\fSchuschnigg pleegde justitieele moorden" Het Engelsche Lagerhuis heeft geen spionnen of verraders! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER UJeerbericht Slagschepen van 45.000 ton hitler kwam niet naar weenen om orde in de partij te scheppen „Houdt het vrijheidsvuur brandend" Bevolking van Tokio verontrust Tour de France Laan, Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 1 JULI 1938. 81e Jaargang. No. 10610. Uilgave- der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier'" B r c k e 1 Gouwleider Bürckel werpt zich op als rechter over den ex-bonds- kanselier Ontstemming te Ber lijn. - Geen meeningsverschiilen in de leiding te Weenen. Ik zou het juist achten, zeide de rijkscommissaris gouwleider Bürc kel, tijdens een onderhoud met voor aanstaande journalisten, als Schuschnig vervolgd zou worden wegens justitieele moorden. De be slissing ligt echter niet bij mij Schuschnig bevindt zich te Weenen, verklaarde Burckel verder. Het gaat hem goed en hij wordt behoorlijk behandeld. De vrouw, met wie hij leefde, is niet meer bij hem. De berichten over een huwelijk tusschen Schuschnigg en deze dame zijn onjuist. Op de vraag, waarom Schuschnigg niet werd vrijgelaten,' antwoordde Buerckel, dat het hier een daad van gerechtigheid be treft. Onder Schuschnigg zijn dei-tien man nen in strijd met de wet opgehangen. Van dc terechtstelling van dertig anderen heeft inen slechts afgezien onder den druk van de volksstemming. Ontstemming te Berlijn. Het oflicieele, te Weenen door gouwleider Buerckel gepubliceerde communiqué, waarin de rijkscom missaris voor Oostenrijk zich tot rechter opwierp over het partculiere leven van Schuschnigg, heeft een pijnlijken indruk gemaakt in Katho lieke en buitenlandsche kringen te Berlijn. Duitscjhe katholieke krin gen herinneren zich nog de episo des van den in het Rijnland gevoer- den strijd van Buerckel tegen den ouden bisschop van Spiers. Met verontwaardiging wijst men er op, dat Buerckel zich beroepen heeft op zijn „goed Katholiek" zijn om open lijk een oordeel uit te spreken over het particuliere leven van Schusch nigg. Steeds onjuiste berichten! Voordat Buerckel de pers ontving, is zij in. de gelegenheid gesteld zich te Weenen te overtuigen van de onjuistheid van alle geruchten over Oostenrijk, die den laatsten tijd in het buitenland de ronde gedaan heb ben. Behalve de kwestie Schusschnig zijn door den rijkscommissaris nog verscheidene an dere punten aangeroerd. Het werkloozencijfer is sterk verminderd. Buerckel zeide, dat Joodsche employé's, die onder arische leiding werken, in het alge meen niet ontslagen worden. Zoolang echter nog vele ariërs werkloos zijn, kunnen de joden geen aanspraak maken op belangrijke be trekkingen. Het jodenvraagstuk zal streng wettelijk geregeld worden en ook zal vastgesteld worden, wat de joden bij emigratie mede kunnen ne men, Hoogstens 15 tot 30 pet der joden is voor nemens het land te verlaten. Buerckel zeide tenslotte, dat partij en kerk er naar streven, langzamerhand op een .vreedzamen grondslag samen te werken, j Overwogen wordt nog, wat met het ver mogen van Rothschild gedaan zal worden. De geruchten, volgens welke Rotschild te gen een losgeld zou worden vrijgelaten, zijn .volkomen onjuist. De moeilijkheden van het jodenvraagstuk ligt, aldus Buerckel in het feit van de jaren lange verjoodsching van Weenen. Hoewel deze langdurige heerschappij van het joden dom tot grootc spanning had geleid, is het j tijdens en na den „Anschluss" niet tot ern- I slige uitspattingen gekomen. I' Er zijn in Oostenrijk 3.780 politieke arres- 1 tanten. Naar schatting zijn de helft daarvan Joden. Deze Joden zijn echter niet gcarres- teerd wegens hun Joodsche. afstamming, maar wegens politieke en crimineele delic