Raad Callantsoog 1 luitenlal nfdsch. 1 f "verzicht M Woensdag 29 Juni 1938 Tweede blad Een begraafplaats is dringend noo- digl Evenzoo een gemeentelijk bouw- en woningtoezicht met eigen ambtenaren, maar... de dubbeltjes spelen ook een roL Mr. Bakker heeft veel lof voor de veldwachters verordening, maar weet nog heel wat wijzigingenl Jammer, dat de rondvraag is afgeschaft. Toen het gezellig werd, was 't afgeloopen! De Raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter is de heer Ir. Slmeding, secre taris de lieer Blaauboer. De heer Leyte is afwezig, wegens he.ni Overkomen ongeval. Als voorzitter de vergadering heeft ge opend en de notulen der vorige bijeen komst zijn vastgesteld, doet hij mededee ling o.a. van de volgende INGEKOMEN STUKKEN. penige Koninklijke goedkeuringen op raads besluiten worden voor kennisgeving aange nomen. Een adres van het Centraal Bestuur van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, houdende verzoek de gemeente alsnog te doen toetreden lot het werkloosheidsbesluit 1917 wordt aan B. en W. ter afdoening gegeven. Een adres van den Alg. Ned. Ventcrsbond om in de Wieringermeer- alleen aan georganiseerde venters een vergunning te verstrekken, zal bij de algemecne po litieverordening bezien worden. Den ventcrsbond zal bericht gedaan wor den. Een mededeeling van den minister, dat arbeiders, die geregeld tegen normaal loon werk hebben, niet in de distributie van goed'koopc levensmiddelen kunnen worden betrokken, wordt voor kennisgeving aan genomen. "Voorzitter deelt mede, dat door het bouw bureau naast het raadhuis een garage ge bouwd zal worden. Tot gunning zal worden overgegaan zonder aanbesteding. De heer de Bruijn vindt het niet juist dat zoolang gewacht wordt met het maken van de begraafplaats. Het is dringend noodig ,dat deze zaak binnen 1 a 2 maan den in orde komt. Waarom duurt het zoo •lang? Voorzitter licht toe, dat een en ander in ^verband staat met de overdracht aan de gemeente. De heer de Bruijn: Dat maakt toch niets uit, of het erfpacht of eigendom is. •Mijns inziens heeft dat er niets mee te maken. Voorzitter onderschrijft volledig de wen- schelijkheid, dat in den polder een be graafplaats komt en zegt alle medewei"- king toe. Voorzitter wenscht den heer Leytcn een spoedig herstel. (Instemming). De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. VOORSTELLEN VAN B. EN W-. Huur raadhuis. B. en W. stellen voor de gemeente als voorloopig raadhuis het thans in gebruik zijnde perceel van het bouwbureau te laten buren voor f 720.— per jaar, telkens voor écn jaar met stilzwijgende verlenging. Voorgesteld wordt het brandspuithuis te Slootdorp eveneens van het Bouwbureau te huren voor f S4.— per jaar. De heer Mr. Bakker vraagt hoe het is anet het meubilair. Zijn stoelen en tafels in de huur begrepen? Voorzitter: Eigendom van de gemeente! De heer Mr. Bakker: Dat had ik moe ten weten! (Gelach). Verder vindt Mr. Bakker de opzeggings termijn van een maand te kort. Wethouder Peters vindt eveneens de redactie in de overeenkomst niet duide lijk. Men besluit er zes maanden opzeg gingstermijn van te maken, waarna liet .voorstel wordt aangenomen. ARTIKEL 13 LAGER ONDERWIJSWET. B. en W. stellen voor in te willigen de verzoeken om steun voor vervoer van leerlingen volgens art. 13 der Lager Onder wijswet van A. C. Kemimcrcn, A. Drie sprong, E. Weiland, .J. Takes, C. Burm, G. P. Branderhorst en K. de Rooij en af te wijzen de verzoeken van P. J. Geertse- ana cn J. Appelman. Op voorstel van den heer de Bruijn zal een doorloopende staat van de kosten wor den aangelegd, ter informatie van de raadsleden. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING SCHOOLTOEZICHT. B. en W. stellen voor de gemeenschappe lijke regeling aan te gaan, en den heer A. C. de Graaf als vertegenwoordiger van de -miecntc aan te wijzen. Wethouder Peters heeft reeds zitting. Naar aanleiding van een vraag van den heer de Bruijn zal verzocht worden steeds overleg te plegen met de centrale leiding yan het schooltoezicht. BOUW EN WONINGTOEZICHT. B. en W. stellen voor als ambtenaren voor het houden van toezicht en leiding der technische werkzaamheden aan te wij zen de heeren A. D. van Eek en J. Jas pers cn aan de Wieringcrmeerdirectie een gedeelte van hun salarissen cn onkosten te vergoeden. De heer Mr. Bakker vindt de oplossing feitelijk niet gelukkig, maar ook na lang puzzelen as het spr. niet gelukt er een betere voor te vinden. Spr. vreest echter dat de insnec- tie op den duur juridische bezwaren zal hebben, gegrond op de woningwet. Dc ge meente zal zich ter zijner tijd moeten laten bijstaan door een zelfstandig ambtenaar. Thans is het zoo, dat het orgaan waarop de gemeente moet toezien, toeziet op zich zelf. De middelen zijn echter nog te beperkt, dus aangenomen, dat dit een tijdelijke maatregel is, moet men zich realiseeren dat men alleen maar formeel en niet materieel aan de woningwet voldoet. Noodig is liet zeker, dat deze. zaak nog binnen de vijf jaar geregeld wordt. Afbraakpolitiek. wil spr. zich niet aan schuldig maken, er moet opgebouwd worden, dus spr. laat de zaak gaarne aan B. en W. over. Den heer Bakker wordt nog toegelicht, dat een omwisseling van gemeente en direc- tieambtenaren plaats heeft. Voorzitter geeft toe dat zeker binnen vijf jaar een andere regeling moet komen, want het bouwbureau zal mettertijd verdwijnen. Weth. Peters adviseert tot een districts regeling te komen. Het voorstel wordt aangenomen. WINKELSLUITING. B. en W. stellen voor, waar algeheele Zondagssluiling voor een aantal winkels wegens het vreemdelingenverkeer zeer veel schade cn ongerief meebrengt, winkels, van welke het debiet goeddeels bestaat uit den verkoop van brood, banket, chocolade enz., fruit, tabaksfabrikaten en prentbriefkaar ten, daarvan op bepaalde uren ontheffing te verleenen. Bedoeling is dit te doen ge durende vier achtereenvolgende uren op de Zondagen in Juni, Juli en Augustus. Voorts stellen B. en W. voor een later sluitingsuur voor de winkels te bepalen op den Polderdag mits deze op een werk dag valt. en op den werkdag, waarop de verjaardag van H. M. de Koningin wordt gevierd. De heer Mr. Bakker zegt dat de verorde ning per 13 Mei is ingegaan. Staatsrechte lijk is dat niet juist, want de algemecne wet geldt nog. Zal de Kroon geen bezwaar ma ken? Wat is de bedoeling? De secretaris zegt dat de verordeningen van Medemblik slechts tot 1937 golden. Het ging por jaar. Ei- was nu niets meer. De lieer de Bruijn vindt dit zonderling. Wat voor Medemblik, dat een winkelslui tingsverordening heeft., geldt, geldt voor Wieringermeer ook. Weth. Peters licht toe dat de winkelslui tingsverordening driedeelig was, met een apart deel voor de Wieringermeer, dat per jaar word bepaald. Het algemeen gedeelte bleef gelden, en daarom was er wat anders noodig. De heer Mr. Bakker: Ik hoop dat dc Kroon het zal slikken! VERORDENING BENOEMING ENZ. POLITIE. B. en W. stellen voor een verordening vast te stellen, regelende de eischcn van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. De heer Mr. Bakker brengt hulde aan den secretaris. Uit een oogpunt van de Kroon beschouwd, weet spr., die veel verordenin gen heeft te controleeren, weinig af te din gen. Om correspondentie te voorkomen en do zaak te bespoedigen wil spr. nog graag eenige wijzigingen voorstellen. Voorzitter: Ik prijs mij gelukkig, dat wij iemand in ons midden hebben, die zoo goed is ingewijd. De verordening wordt daarna met dc voorgestelde kleine wijzigingen van den heer Mr. Bakker goedgekeurd. Onder andere meent Mr. Bakker dat het Pijk niet zou goedkeuren een vaste vergoe ding van f 7.50 per week voor een motor rijwiel. Dat zou moeten worden f 100 per jaar plus benzine, verzekeringsgelden enz. Wethouder Peters: Dat hebben ze nog liever! VERZEKERINGEN. B. en W. stellen voor een brandverzeke ring af te sluiten voor den kantoorinven taris van het raadhuis, de autobrandspuit ONTEVREDENHEID IN OOSTEN RIJK? LITWINOV EN DE RUS SISCHE IDEALEN. VERWARDE BERICHTEN OMTRENT SPANJE. Geregeld kan men den laatsten tijd