Chineezen roepen opnieuw i het water te hulp DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ij, die vandaag verjaart Britsche luchtvaart- geheimen onthuld Eerste Kamer Woordentwist over de Joden w EERBER1CHT Als hagel vallen de bommen Locaaltrein vermorzelt personenauto Laan, Schagen, Jel. 20. WOENSDAG 29 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10608. Öifgaw <fe« „Tloflmids Noorderkwartier" (Yfoiirtml Dijken van het Groote Kanaal doorgestoken. De strijd ver plaatst zich. Spoorweg Kanton-Hankau zal worden afgesneden Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chineezen de dijken van het groote Kanaal Tsjau Kan Ha op een hon derdtal kilometer ten Noordoosten van Nanking hebben doorgestoken. Een groote uitgestrektheid vrucht baar land is overstroomd. Aangezien het Kanaal in een gebied ligt, dat reeds maanden door de Japansche troepen bezet is, veronderstelt men, dat het vernielen van de dijken is geschied door Chineesche guerilla- benden, die achter de Japansche li nies optreden. Volgens Japansche berichten trekken de resten der Chineesche troepen onder bevel van de generaals Jocsoetsjoeng en Soen- lientsjoeng samen nabij Hwaiyin in het Noorden van de provincie Kiangsoe. Strijd verplaatst zich. Het terrein van den strijd heeft zich ten gevolge van de overstrooming van de Gele Rivier verplaatst naar het stroomgebied van de Jangtse. De laatste dagen Is hier geen verandering in gekomen. De Japan sche troepen pogen de versperring, welke de Chineezen bij Kioekiang in de Jangtse hebben gelegd, te verwijderen. Het innemen van Hankau blijft het hoofddoel van de Ja- paneezen. Neutrale waarnemers vermoeden, dat de Japansche troepen na het innemen van Kioekiang scherp naar het zuiden zul len afbuigen in de richting van Nantsjang en van hier naar het westen in de richting van het spoorwegstation Tsjangsa, 300 KJd. ten zuiden van Hankau, met het doel den spoorweg HankauKanton af te snijden. Hiermede brengt men ook in verband de landing van de Japansche troepen op Na- moa en op de zuidkust van China* Reorganisatie van de luchtmacht —Het personeel verdubbeld. Men zal zich herinneren, dat en kele dagen geleden bekend is gewor den, dat bepaalde Britsche lucht vaartgeheimen onthuld zijn. Het mi nisterie van oorlog heeft bevel ge geven direct een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder een zeer geheime inlich ting inzake de verdediging tegen aanvallen uit de lucht is gegeven. Wat aan de zaak voorafging. De conservatieve afgevaardigde Duncan Sandys, een schoonzoon van Winston Chur- chill heeft in het Lagerhuis er op gewezen, dat hij aan den minister van oorlog ver schillende inlichtingen had gevraagd over een tekort aan luchtafweergeschut. In ver band daarmede was hij bij den Attarney- General ontboden en deze had hem inlich tingen gevraagd in verband met een over treding van de Official Secrets Act, waar aan Duncan Sandys zich volgens de Attor- ney-General zou hebben schuldig gemaakt. Een gevangenisstraf van twee jaar zou te gen hem kunnen worden uitgesproken, in dien hij weigerde zijn bron te noemen. Weliswaar had de Attorney-General aan den afgevaardigde gezegd, dat hij niet voor nemens was eenige actie tegen hem te on dernemen, maar Sandys had de kwestie be langrijk genoeg geacht om haar in het par lement ter sprake te brengen en de positie der parlementsleden ten opzichte van de Official Secrets Act nader te doen vaststel len. Volgens Havas heeft deze zaak in de parlementaire kringen een onmiskenbare nervositeit opgewekt, daar een toepassing van deze wet min of