Hitier redde e wereld Japanners stoomen U DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De saneering in de bloembollencultuur uitschlands vredelievendheid is geen zwakte tweden door yerstroomingen geteisterd Ik deed het niet, zegt Becker vrouw Franco staat voor Castellon naar Nanking Jeerbericht Nederlandsch schip in nood MAANDAG 13 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10594. Laan, Schagcn, Tel. 20. flWgOW rfet RV. Uitg.-Mip. „Vlollonds Noorderkwartier" Als dank een stroom van laster, zegt Rndolf Hess. Tsjecho-Slowakije bestaat door den lengen van Versailles. In een groote rede, door 500.000 personen In aanwezigheid van Hitier te Stettin uitgesproken, beeft de plaatsvervangend leider Rudolf Hess trachten aan te toonen, dat Hitier de wereld van een ramp redde, en dat als dank een stroom van laster over zijn hoofd wordt uitgegoten. Hoe armzalig, aldus Hess, zijn de men- chen daarbuiten in de wereld, die gelooven, at Adolf Hitier zou kunnen streven naar orlog en vernieling. Hij kent den oorlog, ij weet, dat deze liet einde zou beteekenen an zijn vredelievende plannen Hij weet dat en Europeeshe oorlog het einde zou be- lekenen van de cultuur van Europa Ik wil e, dat allen, die verantwoordelijke posten Betten bij andere volkeren, den oorlog even oed zouden kennen als bije r zich evenzeer an bewust zouden zijn wat een oorlog voor ct lot van Europa beteekent. Bijna nooit eeft men zoo lichtvaardig met het lot der volkeren gespeeld. in deze laatste weken, in welker aan ïbeurtenissen rijke middelpunt een staat ond, die als zoodanig slechts dank zij de ugen van Versailles bestaat en die dank de leugen de wereld in opwinding ver- g te brengen. De plechtige beloften, die de minderheden van dien staat zijn ge ven, zijn gebroken. Steeds vrceselijker orden de minderheden ontrecht, geterroriseerd en mishandeld. Steeds weer zijn de leden van het niet- sjechische volkdeel neergeslagen, alleen ndat zij geen Tsjechen zijn. Helder en iiidelijk staat voor aller oogen: Ten eerste, deze staat is klaar blijkelijk niet bij machte orde en rust binnen zijn grenzen te hand haven. Ten tweede: deze staat is geworden tot 'n haard van gevaren voor den vrede in Europa. Het be teekent den vrede in Europa te be dreigen, wanneer men plotseling zonder het geringste motief mobili seert. Maar deze staat mobiliseert niet alleen. Bliksemsnel heeft hij aan de grenzen tusschen hem en zijn nabuur een toestand opgeroe pen, die practisch een soort oor logstoestand is. Als motiveering voor dit gevaarlijke op- leden is de wereld bekend gemaakt, dat Litsche troepen zich in de richting van de fens bewogen. Een niet bewezen, volkomen pwaar gerucht is dus voldoende om te spe- met een afschuwelijkcn oorlog. Aan Uitgestrekte qebieden onder water Honderden gezinnen in Noord-Zwe den worden met den ondergang be- I dreigd door de rampzalige over stroomingen, tengevolge waarvan reeds uitgestrekte gebieden onder I water staan en thans ook steden en dorpen bedreigd worden. Militairen I en vliegtuigen werken mede bij het verleenen van hulp aan de bewo- I nors van de geteisterde gebieden. I De schade wordt op tien inillioen j kronen geschat. Een nieuw gevaar vormen de millioenen joomstammen, die door het water uit de op- ijagplaatsen zijn gespoeld, en die door de jhieren Unica en Vendel in Spocland in •azende vaart worden meegevoerd, zoodat jc bruggen gevaar loopen, onder den druk Ier voortsnellende stammen te bezwijken. Nadere berichten maken er melding van, 'at in de overstroomde gebieden van de rovincie