VILTHOED practijk herval. Modebladen Het Duitsche volk is niet stompzinnig „Hier woont een Jood" SUZE KUIPER Secretaris- Penningmeester Tandarts Bronkhorst 3 dagen Gratis Koopenü! Schager Roosjes De strijd tegen het water is verloren Nu al Sinterklaas op Ameland Hitier, hoogste rechterlijke instantie WIER1NGEN TENTOONSTELLING. Zaterdag en Zondag j.1. heeft de afd. Wie- ingen van de Nieuw Malthusiaansche Bond 11 het Eigen Gebouw een tentoonstelling «houden. Het openingswoord werd Zaterdagavond litgesproken door mevr. De Haan—Zwa- erman, waarna deze dame sprak over het ndcrwerp „Hoe het groeit en hoe men het erknoeit" Deze tentoonstelling werd door velen be- Dcht. STRANDFEESTEN. Gistermiddag is het hadseizoen alhier p het Amstelbad geopend. De zwemclub Frissche Morgen" van Den Helder gaf ver skillende zwem demonstraties, een water- olo-wedstrijd cn „Neptunes" komt op bezoek ij/'t Amstelbad." Op 't strand was tamelijk veel publiek mwezig, terwijl in de danstent de Con- irdia band voor de stemming zorgde, joral 's avonds was de tent vol. Volgende weck worden de feesten voort- ezet. NIEUXW2 NIEDORP Concert. Zondagavond gaf het fanfarecorps Excel- or, onder leiding van den heer B. Koolhaas, •n concert in den muzicktuin. De belang- elling van 't publick was niet groot, waar et koude weer wel mede oorzaak van is ge feest. Ingezet werd met een opgewekte marsch, ie er frisch en vlot uitliep. .Enkele gcdeel- n van een paar der volgende munters wer en minder vlot uitgevoerd, en vooral som- ligc minder gemakkelijke technische ge- eclten leken ons niet gelukkig, hieraan zal verslapping der studie, welke bijna altijd ïfreedt 11a een pas gehouden concours, wel iet vreemd zijn. Overigens hebben wij met nnocgen naar de afwerking van het pro- •amma geluisterd cn hopen Excelsior dit sizoen nog eens enkele malen te kunnen ooren. Aanbeveling verdient het, dat ouders die un kinderen medenemen, deze tijdens cle luziek onder hun toezicht houden cn in ic- er geval niet zonder toezicht naar een con- >rt laten gaan, waar de kinderen absoluut iets aan hebben, cn alleen verbazend Inn erlijk zijn voor het luisterend publiek en ek voor directeur en leden. Wij mogen toch annemen dat zulks niet de bedoeling is van thuisblijvende ouders en hopen, dat zij un kinderen voortaan bij avondconcerten iins zullen houden, want niet alleen in jn tuin maar ook op den weg tracht de ugd zoo luidruchtig mogelijk te zijn. ERGERLIJKE STAND OVER DE MAAND MEI 1938. Geboren: Bauke, zoon van Tie Dorst en rkje van Dijk. Cornelis Adrianus zoon n Arie Beerepoot en Margaretha Anna 'ederiks. Petrus Hendrikus, zoon van Pie- r Stroct en Jantje Bommei*. Jacoba, doch- ir van Johanncs Eeken en Johanna Brant- 'S. Marietje, dochter van Jacob Bood cn •ijntje Deugd. Elisabeth, dochter van riën Vethman cn Gerritje de Boer. Ondertrouwd en getrouwd: Klaas Doorn, jaren, wonende te Zijpe en Christina hol, 23 jaren, wonende te Nieuwe Nie- orp. Overleden: Picter Schipper, oud 72 jaren :htgen. van Elisabeth Dekker. Jan Pluim ud G2 jaren, echtgen. van Jantje Bijker, •erl. te Alkmaar. Bregje Saai, oud 69 ja- m, wed. van Jacob Brouwer eerder van idrianus Groot. Antjc Paarlberg, oud 69 iren, wed. van Klaas Groot. SINT PAN CR AS Vrone en Zaandijk 2 spelen gelijk. Gisteren werd gespeeld de finale van de Jouden Kruiswedstrijden