Ons duurdere zout i DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nederland wil welkom wezen 0 Groote belangen 0 op het spel Zal de zuivelindustrie het gelag betalen? Honderden bommen op volkswijken Snelle motorbooten voor de Nederlandsche Marine Vanmiddag defileeren de Schipholtroepen Een moorddadig bombardement in Spanje Ypenburq niet voor Defensie Kerkelijke herdenking van het Regeeringsjubileum De wed. Becker schudt haar hoofd Franco heeft respect voor de Britsche houding! EERBER1CHT r CENTRALE VERWARMING Het geheimzinnige sterf geval te Echteld Laan, Schagen, Tel. 20. ZATERDAG 2 JULI 1938. 81e Jaargang. No. 10611. rfe« NV. Uitg.-Mij: „Holland. Noorderkwartier" Heden is de nieuwe zoutconventie ln werking getreden, en dit Is, even als haar totstandkoming trouwens, met de noodige wrijving gepaard ge gaan. De Regeering had voorgeschre ven, dat de directeur van het groot ste zoutziederijbedrijf voorzitter der Zoutconventie zou worden. Ir. 6. de Haas, directeur der Koninklijke Ne- derlandsche Zoutziederij, welke be drijf zich, zooals bekend, gekant heeft tegen de zoutconventie, heeft echter, (zooals wij gisteren reeds me dedeelden) verklaard op het voor zitterschap geen prijs te stellen, wes halve de directeur van het bedrijf, dat in grootte op de K.N.Z. volgt, dr. R. L. Sinnige van de Zoutziederij Kolff en Vis tot voorzitter werd ge kozen. De omstandigheden, waaronder de nieu we zoutconventie haar werkzaamheden aan vangt geven weinig reden tot optimisme. Zoo is Dr. Sinnige weinig te spreken over het feit, dat men ten aanzien van fcijn be noeming tot voorzitter, van een verkiezing spreekt. Dit punt. is echter van weinig be lang. Van meer beteekenis is de vraag, wat de practische gevolgen van het optreden der zoutconventie zijn. Groote belangen op het spel. In de eerste plaats dringt zich dan de vraag op of het zout duurder, wordt. Er staan hierbij zeer groote belangen op het spel, want het gaat niet om de betrekkelijk geringe hoe veelheden, die de huisvrouw ge bruikt, maar ook om de aanzienlijke kwantiteiten, welke de industrie noo^ dig heeft. De grootste afnemers van de zoutzieders zijn de zuivelfabrie ken en voor deze industrie is de zoutprijs dus wel degelijk van be lang. Welnu, het tastbare resultaat van het optreden der zoutconventie is, dat de zoutprijzen ongeveer 30 pet. zullen stijgen. Deze verhooging lijikt op het eerste gezicht bijzonder groot, maar men dient daaihij niet uit het oog te verliezen, dat het hui- VERRE OOSTEN. Swatau uit de lucht gebombar deerd. Groot aantal dooden en gewonden. Japan waardeert de goede bedoelingen van den Paus. Negen Japansche vliegtuigen heb ben anderhalf uur lang Swatau ge bombardeerd en daarbij groote ver woestingen aangericht. Er moeten veel dooden en gewonden zijn. Hon derden bommen zijn neergekomen op de woonwijk. Tot de slachtoffers be- hooren vele vrouwen en kinderen. Naar het Chineesche Telegraafagentschap iheldt, wordt steeds feller gestreden bij Tsingsjanpa op verscheidene kilometers ten noorden van Matang, na de landing van Japansche troepen daar op Dinsdagmiddag. De Chineezen vielen onmiddellijk deze troe pen aan om een tijdelijke Japansche drei- K'nj? in de richting van Taihoem ongeveer k.m. van Hoepeh af te weren. De Chineezen hebben twee strategische Pinten, die in Japansche handen waren, "'oensdag heroverd na bloedige gevechten, baarbij tweeduizend man Japansche troe- Pcn uiteengeslagen werden ten Westen van hensjan 40 