Nerveuze stemming in Engeland Voor de reputatie van onze kaas Geld en tempo! Door eigen onvoorzichtigheid Als vreemdelingen op visite komen Laatste kans Wed. Becker in het nauw Westelijken proefpolder onder water SPANJE Geen kanonnen op de Britsche schepen Twee dingen, die noodig geacht worden voor de bestrijding van de werkloosheid. Aan het Voorloopig Verslag tier Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot verhoo ging van crediet voor de werkverruiming, wordt het volgende ontleend: Een aantal leden betoogde, dat het vraag stuk van de bestrijding der werkloosheid een veel breeder gebied omvat dan dat van het thans aanhangige wetsontwerp en huns in ziens een gansch complex van maatregelen, volgens een bepaald plan, noodzakelijk is om met de vereischte kracht de werkloos heid tegen te gaan. Zich echter beperkende tot het on derhavige wetsontwerp verklaarden zij de verhooging van het crediet voor het Werkfonds met een bedrag van zestig millioen gulden voor krachtige bestrijding der werkloos heid geheel ontoereikend te achten. De werkloosheid in haar huidigen vorm, aldus deze leden, schept niet alleen een on- dragelijken toestand voor de betrokkenen zelf, maar houdt ook groote gevaren in voor de geestelijke gesteldheid en de weerkracht van een groot deel van ons volk. Met het oog op dezen emstigen toestand en de gevolgen, die daaruit kunnen voort komen, is het dringende noodzaak, niet al leen om de werkloosheid in belangrijke ma te te verminderen, maar eveneens om deze vermindering in snel tempo te verwezen lijken. Maar de toestand van 's Rijks schatkist Verschillende andere leden meen den. dat de regeering met de be schikbaarstelling van een bedrag van zestig millioen gulden een juis te keuze had gedaan. Naar hun oor deel hebben regeering en volksver tegenwoordiging beide ernstig reke ning te houden met den toestand van 's Rijks schatkist en het daar mede verband houdende staats- crediet. Er zijn, aldus deze leden, buitenlandsche situaties aanwijsbaar, die doen zien, hoe funest het onbeperkt uitgeven van geld voor een land kan worden. Enkele leden waren de meening toege daan, dat alle gelden, welke de tegenwoor dige rcgcering voortgekomen uit en ge dragen door. gelijk deze leden zich uitdruk ten. het demo-liberale systeem door mid del van het werkfonds als toekomstige last op de schouders van de Nederlandsche volksgemeenschap legt, als ondoeltreffend moeten worden beschouwd. Hieruit mag, zoo vervolgen zij, volstrekt niet de conclusie worden getrokken, dat zij niet bereid zouden zijn, aan een regeering, die door het vertrouwen van het Nederland sche volk wordt gedragen, de middelen zelfs tot een veelvoud van de thans door de regeering aangevraagde millioenen ter beschikking te stellen, om die voor werk verruiming door openbare werken aan te wenden. Zulk een werkverruimingspolitiek zou echter een onderdeel moeten uitmaken van een weloverwogen plan. dat een samenstel van maat- regelen zou moeten omvatten, die met de grootst mogelijke kracht ge lijktijdig zouden moeten worden ge troffen. Sommige leden vroegen of het niet mo gelijk zou zijn verschillende noodzakelijke werken, als b.v. uitbreiding van laboratoria met behulp van een voorschot uit het Werkfonds in versneld tempo uit te voeren, om in den loop der volgende jaren de door het fonds beschikbaar gestelde bedragen te verrekenen. Knaap gedood. zijn vriendje zwaar qewotid. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is op den Stadionweg te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een onge veer negenjarige jongetje vrijwel op slag is gedood en zijn ongeveer even oud kame raadje zeer ernstig is gewond. Omstreeks genoemd tijdstip reed op den Stadionweg in de richting IJselmonde een sleeperswagen, bespannen met een paard, welke bestuurd werd door den 36-jarigen J. v. d. P. uit Bolnes. Achter dezen slee perswagen liep een groep jongens, die op en van den wagen sprongen. Uit tegen overgestelde richting naderde een zware vrachtauto, beladen met kalksteen en be stuurd