tusschen Vrone 1 n Zaandijk 2. Het werd een spannende rijd. Zaandijk probeerde onze jongens te verspelen en begon in een zeer snel tem- w. De Vrone-achterhoede hield echter oed stand en verplaatste telkens weer 't >el. zoodat na de eerste minuten de wed- trijd gelijk op ging. De rust kwam met en gelijken stand (00). ia rust speelde Vrone met den wind mee, ;reog wel kansen, doch ook de Zaandijk en! cd iging stond pal, vooral het kopwerk, vas best. Onder groote spanning verliep de i'edstrijd. In de laatste minuten kreeg rrone de kans. De keeper was uit zijn doel cn hevige schermutselinr, keeper en adh- ci-speler van Zaandijk liepen elkaar om ver, maar de bal werd na veel moeite weg [cwerkt. Direct daarop klonk het eindsig- iaal. Dus verlengen. Zaandijk won de toss en speelde voor den iind. Bij een schermutseling voor het Vro- ■cloel werd een overtreding gemaakt. De Itlvoor van Zaandijk nam de toegestane Ije schop cn onhoudbaar vloog de bal in Ie touwen. Zaandijk enthousiast, Vrone iets temeer- ïslagcn. Maar toch, toen ze direct daarna bij de wisseling den wind meekregen, kre gen ze weer een veldmeerderhcid. De tijd verstreek. Nog 5 minuten, 3, 1 minuut, toen kreeg Vrone een hoekschop. Mooi voor doel en de lange Vronc-spil, die ook naar voren was gegaan, zette zijn hoofd er onder cn de bal lag in liet doel, 1—1. Gelijk cn zonder meer af te trappen, klonk het eindsignaal., Een uitbundig gejuich van het publiek weerklonk. De aanvoerder-spil werd van al- b kanten gelnkgewenscht en nu zullen we bet de volgende week nog eens overdoen «li liet Zaandijk-terrein. BERGEN Bevestiging en Intrede. lis. B. Ramaker, legcrpredikant te Bilt- bovcn, zal op 23 Juni door Ds. A. H. van Minnen, emer. predikant alhier, bevestigd worden als predikant bij de Geref. Kerk te Ltrecht voor den arbeid in het leger. In denzelfden dienst doet ds. Ramaker zijn Intrede. HEER HUGOWAARD Te Oostcrlittcns (toezegging) is beroepen L. J. van der Kam, alhier. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Vader, Behuwd, Groot- en Overgrootvader, Sj. H. v. d. WAL, in den ouderdom van ruim 79 jaar, sedert 13 Juli 1935 weduwnaar van I. Schrale. Uit aller naam, Fam. VAN DER WAL Nieuwe Niedorp, 19 Juni 1938. Wie dat niet tijdig begrijpi, zal er de gevolgen van dragen. Dreigende taal van minister Frick. De Rijksminister van binnenlandsche za ken, dr. Frick, heeft dreigende woorden te gen Tsjechoslowakije uitgesproken tijdens het jaarlijksche congres der nationaal-socia- listische partij in Oost-Pruisen. Hij herhaal de, dat devrcdclievcndheid van Duitschland DR. FRICK. grenzen had. Sprekende over het vliegen bo ven Duitsch gebied van een Tsjcchoslo- waaksch vliegtuig, zeide dc minister: „Wan neer protesten op papier tot niets dienen, zal men zijn toevlucht moeten nemen tot radica lere middelen. Wij willen den vrede en het Duitsche volk is bezield door vredelievende gevoelens, maar men moet geen misbruik maken van ons geduld. Het Duitsche volk is noch laf noch stompzinnig cn wie dat niet tijdig begrijpt, zal er de gevolgen van dra gen." - Is Hitier in Weenen? Wat doet hij daar? Twee vragen, welke niet definitief beant woord kunnen worden. Het schijnt dat I-Iitler reeds Zaterdag naar Weenen is vertrokken en er incognito vertoeft. In gezaghebbende kringen bewaart men een volkomen