De wereldkampioenschappen Zwitserland was gehandicapt De Ruyter verbetert VjmMMI Italië, Zweden en Hongarije zegevieren Ts. Slowakije-Brazilië onbeslist De wereldkampioenschappen zijn giste ren vervolgd met de kwartfinales, welke, met uitzondering van Tsjechoslovakije Brazilië, met een duidelijk cyferverschil beslist werden. Zoo won de wereldkam pioen Italië met 31 van Frankrijk, dat kranig partij gegeven heeft. De ploeg van dr. Sarosi, welke van ons Indisch elftal won, bereikte de halve finale door een 20 zege op het zonder Minelli en Aebi spelende Zwitserland. De Hongaarsche keeper Szabo heeft in dit tournooi nog geen enkele maal behoeven te visschen! Het optreden van Zweden tegen Cuba was een groote verras sing, daar de Noorderlingen heer en mees ter van het véld waren. Zij wonnen met niet minder dan 80, de grootste score welke in dit tournooi bereikt werd. Blechts TsjechoslovakijeBrazilië kwam niet tot een beslissing, daar ook na verlen ging de stand 11 was. Het was een on aangename vertooning, waarvan het ergste is, dat zij Dinsdag nog eens uitgevoerd zal moeten worden. De halve finales zyn als volgt: Italië winnaar TsjechoslovaktjeBrazilië, ZwedenHongarije. Deze wedstrijden worden a.s. Donderdag ge speeld resp. te Marseille en in Parrjs. Hongarije wint verdiend met 2-0 De kwarteindstrijd tusschen Hongarije en Zwitserland te Rijssel werd door 20.000 toe schouwers bijgewoond. Zwitserland had enkele wijzigingen in zijn ploeg moeten aanbrengen. Zoo was aanvoerder Minelli vervangen in de achterhoede door Stelzer, terwijl Aebi, de links buiten, eveneens niet meedeed. Voor hem kwam Grassi uit. Het was zeer goed merkbaar, dat deze twee krachten ontbraken. Bovendien had Zwitserland de zware wedstrijden tegen Duitschland nog in de beenen, waardoor het elftal niet het snelle tempo, hetwelk in de achtste finale gedemonstreerd was, kon be reiken. De linkervleugel GrassiWa.'acek vormde een zwak punt in de voorhoede en hoe Ablegglen en Bickei ook zwoegden, zrj zijn er niet in geslaagd de Hongaarsche achter hoede te passeeren. De stryd was met gemengde gevoelens tegemoet gezien. Een groot voordeel voor Zwitserland was, dat het veld te Rijssel slechts een breedte van 65 meter had, waardoor de taak van de achterhoede, waarin Lehman zijn vorm van Parijs nog overtrof, wel vergemakkelijkt werd. De Hongaren waren voor het grootst2 ge deelte van den wedstrijd in de meerderheid, vooral in de eerste helft, toen zy in het eerste kwartier niet minder dan zes hoekschoppen kregen te nemen. Het was aan het sublieme spel van het Zwitsersche achtertrio te dan ken ,dat voor de rust Hongarije slechts een maal het doel wist te vinden. Bij Zwitserland speelde de middenlinie uitstekend. Zij steun de de verdediging uitmuntend en vond ook nog tijd den aanval te voeden en Loertscher, Vernati en Springer waren dan ook volkomen voor hun taak berekend. De Hongaren had den hun besten man in Korany, die in de ver dediging zich op meesterlijke wijze weerde. De Zwitsers wonnen den toss en verkozen zoowel wind als zon tegen. Men zou zich kunnen afvragen, of dit wel juist is geweest? Nauwelijks was de bal aan het rollen gebracht of de Hongaren kwamen enthousiast in den aanval en oefenden geruimen tijd druk uit. Een groot aantal corners was het resultaat doch zij hadden hiermede geen succes. De schaarsche uitvallen van Zwitserland werden in hoofdzaak geleid door Trello Abegglen, doch verder dan de beide Hongaarsche ver dedigers bracht men het niet, aan den ande ren kant moest doelman Huber herhaaldelijk ingrijpen, waarbij hy veelal van de vuisten