Vliegende Hollanders zoeken hun weg! CK Water en cholera meester in China r DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ND Rust op de „Karimata" (oden moeten natioaaliteitsloos worden Von Fritsch wederom in het leger opgenomen Vandaag onthulling van het Emma-monument Wanbetaling der Oostenrijksche schulden DONDERDAG 16 JUNI 1938. Laan, Schagen, Tel. 20. 81e Jaargang. No. 10597. tfiïgo-r <Jê< N V. Uitg.-Mn. „Vlollandi Noorderkwortier" 21000 kilometer in 8 dagen. De nieuwe luchtweg van de L-LM. Het internationale luchtverkeer tusschen Europa en Australië is weer een belangrijke (stap voorwaarts gekomen, door het openen jvan den nieuwen luchtweg van de K.L.M.- [K.N.I.L.M. De proefvlucht begint vandaag. Deze lienst zal dezelfde zijn, welke 3 Juli a.s. eopend wordt, onder den naam van „The Flying Dutchmen" „Vliegende Hollanders" K.L.M. en K.N.I.L.M. De kaart geeft de Australic-routc weer van Amsterdam uit tot Sydney, totaal 20.SS0 K.M. en zal in acht dagen gevlogen worden; op dezen lange route kruisen verschillende luchtvaartlijnen van andere landen. Op de kaart ziet men dat sommige der internationale luchtvaartmaatschappijen ge deeltelijk dezelfde luchtroute volgen, de mogelijkheden dat het luchtnet der „Vlie gende Hollanders" nog uitbreidingen zal ondergaan ziet men eveneens op de kaart aangegeven; verbinding van de Air France luchtlijn Saigoen naar Batavia, de verbin ding van Tarakan op Manilla waardoor wij met Amerika ver-bonden worden, enz. Het inzetkaartje geeft de nieuwe lucht weg van Batavia naar, Sydney; deze be draagt 6.815 K.M. Houten loods op het dek voor nachtlogies. Ook gisteren heeft de Karamati niet gewerkt de zee was te woe lig en zoo is er dus andermaal i een kostbaar etmaal voor het be drijf verloren gegaan. Dat is wel wat jammer, schrijft de N.R.Crt., want wij zitten thans midden in de aller gunstigste periode, immers in het tijdvak van 11—20 Juni is op grond van berekeningen over een lange reeks van achter ons liggende ja ren nopens de windfrequentie de kans op minder windkracht dan 4 op 88 pet., de kans op windkracht hoven 4 op slechts 12 pet. berekend. Tot dusver is deze berekening stel lig niet uitgekomen, doch hoop doet leven en de Karimata houdt zich in dit nogal barre zeeklimaat zoo goed als men het maar kan wenschen. Toch was de zee Dinsdagavond nog j al woelig, zoodat men het niet heeft I aangedurfd de nachtploeg aan boord te brengen. Spoedbestelling. De heer Bol heeft toen het werkvolk aan boord laten blijven, zoodat zij er den nacht hebben moeten doorbrengen. Er is aan boord Iran de Karimata echter maar voor weinig nenschen gelegenheid voor nachtlogies. daarom heeft de directie besloten tot het uwen van een houten loods op het dek an de Karimata, opdat men bij woelige ee de menschen ook 's nachts aan boord :an houden. De timmerman van West heeft lus een spoedbestelling gekregen en is j Vanmorgen naar den molen vertrokken om Ne voorbereidselen te treffen. De loods zal tel lig in enkele dagen gereed zijn. Dan zal >k dat ongemak van het transport van erkvolk zijn opgeheven. De Karimata zal an ook ten overvloede 's nachts drijvend lotel-restaurant geworden zijn en de kok al het op sommige dagen werkelijk druk irijgen. Juni. de gunstigste maand van den zomer zal nog 15 dagen duren. Deze wetenschap stelt eonigszins gerust, ook al staat de vlag Van de Brandaris stijf te wapperen. I De dorpsomroeper van Terschelling heeft gistermorgen overal in de West de bel geluid en vervolgens omgeroepen, dat. een bekende Vaak in het land 's middags onder den Bran- paris een show van zomerkleeren pou houden. Het vrouwvolk van het eiland, S- <lat niet geheel onverschillig staat tegenover it de mode des tijds, maakt zich nu op om de l- pouveauté's te gaan bewonderen maar j, jintusschen gaan er hier slechts weinigen in feomertenue gekleed, en in Ilotel Nap snort g I's avonds de gaskachel gezellig. Het is vrij g koud op het land van Terschelling en op zee knoet het hij deze windkracht niet aange- inaain zijn te verkeeren DE RAMP NEEMT CATASTROPHALE AFMETINGEN AAN. Krijgsverrichtingen gestaakt Ieder uur komen te Shanghai alarmeerende berichten binnen over de overstroomingsramp aan de Gele Rivier. De Japansche troepen heb ben in het Noordelijk deel van de provincie Honan alle krijgsoperaties gestaakt en hebben met stenn van 300.000 Chineesche boeren en met behulp van alle technische forma ties den strijd tegen het ontketende element opgenomen. De 12 meter hooge en 