II Raad Barsingerhorn Gratis Gratis lezen!! IUITENLANDSCH VERZICHT Onze luchthaven kwestie Iimi C STOFZUGERS |»Q|\ Kunst in Huis Wimpies opvoeding Van Geelen's Geschenkenhuis Woensdag 22 Juni 1938 Tweede blad HET ZIJN STEEDS WEER DE ZELFDE CENTRA, WAAROM HEEN ZICH DE BELANGSTEL LINO GROEPEERT. HEEFT MUSSOLINI ZICH BIJ DE AF SLUITING VAN HET ENGELSCH ITALIAANSCHE VERDRAG LA TEN BEDOTTEN? Wanneer men zich Beregeld op de hooe- le stelt van de belangrijkste gebeurtenissen In de internationale politiek, de gebeurte nissen, die ten slotte in zooverre van be lang zijn, dat ze beslissen over oorlog en vrede, dan komt men successievelijk tot de conclusie, dat bet voortdurend dezelfde cen tra zijn, waaromheen die gebeurtenissen zich afspelen. Daar is bet, dat de verschil lende wederzijdsche belangen met elkaar in botsing komen en 'waar mei de wapens in de vust of in bet diplomatieke steekspel den tegenstander zooveel mogeliik afbreuk wordt gedaan, ten einde bet eieenbclanr tp dienen. Dat dit in de eerste plaats de hedendaagsche oorlogsterreinen zijn, is niet verwonderlijk. Daar is de 'strijd het hevigst daar staat bet meeste op bet spel voor de onmiddellijk betrokkenen en daarmee voor de bondgenoofen over en weer. Zoo staat in F.urona Spanje vrijwel doorloonend in bel middelnunt. van de belangstelling en bet behoeft niet bevreemdend te worden ge noemd. dat de belangstelling verflauwt, wan nper perioden van betrekkelijke rust in treden. Leeft de strijd weer op, dan ziet men onmiddellijk bet intrigespel daar rondom- hem weer oplaaien. F.n zoo is bet in bet Verre Oosten door loopend China, dat van zich doet spreken. Want de strijd daar wordt met onverant woordelijke hevigheid gestreden. Met iedere tegenslag van de, Japanners juichen de genen, die zich in bun hart de vijanden ge voelen van bet Land van de Rijzende Zon omdat ze vrees koesteren voor zijn toene mende macht. De gewone sterveling bepaalt zijn anti pathie of svmpatbieen door heel andere omstandigheden. Want de belangen, waar door de naties als geheel zich laten leiden kent hii niet. Hij bedenkt misschien, boe Japan zijn kunst, zijn schrift, zelfs zijn naam van de Cbineezen beeft ontvangen. Jromers, bet Land van de Riizendo Zon werd zoo genoemd, omdat de Cbineezen daar in bet Oosten iederen dag de zon zagen opko men. Dat echter zijn argumenten, waar mee de politicus hoegenaamd geen rekening houdt, zoomin als niet bombardementen van open steden, overstromingsrampen epidemiën of andere plagen, waardoor het arme China vandaag den dag wordt ge teisterd. En om nog eens op Europa terug te ko men. toen onlangs de toestand rondom Tsjecho-Slowakije snande, toen oorlog dreig de met. Tsi.-Slowakije als inzet, was de. naam on ieders linnen. Nauwelijks was bet onheil bezworen of bet land zonk terug en we mo gen bet slechts toewenscben, dat het zich niet spoedig weer in de algemcene interes se mag verheugen. Op bef oogenbük is bet dus Spanje, dat. in F.urona de aandacht ziet te trekken en de langzame vorderingen van generaal Franco zoomede de tallooze luchtbombardementen, waaraan de linkscbe havens bloolsiaan. ziin daaraan niet in de laatste pianiste schuld. Infusschen gaal die opmarscli blijkbaar niet snel genoeg. Er doen thans geruchten de ronde, dat Mussolini, hii het tot. stand ko men van 'f Engelscb-Tlaliaanscbe verdrag er op bad gerekend, dat bpf Spaansche avon tuur in zps weken beslecht zou zijn geweest ten voorrleele van Franco. Indien zulks in derdaad bet geval was geweest, zou dit zeer wel de boosheid kunnen verklaren, waar van de Duce voor enkele weken ten preoi was o.a. toe bij zijn befaamde donder en blik sem rede te Genua hield toeren Frankrijk. Gezian bef be'rekkelijk altijd nog geringe resultaat, dat Franco tot dusverre beeft we ten te bereiken, beleekenf dit voor den Duce een geduchte misrekening. Waar inderdaad wel mag worden" aangenomen, dat Mussolini een be hoorlijk beeld had omtrent de be staande krachtsverhoudingen in Spanje, moeten de republikeinen be langrijke hulp van buiten