RADIO i 2©©H Trein grijpt vrachtauto VAN DOOR EDGAR RICE BURROUGHS No. 17. De jongen was wanhopig. In de ochtend zou alles ontdekt worden. Ze liepen de kans ge arresteerd te worden, waarna hij in de ge vangenis terecht zou komen en men Akoet misschien wel aan de dichtstbijzijnde boom zou ophangen. Hij had gelezen, dat dergelijke dingen gebeurden in het verre Westen van zijn moeders vaderland, Amerika, en Afrika was slechter en wilder dan Amerika! Hij moest dus zien weg te komen! Ah! zgn geld! Dat zou hem helpen, want met goud bereikte men alles! Hij zocht naar zijn bankbiljetten in alle zakken, doch het geld was verdwenen. Terwijl hij het licht aandraaide, zocht hij overal en slotte dwong hij zichzelf ook de zakken van Cordon te doorzoeken, want hij vermoedde nu, dat dit de reden was, waarom de man bij hem binnen was gedrongen. De aap zat in de hoek en keek wat de jongen deed. Na een uur gaf hij het zoeken op. Zgn geld was verdwenen. En hiermede zijn hoop. Wat moesten ze nu doen? Want ondanks zijn grote lichaamskracht was hij tenslotte nog maar een verschrikte, door heimweer verteerde jongen, die slechts aan een enkel feit kon denken; zij hadden een man gedood en waren onder vreemdelingen. Lang zat hij op den rand van zijn bed na te denken hoe lang wist hij niet maar eindelijk sprong hij op bij het horen van een geluid van een étage lager. Vlug deed hij de lamp uit en keerde zich tot de aap, om hem zijn plannen mede te deelen. De vorige avond had hij be sloten naar huis terug te keren en zijn ouders vergiffenis, te vragen voor zijn ondeugend ge drag. Nu wist hij, dat hg nooit zou kunnen terugkeren, nu Akoet deze daad had verricht. Want zou niet iedereen denken, dat het zijn schuld was. „Kom", zei hij in de taal van de grote apen. En terwijl hij vergat, dat hij slechts in een dunne pyama gekleed was, liep hij naar het raam, opende dit en luisterde even aandachtig. Jaarbeurs te Utrecht Van 7 tot en met 16 September a.s. Maandag vergaderde de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, in tegenwoordigheid van Z. K H. Prins Bernhard. Besloten werd, in verband met het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, de komende najaarsbeurs, in plaats van op Dinsdag 6, op Woensdag 7 September te doen aanvangen en te doen eindigen op 16 September. De derde agrarische jaarbeurs, welke in het kader der najaarsbeurs zal worden ge houden, zal eveneens van 7 tot en met 16 September plaats vinden. Lette de chauffeur niet op? Gistermorgen te omstreeks elf uur is op den onbewaakten overweg nabij de Zout- industrie te Boekelo een truck met oplegger door een goederentrein gegrepen. De locomo tief botste ter hoogte van de achterwielen te gen den oplegger, waardoor deze een slag om maakte en ook de truck tegen den trein kwam. De chauffeur, Plokhaar, in dienst der Ko ninklijke Nederlandsche Zoutindustrie, werd uit de cabine geslingerd. Dr. Koek uit Boe kelo verleende hem de eerste hulp. De man, die over inwendige pijnen klaagde, is naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht. De auto werd ernstig beschadigd, terwijl de lo comotief en de eerste wagon lichte beschadi gingen opliepen. Het ongeval is vermoedelijk, aan onoplet tendheid van den chauffeur te wijten. Vanuit een hinderlaag geschoten Dader krijgt twee laar gevange nisstraf. De i\rnhemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan tegen den dader van een tweetal aanslagen te Lienden. De 31-jarige vrachtrijder D. V. had van een hinderlaag uit schoten uit een jachtge weer gelost op een voorbij rij denden wagen, met de bedoeling den bestuurder te beroo- ven. Doordat het paard op hol sloeg mis lukte de toeleg. Twee dagen later had V. uit wraak een schot gelost op een bewoner van Lienden. waardoor deze man werd gewond. V. werd gisteren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis en ter beschikkingstelling der regeering. De eisch was vier jaar, eveneens met ter beschikkingstelling. Het uithangen van varkens Haagsche rechtbank vernietigt het vrijsprekende vonnis van den kantonrechter. - Evenwel geen straf opgelegd. Bij K.B. van 1920 ter uitvoering van de art. 18 en 25 van de Vleeschkeuringswct wordt bepaald, dat het afslachten van varkens on onderbroken moet geschieden. Drie slagers zijn indertijd door