®»®#Een lawine kwam aanrollen»».. Storm over de „Karimata" Hij dreigde met een bijl Lijk aangespoeld te Petten Gebeden voor Selomoh Ben Joseph Het provinciaal kegelcon cours te Bergen HOE DE LEDEN DER BRITSCHE MOUNT—EVEREST—EXPEDITIE DEN DOOD ONTKWAMEN. DE MANNEN IN HUN KAMPEN WAKKER GEHOUDEN DOOR HET DONDEREND GELUID DER LAWI NES. De Times heeft brieven ontvangen van de Britsche Mount Everest-expeditie. Eén daarvan is, aldus de N.R.Crt., verzonden door den leider W. H. Tihrfan, op 26 Mei uit kamp 3. Hij bevestigt liet nieuws, dat do noordelijke helling'bezet is door vier Euro peanen en 15 koelies, en voegt daaraan toe: „Er ligt op het oogenblik te veel sneeuw om oen aanval on den top te kunnen wagen. Het is mogelijk dat de sneeuw binnen ccni- gc dagen wegwaait, maar de wind die hier gcwoonlük staat, blijft geheel uit, wat zeer storend is. Hoe dat zij, de groep zal door dringen tot kamn 5 om uit te maken óf het to'nal onmogelijk is den aanval tc wagen." De tweede brief is afkomstig van een an der lid van de exocditie, en gedateerd 28 Mei van het •basiskamp te Rongboek, Het volgende is eraan ontleend: ..Het. lijkt wel of wii de ongelukkigste expeditie zijn. wel ke ooit oen aanval op den top van de Mount Evercst heeft gewaagd. In de eerste plaats begon de moes son zoo vro"g als hij nog nooit be gonnen is f5 Mei), en in de tweede plaats is do borg vóór dien datum Iiedolven geweest onder sneeuw, en totaal onbeklimbaar, f>e Noord- Westelijke wind (welke de sneeuw van de Noordelijke helling moet wegvagen) is opgehouden, en ge volgd door een zwakken Zuidelijken tot Zuid-Oostelijken wind, terwijl er nog meer sneeuw is gevallen dan ooit, zoodat de sneeuw nu voeten dik op den Berg ligt. Het leven aan een zijden draad. Na geacclimatiseerd te zijn in de Khar- tavallei na onze eerste verkenningstochten, verdeelden wij ons in twee groepen om elk een weg naar den top te zoeken, Shipton en Smvthe, die met hun koelies een groen vormden, begonnen den aanval op 20 Mei. De weersomstandigheden waren zeer slecht, cn twee dagen lang moesten zij door hooge, nieuwe sneeuw worstelen. Zij staken zoo spoedig mogelijk den pas over, om lawines uit den weg te gaan, welke te ver wachten 'waren zoodra de zon aan kracht won. Van hun kqrpp uit konden zij de groep van Tliman op de Noordelijke helling aan het werk zien. Spoe dig nadat deze groep in kamp 3 op de Noor delijke helling was gekomen, konden Ship ton cn Smvthe een lawine langs de helling zien rollen. Met groote verlichting namen zij waar dat de groep van Tilman bui ten het pad van de lawine was ge bleven. Later hoorden zij pas dat Oliver cn twee koelies meegesleurd waren, maar nog juist met behulp van touwen gered hadden kunnen worden. Een goot van ijs. De route over de Noordelijke helling wel ke de groep-Tilman heeft gekozen, is dezelf de als die van 1933. Inplaats van den muur van lis hoven de gevaarlijke helling, welke de ..Punch Bowl" is gedoopt, is een zeer steile goot. van ijs gekomen, welke een na tuurlijk kanaal vormt voor alle lawines die van hoven mochten komen. Aan den voet van de Punch Bowl gaapt een groot ravijn de vergaarplaats voor lawines zoodat het een gevaarlijke plaats is. Hierbij komt nog dat ook ter weerszijden van het kanaal het ijs los is. Er is al een ijslawine ge weest, welke brokken ijs mot zich meevoer de, welke zoo groot als huizen waren. De groep van Tilman mag zich zeer gelukkig prijzen dat zij aan het gevaar is kunnen ont snappen. De sneeuw begaanbaar. In den nacht van 20 Mei viel sneeuw en wij werden wakker gehouden door het don derend geluid van do lawines, die van den top van de Mount Evercst afvielen. Op 23 Mei verkenden wij den weg naar de Noor delijke helling en ontdekten dat de sneeuw begaanbaar was wegens boete dagen ge volgd door koude nachten. Den volgenden dag, den 24sten, kwamen wij in kamp 4 op de Noordelijke helling. Het kamp kon echter niet betrokken