hebben ontvangen. En bet zou zoo vreemd niet zijn, dat Frankrijk daaraan gelijk de Duce beweer de heel wat meer debet is, dan velen van ons denken. Het verklaart ook de onwil van Musso lini om met. Frankrijk een verdrag te slui ten. Zoolang, zij het ook in Spanje, de twee landen een verkapte oorlog voeren bikt bet tijdstip om tot een vergelijk te komen, niet al te goed gekozen. De overeenkomst met Engeland hield in fusschen in. dat Italië geen verdere troe pen naar bet oorlogsterrein verzond. En men zou zich kunnen denken, dat de Duce. eerst, zoo zeker van zijn zaak. doch nu een desillusie rijker, thans een gevoel heeft, of hii pr in is sreloopen, of men hem bij dc neus heeft gehad. En zoo is bet al weer niet verwonderlijk, dat er op bet oogenbük te Home nipuwe bp- snrekineeri gaanrle ziin tussehen Ttaüë en F.neeland. waarbij Mussolini hetzij eindelijk fle voordeelen van bet voor eenieen tiid ge sloten pact deelachtie wil worden of an ders vermoedelijk onnipuw de, vnie band wil verkrijgen om troepen aan Franco te hulp te zenden. De partijen hebben elkaar vooralsnog niet weten te vinden. De Engelschen, als goede kooplieden zullen zich willen houden aan het contract. Contract is contract. Ze kunnen vermoedelijk ook niet anders want Chamberlain heeft aan zijn parlement, verschillende toe zeggingen gedaan. Men mag aanne men, dat deze toezeggingen noodig waren, want een staatsman gaat er slechts loe over, wanneer hij het er niet buiten kan stellen. Het Engelsche Lagerhuis was af en toe zeer lastig en Chaniberlains politiek vindt er allengs minder bewonderaars. Italië kan wel de onmiddellijke inwerking treding van bet pact verkrijgen, maar dan moet het er toe overgaan nu reeds zijn „vrijwilligers" terug te nemen. Dit zou vermoedelijk voor Franco den nederlaag beteekenen en Mus solini kan geen overwinning van de repu blikeinen dulden. Zoo staan de partijen tegenover elkaar. En het beste, wat we er van hopen kunnen is, dat ten aanzien van Spanje een vriend schappelijke regeling wordt getroffen, waar in de vechtende broeders deelen en die ten gevolge heeft, dat. deze twistappel, die al eenige malen heel Europa heeft bedreigd, eens en voor goed wordt verwijderd. Gedeelte van de volkstuintjes voor een goeden prijs verkocht. De heer Kater wil het onderste uit den kan hebben. De commu nisten waren te laat. Strenge maatregelen tegen straatschen ding. Controle op werkloozen lastig of noodzakelijk? Men- schenpakhuizen De Raad vergaderde gistermiddag. Afwezig is de heer D. Burger. Als de voorz., burgemeester Loggers, de ver gadering geopend heeft en de notulen der vorige bijeenkomst, na een kleine opmer king van den heer Vries zijn goedgekeurd, komen in behandeling de volgende INGEKOMEN STUKKEN. a. Schrijven van de afdceling Hoorn van den Alg. Nederl. Ventersbond, d.d. April 193S, houdende verzoek alleen aan ge organiseerde venters ventvergunning te ver strekken; De heer Kater zou wel onderscheid wil len maken,. Voorzitter zegt wel toe, dat aan de be paling van 15 cent voor ventvergunning strengerde hand zal worden gehouden. b. Besluit van Ged. Staten van 4 Mei 1938, ter uitvoering van artikel 1G, 3e lid van het finantieelc verhoudingsbesluit; Het is bepaald op 8.23.04. c. Als voren, van 23 Mei 1938, tot verda ging van de beslissing op het raadsbesluit van 24 Februari 1938, tot het vaststellen van een regeling omtrent verzekering van gemeentegelden voor twee maanden. KORT VERHAAL Door J. van den Bergli. Van den eersten dag, dat hij bij Oom Pe ter was komen inwonen, was het al mis ge- woest. Dat Anne nu zoo'n kind aan buis bad gehaald! Een echte zwerver; vijf jaar, nie tig. haveloos en verwaarloosd. Hij sprak zon goed als geen woord. Tn dc kamer was hii uit zijn doen; don hcelon dag zwierf hii buiten en bij takelde zich toe als een ne ger. Zijn moeder wat 2 jaar geloden bpd logorig geworden on ziin vader bad wel wat anders lo doen gehad, dan naar zoo'n wurm om te kiiken. 