200 meter dikke dijken kunnen op de doorgebroken plaat sen niet meer gedicht worden. Men poogt het uitstroomende door het opwerpen van nieuwe dijken en het graven van kanalen in bedwang te krijgen. De hoofdstad van Honan, Kai- feng, die vol vluchtelingen is, lijkt op een ommuurd eiland in een woest meer Zoolang de muren der stad en de met zakken zand versterkte poorten standhou den tegen den druk van het water, bestaat geen direct gevaar. Tienduizenden vluchte lingen, die zoo goed als niets hebho" kun nen redden, stroomen samen o" de niet ver nielde deelen van den spoorwegdïjk der Loenghailijn. Met honderden vlotten tracht men drenkelingen, te redden. Rondom de stad Tsjoengnion heeft zich een meer ce- vorm'd, dat 500 KM.2. groot en i M. diep is. In dit meer drijven tallooze lijken. De Chineesche boeren vluchten naar het Noorden. Nog steeds regens. Volgens de laatste bericl/on uit Noord- Honan vallen daar nog steeds regens. Er treedt steeds meer water buiten de oevers van de Jangtse en ook de snelheid van dit water neemt toe. De Japanneezen geven thans toe, dat hun troepen zekere verliezen hebben geleden, doch zij houden nog steeds vol. dat die verliezen slechts gering zijn. Volgens Domei beslaat het overstroomde gebied thans 900 vierk. mijlen. Er bevinden zich in dat gebied 2000 dorpen, welke onder water staan. Cholera! Dc autoriteiten hebben Sjanghai tot een „met cholera besmette haven" verklaard. Zij hebben aangekondigd, dat voortaan ver klaringen betreffende den gezondheidstoe stand aan boord van alle schepen, die de haven verlaten, zullen worden geëischt. Dit hotcekent, dat schepen uit Sjanhai, die ha vens in Japan of in door Japanneezen be zet gebied binnenvaren, onderhevig zullen zijn aan extra strenge quarantaine bepalin gen. Voorts wordt medegedeeld, dat dc Ja pansche marine voor zich het recht zal opeischcn schepen, die do havens van Sjang hai binnenkomen, vast te houden. De gemeentelijke autoriteiten van Sjang hai hebben gisteren verklaard, dat de cho lera thans in geheel Sjanghai, mot inbegrip van de nederzetting en de Fransche conces sie epidemisch is verklaard. Prob'emen.... Bonnet ontvangt Britsche en Duitsche ambassadeurs. De Fransche minister Bonnet heeft gis termiddag achtereenvolgens de Duitsche en Britsche ambassadeurs ontvangen. De besprekingen hadden betrekking op den Europceschen toestand cn in het bijzon der op het Tsjccho-Slowaaksche probleem, Nienwe onrust onder de Duit sche joden. Toch Duitsche maatregelen de Joodsche vermogens te confis- ceeren? De staatssecretaris van het depar tement van binnenlandsche zaken in Duitscliland, dr. Stuckhart heeft aan gekondigd, dat ettelijke maatregelen op komst zijn om te beletten, dat Jo den door geboorte, naturalisatie of huwelijk Duitsch staatsburgers wor den. De Joden, die thans in Duitsch- land wonen, zullen waarschijnlijk hun nationaliteit mogen behouden, maar hun kinderen zullen waar schijnlijk „nationaliteitsloos" worden. Hetzelfde zal waarschijnlijk gelden voor Zigeuners. Joden moeten Dnitschland nit! Dit is een nieuwe manoeuvre om de Joden te dwingen uit Duitschland te emigreeren. Vrijwel dagelijks wordt ook oo andere ma nieren pressie op hen geoefend. Allerlei in cidenten te Berlijn, invallen van de politie in café's en pensions, die door Joden worden bezocht, waarschuwingen aan 't adres van „Ariërs", die met Joden omgaan, enz. zijn er op gericht de Joodsche gemeenschap in sociaal opzicht buiten te sluiten. Er wordt thans op order van Göring een register opgesteld van Joodsche eigendom men in Duitschland. Joden moeten precies opgeven welke eigendommen zij bezitten. Ook buitenlandsche Joden, die eigendommen in Duitschland hebben, hebben de lijsten ter beantwoording gekregen, maar het is de vraag of zij tot beantwoording kunnen wor den gedwongen, meent het Hbl. Schenden van den plicht van trouw! In de verklaring van den staatssecreta ris van binnenlandsche zaken omtrent de nationaliteit der Joden wordt, naar Havas uit Berlijn meldt, verder nog gezegd, dat bij de toekomstige rassenwetgeving maat regelen zullen worden genomen, krachtens welke een buitenlandsche vrouw, die met een Jood is gehuwd, geen Duitsche kan worden. Ook zal een vrouw die van de Duitsche nationaliteiten vervallen is ver klaard, deze niet kunnen terugkrijgen door een Duitscher te huwen. Het schenden der plichten van trouw je gens het Duitsche rijk zal gestraft kunnen worden met het verlies van de Duitsche na tionaliteit, niet alleen wanneer