K.M. ten noordoosten van Tai- hoe. «tusschen heeft een Chineesche colonne ®an plotselingen aanval ondernomen, Don- "Wjgïüorgen, op Anking, waarbij zv er in slaagde door te dringen tot de buiten wij- I Ken der stad. Ondanks een krachtig bom bardement van de Japansche artillerie, handhaafden de Chineezen hun offensief. Jn Noord-China laat de guerilla den Ja- panschen troepen geen rust. Onvermoeid vallen de guerillabenden de Japanneezen ®an langs de grenzen van Hopei, Tsjahar, Sjansi.. dige prijsniveau abnormaal was. Alle zout- ziedersbedrijven werkten met verlies. Zoo moordend was de concurrentie in den laat- sten tijd, dat pakken zout van 24 Kg., waarop 72 cents accijns betaald moet wor den, verkocht werden voor... 58 cents. Een verlies van 14 cents dus alleen al op de accijns, waarbij het zout zelve en de ver pakking nog niet gerekend is! Deze toestand was abnormaal. Hij is een gevolg geweest van de liquidatie der vorige Zoutconventie. Vergelijkt men de prijzen van thans met die van een jaar ge leden, toen de eerste zoutconventie nog wenkte, dan ziet men, dat de huidige prij zen lager zijn dan de oude. Een andere vraag is echter, of de prijzen niet kunstmatig hoog gehouden worden. De Nederlandsche bodem is rijk aan zout en de zoutmijn te Overijsel kan ons land gemakkelijk vele jaren van zout voorzien, terwijl voorts de exportmogelijkheden groot zijn. De zoutconventie treedt regelend op ten aanzien van de prijzen en de hoeveelheden van het zout. Zij schrijft bindende inkoops prijzen voor grossiers en winkeliers voor en deze zijn zoo gesteld, dat ook de zout zieders, die het zout uit het buitenland betrekken, kunnen concurreeren. De Kon. Nederlandsche Zoutziederij wint haar zout echter zelve uit de enorme voorraden tus- schen Boe'kelo en Hengelo. Zij kan daar door goe'dkooper zijn dan de concurreeren- de bedrijven, want het winnen van zout geschiedt vrij eenvoudig en aan den Staat is de K.N.Z. slechts dividend schuldig van de 150 aandeelen, welke de Staat in haar bedrijf heeft. De Regeering heeft thans ingegrepen. Zij heeft de importeerende zoutzieders de hand boven het hoofd gehouden ten koste van de eigen zoutindustrie te Boekelo. Het zoutziedersbedrijf is gesaneerd, maar het is de vraag, of dit geschied is op een wijze, die economisch verantwoord Zij moeten de bij oefeningen af geschoten torpedo's in zee op sporen. Gisteren zijn, naar de Tel. meldt, op de reede van Southampton proefvaarten gehou den met een snelle motorboot, die bij oefe ningen afgeschoten torpedo's opspoort. De boot is bestemd voor de Nederlandsche mari ne en is ontworpen door Hubert Scott Pai ne, een racebootbouwer. De British Power Boat Comp. te Hythe nabij Southampton heeft het vaartuig gebouwd. Met deze boot, die een snelheid van ruim 70 K.M. per uur kan ontwikkelen, worden de torpedo's, die bij de oefeningen worden afgevuurd, ge volgd, waarna de plaats, waar de torpedo- baan eindigt en. de torpedo blijft drijven, gemakkelijk kan worden gevonden. De boot zal morgen naar Nederland vertrekken Het is de eerste van de serie van dertig, die, gelijk bekend, aan de Nederlandsche marine zal worden afgeleverd. Grootsche demonstratie. Hedenmiddag zal de door het comité „S. O.S.