De Brabantsche Briet Geen oorlog van in den aether! Nazi-propaganda onder Nederlandsche arbeiders Vrije handel met onze Oosterburen het ideaal Roofmoord? Ulvenhout, 30 Juni 1938. Meneer Amico, Dré I had deze week ginnen tyd over, om oe zynen brief te schrijven en nou hee- t-ie mij daarmee op geknapt. Ja in deus zo mertij komen wy. boeren, iederen dag vierentwintig uren te kort en ik heb dan ook, ge wit 't al, geloof ik, van Opa, 'nen knecht erby meu- gen nemen. Den Eeker. Hy hiet eigenlyk Sjaak Hoppenkfou- wers. Daar bên 'k achter gekomen toen 'k z'n rentekaart in orde heb laten maken, want ge wit, veur oew personeel mot ge, als baas, plakken. Dan krygt den Eeker over vijftig jaar drie gulden pensioen en den plakker krijgt heelegaar niks. Maar als den Eeker over 'n paar jaren er uistcheidt mee werken, dan krygt ie z'n verdere leven 'n tientje per week. Als ge 't my vraagt, dan kosten ze 'm beter eerst vyftig jaren laten werken en dan 'n tientje per week geven. Dan was den Eeker beter af. Dat kwam den Staat voordeeliger uit en ik hoefde niet te plakken. Ik heb dat ook aan die heeren gezeed, daar in stad op 't kantoor van den Arbeid. Maar ze zeeën, dat ik van die zaken niks begreep en da'k maar braaf zegeltjes plakken moest, dan kwam alles dik in orde, zeeën ze. Den Eeker was er ook bij, want die moest zijnen naam zetten. En toen heb ik gelachen, meneer amico, gelachen, die heeren wierden er eerst'kwaad om! Ze hadden alles ingevuld op Sjaak den Eeker, ziede. En toen ie teekenen moest, schreef ie: „Sjaak Hoppenbrouwers". Of liever gezeed: den Sjaak kwam nie wijer dan „Hoppenbr." Toen was de kaart vol. want den Eeker schryft heel langzaam heel groote letters en dan gerokt ie nog wijd uit de rails ook: Hij begint van onderen links en hy komt uit van boven rechts. Neeë, als schrijver is den Eeker ginnen scherpschutter. Waarom wy 'm den Eeker noemen, zulde denken Omdat ie zoo rap, zoo klein, zoo rood van haar en zoo roestig van vel is. Deur de sproeten. Als elke sproet veur 'n dubbel tje verkoopen kost, was ie mee glans millioen- nalr. Maar daar zyn weinig liefhebbers veur sproeten Volgens mijnen Opa is den Eeker lyk twee druppels water den Blaauwe, toen den Blaauwe zoo jonk was. Ik kan dat natuurlyk nie con troleeren, want den Blaauwe, mee z'n negen jaren wees, had niemand op de weereld die trotsch op 'm was. En dus bestaay er gin foto's van 'm. Maar mijnen Opa kan ik gelooven, die liegt nooit teugen mij. Wel 'ns teugen Trui, teugen Opoe, maar ja Trui is maar 'n vrouw, niewaar? En teugen vrouwen kunde nie altij de waarheid zeggen. Als ik teugen Dré I zou zeggen: „Man, wa zyde lillijk", (maar 't is nie zoo! Ik ben veul trotsch op 'm!) dan zoé ie in den lach schieten en my 'nen schup onier m'n gewitwel geven. Maar als ik naar Trui d'r kin zou kyken en dan zeggen: „Trui, ge loopt mee de centen van den barbier in oewen zak, wedden da'k van den heelen dag gin goei woord meer kreeg? Ik heb 'ns mee 'n meske geloopen. Blijft onder ons, ee! 