ri imzm I©@IM i VAN DENKSPORT Grote rampen en catastrophen in de geschiedenis DE.TWEE POPPENMOEDERS van de stoomvaartlijn „White Star" (V/itte Ster) was zelf aan boord. Zes dagen had de reis al geduurd, iedere avond waren fees ten voor de passagiers, dit zou de laatste avond zijn, dus moest het een extra-af scheidsfeest worden. Even voor midder nacht liep het schip op een ijsberg en.... werd van voren en van achteren verplet terd. Voor zoveel mensen zijn de reddings boten niet groot genoeg Een onbeschrijfe lijke verwarring heerst op de dekken; zij die geen plaats in de boten hebben kunnen bemachtigen, weten dat hun leven verlo ren is. Door de ondergang van de „Titanic" is het Engelse lied „Nearer my God to Thee", „Nader mijn God tot U", zo bekend geworden, omdat de kapel dat gespeeld moet hebben en de mensen het meezongen, toen het schip begon te zinken en zij de dood tegemoet gingen. Op een Amerikaans plezierschip, de „Ge neral Slocum", dat van onder tot boven vol mensen was, brak in de zomer van 1904 brand uit in volle zee Hoewel midden in het water konden de vlammen niet wor den geblust en moesten bijna duizend mensen, waaronder veel kinderë&, verbran den. De geschiedenis van China vertelt nog van een verschrikkelijke brand in Kanton, die in een schouwburg uitbrak. Ook daar waren de plaatsen tot de laatste toe bezet, zodat honderden mensen het leven verlo ren. Nog vaker is dat voorgekomen in Chi na. want we weten, dat er bij een theater- brand in Sjanghai in het jaar 1871 900 men -sen en een jaar later in Tientsin 700 men sen verbrandden. Vreselijke verhalen zijn het allemaal, maar hoe ontzettend dergelijke tonelen in werkelijkheid zijn, kan alleen iemand, die het meegemaakt heeft, zich voorstellen. 1. Op de tafel liggen 11 lucifers. Nu moe ten 2 mensen deze lucifers verdelen, door er telkens ieder een paar af te nemen. Maar geen van beiden mag meer dan drie lucifers tegelijk wegnemen. Wie de laat ste krijgt, heeft verloren. Hoe moet je het nu aanleggen, dat je niet zelf de laatste krijgt? En als je niet 11, maar 15 lucifers hebt, hoe kan je dan maken, dat je tegenstander de laatste krijgt? 2. Hoe kan je van 2 lucifers een kruis maken, zonder de lucifers daarbij kruise lings over elkaar te leggen? De oplossing geven wij volgende week, maar probeer er eerst zelf achter te komen. De eerste telegraafseinen Het is niet altijd zo geweest, dat men zonder de minste moeite met Noord-Ame- rika of Japan kon telegraferen. Vroeger bracht men boodschappen over op allerlei verschillende manieren, waarvan er nog enkele thans in gebruik zijn. Op de sche pen geeft men bijvoorbeeld vlaggeseinen aan voorbijgaande schepen, terwijl solda ten zowel met vlaggen als met lichtseinen werken om boodschappen door te geven. Het is echter ongeveer een eeuw geleden, dat de eerste optische telegraafseinen in dienst werden gesteld, doch dit feit is bij na in vergetelheid geraakt. lonende bezigheden van ivoorstelen. Door heel de binnenlanden van Afrika werd dit tweetal bekend om zijn medogenloze wreedheid en hebzucht. De inboorlingen vreesden en haat ten hen. Europese gouvernementen trachtten hen tevergeefs gevangen te nemen. Te samen met hun wrede bende van misschien een hon derdtal gedeserteerde Arabieren en neger slaven, maakten zij korte metten, doodden olifanten, plunderden de dorpen en lieten overal hun sporen achter door brutale roof moorden en plunderingen. DOOR j EDGAR RICEj BURROUGHS j No. 20. De Sheik richtte zich in zijn volle lengte op. Zjjn ogen waren gevuld met haat. Hg hield de zak met goud vlak voor Jacots gezicht en zei: „Je zult meer betalen dan dit voor het leven van mijn zusters zoon. Tweemaal zoveel voor de naam, waarmede je me hebt genoemd en bovendien nog honderdmaal meer aan verdriet en zorg!" „Maak, dat je wegkomt," riep Jacot, „voor dat ik je hier wegtrap!" Daarna bandde hij de Sheik en zijn drievoudige bedreiging uit zijn gedachten. De neef van de Sheik en zijn metgezellen werden aan het gerecht overgeleverd en ter dood ver oordeeld. Een maand later verdween het zevenjarige dochtertje Jeanne Jacot op ge heimzinnige wijze. Noch de rijkdom van haar ouders, noch de krachtige hulp van de grote Republiek, in wier dienst haar vader was, waren in staat het geheim van de verblijf plaats in deze ontoegankelijke wildernis op te sporen, zomin van het meisje, als van haar ontvoerder. Een reusachtige beloning werd er uitgeloofd, waardoor vele avonturiers achter het wild aanjoegen. De meesten van hen ver dwenen onder de Afrikaanse zon in het stille zand van de Sahara zonder ook maar één spoor van het gestolen kind te vinden. Twee Zweden, Jenssen en Malbihn gaven, na drie jaar verkeerde aanwijzingen gevolgd te heb ben, het zoeken op. ver ten Zuiden van de Sahara en richtten hun aandacht op de meer De twee zusjes, Trees en Liesje, Vader had nu voor hun ieder, Waren beiden even oud, Een poppenwagen zelf gemaakt, Soms konden ze heel zoet spelen, Moeder had toen voor de poppen, Dan weer waren beiden stout. Een dekentje er bij gehaakt. En daar liepen Lies en