den kanton rechter vrijgesproken, hoewel zij tusschen het opensnijden van het varken en het door midden hakken cenige uren gewacht had den, opdat het vleesch mooi blank zou wor den en daardoor in prijs zou stijgen. De ambtenaar O.M. ging in hooger beroep van dit vonnis en de Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank requireeu-de tegen ieder der verdachten f25 subs. 10 dagen hechte nis. De rechtbank heeft het vonnis van den kantonrechter vernietigd. Wegens de gering heid van het feit (overtreding van de Vleeschkeuringswet) heeft de rechtbank echter geen straf opgelegd. Gevaarlijke verkeersmanoeuvre Met den dood bekocht. Op den Valkburgerweg, onder de gemeen te Klimmen, is Maandag een doodelijk ver- kersongeluk gebeurd. Omstreeks zeven uur reden een vracht auto en een autobus van de Valk elkaar tegemoet. Voor den vrachtwagen, bestuurd door L. uit Cadier en Keer, reed de fietser L. uit Heer, die meende, de vrachtauto nog wel te kunnen passeeren, voordat de auto bus hem voorbij zou rijden. De manoeuvre bleek evenwel niet uitvoerbaar, waarop de bestuurder van de vrachtauto krachtig remde. Desondanks greep de vrachtauto den wielrijder, die verscheidene meters werd meegesleurd. Het sterke remmen had tevens tot gevolg, dat de vrachtauto over den kop sloeg. De bestuurder kwam er zonder letsel af, maar de fietser L., een timmerman, die op weg was naar Duitschland, werd met zware verwondingen naar hot St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij later is overleden. TUBERCULEUZE KIPPEN VERKOCHT. De rechtbank te Amsterdam heeft gister een kippenboer uit Putten veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Deze kippenboer stond onlangs terecht, omdat hij slachtkippen te koop had aange boden, die schadelijk voor de gezondheid waren. Dit was hem bekend geweest. De Officier van Justitie had twee jaar ge vangenisstraf geëischt. FEU I L L E T O N. Mt door Jan W. Jacobs Vlak tegènover hem in de coupé zaten twee blagen van schoolmeisjes met een filmtijd- schrift en, jawel hoor, het duurde niet lang of ze hadden de gelijkenis tusschen den heer tegenover zich en de foto van den nieuwen ster Al Leslie ontdekt. Hij begreep het in een oogopslag, al was hij nog zoo verdiept in zgn zakboekje. En, daar niets zoo pijnlijk is als het critisch middelpunt van de jeugd te zgn, koos Ribourdin een plaatsje in een andere coupé. Een kwartier later stond hij voor den hoofdingang van de Sterfilmmij. en vroeg den portier, de directie te spreken. Even keek de man hem aan of hij een landlooper voor had, die brutaalweg naar de koningin vroeg, toen bedacht hij zich je kon nooit weten en verzocht mijnheer in de spreekkamer te wachten. Zoo bevond Ribourdin zich een heele poos alleen met een tafeltje, eenige stoelen en sta pels film-reclame-tijdschriften voordat einde lijk de deur openging en een correcte be diende binnenkwam met een notablok waarop hg Ribourdin verzocht in te vullen waarvoor hij kwam. Kort maar krachtig schreef hij: „Edmond Ribourdin, beroep: fabrikant. Aard van het bezoek: falsificatie"! En even later zat hij tegenover een heer, die het in correctheid, zoo mogelijk, nog won van den eersten en wie hij, gewapend met zijn pas aangeschafte foto van den heer Al Leslie in de rol van kapitein Henk van Deur- sen, trachtte duidelgk te maken hoe gedu peerd hg zich voelde en dat hem er alles aan gelegen was „Het Canaille ingetrokken, des noods gecoupeerd te zien. De super-correcte heer humde vele malen, nam Ribourdin tersluiks eens goed op, ver zocht hem eenige momenten geduld, zich excuseerende, dat de directeur juist naar de Riviera was, maar dat hij alle moeite zou doen zijn plaatsvervanger met Ribourdin in contact te brengen. En zoo zat Ribourdin weer geruimen tgd te wachten bij het tafel tje, de stoelen en de stapels filmreclame-tijd- schriften. Hij doorbladerde een boek, zuchtte, keek naar de deur, naar de klok en greep vervolgens een nieuw boek, in de hoop, dat er eindelijk iemand zou komen met wie hij „zaken" kon doen. In dien tijd verwittigde de super-correcte heer de afdeeling „Ideeënarchief" van het feit, dat de in de spreekkamer zich bevinden de fabrikant Ribourdin door een prima foto graaf gevolgd moest worden, daar het zeer waarschijnlijk was, dat men hier te doen had