De „Koninklijke" maakt en breekt moleculen Engeland houdt de handen in den schoot! Italies overmoed kent geen grenzen meer! Arrondissements rechtbank te Alkmaar Eerste Australië vliegtuig vertrokken J E F K O, Schager Roosjes Koewei van Italiaansche zijde openlijk verklaard wordt, „Ma- jorca is Italiaansch", acht de Engelsche regeering geen ter men aanwezig aan te nemen dat dit het officieel standpunt der Italiaansche regeering is. Zooals wij in onze berichtgeving over Spanje mededeelen, heelt het nieuwste bom bardement, der Britsche schepen in Engeland ,vcel beroering verwekt. Het laat geen twij fel over, dat de aanval opzettelijk is als haar talrijke voorgangers. De. onwettige blokkade van de Spaansche regceringsha- .vens en de luchtoorlog tegen de neutrale scheepvaart, waarmede zij wordt uitgevoerd, wordt blijkbaar gestaag voortgezet. Haar resultaten laten niet te wcnschen over. De .verzekeringspremies op cnrgos bestemd voor Spaansche regeeringshavens zijn van 4 pet. in het midden van Mei nu reeds tot boven de 23 pet. gestegen. De Daily Telegraph vermeldde dan ook cenigé dagen geledon, dat de Engelsche handel met deze havens in den laatstcn tijd aanzienlijk is gedaald. Tenzij maatregelen voor de bescherming van dit verkeer worden genomen, ziet het er dus naar uit, alsof Franco en zijn bui- lenlandsche vrienden erin zullen stagen hun doel geheel te verwezenlijken. Ondanks de groeiende veront waardiging in parlement, pers en pu blieke opinio zijn er nog geen teeke nen dat maatregelen binnenkort te verwachten zijn. Chambcrlain heeft verleden Donderdag gezegd, na ont vangst van Franco's „verklaring" op de aanvallen op Britsche schepen, te zullen besluiten wat hem te doen staat. Of de Britsche agent in natio nalistisch Spanje, deze „verklaring" mee naar huis zal hrengen, is ech ter nog steeds onzeker en men weet in officicelc kringen zelfs niet eens, of Franco hom reeds uitsluitsel heeft gegeven. Inmiddels hebben noch Rome, noch Burgos over de oor zaak van de ongelukkige ervaringen van 'e Britsche koopvaardij veel twij fel laten bestaan. De vliegende Italiaansche scherpschutters De Italiaansche bladen hernemen zich vrijwel dagelijks op de successen van hun Italiaansche vliegende scherpschutters. Alen behoeft de door den Britschcn agent over te brengen „verklaring" van Franco niet met al te veel spanning tegemoet te zien, zegt de N.R.Crt. De represaille dreigementen. Over de preciese beteekenis van de waar schuwing van de Spaansche regeering, dat zij gedwongen zou kunnen worden represail les te nemen voor Franco's bombardementen, verklaart men in officicelc kringen nog in het duister te tasten. Uit de formulecring van deze waarschuwing valt niet met zeker heid op te maken, of overwogen wordt deze représailles tot het nationalistische Spanje te beperken, dan wel tot. het grondgebied van Franco's buitcnlandsche vrienden uit te breiden. Zoowel de Engelsche en de Fran- sche regeering hebben echter het, zekere voor het onzekere genomen en Valcncia erop ge wezen, dat represailles tegen Franco's vreemde helpers op zijn zachtst uitgedrukt onwcnschelijk zou zijn. Volgens sommigen zou Downing- street tevens druk hebben uitgeoe fend om Valcncia van représailles te gen Majorca terug te houden. Van bevoegde zijde wordt mij echter te verstaan gegeven, dat deze meening op een misverstand berust. De Engel- sciie regeering veroordeelt ten sterk ste het bombardeeren van open ste den en het terrorisecren uit de lucht van de burgerbevolking, of dit nu in Kanton, Barcelona