meer gevoeld wordt als een beperking van de vrije uitoefening van het mandaat. Men herinnert er aan, dat in 1924- een actie van den Attorney-Generaal tegen een afgevaardigde de val "vak de regeering heeft meegebracht. Volgens den politieken redacteur van de Evening Standard was hetgeen Sandys heeft medegedeeld slechts aan vijf of zes personen hekend. Het betreffende document bevatte zeer geheime bijzonderheden over de vervaar diging van luchtafweergeschut en verdedi gingsplannen, die van het grootste belang zouden zijn voor een eventueelen vijand. Inmiddels heeft Chamberlain in het La gerhuis in antwoord op een vraag over de gisteren ter sprake gebracht „official se crets act" medegedeeld, dat de regeering zich voorstelt, een kleine commissie van onderzoek in deze aangelegenheid in het leven te roepen, welke een opdracht zal krijgen overeenkomstig de motie van San dys. REORGANISATIE VAN DE LUCHTMACHT. Het ministerie van oorlog heeft een vol ledige reorganisatie van de luchtbescher ming bekend gemaakt De tegenwoordige sterkte der territoriale luchtafweereenheden bedraagt 43.000. Zij zal worden uitgebreid tot 80.000 a 100.000. Deze eenheden zullen de koninklijke Buitenlanders verlaten Hankau. Dinsdagochtend hebben 250 vreemdelingen per trein Hankau verlaten om naar Kanton te gaan. Zij zijn welvoorzien van water en levensmiddelen, voor het geval de spoorlijn vernield mocht zijn. De trein was met vreemde vlaggen be dekt. Er bevinden zich nog vele honderden buitenlanders'te Hankau. Matang is nog steeds in Chineesche han den, hoewel een der vele forten door de Ja- panneezen is veroverd. Er is een algemeen offensief bevolen om het fort te heroveren. Volgens een bericht uit Anking zou de Chi neesche luchtmacht gisterochtend een aan val op Anking hebben ondernomen. Naar het Chineesche persbureau uit Tientsin verneemt, zijn de Chineesche gue- rillatroepen zeer bedrijvig in Oost-Hopei. Zij hebben de districten Joeatjen, Tsoenhoea, Soeshsien en Mijoen heroverd. De Japansche troepen hebben zware verliezen geleden. De Chineezen hebben den nieuwen spoorweg, die Peiping met den Koepeikau-pas verbindt, afgesneden. Chemische strijdmiddelen. De Chineesche troepen, die het zuiden van Sjansi zijn binnengedrongen door de Gele Rivier over te steken bij Toengkwan, omvatten reeds dertig divisies, volgens een bericht uit Taijoean. De Chineesche troepen zouden chemische strijdmiddelen gebruiken Gisteren is formeel een provinciale regee ring van Sjansi samengesteld. Soe Tijen werd als gouverneur beëedigd, De hoofdstad der provincie, Taijoean, was rijk versierd met de vijfkleurige en de zonnevlaggen. Uit Tientsin wordt gemeld, dat het in de Fransche concessie gevestigde gebouw der douane een helsche machine is ontdekt, wel ke voorzien was van een tijdlont, die zooda nig was gesteld, dat de bom gisteravond tot ontploffing zou zijn gekomen-. luchtstrijdkrachten bijstaan bij de verdedi ging van het grondgebied. De bedoeling van deze maatregelen i§ te waarborgen, dat onverdeelde aandacht zal worden geschonken aan iedere zijde en aan ieder onderdeel van de luchtverdediging en ter bevordering van een voorspoedige ontwikkeling. De minister van oorlog ver wacht geen moeilijkheden bij de aanwer ving van de benoodigde recruten. „De Neurenberger keur was reeds vroeger in Holland bekend!", aldus een N.S.B.-uitspraak. Naturalisa tie-ontwerpen aangenomen. Nadat de Eerste Kamer gisteravond ver schillende wetsontwerpen, w.o. wijziging van het inkomen van de Kroon, zonder de bat en z.li.st. had aangenomen, vonden be sprekingen plaats naar aanleiding van het agendapunt naturalisatie-ontwerpen. O.m. merkt de heer van Vessem (N.S.B.) op dat wederom de N.S.B.