Is onze strandvirdedigiig afdoende? TlANNEN achter MASKERS... A" 5 33Zv Bende dieven ontmaskerd Het duistere spel der wapenkoningen Michael Corrigan, Zijn hond is zijn eenige liefde Getijstroomen worden naar de kust gedrongen en slijpen het strand voor Huisduinen af. Wanneer men na een afwezigheid van tien jaar voor het eerst Huisduinen weer bezoekt, zou men de oppervlakkige conclu sie kunnen trekken, dat het landverlies nog steeds doorgaat, schrijft de N. R. Ct. In die periode van omstreeks 1925 tot nu is namelijk een groot deel van het strand voor deze vroeger in op komst zijnde badplaats verdwenen. De gasten moeten thans een belang rijk stuk zuidelijker gaan om de ge noegens van zand-, zon- en zeebaden deelachtig te worden. Toch is dit oordeel oppervlakkig, want uit een officieele kaart van 1902 blijkt, dat de toestand op het oogenblik nage noeg hetzelfde is als in dat jaar. LandwinstI We blijken hier sindsdien dus een tijdperk van landwinst te hebben gehad, dat thans weer in verlies is verkeerd, zonder dat er evenwel over liet geheel kan worden gespro ken van een na eeuwen en eeuwen nog steeds du ren den achteruitgang. Dit is in ie der geval een positief resultaat van de strandverdediging, zooals die tegenwoordig in toepassing wordt gebracht De hoofden, die van Den Helder tot Petten om de tweehonderd meter zeewering en duinen beschermen, houden het strand vast en al mag liet zoo nu en dan noodig zijn om een hoofd na het winterseizoen aan de achterzijde een stukje te verlengen, omdat de zee het duin heeft wegge vreten, belangrijk strandvcrlics komt op dit kustgcdcclte niet meer voor. Een andere vraag is echter of deze strandverdediging ook op den duur afdoen de zal zijn. Het geval is namelijk zoo, dat het zand over nagenoeg de heelc leng te der Ncdcrlandsclic kust wordt vastge legd. Dit reduceert het verplaatsen van zand in noordelijke richting, als gevolg van de branding, in belangrijke male. Dit zand kwam vroeger ten goede aan bet noordelijk deel van de kust, waar men thans een ver arming ziet optreden, die tot uiting komt in de diepte. Langzaam maar zeker naderen de lijnen van groote diepte bet land en dit zal onge twijfeld in de toekomst veranderingen ver oorzaken, zoo niet in de kustlijn, dan toch in het bankengebied daarvoor. Op het oogenblik wordt de oplossing van bet verondersteld periodiek groeien en af nemen van bet strand voor Huisduinen ge zocht in de beweging van de zandbank Haaks. Deze bank beweegt zich onder in vloed van stroom, branding en daarmee ge paard gaande materiaalverplaatsing in de richting van bet Marsdiep en vernauwt zoo doende het Schulpegat. De getijstroomen wor den hierdoor naar de kust gedrongen en slij pen bet strand voor Huisduinen af. Het spreekt vanzelf, dat de hoofden het daardoor ook zwaarder te verantwoorden hebben cn dat de zinkstokken, die den kop beschermen, eerder verzakken. Reden tot ongerustheid bestaat hierom echter niet, want de technici van Rijkswa terstaat zijn van oordeel, dat het in ieder geval mogelijk is de hoofden te behouden, al zullen bij een verder gaande versmal ling van het Schulpegat de kosten van ver dediging ook in zeer belangrijke mate stij gen. Wat de verplaatsing van de Haaks aan gaat, de ondervinding heeft geleerd, dat deze bank zich na verloop van tijd splitst, waar na een gedeelte van het zand wegtrekt in noordelijke richting en de stroomen weer een ruimere geul tot hun beschikking krij gen. „Verarming" van de kust. Tenslotte nog het een en ander over do dicptclijncn en den invloed van de verar ming op onze kust. Het bankenoomplex voor het Marsdiep, een onderwaterdelta zooals men dit noemt, beeft een niet te venvaarloo- zen invloed op de kusten in de omgeving In de eerste plaats houden deze banken de parallel met de kust loopende stroomingen van liet strand af, verder beschutten ze het Tcxelsebe strand tegen zuidwesterstormen cn tenslotte staan ze zoo nu cn dan zand af aan dat strand. Nu