of Palma zou ge schieden. Zij zal de Spaafisclie regeeringsautoritei- fiemdaar zonder twijfel, op. hebben gewezen. •Zouden deze autoriteiten hot.echter niet op Cch .opcu'. stad' als', Palma hebben gemunt maar óp vliegvelden daar, dun is 't moeilijk •in te' zien, hoe een1 onpartijdige mogendheid als Engeland; zich» daartegen.zou kunnen verzetten, Bedoelde. vliegvelden zijn ingericht voor'.militaire objecten en een aanval daar op, -is een «volkomen wettige oorlogsdaad, waar.cón land, dat zich op. een strikte hand having vant' onpartijdigheid' berpept, moeilijk bezwaar tegen kan maken. Een bittere pil voor Chambcrlain! Hel is editer niet aan de aandacht ontsnapt, dat het Italiaansche blad Rcslo del Carliiio hier anders over denkt. Zooals men weet, heeft dit blad verklaard, dat een aanval van rcpublikcinsrhe vliegtuigen op Ma jorca door Italië niet geduld zou kunnen worden omdat Majorca het hoofdkwartier van do. Italiaansche luchtmacht is. Hot is duidelijk, dat dit standpunt met zijn implicaties, dat Italië rechten op Majorc'a heeft, nauwelijks te vereenigen is mot liet Engelseh-ïtaliaansche. aceoord. waar in Italië verklaart gcenorlei territo riale ambities in Spanje te hebben. Naar van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, zal do Spaansche re geering niet nalaten dit den Engcl- schen autoriteiten onder het oog te hrengen. Men maakt zich hier échter over de beteekenis van liet artikel in bovengenoemd blad niet al te veel zorg en wijst erop, dat het een vrij obscuur blad is en dat er dan ook vooralsnog reden is aan te nemen, dat liet de meening van de Italiaansche autoriteiten weergeeft. Er zijn evenwel enkele bladen, die in ta melijk scherpe bewoordingen tegen het nieuwe bewijs van Italiaansche overmoed stelling nemen. De „Star" schrijft, dat Majorca Spnanscli en niet. Italiaansch Is, ofschoon het'is inge richt als vliegtuigbasis van Italië. In hun gedachten hebben de Italianen het eiland al geannexeerd, wat niet prettig is voor Chambcrlain, want in het Engelseh-ïtali aansche verdrag staat, dat Italiövin Spanje geen territoriale ambities heeft. De begrafenis van gravin van Strathmore De moeder van Engeland's ko- gingin ten grave gedragen. De begrafenis van dè gravin van Straifi- more. de moeder van Engeland s koningin, is gisteren te Glamis (Schotland) fn inlïc- men .kring geschied. De kerkdienst, waar aan de koning, de koningin, graaf Strath more, lord en lady Glamis en andere kin deren van de overledene deelnamen, werd gehouden in de kleine slotkapel, waarheen het stoffelijk overschot Zondag was over gebracht. De ter aardebestclling geschiedde op liet landgoed. Een honderdtal dorpelin gen volgde de baar. Brand in een spoorwegtunnel Gebluscht door onder water zet ten. Men is er door een deel van den tunnel on der water te zetten, in geslaagd een brand te blusschen in een in aanbouw zijnde spoor wegtunnel onder East Rivcr te New York. De geweldige luchtdruk, welke drie at- niosfecren bedroeg en waardoor verscheidene brandweerlieden buiten bewustzijn geraak ten of 'ernstige neus- en oorbloedingen 1 te- kwamen, maakte liet blusschen zeer moei lijk. De brandweerlieden moesten om het kwartier afgelost worden. De brand was uitgebroken in een houten afbakening, 50 meter onder de rivier en 100 meter van den oever. Volgens de ingenieurs is er aan het bouw werk zelf weinig ernstige schade aangericht. Examens Middenstandsdiploma Alg. Handelskennis Bij de te Alkmaar voortgezette examens voor het. middenstandsdiploma algemecne handelskennis