't Was zoo op 't oog wezenlijk 'n knap meske. Maar ze had twee dingen over d'r eigen, die veul vervelend waren. Ten eerste hiette ze Trees en dieën naam, meneer amico, kan 'k nie uitstaan. En ten tweede sprak ze altij deur d'r neus. Ik zee toen 'ns teugen heur: „Trees, ge mot 'nen keer meer oew neus uitsnutten, want gij praat sjuust 'nen verstopten gootsteen." Meneer amico, dat zat dalijk teugen 't kwaad been. Trees is kwaad weggeloopen en 'k heb ze nooit veromgezien. Ja, zoo is 't vrouwvolk! Neeë, dat hebben ze me nie op kostschool geleerd; Opa hee-g-et me ook nie mee zooveul woorden gezeed, maar als ik naar z'n gezicht kijk als ie mee z'n klantjes klasjeneert en handelt, dan weet ik wel, waar 't veugeltje z'n nestje houdt. Alle klachten en alle schellis lot mijnen Opa mee 'n lachend gezicht an z'n broek drogen; ook als Trui uitpakt! En van Dré I kunde veul leeren, reken maar van yes! Als ik mee den wagel uit ben ik ben nog wèl gin zestien, maar 'k ben bekanst sjuust zoo groot als de dienders, dus! ik zeg, als ik wel 'ns mee den wagel uit ben, dan maak ik nog wel 'ns 't ambuis. om mee 't vrouwvolk te iebatteeren (zoo noemt Opa dat) maar. ochirrekes, meneer amico, da's zoo fout! M'n peerd, ge wit, ik heb 'n eigen renpeerd, verstaat me al veur ik één woord gezeed heb. Maar de klantjes? Als ge die 'n heel boek veurgelegen hebt, dan weten ze den titel nog nie. Als ik "verlejen week die dingen zoo 'ns mee Dré I besprak, we zaten onder den notenleer ons pyp te smoren, dan stond in-eenen Trui in 't deurgat. Ik docht, ze was in 't achter huls. maar ja! Ze hee-d-'n paar ooren, meneer amico, als 'nen waakhond. Ze lachte me zo'n bietje uit, zal Opa nie doen, en zee toen teugen hum: „ik geloof, Dré, dat dieën kleine ik kijk ze dwars over d'r muts! dat dieën kleine 'nen vrouwen hater wordt. Hihihi!" Opa lachte 'ns smakelijk en gaf toen ten antwoord: „dat was ik ook, Trui, op zijnen ouwer! Hahaha! Dat gaat er mee den tyd wel af!!" Maar toen, meneer amico, toen had Opa in den appel gebeten! Ochèrm wat liep Trui kwaad weg. Snapte dat nou?? Ikke nie, maar ik docht dalyk: pats! Dré I hee weer dalyk 't goeie antwoord vast. Zoo lachende weg. 'n Minuut later was Trui weer verom. En mee den schotteldoek in d'r handen, wees ze straf naar Opa, en zee, heesch van kwaaiig heid: „ik zal jóu in de gaten houwen, man neke!" Ik keek nog 'ns sjecuur naar d'ren schottel- 1 doek..., ja..., die wees toch naar Dré I. En wat had die nou gedaan?? Maar Dré I, veur één gat niet te vangen, die lachte veer, dat z'nen buik schudde en hy zee: „ge zijt heelegaar op 'n verkeerd moment, Toeteloeris! Mynen tyd is al lank veurby en de tyd veur hum (was ik) mot nog kommen!" En toen... toen zag ik duidelyk, hoe Trui alle moeite had om niet te laten merken, dat ze royaal in den essetee had getrapt. Want ze slikte 'n paar keer en dan is 't kapot, meneer amico, ge mot oew antwoord by de hand hebben, s.iuust als Opa alty, ze slikte 'n paar keer, dee veul moeite om kwaad te schynen, en toen zee ze wéér iets geks: „den vos verliest wel z'n haren, maar nie z'n stre ken"! Eigenlijk 'nen flauwen zet. Afgeven op Dré I zynen kalen kop is water pompen in 'n ben- neke. En streken? Neeë, streken hee mijnen Opa nie! Nouja, hij kan de wefkes AAn. Hy gift ze lachend gelijk en gaat z'nen eigen gank. Dat is 't, wat ik nog goed leeren mot. Anders ben 'k veur den wagel niks weerd. En wat dat mee 'nen kalen kop te maken hee?... Afyn, Trui zee 't maar! Nou motte weer nie denken, da'k mee m'n Opoe niks op heb! Ik kan goed mee heur over den weg, horre! 