Reizen is zwerven! ROOD HAAR IS MODE! C D V Lekker eten Hoe minder bagage, hoe beter Vogels verlichten hun nest Een elegant reis- cos- tuumpje! De hoed Is van zomervilt, en 't jasje van een grove wollen stof in gedekte tint. Een bonte sjaal wordt losjes om den hals geknoopt. Vierde blad (door onze Kook- en Huishoudspccialiste.) Rabarberbroodjes en -limonade Een vorige maal zagen wc, op wel ke verschillende manieren rabarber bereid kan worden. Ditmaal dan nog enkele smakelijke recepten, waarin de zelfde grondstof verwerkt is. Vooreerst twee combinaties van ra barber met oud brood, die ook heel goed van rabarber, overgebleven van een vorigen dag, te maken zijn. Het eerste, rabarbarbroodjes, is al heel eenvoudig. Men snijdt van het oude brood dunne sneedjes, waarvan men de korstjes verwijdert en welke mtN tot regelmatige fi guurtjes snijdt, die aan beide kanten met wat boter besmeerd worden. De ecne kant wordt nu besmeerd met, een dikke laag niet te dunne rabarber. Daarna worden de broodjes in een droge koekepan langzaam knappend en bruin gebakken en warm op gediend. De andere combinatie is een broodscho- teitje. Men heeft voor vier personen noodig: pl.m. 30U gr. oud brood, 80 gram boter, 1 pond rabarber, suiker en kancel. Van de ra barber wordt een dikke moes gekookt, die naar smaak met de suiker gemeng wordt. Nu bestrijkt men een vuurvast schoteltje met boter en legt daarin laag om laag de rabarber met, dunne sneedjes oud brood. De bovenste laag moet uit brood bestaan en het geheel netjes afgedekt. Daar de meeste vuurvaste schaalt jes rond zijn, doet men het beste het brood daartoe in puntjes te snij den, welke in elkaar passen. De openingen kunnen met kleine stukjes opgevuld wor den. Men doet het beste, met te beginnen, al het brood eerst in dunne sneedjes te snij den en daarvan zooveel mogelijk regelma tige puntjes te vormen. Alle stukjes brood worden, voor ze in de oven komen, met boter besmeerd, ter voor koming van te sterk uitdrogen van het ge heel. Rabarbermoes en de stukjes brood legt men laag om laag in het schoteltje, den met boter besmeerden kant naar hoven. Hier over strooit men een mengsel van suiker met kaneel en dan plaatst men liet schaal tje midden in een vrij hectcn oven,.om het (ioor en door warm te laten worden en het korstje bruin en knappend te maken. Ten slotte nog een recept van rabarber- limonade, een goedkoope en heerlijk ver- frisschcnde limonadesoort. Om deze te maken zet men de rabarber, nadat zo schoongemaakt en aan stukjes ge sneden is, op met weinig water, nadat men ze ♦10 min. gekookt heeft, waarbij de stuk jes gaar geworden zijn, maar niet tot moes gekookt, zeeft men de rabarber door een doek, zonder te roeren. Doet men dit wel, dan krijgt men minder heldere limonade, die bovendien vlugger bederft. Nu meet men het sap en voegt daaraan per dL. 100 gr. suiker toe, die men er dooi- even koken' in oplost. Per d.L. vocht voegt men bovendien 2l/2 gram citroenzuur toe (bij den drogist verkrijgbaar), dat den frisschen smaak be vordert, en bovendien het bederf tegengaat,. Het citroenzuur voegt men aan de kokende massa van sap en suiker toe, maar het mag niet meekoken. Nadat het opgelost is, doet men de limonade in de goed schoongemaak te flesschen en sluit deze af met een kurk of nclcldocksch lapje. De vogels, die hangende nesten maken, vindt men aan kaap Comorin. 's Nachts is napocder en vermengt dat met ivatcr tot u een papje krijgt. Voor u met de eigenlijke operatie begint, borstelt u uw haar flink in alle richtingen. Het best is een haarborstel met wat warm water, waaraan u een paar druppels ammoniak hebt toegevoegdte be vochtigen en daarmee liet. haar te borstelen. Op de natte haren spreidt u nu uw henna- papje uit en draagt er zorg voor dat geen haren aan de henna ontsnappen. Vervolgens bindt u een warmen hanrdoek om het haar en laat, gedurende een uur ongeveer, de hen na haar wcrlc doen. Daarna met koud wa ter goed wasschen. Dat is alles. De kleurstof pakt bij de een beter dan bij de ander. Dat hangt van den aard van het haar af. Sommige dames moe ten twee of drie uur wachten voor het hen- napocder het gewenschte resultaat opgele verd heeft. Is de kleur ook dan nog te licht dan begint u de bewerking opnieuiv; met wat geduld is de gewenschte nuance altijd te verkrijgen. Daar henna vlekken maken kan, moet u er wel voor zorgen, dat de kleurstof niet met de huid in aanraking komen kan. Het verdient daarom aanbeveling