werden 78 candidatcn geëxa mineerd, waarvan er 11 werden afgewezen. O. m. zijn geslaagd: Corn. Klare, Middenin eer; C. de Grand, Alkmaar; Jantjo Kreb, Borgen; Jan Oost- woudcr, 't Zand; G. W. Poiesz, Schagen; C. M. Ranzijn, 't Zand; J. E. Schilder Lzn., 't Zand Jac. A. Spel, Huisduinen; Dirk Stam, Zuidscharwoudc; Jan Wardenaar, Schagen; J. R. Wanner, Alkmaar; W. J. Wester, Kal verdijk; C. van Wijngaarden, Alkmaar; Dirk Wilbers, St. Maartensbrug; L. J. Wols. Den Helder; Jacoba Wypkema, Alkmaar; G. Zomerdijk, 't Zand; P. J. Stik- kelman, Schagen. In totaal zijn nu geëxamineerd 420 enndi- daton, van wie 000 het diploma behaalden en 57 (d.i. 13.4 procent) werden afgewezen. POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 27 Juni). Uitspraak. J. W., wonende te Julianadorp (gc-rn. den Helder),wordt, wegens diefstal meer malen gepleegd veroordeeld tot een geld boete van f 25 subs. 15 dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Dep Helder. EEN ONTROUWE DIENSTBODE. De eerste verd., die wordt; voorgeroepen ïs M. G. van B., wonende te'Den Helder, v.an beroep dienstbode. Haar wordt ten laste ge legd, dat zij van haar mevrouw op verschil lende tijdstippen geld heeft weggenomen, tot een totaal bedrag van J 5. De politierechter-plv. Mr. Krabbe, vraagt verd. hoe zij daartoe is gekomen? Verd.: Dat weet ik zelf niet. Politierechter: Maar ik weet het wel; U heeft het geld aan snoeperijen uitgegeven en IJ heeft er dancings van bezocht. Wc weten dus waar het gebleven is, Verd. erkent het haar ten laste gelegde. Als getuige wordt voorgeroepen mevr. S. v. W., wonende op het Singel te-Den Hel der, die de feiten komt bevestigen. Getuige miste telkens geld. Politierechte!': U liadf Uw beurs in een vaas op den schoorsteenmantel, dat is toch geen veilige bewaarplaats? Get.: Ja, maar het was .makkelijk, omdat de leveranciers moeten worden betaald. Politierechter: Dan hadt u de beurs in een taschje moeten doen. De heer J. II. Wiggers, als reclassccrings- ambtcnaar gehoord, zegt, dat het rapport over verd. niet. al te gunstig luidt. Ze heeft van haar jeugd af teveel vrijheid genoten en is toen den lichtzinnigen kant uitgegaan. Get. meent, dat het het Jjestc is haar in eon inrichting 1e plaatsen, mulat zij een ander uiênsch wofctt.'Én dat kan heel goedr t)e' politierechter vraagt Verd. of ze hu in betrekking'is. Verd. vertelt snikkend, dat ze bij een of ficiersvrouw in Huisduinen als dagmeisje dient. De lieer Wiggers: Dat is alles niets ge daan! Ze verwisselt steeds van betrekking en in al die diensten heeft ze kleine dief stallen gepleegd. Politierechter: Heb je ook een mantel ge kocht zonder te betalen? Verd.: Ja. meneer. De heer Wiggers stelt voor onmiddellijke gevangenisneming en uitstel van de zaak 4ot over veertien dagen. De Officier van Justitie mr. v. d. Fcen de Lille, requisitoir nemend, meent dat men hier te doen heeft met een meisje zonder ruggegraat en kan zich met het voorstel van den heer -Wiggers verecnigen. Verd. zegt luid snikkend, dat zij graag weer naar haar mevrouw in Den Helder terug wil. De Politierechter slu.it zich geheel aan hij liet requisitoir van dén Officier. Air. Krabbe wil de zaak uitstellen tot Maandag 11 Juli en gelast haar onmiddellijke, ge vangenneming. Den II e ld e r. •PRETTIGE LOGè. Ban moet terecht staan A. E. G. Sm., wonende te Den Helder, die eenigen tijd gelogeerd heeft bij de familie v. W. Scha- Een en een kwart milliard Ne- derlandsch kapitaal in de petro leumindustrie belegd. Rede van Ir. de Kok Van Nederlandsche zijde