deze mis daad door emigranten in het buitenland, doch ook wanneer zij in Duitschland zelf wordt gepleegd, in welk geval een gerechte lijke vervolging kan worden ingesteld. Door deze maatregelen is een nieuwe golf van onrust over de Joden in Duitschland gekomen. De mogelijkheid het levensonder houd te verdienen, wordt steeds meer be perkt en de voorwaarden om te emigreeren worden steeds zwaarder. Görings besluit, dat alle „niet-Ariërs" vóór 1 Juli nauwkeurig hun vermogen moeten opgeven, opdat deze gelden, indien noodig, in dienst van den staat kunnen worden ge steld voor het uitvoeren van het vier-ja- rcn-plan, houdt nog in, dat de betrokke nen in dit geval in ruil schatkistbiljetten toegewezen krijgen, welke rente dragen. Niet in actieven dienst. De Führer en hoogste bevelhebber van de weermacht heeft *den vroegeren opperbevel hebber van het leger, overste generaal Frei- herr von Fritsch, uit waardeering voor zijn groote verdiensten voor den wederopbouw van het leger in het Derde Rijk benoemd tot chef van het artillerieregiment 12 in Schwerin. Von Fritsch. Deze benoeming van Von Fritsch tot-chef van het 12e artillerieregiment is slechts een honoraire onderscheiding. Tot dusver zijn alle geruchten, volgens welke de generaal weder in den actieven dienst zou worden opgenomen, van bevoeg de zijde tegengesproken. Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINTt Verwachting: Meest matige Nd, westelijke tot Westelijke •wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelf de temepratuur. Verdere vooruitzichten; Weinig verandering. Koningin en Prinses Juliana in Amsterdam. Vandaag zal H.M. de Koningin het fraaie standbeeld van wijlen H.M. Koningin Emma, dat in de zoo bij uitstek passende omgeving op het Emmaplein te Amsterdam is op gericht, onthullen. H.M. de Koningin zal worden vergezeld door H.K.H. Prinses Juliana, en te kwart voor drie aan de grens der gemeente aan komen, waar de burgemeester van de hoofd stad, dr. W. dc Vlugt, dc Koningin en do Prinses zal verwelkomen. Tegen drie uur zal hot hooge gezelschap op het Emmaplein aankomen, en plaats ne men voor het voor deze plechtigheid opge richte Koninklijke paviljoen. Hare Majesteit zal zelf het gedenkteeken onthullen waarna de minister-president, dr., H, Colijn namens de regeering een krans aan het voetstuk zal leggen. Burge meester de Vlugt en wethouder ter Haar zullen daarna najnens de stad Amsterdam en het Amsterdamsche comité kransen aan het monument hechten, waarna de heer Ter Haar het gedenkteeken aan het ge meentebestuur zal overdragen De thee zal in het paviljoen gebruikt worden, waar de comité-leden ontvangen worden, terwijl de 72-jarige grijze beeld houwer L. Zijl, die in dit treffende monu ment zijn geheele kunnen heeft gelegd, aan H.M. de Koningin en Prinses Juliana voor gesteld wordt. Te ongeveer vier uur zal de plechtigheid geëindigd zijn en zullen de beide vorstin nen vertrekken. Dr. Schacht ontstemd. „Ge schokte gezondheid." Er doen weder eens geruchten over dr. Schacht de ronde. Beweerd wordt dat hij in het belang van zijn geschokte gezondheid om een verlof van vier maanden heeft ver zocht. In werkelijkheid zou hij echter ontstemd zijn over de beslissing inzake den die.nst van de buitenlandsche leening van Oostenrijk, zegt het Hsb. Het rijksministerie van eco nomische zaken heeft zich tegen het hand haven van den dienst dezer schulden uit gesproken. Dit besluit zou mede het werk zijn van staatssecretaris Brinkmann van economische zaken, die vroeger directeur van de Rijksbank is geweest, maar later toen dr. Schacht rijksminister van econo mische zaken was in diens parlement is gekomen als refendaris voor den buiten- landschen handel. Dr. Schacht zou hebben gewenscht, dat in elk geval de dienst van de Oostenrijksche Volkenbondsleening zou worden gewaar borgd en zou hierbij verleer op den steun van Brinkmann hebben gerekend. In hoeverre deze geruchten aan de werke lijkheid beantwoorden kan niet worden na gegaan. Beurshandel in Oostenrijksche fondseri verboden. Er bestaat sedert enkele dagen veel be langstelling voor Oostenrijksche staatsfond sen. Van bevoegde zijde wordt in dit ver band er aan herinnerd, dat de handel in deze effecten op de beurs een zuiver specu latief karakter beeft. Dit geldt in het bij zonder voor Oostenrijksche bonds- en staats- leeningen. De koers dezer effecten, in het onderling verkeer tusschen de banken, wordt niet genoemd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1