Norrjand de toestand is verer fd. Het water heeft een groote opslag- laats van timmerhout weggespoeld. Meer lan twee millioen balken werden tegen de "oote spoorbrug van Vaennaes gedreven en oen vreest, dat deze thans zal instortenDe poorwegverhindingen zijn onderbroken en e autoriteiten zijn begonnen het dorp poeland te ontruimen. RUDOLF HESS. niemand anders dan aan den Fuehrer heeft Europa en de wereld het te danken, dat dit spel niet tot de catastrophe heeft geleid. Het is slechts verwonderlijk dat in hun angst waarschijnlijk waanzinnig gewordenen niet zoo spoedig mogelijk tot rede gebracht zijn door staten, die invloed op hén hebben. In plaats daarvan hebben wij beleefd, dat in ieder geval in het openbaar door een groot deel der radiozenders, door communiqués in de pers enz. een stroom van laster en feitenverdraaiingen uitgegoten is tegen hen, wien alleen het te danken is, dat Euro pa niet in vlammen staat. Toon echter ge bleken was, dat, Duitschland niet reageert op de provocaties, wilden plotseling bui tenstaanders allen vredesengelen zijn ge weest. Voortgaande verklaarde Hess, dat de vol keren zelf even weinig als ooit den oorlog willen. Er leven nog te veel frontsoldaten on der de volkeren en de frontsoldaten in de ge heeld wereld willen den vrede. „Ik kan mij in ieder geval niet indenken, dat de werkelijke oudstrijders van andere volkeren goedkeu ren, dat hun dapperheid en de dapperheid hunner kinderen misbruikt wordt om oor logsopruiers hun handwerk mogelijk te ma ken." Ten slotte waarschuwde Hess er voor Duitschland's vredelievendheid voor zwak te te houden. Halsstarrig houdt zij haar on schuld vol, In de zitting van Zaterdagmorgen heeft dc president van het hof het verhoor van de Weduwe Becker geëindigd. Vastberaden bleef zij op de haar gestelde vragen ant woorden, waarbij zij voortging, met de voor haar bezwarende getuigenissen te looche nen. Geen enkele bekentenis kwam over haar lippen. De verdediging heeft nieuwe conclusies gedeponeerd, waarover het hof in zijn vol gende zitting, t.w. Maandagmorgen, zal oordeelen. Aan het einde van de zitting heeft de rechter van instructie zijn rapport uitge bracht. Hij schilderde het karakter van de Wed. Becker en wees op de talrijke tegen strijdigheden, welke zich tijdens de instruc ties, die ruim zeventien maanden heeft ge duurd, hebben voorgedaan. Op den dood der dictatoren Felle taal van Britsch afgevaar digde. De conservatieve afgevaardigde, majoor Loker Tampson heeft gisteren te Leeds een rede gehouden, waarin hij zich in bewoordin gen van zeldzame felheid tegen dictatoren keerde. Onze laatste twee minister-presiden ten, zoo zcide hij o.a., vluchtten voor Musso. lini en Hitier, doch het oogenblik is geko men, dat aau deze piraten het hoofd moet worden geboden om ben omver te werpen. Ik bef een denkbeeldig glas op, om een dronk uit te brengen op den dood van alle dictatoren en op de gezondheid van alle be vrijders. Mag het bestuur der Algemeene Vereeniging met de regeering blijven samenwerken. Vandaag wordt een buitengewone alge meene vergadering gehouden van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Wederom maakte de „casus belli" in de ver eeniging, de saneering, het onderwerp der besprekingen uit. De agenda vermeldt slechts een punt, en wel de motie. Ilct hoofdbestuur verbindt daaraan de portcfcuillekwcstic. Wanneer zoo besluit het hoofdbestuur zijn uiteenzet ting en motiveering der motie in de beschrij vingsbrief dc motie niet wordt aangeno men, zou het hoofdbestuur zich verplicht zien af te treden. De