-fractie in de afdeelingen bezwaren tegen deze massa-na turalisatie heeft gemaakt. Al deze vreemde lingen beschikken over een deel van den nationalen arbeid, terwijl er meer dan 400.000 werkloozen zijn. Een tweede bezwaar bestaat in het gevaar van wijziging der etlinische samenstelling der bevolking. Van de nieuwe Nederlanders ziin ten minste 1020% van Joodsche bloede. Nederland heeft toch reeds het grootste 'fodenpercen- tage van West-Enrona. Daardoor kunnen er ernstige moeilijkheden ook voor de Joden ontstaan. Amsterdam kan volgens „1'Univers Tsraelite" reeds klein-Jeruzalem worden ge noemd. Wanneer men de feiten in overwe ging neemt ,moet men tot de conclusie ko men dat het beter ware, dat die duizenden vreemdelingen ons land weer verlaten. Alle verdere aanvragen om naturalisatie moeten verder ter zijde worden gelegd. De nationale goederen mogen niet aan Joden worden afgestaan. De Staten van Holland en van Utrecht namen in vroegere eeuwen, in de 17e en 18e bij voorbeeld, reeds maat regelen tegen de joden, evenzoo in Gelderland. De voorzitter zegt dat hiervan niets in de stukken voorkomt. De heer van Vessem verklaart dat nog in de 17e eeuw een Jood niet de advocatuur mQcht beoefenen. Een Amsterdamsche keur verbood aan Joden, een Hollandsche vrouw te huwen. De Neurenberger keur was dus reeds vroeger in Holland bekend. De voorzitter zegt dat dit niets met de ontwerpen te maken heeft. De heer Van Vessem verklaart dat de N. S.B.-fractïe tegen het uitwisselen van Duitsche Joden zal protesteeren, en tegen de ontwerpen zal stemmen. De heer de Zeeuw (S.D.) komt er tegen op dat de vorige snreker een anti-Joodsche rede hield, niet met het onderwerp, aan de orde, verhand houdende. Spr. wijst er op dat vele Joden volkomen in ons volk zijn opgenomen. Spr. constateert dat Amsterdam met de vele Joden, zich ontwikkeld heeft tot een stad waar heel Nederland trotsch op is. De redevoering van den heer Van Vessem is er op gericht, spanning te doen ontstaan. Spr. hoopt dat men hier te lande niet komt tot practijken die men in Duischland toepast op grond van theorieën, als hier verkondigd. Het slechte van het Duitsche volk ten deze worde niet gevolgd. Het verband van Joodsche natura lisatie met de werkloozen bestaat niet De minister van Justitie, de heer Gose- ling, houdt eveneens aan zijn vaderstad Amsterdam vast, hoezeer daar ook fouten worden gemaakt. De heer Van Vessem heeft meermalen ge wezen op die massa-naturalisatie. Het gaat hier om een quaestie van werk- verdeeling. en om de vele ontwerpen die spr. bij zijn optreden vond. De aanvragen komen slechts in een ontwerp na onder zoek betreffende de werkloosheid. Wat de ethnische samenstelling betreft, is er ook niets nieuws gezegd. De heer Van Vessem (N.S.B.) repliceert. •Spr. heeft geen anti-Joodsche rede gehouden (gelach) en niet gesproken over het Jood sche deel der Nederlandsche bevolking, wèl over de hierheen gekomen en komende Jo den uit Duitschland en andere landen. Spr. verzoekt aanteekening, dat de N.S.B.