is een dergelijke delta in hoofdzaak van twccfaetrcn afhankelijk. In de eerste plaats natuurlijk van de stroomingen door bet zee gat, waaraan zij haar ontstaan dankt, en bovendien aan don aanvoer van zand. Hoe sterker de stroom door bet zeegat, boe groo ter de onderwatcrdclta: dit is een vaste re gel. Nu is echter door de afsluiting van de Zuiderzee do hoeveelheid water, die voor een belangrijk doel door hot Marsdien moest worden aangevoerd en geloosd, afgenomen en bet ligt in de lijn om te verwachten, dat dit op den duur ook van invloed zal blij ken te zijn op de banken voor het Mars diep. Dat echter ook de mindere zandaanvocr niet mag worden uitgeschakeld bij bet be schouwen van deze delta, wordt wel bc wezen door liet onderzoek van ir. van der Burgt. die berekende, dat de onderwatcrdclta voor bet Vlie in honderd iaar ongeveer vijf tig millioon kubieke meter zand verloor. Dil is een ook verboudinsrsgewiis belangrijke achteruitgang, dien bij schrijft op rekening van de strandhoofden. Een afneming van de delta voor het Marsdiep zou nu beteekenen, dat Texel meer aan den invloed der zee zou worden blootgesteld. Slaat dit eiland af, dan moeten de aanslui tende kusten volgen, tenzij ze met kustwerken worden versterkt; histo- riscli. bezien kan dit echter nog heel lang duren. Overigens bezit onze kust in Petten en Vlieland reeds van deze zware kustwerken, die de laak als „vast punt" van Texel zou den kunnen overnemen. Eigenlijk is dit alles niets meer dan een veronderstelling, die slechts aan de toe komst zelf zal kunnen worden getoetst. Eerst wanneer over de zandbeweging langs de kust en den cvcntucclcn aanvoer van ma terialen uit zee volledige zekerheid is ver kregen, zal het mogelijk zijn op zuiver we tenschappelijke grondslagen alles over dit onderwerp te zeggen. Advocaat ontdook de belasting Tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Wegens het doen van onjuiste aangifte voor de inkomsten- en vermogensbelasting heeft de Haagsche Rechtbank den Dclft- schen advocaat mr. M. G. J. B. tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis Mr. B. in beroep ging bij het Haagsche gerechtshof, welks procureur-ge neraal bevestiging van liet vonnis der recht bank requireerde. Het Hof heeft Mr. B., met vernietiging van het gewezen vonnis, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden. Nederland bij de Scandinavische ministerconferentie De Regeeringspersdienst meldt; De ministers van buitenlandsche zaken der Scandinavische landen die, gelijk he kend, gewoon zijn tweemaal per jaar bij een te komen ter bespreking van politieke vraagstukken, hebben een uitnoodiging ge richt tot hun ambtgenooten in Nederland, België, Luxemburg en Zwitserland, ter bij woning van de a.s. bespreking, welke op 22 en 23 Juli te Kopenhagen zal worden gehouden. Mr. Patijn heeft deze uitnoodiging aan vaard- Geen burgemeesfer-inspecfenrs meer bij de werkverschaffing De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Sociale Zaken heeft het noodig geoordeeld, dat, in verband met de uitbreiding van het aantal werkloozcn, hetwelk bij werkverschaffingen zal worden tewerkgesteld, meer en meer de leiding van de inspecties voor de werkverschaffing in banden wordt gelegd van berocpsin- specteurs. De bezetting van de meeste in specties is reeds in dier voege geregeld. In de laatste maanden is op dien weg voort gegaan en zijn drie burgemeester-inspec teurs vervangen door berocpsinspecteurs. Ongelukkige samenloop van omstandigheden Motorrijder te Meerbeek gedood. Zondagavond omstreeks half elf reed op de Rijksweg te Moerbeek de motorrijder Laven, met op de duo de 27-jarige ongehuw de C. Verhoeven, beiden uit Waalre. Het tweetal keerde terug van een muziekfeest te Thorn en reed in de richting Maastricht. Opeens sprong de achterband van de motor fiets, waardoor Laven de macht over zijn stuur verloor. Verhoeven viel van de duo en werd door een passeerende auto ge grepen, waardoor hij