tijdens de be handeling een paar gummi liuishoudhand- schoenen te dragen en het voorhoofd, de ooren, den hals en alle andere lichaamsdce- len, die kans loopen door de kleurstof be reikt te worden, goed in het vet te zetten. Donkere haren nemen de kleurstof liet best aan. Blondjes hunnen van deze behan deling beter geen gebruik maken. GERTRUDE. J elk dezer nesten verlicht, 't Vogeltje beves- j tigf 'n stukje klei aan 't nest en zoekt dan een glimworm, die 't in de klei steekt, om ■2m uit twee vertrekken bestaande woning te „verlichten". Soms zijn er drie of vier glimwormen in één woning te zien, wier licht dan de vleermuizen verblindt, die vaak de eieren opeten of de jongen dooden. Wij moeten ons beschermen tegen de aanvallen der weergoden. Gaven wij in een vorig mode-artikel eenige tips voor bad- en strandkleeding, thans zullen wij ons bezighouden met de kleeren, welke wij op weg naar ons vacantie-oord zullen aantrekken en voorts eenige algemeene wenken la ten volgen over de practische reis-garderobe. Eenige modellen voor practischewaschbare reisjurkjes. Zij zijn bijna alle van een fleurige linnen of ^kunstzijde en verloonen het dezen zomer zoo gewilde streep-, ruit- moesjes-dessin. Kenmer kend zijn de even-klokkende rok, hoog-gesloten hals en pofmouw; op gestikte plooien, zakjes en een eenvoudige ceintuur dienen als gar- nccring. haar vrome wenschcn moeten blijven reke nen. Van veel belang zijn de schoenen. Sterk moet ontraden worden schoenen te dragen, die in don loop van den dag kunnen gaan knellen of de voeten vermoeien. Over liooge hakken spreek ik niet eens geen van mijn lezeressen zal zoo onverstandig zijn haar reisgenoegens door Louis XV of diens opvolgers te laten vergallen. Eén coquet japonnetje. Dit alles beteekent niet dat de rei zende vrouw van alle coquctterie af stand heeft te doen. Allerminst In ieder reiskoffertje moet althans één japonnetje een plaats gevonden heb ben dat in niets aan het simpele practische reïscosluum herinnert, waarin wij op den dag. tijdens de verplaatsing, ons stoffelijk hulsel verpakten. Dat ééne japonnetje, waarbij een paar kleurige fragiele schoentjes en een paar heel dunne, heel lichte zomerkouscn behoort, is voor den avond bestemd. Het moet het midden houden tusschen een di ner- en een baljapon. Voor dat kleedje wordt het best een stof gekozen, die bijna niet of in 't goheel niet kreukelt; zijden jersey is buitengewoon ge schikt. Deze slof is gemakkelijk waselibaar en is in alle kleuren Ie verkrijgen. Daarbij is zij koel, wat op warme zomeravonden van het groote belang kan zijn. De tijd der hoedendoozen is voor bij! Een pakje waarmee u reist, een pakje, waal-mee 11 zich „onder de mensclien" ver- tooncn kunt het is eigenlijk alles wat u noodig hebt. Gaat u naar zee, dan kunt u een badpak natuurlijk niet missen. Gaat u naar de bergen dan zult u er vooral op hebben te letten dat uw rok wijd genoeg is 0111 u bij liet klimmen niet te hinderen, en zelfs verdient het aanbeveling een broek-rok mee te nemen, van hetzelfde model als de fietsenrijdster hij voorkeur aantrekt. Om op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn is het wellicht nuttig een „sweater" mee te nemen, want sterke tem peratuursschommelingen zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Maar Iaat alles wat u meeneemt zoo soepel zijn dat het zich gemakkelijk opvouwen laat én in klein bestek verpakken. Aan stijve niet- meegevende kleedingstukkcn hebt u niets. Er was een tijd dat geen vrouw zonder één of meer hoedendoozen op reis ging. Die tijd ligt achter ons; de „tijd der hoe dendoozen" is een historisch tijdperk ge worden, bet tijdperk van een vorig ge slacht. Nu gaan wij t op reis om de reis en haar genoegens c'n die zijn te groot er naar mate wij ons gemakkelijker en vrijer kun nen bewegen. Elke reis schenkt gelegen heid dichter bij de natuur te leven. Maar hoe meer wij de natuur naderen hoe ver der wij ons van de eigenlijke mode ver» wijderen, GERTRUDE, De modekleur voor het haar is rood. Geen vlamménd- rood en evenmin rozerood en nog minder oranje-rood, maar donker mahoniehout-rood; de kappers noemen 't „aca- jou". Ofschoon ik u, als de natuur uw haar een behoor lijke kleur gegeven heeft, zclcer niet aanraden zal het te verven, kan ik u toch ivcl zeggen hoe u het aanleggen moet als u uw haar, al is het maar voor een enkel sei zoen, de modekleur geven wilt. Het is een nogal on schuldige liefhebberij, want de henna, die