zijn bij de K.P.M. 50.000 employé's werk zaam. De Nederlandsche journalistenkring heeft gisteren in hotel „Willebrug te 's Graven- hagc een noenmaal gehouden, waaraan de directeur-generaal van de Koninklijke Pe troleum Maatschappij, ir. J. E. F. de Kok, een rede heeft gehouden over: „Nederland en de petroleumindustrie". Nadat de voorzitter de aanwezigen wel kom had geheetcn, gaf hij het woord aan Ir. de Kok, die zijn rede inleidde met de vraag of men wel wist. dat de petroleum industrie eigenlijk nog zeer jong is. Eerst, in 1859 boorde kolonel Drake de eerste bron in Pensylvaniö aan, al werd er ook ten tijde van Ncbukadnezar reeds met asfalt bemefscld en geplaveid. Nederland is al heel spoedig een rol gaan spelen in de petroleum industrie door de oprichting in 1S90 van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot. Exploitatie van Pctroleumbronncn in Nedcrlandsch-Indië. A.llecn brancl-petroleum (kerosine) had in den beginne als product be teekenis. Vandaag worden uit de pe« trolcum tal van variëteiten gemaakt, waarvan spr. een opsomming gaf, die echter niet volledig kon zijn. Het mo derne leven is zonder petroleum on bestaanbaar. Terugkomend tot de Koninklijke, herinnerde spr. aan Deterding's in vloed, die van de Koninklijke een wereldconcern maakte door verkrij ging van een gordel van petroleum- terrcinen over de geheele wereld. Sa menwerking met of overneming van andere maatschappijen was steeds het doel en zoo ontstond er een maat schappij met een kapitaal van meer dan 500 inillioen gulden, waarvan .men veilig kan aannemen, dat meer dan driekwart zich in Nederland sche handen bevindt, hetgeen, gelet op de huidige beurskoersen, beteo- kent, dat het Nederlandsche publiek een belang van ruim een en kwart milliard gulden bij de petroleum-in- dustrie heeft Toen in het begin vandeze eeuw de au tomobielindustrie ontstond, werd benzine een belangrijk product en Dcterding zag in, dat, met het oog op bot vervoer, een eigen tank- vloot noodzakelijk was. Gedurende de laat 36 jaar zijn er zooveel schepen gebouwd, dat per kwartaal een schip •van stapel is gcloopcn. Bijna 10 procent van de ruwe olie wordt verwerkt in raffinaderijen die zich op groot- Nedcrlandsch grondgebied bevinden (de Oost, de M est en Pernis). Van Nederlandsche nationaliteit zijn 50.000 employés bij dit be drijf werkzaam. In het procédé van raffinage is grootc ver andering gekomen. Al berust liet op eenvou dige chemische en pliisische beginselen, toch is het zeer gecompliceerd en grootendcels automatisch geworden. Niet alleen, de kwaliteit van bestaande pro ducten inpot= worden verbeterd, maar nieu we producten moeten worden ontdekt. Dit geschiedt o.a. in het laboratorium van de Kon in lelijke-te Amsterdam, waar moleculen worden gemaakt en gebroken. Vrijwel alle producten die de I. G. Farben in Duitsch- lancl maakt, zouden wij kunnen fabricecren, aldus spr. Wanneer men de opgaande wereldproduc tie in aanmerking neemt, vraagt men zich wel eens af: hoelang zal dit nog duren? Zoo om de vijftien jaar wordt beweerd, dat de petroleumvoorraad uitgeput geraakt. Weten schap en techniek maken echter zulke vor deringen, dat spr. uitputting niet waar schijnlijk acht in de naaste toekomst, al wonscht hij zich niet aan voorspellingen te binden. Over het automobielverkeer sprekende, zei- de de lieer de Kok, dat er veertig millioen automobielen over de wereld rijden, waar van alleen in de Vereenigde Staten 28 mil lioen. De behoefte aan pclroleumproducten lijkt alzoo schier onbegrensd. Kr werden