worden wegens de conditie van de sneeuw. Hoogerop was de situatie heelemaal hopeloos omdat de poeder sneeuw op manshoogte lag. In den nacht Heilige oorlog in Afghanistan Poging om de huidige dynastie ten val te brengen. Het optreden van den „Shami Pir", den heiligen man, die tracht een oproer te ver wekken tegen de huidige dynastie van Af ghanistan, veroorzaakt nieuwe onrust in het Noordwesten van Britsch-Indië. Hij poogt de Lashkaren van Waziristan voor zijn zaak te winnen en een algemeene trek naar de grens is mei'kbaar. De Britsche luchtmacht patrouilleert voortdurend langs de grens en wanneer op de vliegtuigen wordt geschoten, vuren deze terug. Onlangs werd een vliegtuig geduren de een patrouillevlucht negentien keer ge troffen. De Britsche autoriteiten stellen alles in het werk om de stammen ertoe te bewegen naar hun dorpen terug te keeren, het schijnt, dat men hiermede wel succes heeft. van 26 Mei viel weer dik sneeuw. "Wij spra ken af, dat Shipton en Smythe op verken ning zouden uitgaan aan den Westkant van de Noordelijke helling (die in 1936 ver kend is) en zouden trachten daar een weg (e vinden, welke meer veiligheid zou bieden tijdens de moesson. Er zijn thans twee kan sen op succes: een aanval op den top tijdens den moesson door hooge en uiterst, moei lijk begaanbare poedersneeuw, óf een ver zachting van het moessonweder en herstel van den Noord-Westelijken wind, welke de sneeuw van den berg zal weghalen, óf een periode van langrlurigcn zonneschijn, waar in de sneeuw smelt. Wij kunnen echter niet optimistisch zijn; onze kans op succes is uiterst gering. Welke kans heeft men echter als de moesson vijf of zes weken eer der dan normaal inzet? Dc vraag is nu maar uit te vinden of een vei liger weg gevonden kan worden aan den Westkant van de Noordelijke helling; in verband met de vraag of de rnoessoncondities daar zich min der krachtig zullen laten gevoelen. Groote moeilijkheden. Eén ding is intusschen zeker: de weg van Norton is niet onmogelijk. Wij zullen den Noord-Oostelijken rug moeten volgen. Dat zal langzamer gaan dan de andere wegen. Wij zullen meer kampen moeten opslaan, en het is onwaarschijnlijk dat de klimmers langer dan een week een hoogte van 25.000 voet en meer zullen kunnen verdragen. Wij zullen meer zonnewarmte moeten hebben en weinig of geen wind. Bovendien is er het gevaar van lawines. Dit is alles zeer ontmoedigend. De Tibe- tancn zeggen dat telkens als wij komen het weer hijzonder ongunstig is. Zij hebben gelijk. Afgezien van ons ongeluk echter en de ontzettende verveling van wachten cn nog eens wachten op een kans welke maar niet komt, is dc stemming bij de expeditie uitstekend." Zij hondt zich goed Een in spectiereis van de K.L.M.? Nadat de „Karimata" Maandag middag, zooals wij meldden, het bag geren had moetenstaken in' ver band niet het stormachtige weer en aflossing van de zich aan boord be vindende dagploeg niet mogelijk bleek, heeft de „Stortemelk" in den loop van Dinsdag opnieuw een po ging gedaan den baggermolen te na deren, docli liet vaartuig moest on- vcrrichtcrzake terugkeeren. Gisteravond werd het weer steeds onstui miger. Er woei een Zuidwesterstorm, die te gen middernacht een kracht van zeven tot acht ontwikkelde. Spoedig daarop nam de vliegende storm nog aanzienlijk in kracht toe en om één uur vanochtend werd een windsterkte van tien geregistreerd. De „Ka rimata" hield zich, voor zoover men van de kust kon waarnemen, uitstekend. Aange zien de windrichting in hoofdzaak zuidelijk was, had de molen nog een zekere mate van beschutting. De bemanningen der sleepboo- ten hielden voortdurend een oog in het zeil, om zoo noodig onmiddellijk assistentie te verleenen. Later in den nacht verflauwden de contouren van het gevaarte door de voor bijtrekkende regenbuien vrijwel geheel. Een slecht teeken De Urkcr visschers. die op Terschel ling den roem genieten uitstekende kenners van het weer tc