gebruik maakte. In het laatste gedeelte van de eerste helft ging het spel meer gelyk op en het was toen vooral Amado, die het de Hongaarsche verdediging lastig maakte, maar het schieten liet veel te wenschen over. Vier min. voor de rust profiteerde dr. Sarosi van een misverstand tusschen Huber en Stel zer en plaatste het leder keurig in doel de rust ging in met een 10 voorsprong der Hon garen. Ook in de tweede helft waren de Hongaren steeds iets sterker. De Hongaren hielden echter te weinig rekening met den wind, waardoor hun plaatsen slecht verzorgd was. Springer werd gewond en Ihoest eenigen tijd het veld verlaten. Na een kwartier kreeg Zwitserland een prachtige kans om den ge lijkmaker te scoren. Door unfair spel van Szengeller kreeg Zwitserland vlak voor doel een vrijen schop te nemen. Reeds scheen de bal den doelman gepasseerd te zijn, toen Korany op de doellijn opdook en zoo den gelijkmaker verhinderde. Veel gelegenheid om te scoren kreeg Zwitserland daarna niet meer en vlak voor het einde wist Szengeller den voorsprong van Hongarije te vergrooten. Het einde kwam met een verdiende overwinning van Hongarije. ZwedenCuba 80. Slechts twintigduizend toeschouwers bezoch ten te Antibes den wedstrijd tusschen Zweden en Cuba. Zweden verraste door zeer goed spel en maakte zoowel voor als na de rust vier doelpunten. Van deze goals scoorde rechts buiten Anderson en linksbuiten Wetterström er ieder drie. terwijl rechtsbinnen Nyberg ook nog twee doelpunten voor zijn rekening nam. De Cubanen vielen sterk tegen en zij waren wel iets gehandicapt door het natte terrein, waarop zij zich niet zoo goed voelden als de Zweden. Het Zweedsche elftal bestond uit: Doel: Abrahamson. Achter: Eriksson en Kaelgre. Midden: Almsrenn, Jacobsson en Sventröm. Voor: Andersson, Nyberg, Keiler, 'Jonasson en Wetterström. Matige wedstrijd Italië-Frankrijk De ontmoeting tusschen Frankryk en Italië in het Colombes-stadion had, naar te begrijpen was, groote belangstelling getrokken. Meer dan zestigduizend toeschouwers waren getui gen vaneen zeer teleurstellenden strijd, welk, wanneer wij een vergelijking zouden moeten maken, niet de hoogte bereikte van de eerste en tweede helft der match tusschen Tsjechoslovakije en Nederland te le Havre. Overigens wonnen de Italianen verdiend omdat hun totaalprestatie beter was. Italië was voor het grootste gedeelte van den speeltijd in de meerderheid, doch de wereld kampioenen van 1934 bleken niet in dien vorm te zyn, dat men hen by voorbaat als nieuwe titelhouders zou kunnen doodverven, daarvoor was hun spel in de eerste helft niet zuiver ge noeg. Bracht het Apenijnsche elftal dus geen spel van groote klasse, bij de Franschen was behoorlijk spel te eenenmale zoek. Aan Fran- sche zijde stonden elf spelers, die individueel af en toe wel blijk gaven over bijzondere capa citeiten te beschikken, doch als vertegenwoor digend team sloeg men over het algemeen een zeer poover figuur. Elke speler trachtte den bal zoo goed als het kon weg te trappen, zonder er zich al te veel over te bekommeren, waar het leder terecht kwam. En zoo gebeurde het dan ook herhaaldelijk, dat een voorzet bij een Italiaan kwam inplaats van by een teamgenoot. Een groote fout van beide teams was, dat de bal veel te hoog werd gespeeld, wat, gezien den straffen wind, met alle voetbalregels in strijd was. In de eerste helft was Italië absoluut in de meerderheid, zonder daarbij fraai spel te zien te geven. Enkele aanvallen werden prachtig opgezet doch zonder eenig resultaat op te leveren. In die eerste helft werden op het Fransche doel vijf corners