eenige cijfers genoemd over 1337. In dat jaar betaalde de Koninklijke aan salarissen en ioonon aan haar Neder landsche werknemers (inhcemscho inbegre pen) 38 millioen gulden. Zij keerde 86 mil lioen gulden dividend uit, van welk bedrag zeker 65 millioen aan Nederlandsche be leggers ten goede kwam. Aan onze industrie en scheepsbouw gaf zij opdrachten ten lied ra ge van 27 millioen gulden, aan Xcder- landsch-Indië kwam vijf millioen ten goede voor bestelde goederen, en aan de Neder landsche roedorijen voor passages en vrach ten drie millioen gulden. En dan zwijgt de heer de Kok:nog van de astronomische be dragen. die de fiscus opeischt. - Spr. hoont hiermede eenigszins een beeld te hebben geschetst van de beteekenis der petrolcum-industrie voor Nederland, Hans Martin onderdirecteur der K.L.M. Hedenochtend vroeg is de „Emoe", met Virulv als gezagvoerder, als eerste vliegtuig op den Australic-dienst, van Schiphol ver trokken. Er was voor dit vertrek groote belang stelling. Naar wij vernemen is met ingang van he den, de heer Hans Alartin, benoemd tot on der-directeur der K.L.M. Dc nieuw-benoemdc zal zich speciaal blij ven belasten met dc leiding der Indische aangelegenheden. gerbrug, waar zij 'huishoudelijke werk zaamheden verrichtte. Uit 'n beurs van een logé, een zekere mevr. v. B. heeft zij vol eens dc dagvaarding een bedrag van f 11.— weggenomen en later uit een dres soir twee rijksdaalders, toebehoorende aan mevr. v. W.v. B. Verd. erkent het eerste feit, doch weet van dc twee rijksdaalders niets af. Politierechter: Alaar U wist toch dat die beurs in het, dressoir lag? Verd.: Jawel, maar daar ben ik niet aan geweest. Politierechter: Ik denk niet, dat mijn heer de Officier daar iets van gelooft. Dc heer J. II. Wiggers, als get. gehoord, zegt', dat hij meent, dat verd. bij hem al les ronduit had erkend. Ze heeft schulden gemaakt tot een bedrag van f 500. Politierechter: Dat is enorm. Verd.: Daarop is f 70.afbetaald. Politierechter: Dat is nog niets. Wat zegt uw man er wel van; die is matroos eerste klasc en hem groeit het gelei niet op den rug. Verd.? Hij vindt het verschrikkelijk. Politierechter tot den heer Wiggers; Ver der is er op haar niets te zeggen, niet waar? Get. Wiggers: Nee, verder niets. Dc Officier van Justitie, requisitoir ne mend, zegt dat verd. f 23.in de week verdiende, maar zijl ecfclo er maar op los. Als ze geen geld had, nam ze het o kocht op de pof. Voor het eerste feit hebben we wettig en overtuigend bewijs cn het is een bedenkelijke geschiedenis. Mr. v. d. Fcen dc Lillo cischt een voorwaardelijke gevangenisstraf van 5 maanden met een proeftijd van 3 jaar, zulks onder bijzondere voorwaarden. Politierechter tot verd.: U logeerde hij een zieke nicht en hestal haar.- Dat is toch wel heel leelijk. Kunnen we er op aan, dat u alle schulden zult betalen? Verd. Ja zeker. Politierechter: En hoeveel kunt u afbe talen? Verd.: Tien gulden per weck. Air. Krabbe veroordeelt verd. lot zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren en onder foezichtsteliing van 't Leger des Ileils Bin nen een jaar zal zij haar schulden moeten hebben afbetaald. Sc h o o ri. ZAND UIT DE STAATSDUINEN. Verd. D. A. v. S„ wonende te Schoorl, is niet. verschenen. Hem wordt tenlaste ge legd, dat hij duinzand van den Staat der Nederlanden beeft wcgcha&ld. Dc verd., die juist voor herhalingsoefe ningen moest opkomen, hoeft een brief ge schreven, waarin hij clementie verzoekt, omdat hij niet heeft geweten, dat hij het zand niet mocht weghalen. De -riffier las het