hoofdbestuursmotie is kort en bondig en luidt als volgt: „De Algemeene Vergadering der Algemee ne Vereeniging voor bloembollencultuur op 13 Juni 1938 bijeen, acht het noodig, dat, hoe wel een uitspraak tegen alle bestaande sa neringsmaatregelen is gevallen, het hoofd bestuur zijn medewerking geeft aan de uit voering van de van overheidswege opgeleg de saneeringsmaatregelen, zoowel wanneer de maatregelen op de huidige wijze worden uitgevoerd, i als wanneer de uitvoering in handen van het vak zelf wordt genomen." In de toelichting wijst het hoofdbestuur op de in de op 11 April gehouden verga dering geuite critiek op het hoofdbestuur. De indruk is door enkele leden gewekt als of door het. hoofdbestuur niet voldoende ge tracht is de vroeger gedane uitspraak der vergadering tegen de seneeringsmaatrege- len uit te voeren. Het hoofdbestuur spreekt dit pertinent te gen. Direct na deze uitshraalc heeft het H. B. overwogen, dat., nu een groote meerder heid tegen saheering bleek te zijn, het met alle kracht moest aandringen op afschaf fing der saneeringsmaatregelen. Tn een breedvoerig request, bepleitte het H.B. bij den minister afschaffing der saneerings maatregelen, ook in audiëntie werden de bezwaren naar voren gebracht. Het hoofdbestuur heeft reeds vroe ger overwogen, of het zich moest terugtrekken uit de instanties die de door de regeerirtgopgelegde maatregelen uitvoeren, nadat de mi nister had bekend gemaakt, dat hij aan den wcnsch der Alg. vereeni ging niet zou voldoen. Na bespre king kwam het tot de conclusie, dat het onverantwoordelijk zou zijn, dit te doen. De regeering zal niet op een beslissing terugkomen, omdat een organisatie zich onttrekt aan de uitvoering der maatregelen, terwijl het aan den anderen kant niet meer mogelijk zou zijn de belangen der leden bij deze uitvoering vol doende te behartigen. Het hoofdbestuur meent dan ook dat het de opgelegde maatregelen moet blijven hel pen uitvoeren, ook al zal het hoofdbestuur op de juiste tijd en plaats de uitspraak te gen de saneering opnieuw met kracht naar voren brengen en verdedigen. Het verloop dezer vergadering wordt in de Kringen van de bloembollenkweekers met belangstelling gevolgd. Ondanks felle aanvallen weinig winst. Noorsch schip aangehou den. Evenals de voorgaande dagen, hebben de opstandelingen ielle aan vallen gedaan aan het front van Te- ruel en Castellon. Zij maakten daarbij geen vorderingen. Aan het front van Teruel bezetten de recht- schen den heuvel Caifas. Voor Mora de Rubielos hopen zich de lijken der rechtschen en de onbruikbaar ge worden tanks op bij de stellingen der regeeringstroepen, die weerstand bieden aan de aanvallen. In de pro- vicie Castellon, in een streek waar geen wegen zijn, hebben de recht schen de laatste dagen vorderin gen gemaakt naar Lucena del Cid. De regeeringstroepen blijven den opmarsch der rechtschen naar Cas tellon tegenhouden. Drie rechtsche jachtvliegtuigen zijn neergeschoten. Castellon bereikt? Afdeelingen van het Galicische leger heb ben volgens rechtsche berichten, de buiten wijken van Castellon bereikt. De strijd is fel en liet terrein is moeilijk. Dit nummer bevai 8 pagina's Geen eed op Hitier 1500 Pruisische predikanten wei gerachtig. Volgens den Zwitserschen Evange- lischen Persdienst zouden 1500 Prui sische predikanten geweigerd hebben den eed op Hitier af te leggen. Nog in hechtenis. Het aantal predikanten der belijdeniskerk, dat zich op het oogenblik in hechtenis be vindt, bedraagt vijftien. Gisteren zijn in de Berlijnsche kerken gebeden voor hen ge houden. AANVAL OP