met een meesterlijk incognito-bezoek van den grooten Amerikaanschen filmster Al Leslie. In elk geval was het zoo'n geheimzinnige zaak, wie weet welke belangen er op het spel stonden wie weet welk een schitte rende primeur de Sterfilmmij hier in den schoot viel. Zoo'n kans mocht niet ver zuimd worden. Onbruikbaar zouden de foto grafische gegevens nooit wezen; trouwens de chef van het Indieeënarchief had dadelijk een plan: ze zouden er een film van maken on der den titel „De geheimzinnige reiziger". Ten slotte was het leven van elk mensch de moeite waard nagegaan te worden, dat moest en kon niet anders dan een succes worden... Weinige oogenblikken nadat een der knap ste detectiven-fotograaf de opdracht gekre gen had den bezoeker te volgen, bevond Ri bourdin zich tegenover den waarnemend di recteur van de Sterfilmmij., die met hetzelfde geduld als de suoer-correcte naar zgn uiteen zettingen luisterde. Ribourdin probeerde hem aan het verstand te brengen, dat zulk een UIT ONZE OOST Inlander valt rechter aan Voor het Landgerecht te Semarang stond aldus de N. R. Ct, een inlander terecht we gens diefstal, waarvoor hij tot drie maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. Na zijn veroordeeling greep hij een stoel en trachtte den landrechter aan te vallen. Door het snel ingrijpen van een politie-agent werd echter voorkomen, dat de landrechter werd geraakt Een speciale school voor de Duitsche jeugd? De „Indische Courant" verneemt, naar de N. R. Ct. meldt, dat in Duitsche kringen te Soerabaja wordt overwogen over te gaan tot oprichting van een eigen school ten behoe ve van de Duitsche jeugd, opdat het onder wijs zich aanpasse aan de nationaal-socialis- tische beginselen. Ouders in angst Twee jeugdige fantasten geven de politie werk. Dezer dagen trof een politie-agent in het Haagsche Bosch twee jongetjes aan, van zeven en tien jaar, die opgaven in Nijmegen te wonen en vandaar met een vrachtauto naar Utrecht te zijn. .meegereden. Met den trein waren ze, naar ze vertelden, naar Den Haag gekomen. Zij gaven nauwkeurig een adres in Nijmegen op en de agent bracht ze naar het politiebureau. Daar was echter intusschen een verzoek van de ouders bin nengekomen, om de zoek geraakte zoon tjes terug te bezorgen. Toen bleek, dat de twee jongetjes leelijkc jokkebrokken waren en heelemaal niet in Nijmegen woonden, maar doodgewoon in de Boerenstraat in Den Haag. Zij hadden alles uit hun duim ge zogen. Vluchtelingen verspreiden cholera Epidemie te Hongkong. Doordat een lid der bemanning van het Duitsche schip „Assuan" bij het zwemmen in de haven van Honkong besmet is met cholera, is de stad opmerkzaam gemaakt op het gevaar van een epidemie. Vermoede lijk is de ziekte meegebracht door de hon derden vluchtelingen uit Swatau, waar zes honderd gevallen in een week werden ge constateerd. Tot nu toa zijn in Ilonkong nog slechts 33 gevallen opgemerkt. Bello was onverstoorbaar Het Haagsche tramverkeer drie kwartier gestagneerd. Een hond, die overigens zonder daarbij letsel op te loopen onder een motorwa gen van lijn 11 op de Conradkade te Den Haag terecht was gekomen, veroorzaakte Maandagavond drie kwartier vertraging in het tramverkeer. Het dier beschouwde zijn verblijfplaats als hondenhok, althans als voldoende onderdak en weigerde in te gaan op de lokroepen, die allengs in bedreigin gen overgingen der Hagenaars. Een stok bracht het dier niet van zijn plaats, een emmer water werd lakoniek als een niet- verontrustend natuurverschijnsel aanvaard, ia zelfs een worst bracht den hond niet in verleiding. Na dit blijk van karaktervast heid besloot men. dat er moest worden op getreden. Doorrijden ging niet. want geen Hagenaar beneemt een hond het leven. Er zat dus niet anders op, dan de tram wagen op te vijzelen. Toen de hond hct#dak boven zijn hoofd zag oprijzen, kwam hij tot de conclusie, dat zijn woning hem toch niet beviel en hij nam de beenen. nochtans zon der zich door de talrijke grijpende men- schcnhanden te laten verschalken. De tramconducteur was van meening, dat de Haagsche honden toch wel wat te veel pretenties krijgen. DOLLE HOND VERWONDT KINDJE. De moeder snelt te hulp. Toen mevr C. H. Farnsworth uit Mat- lock (Derbyshire) haar kindje van ander half jaar in den tuin luid hoorde schreeu wen, zag