ten. Van al deze arrestanten zijn er 150 in het kamp Dachau opgesloten. De Rijksduitsche ambtenaren. Er is geen sprake van meeningsverschil tusschen mij en den chef der geheime staats politie, Heydrich, zeide Buerckel verder. Een journalist vroeg vervolgens naar de geruchten, als zou de bevolking ontstemd zijn wegens het in functie zijn van Rijksduit sche ambtenaren in de Oostmark. Buerckel zeide het juist geacht te hebben de instellingen, die in Duitschland haar waarde bewezen hadden, zoo spoedig mogelijk over te nemen. Hij haalt daarom uit het oude rijk vaklieden voor de partij en den technischen opbouw. Deze lie den zijn echter ondergeschikt aan de Oostenrijlcsche gouwlcidei's en zullen na een bepaalden termijn teruggeroe pen worden. Na 1 Augustus zullen bij dc districtsbcsturen geen rijks- duitschers meer werkzaam zijn en bij het staatsbestuur bekleedt slechts een rijksduitscher een belangrijke functie: Buerckel zelf. Op een algemeene vraag, waarin de moeilijkheden in Oostenrijk bestaan, ant woordde hij, dat het vraagstuk in de eerste plaats van psychologischen en economischen aard is. Hij had oorspronkelijk moeilijk heden verwacht als gevolg van het feit, dat zich voor den „anschluss" talrijke van elkander onafhankelijke, groepen hadden gevormd. Hij is er echter onmiddellijk in geslaagd deze vele groepen onder een ge- meenschappclij'ken noemer te brengen. Buerckel noemde de geruchten, als zou Hit- Ier naar Weenen gekomen zijn om orde in de partij te scheppen, onzinnig. President Roosevelt over politiek van goede nabuurschap. President Roosevelt heeft de steenlegging verricht van het gebouw der Amerikaan- sche regeering op de wereldtentoonstelling. Hij heeft daarbij noodzakelijk genoemd, dat de wereld de Amerikaanschc politiek van goede nabuurschap zou overnemen, waar aan hij toevoegde: „Wij zijn ons er allen van bewust, dat de zaken in vele deelen der we reld min of ineer waanzinnig zijn. Dit gaat noodzakelijkerwijze ge paard met geruchten over oorlog en wij kunnen niet afzijdig blijven, in het bijzonder, omdat wij ons ver heugen in de vriendschap van alle naties." Verder verklaarde president Roosevelt in een korte toespraak tot een groep van 150 hoogleeraren en leden van de vereeniging tot nationale opvoeding, dat de eindover winning voor de democratie zal zijn, die zal triumfeeren, dank zij de opvoeding, wel ke zij aan de volksmassa's geeft, aangezien geen enkel volk eeuwig in stand kan blij ven in onwetendheid en slavernij. Landen waar bibliotheken wer den verbrand, geleerden werden uitgestooten, universi teiten aan het wankelen gebracht, kunst en literatuur werden gecensureerd, kunnen worden beschouwd als landen, die den vooruitgang der beschaving vertragen. De Verecnigde Staten moeten vooral de persvrijheid verdedigen en een veilig toe vluchtsoord zijn voor eeuwige waarden. Indien dc vrijheidsvi ren in andere lan den uitgaan, moeten zij uij ons voortdu rend gaande worden gehouden. Het voor deel, dat het Amerikaansche volk er van zal trekken, het prestige, dat de Ameri kaansche democratie er mede zal winnen zuilen oneindig meer waard zijn dan de bedragen, welke tot dat doel zullen worden uitgegeven. H De Engelsche privileges zijn heilig! Met algemeene stemmen neemt het Engelsche Lagerhuis een mo tie aan, waarbij een commissie wordt benoemd, ter bestudee ring van het geruchtmakende geval Sandys. De zaak Sandys heeft gisteren het Lagerhuis geruimen tijd bezig ge houden. Men weet dat Sandys het Lagerhuislid belangrijke geheimen ter oore waren gekomen, waaruit een achterstand van de Engelsche bewa pening zou blijken. Inplaats van de ze zaak direct in het Lagerhuis te brengen, wendde hij zich vertrouwe lijk tot den minister. Deze liet hem echter met gerechterlijke vervolging