door den 28-jarigen J. H., wonende te Zwijndrecht. Juist op het moment, dat beide voertuigen elkaar passeerden, liepen twee jongens van het clubje weg en staken onverwacht den rijweg over De eerste jongen, de nesenja rige P. de Ridder, wonende in de Beukerlaarstraat werd door den bumper opgenomen en bleef daarop zwaar gewond liggen. Ook toen de wagen een eind verder tot stilstand was gekomen, lag de knaap er nog op. Hij had een zware schedelbasis- fractuur opgeloopen, alsmede tal van verwondingen aan armen, becncn en romp. Zijn even achter hem aan loopend vriendje. G. Raars, kwam evenwel veel ongelukkiger terecht. Hij liep tegen den zijkant van den auto, juist achter dc cabine van den bestuurder. Daar is hij komen te vallen en vervolgens zijn dc zware dubbele achterwielen hem over het lichaam gegaan. Deze jon gen. die eveneens een schedelbasis- fractuur had opgeloopen, moet vrij wel op slag zijn gedood. Zoowel het storfe'iik overschot van B. als .de zwaar gewonde de R. zijn per auto van den geneeskundigen dienst overgehracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. waar de zwaargewonde jongen in zorgwek kende!! toestand is opgenomen. Het onge luk is aan eigen onvoorzichtigheid te wij ten. Toelating in Nederland slechts mogelijk op vertoon van politio- neele verklaring. De verscherpte controle op vreem delingen heeft den minister van Ju stitie er toe geleid, te bepalen, dat vreemdelingen, van wie kan worden aangenomen, dat zij, onder den druk der omstandigheden, het land, waar zij gevestigd zijn, verlaten en alzoo als „vluchtelingen" worden aan gemerkt, ook niet voor bezoek aan familieleden of vrienden hier te lan de mogen worden toegelaten, tenzij zij kunnen aantoonen, dat zij in een ander land dan hetwelk zij verlaten hebben, met goedvinden van de be treffende autoriteiten, duurzaam verblijf gevonden hebben. In die gevallen ware door dc politie nauwkeurig te onderzoeken, of het inder daad een reëel familie- of vriendenbezoek van slechts tijdclijkcn aard en niet zoo als in de practijk herhaaldelijk voorkomt een poging om zich in ons land te vestigen of cenig ander dool gcldl, Wanneer de realiteit van het tijdelijk be zoek komt vast te staan, dan is liet, ter voorkoming van moeilijkheden bij de toe lating aan de grens gewenscht, dat zulks door of vanwege het hoofd van plaatselijke politie worde vastgelegd, b.v. door een on derschrift op den brief, waarbij tot bedoeld bezoek wordt uilgenoodigd. In het algemeen toch zal, vooral wanneer de vreemdelingen slechts over weinig geldmiddelen beschik ken, doorlating aan de grens voor familie- of vriendenbezoek zonder een dergelijke verklaring van de po litie niet kunnen plaats hebben. Bedoelde gedragslijn heeft bovendien het voordeel, dat de politie zooveel doenlijk, kan controlceren of inderdaad vertrek plaats heeft na afloop van den voor het bezoek ge stelden termijn. De minister heeft een en ander aan do procureurs-generaal, de fgd. directeuren van politie, den inspecteur der Kon. Marine, en het bureau grensbewaking en rijksvrccm- delingendienst medegedeeld. Regeerinq overweegt speciale modellen vast te stellen voor de magere kaassoorten Naar het Hsbl. verneemt, overweegt de regeering zeer sterk, om aan de zuivelindustrie voor te schrijven, dat de z.g. magere kaassoorten (20 plus cn 30 plus vetgehalte) in den vervolge slechts nog zullen mogen worden gemaakt in nader vast te stellen modellen, die afwijken van die der 40 plus en volvette kaas soorten. Men zal zich herinneren, dat indertijd eens een commissie uit den Alg. Ned. Zui- velbond (coöp. industrie) heeft geadviseerd, om in het belang der reputatie van onze kaas in bet buitenland en om verwarring met de vettere, betere soorten „Hollandschc kaas" te voorkomen, heeft geadviseerd, om aan onze magere kaassoorten een afwijkend model te doen geven. Anderen wilden nog verder gaan en wenschten den geheclen ex port van „20 en 30 plus" te verbieden. Door, zooals de regeering thans ernstig overweegt, voor genoemde soorten een speciaal model voor