zijn, zijn gisteren, aldus dc N. R. Ct., in de ha ven binnengevallen cn kuieren hij vieren door de Terschcllinger stra ten. Zoolang zij dat doen zal liet daar buiten niet pluis zijn. Dc Texel, een van de sleepbootcn, is gis termiddag na twee van de drie dagen Ka- rimata-dienst, in de haven teruggekeerd met onklaar geraakt vlet aan boord. Heden zal het vlet van den waterstaat uitvaren om te trachten verbinding met de Karimata te maken. Te half tien gister avond hoorde men hoven Terschelling een vliegtuig van de K.L.M. ronken, dat vermoe delijk een inspectiereis naar de Karimata te doen had. Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. De Almeloscbe rechtbank behandelde gis teren een geval van poging tot moord op een politic-agent. Deze poging werd ten laste gelegd aan den arbeider G. B. te Almelo, die kwaad was op den agent, om dat. deze B.'s zoon had bekeurd wegens het fietsen zonder belastingmerk. Toen de agent aan de woning van B. kwam om een kaart uit te reiken, waardoor een min nelijke schikking mogelijk werd, was R. op hein afgekomen met een bijl. Dc politie man had izch echter verweerd en het was hem gelukt. B, de biil te ontrukken. Het O.M. eisehte tegen verdachte, die reeds 17 vonnissen achter den rug heeft en niet geheel toerekenbaar moet worden ge acht, anderhalf jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regcering. Vervolgens stond B.'s zoon terecht, die zijn vader geholpen had door met een klomp naar den agent tc werncn. Deze verdachte heeft een blanco strafregister en dit in aanmerking nemende vorderde de officier drie maanden gevangenisstraf. Lichaam nog niet in staat van ontbinding. Op het strand te Petten, nabij K.M.- paal 20 is gistermorgen te omstreeks half tien het aangespoelde lijk van een nog jeugdig persoon gevonden. Hoewel het lichaam nog niet zoo lang in het water heeft gelegen, dat ontbinding was ingetreden, was het bovenlijf zeer beschadigd. De klee ding op deze plaats was, vermoede lijk door den golfslag en botsen te gen de zeewering vernield. De kleeding bestond, voor zoover nog kon worden nagegaan, uit een donkerblauwe stoffen broek en lage zwarte schoenen. Voorts is op het lijk een ring gevonden met zwar ten vierkanten steen waarin de letters J. C. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de be graafplaats gebracht. Lijk geïdentificeerd. Nader vernemen wij nog, dat in de klee ding papieren zijn gevonden, uit welke bleek, dat de jongeman een Britsch onder daan was, die in begin Juni met een cricketclub een uitstapje naar Eindhoven had gemaakt. De politie heeft zich hierop met het Brit sche consulaat in verbinding gesteld, dat informaties in Engeland heeft ingewon nen en reeds korten tijd later kon mede- deelcn, dat men hier te doen had met het lijk van den heer J. Casey tc Londen, een employé van de Uni-Lever Works (dc bé kende margarincfabrieken. Op den terug reis van Antwerpen naar I-Iarwich. is. hij overboord gevallen en verdronken. Japanners vermoordden Nederlandsch priester Door een monument zal het Japansclie leger zijn spijt betui gen. Volgens gezaghebbende bron te Tokio wordt thans toegegeven, dat Japansclie soldaten verantwoorde lijk zijn geweest voor den dood van den Nederlandschen bisschop, mgr. Schraven, en van acht andere katho lieke priesters, onder wie drie Fran- schen, die in October 1.1. gedood wer den in Tsjcngtingfoe in Hopci. Deze erkenning is geschied bij de uitwis seling van nota's tusschen de Japansclie en de Eransche autoriteiten. Naar verluidt omvat de regeling, die ten aanzien van het gebeurde tot stand is gekomen, o.m., dat een monument zal worden opgericht door liet Japansclie leger nabij het tooneel der tragedie. Op dit monument zal de spijt van het Japansclie leger over het #ebeurde in Chineesche karakters worden aangebracht. Steeds minder drankgebruik in Nederland Te Nijmegen kwamen onder presidium van Mr. W. C. Wendelaar dc