hoo- ren, dat het Duitsche bewind de Oostenrij kers nu niet bepaald meevalt. De gouden bergen, die men zich in het kleine landje aan de Donau had voorgesteld van een vereeniging met het groote rijk in he' Noorden, schijnen alleen in de fantasie te hebben bestaan. Er mocht onder Dolffuss of onder Schuschnigg dan nog al iets man kceren aan den Oostenriikschen „welstand" ook Hitier blijkt niet zulk een Uebermcnsch te zijn, als waarvoor men hem had gehou den. Zoover is het gekomen, dat dc Duitsche pers zich geroepen achtte de berichten, die omtrpnt de Oosten- rij kschc ontevredenheid in het bui tenland de ronde doen. met klem tegen te snreken. Toch is er niet de minste twijfel aan of er zijn moei lijkheden, moeilijkheden, die wel voor het grootste deel hun oorzaak zullen vinden in het feit, dat de Oostenrijksrhe schelling is vastee- sfeld on 66 pfennig in plaats van 49, gelijk voorheen het geval was. .'Hierdoor hebben talrijke goederen een groote prijsverhooging ondergaan, waarbij nog zou komen ontevredenheid in den boe zem van het vroegere Oostenrijksrhe leven. Dat een en ander onoverkomenlijke moei lijkheden voor de Duitsche regecring zou meebrengen, is natuurlijk niet aan te ne en de auto door den. brandweer gebruikt, benevens de handbrandspuilen en losse materialen. Voorgesteld wordt verder een verzekering tegen wettelijke aansprakelijk heid te sluiten, als gevolg van eventucclc ongelukken met het rijdend motormateri aal. Aldus besloten. SUBSIDIES. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op dc verzoeken van de muziek- vercenigingcn Wieringermeer-fanfare en Soli Deo Gloria. Het college wijst er op, dat de Wicringcmieerfanfarc reeds f 2-30 subsidie van de Wieringermeerdirectie heeft ontvangen en dat dezelfde directie voor beide vereenigingen voor 1938 een subsidie van f 50.heeft uitgetrokken. Aldus besloten. Voorzitter zegt dan liet jammer te vinden dat de rondvraag niet meer bestaat, want het heeft nu zoo kort geduurd! Hierna sluiting. men, of het in Oostenrijk niet zal blijven gisten, is echter een andere kwestie. Voor loopig schijnt de nieuwe aanwinst een alles behalve betrouwbaar bezit en het gevaar lijkt grooter, dat zich nog wel eens verwik kelingen zullen voordoen. Na gedurende langen tijd niets van hem vernomen te hebben, werden we de afge loopen dagen verrast door een rede van den Russischon volkscommissaris voor bui- fenlandsche zaken. I.itwinow. destijds be kend door dc lallonze verdragen, die bij voor zijn land wist af f£ slu'ton. Dat was in de periode, toen velen in Europa noe meenden, dat een afspraak ook inderdaad een afsnraak was. Ook Litwinow zal intusschen wel anders geleerd hebben. Hij is echter een politieke rot. de Russische eommis-voyagour bij uit nemendheid en dus doorkneed in interna tionale intricnies en wat dies meer zij. T.itwinov h'eck pief h;W.onder ingenomen met het verloop der Europeesche gebeur tenissen. Dc Westersehc mogendheden waren veel te toegeeflijk geweest voor Duilschland en blijkbaar met eenig leedwezen stelt lui vast. dat de pe- lieele Westersehc diplomatie gericht is geweest on een vermijding van ieder gewapend conflict met Duitschland. Om dit doel te hereiken, werd telkens op nieuw aan iedere gril voldaan, waarin Ouitsehland prompt aanleiding zag om steeds verder te paan, Iets waars steekt daar zeker in. Maar De Raad vergaderde gistermorgen on der leiding van burgemeester Behorst. Afwezig de heeren Vries en van Graas. Na opening volgt vaststelling der notu len. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.a. de goedkeuringen op verschillende raadsbesluiten. Van Ged. Staten een schrijven inzake de overdracht van gedeelten Jcwelweg en Wcstcrvveg. Daar de procedure binnenkort veel eenvoudiger zal worden, zal men de zaak even laten rusten. Proces-verbaal van kasverificatie. Een besluit tot vaststelling van het quo tiënt 1933 betreffende de wet op de Finan- cieeleg Verhouding; vastgesteld op f9.4419. Vcrzoeken om ontheffing van hondenbe lasting van Mcj. E. Bleijendaal en D. Bak ker worden ingewilligd. Werkverschaffing cn sleunverleening zijn 'stopgezet van 30 Mei10 Sept. Er zullen ten hoogste twee werkloozen in zorg mogen worden gehouden. De Voorzitter kan nog de verheugende mededeeling doen, dat er momenteel geen werkloozen zijn. Spr. hoopt dat het zoo zal blijven. Dc heer Weij: En als er nu door bepaal de omstandigheden meer dan 2 werkloozen komen? Dc Voorzitter antwoordt, dat dan ver hooging zal moeten worden gevraagd van liet getal, dat in zorg mag worden ge houden. Eon schrijven van den minister van Sociale Zaken betreffende verlenging der steunregeling tot 31 December 1938. De Voorzitter voegt hier aan toe, dat de steunregeling weinig is toegepast; in totaal zal deze ongeveer f 150 a f 200 hebben ge vraagd. Een schrijven inzake de verlccning van subsidie voor het werkverschaffingsob ject: verbetering van het erf om de school- woning en van de aangrenzende sloot. Dit is een klusje voor het najaar, waarmede een weekloon van f 60.zal zijn ge moeid. Wat de afrekening over 1937 subsidie werkverschaffingen aangaat, er is uitgege- men zou kunnen vragen: wat had Litwinov, die zelf ook zoo dikwijls en blijkbaar niet voorliefde als vredesengel gefungeerd heeft, dan wel gewild? Het antwoord is vermoedelijk ge makkelijk te geven. Rusland had waarschijnlijk het liefst gezien, dat do diverse Europeesche mogendhe den elkaar in de haren waren gevlo gen. Op dezelfde wijze als in het Verre Oosten thans geschiedt door Japan en China. Rusland, de lachende derde... Kan men zich een bchagelijker positie voor het Sowjetrijk indenken? Het zou te schoon zijn om waar te zijn. Wij mogen ons verben sten over de ge dachte, dat dit Russisch ideaal niet werd verwezenlijkt. Dat Duitschland bij een en ander zekere moreele successen heeft kunnen boeken, kan niet worden ontkend. Dat echter niet iedere pril werd verwezenlijkt, hebben we onlangs kunnen merken bïi dc gebeurtenissen rond om Tsjecho-Slowakije. En bet is zeer de vraae of het di plomatieke successen zijn, die ten slotte de basis zullen kunnen vor men voor een duurzame verbetering van den algemeencn Europeeschcn toestand. Eerder map men aannemen, dat de economische omstandieheden den doorslag zullen geven, dat armoede op den duur zal voeren tot rede en gezond verstand. \Trii beleven op het oopenblik hij ons een periode, waarin verschillende eerste levens behoeften zeer duur zijn. Men denke niet, dat dit pen zuiver Nederlandse!) verschijnsel is. Hier niap dit voor menipeen onprettig zijn, wij hebben nop voldoende reserves om de ?ohaarschte het hoofd te bieden. Aan hongersnood of iets van dien aard denkt men in ons pezogond landje niet. Hoe ech ter zou dit elders zijn? Ieder bericht hierom frent wordt door de censuur geweerd. En zoo er iets doorlekt, worden mededeclingen in do pers van het betreffende land onmid dellijk ontkend en tegengesproken» ven een bedrag van f 2.136.06, waarvan, het subsidie is vastgesteld op 13.7 pet. Wegen gesloten, verklaard. Gesloten verklaard worden de volgende wegen: Strandweg voor alle voertuigen, weg 'bij de zomerwoningen (waar op het oogenblik de borden staan) en weg van Brouwer naar De Waal; deze laatste we gen eveneens voor alle voertuigen; be halve rijwielen. Op een vraag van den heer Weij antwoordt de Voorzitter, dat ont heffing van een en ander kan worden ver leend. Vastgesteld wordt een kohier brandver zekeringsbelasting tot een. bedrag van f 781.25. Pacht gedeelte strand. B. en W. stellen voor ten Zuiden van liet nu gepachte strandgedeelte een strand vlak te pachten van 200 M. De exploitan ten hebben aan deze uitbreiding behoefte. Voor het oude gedeelte (700 M.) wordt f 25 betaald; B. en W. hebben den Ontvanger voorgesteld het nieuwe te geven voor f 5. Wat het onderhoud betreft, dat kan de gemeente niet voor haar rekening nemen. De strandexploitantcn zullen hiervoor moe ten zorgen; zij hebben zich daartoe inmid dels reeds bereid verklaard. De Raad gaat met het voorstel accoord, De gemeensch. schoolartsen-, dienst. Vastgesteld wordt een nieuwe