te schrijven, zal de export ervan ach teruitgaan. Dit zal ten goede komen aan onzen kaas-naam in het buiten- KORT VERHAAL Door W. VERHOEVEN. Hij was doodop. Dc grens moest nu dicht bij zijn, hoogstens een half uur loopen. Als hij daar eenmaal over was, zou voorloopig het ergste geleden zijn. In Duitschland zou hij niet gezocht worden, want hel vermoe den lag voor de hand, dat hij over de Bel gische grens gevlucht was. Die lag dichter bij de plaats, waar hij, in een oogenblik van vertwijfeling, ingebroken had. Dc buit was niet groot geweest, en hij was bijna op hce- terdaad betrapt. Bij zijn overhaaste vlucht had hij zijn hoed achtergelaten. Met zijn naam erin! De kranten hadden zich vroolijk gemaakt over het geval; een amateur-inbre ker had men hem genoemd. Dat was liet juiste woord. Nooit bad hij gedacht tot iets dergelijks te zullen komen. Dat hij zijn positie vespeeld had door mis lukte speculaties, de kas aangesproken cn ten einde raad valschheid in geschrifte had gepleegd, was al erg genoeg. Dc fatale gang van zaken. Maar een inbreker? Wat zou het einde zijn? De schemering begon te vallen en hij knn niet verder. Het weinige geld, dat hij had buitgemaakt, had hij niet durven uitgeven in Nederland, bang, dat men hem herken nen zou. Nu was hij uitgeput van honger cn dorst. Een doffe berusting kwam over hem. Als hij dienavond dc grens niet haalde, kon hij een schuilplaats vinden in het kreupel hout langs den weg. Hij ging op den berm zitten en strekte zich uit in liet gras. Daar viel hij in slaap. Toen hij wakker werd, was het zoo goed als donker. Een man in uniform stond over hem heen gebogen. Hij voelde, dat hij aan den arm geschud werd. I-Icidaar, word wakker, ik geloof, dat we elkaar kennen. land, doch de ondermelk-positie, die reeds zoo ongunstig wordt beinvloed door de steeds verder gaande in krimping van onzen export van ma gere gecondenseerde melk naar En geland, zal er weer slechter door worden. De export van magere kaas heeft vorig jaar in netto-gewicht bedragen: Goudcsche 30 plus: 417 ton, waarvan 239 naar Engeland en 91 naar België. Goudsche 20 plus: 1095 ton, waarvan 765 naar Engeland en 258 naar België. Edammer 30 plus: 806 ton. waarvan 507 naar Engeland, 99 naar België en 107 naar Duitschland. Edammer 20 plus: 4708 ton, waarvan 2405 naar Engeland, 764 naar België, 480 naar Centraal-Amcrika cn 430 ton naar Spanje cn Noord-Afrika. Onze totale magere kaas-export heeft vorig jaar bedragen zeven millioen kilo voor twee millioen gulden. Daarvan ging 3916 ton (56 pet.) naar Engeland cn 1212 ton (17 pet.) naar België. Deze twee lan den namen dus rond drie kwart van alle, door ons land geëxporteerde magere kaas af. Een bi] de beklaagde aangetrof fen sprei als het eigendom van één der slachtoffers herkend. Gistermorgen heeft men in het pro ces tegen de Wed. Becker n&g weer getuigen gehoord. Op medisch advies is de beklaagde, die zeer gedepri meerd was, een schorsing der zitting voor anderhalf uur toegestaan. De president heeft een tegenonderzoek der beklaagde gelast. Volgens getuigenverklaringen hadden mevr. Castadot en mej. Stevard, die beiden overleden zijn, een zwakke gezondheid. De ze verklaringen werden door de verdedigers onderstreept. Een andere getuige verklaarde, dat mevr. Crulle, die eveneens is overleden, zeer dankbaar was geweest voor de toewij ding van beklaagde. Weer een andere ge tuige vertelde, dat op een avond mevr. Buite, klachten geuit had over een poeder, dat zij zoo juist in tegenwoordigheid van ge tuige bad ingenomen. Mevr. Becker heeft er van geproefd. Het O. M. heeft beklaagde verweten naar het Dominicanerklooster te zijn gegaan om adressen te vragen van ou de renteniersters, die verpleegd moesten worden. Broeder Fartcr hpeft. haar niet for meel herkend, terwijl mevr. Becker he weerde, dat hij het bestaan van het kloos ter niet kende. Vervolgens verscheen een reeks van per sonen, die door mevr. Becker benadeeld wa ren in verhand met 'n verhaal over 'n er fenis van 500.000 francs. De beklaagde be streed de