HANKAU. Overstroominqsramp dreigt De Japansche oorlogsschepen, die, zooals wij Zaterdag meldden, de rivier de Jangtse Kiang opgevaren waren, hebben vijf tot zeshonderd man op den Zuidelijken oever aan land gezet en vier- tot vijfhonderd op den Noordelijken oever, terwijl de oorlogsbodems meer naar het Oos ten werden samengetrokken, waar zij een versperring legden. Het is duidelijk, dat het nieuwe offensief aan de boven-Jangtse reeds Is inge zet, en dat nieuwe pogingen, troe pen aan land te zetten, te verwach ten zijn. Gemeld wordt, dat acht Japansche transportschepen met on geveer een brigade aan boord, de ri vier opstoomen naar Nanking. Intusschen verklaren de Chinee- zen, dat het Japansche offensief in de richting van Tsjentsjau te Pais- ja, dat enkele kilometers meer naar het Oosten gelegen is, tot staan is gebracht door de overstrooming van de gele rivier, die, ofschoon voldoen de om de militaire operaties te be lemmeren, minder ernstig geacht worden, dan oorspronkelijk werd ge vreesd. Gisteren zijn door de Japansche vloot, die do Jangtse opvaart, nabij Nanking twee kleine afdeelingen aan beide oevers aan land gezet. Naar verklaard wordt, hebben de Chinee- zen de landingsdivisies gedwongen, naar de transportschepen terug te keeren. De ont scheping geschiedde onder dekking van het geschutvuur van de vloot. In verschillende deelen van de in- ternale nederzetting te Sjanghai zijn bommen geworpen, als gevolg waar van een Japannees en vijf Chinee- zen werden gewond. Een der bom men was gericht op het Amerikaan- sche radiostation, doch dit werd niet beschadigd. De politie der nederzet ting, stelt alles in het werk om de daders op te sporen, doch zij is hier in tot nu toe nog niet geslaagd. Verwarde toestand te Hankau. Volgens te Tokio ontvangen berichten heerscht in Hankau de grootste verwar ring. De burgerbevolking verlaat de stad in grooten getale en vluchtelingen van het front stroomen de stad binnen. De vreem delingen, n.1 .ongeveer 1200, waarvan 300 Engelschen, 200 Amerikanen, en verder Duitschers, Franschen en Russen, hebben een vrijwilligerscorps gevormd om zich te gen ongeregelde Chineesche benden te be schermen. De Japansche vlootautoriteiten hebben medegedeeld, dat de aanval op Hankau langs de Jangtse is begonnen. Alle buiten- landsche oorlogsbodems en koopvaardij schepen is verzocht zich terug te trekken uit het gebied tusschen Woehoe en Hoe- kau. Om Hankau te bereiken moeten de Japansche oorlogsschepen groote versper ringen vernietigen, waarvan de eerste groep bij Koeikiang is aangebracht. Duizenden Chineesche arbeiders hebben maandenlang aan den aanleg dezer ver sperringen gewerkt. Dreigt overstroomingsramp? Volgens een medcdeeling van de Chi neesche militaire leiding, stroomt het wa ter van de Gele Rivier door de breuken in de dijken van Noord-Ilonan, welke breuken ontstaan zijn door de zware be schieting der Chineesche stellingen van Oostelijk' Tsjensjau door de Japansche artillerie en luchtmacht. Men vreest, dat hierdoor een der ergste overstroomingen in de geschiedenis van China kan ont staan. Zaterdag is Kanton opnieuw gebombar deerd. Er zijn bommen terecht gekomen in de buurt van Siatsjoen. de nieuwe electrïscbe centrale aldaar, welke door Duitschers is aangelegd en 3 millioen dollar heeft ge kost, is tot drie keeren aan toe getroffen en thans geheel onklaar gemaakt. 