iYfftlliVlIlt 'ranco belooft vrije havens voor wettigen handel Engelsche minister Schulte zal de Tour de France uitrijden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen Britsche bemidde ling in het Verre Oosten !Hi__snijdt zich in de vingers Laan, Schagen, Tel. 20. DONDERDAG 30 JUNI 1938. 81e Jaargang. No. 10609. Uitgave- <fer N V. Uitg.-Mij". „>to)lon<fe Noorderkwartier" Concessies aan de Britsche scheep vaart. Italië oefent slechts bescheiden invloed uit in Spanje! DE NOORSCHE SCHEEPVAART IN MOEILIJKHEDEN Volgens een artikel van Gayda in de „Giornale dTtalia" heeft Franco eenige concessies gedaan ten behoeve van de Britsche scheep vaart, en wel: 1. Varende Britsche schepen zullen niet door vliegtuigen worden aan gevallen. 2. De vliegtuigbestuurders zullen bij het bombardeeren van havens zoo mogelijk een onderscheid maken ten gunste van de Britsche vlag. 3. In het republikeinsche gebied zullen vrije havens worden aangewe zen, die toegankelijk zijn voor de internationale scheepvaart, welke zich met wettigen handel bezig houdt. In zijn artikel zegt Gayda, dat het moge- 'lijk is, dat de Britsche ambassadeur gister avond bij zijn onderhoud met Ciano de Ita- liaansche regeering heeft uitgenoodigd van haar invloed bij Franco gebruik te maken om zekere wijzigingen in de voering van den luchtoorlog te verkrijgen. Ciano zou ge antwoord hebben, dat de fascistische regee ring de vriend van de nationalistische regee ring van Franco is en vurig wenscht dat deze wint. Italië heeft echter altijd de poli tieke onafhankelijkheid van het na tionalistische Spanje geëerbiedigd. Het oefent wel, zooals dat tusschen vrienden geschiedt, een bescheiden invloed uit, maar die invloed heeft grenzen, welke Italië nooit wil over schrijden. De oorlogsvoering en de aanwending der middelen daartoe bijvoorbeeld moeten geheel worden overgelaten aan den wil en de be slissing van het Spaansche com mando. Alle pogingen tot inmenging zouden in strijd zijn met de eerbied voor de onaf hankelijkheid van het nationalistische Spanje. Men heeft trouwens geen Britsche schepen gebombardeerd ,maar schepen, die contrabande vervoerden. Een dergelijk bom bardement is een defensieve en mensche- r lijke daad. Daarna deed de minister, aldus de „Giornale", mededeeling van de reeds door Franco getroffen maatregelen. Noorsche scheepvaart bedreigd. Volgons het „Norvegian Journal of Commerce and Shipping" heeft de regeering van het rechtsche Span je den bond van Noorsche reeders medegedeeld, dat Noorsche schepen de havens van het rechtsche Spanje niet zullen mogen binnenloopen, in dien zij behooren aan reederijen, welke ook handel drijven op de ha vens van het regeeringsgetrouwe Spanje. De regeerrng te Burgos liet even eens weten, dat zij een boycot van de Noorsche scheepvaart zou orga- niseeren, wanneer het Spaansche schip „Guernica" dat sedert eenige maanden te Tromsoe wordt vastge houden, niet wordt los gelaten. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Kort, heeft in antwoord op vragen van journalisten medegedeeld, dat de Noor sche regeering geen enkele macht heeft over de beslissingen, welke de hooge raad van het gerechtshof neemt.. Evenmin heeft zij het recht invloed uit te oefenen op het gebruik, dat de Noorsche reeders maken van de schepen, welke hen toebehooren. Van de fronten. Het dagelijksche bombardementsberïcht gaat heden over de dorpen om Valencia en Valencia zelf. Acht personen zijn gisteravond om het leven gekomen tijdens bombardementen van de dorpen rondom Vajencia. Voorts vielen twee gewonden. Een bijzondere