stilzwij gen. Naar het schijnt zou liet bezoek van den Führer eerst heden officieel worden. Wij brengen de Moderne „Heerenmodel" alle kleuren, pracht kwaliteit, slechts 2.95 ZIET ETALAGE Houttil 15 Alkmaar De Coöperatie A.L.T, te Ab- bekerk roept sollicitanten op naar de betrekking van (diploma zaakvoerder strekt tot aanbeveling). Schriftelijke sollicitatiën te zenden aan den voorzitter, D. KOOLHAAS, Twisk tot uiterlijk 20 Juli a.s. Voor alsnog geen persoonlijk bezoek. tot en met 9 Juli a.s. Tweed, Homespun, Whipcord en Ga bardine Jassen. In prijs, met kwaliteit en keuze. OTTO VAN OSWINT HET!!! ALKMAAR. HOORN. Laat, Tel. 2867. Groote Noord, Tel. 414. Te koop: Gebruikte Martin Walema- ker, en mijn laatste Krüp Maaimachine. C. VAN BODE GRAVEN, Smederij, Koegras. SCHILDERSKNECHT gevraagd, bij W. KISTEMA- KER, Dirkshorn. Te koop: 10 BIGGEN en 2 drachtige ZEUGEN, A. STAMMES, Schagenvaard. Gevraagd een HOOIER, door S. VAN DER WAL, Wee- re, Winkel. Alle soorten verkrijgbaar Boekhandel TRAPMAN Antisemitisme te Berlijn neemt steeds scherper vormen aan. ITALIAANSCHE JODEN BLIJVEN GESPAARD! De antiscmietische bctoogingen, die tot dusverre tot de volkswijken van Berlijn bi- perkt waren gebleven, hebben zich thans uitgebreid tot den Kurfiierstendamm, waar zaken van Joodsche eigenaars met groole witte of gele letters kenbaar werden ge maakt. Gisteravond zijn talrijke in koffie huizen gearresteerde Joden in politic-auto's naar het hoofdbureau gebracht. De Times toont de tegenstrijdigheid van de Duitsche politiek. Aan de een<e zijde wil men zich van de Joden ontdoen en aan de andere zijde legt men hen alle mogelijke hinderpalen in den weg om te ©migreeren, zooals het weigeren van passen cn het in beslagnamen van goe deren van emigranten. Vernon Bartlett schrijft in de „News Chronicle", dat de Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson opdracht heeft ontvan gen een onderzoek in te stellen naar het decreet, dat dc Joden verplicht al hun be zittingen op te geven, welke zij in Duitsch land bezitten. De Britsche ambassadeur heeft evenmin als zijn Fransehe en Amerikaansche collega's antwoord gekregen. Alleen de Italiaansche ambassadeur heeft antwoord gekregen: De Italiaansche Joden in Duitschland zullen niet lastig gevallen worden. Dc Britsche regee ring begrijpt deze voorkeursbehandeling van de Italiaansche Joden niet en zij rekent er op. dat de Engclsche Joden een gelijke behan deling zullen ondergaan. In Australië geland De proefvlucht geslaagd. Naar de directie van de K.N.I.L.M. ons mededeelt, is dc PK-AFO, welk toestel de proefvlucht naar Australië maakt, Zaterdag middag te 15.28 uur plaatselijken tijd te Sydney aangekomen, DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. Over een maand kunnen vijftig millioen menschen dakloos zijn. Elke dag overstroomt 380 mijl meer. Krijgsoperaties practisch gestaakt. Troepen concentree- ren zich. Hongersnood en cholera dreigen Ingenieurs van het Japansche le ger geven thans practisch toe, dat de strijd tegen de wateren van de Gele Rivier in Noord Honan verloren is. De toestand in Noord Honan, waar het water ruim 1000 vierkante mij len heeft overstroomd en 2000 dor pen 'volkomen en 1500 gedeeltelijk onder water heeft gezet, is wanhopig. Zeven honderd duizend Chineezen, zonder eenige have of goed, vluchten