voorzitter doet mededeeling van een brief aan het college. Er is gesproken over controle in gezinnen waar dringende nood heerseht. De minister vindt de prijzen van enkele artikelen te hoog en raadt' aan de artikelen rechtstreeks te betrekken. De middenstand Is dus te duur, vïndt de minister. Voorzitter verbindt hier geen commentaar aan. zegt alleen dat. de minister van oordeel is dat middenstands- belangen hier buiten vallen. De midden stand heeft dus een taak. De. heer Dignum zou willen dat de drie middenstanclsvereenigingcn inzage van de prijzen van den minister krijgt. Voorzitter vindt hier niets tegen. Weth. v. d. Sluijs denkt dat het niet ge makkelijk is om tegen den Haag te con- curreeren. Als middenweg noemt voorzitter de bepa ling dat de middenstand via den Haag wordt ingeschakeld. Om de beurt kan iemand dan leveren en heeft zijn hoewel niet hooge provisie. De heer Doedens merkt op, dat ook het vet goedkooper geleverd kan worden dooi de middenstand. We huppelen over de controle heen, zegt de heer Veltman, maar hoe is de sa menstelling van de commissie? Kunnen er arbeidersvrouwen zitting in nemen? Voorzitter gelooft dat de heer Veltman niet bezorgd hoeft te zijn. De samenstelling wordt door de commissie van den B-steun vastgesteld, en automatisch worden alle ca tegorieën ingeschakeld. Bezorgdheid is heusch niet noodig. De heer Veltman: Ik hoop het! GEM. REGELING ALKMAAR. Beslotenwordt met de gemeente 'Alk maar een nieuwe gemeenschappelijke rege ling aan te gaan, omtrent toelating van leerlingen tot de O. L. school te Alkmaar. Aldus besloten. GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT. B. en \V. stellen voor de gemeenschap pelijke regeling vast te stellen tusschen Deri Helder en 9 andere gemeenten voor het geneeskundig schooltoezicht en den bur gemeester aan te wijzen als lid van de commissie van beheer voor den schoolart- sendienst. Voorzitter zegt dat, hoewel in de regeling als standplaats voor den tweeden arts den Melder wordt aangewezen, de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de schoolarts te Zijpe mag wonen, want den Helder heeft niet de meerderheid in de commis sie, en deze beslist. Misschien wil len de randgemeenten als Schagen wel medewerken, dat deze arts in een centrumgemeente als Schager brug of 't Zand komt.. Het contract staat op pootjes. zegt de heer Doorn. De omslag van 9 cent per kind wil de heer Doorn nog wel eens zien! Men kan goud ook te duur betalen. Voorzitter: Zeventig cents bedoelt u! De heer Doorn: Wat het dan maar is. De heer Veltman wil voor den burge meester een plaatsvervanger benoemen. Voorzitter zegt dat automatisch de loco- burgemccster ambtshalve invalt. Het voorstel wordt aangenomen. STRAATVERLICHTING. B. en W. stellen voor een nieuw straat verlichtingscontract met het P.E.N. aan te gaan. Het. nieuwe tarief beteekent een voordeel van f 96.38 per jaar voor de gemeente. In het oude contract is niet veel gewijzigd. Aldus besloten, suppletoire begrootingen. B. en W. stellen voor de 2e en 3e sup- pletoire begrooting van den dienst. 1937 en de le en 2e suppletoire begrooting van den dienst 193S vast. te stellen. Het gaat om eenige administratieve wijzigingen. Aldus besloten. landarbeiders wet. B. en W. stellen voor, eenige voorschot ten te verstrekken in verband met de bepalingen van de landarbeiderswet en wel: aan P. Brouwer te Oudesluis f2430. voor het. plaatsje, thans bewoond door C. Moerland: aan T. W. de Waard te Burger vlo! brug f 3600.