verklaringen dezer getuigen. De middagzitting was gewijd aan het hooren der getuigen, die in verhand met het overlijden van de dames Lange en Weiss zijn gedagvaard. De eerste getuige in het geval Weiss is een oude dame, mevrouw Lamy, die het in de getuigenbank zoodanig met haar zenuwen te kwaad krijgt, dat zij met cau-de-cologne moet worden bijgebracht. Deze ge tuige herkent een bij de weduwe Becker aangetroffen sprei als het eigendom van mevrouw Weiss, welke verklaring groote beroering wekt. De beklaagde roept uit: „Dat is gekheid" waarop zich over deze sprei een discussie ontspint. Ook volgens een andere getuige heeft de sprei aan mevrouw Weiss toebe hoord, doch de beklaagde houdt vol, dat zij de sprei reeds in 1D2S heeft gekregen. Daarop volgen nog twee getuigen die de sprei als het eigendom van mevrouw Weiss herkennen. Vervolgens wordt de zoon van mevrouw Weiss gehoord. Bij het bezoek, dat hij na het vernemen van den dood zijner moeder aan haar ka mer bracht, vond hij drie koppen thee, het geen hem niet verwonderde, daar zij steeds veel. thee dronk. In een opschrijfboekje vond hij de nummers genoteerd van bank biljetten en effecten. Deze laatste zijn terug gevonden, doch niet de bankbiljetten. De zitting werd hierop verdaagd. Er klonk spot in die woorden. Bergsma stond op, trillend op zijn beenen. Hij keek den marechaussee aan. Nooit gezien, natuur lijk. In de stad ziet men bijna nooit 'n mare chaussee. Mekaar kennen? vroeg hij. Hoe bedoelt u dat? Ik ben hier nooit geweest. Best mogelijk. Laat eens zien Een me ter zeventig, mager, smalle schouders, blond haar, blauwe oogen, litteeken op de linker wang klopt als een bus. Je moet mee. Goed, zei hij, ik zal niet veel last geven maar ik kan bijna niet meer, laten we lang zaam loopen. Haast je maar niet klonk het gemoedelijk. Wat in het vat is, verzuurt niet. Loop maar voor me uit, hoogstens een kwartiertje. Bergsma strompelde voort, maar na en kele minuten gaf hij het op. Hij zonk uitge put op het gras neer. Ik wil wel, stamelde hij, maar ik ben op. Vanaf vanmorgen niets gegeten. De mare chaussee boog zich over hem heen. Kunsten? vroeg hij. Nee, voel m'n pols maar, hoe akelig. Zeg, 'k hen geen dokter! Maar je ziet er miserabel uit. Toch moet ie mee, want het wordt zoo knapies laat. Hou je maar vast aan m'n arm. Hij trok Bergsma overeind. Vooruit, kerel, hou er den moed maar in. Ze waren eenige minuten voortgegaan toen de marechaussee stilhield. Ga weer even zitten, zei hij, ik heb wat voor je. Dat zal je opknappen. Uit een bin nenzak haalde hij een pak ie en nam liet pa pier er af. Bergsma snoof begeérig den geur op Gcldcrsche worst! Pas cadeau gehad, voor de kinderen, zei do man, terwijl hij een homp afsneed en aan Bergsma toereikte. Non kikker je weer gauw op, hernam hij. bemoedigend, naar Bergsma kijkend, die at als een wolf. Binnen enkele minuten zetten zij hun weg voort. Wel bedankt, hoor, zei Bergsma; ik kon werkelijk niet meer. Zij waren nu in een bocht van den weg, i weerszijden met dicht kreupelhout om- Opnieuw twee Britsche schepen vernield. Barcelona stelt Lon den en Parijs gerust: Geen ver geldingsmaatregelen! Gistermorgen zijn weer twee Britsche sche pen, de „Arlon" en de „Farnham" in de ha ven van Valencia tot zinken gebracht. Er zijn drie Britsche zeelieden gedood. Deze beide nieuwe aanvallen op Britsche sche pen heeft in Britsche politieke kringen een zeer slechten indruk gemaakt, temeer aan gezien de aanduidingen, welke de afgeloo- pen 48 uur te Londen waren ontvangen, de den veronderstellen, dat een einde zou ko men aan deze aanvallen. Men vraagt zich af, of deze aanvallen bet gevolg zijn van een vergissing, of zij wer den uitgevoerd door vliegtuigen, welke niet onder het bevel van Franco staan, dan wel zij beteekenen. dat de aanduidingen, welke wezen op verzoening, van nul en geener waarde waren. Tiet is duidelijk, dat de politieke nervosi teit, welke bij de laatste bijeenkomst van bet Lagerhuis merkbaar was, wederom merk baar te geworden. Hoe de Arlon verloren ging. In een