't Is 'n goeie! In d'r soort ee, in d'r soort. Dat vrouwensoort is veul inge wikkeld veur me, da's de chose! En toch... daar hebt ge nou Wieske, m'n Moeder. Als Wies en ik malkaar maar aan kijken, dan begrijpen we malkaar al! En Wiesk" hoort toch ook tot 't andere soort...! Zal ik oe 'ns iets in groot vertrouwen zeg gen, meneer amico? Ik ben destijds gèèf teugen de lamp geloo pen, op die school in Amsterdam, als ik n'en jongen op z'n sm... pardon, op z'n oogén had geslagen, om dat ie Rietje Buts naliep mee droitèlierten en zuurballen en zoo. Als ik dieën knul behoorlijk afgedroogd had en van 't Hoofd van de school 'n leste waarschouwing te pak ken had (de Allerleste kwam binnen 'n week daarop), dén pas snapte-n-ik, lummel, dat Rietje Buts. die zuurballen dan toch maar AAngenomen had...! Enkele jaren later, als ik óp kostschool was en in de vacantie mee mijnen Opa meeging mee den groentenwagel 't was toen nog 'n spulleke, meneer amico, dan liep ik teugen Anneke op, 'n klein belle meske, dat altij veur ons opendee. Die had iets veur me over. Die gapte veur mij eiken dag 'n sigaretje. Maar ik moest verom naar Kostschool, Anneke kreeg 'nen anderen dienst, ik weet ze nou op gin kilometers meer te vinden. Toen kwam, ik was H|§t veurgoed op den hof, Rika Roovers in m'nen weg. Maar die gong al rap aan den haal mee 'nen suikerbak ker! Net zoo iets als dat jonk in Amsterdam dus. Nou pas die Trees, mee die eeuwig-volle neus. Ge wit er alles van! Maar nou weet ik wa'k doen mot, meneer amico! Ik kijk er gineen meer aan, veur ik teugen 'n klein „Wieske" aanloop, dat er sjuust zoo uitziet als Moeder! Blon, blaauwe oogskes en net zoo goeiig! Als er, sodepin, 'nen kleinen Blaauwen uit de locht is komen vallen, waar om dan gin klein Wieske, zeg ik miar! Ge verstaat: ditte blyft allemaal onder ons, ee"? Ginmensch wit er iets van als Opa; veur hem heb ik gin geheimen. En Opa hee me ge zeed ,da tie 't 'n goei idee vond. „Wacht daar maar op," zee-t-ie: „al is 't tot oew dertigste jaar!" Mee den Eeker kan 'k best veuruit. 'k Mot 'm natuurlyk veul leeren, maar als ik 'm énen keer iets veurgedaan heb, dan kén ie 't ook! En als ik 'm 's mergens roep, om 'n uur of vier soms al, dan staat ie twee tellen later gespoord en geleersd klaar. Hij stikt z'nen Eekerskop in 'nen stalemmer vol water, gooit z'nen kiel over, dan is meteen z'n kop droog, wipt in z'n broek en z'n klompen en da's allemaal nog rapper gebeurd, dan ik 't op kan schrijven. Opoe was eerst nie erg „Eekerachtig", lijk zij dat noemt. Maar ze is veul bygedraaid, om dat ie zoo hard werkt. Ik heb 'm ook enkele dingen motten Af- leeren.t 'n Paar weken gelejen b.v., toen we samen uit den akker kwamen, liet ie den kruiwagen ineens staan, liep hard weg, sprong over 'nen sloot en eenmaal op den keiweg zijnde, gong ie langs den kant zitten. Daar kwam 'nen me neer aan en... den Eeker sprak dieën mensch aan. Ik keek, keek, en 't viel me op, dat den Eeker nog kleinder leek dan ie al is. En dat ie z'nen kop schuin hield. Dieën meneer pakte naar z'n beurs en gaf den Eeker iets. Ik begost te begrijpen...! Woonwagelmsnie ren! Als dieën meneer 'n pas of twintig wijer was, dan schoot den Eeker 't winkeltje van vrouwke Oomen binnen en trotsch, z'nen ros sen kop in de locht, de handen in de zakken, kwam ie weer buiten, mee 'n sigaretje in z'nen