afgevaardigden van den Volkshond tegen Drankmisbruik voor de 64e maal in algemeene vergadering bijeen. In zijn openingswoord toonde dc Voorzit ter aaii, dat niet alleen liet alcoholverbruik in Nederland nog steeds vermindert, doch tevens dat het aantal gevallen van open bare dronkenschap en dat van onder in vloed van sterken drank gepleegde misdrij ven blijft, afnemen. Ook heeft spr. gesproken over drankge bruik en snelverkeer. Als er iets is, dat tot het gemoed spreekt, dat. zijn het de volko men onschuldige slachtoffers van dc ondei invloed van sterken drank verkeerendc be stuurders van snel verkeersmiddelen, die blijk geven van onvoldoende verantwoordelijk heidsgevoel. De eerste Palestijnsche Jood, die onder de Britsche regeering ter dood is veroordeeld. Noord- Palestina wordt afgesloten. Alle Joodsche organisaties doen nog tot het allerlaatste oogenblik po gingen om gratie te verkrijgen voor Selomoh Ben Joseph, die ter dood veroordeeld is en de eerste Jood zou zijn, die onder het Britsche be stuur in Palestina zou worden opge hangen. Opperrabbijn Hertzog heeft gebeden voor geschreven, welke gezegd zullen worden in alle synagoges in geheel Palestina. Vele vrome Joden hebben gisteren gevast. Ieder uur worden betoogingen gehouden. De Joodsche nationale raad, welke gisteroch tend vergaderd heeft, heeft besloten een verzoekschrift tot. de autoriteiten te richten. Alle Joodsche burgers, die begiftigd zijn met de versierselen in de Orde van liet Brit sche Rijk, hebben een memorandum gezon den aan den lioogen commissaris, waarin er bij dezen op wordt aangedrongen zijn in vloed aan te wenden ten gunste van een clementie. Twee Arabieren ter oordeeld. dood ver- De krijgsraad te Haifa heeft twee Arabie ren wegens het zonder vergunning dragen van wapenen ter dood veroordeeld. In de spelonken van Galilea schuilen de moordenaars. Men meldt aan de N.R.Crt. uit Tel Aviv: De daden van terreur houden niet op, da gelijks worden zoovel Joden als Arabieren meestal onschuldige slachtoffers, die met de politiek niets te maken hebben, politie en militairen door de terroristen gedood. Vooral in het Noorden des lands, in het bergachtig gedeelte van Galilea, is liet voor de moordenaars gemakkelijk te ontkomen, daar kunnen zij met liulp hunner vrienden in de hergen cn de talrijke spelonken zon der eenige moeite een schuilplaats vinden, waar het haast onmogelijk is hen te pakken. Safed, het mooie zonieroord in het gebergte, 's zomers de koelste plaats van heel Pales tina. staat bij voortduring aan aanvallen der terroristen bloot. Dat liet de regeering werkelijk ernst is met haar pogingen Noord-Palestina af te sluiten door den Tegarfmuur (zoo genoemd naar Sir Charles Tegart, den expert, die eenige maanden hier was, om de verdedi ging van Palestina te helpen leiden) bewijst wel de waarschuwing, die zij eenige dagen geieden tot de bevolking richtte en waarin het heet: „Ieder die zonder wettige autori teit de grensversperring van ijzer- draad van Noord- en Oost-Palestina (den muur van Tegart) in gevaar brengt of materiaal of iets tot dezen muur bchoorend, beschadigt, zal zich schuldig maken aan een over treding der noodmaatregelen door de regeering genomen, zooals een wijziging der verordening in de Pa- lcstine Gazctte (officieel regeerings- blad) bepaalt". Deze verordening bepaalt tevehs, dat niemand dc grensversperring mag passee- ren behalve door de poorten, die tot dit. doel gebouwd zijn. Overtredingen zullen door de militaire rechtbanken behandeld worden. Sabotage. Met dezen muur wordt de noodigc spoed gemaakt. Men had gemeend, dat deze bin nen twee maanden voltooid zou zijn; echter wordt, alle bedreigingen ten spijt, telkens sabotage gepleegd. Men valt de werklieden bij dezen muur hij voortduring aan en tracht, hen te dooden, men steelt dc palen en het ijzerdraad voor de versperring bestemd, soms worden deze materialen teruggevonden, soms ook niet. Een