verslaggever van de Gior- nale d'Italia in Spanje meldt, dat de Itali- aansche legionarissen bij de luchtmacht een twintigtal bommen hebben geworpen op de haven van Valencia. De bommen heb ben vier vreemde schepen getroffen, die munitie en onderdeelen van vliegtuigen losten. Voorts werd de haven van Alicante ge bombardeerd, een stoomschip werd er ge troffen. Het werd geheel vernield, Het blad vermeldt niet van welke natio naliteit bedoelde schepen waren. De mili taire installaties van de haven van Gandi werden eveneens getroffen. Voorts hebben de Italiaansche vliegers op doeltreffende wijze bijgedragen tot de tot stilstand -bren ging van het tegenoffensief der „rooden" in den sector van Puebla de Valverde. De luchtmacht meldt, dat bij een bombar dement van Balnes door de rechtschen ne gen personen gedood en 39 gewond zijn. De front berichten brengen weinig nieuws. Belangrijke verschuivingen hebben niet plaats gevonden. JAPAN IS NIET BANG VOOR FRANKRIJK EN ENGELAND, ZEGGEN DE BLADEN IN TO KIO. Verwoede gevechten In een conferentie voor de buiten landsche pers heeft de woordvoer der van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken formeel ont kend, dat de Britsche ambassadeur te Tokio, Sir Robert Craigie, de bemid deling van Engeland zou hebben aan geboden om een einde te maken aan het conflict tusschen Japan en China. Verder verklaarde hij, dat het aftreden van Tsjang Kai Sjek wel een noodzakelijke voorwaarde is voor het beëindigen van de vijandelijkheden, doch het is niet voldoende. Japan moet de verzekering hebben, dat de Kwo Min Tang de vijandelijkheden niet zal voortzetten na zijn vertrek. De woordvoerder voegde hieraan toe. dat men in verantwoordelijke kringen te Tokio geen waarde hecht aan de berichten over de de reis van Archibald Clark Kcrr, den Brit- schen ambassadeur in China, die naar Han- kau zou zijn gegaan om druk uit te oefenen op de Chineesche regeering, teneinde het af treden van Tsjang Kai Sjek te verkrijgen. Er wordt verwoed gevochten. Volgens het Chineesche legerberïcht, al dus het Chineesche persbureau, wordt bij Matang nog steeds verbitterd gevochten. Be vestigd wordt, dat de Chineezen Ilsiangsjan gisteren heroverd hebben. De Japansche strijdkrachten in den sector Hsjangkau zijn tot 2000 man versterkt. In de wateren in Foekien bevinden zich geen Japansche oorlogsschepen meer, daar de drie laatste schepen gisteren vertrokken zijn. Bij de herovering van Hsijangkau en Hsjangsjan door de Chineezen zijn een dui zendtal Japanneezen gesneuveld. De Japansche bladen Miyako Sjimboen en de Nitsji Sjimboen wijden hoofdartikelen aan de kwestie van het eiland Hainan, waar in zij er bij de regeering op aandringen, krachtiger maatregelen te nemen. De Miyako Sjimboen verklaart, dat Hainan Chineesch grondgebied is en sterke militaire werken be zit, zoodat Japan heeft te beslissen of het al of niet tot verovering van het eiland moet overgaan. Met betrekking tot den gezamen- lijken FranschBritschen stap ten aanzien van Hainan kan de Miyako Sjimboen niet inzien, wat bedoeld wordt met „onge- wenschte gevolgen", die de bezetting tan het eiland door Japan zou kunnen hebben, zoo als naar verluidt in de BritscliFransche nota aan Japan wordt yerklaard. Het blad verklaart, dat noch En geland noch Frankrijk gegronde re denen heeft om den Japanschen op- marsch naar Hainan te vreezen en dat, indien deze landen Japan op grond van ongemotiveerde vrees uit dagen, Japan niet zou aarzelen, de uitdaging aan te nemen. De Nitsji Nitsji schrijft dat, indien de buitenlandsche mogendheden het bewind van Tsjang