mond. Zoo kwam ie by me verom, deuzen Zi- geunde--baron! En presenteerde my ook 'n sigaretje. „Eeker," zee ik: „den eersten keer, dat ik zooiets weer zie, schup ik oe vierkant van den hof! Kek! Zoo!" En ik gaf 'm 'n ding, meneer amico, onder z'n gewitwel, dat ie meters veuruit schoot. Dat is ie nou afgeleerd. Hij krijgt van mij 'nen gulden in de week en da's genogt. Ik maak ginnen gulden op. Dus! Nou is 't casueel, zo'n ermzalig smoel als ie trekken kan. Hij kekt oe 't leste dubbeltje uit 't diepste hoekske van oewen vestjeszak. Dan buigt ie ongemerkt iets deur, in z'n knieën en dan lijkt ie op 'n manneke van 8 jaar, dat zwart ziet van den honger! Maar ondertus- schen frit ie eiken dag 20 botrammen op, 3 borden pap en 'nen emmer middageten. En de gevolgen...? Ik schup 'm dikkels den stal uit. Ik zou me schamen veur Bles. Dan scheld ik 'm uit veur dingen waar 'nen hond gin brood van lusten zou. Maar belee- digd? Allee, kunde begrypen! Dan hee-t-ie den grootsten leut, den bunzing! Dan mot ge dat vergelijken mee zon' Trees, die ge nog gineens mocht zeggen: „Treeske, boent oew neus 'ns 'nen keer!" Neeë, mee vrouwvolk kan 'k nie over den weg, meneer amico. Gif my maar mijnen Opa, den Blaauwe en den Eeker! En den Fielp. Ok 'nen gèèven vent! Opa komt sjuust vertellen, da'k aan 't end van m'nen brief nog twee dingen schryven mot: Ten eerste: in antwoord op veul vragen, dat ie nog wel 'ns op den Vic zal terugkomen, want dat den Vic één van z'n alderbeste ka meraads is geworden. En ten tweede: dat de menschen, die adressen zoeken om deuzen zomer in Ulvenhout te logeeren, beter ineens kunnen schrijven naar: Kees van den Broek, Ulvenhout C. 45a. Want Opa gift de brieven, toch altij deur naar den Kees. En als die brieven rechtstreeks gaan zijn jullie rapper geholpen. En nog iets: Toon H. in Utrecht mot ik laten weten, dat die pijp komt. Opa was 't ver geten. Maar nou schei ik er af. Opa z'n pampier is vol, dus ge hebt de volle maat, meneer amic. Veul groeten van Opa en Opoe en gin horke minder van oewen t.a.v. DRÊ. Saluut! Internationaal debat Gelijk reeds eerder w«rd gomeld, zal van 22 tot en met 27 Augustus in dc Ridderzaal te 's-Gravenhage dc 34ste interpariemenh^jje conferentie wórden gehouden. De voorbe reiding van die conferentie is thans in vol len gang. De agenda van de as. conferentie bestaat uit een algemeen debat over den politieken en economischcn toestand en een bespre king van de volgende onderwerpen; De deelneming aan de exploitatie van ko loniale grondstoffen; de meestbegunstigingsclausule; de internationale codificatie van de wet geving op de auteursrechten en het wetge vend proces. Een neef van den Tsaar in ons land Mot het s.s. „Statendam" van de Holland- Amerika-lijn wordt heden Prins Georgc Ro- manoff, een neef van wijlen den Tsaar van Rusland, in ons land verwacht. Prins Gcorge Romanoff, die te New York woont, reist in gezelschap van den heer J. J. Vincent, den bekenden Amerikaanschen manager, die eertijds de Duitsche opera, on der leiding van Max von Schillings, naar de Vcreenigdc Staten heeft gebracht en in het a.s. seizoen de balletgroep Yvonne Ge- orgi voor een tournee door Amerika heeft geëngageerd. Prins Georgo zal in het Amstel Hotel te Amsterdam afstappen. We zitten in een keurslijf van afgesloten verdragen. De