's Nachts zette hij strikken on stroopte in bet boseh en togon clou och tend ging bij slanon. Een oude buurvrouw Had. tegen een kleine vergooding. de opvop ding van Wimnie op zich genomen. Ze gaf hem te eten en te drinken en logde bom 's avonds in zijn krip. Toon zijn moedor riierf. versuft door een sloenende ziekte en door drank, miste bot kind baar niet. Toen bad Tante. Anne ingegrepen; voor don naam van de familie. Haar zwager was blij. dat hii van „do zorg af was". Wimnie van de bei gebaald on opgenomen in Jiet go/in van ziin oom. don pakhuisknecht. Oom Poter verloor den tweeden dag al ziin geduld en begon de nnvoeding van •'iin neofïc energiek tor band te nemen Maar bet was den Moriaan gewassebpn Het kind kwam aldoor te laat voor hef nten en was in-vuil. Vermaningen bielpen nipt; dan maar klannon. Torn dat ook niet hielp, verdubbelde Oom Peter de dosis en bereikte nog niets. d. Als voren, d.d. 1 Juni 1938, tot goed keuring van het raadsbesluit van 2 Mei 1938 tot het aangaan van een geldleening ten behoeve van schoolbouw. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. e. Schrijven van Ged. Staten van 4 Mei 1938, houdende terugzending der gemeente rekening 1936 vergezeld van een. nota van opmerkingen. B. en W. stellen voor de rekening te wij zigen overeenkomstig de gemaakte opmer kingen. welke alle van administratieven aard zijn. Aldus besloten. f. Schrijven van de Commissie voor voor- en nazorg in Noordbolland, d.d. 31 Mei 1938 hóuden-de verzoek tot den voor- on nazorgdienst toe te treden. De kosten be dragen 2Va cent per inwoner. B. en W. stellen voor voorloopig niet toe te treden, in verband met den finantieeelen toestand der gemeente. Het heeft betrekking op patiënten, welke in een krankzinnigengesticht verpleegd zijn geweest. Het rloel is sympathiek, maar de finantieele toestand belemmert toetre ding. Op voorstel van den heer Vries zal over wogen worden een post op de begrooting voor dit doel uit te trekken. De heer Kater wijst er nog op, dat het beter was, dat do. provincie er voor zorgde. Voorzitter geeft dit toe. g. Een verzoek van de C.P.H., afdeeling Kolhorn om bij de regeering aan te drin gen om opschorting van bet besluit tot stop zetting der werkverschaffing, wordt in handen gesteld van B. en W. om prae- advies, daar bet verzoek te laat is inge komen. ARTIKEL 13 L.O.WET. B. en W. stellen voor aan eenige ingeze tenen tegemoetkomingen te verleenen vol gens artikel 13 Lager Onderwijswet 1920. Aldus besloten. VERKOOP VOLKSTUINTJES. B. en W. stellen voor een gedeelte van de z.g. volkstuintjes aan de provincie Nd.- Ilolland te verkoopen tegen f 3000.per H.A. Het voorstel is een gevolg van een ver zoek van den Provincialen Waterstaat in verband met den aanleg van bet kanaal KolhornAlkmaar. Het is 13/4 H.A. groot. Eerst was er eenige wrijving, maar na- derband waren B. en W. bet eens. Er zal voor de volkstuintjes een bunder overblij ven. De heer Kater vraagt of men recht heeft op vergoeding wegens schadesnijding. Er moet een omweg gemaakt worden. De vergadering wordt een oogenlblik ge schorst, om B. en W. gelegenheid te geven, bun standpunt ten aanzien van deze han delszaak nader toe te lichten. (Voorzitter volgde den meer en meer gebruikelijken weg, den verslaggever uit te noodigen. in de raadszaal te blijven, maar bet gesprokene niet te publiceercn). Een voorstel van den beer Kater om Vergoeding voor schadesnijding te vragen, wordt met algemcene stemmen verworpen. De meerderheid van den raad is niet van gevoelen, dat schadesnijding aanne melijk kan worden gemaakt, daar een particulier persoon niet benadeeld wordt en de opbrengst van het overblijvende stuk niet wordt beïnvloed. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. 5. aangenomen. VERVANGING STRAATVERLICHTING CONTRACT. B. en W. stellen voor het loopende straatverlichtingcontract door een nieuw contract met bet P.E.N. te vervangen. Hieromtrent is een verzoek ingekomen van het P.E.N. Het nieuw te sluiten contract is gebaseerd op verlaging van tarieven. Voor de gemeente betcekcnt het een verlaging van nl.m. f 60.per jaar. Aldus besloten. 