4- 1 4~ "1 DB BILT SEINT» Verwachting: Matige tot krach tige meest Noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig verandering in temperatuur Verdere vooruitzichten: Koel weer. Gestrand op Finsche scheren- kust. Toestand ernstig. Het Nederlandsche stoomschip „Friesland" uit Rotterdam met twin tig man aan boord is op de Finsche scherenkust buiten Brahestad aan den grond geloopen. Zaterdagnacht heeft het schip SOS-seinen gegeven, maar door den harden storm kon men aan boord zijn positie niet nauwkeurig opgeven, waardoor het voor de reddingsboo ten, die zoowel van Zweedsche als van Fin sche zijde werden uitgezonden, buitenge woon moeilijk was het schip te bereiken, al dus de Crt. Het bergingsvaartuig „Hermes" uit. Sö- derhamm (Zweden), hetwelk zich naar de plaats des onheils spoedde, moet het schip in den loop van Zondag bereikt hebben, doch tot nu toe zijn er nog geen nadere berichten bekend. Men vermoedt, dat het schip zich in een ernstige situatie bevindt., daar er een har de Westerstorm staat. Men heeft nog ge tracht het vaartuig voor anker te leggen, doch de kettingen -zijn gebroken, en het schin is gestrand. Het s.s. „Friesland", dat eigendom is van de Scheepvaart en Steenkolen Maatschap pij N.V. te Rotterdam, meet 2662 ton. Het kwam van Kopenhagen en is 31 Mei te Brahestad aangekomen. Blijkbaar is de „Friesland" na haar vertrek uit laatstge noemde haven in moeilijkheden geraakt. Overheidspersoneel en zijn salarieering Resolutie aangenomen. Op het Congres van den Centralen Ne- derlandschen Ambtenaarsbond, welke te Scheveningen werd gehouden, is een reso lutie aangenomen, waarin de vergadering als haar meening vastlegde, dat de eisch tot verbetering der financieele positie van het overheidspersoneel in alle opzichten rechtvaardig is te noemen. Zij is het nog te meer, nu de Rijksmiddelen in 1937 veel ruimer vloeiden dan in voorafgaande jaren het geval was en nu in verschillende par ticuliere bedrijven en bedrijfsgroepen den laatsten tijd tot loonsverhooging van betee- kenis werd overgegaan Het Congres vertrouwde dan ook, dat het Hoofdbestuur die maatregelen zal treffen, welke zullen leiden tot een krachtige actie ter verbetering der positie van het over heidspersoneel. Staatspensioen in Frankrijk nog niet mogelijk? Eerst de munt en de grens vei lig, zegt minister Frossard. Op het departementaal congres der repu- blikeinsch socialistische unie heeft de mi nister van openbare werken, Frossard, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde, dat onder de huidige omstandig heden instabiliteit der regeering bloot zou stellen aan de ernstigste gevaren. De oplos sing van problemen als ouderdomspensioen voor arbeiders en gezinstoelagen voor den landbouw is niet onmiddellijk mogelijk. De eerste minister heeft den tweevoudigen taak te waken voor de veiligheid van de grenzen en den munt te verdedigen. Het kabinet Da- ladier moet men als bekleed met bet alge- heele vertrouwen der natie voelen. Ten slotte deed Frossard een beroep op de eenheid der meerderheidspartijen. Steeds machtiger...... Een nieuw type bombardements vliegtuig. Het Amerikaanscbe blad de „New-Yorlc Herald Tribune" geeft bijzonderheden over een nieuw type. bombardementsvliegtuig, dat in een fabriek te Santa Monica in Ca- lifomië gebouwd wordt. Slechts ecnige of ficieren kennen het geheim der constructie Het toestel, dat het grootste ter wereld zal zijn en dat voor het Amerikaansche leger bestemd is, beeft een vleugelspanning van 72 meter. Het gewicht meti nbegrip van bommenlading en brandstof, bedraagt 72 ton, zegt men. Het vliegtuig zou worden voortbewogen door zes motoren van 2000 p k. elk, terwijl de uursnelheid 320 kiloma- i ter zou bedragen*

Schager Courant | 1938 | | pagina 1