gemeensch. regeling schoolartsendienst, district Den Helder. Zooals men zich zal herinneren, wordt de dienst uitgebreid. Deze uitbrei ding bestaat uit een vermeerdering van het getal aangesloten gemeenten, gepaard gaande met de aanstelling van een twee den schoolarts (assistent). De heer Koogcr merkt on, dat de ge meente Schagcn heeft gevraagd om vesti ging van den assistent daar ter plaatse. Hoe is dat afgeloopen? De Voorzitter leest de desbetreffende be paling voor: De geneesheer cn diens as sistenten hebben woonplaats in Den Hel der; als het belang van den dienst dat evenwel noodig maakt, kan hiervan wor den afgeweken. Van K. Unk is een verzoek ingekomen om vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.- wct. Het gaat hier om het derde kind van Unk, dat de school voor Chr. Nat. On derwijs te Schagcn bezoekt; de buskosten bedragen f 63.38. Gezien de beslissing van hoogere instan tie stellen B. en W. voor het volle bedrag te vergoeden. Goedgevonden. Gewijzigd worden de bcgrootingen 1937 en 1938. Gewijzigd wordt vervolgens de politiever ordening; personen, die zich bevinden op en nabij plaatsen, waar wordt gebaad, zul len de bevelen van de politie moeten op volgen. Van het Hoogheemraadschap Hollands Noorder Kwartier was nog een schrijven ingekomen betreffende een gedeelte grond, groot 46 c.a. en behoorende tot het voorerf van De Waal. De zaak wordt zoo geregeld, dat de gemeente van den Polder deze 46 c.a. koopt; De Waal krijgt deze 46 c.a. in erfpacht, terwijl hij afstand doet van erf pacht voor 21 c.a. die reeds eerder aan het Hoogheemraadschap zijn overgedragen (ten behoeve der wegverbetcring). Voordat de Vooiv.itter tot de rondvraag overgaat, herstelt hij een verzuim door mede te deelcn, dat de heeren Vries en van Graas verhinderd zijn de vergadering bij te wonen, resp. wegens ongesteldheid en drukke werkzaamheden. De rondvraag levert niets op; alleen geeft de heer Kruit te kennen iets te hebben voor comité. Sluiting volgt. De berichten in dien geest uit Italië, waarvan we de vorige week melding maak ten, werden niet herhaald. Hetgeen natuur lijk niet behoeft te beteekencn, dat ze on- iuist zijn geweest. Het zou al heel ver ge komen zijn in het land van den Duce, wanneer ze de voorboden waren geweest van een naderende ineenstorting. Toch is het dreigement van de Spnansclie regcering, dat melding maakte van het on dernemen van eventucele luchtraids tegen onen steden en schepen van landen, die zich niet ontzien met hun vliegtuigen het roodc Spanje te bombardeeren, in zeker op zicht opmerkelijk. Het kan de uitbarsting zijn geweest van een volgekropt gemoed. Anderzijds vraagt men zich af, waarom de Snaansche regee ring niet eenvoudig „doet", wanneer ze meent, dat iets dergelijks van nut kan zijn. Het dreigement kan niet anders dan ge richt zijn geweest tegen liet naburige Italië, waarmee de rooden feitelijk toch al in oor log zijn. Wat zou er nog veel door kun nen veranderen? Dus: is het misschien een proefballonnetje geweest? Om te peilen, welke houding Ita lië daartegen inneemt? Dit zou meteen de verklaring zijn, waar om de Spaansche regecring zich inmiddels schijnt te willen verschuilen achter een paar onbezonnen jonge piloten, die dan de dreigementen geuit zouden hebben. Aan duidelijkheid heeft dit niets te wen- schon overgelaten, de Mussolini-pers heeft geblazen als in haar bestc-dagen. Waar het op aankomt is echter, of de bombardementen van steden cn havens in het Spaansche regeeringsgebied als gevolg van een cn ander zullen verminderen. Hetgeen we nog moeten afwachten! Gelijk zooveel andere dingen in de Spaansche historie, die op het oogenblik ondoorzichti ger is. dan ooit. Men leert, behalve omtrent bovenvermelde dreigementen, omtrent po gingen, die zouden worden gedaan om te komen tot een vreedzame oplossing, omtrent oneenieheid in den boezem van het leger van Franco, terwijl daarnaast de non-in terventie plannen zweven. Een knap mensch, die uit dat alles nog wijs kan worden. 1

Schager Courant | 1938 | | pagina 5