heer A. Flesche, president der Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, heeft in een dezer dagen te Wuppertal gehouden rede gesproken over de „Actueele vraagstukken der Nedcr- landsch-Duitsche economische betrekkin- Ken". Spr. wees erop. dat de afgesloten verdra gen, die thans het geld- en goederenverkeer lusschen beide landen regelen, een keurs lijf zijn, waar handel en nijverheid heider landen als het ware zijn ingeregen. Naar mate dit wijder wordt gemaakt, zal de hun- del in beide landen meer opbloeien. Vooral opheffing van de clearing en te rugkeer tot de beginselen van een vrijen goederenruil zou de economische belangen beider landen ten goede komen. Want Duitschland heeft veel Nederlandsche en Nederland veel Duitsche producten noodig! Hoe zij dit ideaal te bereiken? Eerste voorwaarde hiertoe, meende spr., was een wederkeerig begrip voor eikaars belangen, een „Sich-vcrstchen" en een hierop geba seerd wcderzijdsch vertrouwen. Niets schaadt per saldo de wcderzijdsche belan gen zoo als wantrouwen, op welk gebied dan ook. Daarom verheugde spr. zich over de werkzaamheid, die dc Deutsch-Nieder- landische Gcsellschaft aan den dag legt. Ook de Duitsche Kamers van Koophandel in Duitschland en in het buitenland kunnen op dit gebied nuttig werk doen. De betrek kingen tusschen Nederland en Duitschland kunnen niet goed genoeg zijn. (Applaus). Na den voordracht van den heer Flesche was het woord aan Mr. R. A. H. M. Gielen uit Maastricht, directeur van het Econo- "misch Technologisch Instituut voor Lim burg. Spr. hield een boeiende voordracht over do „industrialiseering der Nederlan den". Spr. wees erop, dat de economische toestand in Nederland gedurende de afge- loopen 50 tot 60 jaar geheel veranderd is. Nederland is op het oogenblik een industrie land geworden. Hiervoor kan men niet meer de oogen sluiten. Nederland zal ook verder zijn nijverheid uitbreiden. Er zijn al lerlei factoren, die doen verwachten, dat Ne derland op het gebied der nijverheid een 1 goede toekomst tegemoet gaat. Spr, wees op de uitstekende ligging van het land. De groote zeeschepen kunnen diep het land invaren. Nederland is de delta van de groote rivieren. De Rijnschecpvaart dringt door tot in het hart van Europa. Neder land ligt tusschen landen, die gaarne aan Nederland willen verkoopen en die ook behoefte aan Nederlandsche voortbrengse len hebben. Nederland heeft uitstekende handelsverbindingen. Het land heeft niet zoo weinig grondstoffen, als vaak gedacht wordt. Het Nederlandsche volkskarakter leent zich ook voor de nijverheid. Dc meer derheid van de Nederlandsche arbeiders zijn reeds in dc nijverheid werkzaam. Ook in Nederland begint de staat het „recht op arbeid" te erkennen! Toch heeft Nederland op het oogenblik nog allerlei vraagstukken op te lóssen, waarvan liet vraagstuk der werkverruiming liet belangrijkste is. De Nederlandsche Regeering weet, dat bet aantal werkloozen op het oogenblik nog onrustbarend groot is, maar zij tracht het spook der werkloosheid te verjagen door 't. bevorderen der industrialiseering. Hiervan zal het resultaat zijn, dat eindelijk ook in Nederland alle valide arbeiders werk heb ben Spr. wees op de verschillende maat regelen, die de Nederlandsche Regecring reeds getroffen heeft. De opgerichte eco- nomisch-teclinologische