zij, dat de kleine werd aange vallen door een groote roodharige setter. Nadat het haar mislukt was het dier van het kind los tè trekken, ijlde ze het huis binnen, greep een pook en sloeg daarmede het dier op z'n kop. De hond liet de kleine los en vloog de moeder naar de keel, maar gelukkig slaagde deze erin met het geïmproviseerde wapen het woedende beest van zich af te houden. Een buurman telefoneerde om een dokter en in allerijl werd het kind naar een zie kenhuis vervoerd omdat men vermoedde, dat de hond dol was geworden. De laat ste berichten luiden, dat de kleine het vrij goed maakt. KIND VINDT DIAMANT. Een tuinfeest te Birmingham met een gelukkig slot De dertienjarige Dorothy Sparkes van Kil- hurngrove in Birmingham, was bezig op een tuinfeest een paar stuivers te zoeken, welke zij verloren had, toen zij een dia mant vond, welke in een gouden ster was gevat, lezen wij in de Daily Express. Al spoedig bleek, dat het kleinood deel uitmaakte van den ambtsketen van Bir- mingham's burgemeester. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de kleine Dorothy rijk beloond werd, vooral omdat de bedienden die erou uit waren gestuurd om den diamant tc zoeken, er niet in waren geslaagd hem te vinden. frappante gelijkenis niet louter toeval kón wezen, hij herinnerde er aan, dat er geen twee bladeren aan 'n boom gelijk zijn en dat 'n gelij kenis tusschen den len den besten filmartisl en een Ribourdin, den eigenaar van het meest gerenommeerde huis in de aardewerk- en porcelein-industrie, uitgesloten en hier na tuurlijk sprake was van een bewuste falsifi catie! In ieder geval, het mocht wezen zoo het wilde, hij, Edmond Ribourdin, zou niet met zich laten spotten. Hij was machtig, hij had zijn relaties in de hoogste kringen van het land. Hij herinnerde er slechts aan, hoe één zijner voorvaderen reeds de hofleveran cier van Frederik den Groote was geweest, hoe zijn huis bevoordeeld was bij de jongste staatsinschrijving voor het porcelein van de officierskazernes in Polen en hoe zijn firma op de jongsten internationale tentoonstellin gen, te Chicago zoowel als te Parijs, de gou den eeremedailles had behaald en de minister van Binnen landsche Zaken met een nicht van zijn vrouw gehuwd was. Met aandacht en eerbied luisterde de onder directeur naar de woordenstroom van Ribour din en beklom de bergen van diens relaties, bij zichzelf overwegende, dat hij óf met een inderdaad zeer machtige persoonlijkheid óf met een eerzuchtigen gek te doen had. Een belletje riep den onder-directeur naar het privé-kantoor. Hg excuseerde zich, dat hij zijn bezoeker eenige momenten alleen moest laten. In het privé-kantoor wachtte een bedien de die den onder-directeur een informatie biljet overhandigd omtrent Al Leslie. De onder-directeur las onder goedkeurend hoofd knikken: Al Leslie is de zoon van den bekenden mil- lionnair MacLeslie uit Florida, vroeger fa brikant van haarspelden en schrijver van het standaardwerk „Hoe de haarspeld de wereld veroverde, een studie omtrent haar uitvinding, opkomst en ondergang." De haarspeldenfabrieken zijn sindsdien in an dere handen overgegaan en de heer Leslie leeft op zgn landgoed te Palm-Beach te midden van zijn collecties paarden en jacht honden, die tot de beste renstallen en ken nels der oude en nieuwe wereld behooren. Zijn zoon Al Leslie is sinds 1934 een der jongste sterren van de Union-World Comp. Begin 1935, kort na zgn succes in Het Canaille, begaf hij zich voor een zaken reis naar Europa. Doel onbekend." De onder-directeur floot zachtjes tusschen de tanden. Geen twijfel mogelijk, deze mijn heer Ribourdin was niemand anders dan Al Leslie en... als hij het niet was, maar in het dagelijks leven werkelijk de rol van den heer Ribourdin speelde, welnu: dan was het toch wel de moeite waard hem te betrekken in de verfilming van „De geheimzinnige reiziger!" Ja, het „Ideeën-archief" stond onder uitste kende leiding! Toen Ribourdin met zijn uiteenzettingen klaar was, bladerde de onder-directeur in een omvangrijk notitieboek en liet zijn bezoeker zien, dat Het Canaille niet uitgebracht was door de Sterfilmmij., al stond de film op naam van de maatschappij, maar door de Union-World. Het speet den onder-directeur ten zeerste, dat hij den heer Ribourdin met den besten wil van de wereld