n De regeering houdt vast aan Leiderdorp DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japan bedwelmt China UJeerbericht Omstroomingen stuiten Japansch offensief Een centraal vliegveld gewenschtl Belgrado nieuw afzetgebied 7 iYfoin'iinl DINSDAG li JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10595. Laan, Schagen, Tel. 20. tfifijowr Jet KV.tUitg.-Mif. „HoHoudt NoorderVwortier-. Concentratie geeft groote bespa ring, waar de nadoelen niet te genop wegen. lelangen van Defensie komen in de tweede plaats De regeering heeft in beginsel be sloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat cen traal zal zijn gelegen ten opzichte van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en dat bedoeld is te zijn de eenige luchthaven des lands voor het groote internationale ver keer met landvliegtuigen, aldus de minister van Waterstaat in zijn antwoord op vragen van het Tweede Ka- aaerlid den heer van den Tempel. Bij aanvaarding van dit beginsel heeft de •egcering zich doen leiden door de volgen- Ie overwegingen: Bij de voortschrijdende ontwikkeling van ie luchtvaart is er op den duur in een klein land als het onze geen plaats voor vliegvelden, twee groote welke beide bedoelen met de eischen van dat verkeer rekening te houden. Zulks is te linder het geval, wanneer die beide lucht- lartterreinen zich bevinden op een onder- ïgen afstand van nog geen vijftig kilome- r (omstreeks 10 minuten Vliegen). Ten einde de kosten en het tijdverlies, ver- onden aan het uitvoeren van een tusschen- landing op een tweede op zoo korten af stand gelegen luchtvaartterrein te bespa nen, zullen de luchtvaartmaatschappijen naafregelcn moeten treffen om door een ioclmalige organisatie de lading samen te jrengen op één enkel terrein. Concentratie op één vliegveld zal leiden tot aanmerkelijke besparingen voor de K.L.M. Er bestaat geen mogelijkheid op loo- nende exploitatie, wegens de steeds hooge- re eischen, gesteld aan veiligheidsinrichtin- jen enz. Slechts concentratie op één lucht vaartterrein zal aanmerkelijke exploitatie verliezen voor gemeenten cn rijk voorko men. c. het staat vast, dat het in een betrek kelijk klein gebied alleen dan mogelijk is de grootst mogelijke veiligheid te bereiken, wanneer eenheid in de leiding an hef luchtverkeer, in .het bijzonder bij omstandigheden van slecht zicht, kan wor den verkregen. Kruising van luchtlijnen op [betrekkelijk korten afstand van een lucht haven diént daarbij te worden vermeden, terwijl, zooals de ondervinding heeft, ge leerd, bet overlappen of zelfs maar aan elkaar grenzen van de naderingsgebieden van Inchtvaarttereinen, waarop verkeer van gelijken aard wordt uitgeoefend, met een veilige uitoefening van het luchtverkeer in strijd is. De belangen van defensie zijn in dit vraagstuk secundair. Als een centraal vlieg veld voor de burgerlijke luchtvaart tot jstand komt en uit dien hoofde Schiphol izijn beteekenis voor de burgerlijke luoht- vaart mocht verliezen, zou thans, nu de aanleg van één of meer militaire vlieg velden, als gevolg van de uitbreiding van de militaire luchtmacht, nog steeds in voor bereiding is, hij de uitwerking van de plan nen met het voor militaire doeleinden be schikbaar komen van Schiphol rekening ;unnen worden gehouden. Mocht het depar tement van Defensie zich reeds van de üoodig geachte vliegvelden volledig heb ben voorzien, dan zou uiteraard van aan koop van Schiphol geen sprake meer zijn. Bij het departement van defensie is [voorkeur van het eenc militaire luchtvaart terrein boven het andere niet in het ge- ding. Het afwegen van voor- en nadeelen bij vergelijking van het eene militaire lucht- vaarltcrein met het andere zou trouwens niet gemakkelijk zijn. Ten aanzien van Schiphol kan worden gezegd, dat het een belangrijke outillage bezit, welke uiteraard voor militair gebruik van groote betee kenis zal kunnen zijn. Anderzijds moet worden opgemerkt, dat het luchtvaartter rein Schiphol zich, ten gevolge van een jarenlang gebruik, in hoofdzaak aan de eischen van het burgerlijk luchtverkeer j heeft aangepast. Wat een nieuw militair vliegveld aangaat, uiteraard kan bij het aanleggen daarvan volledig rekening wor den gehouden met. de eischen van den mi litairen