onderzoekingsinsti- tutcn, zooals liet instituut, dat spr. verte genwoordigt, banen den weg, om geheel Nederland weer aan het werk te krijgen. Ondanks alle moeilijkheden op handelspo litiek gebied is intusschen de verdere in dustrialiseering der Nederlanden zonder het particulier initiatief ondenkbaar. De radio in dienst van den vre-* de. Heeft het nieuwe wetsont werp zin? Een op 23 Sept. 1936 te Genève gesloten verdrag, waarbij de radio als een instru ment in dienst van den vrede zal worden gebruikt, zal eerstdaags in Nederland als wetsontwerp aan de Kamer worden voorge leerd. De Haagscho Post schrijft naar aan leiding hiervan het volgende: Dit verdrag, dat nu reeds zeven jaar gele den is ontstaan, is met de beste bedoelingen ontworpen en bevat tal van mooie artikelen, die den regeeringen den plicht opleggen, geen radio-uitzendingen toe te laten, die de bevolking van een ander land kunnen verleiden tot daden, welke strijdig zijn met dc binncnlandschc orde of met dc veiligheid van dom, betrokken staat. Voorts mogen er geen uitzendingen plaats vinden, die tot oor log met een der aangesloten landen opwelv ken, terwijl onware berichten, die de goede internationale verstandhouding zouden kun nen vertroebelen, zoo spoedig mogelijk rui terlijk moeten worden rechtgezet. Twee cn twintig staten, waaronder ook Nederland, hebben indertijd dit verdrag onderteckend en thans staan wij op het punt, het wettelijk te bekrachtigen. Hoe verleidelijk' dit alles ook mo ge schijnen wij moeten, aldus het blad, onzen lezers toch de illusie ontnemen, dat.deze wet in staat zou zijn, de radio in dienst van den vrede te stellen. Want in de zeven jaren, sinds dit verdrag als begelei dend verschijnsel van de ontwapc- n:ngsconferentie voor het eerst word •sproken, is de politieke toestand dermate veranderd, dat .van een doeltreffende internationale samen werking nauwelijks meer kan wor den gesproken! En afgezien daarvan trouwens: reeds hij voorbaat ontbraken in de lijst der zich verplichtende staten de namen Italië, Duitschland cn Japan, terwijl dc handteekeningen van Oos tenrijk en Spanje ook onder dit do cument vermoedelijk wel haar betee- kenis zullen hebben verloren. Waar het wetsontwerp eigenlijk toe dient. Wat er thans nog overblijft, zijn de hand teekeningen van landen, die er in de verste verte niet aan denken onder elkaar een aotheroorlog uit te lokken. Of is het mis schien noodig, dat de wet ons verbiedt te gen Engeland of Frankrijk, tegen Zwitser land, Scandinavië, Chili en nog een paar andere overzeeschë staten bclccdigcnde uit zendingen op touw te zetten? Wij komen dus tot do conclusie, dat het wetsontwerp in het gunstig geval verhoudingen en betrekkingen regelt en beschermt, die onder dc huidige omstandigheden gelukkig deze bescherming heelcmaal niet noodig hebben. Natuurlijk zou men een zekere voldoe ning kunnen gevoelen over het feit, dat hier weliswaar een omvangrijk apparaat in werking wordt gesteld, waarvan het nuttig effect in den loop der tijden helaas illusoir is geworden, maar dat een cn ander, al kan het niet meer baten, toch op zijn minst nie mand schaadt. In de eerste plaats echter moet het toch vrij dwaas worden geacht, aan een verouderd verdrag wetskracht te verleonen dit druischt in tegen den eer bied. dien wij