Treesje, In het park heen en weer, Het zonnetje scheen lekker warm! Het was heerlijk lenteweer! standen. Het apparaat bestond uit een paal met zes armen, zoals jullie op de tekening Bij het graven voor de ondergrondse spoorbaan in Londen, heeft men een ver steende krab gevonden, waarvan men denkt, dat hij meer dan 50 njillio.en jaar oud is. Aardbeving, schipbreuk, brand Zo nu en dan horen wij van vreselijke rampen, natuurverschijnselen of grote on gelukken, waar de kranten vol van staan. We denken met ontzetting aan de arme mensen, die daar onder lijden, die de dood hebben gevonden of die het verlies van ouders en kinderen, van familieleden, man nen en vrouwen te betreuren hebben. Maar meestal is het ver weg en het duurt niet lang, dan dehken wij er niet meer aan. Er gebeurt zo veel, later horen wij er weer eens over en zeggen: „O, ja, dat herinner ik me nog, dat moet vreselijk zijn geweest. Ook uit de geschiedenis zijn verschillen de grote rampen bekend, waar we zo nu en dan nog eens over lezen of van horen vertellen. Een van de verschrikkelijkste verhalen, die ons over aardbevingen bekend zijn, is al heel oud en gaat over de aardbeving op Jamaica in het jaar 1692. In dat oude geschrift staat: .Honderden spleten kwamen plotseling in de aarde en sloten zich dadelijk daarop weer. Even la ter gingen er weer nieuwe spleten open. Cveral waar men om zich heen keek, zag men mensen in de aarde verdwijnen. Maar sommige spleten openden zich daarna weer opnieuw en dezelfde mensen werden vrese lijk gewond, weer naar buiten geslingerd. Vele huizen werden door de grond opge slokt, stenen en bomen vlogen door de lucht. Duizenden mensen zijn hierbij ge dood." Dat was wat de geschiedenis over Jamai ca vertelt. Op een Zondag in November van het jaar 1775 waren de kerken in Lis sabon geheel gevuld. Plotseling werd een onderaards gedreun gehoord, dat tien mi nuten duurde. Ook hier verdwenen in een geweldig-grote aardspleet hele straten met huizen en mensen en al. Een derde en een vierde schok volgden nog, pikzwarte rook wolken kwamen uit de grond en verduis terden de hemel. Duizenden gebouwen, prachtige kerken en paleizen stortten in, duizenden mensen verloren hierbij het le ven. En alsof dat nog niet genoeg was, kwam vlak daarop een reusachtige vloed golf uit de zee, die de stad nog verder ver woestte. Maar niet alleen Lissabon werd geteisterd, de hele Atlantische kust leed onder deze vreselijke natuurverschijnselen. Ook de steden Algeciras, Cadiz en Perez werden geheel verwoest. In Europa kan men zich geen ontzettender natuurramp voorstellen, dan toen in Spanje heeft ge woed. In April 1906 was het in Amerika, dat een hele stad ten offer viel aan een aard beving. Het prachtige San Francisco werd gedeeltelijk door aardschokken en verder voor een groot deel door branden ver woest. Nog twee jaar Jater vond in Europa de ramp van Messina plaats, waarbij deze stad en de hele omliggende streek werden ver woest. Vijftien jaar geleden had een he vige aardbeving in Japan plaats en een van de laatste ernstige gevallen van aard beving, waarbij ook vele mensen om het leven kwamen, was die van Formosa, vijf jaar geleden. Gloeiende wolken bedekken een stad Op het kleine Franse eilandje Martinique moest de stad St. Pierre een verschrikke lijk lot ondefgaan. Vlak achter de stad ligt de berg Mont Pelée, die 1500 M. hoog is. Op Hemelvaartsdag in 1902 kwam er uit die vulkanische berg een wolk, die bestond uit een mengsel van waterdamp, gas en gloeiend stof. Tegelijk kwam er een gewel dig onweder opzetten met een heftige storm. De verzengende hitte die de dampen met zich mee brachten, verkoolden alles en iedereen, slechts weinig mensen, die in ge heel afgesloten kelders konden kruipen, behielden het leven. Uit de berg kwamen stromen gloeiende lava, die alles meesleep ten. In hun angst om te stikken of te ver branden sprongen honderden mensen in de zee, waar zij verdronken of toch nog door de lavastroom achterhaald werden. Met 1500 mensen naar de diepte. Iedereen heeft wel haast gehoord van de endergang van de „Titanic". Het was in 1912, op de achtste April, dat het vreselij ke bericht verspreid werd. dat het Engelse stoomschip de „Titanic", op zijn eerste reis naar Amerika, met 2300 mensen aan boord, was vergaan. Voordat het schip klaar was, stonden de kranten er al vol over. Zo'n prachtige, luxueuze en goed-gebouwde boot was er nog nooit geweest. Vele oekende personen wilden de eerste reis met dat be roemde schip meemaken, ook de directeur Behalve 's nachts en bij mistig weer, konden deze seinen gebruikt worden voor het doörgeven van berichten over lange af ziet. Iedere arm kon vier verschillende standen aannemen: recht overeind, lood recht, schuin naar beneden en neergeklapt, dus onzichtbaar. De mogelijkheden om op deze manier te spreken, zijn niet zo be perkt als het schijnt, want reken het maar na, met deze zes armen is het mogelijk vier duizend zes en negentig „4096" verschillen de tekens te geven. Nogal een aardig aan tal, vinden jullie niet?

Schager Courant | 1938 | | pagina 15