vliegdienst. hi beide gevallen kan voor laatstgenoem- Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren Minister van Waterstaat den vliegdienst slechts na geruïmen tijd vol ledig over* het vliegveld worden beschikt Tijdelijke oplossingen zullen dus in beide gevallen moeten worden gevonden. De regeering is bekend met de meening van de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam, dat door het verlies van een in de onmiddellijke nabijheid van elk dier gemeenten gevestigd luchtvaartterrein de belangen dier gemeenten zouden worden geschaad. Uiteraard kan niet worden ontkend, dat tegenover de voordeelen van concentratie in den aanvang, enkele nadeelen kunnen staan, als gevolg van den overgang naar den nieuwen toestand, doch naar het oordeel der regeering zullen de belangen van de gemeenten Amsterdam en Rotter dam op den duur het best gediend zijn door het bestaan van een enkel centraal luchtvaartterrein, waarop alle belangrijke luchtverbindingen geconcentreerd zijn. Het vliegveld zal op een afstand van on geveer een half uur per auto van het cen trum van Amsterdam en Rotterdam verwij derd liggen, hetgeen niet anders dan nor maal te achten is. Ontkend wordt niet, dat de concentratie van het luchtverkeer aan beide steden eeni ge bedrijvigheid zal onttrekken. Binnenlandsch luchtverkeer on gunstiger. Bij concentratie op één luchtvaartterrein zal het tijdverlies ten gevolge van de ver grooting van den afstand tot de centra van Amsterdam en van Rotterdam in verhou ding tot de korte vliegtijden meer beteeke- nen dan ten aanzien van het luchtverkeer over grootere afstanden. Zal dus in enkele gevallen, waarin de ludhtverbinding over kleine afstanden een aanzienlijke tijdbe sparing geeft, de uitoefening van het bin- nenlandsche luchtverkeer iets ongunstiger Worden, daartegenover staat, dat met ce® centraal vliegveld de binnenlandsche lucht lijnen als aanvoerlijnen in beteekenis win nen. De regeering kan niet inzien, dat de aanleg van een geheel nieuw centraal luchtvaartterrein in de plaats van de bestaande luchtvaart terreinen Waalhaven en Schiphol, wanneer die terreinen worden over genomen door het departement van defensie, een zeer kostbare proef neming zon beduiden. GROOTE INVOER VAN OPIUM ONDER CONTROLE VAN HET JAPANSCHE LEGER Incident in de opiumcommisie Chincesche film over den sluik handel in opium in de Japan- sche consessie te Hankau mag niet gedraaid worden. Dr. Hoo, dc permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond, heeft in de opi- umcommissie voorgesteld een film te laten draaien over de organisatie en sluikhandel in opium in de Japansche concessie van Hankau. Deze film werd door de Chineesche autoriteiten opgenomen na de ontruiming dezer concessie door de Japanneezen. De vertegenwoordiger van Japan heeft verklaard, dat indien de com missie dit voorstel zou aanvaarden, dit een Chineesche propagandafilm een officiéél karakter zou verlee- nen, waartegen hij met nadruk voor behoud maakte. Onder die omstan digheden zou hij zich verplicht zien zijn medewerking aan de commissie te staken. De consultatieve commissie inzake opium heeft besloten het voorstel van den Chinee- schen gedelegeerde niet te aanvaarden. Deze gaf evenwel te kennen, dat hij zich voor stelde op eigen gelegenheid de film te la ten draaien in een bioscooptheater te Genè- ve en dat hij voor deze voorstelling uitnoodi- gingen zou zenden. Nader wordt nog gemeld, aan de N.R.Crt., dat de afgevaardigde van de Ver. Staten, Füller, scherpe beschuldigingen aan het adres van Japan uitte over de manier waar op China wordt veroverd. Ook hij beschuldigde Japan er van opzettelijk China te overstroomen met opium en heroïne als een van de methodes om den weerstand van de Chineezen te breken. De invoer van verdoovende middelen, wel ke sterk toeneemt, staat onder controle van het Japansche leger. Dit heeft rampzalige gevolgen voor het Chineesche volk en zal een gevaarlijke terugslag geven op den on- wettigen internationalen handel. De evrtegenwoordigers van Egypte, Ca nada, Britsch-Indië en Engeland ondersteu nen deze beschuldiging. Help ons, Heilige Vader Chineesch beroep op den Paus. De Chineesche afdeelingen van de inter nationale veldtocht voor