gedeelte der gestolen wa ren werd-zelfs in een dorp in den Libanon teruggevonden. DE PRIJSUITREIKING. In de achterzaal van de Rustende Jager te Bergen had gisteravond de prijsuitreiking van liet door den Alkmaarschen Kegel Bond van 12 tot en met 16 Juni aldaar gehou den Provinciaal Kegclconcours plaats. De voorzitter van den A.K.B., dc lieer Joh. Diepen heette allo aanwezigen hartelijk wel kom en bracht hartelijken dank aan allen, die ook maar in eenige mate tot het wol slagen van hot concours haddon bijgedra gen. Het deed spr. genoegen, dat dc wed strijden zoo sportief waren verloopen. De heer Diepen ging daarna over tot het uitreiken der prijzen; hetgeen niet veel ap plaus gepaard ging. Wat de honden wed strijden betreft, reikte rlc voorzitter don eer sten nrijs uit aan den Noord-Ncderlandschen Kegelbond uit roningon (groote zilveren lauwerkrans, aangeboden door het Gcm.- Restuur Bergen). De tweede prijs was voor den Amstordam- schen Kegelbond (zilveren lauwertak aan geboden door den burgermeester van Bor gen); do derde voor den. Haarlemselicn Ke gelbond (Verguld zilveren medaille van do V.V.V. te Borgen) en de vierde voor Hol landsch Noordpunt, Den Helder (zilveren medaille) Een gouden kegel voor den lioogsten bonds- werper, aangeboden door den voorzitter van den A.K.B. was voor den heer N. P. Visser, Haarlem. Wat de korpswedstrijden betreft was de eerste prijs voor 1927 Am sterdam; 2 Koekoek Alkmaar; 3 Ornsmij- ters, Schagen. De overige uitslagen gaven zij alreeds. De hoogste korpswerper afd. A. was de heer C. Clifford uit Amsterdam cn de hoogste korpswerper, afd. B. was de heer M. Schouten, Haarlem. Van de dames was mevr. Hekket uit Alkmaar de hoogste korpswerpster. De propaganda-wedstrijd werd gewonnen door den heer A. van Reenen te Bergen. De heer van Diepen hoopte, dat de Ber ger club zich spoedig aan zou sluiten bij den A.K.B. De dagprijzen bestonden uit consumptie artikelen, sigaren, enz. Na de prijsuitreiking dankte de voorzit ter de leden der Technische Commissie, wien hij een kistje sigaren offreerde. Spr. sprak zijn groote voldoening uit over het vlakken der banen. Vervolgens bood spr. den heer Diesfeldt een foto aan van de groepen, die deelnamen aan de wedstrij den. (Applaus). Dc heer Diesfeldt bracht een driewerf hoera uit op het bestuur, waarmede alle aanwezigen geestdriftig instemden. Tenslotte reikte de heer Dienen aan den penningmeester van den A.K.B., den heer C. Klerk, eveneens een foto en een bock van Jo Spier uit, zulks voor zijn keurig werk, gedurende hot concours. Spr. wees erop, dat het concours finantieel ook zeer goed was geslaagd. De hoer Hekket uit Alkmaar voerde nog het woord cn huldigde den heer Diepen. Spr. bood don voorzitter namens de leden van den A.K.B. ook een foto aan van de deelneemsters cn deelnemrs aan het con cours. (Daverend applaus). Nadat de heer Diepen voor dit geschenk had dank gezegd, was de prijsuitreiking ten einde en volgde een zeer geanimeerd kegelbal in de groote zaal. Spanning tusschen Duitschland en China Berlijn dreigt. China ziet een onvriendelijke daad in het terug* roepen der adviseurs. Uit Ilankau wordt gemeld, dat na het uitstel van het vertrek der Duit- sclie militaire adviseurs liet gerucht in omloop is, dat de Chineesche re geering hun geen vergunning zou ge ven voor het einde der vijandelijkhe den te vertrekken. Berlijn zou I-Iankau gedreigd heb ben met een verbreking der diploma tieke betrekkingen, indien de Chinee sche regeering het vertrek der advi seurs zou verhinderen. Men kent nog niet de reden, wel ke op het laatste oogenblik den Duit- schen adviseurs lieeft doen blijven, doch volgens Havas moet dit feit de reeds ernstige spanning tusschen Ber lijn en Hankau nog hebben doem toenemen. In Chineesche kringen geeft men meer ert meer toe, dat liet derde rijk, dat langen tijd heeft geprobeerd zijn handels- en politieke belangen in China in overeenstemming