-Schiphol" georganiseerde grootsche de monstratie tot behoud van de Amsterdam- sche luchthaven op bet terrein van Schip hol plaats hebben. Niet minder dan 20.000 menschen worden uit de hoofdstad en om geving verwacht; met muziek en vaan dels zal de enorme stoet naar het vliegveld optrekken, waar 500 autoriteiten en genoo- digden het défilé der „Schiphol-troepen" zullen gadeslaan! Door tal van sprekers worden de belan gen van de bedreigde luchthaven verdedigd en het lied „wij willen Schiphol houden", door Bob Scholte gedicht, zal zeker door de menigte uit volle borst gezongen wor den Naar wij vernemen hebben B. en W. van Amsterdam besloten dat op alle parkeerter reinen van „Schiphol" voor deze demon stratie geen parkeergelden zullen worden geheven noch voor rijwielen, noch voor auto's noch voor autobussen. Een en ander met het oog op een vlot ver loop van het verkeer. Rechtschen maken vorderingen. De stad Balalona, feitelijk een Noordelijke voorstad van Barcelona, heeft gisteren een bombardement ondergaan, dat mogelijk het meest moorddadige is geweest, dat zich tot nu toe in Spanje heeft voorge daan. Volgens de laatste berichten zou den er 60 dooden en- honderd ge wonden zijn. Tien Savoia-toestellen, verdeeld over twee groepen van elk 5 vliegtuigen, vlogen boven de stad. Tegen tien uur heef/ een groep bo ven de binnenstad gekruist en een vijftiental bommen uitgeworpen. De schade is belangrijk. De andere groep heeft een arbeiderswijk gebombar deerd en 70 bommen uitgeworpen. Zestig huizen zijn beschadigd. Voorts hebben eenige vliegtuigen van geringe hoogte mitraillenrvnur gericht op La Rambla. Ook ziin de benzinereservoirs van La Campsa getroffen. Vijf tankwagens, die benzine aanvoerden werden geraakt. Twee werden vernietigd. Een chauffeur vond hierbij den dood. Wat de situatie aan de fronten betreft, kan worden medegedeeld, dat de recht schen Bechi hebben ingenomen. In de provincie Castellon is weer hevig gevochten. Een op groote schaal ingezette aanval der Franco-troepen, schijnt geen resultaat te hebben gehad. Een regeerings- bericht zegt, dat de regeeringstroepen in den sector van Puebla de Valverde een heuvel ten zuiden van Muela hebben her overd. In het gebied van Ribesalbes wer den verscheidene stellingen bezet. In het legerbericht wordt voorts de verovering van Bechi en la Gorreta door de rechtschen toegegeven. Alleen lid der bombardements commissie in Spanje, als beide partijen de commissie erkennen. Londen vreest afstel! De Regeeringspersdienst meldt: Naar reeds in de pers werd gepu bliceerd, heeft de Engelsche regee ring bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn zich met de re geeringen van Groot-Brittannië, Noorwegen en Zweden te doen verte genwoordigen in een commissie van waarnemers, die naar Spanje zou worden uitgezonden om rapport uit te brengen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regéering heeft hierop Dinsdag 28 Juni j.1. geant woord, dat zij tot medewerking alleen bereid ware, indien het ver zoek van de beide betrokken partijen kwam. Nederland wil dus zeker weten, dat het als arbiter welkom is. Wij deelden reeds mede, dat de commissie zal hebben uit te maken of eventueele luchtaanvallen al of niet door de nabijheid van militaire doelen gerechtvaardigd kunnen worden geacht. Uitstel of afstel? De voorwaarde, die Nederland gesteld heeft voor het zitting nemen in de commis sie, die een onderzoek zal moeten instellen in de in Spanje gebombardeerde plaatsen, wordt te Londen aldus opgevat, dat de vorming dier commissie daardoor pro blematiek wordt, of op zijn minst vertraagd zal worden. Al lijdt het weinigtwijfel,dat Barcelona aan deze voorwaarde tegemoet zal komen, het lijkt volgens parlementaire