den vrede, de vol- kenbondsvereeniging en den bond van bui- tenlandsche betrekkingen hebben gezamen lijk een beroep gedaan op Z.H. den Paus, om al zijn invloed aan te wenden om het bombardement van Kanton door de Japan sche luchtmacht te doen eindigen. De bond van katholieke professoren aan de Chinee sche universiteiten heeft eveneens de hulp van den Heiligen Vader ingeroepen tegen de Japansche aanvallen en het bombardeeren van kerken en burgerbevolking. Duitschland halveert ons kaascontingent Van hoofdzakelijk vette soorten wordt het betalingscontingent op 45 vastgesteld. Het Hdbld. verneemt, dat het betalings contingent voor onzen export van kaas naar Duitschland voor het a s. derde kalender kwartaal zal worden vastgesteld op vijf en veertig procent (dus minder dan de helft) van dat der overeenkomstige ueriode van vorig jaar. In het derde kwartaal van het vorig jaar exporteerde ons land dus naar Duitschland rond zes-millioen kilo kaas voor 3V2 millioen gulden of 35 van den totalen kaasexport en 41 van de totale kaasexportwaarde. Duitschland neemt bovendien voornamelijk de betere, dus duurdere soorten van ons af. Van Goudsche volv. betrok Duitschland in het derde kwartaal van het vorige jaar dan ook 39 van de hoeveelheid en 45 van de waarde; van Goudsche 40 plus: 47 van de hoeveelheid en 54 van de waarde; van volvette en 40 plus kaas in broodvorm zelfs 91 van de hoeveelheid en 93 van de exportwaarde! Vijf mllioen kilo, tot een waarde van 3 millioen gulden, be droeg onze kaasexport naar Duitschland in het eerste kwartaal van 1938 (tegen 4.7 mill. kilo voor 2.6 millioen gld. in dezelfde pe riode van vorig jaar, een stijging derhalve ten opzichte van 1937). De beteekenis der a.s. verlaging van het betalingscontingent voor kaas tot 45 dus met 55 (meer dan dc helft) wordt uit deze cijfers en percentages dus wèl duidelijk! Volledigheidshalve zij er op gewezen, dat het betalings-contingent voor het éérste kwartaal in Februari een kleine verhooging had ondergaan onder het beding, dat dit in Juni in mindering zou worden gebracht op het derde kwartaals-contingent. Het spreekt echter van zelf, dat deze kleinigheid buiten verhouding staat tot de huidige verminde ring met 55 Zooals is uiteengezet, is een van de be weegredenen van de regeering bij haar be sluit om in beginsel dien aanleg te bevor deren juist geweest, dat daardoor besparing zou worden bereikt en dat de mogelijkheid van rendabele exploitatie zal worden ver groot. De aan Schiphol ten koste gelegde bedragen zijn, voor zoover het de waarde betreft, welke dat luchtvaartterrein voor 't departement van defensie vertegenwoor digt, bij een oplossing, als hiervoor om schreven, niet als verloren te beschouwen. Dit nummer bevat 8 pagina's Duitschland garandeert de Oostenrijksche leeningen niet Clearing door Engeland? De diplomatieke correspondent van Reu ter te Londen zegt, dat men gelooft, dat een Duitsch memorandum inzake de Oostenrijk sche leeningen de herhaling inhoudt, dat Duitschland de verantwoordelijkheid voor deze leeningen afwijst. Tegelijkertijd sluit het echter, naar men denkt, niet de deur voor tweezijdige besprekingen. In alle kringen wordt de grootst moge lijke reserve in acht genomen ten aanzien van het memorandum, doch de indruk be staat, dat, hoewel de Duitsche voorstellen over het algemeen niet aannemelijk zullen blijken te zijn, zij de basis kunnen verschaf fen voor verdere onderhandelingen. In ieder geval zou dan de volgende stap door Londen moeten worden ondernomen. Indien een regeling onmogelijk zou zijn, is er reden te gelooven, dat Groot-Brit tannië begin volgende maand een clearing zal in voeren. DE BILT SEINT» Verwachting: Meest.matige Nd.