voor het begrip „wet" moeten gevoelen doch bovendien komt het ons voor, dat deze wet, ingeval zij wordt aan genomen, onder bepaalde omstandigheden remmend zal werken, als de beliartigintr van onze eigen nationale belangen op het spel staatl Wij weten, dat de mogelijkheid bestaat het verleden heeft het reeds meermalen aangetoond dat de grondslagen van on zen staatsvorm cn onze Grondwet door stations van vreemde staten ten scherpste worden aangevallen, en voorts dat men tracht op de bevolking van onze overzee- sche gebiedpn door propaganda invloed uit te oefenen. Wij weten ook, dat diplomatieke stappen in zulke gevallen geen effect sor- teeren. Het eenige middel, dat ons in zulk een geval ten dienste staat, is: onze radio stations als afweermid del te gebruiken. Deze afweer zou met de grootst mogelijke snelheid in werking moeten treden, wil zij een schadelijken invloed kunnen koeren. Maar dan zou met het interprëteeren on commentoeren van een wet als de onder liavige kostbare tijd verloren gaan! De wettelijke bescherming van den vrede in den aether zou een handicap worden juist voor diegenen, die getrouw aan de verplich tingen van het verdrag willen voldoen! De regeering heeft er in haar Memorie van Toelichting zelf op gewezen, dat in het ver drag „geen enkele verplichting voor de sta ten is opgenomen om op hun gebied radio- uitzendingen uit andere staten, waar tegen zij bezwaar hebben, ongehinderd toe te la ten", maar er niet bij vermeld, dat juist de omroepzender het eenige. werkzame middel biedt om dergelijke uitzendingen te beant woorden. Voorts wordt overal slechts van dc „verdragsluitende" partijen gesproken, maar wij hebben gezien, dat verschillende namen, die onder het verdrag staan, reeds thans niet meer voor do naleving van hun verplichtingen in aanmerking komen en wij weten niet, hoe het er in de toekomst zal uitzien. Om al deze redenen lijkt het ons (?oed, aldus het blad, dat de Kamers hij beraadslaging over dit wetsontwerp zullen overwegen, dat een idee, die zeven jaar ereleden actueel en goed was, thans door de gewijzigde omstandigheden bezwaarlijk in denzelfden vorm kan worden verwezenlijkt. Duitsch lokaas? In verband met bet tewerkstellen van Ne derlandsche werkloozen in Duitschland, dat sinds eenige maanden door de Neder landsche regeering sterk bevorderd wordt, ja, op straffe van uitsluiting van steun, verplichtend wordt gesteld, schrijft het or gaan van „Eenheid door Democratie", o.m, het volgende: „De Nederlandsche arbeiders worden naar Duitschland gehaald terwille van po litieke propaganda. F-cnigen tiid geleden werden bij verschillende bouwondernemin gen te Aken, die o.a. aan overheidsop drachten bezig zijn, een aantal Nederland sche arbeiders te werk gesteld. Deze werklieden, ook de meest ongeschoolden onder hen, ontvingen betaling overeenkomstig den loon- standaard van vakarbeiders; dit in tegenstelling tot overeenkomstige Duitsche arbeiders op hetzelfde werk. Tegenover de Duitsche ar beiders verontschuldigde men zich daaromtrent door te vertellen, dat men deze hoogere loonen wel aan de Nederlanders had moeten be talen, omdat men een tekort aan Duitsche arbeiders had en men de ze Nederlanders anders niet had kunnen krijgen. De onwaarheid van deze mededeeling blijkt zoowel uit het feit, dat er meer dan