krin gen minder zeker, dat Burgos een gelijke hou ding zal aannemen, aangezien het van op vatting zou zijn, dat het, zich slechts kan richten tot die landen, die in feite, zoo al niet in rechten, de rechtsche regeering in Spanje hebben erkend. Naar wij vernemen, zijn de onderhande lingen, welke tusschen de exploitatie-Maat schappij Ypenburg en bet departement van Defensie werden gevoerd over de overname van het vliegveld Ypenbnrg, thans zonder resultaat beëindigd, aangezien voor het vliegveld inmiddels een oplossing is gevon den, waarbij het geheel op dezelfde wijze als tot dusver geëxploiteerd zal kunnen worden met instandhouding van de thans bestaan de exploitatie-maatschappij. Naar wij vernemen, is het vliegveld door ir. J. E. F. de Kok, directeur der Kon. Pe- troleummaatschappij, gekocht. Het Kabinet richt zich tot de kerken Het kabinet heeft het volgend schrijven gezonden aan de Kerken in ons land: 's-Gravenhage, 17 Juni 1938. Het aanstaand jubileum van Hare Majesteit de Koningin stoant tot ootmoedige erkentelijkheid. De Regeering zou het op prijs stel len, indien op 5 September e.k. de Kerkgenootschappen aanleiding konden vinden deze heugelijke ge beurtenis plechtig kerkelijk te ge denken. De Minister van Staat, Voorzitter van den Raad var Ministers, (w.g.) H. COLIJN. Scherp requisitoir van den advo caat-generaal. In het proces tegen de wed. Bec ker, heeft de advocaat-generaal gis termiddag een begin gemaakt met zijn requisitoir. Zeer terneergeslagen en doodsbleek volgde de beklaagde woord voor woord het felle requisi toir, waarbij zij sommige passages met ontkennend hoofdschudden be geleidde. De advocaat-generaal trachtte te bewijzen dat mevr. Becker aan den oorsprong staat van de ziekte, die elf personen ten grave heeft gesleept. Hij steunt zijn beschuldigin gen krachtig op het feit, dat de Wed. Bec ker in haar bezit zeventien flesschen digi- taline heeft gehad, zonder dat zij daar ooit een droppel van heeft behoeven te gebrui ken. Telkenmale vraagt de advocaat-gene raal de beklaagde het gebruik der digita- line te rechtvaardigen op andere wijze dan met de bewering, dat zij het gif verkocht heeft aan mevrouw Daumens, een perso nage, waarvan men nooit een spoor gevon den heeft en die trouwens nooit heeft be staan. In de zitting van heden zal de advocaat- generaal zijn requisitoir beëindigen. Hij zal alles doen om te voorko men dat Britsche schepen wor den getroffen. Naar blijkt doet Franco in zijn ant woord aan Engeland opnieuw het aanbod Almeria te nentraliseeren zonder daaraan een nienw voorstel te verbinden. Volgens diplomatieke kringen be gint Franco zijn antwoord met uit drukking te geven aan zijn diepe waardeering voor de Britsche hou ding en betoogt de rechtsche regee ring, dat de aanvallen op Britsche schepen in de havens der Spaansche republikeinen niet weloverwogen wa ren. Zij rechtvaardigt deze bewering met de onmogelijkheid de nationaliteit te erkennen van ieder sohip, dat in een haven voor an ker ligt, wegens de groote hoogte waarvan deze aanvallen worden uitgevoerd. Zij houdt de wettigheid dezer aanvallen staande daar de redering in deze havens oorlogsindus trieën heeft gevestigd en munitieopslag- p'aatsen heeft ingericht, waardoor de doe len een militair karakter hebben gekregen. De door de nationalistische bombarde menten veroorzaakte ontploffing leveren volgens de medeeeling van Barcelona het bewijs van het bestaan van deze munitie opslagplaatsen. Voorts wordt te