dreigen, wanneer hij zijn bron niet noemde. Met het aannemen van de ze houding heeft de betrokken mi nister, gezien de betrekkelijke on schendbaarheid der Lagerhuisleden, zich ernstig gecompromitteerd. Chamberlain heeft inmiddels een motie ingediend, strekkende tot de vorming van een speciale commissie van onderzoek naar de zaak-Sandys en naar de algemeene kwes tie van de positie der parlementsleden ten aanzien van de wet op de-officieele gehei men, welke met algemeene stemmen is aan genomen. De commissie zal de bevoegdheid hebben personen op te roepen, documenten en rapporten op te vragen. Tevoren waren er heftige woorden gevallen. Wij zijn geen huis van spionnen en verraders, riep Attlee uit. Het betreft hier een zeer belangrijke zaak, waarbij onze rechten betrok ken zijn, die wij van onze voorou ders hebben gekregen en die wij aan onze opvolgers moeten overdragen. In deze dagen, waarin de vrijheid in andere landen wordt getrotseerd en bespot, aldus besloot Attlee, moe ten wij vooral waakzaam zijn om de wereld een voorbeeld te geven van de wijze, waarop wij onze parlemen taire privileges weten te bewaren. Sandys heeft zijn plicht gedaan met de ze aangelegenheid tenslotte voor het huis te brengen. Der democi*atie kan geen groo- ter slag worden togebracht dan met de toelating van eenig recht leden van het Lagerhuis te hinderen of te beperken bij de uitoefening van hun plichten jegens de natie. De minister van oorlog Hore Belisiha deelde mede, dat de commissie voor de pri vileges erkend heeft, dat dc ontbieding van Duncan Sandys voor dc militaire com missie van onderzoek een schending van privileges beteekent. Zij beveelt echter geen enkele bijzondere actie aan. Ilore Belisha verklaarde, dat het document, dat zich in het bezit van Sandys had bevonden, een ver dedigingsplan was tegen aanvallen uit dc lucht. Het was in April opgesteld. Hot bevat aanwijzingen voor buitengewone gevallen en gaf een uiteenzetting van de maatre gelen die genomen moesten worden. Er stond in opgegeven hoeveel ka nonnen beschikbaar waren en waar zij moesten worden gehaald. Het was een document, van groot belang, dat streng geheim diende te worden gehouden. Ook Churchill voerde het woord. Hij ver klaarde, dat het plicht is van een Lager huislid om, wanneer hij over inlichtingen beschikt, die ter kennis te brengen van de Kamer en zich er van te verzekeren, dat een minister de waarheid kent. Alle afge vaardigden, aldus Churchill, zijn verant woordelijk voor de landsverdediging. Het is aan hen de regeering „die vergissingen en fouten opstapelt" op den goeden weg te houden. Tenslotte heeft Duncan Sandys nog een verklaring afgelegd. Hij zeide, dat hij niet zou hebben ge tracht druk uit te oefenen op den minis ter van oorlog, en bevestigde, dat hij zijn vraag zou hebben ingetrokken, wanneer incn hem. dat had verzocht. Op de overstroomingen volgden aardschokken. Te Tokio en in de omgeving van de Japansche hoofdstad zijn twee lichte aardschokken gevoeld, welke de reeds door overstroomingen ver ontruste bevolking nog meer beangst maakten. De watervloeden hebben intusschen een schade aangericht als nooit te voren. Om half elf gisteravond heeft het ministerie van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat bij de overstroomingen 81 personen om het le ven zijn gekomen, 45 zijn verdwenen, 255 huizen geheel en 131 gedeeltelijk werden ver nield, terwijl 256.903 huizen onder water zijn komen te staan. Deze cijfers hebben betrek king op het gehcele gebied, dat tengevolge van de regens te lijden heeft gehad. Te Tokio staan 150.000 huizen onder water. De treinen met bestemming naar Tokio kun nen niet vertrekken; ook dc tramdiensten zijn gestaakt. De Tsoeroemi, de rivier tus schen Tokio en Yokohama is