— voor een perceel aan den Belkmerweg en den bouw van een woning daarop. Aldus besloten. Als U een origineele glazen buis koopt, heeft U twéé voordeelen U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. ■wirn Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker met glazen buis van 13 voob f2jZZa>ebr SLOOT DEMPEN. B. en W. stellen voor de sloot tusschen het terrein van de O. L. school te St. Maartensbrug en den openbaren weg te dempen. Men heeft zioh in verbinding gesteld met den polder over deze lij densgeschiedenis. die door de oudercommissie indertijd aan hangig is gemaakt. Het is haast krenterig van den polder, dat hij in den aanvang bij na niets wilde doen. Er worden toch duizen den guldens door den polder uit de gemeen tekas genoten. Later wilde de polder echter naast zand ook de auto beschikbaar stellen. De kosten voor de gemeente zullen nu f 235 bedragen, f 100 minder dan oorspron kelijk. Het werk geschiedt in vrij bedrijf, zegt Voorzitter naar aanleiding van een vraag van den-heer Jansma. Het object is te klein voor werkverschaffing. Het voorstel wordt aangenomen. WEGVERBETERING. B. en W. stellen voor, den weg genaamd Oosteinde, te Petten stofvrij te maken. De polder wil het werk uitvoeren. De gemeentelijke kosten zullen f 360.15 bedra gen, buiten het loon, dat in werkverschaf fing wordt uitbetaald. De heer Blom vraagt of de achterbuurt erin betrokken kan worden. Voorzitter: U VTaagt te veel voor Petten we doen al genoeg. Alles te gelijk belast de begrooting te zeer. De heer Jansma vind het werk voor de achterbuurt niet zoo erg. Valt het mee, dan kari 't stukje bij 't raadhuis eens bekeken worden. Dat is een stofgat van het pleintje tot de middenbuurt. Weth. v. d. Sluijs is het met de opmer king over de middenbuurt eens. De heer Doorn merkt op dat B. en W. voor de verkiezingen van alles beloven. Voorzitter: Dit slaat niet op mij. Laten we niet te chauvinistisch worden, het gaat. om het algemeen belang. Dit tegen de hee- ren die de plaatselijken toestand in Petten en Zijpe tegenover elkaar stellen. Weth. Nannis zegt dat de heer Doorn niet anders doet dan propa ganda maken voor de verkiezings. We hebben lak aan de praatjes van den heer Doorn, we doppen onze eigen boontjes! Voorzitter (halfluid tegen den secretaris): Maar Doorn krijgt, een compliment van de Schager krant! De verkiezingen zijn nog ver, zit mekaar dan maar in de haren. We kennen den heer Doom wel, wat hij zegt, moet men niet zoo nemen. Weth. Nannis: Alles heeft zijn grenzen! De heer Veltman zegt dat de S.D.A.P. frac tie niet destructief maar constructief is, en het niet uitmaakt of het Petten of Zijpe aan gaat. De heer Blom: We raken er aan to«t De heer Dignum: Wlij raken ook wel .eens aan wat toe. Voorz. merkt op dat het college niet dictatoriaal is aangelegd. Weth. Nannis; We hebben anders nog wel een klein beetje te zeggen! B. en W. krijgen opdracht wat het voor stel Jaarsma betreft naar omstandigheden te handelen. Het college voorstel wordt aan- genoriien. UITBREIDING STRAATVERLICHTING. B. en W. stellen voor de straatverlichting uit te breiden door bijplaatsen van vijf nieuwe lantaarns. De kosten bedragen f 100.per jaar. Het zijn lantaarns in de Zijpe, in 't Zand, dus de heer Doedens kan tevreden zijn. De heer Doedens: Nog niet, want de voorzitter heeft geen woord gehouden om de voorzitter van Plaatselijk Belang in 't Zand te waarschuwen. Spr. is wel tevreden over het plaatsen van lantaarns, maar er zijn noodzakelijker plaatsen dan bij het perceel van Apeldoorn bijv. Er zitten in den Boschweg bij G. de Wit 14 menschen in donker, daar is het noqdiger. Sommige inwoners hebben indertijd een lichtpunt aan den Wester Boschweg gevraagd' De armen aan de