genomen en daar konden de Franschen niets tegenover stellen. Aston, de rechtsbuiten van Frankrijk, liet zich herhaaldelijk van zijn slechtste zijde ken nen, terwijl de Fransche linkshalf Diagne, die tot één der beste spelers van het land ge rekend mag worden, slechts heel zelden iets goeds deed. Wel slaagde hij er vrij regelmatig in de aanvallen te onderbreken, maar het steunen van de voorhoede liet alles te wen schen over. Zijn plaatsen was middelmatig, terwijl hij in tempo geheel tekort schoot. In de tweede helft kwamen de Franschen beter voor den dag, waarbij zich het merk waardige feit voordeed, dat Aston zich nu als een der beste spelers ontpopte. De ster van het. Fransche elftal was evenwel de kant- half Bastien, die een klasse boven zijn mede spelers uitstak. Toch vermocht ook de tweede helft slechts een matigen indruk achter te laten, en de ontmoetingen tusschen Duitschland en Zwit serland stonden dan ook op een heel wat hoo- ger peil. Wat den wedstrijd betreft, na acht minuten nam Italië de leiding toen Colaussi prachtig in den doelmond schoot en het leder via de handen van di Lorto in doel ging. Nog geen halve minuut later was de gelijkmaker er al. Veinante passeerde een der Italiaansche backs, Nicolas miste de kans, doch rechts binnen Heisserer was er snel by en de stand was 11. In de tweede helft beheerschten de Italia nen het spelbeeld. Na acht minuten hernamen zij de leiding. Uit een voorzet van Meazza kwam het leder bij Piola, die even den bal vrymaakte en onhoudbaar voor Di Lorto in schoot. Na een half uur spelen werd de wed strijd beslist. Na samenspel tusschen Piola, Colaussi en Biavatti, schoot de Italiaansche midvoor voor de derde maal langs di Lorto. In den resteerenden tyd oefenden de Fran schen wel druk uit, doch dit mocht niet meer baten, zoodat het einde kwam met een 31 overwinning van de Italianen. Het Italiaan sche elftal bestond uit: Doel: Olivieri, achter: Foni en Rava, mid den: Serantoni, Andreolo en Locatelli, voor: Biavatii, Meazza, Piola, Ferraris en Colaussi. Ruwe vertooning bij Tsjechoslovakije - Brazilië Tusschen Brazilië en Tsjechoslovakije is het te Bordeaux een ruwe wedstrijd geworden. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel, 1—1, en het eenige, wat men in de verlenging van twee maal een kwartier wist te bereiken, was een aantal vrije schoppen, welke door den Hon- gaarschen scheidsrechter Hertzka, grif werden rondgestrooid. Na de eerste nerveuze aanval len aan beide kanten zagen de 15.000 toeschou wers, dat Brazilië langzaam maar zeker, dank zij zeer enthousiast spel, in de meerderheid kwam. Doelman Planicka kreeg zeer veel te doen en vooral de schoten van den midvoor Leonidas en den rechtsbinnen Romeo waren zeer gevaarlijk. Leonidas was het ook, die een kwartier voor de rust uit een voorzet van Mar tin Brazilië de leiding gaf. Hierna kreeg het spel een ruw karakter. De rechtshalf, José, werd geblesseerd en moest eenigen tyd het veld verlaten. Toen hij na enkele minuten weer terug kwam, trapte hij, om.zich te wreken, na, waarna hy onmiddellijk door den scheidsrechter naar de kleedkamer werd gestuurd. Dit was het sein voor een aantal geniepig- heidjes, welke lang niet alty'd door den heer Hertzka konden worden geconstateerd. In de tweede helft nam de wedstryd een zeer forsch karakter aan. Na 20 minuten maakte Nejedly uit een strafschop wegens hands ge lijk. Daarmede was het hek van den dam, want in den resteerenden tijd ging het zoo onsportief toe, dat de Tsjechische rechts buiten Riha en de Br&ziliaansche half- speler Alfonso van het veld gezonden moes ten worden. Het einde kwam met gelijken stand. Ook in de verlenging wist geen van beide partyen een doelpunt te maken, zoodat Dinsdag a.s. deze kwartfinale zal moeten worden overgespeeld. V.S.V. wint den K.N.V.B. beker Door op het U.V.V.