te brengen met zijn anti-bolsjewistische poli tiek, welke Duitschland met Japan verbindt, thans met zijn sympathie sterk overhelt naar Japan. Ten aanzien van de Duitsche militaire mis sie in China verklaren Chineesche kringen te Berlijn, dat deze Duitsche adviseurs door de Chineesche Centrale regeering waren aan geworven op de basis .van individueele over eenkomsten, zoodat een collectieve terugroe ping moet worden uitgelegd als een onvrien delijke daad tegenover China. De zoon van Tsjang Kai Sjek, die in Duitschland zijn militaire studies voltooit, werd niet teruggeroepen. Opzienbarende arrestaties te Weenen Een revolte in de S.A.T Uit gezaghebbende bron verneemt Havas, dat in de afgeloopen weken te Weenen hon derd leden der S.A. zijn gearresteerd. Gezaghebbende kringen beweren, dat de ze arrestaties niet gemotiveerd worden door feiten van politieken aard, doch door delic ten, die door de gearresteerden werden ge pleegd, doch niet nader onthuld. De mannen zijn te Weenen opgesloten. Gezaghebbende kringen verklaren, dat deze arrestaties aanleiding hebben gegeven, tot zekere in het buitenland verspreide ge ruchten over spanning, welke in den boe zem der partij zou bestaan en over een be weerde revolte in de S.A. Te Weenen is het op het oogenblik kalm. Wat Schuschnigg betreft, beweert men nog steeds, dat hij zich te Weenen in hech tenis bevindt om hem te onttrekken aan betoogingen van de zijde der bevolking. Transferbesprekingen Nederland-Duitschland Dc bestaande overeenkomst is verlengd tot 31 Augustus a.s. De Regeeringspcrsdienst deelt mede, dat de besprekingen tusschen de Ncderlandsche cn de Duitsche delegaties over een nieuwe transfer-overeenkomst met Duitschland deze week werden voortgezet. In verhand met het feit, dat nieuwe vraagstukken onder de oogen moesten wor den gezien, was het nog niet mogelijk, over eenstemming te bereiken. Om die reden werd overeengekomen de bestaande transfer overeenkomst te verlengen tot 31 Augustus 1938. De onderhandelingen vinden voortgang. Transportarbeiders op congres De trage afwikkeling van rijtijdenbesluit. het Op het congres van den Centralen Bond van Transportarbeiders dat te Groningen ge houden wordt, kwamen gistermorgen o.m. ter sprake de werktijden van dc zand ver voerders bij den wegenbouw welke werktij den, in tegenstelling met die van dc andere arbeiders in dit bedrijf, niet zijn geregeld. Enkele lieeren van het Hoofdbestuur be spraken achtereenvolgens enkele onderwer pen op speciaal terrein. Zoo werden mededeelingen gedaan cn de richtlijnen van het hoofdbestuur nader toe gelicht, over de organisatie van de melkbe zorgers en krantenbezorgers. Een ernstige klacht kwam ook van deze zijde over de trage afwikkeling van het rijtij denbesluit. Hierin schuilt een groot gevaar, ter il lustratie waarvan genoemd werd het Maan dag aan het Winschoterdiep te Groningen voorgevallen ongeluk met 'n autobus met schoolkinderen, welke óp een stilstaande truck met trailer is ingereden, waarvan de bestuurder, door vermoeidheid overmand, in slaap was gevallen. Het congres is verdaagd tot hedenmorgen. De deelnemers aan liet congres maakten gistermiddag een rondrit in de omgeving van Groningen. Het openbaar gezag niet beleedigd N.S.B.ers vrijgesproken De Almelosche rechtbank heeft twee N.S. B.-ers uit Hengelo, O. en G., vrijgesproken van de hun ten laste gelegde beleediging van het openbaar gezag. Zij hadden voor het raam van hun kringhuis twee poppen tentoongesteld een in de uniform van de N.S.B. en een in marechaussec-klcedij, en daar resp. onder geschreven: „ik ben staatsgevaarlijk" „ik ook". Het O.M. had deswege tegen elk f 5 boete of vijftien dagen hechtenis geeischt, maar de rechtbank acht te geen beleediging bewezen, daar liet hier volgens haar mofiveerïng een niet de gren zen van het geoorloofde overschrijdende critiek op het openbaai: gezag betrof,

Schager Courant | 1938 | | pagina 7