Kai Sjek blijven steunen, Japan het eiland Hainan niet zou kunnen uitslui ten yan het doel zijner militaire operaties. Buitenlanders nog veilig. Hoewel gisteren 189 vreemdelingen, onder wie Engelschen, Franschen, Amerikanen, Russen, Italianen en Duitschers, naar Hon- kong zijn vertrokken, verblijven nog ver scheidene honderden buitenlanders in Kan ton. Hun veiligheid wordt niet ernstig be dreigd, aangezien alle mogelijke voorzorgs maatregelen getroffen zijn. U/ieUennen Al moet hij het laatste stuk loopen! Gezond optimisme van den renner. Als op Dinsdag 5 JnU a.s. het start schot zal vallen voor de jaarlijksche monsterrace, die Tour de France heet zal voor de derde maal een klein groepje Nederlanders behooren tot de uitverkorenen, die vol goeden moed deze race aanvangen. Het eer ste jaar was het optreden der Neder landers een groote verrassing, het tweede jaar een even groot fiasco. Wat zal het derde jaar geven? De kleine, maar zeer selecte Nederland- sche ploeg is vastbesloten er zorg voor te dragen, dat het échec van het vorig jaar zal worden gewroken. „Al eindig ik in iedere étappe op de zes tigste plaats uitrijden zal ik den tour", zoo zeide een onzer sterkste troeven, Gerrit Schulte ons, toen wij hem naar zijn meening en verwachtingen vroegen. „Ik ben mij er tenvolle van bewust, dat het een zeer zware opgave zal zijn, maar er moet heel wat ge beuren als ik haar niet volbreng. Geen oogenblik zal ik mij illusies maken over 'n eventueele overwinning. Het gaat er mij slechts om de race uit te rijden. De eerste zeven étappen vrees ik het meest. Als die er eenmaal opzitten, dan volgen de overigen vanzelf, dan ben je er wat je noemt door". Maar die eerste zeven étappen! Ik moet U eerlijk bekennen, dat ik hem daarvoor wel een beetje knijp. U moet niet vergeten, dat ik nog nooit een meerdaagsche race gere den heb. Het gaat er nu maar om of het étappe-rijden mij ligt. Na zware wedstrijden ben ik nooit overdreven moe, dat is in ieder geval een gunstig voorteeken." Gerrit Schulte, de jonge, vaak ietwat over moedige wegcoureur is vol goeden moed. En als hij soms even aan eigen capacitei ten twijfelt, dan staat er een keur van vrienden klaar om hem op te beuren. Waar lijk, de mental training, die Schulte, zij 't onbewust, gehad heeft, is van onschatbare waarde. Schulte immers leeft in een milieu van wielrenners. Men zal vergeefs trachten Schulte alleen te spreken. Iedere vraag, die hem gesteld wordt, beantwoordt hij niet al leen, maar met hem de vele vrienden, die zijn woning, of liever gezegd die van zijn aanstaanden schoonvader, waar hij tijde lijk inwoont, regelmatig bezoeken. Daar is b.v. Peperkamp, de bekende amateursprin ter. „Jong Gerrit, als je terugkomt voor de tour afgeloopen is, dan krijg je van mij ei genhandig een pak slaag, zooals je nog nooit van je leven gehad hebt", dreigt Pe perkamp en zoo'n dreigement moet wel helpen, want Peperkamp beschikt over een paar kennissen, dier espect afdwingen. „Ik volbreng de tour, al moet ik het. laatste stuk loopen" luidt dan ook Schulte's vast beraden antwoord. Ook aan goede raadgevingen ontbreekt 't hem niet. „Loop nou niet te hard van sta pel, waarschuwt de heer Van der Kley, de aanstaande schoonvader. Kalm aan de eer ste dagen. De hoofdzaak is, dat je mee komt. En probeer je slag te slaan in de tijd races, want daarin ligt je groote kans. „En zorg voor een behoorlijke massage hoor, vult Peperkamp aan. ,U moet n.1. weten, zoo vervolgt de sprinter tot ons, dat dat eigenwijze heer zich nooit wil laten mas- seeren. Maar in een race als de Tour de France