* westelijke tot Noordoostelij» ke wind, aanvankelijk be» trokken, later opklarend in het Noorden, in het Zuiden gedeeltelijk bewolkt, wéinig of geen regen, iets warmer. Verdere vooruitzichtig: Weinig verandering. Nederlandsche firma's op de jaarbeurs aldaar. Aangemoedigd door het succes op de faar- beurstentoonstelling te Toronto denkt de economische voorlichtingsdienst eraan ook Nederlandsche firma's uit te noodigen te exposeeren op de in het najaar te houden jaarbeurs te Belgrado. Verschillende berichten wijzen erop, dat Belgrado meer en meer een belangrijke plaats in den handel tusschen West- en Oost-Europa en den Levant zal gaan inne men. De ligging dezer stad aan de samen vloeiing van de Donau en de Save en als het ware aan de poorten van den Balkan, is in dit opzicht gunstig. Steunpunten voor den handel der Westersche landen te Belgra do zouden dus op den duur van groot be lang kunnen worden, jo.a. voor export van landbouwmachines, zaden, bloembollen, pootaardappelen, visch, gecondenseerde melk enz. Het zwaartekracht- onderzoek Zal geschieden met een der nieuwe onderzee booten der ma rine. Naar wij vernemen, zal het voort gezet zwaartekracht-onderzoek van prof. Vening Meinesz geschieden met een der thans nog in aanbouw zijnde nieuwe onderzeebooten der marine. Het tijdstip, waarop de reis zal aanvan gen en de plaats of plaatsen welke zullen worden bezocht, staat nog niet definitief vast. Een en ander houdt verband met den politieken toestand, speciaal in Oost-Azië. Vermoedelijk zal de reis, die, zooals be kend, ditmaal niet door prof. Vening Mei nesz persoonlijk gemaakt zal worden, doch door zijn medewerker dr. Nieuwenkamp, in het voorjaar van 1939 aanvangen. De definitieve beslissing dienaangaande berust bij de marineautoriteiten, die ook zullen uitmaken in welke richting het on derzoek zal worden geleid. Het feit, dat de bestemming van de reis afhankelijk is van den toestand in Oost-Azië, wettigt het ver moeden, dat het in de bedoeling ligt een be zoek te brengen aan Nederlandsoh-Indië. Het water van de Gele Rivier sterker dan het Japansche leger Aanval op Hankau spoedig verwacht. Groote overstroomingen, als gevolg van dijkdoorbraken door artillerie- gevechten, hebben het Japansche of fensief gestuit. De strijd bij Tsjengt- sjan is gestaakt. De Japanners, bij gestaan door duizenden boeren, span nen al hun krachten in om de dij ken te herstellen. Algeheele terugtocht? De woordvoerder der Chineesche militai ren heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen, die ten Oosten van Tsjengtsjau dooi de overstroom ingen van de Gele Rivier wor den opgehouden, een algeheele terugtocht zijn begonnen. Het water heeft den spoor weg naar Loenghai bereikt. Het stroomt snel in Zuidoostelijke richting. Voorts wordt van Chineesche zijde toege geven, dat de Japanneezen den druk in den sector van Hofei hebben versterkt, voorbij Soetsjeng opgerukt zijn en dat het Chinee sche front tusschen het Tsjao-meer en de Jangtse zestig kilometer achteruitgeschovcn moest worden. Een Japansche afdeeling, die 140 K.M. rivieropwaarts van Woehoe aan land is gezet, zou volgens Chineesche berich ten onder zware verliezen zijn teruggesla gen. In de omstandigheid, dat Japansche schepen gebruikt worden en troepen ont scheept zijn, ziet men in militaire kringen hier een bevestiging er yoor, dat een groote japansche .HET WOEHAN HO E P k rrsJAWO r8"» "■■■'ANWEI MKUMDHANKALI J GEBIED t fL^ W) V \^Wpej,nS SIANO HOENAN «3TSJ«NGSJA jT KIANGSI f vr. actie tegen Haukau spoedig te wachten is. Op ons kaartje is de situatie duidelijk te zien. De Japanners zijn dus hun opmarsch naar Hankau begonnen langs den Jangtse; van Anking uit zullen zij met behulp van landtroepen het Woenongebied aanvallen. Op de kaart ziet men Anking aangegeven met de loop van den Jangtse; Hankau is de hoofdplaats van het Woehan gebied. Op het kaartje zijn de voornaamste plaat sen aangegeven, waar de Chineezen verde digingslinies hebben aangelegd. Kanton is gisteravond voor den -veer tienden keer in veertien dagen gebombar deerd, nadat de stad 4S uur lang voor aanvallen was gespaard gebleven. Een niet te bepalen aantal Japansche vliegtuigen vloog boven de stad. Vijfmaal zijn vliegers verschenen, die bijna 30 bom men hebben uitgeworpen in de buurt van de electrische centrale in de voorstad Saitsjoen, die reeds Vrijdag werd vernieldi De verhoudingen met het bui tenland. In gezaghebbende kringen wordt ver klaard, dat het bericht, dat in de Britsche kranten is verschenen over een overeen komst tusschen Frankrijk en China inzake financieele en technische hulp en het leve ren van oorlogstuig door Frankrijk aan China, geheel uit de tucht gegrepen is.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1