-terrein met 41 van A.G.O.V.V. te winnen heeft V.S.V. voor een jaar beslag gelegd op den K.N.V.B.-beker. Een fx-aaie prestatie van de Velzenaren, die o.m. de overwinnaars van H.R.C. waren. AihlelLek het Ned. record 1000 m. Osendarp loopt de 100 meter in 10.3 sec. Frits de Ruyter Is er Zondagmid dag in geslaagd het Nederlandsch record over 1000 meter, dat op zyn naam stond met een tyd van 2 min. 34.9 sec. gevestigd op 9 Juli 1935 te Amsterdam, met byna 3 secon den te verbeteren en te brengen op 2 min. 32.1 sec. Het was een merkwaardige race, die de Quick-athleet liep. Zijn ernstigste concurrent was Bouman, die het nu eens op de 1000 m probeerde. De laatste had een 100 meter voor de finish nog een voorsprong van ongeveer tien meter. De Ruyter gaf een prachtige eind spurt te zien en slaagde er in, zij het met miniem verschil, Bouman op de eindstreep te slaan. Voor beiden werd een tijd van 2 min. 32.1 sec. genoteerd, doch aangezien De Ruyter officieel als eerste aankwam kan hij alleen als recordhouder worden erkend. Beschikken wij dit jaar over enkele uit nemende sprinters? Wij mogen die vraag ge rust met een „ja" beantwoorden, immers niet minder dan 4 loopers slaagden er in op de 100 meter binnen de 11 seconden te blijven! En daar was Wil van Beveren nog niet eens bij. De. 10.3 sec. van Osendarp, 0.1 sec. boven OSENDARP, liep gisteren de 100 m in 10,3 sec. het wereldrecord van Jesse Owens, is iets geflatteerd, omdat de loopers den wind in den rug hadden. En al was het dan geen storm, men kon toch wel spreken van een fiksche bx-ies. In dit licht moet men ook de tijden van H. Baumgarten en Boersma, beiden met 10.5 sec., bezien. Vermeldenswaard is de tijd van Karl Baum garten op de 400 meter. Hij bleef ruim binnen de 50 sec., hetgeen wij nu eenmaal van onze 400 meterloopers niet gewend zyn. De 5000 meter werd bij de A-klassers ge wonnen door Jan Zeegers. Op de technische nummers vielen geen bi> zondere uitslagen te noteeren. Verkes haalde op polsstokhoogspringen de 3.75 meter. De „come back" van den oud-kampioen op dit nummer Tj. Pasma was met een prestatie van 3.60 meter lang niet slecht. Op speerwerpen plaatste N. Lutkeveld zich eerste met 61.13 meter, terwijl op vèrspringen J. J. Grootewal met 6.74 de eerste plaats bezette. Zyn leer ling Wellerdieck, waarvan men in de toekomst nog wel iets zal vernemen, bleef slechts 3 cm onder hem. In het programma waren enkele nummers waaraan de kampioenstitel was verbonden. Zoo werd Buhrmann kampioen op de 400 m. horden, „De Trekvogels" op de 4 X 100 m. estafette en werd „Haarlem" voorloopig kam pioen op de 10 X 100 m. Aangezien de start plaatsen verkeerd waren uitgezet, moest deze wedstrijd worden geannuleerd. De uitslagen zijn: 100 meter invitatie. 1. M. Osendarp (Trek vogels) 10.3 sec.; 2. en 3. Tj. Boersma (AAC) en Heinz Baumgarten (De Trekvogels) 10.5 sec. 4. Chr. Berger (AAC). 400 nieter hardloopen A. 1. K. Baumgar ten (De Trekvogels) 49.5 sec.; 2. N. Wernink (idem) 50.7 sec.; 3. D. Moser (A.V. 1923) 51.5 sec. 1000 meter hardloapen A. 1. F. A. de Ruy ter (Quick) Amsterdam, in 2 min. 32.1 sec. (nieuw Nederlandsch record); 2. S. B. Bou man (Amsterdam) zelfde tijd. 5000 meter A. 1. Jan Zeegers (AAC) 15 min. 47.8 sec.; 2. A. Paap (Haarlem) 17 min. 2.4 sec. Polsstokhoogspringen A. 1. J. Verkes (Haarlem) 3.75 meter; 2. Tj. Pasma (UDI Arhem) 3.60 meter; 3. C Lamoree (Haarlem) 3.50 meter. Speerwerpen. 