telefonisch interview, dat de Uni ted Press met een der opvarenden van het gister gebombardeerde Britsche schip Arlon den tweeden maat J. Mande, heeft gehad, gaf deze de volgende beschrijving wan het gebeurde: „Om 8.45 werd de Arlon door een hom mid scheeps getroffen. Vijf driemotorige machi nes vielen van een hoogte van 1500 meter aan. Gelukkig waren op dat oogenblik slechts vijf man aan boord, waar ik toe be hoorde. Boven de werven wierpen zij veer tig hommen Omlaag. Vijftien daarvan vielen neer in de nabijheid van ons sehin. De men sehen op het dek zoehten in allerijl een goed heenkomen. Een van hen, een Roemeen, werd echter getroffen en in stukken gereten Als door een wonder werd de derde maat, die zich beneden bevond, gered. Hij kon zich door de vlammen een weg banen. Wel is hij ernstig gewond door het vuur. Toen we het schip verlieten, was het ge heel in rook cn vlammen gehuld. ïk weet niet, of het gezonken is of niet, in ieder ge val moet het geheel uitgebrand zijn. Sinds Zaterdag waren wij al aan het uil laden. Het werk was bijna klaar, wij had den nog maar 100 ton lading aan boord en zouden een half uur later uitvaren". Baroelona sust de gemoederen. De republikeinsche regeering heeft zoo wel te Parijs als te Londen verzekerd, dat volkomen controle op haar luchtstrijd krachten vergeldingsmaatregelen zal ver hinderen. Men vermoedt, aldus de Msb., dat de geruchten omtrent een te verwach ten bombardement op Italiaansche steden hun oorsprong vinden in het feit, dat een corps van jonge piloten gevormd is onder de leuze „Slaag of sterf". Dezen zouden Ne- grin hun diensten aangeboden hebben en geëischt hebben, dat vergeldingsmaatrege len genomen worden. Gandla gebombardeerd. Inmiddels is ook weer de haven Gan- dia, welke practïsch Engelsch bezit is, door de rebellen gebombardeerd. Er vielen twin tig bommen. Vlakbij lag een Britsch oor logsschip, dat niet geraakt werd. Gisteren zijn in het Engelsche Lagerhuis vragen gestold naar aanleiding van de herhaalde bomaanvallen. In antwoord op twee vragen van conservatieven, of de regeering het niet noodig achtte Britsche koopvaardijschepen uit te rusten met luchtafweergeschut en of de zoomd. Het geluid van een motor, dat zij al ccnigen tijd gehoord hadden, kwam vlug nader, achter hen. Kom opzij, zei de marechaussee, 't Is hier gevaarlijk. Ze rijden zoo over je heen. Hij greep Bergsma hij den arm te laat. Het volgende oogenblik raasde de auto door den bocht, schoot over den berm en greep beiden. Bergsma lag een oogenblik versuft. ¥ocn kwam hij bij en rees overeind. De marechaus see lag eenige nieters verder, bewegingloos. Vluchten! De kans was schoon! Dit was de eenige gedachte, die Bergsma plotseling inviel. Hij wendde zich af en deed eenige slappen terug, naar de grens. Op den weg lag een pakje de rest van dc worst. Bergsma bukte en raapte het op. Binnen eenige oogenblikken had hij den in houd verslonden. Toen stond hij plotseling stil. Was do man er erg aan toe? Misschien wol dood! Of mogelijk nog te redden? Even weifelde hij. De grens lag dichtbij cn bij had weer kracht genoeg om haar te halen. Maar die man Hij keerde terug naar de onheilsplck. De marechaussee lag onbeweeglijk. Een zware hoofdwond Na eenige minuten was het bloeden ge stelpt door het noodverband dat hij met zijn zakdoek gemaakt 'had. Maar de man bleef bewusteloos. Hersenschudding, dacht Bergs ma. Hij mag hier niet blijven liggen. Voor zijn geest zag bij de consternatie in het ge zin van den ongelukkige, die niet thuis kwam. En tegelijkertijd glimlachte hij bit tor: de kinderen zouden nooit te weten ko men, dat hun vader het cadeautje dat hij voor hen had meegebracht, aan hem, den arrestant gegeven had. Een deel, de rest was gestolen! Dief, inbreker! dacht hij. En, als hij vluchtte, mogelijk moreel ook een moorde naar! Hij £locg den weg naar het dorp in. Op den politiepost zouden ze hem, tien tegen één, herkennen. Maar hij had geen keus. Britsohe regeering het niet raad zaam vond zulk een uitrusting aan te moedigen, antwoordde