zoodanig werd gewond, dat de dood vrijwel onmid dellijk intrad. De bestuurder reed na de aanrijding door. Het stoffelijk overschot 'is overgebracht naar het klooster van de Franciscanessen. De gemeente- en rijkspolitie hadden veel werk met het regelen van het verkeer. Eén dezer dagen heeft, de Amsterdamsche recherche den 22-jarigen H. V., een goede bekende van de politie, aangehouden, die zich te Amsterdam had schuldig gemaakt aan een reeks diefstallen van kleeding. Bij voortgezet onderzoek bleek, dat V. ook in Rotterdam, in samen werking met andere personen, heeft geopereerd. De bende beeft zich in Rotterdam schuldig gmaakt aan twaalf rijwieldiefstallen en onge veerd honderd diefstallen van bui tenbanden, terwijl bovendien een carrier is verduisterd. De Rotterdamsche politie slaagde er in, één van V's helpers, den 47-jarigen N. B., bijgenaamd „Oostganger" aan te houden. Bij de diefstallen moet ook zekere W. zijn betrokken. Voorts is proces verbaal opgemaakt tegen eer.--—* helpers, die, in verschillende dee- len van Rotterdam de fietsen en banden, tegen een zeer lagen prijs, hebben gekocht. Een heler werd in bewaring gesteld. Het onbegrijpelijk tekort De verdachte leefde sober De postambtenaar L., dienstdoende aan een loketten van een postkantoor te Amsterdam, kwam bij de kasopneming op 8 Februari 1936 bijna f 3000 tekort. Het is regel, dat. deze ambtenaren f7500 onder zich hebben aan geld en postr waarden. Bij het verhoor had L. toegegeven, dat er een kastekort zou zijn, doch omtrent de grootte \an het bedrag had hij zich niet duidelijk uitgelaten, daar hij gezegd bad, dat het f 1000 of f 2000, maar ook f 3000 kon zijn. Reeds eerder had hij een tekort in kas, maar dat heeft hij aangezuiverd door het sluiien van een lecning van f 900. De man leefde zeer sober en niemand kon begrijpen, waar hij het thans ontbre kende gcid had gelaten. L. zelf ontkende liet te hebben verduisterd, doch de recht bank veroordeelde hem op grond van fei ten en aanwijzingen tot zes maanden ge vangenisstraf. In hoogcr beroep verhoogde het gerechts hof de straf tot een jaar. Tegen dit arrest had L. cassatieberoep ingesteld, dat gisteren door den hoogen raad is verworpen. De levende mascotte van een Britsch regi ment, de antilope Charlie. Kunst in de verdrukking Geen Nederlandsche exposities op de wereldtentoonstelling te New York. De leden van verschillende Nederlandsche kunstenaarsverenigingen op het gebied van bouwkunst, beeldhouwkunst en toegepaste kunsten als wandschildering, mozaiek, cera miek, glas, metaal, textiel, boekbinden, gra fiek, reclame, enz., zullen niet aan de Ne derlandsche inzonding op de Wereldtentoon stelling in 1939 te New York te houden, mee werken. De reden daarvan is, dat zij mee- nen dat het in te zenden werk niet door een deskundige commissie wordt beoordeeld cn de rechten der kunstenaars niet voldoende worden gewaarborgd. De verwachting wordt uitgesproken, dat ook die kunstenaars, die geen lid zijn van bovengenoemde verenigingen, zich even eens \an medewerking zullen onthouden, daar dit besluit werd genomen in het belang van alle Nederlandsche kunstenaar. De verdachte zak Diefstal uit een Jamboree-tent. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van P. A. G., die dooi de rechtbank te Haarlem cn in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot een maand gevangenis straf wegens diefstal van levensmiddelen van het Jamboree-terrein. Een veldwachter te Vogelenzang had G. aangehouden, toen deze wilde wegrijden met een fiets, waarop hij een zak met le vensmiddelen in blik vervoerde. De aan gehoudene beriep zich erop, dat hij voor het medenemen van deze blikken, die uit een Nederlandsche tent afkomstig waren, toestemming zon hebben gekregen van een Engelsch sprekenden padvinder, die tot hem gezegd zou hebben: „Neem maar mee wat je wil." Toen G. echter naar het kamp werd meegenomen, om dien padvinder aan te wijzen, is hij daarin niet