in alle richtingen. Sommi gen drijven rond op ijlings aaneen gebonden vlotten. Duizenden geïso leerde dorpelingen, zoo wordt ge meld, hebben hun laatste levens middelen verteerd: zij eten thans het schors van de boomen. In buïtenlandsche kringen is men van meening, dat door de ontzettende over- stroömingên van de Gele Rivier millioenen van hun haardsteden verdreven zullen worden, dat een reusachtige hoeveelheid ei gendommen vernield zal worden cn de ge- hëele Japansche campagne in Noord-China in ernstige mate belemmerd zal worden. De internationale commissie ter bestrijding van hongersnood vreest, dat over een maand 50.000.000 menschen dakloos zullen zijn, indien men niet tot handelen over gaat. De Japanneezen hebben verklaard, dat dagelijks een gebied van meer dan 380 vierkante mijl overstroomd wordt. Men gelooft, dat Hankau weldra geïsoleerd zal zijn door het water van de wassende Jangtse-Kiang. Daardoor zullen, zegt men in kringen van buitenlanders, de Japanneezen wellicht gedwongen worden, hun actie in 't Noorden op te geven en over te gaan tot een kostbaar offensief in Zuid-China. Terwijl de overstroomingen de geveehts- operaties in Oost-Honan voorloopig onmo gelijk maken, gebruiken zoowel de Japan- nezen als dc Chineezen de regonperiode om in 't gebied van Anking en ten Noor den daarvan sterke tr0epenafdeelingen te concentreeren. Japansche oorlogsschepen zijn de Jang- sfe opgestoomd en hebben tot Matang de aan den oever gelegen steden beschoten. Volgens een bericht van Japansche zijde is een derde gedeelte van de» stad Kioeki- ang overstroomd door het water van de Jangste, die nog gestadig wast. Naar offi cieel te Nanking wordt verklaard, worden sterke Chineesche strijdkrachten verdreven uit het heuvelachtige gebied van Tikiang, 30 k.m. stroomopwaarts van \Vbehoe aan de Jangste gelegen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, ■flat door het feit, dat heide partijen aan weerszijden van den Yangste staan in de laatste paar dagen slechts weinig wordt ge vochten. Japansche troepen zijn op den zuidelijken oever van den Yangtsc tusschen Tatoeng en Tatoekau op twaalf plaatsen aan land gegaan. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben de Chineezen hun daar Donderdag ernstige verliezen toegebracht. De Chineesche bevelhebber in Noord Ho nan verzekert, dat de Japansche troepen het in de door hen bezette streken in West Sjantoeng en Noord Honan zwaar te verdu ren hebben. Volgens een Domeibcricht, verklaren Ja pansche militaire autoriteiten in Peiping dat ongeveer 200.000 man Chineesche troe pen de provincie Sjansi zijn; binnengedron gen. Ook een cholera-epidemie? Het bericht .dat in Tsjifi cholera is uit gebroken, heeft in Peking bezorgdheid ge wekt. Uit. Dairen, Tientsin en Peiping zijn Ja pansche artsen per vliegtuig vertrokken om de autoriteiten in het bedreigde gebied bij te staan. Het drama van de Veehouders-onderlinge Er is thans een saldo. Verga dering op 6 Juli. In een circulaire aan de leden van de Vee- lioudersonderlinge roept het college van commissarissen op 6 Juli een algemeene vergadering bijeen. Medegedeeld wordt dat er een kassaldo is van 1 6523.91. De liqui datie kan dus worden beëindigd. Het staat wel vast, dat op deze vergadering verschil lende leden aanwezig zullen zijn, of zich zullen laten