procesverbaal van den verbalisant voor, waaruit blijkt, dat verd. zand heeft weggehaald uit het zandgat te Bregtdorp. terwijl er een bord stond, waar op duidelijk was te lezen, dat er geen zand mocht worden afgegraven. Dc Offieicr eischt f 10.boete, subs. 5 dagen en conform dezen eisch wordt verd. veroordeeld. Z u i cl s c h a r w o u rl e. MISHANDELING. .Vervolgens staan terecht P. J. H. en J. P. II. uit Zuidscharwoudc. De eerste staat te recht omdat hij aldaar in den nacht van 15 op 16 Alei een zekeren D. B. heeft mishan deld, terwijl de andere verd. zijn broer is behulpzaam geweest, door B. vast te houden. Verd. erkennen het feit, doch zeggen, dat B. daartoe aanleiding gaf door hen uit te schelden. Als get. wordt gehoord D. B., tuinder, wo nende te Zuidscharwoudc. Deze vertelt dat hij P. J. II. f 35 had voorgeschoten en hem herhaaldelijk had aangemaand dit geld te rug te betalen. Op den bewusten nacht greep J. P. H. hem vast en gaf z'n broer hem een tik. Politierechter: F.u kwam dat hard aan? Get.: Nou, en of! Politierechter: U doet het best elkaar links Ie laten liggen; als u liet geld niet kunt krijgen, clan moet u zich lot een deurwaar der wenden. Mr. Krabbe wijst er verd. P. J. H. op, dat hij drie jaren geleden ook al wegens mis handel in s werd veroordeeld. De Officier van Justitie cïseht tegen P. J. II. een boete van f 30 subs. 15 dagen cn J. P. H. een boete van f 15 -subs. 10 dagen. De politierechter wijst er verd. op dat zij als twee jonge kerels een ouden mail bij nacht en ontij hebben mishandeld. ATr. Krabbe veroordeelt. P. J. II. tot een geldboete van f 20 subs. 10 dagen hechtenis en J. P. H. tot een geldboete van f 10 subs. 5 daeen. SCHAGEN BOTSING. Toen gistermiddag op dc Gedempte Gracht dc heer C. Blankondaal uit Tuitjenhorn met zijn rijwiel achter een stilstaandcn vracht auto vandaan reed, kwam hij in botsing met een znndauto. Zijn fiets werd vernield, maar gelukkig liep dc man zelf geen verwondin gen op. DE POST EN DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD. De Directeur van het P.T.T.-kantoor te Schagen brengt ter kennis van belangheb benden dat rnoi^cn, verjaardag van Z. K. H. Prins Bomhard, de kantoren der Posterijen voor den postdienst om 12 uur zullen worden gesloten, terwijl de brief- cn pakket- postbestellingen op dien dag zullen worden beperkt. Beschikbaar: De prachtige Olctenb. Stamboek- en Premie- hengst Gitzwart, b. a. b. witvoet. Een buitengewone gelegenheid om niet dit zuivere Groningsche type te fokken. Dekgcld f 15. Bij G. W. WAIBOER, Kleiweg 3 - Anna Paulowna, SCHILDER gevraagd, bij HOUTLOSSER, Schagen. Gevraagd bij JAN RENOOIJ^ Schilder, Burgerbrug, Tel. no, 8, een nette LEERJONGEN Voor direct gevraagd een net DAGMEISJE, zelfstandig kunnende werken, bij G. SCHOORL, Ecnigenburg. Hotel-Café-Rcstaurant „De Gouden Engel", vraagt voor de ochtenduren EEN MEISJE, leeftijd 14—15 jaar. HUISHOUDSTER gevraagd, door wedn., 40 jaar, met 1 m. van 5 jr., jonge juffn. of wed., 1 k. geen bezwaar, om na wedorzijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Er onder no. 200 Bur. van dit blad Gevraagd: Een nette DIENSTBODE, begin Juli. J. DE BOER, Zand-* vaart 46, Breczand. KWAM EEN VOGEL AANGEVLOGEN. Bij den heer C. Bontes in de Heeren- hoschstraat is een postduif aan komen vlie gen. De vogel draagt een ring, waarop staat te lezen: België no. 6151988. JULIANADORP STROOKLAMP VERBRAND Op het bloembollenbedrijf van de firma Sawerbier aan de Verlengde Langevliet, be woond door het gezin AI. J. Jelicrse, is dezer dagen waarschijnlijk door het spelen met vuur door kinderen, een strooklanip, staan de vlak bij de gebouwen, verbrand. Door de straffe Zuidwesten wind was de stroo- schelf spoedig een groote vuurhoop en het was aan do windrichting te danken, dat de gehouwen gespaard zijn gebleven. AA1STERDAM, 27 Juni. Veemarkt. 