1. N. Lutkeveld (AAC) 61.13 meter. Vèrspringen. 1. J J.. Grootewal (AAC) 6.74 meter; 2. E. Wellerdieck (Hellas) 6.71 meter. 400 meter hordenloop (kampioenschap van Nederland). 1. W. F. Buhrmann (A.A.V. (Amersfoort) 57.9 sec. 4 X 100 meter estafette (kampioenschap van Nederland). 1. De Trekvogels (Den Haag) 43.2 sec. met W. Roest, H. en K. Baumgarten en T. Osendarp. 10 X 100 meter hardloopen (kampioenschap van Nederland), voorloopige uitslag. 1. Haar lem 1 min. 52.6 sec.; 2. Hellas (Utrecht) 1 min. 54.1 sec. A.A.C. kwam als tweede door, doch werd wegens onregelmatig overnemen, gediskwlifi- ceerd. Het resultaat werd later geannuleerd. Gisela Mauermaijer is reeds in vorm GLsela Mauermeyer bewees gisteren te Miinchen in vorm te zijn. Bij het discuswerpen bereikte zij een afstand van 47.10 meter, waarmee zij slechts ruim 1 meter onder het wereldrecord bleef. By het kogelstooten kwam zij op 13 meter. Prachtig speerwerpen in Helsinki Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadion zijn te Helsinski atletiek wedstrijden gehouden. Het belangrijkste num mer was het speerwerpen, waar de wereld recordhouder Matti Jaervinnen en Toivonen een spannenden strijd om de overwinning voerden. Jaervinnen werd tenslotte met een worp van 73.39 winnaar, Toivonen bereikte een afstand van 70.68 m.! iPxAaken Eliskases heeft de leiding te Noordwijk Euwe staat beter tegen Spielmann. De resultaten van de partijen, gespeeld in de 3e ronde van het tournooi te Noordwijk luiden: Landau—Bogoljubov afgebroken in gelijken stand. Sir G. A. ThomasKeres V2 EliskasesTartakower 10. SchmidtPirc 10. EuweSpielmann afgebroken in betere stelling vo^ Euwe. Beide Iandgenooten remise. De resultaten van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het tournooi te Noordwijk luiden: BogoljubovSpielmann afgebroken in ge- lyke stelling. TartakowerSchmidt afgebroken in .betere stelling voor Tartakower. KeresEliskases afgebroken met geringe winstkans voor Keres. Landau—Sir G. A. Thomas Vz—Vz. De stand luidt: 1. Eliskases 2'^ punt plus 1 afgebroken partij. 2. Sir G. A. Thomas 2\2 punt. 3. Keres 2 punten plus 1 afgebroken party. 4 en 5. Schmidt en Euwe beiden iy2 punt plus 1 afgebroken partij. 6. Pirc 1% punt. 7 en 8. Spielmann en Bogoljubov 1 punt plus 2 afgebroken partijen. 9. Landau 1 punt plus 1 afgebroken partij. 10. Tartakower punt plus 1 afgebroken partij. Heden is het rustdag. 'jw-emmm Nederland-Frankrijk 0-4 De gasten winnen den water- polowedstryd met 43 en de 4 X 200 meter estafette. Bergen op Zoom, 12 Juni. Onder vrij groote belangstelling is met entourage van nationale wedstrrden de landenkamp Neder landFrankijk gehouden. De gasten wonnen zoowel den waterpolowedstrijd (met 43) als de 4X200 meter estafette en behaalden dus een 4—0 overwinning op onze Iandgenooten. ÉMumiennil Internationale kampioen schappen van Frankrijk Budge en Mevr. Mathieu winnen Budge heeft op zeer gemakkelijke wijze het heeren-enkelspel der internationale kampioen schappen van Frankryk gewonnen: hij sloeg in drie sets den Tsjech Menzel. Het spel van den Amerikaan was een klasse beter dan dat van zijn tegenstander en ondanks het feit, dat hy enkele malen doublé faults sloeg, speelde hij een prachtige party. Met 63, 62, 64 werd Menzel geslagen. Voor de eerste maal heeft mevr. Mathieu het kampioenschap van Frankrijk behaald. In vroegere jaren was Hilde Sperling altijd haar meerdere, doch de Deensche speelster kwam dit jaar niet uit. Mevrouw Mathieu sloeg haar landgenoote, mevr. Landry de vroegere