vertegenwoordigen, die met den gang van zaken allerminst tevreden zijn. Scherpe protesten zullen niet achterwege blijven. Een geheimzinnig pakket voor de geinterneerde Spanjaarden. Vrijdagmorgen, zegt het N. v. d. D., na derde een op geringe hoogte kruisend vlieg tuig het plaatsje Nes op Ameland. Met afgezetten motor cn nog slechts-circa 40 meter van den grond naderde het tot vlak bij de geinterneerde Spanjaarden. Toen echter werd de motor weer aange slagen en tegelijkertijd een pakket naar omlaag geworpen, vlak voor de voeten van de verbaasde Spanjolen, die spoedig met de buit in hun tent verdwenen. Een agent had het avontuur echter ge zien, ging er op af en wilde weten wat de inhoud was, Inlichtingen werden hem ge weigerd. Toen werd het pak natuurlijk in beslag genomen. Er had zich intusschen een oploop van menschen gevormd, een veldwachter belast te zich verder met het geheimzinnige pak ket, dat in triomph naar den burge meester werd gebracht. Wij zijn niet bij do opening ervan tegen woordig geweest, maar kunnen ons voorstel len, dat het met de noodige omzichtigheid uitgepakt is. En de inhoud? Snoepgoed en levensbe hoeften! De Spanjaarden hebben het eerlijk terug gekregen. De algemeene veronderstelling is, dat het vliegtuig wel een sporttoestel geweest is, maar zeker is men hiervan niet, daar en kelen volhouden, dat men niet een leger vliegtuig had te doen, Hef millioenenfekort van hef spoorwegpensioenfonds Geen samensmelting met burger lijke -pensioenen. De minister van Financien, mr. J. A. de Wilde heeft Zaterdag de commissie van advies voor maatregelen ter voorziening in liet tekort van het spoorwegpensioenfonds geïnstalleerd. De minister wees er op, dat het tekort na reeds 325 millioen gulden be draagt. Dc minister gaf geen wegen aan, welke tot dekking zouden gekozen kunnen worden. De bewindsman maakte echter één uitzon dering. Het denbeeld is aan de hand gedaan de oplossing te zoeken in een samensmelting van het spoorwegpensioenfonds met het al gemeen burgerlijk pensioenfonds. De regee ring heeft deze oplossing-bij voorbaat van de hand gewezen, omdat zij, afgescheiden van andere bezwaren, zou neerkomen op een verplaatsing en in zekeren zin zelfs op een vergrooting van de bestaande moeilijk heden. Oost-Pruisen voorpost tegen het bolsjewisme Nieuwe rede van Rudolf Hess. Na zijn groote rede te Stettin heeft de plaatsvervangende leider in het Duitsche rijk, Rudolf Hess te Koningsberg (Oost- Pruisen) gesproken. Hij wees op den nau- wen hand tusschen de nationaal-socialisti sche formaties en de weermacht. Duitsch land, zoo verklaarde hij verder, zou weer loos gebleven zijn, wanneer het nationaal- socialisme niet de voorwaarden geschapen had voor het ontstaan van een nieuwe groote weermacht. Na op de doeleinden van het bolsjewisme tc hebben gewezen, verklaarde Hess dat Duitschland weet, uit welke bronnen de oor logshetze tegen het nationaal-socialistische Duitschland en tegen het fasftslische Italië worden gevoed. Deze beide staten, aldus spr., staan echter zij aan zij, in het bewustzijn van den gcmcenschappelijken vijand. Ten slotte wees IIcss cr op, dat Oost-Pruisen dc voorpost tegen het bolsjewisme vormt, Rookbommen op Texel aangespoeld Vrijdagmiddag zijn, naar de Tel. meldt, op het Noordzeestrand drie bommen aan gespoeld, vermoedelijk rookbommen