kennen gegeven, dat de aangevallen schepen voor het meerendeel contrabande vervoerden en de Britsche nationaliteit hadden geüsur peerd". Ten einde evenwel tegemoet te komen aan de Britsche wenschen herinnert de rechtsche regeering aan haar vroeger aan bod, dat beoogt een veiligheidszdne in te stellen in het zuidelijk gedeelte van het gebied der republikeinen. Almeria wordt opnieuw voorgesteld als beantwoordende aan alle eischen, Dat brengt een neutrale controle met zich mede. Men wijst in diplomatieke kringen op het vriendschappelijke karakter van de Dit nummer bevat 16 pagina's DB BILT SEINT» Verwachting: Zwakke verander lijke wind, meest zwaar be wolkt met mogelijk eenige regen en kans op onweer Iets warmer. Verdere vooruitzichten: Onzekei DE DOOR ONS GELE VERD WORDENDE TEGENWAARDE IS GROOTER DAN DE AANSCHAFFINGS PRIJS LAAT VERON DERSTELLEN. TECHN. BUREAU TT TECHN. BUREAU DE V R I E S ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 2197—3897 44504 mededeeling van Franco. Bovendien wordt er in gezegd, dat alles zal worden gedaan om voor het vervolg te voorkomen, dat Britsche schepen zouden worden getroffen. De regeering van Burgos behoudt aich echter het recht voor militaire doelen te bomlbardeeren. Waarom het lijk met een touw aan de deurknop bevestigd was. Sterke verdenking tegen den ge arresteerden werklooze. Met betrekking tot het vermoede lijk geval van roofmoord te Ech teld (zie elders in dit blad) ver neemt het Hdbld. nader, dat de ver dachte, die nog steeds in het arres tantenlokaal te Lienden is opgeslo ten, met groote stelligheid blijft ont kennen de 43-jarige mej. Van Hat- tum te hebben gedood. De man was, zooals wij hebben gemeld, sinds geruimen tijd werkloos. In Echteld wordt hij gekenschetst als iemand, die lie ver lui dan moe is. Bepaald ongunstig stond hij overigens niet aangeschreven. De dorps bewoners achten hem zeker niet tot een zoo gruwelijk misdrijf, als waarvan hij thans yerdacht wordt, in staat. Evenwel zijn de aanwijzingen zeer. sterk tegen hem. De vrouw is tusschen 's middags één uur en half vijf om het leven gekomen. Haar broers waren toen naar het land gegaan om dit te bewerken. Toen zij tegen half vijf thuiskwamen om brood te eten, deden zij de vreeselijke ontdekking. De politie meent, dat Indien de vrouw werkelijk vermoord is, waar aan zij overigens haast niet twijfelt, dat de dader haar eerst met een touw gewurgd heeft en toen het lijk aan de deurknop heeft gebonden om den indruk van zelfmoord te wekken. Gezien het feit, dat de deurknop ternauwernood een meter van den grond verwijderd was en ook aan de ligging van het lichaam meende men zelfmoord al aanstonds te moeten venverpen. Verdachte nam het er van! Eerst toen de politie er in het begin van deze week kennis van kreeg, dat de ver dachte op nogal royale wijze in het huwe lijk was getreden, en zij hoorde van zijn pogingen om een woonwagen te koopen, vatte zij verdenking tegen hem op. Ook kon de verdachte geen steekhoudend alibi op geven. Het parket stelt ter plaatse een onderzoek in. Het lijk wordt opgegraven. Waarschijnlijk zal het lijk van de vrouw, dat inmiddels reeds ter aarde is besteld, worden opgegraven ten einde e rsectie op te verrichten, om zoo mogelijk de doodsoorzaak nauwkeurig vast te stellen. In het dorpje Echteld. waar sinds menschenheugenis een zoo ernstig misdrijf niet is voorgekomen, heeft het gebeürde groote ontroering ge wekt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1