- fractie tegen de ontwerpen is. De wetsontwerpen, afzonderlijk In stem ming gebracht, worden aangenomen (Tegen de N.S.B.). De vergadering wordt om tien uur geslo ten. De N.S.B. had reeds eerder de zaal veriaten-. - Dit nummer beval 8 pagina's DB BILT SBINTi Verwachting: Krachtige tot stormachtige, Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken met waarschijnlijk regen, wei nig verandering in tempe ratuur. Verdere vooruitzichten; Koel weer. SPANJE WEER NIEUWE BOMBARDEMENTEN IN SPANJE. Elke nieuwe dag brengt nieuwe bombardementen. Gisteren hebben 8 Savoia vliegtui gen boven Alicante gevlogen en 100 bommen uitgeworpen boven het kamp van Rabase, dat Ln de buurt van de stad is gelegen. De zelfde toestellen hebben ook de dorpen San Vicente del Raspeig en Villa Franqueza, die op 7 en 5 K.M. ten noorden van Alicante gelegen zijn, gebombardeerd. Zij hebben aan zienlijke schade aangericht. Jacht vliegtuigen der regeering hebben de aanvallers verdreven. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn. Gisteravond hebben drie watervliegtuigen bommen g. es trooid op Masamagrell, Puebla de Farnals, Alcudia, Decarlet en Cullera. Na deze dorpen gebombardeerd te hebben trachtten de vliegtuigen de haven van Va- lencia te bereiken, doch zij werden door het luchtafweergeschut op de vlucht gedreven. In het door Radio-Norte uitgezonden com muniqué van het ministerie van landsver dediging wordt van het front van Teruel ge meld, dat de voorste linie der regeerings troepen gecorrigeerd zijn door de bezetting van de bergtoppen van Vensolao en de stel ling Las Mariolas ten Noorden van San Campirma. Aan het Levantcfront konden de rechtschen na zwaren strijd in het gebied van Ribesaltes dc stelling Triola en den berg Valderan bezetten. Aan het Estrema- dura-front heeft de vijand hedenochtend ver- geefsche aanvallen gedaan op de stellingen Lorna, Intermedia en den Casuelapas. Het krachtige offensief, daj dc gezamen lijke strijdkrachten van de géneraals Aran- da en Garcia Valinp gistermiddag plotse ling in den sector van Onda Bechi hebben ontketend, is bij het aanbreken van den dag met groote hevigheid voortgezet. De rechtschen zijn thans reeds genaderd tot Ariana met voorbijgaan van een der verde digingsstelsels, waarop de regeeringstroepen rekenden voor de verdediging van den toe gang tot de zeekust ten westen van den weg van Taragona naar Valencia. Het aantal ge- gevangenen en de hoeveelheid oorlogsma teriaal, die op de regeeringstroepen is ver overd, zijn zeer belangrijk. In den sector van Z.O. van Teruel is de strijd gisterochtend hervat. Motor vai> den auto sloeg af op den overweg. Een dame ern stig gewond. Gisteren om ruim kwart over drie is een auto, bestuurd door jhr. Suchtelen van der Haere uit Odoorn en waarin mede gezeten was mevrouw baronesse Bentinck tot Buck- horst uit Beerze, bij het passeeren van de onbewaakte spoorwegovergang, welke zich op het landgoed van baron Bentinck be vindt, gegrepen door den locaaltrein, welke om 15.17 uur uit Ommen naar Coevorden was vertrokken. De trein was reeds op vollen gang en kwam tweehonderd meter verder tot stilstand. De wagen werd ongeveer vijf tien meter meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder kwam, behoudens enkele lichte ontvellingen, met den schrik vrij. De dame werd evenwel ernstig gewond en brak beide beenen. Nadat dokter Wildcrvanck de Blécourt uit Ommen de eerste hulp had ver leend, is zij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De locomo tief derailleerde bij de botsing, waardoor het treinverkeer op deze lijn, welke enkel spoor heeft, eenige uren volkomen was gestremd. Een opruimingsploeg slaagde er tegen vijf uur in de machine weer in de rails te bren gen. De reizigers moesten in den trein blij ven, aangezien er geen andere communica tie was. De auto schijnt op den overweg, die ge vormd wordt door een gewoon zandpad, zijn te blijven steken door het afslaan van den motor.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1