van den Engelschen marinevliegdienst. Deskun digen van het vliegkamp De Mok hebben de projectielen onschadelijk gemaakt. Het rijk Is thans Instrument tot uitvoering van de door de partij leiding gegeven doelstellingen. Rede van minister Frank Ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van de Duitsche acede- mie voor het recht heeft minister Frank een uiteenzetting gegeven van de rechtskundige opvattingen van 't Derde Rijk. De wezenlijke waarden, die door Hitier zijn afgekondigd, vormen de rechtsbasis. Het zijn: ras, bodem en nationale arbeid. De grondslagen van het Derde Rijk lig gen in de volgende grondwett.igebeginselen: 1. Aan het hoofd van het Rijk staat voor zijn leven de Fuehrcr; 2. Hij is Führer van het rijk krachtens zijn kwaliteit van Führer der partij. Hij is hoofd.van den staat en hoofd der regeering in één persoon. De Führer cn Rijkskanselier is gevol machtigd afgevaardigde van het Duitsche volk, dat hem zijn constitulionecle bevoegd heden heeft, overgedragen. Hij heslist over iedere politiek en over den ui ter lij ken vorm van het rijk, zonder gebonden te zijn aan formeelc bepalingen, Dc partij, aldus Frank, staat boven den staat ten opzichte van de gedachte, de leer en de hoogste begin selen der regeering. De partij, met haar eigen hiërarchieke or ganisatie, is volkomen gescheiden van den staat. Het rijk is thans het, instrument tot uit voering van de door de partijleiding aan gegeven doelstellingen. Het begrip fuchrer kan nooit onpersoon lijk zijn. Het publieke recht van het derde rijk is de juridische formuleering van den historischen wil van den Fuehrer, maar de ze historische wil vormt niet de vervulling van zijn aan de bepalingen van het publie ke recht gebonden activiteit. Voortgaande keerde Frank zich tegen de poging om het derde rijk te beschouwen als de verwerkelijking van teen theorie, die ei> gens voor 30 Januari 1933 is uitgesproken. Hij yerklaart, dat de rechter niet gebonden is door formules en dat de Fuehrer de laat ste juridische Instantie vormt in het Rijk. „Boven de waarden: ras, bodem, arbeid en rijk, straalt aldus spr. de vijfde groote waarde, die dén uiteindelijken inhoud vormt van het bestaan der gemeenschap van ons volk, dc eer van onze natie" Het strafrecht zal een regeling zijn, die straffen stelt op schending van den plicht lot trouw jegens volk, rijk, Fuchrer en par tij. SCHAGEN POLS BIJ VOETBALLEN GEBROKEN. Bij den gisteren op het terrein der R.K. voetbalverceniging gespeelden wedstrijd tus schen S.R.C. en S.V.W. (Heerhugowaard), kwam één der S.V.W.-spelers zoo ongeluk kig ten val, dat hij de pols brak. Dr. Nanninga heeft de breuk behandeld. BROEK OP LANGENDIJK 20 Juni Aanvoer 60.000 kg. aardappelen; Schotsche muizen 11.70—13; drielingen f 10.80—12.60; kleine f 8.90—10.10; 500 kg. peen f 6.10; 300 kg. Bloemkool f 7.508.50 dito 2e soort 5.30 —5.40 16000 kg. tomaten A f 18.30—20; B f 1S.40—19; C 15.70—18.20; CC f 10.80—10.90 NOORDSCHARWOUDE, 20 Juni. Aanvoer: 16.600 Kg. aardappelen: Schot se hem uizen 11.2012, drielingen 1011.20, kleine 7.20—8.20. ALKMAAR, 20 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 84 vette koeien f 175320, 6 vette kalveren f 40—52, per Kg. 60S0 et. 88 Nuchtere kalveren 616 30 vette scha pen 26—30; 218 vette varkens 0.48—0.51

Schager Courant | 1938 | | pagina 3