't Werd een misère. Tante kijfde, oom schold en Wimpie trok zich schuw terug. Hij wist niet voor wie van de twee bij het bangst was, voor oom of voor tante. Oom sloeg erop, maar dan kon bij de bee- non nemen. Tante was erger; waarom wist bij niet. Haar zindelijkheid in bet huishou den beangstigde hem instinctief. Liefde bleek uit geen woord of gebaar. Ze deed haar „plicht," iets dat Wiinpie's begrip tc boven ging. Op een middag werd bet aan tafel zoo erg, dat oom Wimpie in een boek smeet. Tussehen den linnenkast en dén achter wand vond bij van toen af een schuilplaats Daar at hii, als oom ..genoeg kreeg van 'iin gezicht" en dreigde hem „af te tuigen." Toch was bij zelfs daar niet geheel veilie. Op een middag, toen oom „uit zijn humeur" was, nam bij een harde turf uit den kolen- hak en incasseerde Wimpie een voltreffer in ziin maagstreek. F.en begin van grienen werd. met bet nog on de buren, den kop inmdrnkt door dreigende taal van oom. Op een avond, in bed. boorde Wimpie oom en tante hevig tekeer gaan. Om hem. hegreen hii, al verstond hii nief alles. Ik ea naar mevrouw Bnendermaker. hoorde hii tante zeggen. Die wilde in dertijd een kind aan huis nemen, 't Is te honen, dat ze er nog geen ondervinding van beeft. Een week ging voorbij. Toen werd Wim nie on een ochtend neties aangekleed, waar na h>'i met tante on marsch ging. Ver buiten bet dorn. Wimnie kreeg honger en dorst. F.indeliik bielden zij stil hii een aardig landhuisje en tante belde aan. F.en vrien delijke dame van middelbaren leeftijd deed open. U bent prachtig op tiid. juffrouw, wy hebben net alles voor hem klaar. Wimpie keek schuw rond in de gang en EEN KEURIG FIETSPAKJE. GRONDAANKOOP VOOR SCHOOLBOUW. B. én W. stellen voor een perceel grond aan te koopen van het weezenarmbestuur voor schoolbouw. Ten behoeve van den bouw van de nieuwe o. 1. school is een gedeelte van perceel sec tie C 570, in eigendom toebehoorende aan het Wcezenarmenbcstuur noodig. Genoemd bestuur is tot verkoop bereid tegen f 0.30 per M2. Benoodigd is ongeveer 1125 M2. Het juiste aantal M2. is afhankelijk van de kadastrale meeting. Aan de achterkant, blijft genoeg grond over, achter de school zelfs nog ruimte voor het aanleggen van schooltuintjes. Aldus besloten. Kohier hondenbelasting. Vastgesteld wordt een kohier hondenbe lasting 1938. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo- tin 1937. Gewijzigd worden eenige pensioensgrond slagen met een totaal van fl. 513. Het. is de laatste keer dat de Raad bet kohier vaststelt, volgens de nieuwe gemeen tewet zullen B. en W. liet voortaan doen. Dp heer Smit: Steeds minder werk! Uit de suppletoire begrooting blijkt, o.a. dat voor het eerst thans ook in rekening zijn gebracht kosten voor bet kanaal Kol- horn-Alkmaar, waar bij de begrooting niet op gerekend was. DE RONDVRAAG, De heer Burger is door den op zichter van de begraafplaats ver zocht de aandacht te vestigen op straatschenderij door voetballende jeugd. De politie heeft reeds strenge or ders, zegt de voorzitter. De lieer Vries vindt liet. voorschrift niet juist dat de werkloozen briefjes moeten in leveren van werkgevers, waar ze om werk hebben verzocht. Voorzitter merkt op, dat het een minis- teriëele voorschrift is, en bovendien wordt thans ieder in het hoogseizoen toch zijn best doen werk tc vinden. De heer Vries: De boeren zullen ze zien aankomen als ze steeds komen zanikken. in de kamer, waar ze binnentraden. Het zag er onheilspellend netjes uit; nog erger dan bij tante. Maar al gauw keek Wimpie alleen naar een schaaltje koek en 'n flesch limonade, op een tafeltje bij bet venster. Naast dat tafeltje zat een meneer, die op stond toen ze binnenkwamen. Hij keek Wimpie een poosje aan stapte toen naar hem toe en stak hem een hand toe. Dag Wim, zei hij. Hier hen je nou bij je nieuwe oom en tante; Oom Henk en tante Micp. Wimpie negeerde de toegestoken hand. 