zal hij er toch aan moeten geloo- ven,! Schulte zucht eens. „Wilt U wel geloo- ven", zoo zegt hij, dat ik de dagen voor het. vertrek naar Parijs eigenlijk het zwaarste vindt? Ik zou willen, dat het al vast Dins dag was en dat ik op de fiets zat! Dat wach ten maakt me maar nerveus. Ik ben ten minste blij. dat ik Donderdag nog te Utrecht kan starten in een koppelachtervolging met den Pijn tegen Slaats en Pcllenaers. Dat geeft tenminste nog eenige afwisseling. Geen angst voor de bergen. „Ben je niet bang voor de bergen', vra gen wij. Schulte kijkt ons een beetje verwijtend aan, als wilde hij zijn verontwaardiging toonen over ons gebrek aan vertrouwen in zijn capaciteiten. „Het klimmen vind ik niet zoo zwaar. De Cauberg te. Valkenberg is veel „gemeener" dan de bergen, die wij in den Tour zullen ontmoeten en daarmede heb ik tijdens de Neder- landsche kampioenschappen ook geen moeite gehad. En voor het da len ben ik heelemaal niet bang. Neen, wat dat betreft zullen wij, Hol landers, eens laten zien, dat we nog altijd Jongens van Jan de Witt zijn! Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINT: Verwachting: Krachtige tot ma tige Westelijke tot Zudiwes- telijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur overdag. Verdere vooruitzichten! Weinig verandering. We brengen dan de training ter sprake en het blijkt dan dat Schulte, evenmin trouwens als de andere Nederlanders, een speciale training heeft ondergaan. „Dat is ook niet mogelijk, voor een race als de Tour de France. Het gaat er alleen maar om de noodige hardheid te verkrijgen. Welnu, ik heb dit jaar vele koersen gereden en nim mer moest ik opgeven wegens vermoeidheid. En verder heb ik natuurlijk dagelijks de noodige kilometertjes afgelegd. „Vandaag ook nog?", vraagt de heer Van der Kley veelbetekenend. „Ja zeker", luidt het onschuldige ant woord. „Hoe komt het dan, dat je racefiets in de garage stond en de auto verdwenen was? „Nou ja, ik heb het vandaag maar eens per auto geprobeerd! Ik ben bij Cor Wals geweest. Die heeft een nieuwe wagen, die 140 K.M. per uur loopt. Zoo'n wagen koop ik ook, als ik terugkom van de Tour de Fran ce". Dat noemen wij nog eens een gezond op timisme. Waarlijk Schulte snoeft niet, wan neer hij zegt overtuigd te zijn de tour tot een goed einde te kunnen brengen. De Amster- damsche Bosschenaar blaakt van strijdlust. Nog enkele moeilijke dagen van wachten en nerveuze spanning wachten hem. Dan ver trekt hij Zondag naar Brussel, waar Jo ris van den Bergh zijn dicipelen zal verza melen. En vervolgens: op naar Parijs, waar wij Schulte en de zijnen veel succes wen- schen! H.M. de Koningin gaat naar Zwitserland Mien meldt ons van officieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H.M. de Koningin, om Zaterdag a.s. 2 Juli voor Haar jdhrlijksche buitenlandsche reis naar Zwitserland te vertrekken. Wie schond de luchtvaartgeheimen? Men is van oordeel dat minister Hore Belisha de rechten der Parlementsleden aantast. Gisteren hebben wij met een enkel woord medegedeeld, dat een belangrijk Britsch luchtvaartgeheim geschonden was. Hierbij is het Lagerhuislid Sandys betrokken, die weigert de bron van zijn inlichtingen te ont hullen. Er is nu een commissie benoemd, welke een rapport zal uitbrengen. De vraag, waar het in deze commissie om gaat is in wezen: kan een parlementslid, zonder gevaar te loopen in de gevangenis te komen wegens wetsovertreding, voor het Lagerhuis, de openbare tribune in staatsza ken, alle kwesties te berde brengen, die hem in zijn kwaliteit van parlementslid onder de aandacht komen? De