genoeg Duitsche arbeiders van "elijkc kwa liteit te krijgen zijn, als uit het feit, dat het werk waar de Nederlanders aan gezet werden, allerminst dringend was. Deze Ne dcrlandsche arbeiders gaan dus met de loonen van cerste-klas vaklieden naar huis, zij verdienen soms tot R.M. IS per weck méér clan een Duitsche arbeider van gel'ïke bruikbaarheid. Voor den werkgever maakt dit hoogere loon weinig uit, daar hij voor iederen te- wcrkgestelden Nederlander een dagclijk- schcn toeslag van 3 R.M. per dag ontvangt. Na voorzichtige verkenningen ontstonden er uit den aard der zaak politieke discus sies tusschen sommige der Nederlandsche en der Duitsche arbeiders, waarlegen van Duitsche nazi-zijde cfunclionnarisscn van het Duitsche Arbeidsfront en D.A.F.-vertrou- wenslicdcn) aanvankelijk geen bezwaar werd gemaakt. Spoedig begon toen dc eigen lijke nazi-propaganda. ingeleid door de N.S.V. (Nationul-Sozialistische Vol'kswohl- fahrt), die tegenover verschillende arbeiders als weldoenster optrad en zelfs op den ver jaardag van den heer Hitler op April jl. groote pakketten met ondergöëcT; levens middelen, e.d. ten geschenke gaf. Op handi ge wijze wist men het wantrouwen tus schen voor- en tegenstanders van het N'a- tionaal-Socialisme onder dc Nederlandsche arbeiders uit te buiten en men schroomde zelfs niet, de voorstanders onder onze land- genootcn tegen de Duitschers uit te spelen"* Tot zoover de mededeclingcn van hot or gaan van E. cl. D., welke wij natuurlijk ge heel voor rekening van dit blad laten. Geheimzinnig sterfgeval te Tiel De politie te Tiel houdt zich bezig met een eigenaardig sterfgeval, dat aanvanke lijk werd beschouwd als zelfmoord, maar dat, naar het zich laat aanzien, een geval van roofmoord is. De vorige week Donderdag werd in een woning aan de M-edelschestraat te Echteld op de grens der gemeente Tiel de 43-jarige ongehuwde mej. van H. door één van haar twee broers, met wie zij op een boerderij samenwoont, dood aangetroffen. De vrouw had een stuk touw om den hals, dat aan de deurknop be vestigd was. Hoewel de omstandigheden eenigszins vreemd waren en er bovendien geld ver mist werd, dacht men aanvankelijk aan zelfmoord. Op grond van het ingestelde onderzoek kwam men echter tot het vermoeden van roofmoord. In verband hiermede heeft de politie dezer dagen een ongeveer dertigja- rigen wcrkloozo gearresteerd, afkomstig uit Echteld. De aangehoudene ontkent echter iets met de zaak te maken te hebben. Voor nader onderzoek is hij voorloopig ingesloten in het gemeentehuis van Lienden. Mussolini laat zijn mannetjes springen 1 De partijleiders moeten fit zijn! Donderdag is een bogin gemaakt met de sportwedstrijden, die door Mussolini zijn voorgeschreven voor vooraanstaande leden der fascistische partij en waaruit moet blij ken, dat deze mannen lichamelijk fit zijn. In een overdekt zwembad werd een zwem wedstrijd gehouden over zestig meter. Starace, de secretaris der partij, bezette de derde plaats. Een paar van de heeren moesten het onderweg opgeven. Andere wedstrijden, zooals hoogspringen, staan nog op het programma. Geduren de enkele dagen zijn dc deelnemers on derdak gebracht in de fascistische acade mie. Zij moeten zich onderwerpen aan de schoollucht en des morgens oan half zes opslaan.

Schager Courant | 1938 | | pagina 14