'k Zie het al, zei oom Henk. Trek en dorst hè? Wimnie verschanste zich achter tante Anne. Toen oom Henk met de koek bij hem kwam. greep bij die en nam de vlucht naar den hoek naast den glazen kast. Hier begon hij te eten, als een wolf. Tante Anne werd uitgenoodigd te gaan ritten, maar ze maakte het kort. Als ze tekst en uitleg moest geven, voorzag zc zwarigheden. Bang. dat we geïnformeerd hebben, zei de man lachend, zoodra tante de deur uit was. Arm kereltje! Ze moest eens weten dat we hem niet genomen hadden, als hij het heter had gehad. 'n Maand later. Oom Henk en tante Mien drinken thee in den tuin. Wimnie graaft en construeert kuilen en wonderlijke bouw werken in den zandbak, die voor hem in pen hoekie is aangelegd. Daar leeft hij zich uit, zonder zich al te vuil te maken! Kom even hier, Wim. Je melk wordt zuur. ventje. Wimpie komt uit den kuil. Met een trotsch gebaar wijst lüj met zijn houten schopje. Mooi huis voor tante! zegt hij, stralend. De heer Vader licht de zaal met eenige frappante voorbeelden toe. Iemand had verleden jaar 3 jaar in steun geloopen, hij moest briefjes inleveren en... een week later had hij werk! De heer Vries meent dat thans, vooral in den polder eerder ontslagen dan aangeno men worden. Velen zijn bovendien niet ge schikt voor de hooibouw. Voorzitter zegt, dat men deze zaak van twee kanten moet bekijken. Voor goedwillenden is liet lastig, maar voor anderen helaas noodzakelijk. Tenslotte is de bedoeling dat men werk zoekt in een branche, waar men voor geschikt is. Intrekken gaat niet, wel zal soepelheid worden toegepast. De heer Vries is van oordeel, dat de oude meekrapfabriek, welke tot woning is omge bouwd tot een menschenpakhuis is gewor den. Er wonen wel veertien gezinnen! Voorzitter zegt dat deze zaak de volle aandacht van B. en W. heeft. Aan de band van de woningwet is er weinig aan te doen, maar misschien is er een ander middel. Hierna sluiting. speciale Sierkunst-étalage! Komt U ook eens kijken? Ook U zal dan zeggen: „Ja, maar voor iets moois moet je toch in Van Geelen's Geschenkenhuis zijn. Niet alleen is daar een veel groolere keus, maar ook-vindt men daar altijd iets aparts." Voor een cadeautje dus naar: LAGEZIJDE B 40 TEL. 26 SCHAGEN. De minister van defensie wil een beslissing van de gemeente Rotterdam over Waalhaven. B. en W. van Rotterdam hebben den ge meenteraad overgelegd de correspondentie, welke door hen met de regeering is ge voerd over de vliegveldkwestie. Naar men weet heeft de raad op 2 Juni besloten geen medewerking tc verleenen aan het tot stand komen van een centraal vliegveld en geen toestemming te verleenen aan defensie tot het maken van de noodige accomodatie op Waalhaven voor gebruik door de militaire luchtvaart, tenzij vergunning wordt ver strekt voor den aanleg van een burger- vliegveld in den polder Zestienhoven. Op 1 Juli loopt de door den mi nister gestelden termijn af. De minister van defensie heeft zich naar aanleiding van dit besluit tot zijn ambtge noot v. waterstaat gewend, die 13 juni j.1. 't college van B. en W. van Rotterdam in overweging gaf op zoo kort mogelijken ter mijn, doch in elk geval voor 1» Juli a.s. voor het bouwen van militaire vliegtuig- loodsen op Waalhaven de vereischte ver gunning te verleenen. De minister van de fensie had n.1. in zijn schrijven van 11 Juni verklaard, dat wanneer de bouw van hangars op Waalhaven thans niet mogelijk zal zijn, hij zich niet meer gebonden kan achten aan het aankoopen van dat vliegveld zooals in beginsel met Rotterdam was over eengekomen. De minister zou dan de oplos sing elders moeten zoeken. Op 16 Juni heeft het college van B. en W. daarna opnieuw een beroep gedaan op den minister van Waterstaat om te bevorderen, dat de regee ring op zoo kort mogelijken termijn vergun ning verleent lot overplaatsing van de bur gerluchtvaart naar den polder Zestienhovon Daarop is nog geen antwoord van den mi nister gekomen. Zij, die zich thans op de Schager Courant abonneeren, ontvangende nummers tot 1 Juli a.s HENGELO één "".del, één prlji l Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK - Heerenslraat 128 - Schagen

Schager Courant | 1938 | | pagina 5