geslaagd. V.. opvo'gcr van Sir Basil Zaharoff Toen in November 1936, Sir Basil Zaha- rolff. Europa's „Mystcry Man" te Monte- carlo overleed, vroeg de wereld zich on middellijk af: „Wie zal zijn opvolger worden?" Het ziet er alleszins naar uit dat deze actueele vraag op het oogenblik kan worden beantwoord. Europa bezit een nieuwen „man in het duister", een nieuwe Zaharoff, van wiens stille arbeid achter de coulissen der wereldgeschiedenis in hoofdzaak de ingewijden der diverse oor logsministeries op de hoogte zijn. Zijn naam is Denis Michael Corrigan en vanuit zijn luxueuse Londensche wo ning in Park Lane bestuurt hij een heel leger van agenten die in deze dagen van bewapeningskoorts bun artikelen tegen ongelooflijk hooge winsten van de hand doen. Evenals de loopbaan van Sir Basil Za haroff is ook de carrière van dezen nieu wen wapenkoning vol avonturen. Oorspron kelijk wilde hij leeraar worden, maar toen kwam de oorlog cn de nauwelijks twintis jarige werd officier, die na een verblijf van een viertal jaren in de loopgraven van Noord-Frankrijk en in het slijk van do Ylaamsche gebieden geen enkel verlangen meer koesterde naar de stille en rustige omgeving van een of andere Engelschr school. Corrigan is een Ier en als zoon uit een gezin van onafhankelijkheidsstrijder' bracht bij de eerste jaren van zijn jeugd in Noord-Amerikaansohe ballingschap Wij vervolgen onze serie artike len over de wapenkoningen met een beschouwing over den Ier- schen wapemmagnaat Michael Corrigan. Deze wordt in vele kringen als de opvolger van Sir Basil Zaharoff gezien. Mannen achter maskers, deze wapenko ningen, die achter de schermen van het wereldtooneel hun lugu bere spel spelen! En toch was deze Corrigan slechts een gewoon leeraar; nrien haalde hem van de boeken weg door; ver van het groene eiland en het avondgebed leerde hij tegelijkertijd de ge loofsovertuiging der Iersche revolution- nairen. En zoo behoeft het dan ook geen verwondering te wekken, dat "wij hem in 1919 als leidende figuur in het Iersch-Re- publikeinscbe leger aantreffen in den -trijd tegen Engeland. De schrijver O'Flaherty heeft in zijn ro man „The Informer", (De Verrader) een nakkend beeld geschetst van dezen gue- rilla-oorlog tegen Engeland en ook Corri gan werd daarin vereeuwigd. Verborgen wapen-opslagplaatsen, spionnagediensten en veemgerichten, ziedaar de romantische en avontuurlijke omgeving waarin Corrigan twee jaar lang werkte. Hij leidde de geheime berichtendienst der Republiekeinen, een geheel naar het voor beeld der Engelscbe „Intelligcnce Service." georganiseerde dienst cn o.m. door zijn voortreffelijk geinformeerde organisatie kon de brigade-generaal Frank Percy Crozier, een der meest gevreesde tegenstanders der Ieren gevangen genomen worden. Toen Engeland met het verdrag van 1922 aan Ierland zekere rechten toestond, moest Corrigan naar een ander beroep uit zien. Tijdens zijn werk in Dublin had hij heel veel te maken met wapen-agenten, die voor de levering van munitie en oor logsmateriaal aan de opstandelingen zorg- den. Op dit oogenblik nu, herinnerde hij zich deze relaties, nam vervolgens spoedig enkele moeilijke opdrachten op zich cn waar hij nog uit zijn vroegere universi teitstijd enkele talen volkomen bchccrschtc, kostte het hem weinig moeite zich gemak kelijk te bewegen in de kringen der inter nationale wapen-handelaren. Ook zijn andere ervaringen uit den tijd van de Iersche revolutie zouden thans nuttige diensten ewijzen. Ditmaal bouwde Corigan voor zijn particuliere dienst een geheime dienst op, die nog heden ten dage bestaat en dre hoogstwaarschijnlijk om trent de wapenhandel in de verschillende landen beter geïnformeerd is dan de Brit- sche regeering zelve. Een menschenvriend? De jonge leeraar die van de boe ken werd weggehaald cn tot de wapens werd geroepen, heeft zich van diezelfde wapens niet meer kunnen losmaken. Gekleed in een onberispelijk blauw costuum uit bijgeloof draagt hij marineblauw, omdat