niet van dienst kon zijn, hij was erg blij dat de Sterfilm in deze geen schuld had, want het zou hem zeer onaangenaam geweest zijn zich de vijandschap van 'n zoo invloedrijk landgenoot op den hals te halen. Doch indienEn nu begon de onder-directeur een uiteenzetting van de on mogelijkheid om een film die reeds uitge bracht was weer in te trekken,'laat staan te coupeeren! Hij liet o.a. ter illustratie van zijn betoog een lijst van afsluitingen zien van de jongste film der Sterfilm „De Slaapwande laar". En Ribourdin zag, dat „De Slaapwan delaar" al voor 31 landen, 3704 steden en meer dan 40.000 bioscopen gecontracteerd was. Als de menschen zóó gek waren op „De slaapwandelaar" hoe gek moesten ze dan niet zijn op een film waar hij... nu ja. zijn dub belganger, in meespeelde?Zuchtend luis terde Ribourdin naar de uitee«^ft.i»'7en over de onmogelijkheid van het onzichtbaar maken PROGRAMMA k DONDERDAG 80 JUNI 1988. Hilversum 1. 1875 en 415,5 m. .800—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om 8.20 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest, en gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Hobo en piano, en gramofoonplaten. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45. Bijbellezing. 4,45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid v-«or de jeugd 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Orgelspel. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45—8.00 Reportage. 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Het Wognum's zangkoor, en gramofoon muziek. 9.00 Causerie „Brengt de machine werkloos heid?" 9.30 Kamermandoline-ensemble. (9.5510.00 Ber. ANP.) 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonplaten. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. AVR O-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. (Om 8.30 Ber 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.00 Modepraatje. 11.25 Het Omroeporkest en soliste. (Om 12.15 Berichten). 12.30 „All Round Sextet". In de pauze: Gra mofoonplaten. 2.00 Declamatie. 2.30 Kovacs Lajos' orkest en de „Hollandia Three". 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest en solist. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Vaudeville Radio-orkest. 7.40 Interview. 8.00 Berichten. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest en solist. 9.15 Reportage. 9.45 Kovacs Lajos' orkest en Bram Kwist's Tokkelorkest. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Renova- Kwintet. K. 10 4. van kapitein Van Deursen, de rol die Al Leslie in Het Canaille speelde. ...Ja, zooiets zou interessant kunnen zijn, zóo'n geheimzinnige figuur, die men overal door de film heen aanwezig weet, doch nooit te zien krijgtOrigineel was het niet al meer vertoond; die onzichtbare man... zou trouwens in Het Canaille niet op zijn plaats zijn, afgezien van de onmogelijkheid om de film daarvoor uit, wie weet hoeveel, steden terug te doen halen Ribourdin interesseerde zich geen sikkepit voor al die filmische mogelijkheden. Ten slotte stond voor hem vast, dat de film niet inge trokken kon worden. En of Het Canaille nu naar Chicago of Boedapest ging, naar Lutje broek of Gnsselternijeveensche mond, liet hem ijskoud maar dat het in Amsterdam ging endoor Clara gezien zou worden, door Clara, die geen film oversloeg, dé.t moest tot eiken prijs voorkomen worden En zoo keerde Ribourdin onverrichterzake naar de stad en zijn kantoor terug. Zonder dat hij het wist, gevolgd door een cameraman, die onderweg alle mogelijke op namen van hem maakte. De operateur filmde, hoe Ribourdin het gebouw van de Sterfilm verliet, he«- de rug toekeerende als iemand die niets met de film te maken had, maar dat het vervolg van de geschiedenis zou bewijzen hoe diezelfde film onafscheidelijk aan het leven van den modernen mensch verbonden is even onafscheidelijk als de slak aan zijn huisje! Zoo maakte de camaraman verschil lende opnamen van dagelijksche feiten: hoe Ribourdin een kaartje kocht, de trein in stapte, een plaats uitzocht in de coupé, in Amsterdam uitstapte, een tram pakte, zijn kantoor inwipte. Ên na kantoortijd zette de detective-fotograaf zijn opnamen voort, tot dat zijn slachtoffer de sleutel in de huisdeur stak. Üt t fit Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 6