buiten haar oevers getreden. Dinsdag valt het startschot van de Over 4 dagen wordt een begin ge maakt met de 32e Tour de France. Voor deze monsterrit heeft ook in ons land altijd groole belangstel ling bestaan en nu de laatste jaren een Hollandsche ploeg aan den meest klassieken wegwedstrijd deel neemt, is dat in nog grooter mate het geval. De Ronde begint op 5 Juli en eindigt op 31 Juli. Zij is verdeeld in 21 étappes; in to taal wordt er 4684 K.M. verreden. Er zijn 6 rustdagen. Voor het eerst wordt de Ronde in een an dere richting gereden; ging men vroeger steeds eerst naar Rijsel. naar het Noorden, nu vertrekt men via Caen direct naar het Zuiden. In de 8ste en 9de étappe begint het berg land van de Hautes Pyrénées en Pyrénées Orientales, dit eindigt weer t e Perpignan, om wederom te Marseille bij de 12de étappe te beginnen. De Provence, Savoye en de Jura worden doorkruist. De langste rit is de 15de étappe van Briangon naar Aix-les-Bains, deze be draagt 311 K.M., hierin moeten de bergtop pen genomen worden van Col du Galibier 2660 M. en Col de 1' Iseran 2770 M. 12 berg toppen moeten in de Ronde genomen wor den; de beste klimmer zal hij zijn, die het grootste aantal punten behaalt over deze 12 bergtoppen. Op den vlakken weg worden 5 étappes verreden tegen het horloge, waarvan elke étappe verdeeld is in 3 sectoren. Aan prijzen wordt totaal 900.000 fr. uitge keerd. De lezers zullen goed doen deze kaart reeds uit te knippen. Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINTi Verwachting: Zwakke veran derlijke wind, meest zwaar bewolkt, met nog eenige re gen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker Het maximum tonnage verhoogd Protocol tusschen Engeland, Vereenigde Staten en Frankrijk, Gisteren is naar 't Hsb. meldt op 't Foreign Office namens GrootBrittannië, de Ver eenigde Staten en Frankrijk als partijen bij het vlootverdrag van 1936 een protocol geteekend inzake een nieuwe limiet voor de tonnemaat van slagschepen. Er was be sloten een beroep te doen op de „escalator clause" (de waarborgclausule van het vloot verdrag inzake de vrijheid de daarbij gestel de limiet te overschrijden wegens aanbouw van andere, niet bij het verdrag aangeslo ten landen) nu Japan in gebreke is gebleken de verzekeringen te geven, dat het niet ho ven de limiet van het verdrag van 35.000 ton voor slagschepen zou gaan. Een protocol in overeenkomstige bewoor dingen werd eveneens geteekend namens Duitschland ten aanzien van het bilaterale vlootverdrag van dit land met Groot- Brittannië. Geschulkaliber blijft onveranderd. De Engelsche minister van marine Duff Cooper deelde in het Lagerhuis mede, dat Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten het protocol heb ben geteekend, waarbij op grond van de waarborgclausule inzake de tonnenmaat van slagschepen, vervat in het verdrag van 1936, de maxi mumtonnage van slagschepen wordt verhoogd van 35.000 tot 45.000 ton. Het maximum-kaliber van het ge schut blijft onveranderd 40.6 cin. Duff Cooper zeide nog, dat de Britsche regeering alle vlootmogendheden, waarmede zij verdragen heeft gesloten, er van in ken nis heeft gesteld, dat zij voor het oogenblik niet voornemens is slagschepen te bouwen boven de 40.000 ton. Zij vertrouwt, dat ook de andere Europeesche maritieme mogend heden er van zullen afzien, dat cijfer te overschrijden. De twee Britsche slagschepen op het vlootbouwprogram voor 1938 zullen worden bewapend met een geschut van 40.6 c.m. en niet grooter dan 40.000 ton. De Duitsche Rijksregeering heeft met de Britsche regeering een dergelijke overeen komst onderteekend. Van de Sowj et regeering heeft, men nog geen antwoord ontvangen, doch dit verwacht men binnen zeer korten tijd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1