deze kleur hem bij zijn eer ste wapentransactie geluk moet heb ben gebracht talrijke kopjes zwarte en sterk gesuikerde koffie drinkend, zoo treffen zijn „klan ten" hem aan, met wie bij niet al tijd even vriendschapclijk omgaat. Men zegt en men zegt het uit be trouwbare bron dat Corrigan de verte genwoordigers van twee Zuid-Amerikaan- sche staten, die zooals werd aangenomen als stroomannen gebruikt werden vdfcr belangen die tegen Engeland gericht zou den zijn, persoonlijk de marmeren trappen van zijn Mayfair-villa heeft afgegooid! De vrijgesproken fabrieksdirecteur De arbeidskwestie bij de „Ar* noud" voor den Hoogen Raad. De Hooge Raad wees gisteren arrest in- zake de bekende arbeidskwestie bij de kalkzandsteenfabriek „Arnoud", welker di recteur A. H. baron van Ilardcn'broek van; Ammerstol, in strijd met de Arbeidswet, arbeiders werk heeft laten verrichten tus- schcn 6 uur des namiddags cn 7 uur des voormiddags. De I-IaarJemsche rechtbank heeft, zooals bekend, den directeur ontslagen van rechts vervolging, tegen welke beslissing de offri cier van justitie cassatieberoep instelde. De Hooge Raad heeft het bestreden von- nis vernietigd cn de zaak teruggewezen naar de rechtbank te Haarlem. Pa eo ma zijn het niet eens En een jeugdige filmster wordt de dupe! De negenjarige Syhil Jason, die in Hol lywood voor de film speelt en 50 pond per week verdient, zal op last van de politie autoriteiten in Kaapstad naar Zuid-Afrika moeten terugkeeren cn wel zoo spoedig mogelijk! Haar vader, die gescheiden is, heeft de Rechtbank verzocht het kind bij zich te mogen hebben, waarin werd toegestemd'. Hiertegen is de moeder in verzet geko men. Deze wilde dat Sybil als filmster carrière zou maken, maar de moeder ver loor het geding. Sybil speelt alreeds sinds haar derdei jaar voor de film, maar nu is er een wreed einde aan haar droom gekomen, meldt dc correspondent van dc Daily Express uit Kaapstad. Want in tegenstelling met Zaha roff, die zijn wapenen ook aan vreemde naties verkocht, sluit Cor rigan, de verzoende tegenstander van Engeland, geen enkele trans actie af die zijn land schade zou kunnen berokkenen. Hij laat dat dan ook met geestdrift door zijn vertrouwelingen openbaar bekend maken en als bewijs van zijn opvat ting deed het bericht de ronde, dat hij in Maart van het vorig jaar een met wapenen geladen schip hal verwege terug riep, toen zijn parti culiere berichtendienst er achter gekomen was, dat de bijzonder ex plosieve lading voor stammen aan de Britsch-Indische Noordgrens bestemd was! Toen de Engelsche regeering het wa pentransport naar Spanje verbood, moet Corrigan de reeds gecharterde schepen met bevroren vleesch hebben laten laden en uit „humaniteitsgronden" slechts met een procent commissie-winst verkocht heb ben. De waarheid eischt ook Zaharoff was ingesteld od de vorming van legenden! dat men alle verhalen over het patriot tisme en dc menschclijk opvattingen van den heer Corrigan met een korrel zout moet nemen. Er hoeft overigens geen oogenblik aan te worden getwijfeld dat. de machtspositie van Corrigan van dag tot dag grootcr wordt. Toen dc wereld nog haar hoop vestigde op de Geneefschc ontwapeningsconferentie, kocht deze schrandere zakenman reeds al bet oude metaal op waar hij beslag op kon; leggen. Tegenwoordig bezit hij drichonderd- vijftigduizend ton staal cn in het bezit van een dergelijke enorme hoeveelheid grondstof dicteert hij de wapenfabrieken zijn condities. Zelfs Zaharoff beeft de in ternationale wapenhandelaars niet zoo ste vig in bedwang gehad als deze Ier met zijn particulieren geheimen dienst cn zijn geweldig omvangrijk materiaal bezit. Corrigan's eenige liefde gaat over op Bill, dien hij teedcr streelt, wanneer hij na een opwindenden dag van conferenties tot rust komt en Bill is uitermate dankbaar voor de genegenheid van den wapenkoning, want hij is een hond. Of dacht U mis schien dat het een mensch was?

Schager Courant | 1938 | | pagina 7