457 vette koeien: le kw. 7479 ct., een enkele hooger, 2e kw. 62— 70 ct., 3c kw. 50—60 et., per Kg. slachtge- wicht; 90 melk- en kalfkoeien f 206—275 p. stuk, 79 vette kalveren: 2e kw. 5260 ct., 3e kw. 44—50 ct. per Kg. levend gewicht.; 115 nuchtere kalveren f 711 per stuk, schapen f 25—30 per stuk, 25 lammeren, r 10—12 per stuk, 468 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 Kg. 6162 ct., zware varkens 5960 ct., vette varkens 56 —58 ct. per Kg. slacht gewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. ROTTERDAM, 27 Juli. Veemarkt. Aanvoer: totaal 1626 stuks, t.w.: 646 vette runderen, 328 vette kalveren, 5 nuchtere kalveren, 99 schapen, 381 var kens, 167 lammeren. Prijzen per Kg.: vette koeien 73—63—47-52 ct.., vette ossen^ 67—60 48-52 ct., vette kalveren 1008555-65 ct., varkens (levend gewicht) 504048 ct., schapen 504035 cf. Prijzen per stuk: schapen f 26—22—14, zuiglammercn f 14— 106. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer iets ruimer, handel traag, prijken iets lager, prima koe 78, prima os 72. Vette kalveren, aanvoer korter, handel levendig, prijzen iets hooger, prima ex. 1.10 Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel tamelijk, prijshoudend. Varkens, aanvoer aanmerkelijk kleiner, handel ta melijk, prijzen iets hooger. Zuiglammeren, anavoer ruimer, handel redelijk, prijzen onveranderd. Eon klein partijtje schapee voor export verkocht. ROTTERDAM, 27 Juli. Vlasmarkt. 1800 Kg. blauw, schoon 58-438 ct., 0S50 Kg. Hollandsch geel 56—68 ct., per Kg. Stemming zeer kalm, weinig kooplust. Refere soorten met eenige atten tie gedeeltelijk onverkocht» ALKMAAR, 27 Juni 1938. Aardappelen 6—9; Aardbeien per slof 0.29 —0.70; Andijvie 0.80—3.40; Bloemkool I 4— 5; Bloemkool TI 2—3; Doperwten 3.56—9; Druiven 3035; Kropsla 0.501; Komkom- mem 1.504; Peterselie 1-2; Perziken 2 7; Postelein 0.200.42; Peulen p. 100 pond O.no—10.50; Rabarber 1.50—4; Selderie 2—3; Spinazie 0.20—0.70; Snijboonen 12—17; Dubbele spercieboonen 100 pond 1619; Tuinboonen 1.503.50; Tomaten 69..)0; Uien 100 bos 3.60—4.60; Wortelen 100 bos 6.50—10. Winkel, 27 Juni 1938. Aardbeien 6—8; Peulen 68; aardappelen 34; bloemkool 100 stuks 6—9; kropsla 0.60—0.90. MEDEMBLIK, 27 Juni 1938. Scbofsche muizen 4.104.25; kleine mui zen 3.353.55; kriel 0.851.05; Bonken 4.05 —4.15; Ronde 6.30—6.65; KI. 3.60—3.65 Warmenhuizen, 27 Juni 1938. Schotsche muizen 8.40; id. grove 7.90; id. drielingen 6.40; id. kriel 2.40; aanvoer 1350 kg. aardappelen. PURAIEREND, 28 Juni. Veemarkt. 195 vette koeien 6372 ct.. gehlekoeicn f 110200, melkkoeien f 20f —300, 39 stieren 5256 ct., 26 paarden f 90 —200, 40 vette kalveren 30—60 ct., 127 vette varkens 5052 ct., 32 magere varkens 2840 ct., 340 biggen 1522, 325 sehanert 15—27, 20 bokken 313. 600 lammeren 7-12. BROEK OP LANGENDI.TK. 28 Juni. Schotsche muizen 8.109.40, grootpn 8— 8.50, drielingen 5.306.40, kleine 23.60, zilvernep 13.60, tuinboonen 3.80, bloemkool 5. NOORDSCHARWOUDE, 28 Juni. Aanvoer: 300.000 Kg. aardappelen 8.20— 9.60, drielingen 5.507.40, kleine 1.903.50, 1000 bos rabarber 2.80, tomaten A 12.60 15.80, B 13.30—13.80, C 13.10—13.80, CC 10.30. Be veiling duurt voort.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3