voor.de bewer king gebruikt wordt, is volkomen onschadelijk en heeft sclfs de goede eigenschap het haar te versterken en de groei er van te bevorderen. Ziehier hoe u te werk hebt te gaan. U koopt wat hen- WAAROM GAAN WIJ OP REIS? Om ergens in de wereld, in een stad, in een streek, waar men ons niet kent, met mooie kleeren te pronken? Gelukkig niet! Wij gaan op reis om van horizon te veran deren, 0111 nieuwe frissche ideeën op te doen, om onzen gezichtskring uit te breiden, 0111 mooie plekjes, waarover wij lazen of waar van wij de schoonheid roemen hoorden, te loeren kennen en te bewonderen, om met de zeden en gewoonten van andere volken ken nis te maken, om ons te verlustigen in de beschouwing van wat kunstenaars elders •wrochten, om er eens heclemaal „uit" te zijn, ver van ons dagelijksche sleurlcventje, met zijn preciesë indeeling van werkuren en oogenblikken van ontspanning, en om voor den winter een provisie van mooie en interessante herinneringen op te doen, waar op wij maanden zullen kunnen en moeten teren. Om al die redenen en om nog eenige dozijnen andere gaan wij op reis. is dit hoofddeksel zeker! En toch wordt deze moder ne helgekleurde hoofddoek ook in de stad gedragen. Voor de reis ze ker een uiterst practische mode. Uit. een en ander volgt logisch dat u zich, als u op reis gaat, met n\ot te veel kleeding-bagage belasten moet. Veel bagage is maar lastig. Hoe minder hoe beter, moet van den den beginne af uw devies zijn. Wat u mee te nemen heeft, hangt voor een goed deel van uw reisplannen af. Als u een bepaalde stad, een bepaalde streek op het oog hebt, als dus de eigenlijke reis slechts weinige uren in beslag nemen zal, kunt u zich door méér koffertjes en valiezen ver gezellen laten dan wanneer u zich van stad tot stad, herhaaldelijk verplaatsen wilt. Voor mij, en wel voor dlle jonge mensclien, die iets van de wereld zien willen, beteekent ,op reis gaan" werkelijk reizen, niet: logec- ren hij familie of kennissen, niet: als een muisje op een kluitje op één plaats.blijven en hoogstens, in de omstreken van liet hoofd kwartier een paar kleine uitstapjes maken. Reizen is zwerven, al of niet volgens een van te voren opgesteld plan. Reizen is zich overgeven aan het onverwachte, aan liet avontuur, aan den toevalligcn loop der ge beurtenissen. Alleen wie zóó reist, krijgt van het ware rejsgen'ot een denkbeeld. Zij, die een paar weekjes in Amsterdam, in Dresden of in Parijs logeeren gaat, krijgt nooit het heerlijke gevoel in volle vrijheid op reis te zijn, op reis in de volle hetce- kenis van het woord. Geen drie dagen dezelfde omge ving! Wie waarlijk reizen, willen geen drie da gen hetzelfde décor om zich heen zien; zij willen zooveel mogelijk indrukken verga ren en zij beschouwen de dagen, die zij in een bekende bevriende omgeving tusschen vier muren doorbrengen, eenvoudig als ver loren dagen. De ware reizigster vergeet, tijdens de da gen van haar zomerschc vrijheid, maar al te graag, dat er zoo iets als mode bestaat. Mode? Het wordt eèn nietszeggend woord. Mode? Het komt er ook wat op aan of ja ponnen en blouses van het laatste model of do laatste kleurschakecring zijn! Aan één enkelen eisch hoeft reiskleeding te voldoen: zij moet practisch en gemakkelijk zijn. Rittsluitingen uiterst practisch. En hier komen wij tot de kern van de zaak. Op reis willen wij van onze kleeding wel veel gemak, maar vooral niet den minsten last hebben. Wij dragen daarom geen „besmettelijke" kleuren en stoffen. Weg met de jurkjes, die, als ze éénmaal op een stoffigen weg gedragen zijn, ecu Persil-bad viagen. Een rcisjurk moet, als 't even kan, van een stof gemaakt zijn, die volmaakt krimpvrij is niet alleen, maar die ook in feilen zonneschijn haar oorspronkelijke kleur behoudt. Het best is ecu grijze nuance Ie kiezen; grijs is een mooie en practische kleur, die aan alle aanvallen der weergoden zegevierend het hoofd biedt. Die reisjapon moet van eenvoudig practische makelij zijn. Veel knoopen zijn uit den booze. Het aller best is in 't geheel geen knoopen te gebrui ken, maar ritssluitingen te bezigen, die allerlei kleine ongelukjes uitschakelen. Een lange regenmantel kan niet gemist worden en een waterdicht hoedje evenmin. Gaat u naar Egypte dan behoeft u aan wa terdichte klcoding niet veel aandacht te be steden, maar het is nu eenmaal zoodat de mecstcn van ons een beetje dichter hij honk blijven en een bezoek aan de Piramiden tot

Schager Courant | 1938 | | pagina 13