meeningen zijn verdeeld; liberalen en socialisten vinden meerendeels, dat de vrij heid van een parlementslid niet aangetast mag worden. Verscheidene conservatieven zijn wel van meening, dat hun collega San dys niet op de juiste manier is behandeld, toen hij zijn vragen tot den minister van Oorlog richtte, maar anderzijds zijn zij er voor, dat de wet op officieele geheimen stren ger wordt gemaakt Het begint er veel op te lijken, dat de mi nister van oorlog, I-Iore Belisha, zichzelf in ernstige moeilijkheden zal brengen door zijn optreden tegen het Lagerhuis en met name tegen het lid Duncan Sandys. Een zeer ernstige zaak. Deze laatste verwekte in het Lagerhuis opzien door na den vraagtijd nogmaals de aandacht van den spreker te vragen „voor een zeer ernstige zaak". Hem was namelijk als officier van het territoriale leger door het Militaire Gerechtshof, dat gisteren is be- HORE BELISHA. last met het onderzoek naar het uitlekken van militaire geheimen, bevolen zich in uni form naar dat Hof te begeven om als getuige op te treden. Hij beschouwde dit als een gro ve inbreuk op de privileges van het Huis. Deze mededeeling veroorzaakte groote op schudding in de zaal, zegt het Hsb. De Speaker zeide, dat hij niet onmiddel lijk kon zeggen of er inbreuk op de privile ges was gemaakt of niet. De minister-president stelde voor de kwes tie aan de commissie voor de privileges van het Huis voor te leggen (deze bestaat uit Chamberlain, den advocaat-generaal Sir Donald Somervell, majoor Attlee, Sir Archi bald Sinclair, Sir John Gilmour, Churchill, Arthur Greenwood en George Laimbert). De commissie heeft gisteravond drie uur ver gaderd en zal heden haar beraadslagingen, hervatten. Chamberlain kondigde daarop aan, dat de minister van oorlog den Legerraad zou verzoeken het onderzoek op te schorten. Hore Belisha zeide, dat er geen sprake van was, dat het Militaire Hof van onder zoek de privileges van het Huis zou schen: den. Het Hof moest nagaan in hoeverre een officier van het Britsche leger zich aan' misbruik van vertrouwen had schuldig ge maakt, Het algemeen belang eischte, dat zulk een onderzoek werd gehouden en het sprak van zelf, dat het uitlekken van ge heimen diende te worden onderzocht. Het was iets, waarmede hij zelf niets te mar ken had, het werd automatisch door den Legerraad gedaan. Hore Belisha eigenmachtig. Churchill vroeg daarop aan Hore Belisha, of hij de militaire leden van den legerraad er van in kennis had gesteld, dat het La gerhuis zelf een onderzoek zou instellen. Hore Belisha antwoordde hierop ont kennend. Hij achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Legerraad had gecon stateerd, dat Sandys ook verplichtingen had als officier van het territoriale leger en dat, wanneer een andere officier getui genverklaringen moest afleggen omtrent een zaak waarbij Sandys betrokken was, het in diens belang was daarbij tegenwoordig te zijn. Hierop sprong Sandys op ert vroeg hef- tig: Suggereert de minister, door wat hij zoo juist heeft gezegd, dat ik nalatig ben geweest ten aanzien van mijn plicht als officier van het territoriale leger? Waarop Hore Belisha antwoordde: Zooiets hob ik natuurlijk niet gesuggereerd. In de wandelgangen is de kwestie druk besproken. De indruk is vrij algemeen, dat Hore Belisha nogal eigenmachtig is, dat hij, die als minister van transport ge woon was, dat zijn wil als bevel werd be schouwd, thans als minister van oorlog de zelfde methoden tracht toe te passen en dat hij zich daarbij leelijk in de vingers heeft gesneden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1