Westzijde van het kanaal voldoen ook niet. Het is absurd. Dr. Oterdoom heeft wel vier maal in het prikkeldraad geseten bij den Boschweg. Voorzitter zegt dat hij de toezegging aan Plaatselijk Belang inderdaad over bet. hoofd heeft gezien. Overigens ligt bet niet op den weg van een raad een deskundig rapport aan te tasten. Inderdaad blijven er gebre ken, maar aan afdoende verbetering is geen beginnen, "Aan de groene tafel moet men niet on voorbereid besluiten nemen! De wenschen van P. B. worden toch. voor een groot deel ingewilligd. Bovendien verlichten de win kels den weg. Al met al is het zoo slecht nog niet. Een amendement acht spr. min der juist. De heer Blom vraagt een lantaarn bij zijn huis. Er komen elf gezinnen langs. Petten heeft de duurste licht- rekening. zegt Voorzitter, dan moet ik andere dingen weghalen en kom in 't schuitje van meneer Doorn, De heer Doedens wil nog eens samen met Plaatselijk Belang de plaatsing van één lichtpunt van de drie bekijken. Besloten wordt, het voorstel zoo te wijzigen, dat bepaald wordt dat in 't Zand drie lichtpun ten komen, plaats nader te regelen. De heer Blom blijft op een lichtpunt bij zijn huis aandringen. Ook deze zaak zal nog eens bekeken worden. Weth. v. d. Sluijs meent, dat Plaatselijk Belang moet bevorderen dat boomen de lichtuitstraling niet belemmeren. De heer Blom: Ik ben niet blij, maar en fin! VERBETERING ONDERWIJZERSWONING B. en W. stellen voor eenige herstellingen te doen aan de onder wijzers woning te Scha gerbrug. Er komt te weinig licht en het tocht. Na onderzoek van den gemeente-opzichter blijken de kosten f728.15 te zullen zijn. De toestand zal dan aansluiten met die van andere woningen van schoolhoofden. Aldus besloten. RONDVRAAG. De heer Doedens merkt op, 'dat nog geen eindrekening is getoond van verbouw raad huis en secretariswoning. Voorzitter merkt op. dat de gedetailleerde rekening volgt in de gemeenterekening. De hoofdsom is reeds bekend. Het werk der commissie is afgeloopen. Het is niet te doen gebruikelijk alle finesses den Raad te too nen. De commissie krijgt de rekening nog te zien en kan rapporteerena Het heeft niet meer gekost dan de begrooting. De heer Doedens vindt de uiteenzetting van den Voorzitter onvoldoende. Sjr. is er overigens niet bang voor dat men honder den guldens beneden de begrooting is ge bleven! De heer Veltman dient vragen in naar aanleiding van het stopzetten der centrale werkverschaffing. Deze zullen in de vol gende vergadering worden beantwoord. Mw. Vriesman—Slot wijst op de moeilijk heden, die zich dezen zomer zullen voor doen voor de menschen te zorgen die bui ten de steunregeling vallen, ingevolge de rijksbepalingen ten opzichte van het maxi mumaantal Wie moet men inschakelen en wie met? Voorzitter acht ook deze zaak moeilijk. Die het het meest noodig hebben zal men inschakelen. Overigens is het een rijkszaak, W!?r u 611 W' weini* aan kunnen doen. De heer Doorn vraagt waarom voor 1939 de ontwerp-begrooting naar Ged. Staten moet. Vertrouwt men de zaak niet? We zijn toch niet noodlijdend? Wat hebben ze er mee te maken? yoorzitter wijst op de algemeen© regel. Juist gemeenten die niet noodlijdend zijn, zijn aan deze bepaling onderworpen. De andere hebben toch niets te zeggen. Overi gens is het voor 1939 nog niet vast. DE KERK TE PETTEN. Vervolgens gaat de raad ïn comité ter bespreking verbouw achterste gedeelte van de Ned. Herv. Kerk te Petten. Na af- loop van de vergadering wordt een geza menlijk bezoek gebracht aan „Buiten Zorg" om de nieuwste verbeteringen te be wonderen,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5