Chamber* lain ontkennend. Bovendien, voeg de hij eraan toe, zou het bovendek van de koopvaardijschepen speciaal versterkt moeten worden om het geschut te dragen en de schokken te weerstaan. Alicante is gisteren voor de zooveelsf* maal gebombardeerd. De oorlogscorrespondenten der Italiaan sche dagbladen schrijven, dat de objectie ven in Valencia en Alicante gebombar deerd en vernield zijn door de luchtstrijd krachten der legionarissen, welke evern- eens de wegen langs de kust, waarlangs zich colonnes vrachtwagens met soldaten hewogen, onder mitrailleurvuur hebben ge nomen. Van de fronten. Volgens het communiqué van het recht- sche hoofdkwartier hebben de reclitschen aan het front van Castellon bezit genomen van stellingen gelegen ten oosten van het ravijn van Artana cn ten Z.W. van het dorp Beciii. De ruiterij bevindt zich thans op 2 K.M. van het dorp Artana. In den sector van Alcora werden verscheidene stellingen bezet, o.a. de heuvels ten westen van Araya Voorts worden dc berichten in het linksche legerbcricht over de vero vering van stellingen en dorpen fan tastisch genoemd. Deze berichten aldus wordt verklaard. worden slechts gegeven om dc op de vlucht zijnde troepen aan te moedigen. Naar in het communiqué van het mi nisterie van landsverdediging wordt mede gedeeld, hebben de linkschen in den sector van Rivesalbcs verscheidene hevige aanval len afgeslagen. In het gebied van Lucena del Cid heeft, de vijand de heuvels van Cantera en La Solera bezet. In den sector van Valsequillo werd gisteren Pilon de Los Arcos bezet. - LANGENÜ1JK Een gedeelte van den Het werk van kwaadwilligen Toen Zondag een der in den Weste lijken proefpolder te werkgestelde arbeiders die blijkbaar werk in het vrije bedrijf had gevonden, in den proefpolder kwam om zijn schop te halen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat een flink gedeelte van het werk onder water stond. Het water van het Geestmerambacht was door een dam gebroken en over dekte een oppervlakte van pl.m. 10 bij 300 Meter van het werk met een flinke hoeveelheid water. De schop pen, welke bij het einde van den dag taak op de plaats van het werk in den grond worden gestoken, kwamen niet eens boven het water uit, wel een bewijs, dat er heel wat van het nog maar zoo kort geleden uit dit gedeelte weggebannen water, was binnengedrongen. Overal dreven planken en kruiwagens rond. De opzichter werd met den toestand, waar in dc proefpolder verkeerde, op de hoogte gebracht. Hij heeft spoedig de noodigc maat- regelep getroffen om den polder weer droog te krijgen. Een tweetal arbeiders werd aan het werk' gezet. Men had met z'n tweeen pl.m. vijf uur werk om een nooddam aan te leggen, welke sterk genoeg was om het water tegen te houden, waarna een pomp in werking werd gesteld. Van Zondagavond 8 uur tot Maandag morgen 7 uur heeft de pomp onafgebroken gewerkt, met tot resultaat, dat de arbeiders, die gistermorgen arriveerden, hun werk zaamheden konden hervatten, doordat het water zoo goed als verdwenen was. Wat de oorzaak van deze over strooming is, heeft men nog niet precies kunnen vaststellen. Gister morgen echter kwamen een paar ar beiders, die een heel eind van de doorgebroken dam aan het werk wa ren, hun schoppen zoeken, die daar vandaan verdwenen waren. Het bleek, dat deze schoppen naast de doorgebroken dam stonden, zoodat het vermoeden gewekt wordt, dat hier kwaadwilligen aan het werk zijn geweest. Men zal, wanneer dit vermoeden juist is, wel geruimen tijd hebben moeten werken om dezen dam, die een der hoofdslooten af sloot, en pl.m. vijf meter breed was, zoo ver af te graven dat het water toegang tot den polder had. Naar men ons mededeelt, lag deze dam al ongeveer tien dagen en was ze zeer sterk, zoodat het bijna onmogelijk is, dat er van een doorbraak sprake kan zijn. De politie stelt een onderzoek in. Nog hebben wij omtrent een en ander in lichtingen gevraagd aan den opzichter der Heide Maatschappij. Hij wenschte ons deze echter niet te verstrekken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5