mej, Adamson van België, met 60, 63 en won daarmede den titel. Budge en Mako geslagen in het dubbelspel. Op den laatsten dag van de internationale tenniskampioenschappen van Frankrijk viel nog een groote verrassing te noteeren: Destre- mau en Pétra sloegen in vier sets de Amerika nen BudgeMako. Na hun. uitstekende zege over de Zuidslaven Mitic en Puncec hadden velen een stille hoop, dat de Franschen den Amerikanen sterken tegenstand zouden bieden, maar op een overwinning had toch niemand gerekend. En nog minder dacht men aan een dergelijken uitslag, toen de Amerikanen den eersten set rustig en met gemak met 63 wonnen. De tweede set werd evenwel met de zelfde cyfers door Pétra en Destremau gewon nen en in den derden set viel de beslissing. De beide Franschen lieten zich niet in de verdedi ging drukken, met grooten moed wierpen zij zich in den strijd en na een feilen kamp slaag den zij er in met 97 den derden set te win nen. Dit scheen Budge en Mako dermate te hebben terneergeslagen, dat zij in den vierden set practisch geen tegenstand meer boden. Om den Wightmanbeker Amerikaansche dames winnen met 52. De Amerikaansche dames wonnen den Wightmanbeker met 52, nadat zij op den eersten dag met 21 de leiding hadden ge nomen. O.m. won Mevr. Moody Wills (V-S), van Kay Stammers (Eng.) met 62, 36, 6—3. UUelïennen De ronde van Duitschland Wierinckx wint de derde etappe, De ronde van Duitschland is Zaterdag voort gezet met de derde etappe, welke over ee afstand van 276.6 K.M. van Chemnitz naar. Schweinfurt leidde. Winnaar werd: Wierinckx (België in 8 uur 4 min. 59 sec., 2. Oberbeck (Duitschland) 8 uur 5 min. 27 sec. 3. Le Calvez (Frankrijk) 8 uur 6 min. 2 sec. Schild versterkt z(jn leiderspositie. De vierde étappa ging van Schweinfurt naar München over een afstand van 297.2 km. Zeven renners kwamen tegelykertijd in het Station te München aan, waar Oberbeck de eindsprint won. Na een minuut kwam Schild binnen, die door deze prestatie thans aan het hoofd gaat in het algemeen klassement met vijftien minuten voorsprong. Schulte wint het Europeesch criterium Een van de beste Nederlandsche weg renners, Gerrit Schulte, heeft op het be kende circuit in de Tuilerieën te Parijs het Europeesche criterium, dat jaarlijks over een afstand van 100 km wordt ver reden, gewonnen in den tyd van 2 uur 35 s min. 43 sec. Als tegenstanders had onze landgenoot de meest befaamde Europee sche wegrenners, doch hy speelde voort durend een leidende rol en won met een voorsprong van 22 seconden, terwijl zijn puntenaantal dat van nummer twee, den Italiaan Moretti, met 20 overtrof. Ook verbeterde hy het ronderecord met een tijd van 1 min. 49.6 sec. De uitslag luidt: 1. Schulte (Nederland) 100 km in 2 uur 35 min. 43 sec. (gem. snelheid 38.531 km per uur) 90 punten. 2. Moretti (Italië), 2 uur 36 min. 5 sec., 70 pt. 3. Frechaut (Frankryk), 43 punten; 4. Kaers (België), 25 punten, allen zelfden tijd. 5. Egli (Zwitserland), 2 uur 37 min. 13 sec., 15 pt. 6. Jaminet (Frankrijk), 7 pt. 7 en 8. G. Lapebie en Pelissier (beiden Frank ryk), ieder 6 pt. 9. R. Lapebie (Frankrijk), allen in denzelden tijd. ïïloloMfloAl Terrein kampioenschappen H, de Wit uit Langendyk wint by de Juniores. Aan de gisteren te Duinrell gehouden ter reinkampioenschappen der K.N.M.V., nam bfi de Junioris, o.m. ook de Langendijker H. de Wit, op Ariel deel. De Noord-Hollander boekte een fraai succes door in klasse boven 350 cc. den eersten prijs te winnen in 66 min. 23 sec. Het parcours was zeer moeilyk door dei droogte der laatste dagen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6