m door nauwe straatjes Bij „zware jongens Trage buffels schommelen Van dief tot op bezoek Staatsvijand nr. I Derde bied «ONGELOOFLIJKE VERKEERSTOESTAND EN IN BELGRADO. „Wij zijn geen zigeuners, maar Serven Joegoslaaf met aap. De wereld draait maar steeds ver der en wordt hoe langer hoe misera beler, lijkt me. Vroeger, toen ik nog een kind was, groeide 't koren me ver boven 't hoofd en nu komt 't nog maar nauwelijks tot m'n knieën; en vroeger, toen ik nog een H.B.S.'er was, keek ik ook vol ontzag op naar alles wat ik volgens de regelen der wetenschap behoorde te weten; maar dat blijkt*nu later, in de praktijk van 't leven ook heelemaal niet zoo veel bijzonders te zijn. Ik heb b.v. herinnering aan bladzijden-lange paragrafen aardrijkskunde; en als ik nu op reis wil en vol verwachting het bewuste boek pak, dan staan er over het betreffende land altijd maar een paar oppervlakkige zinne tjes in, met tot slot een stompzinni ge opsomming van wat plaatsna- j men. Nee, m'n eerbied voor het mid- delbaar onderwijs is met de jaren niet gegroeid. En toch ben ik" nu van plan, zelf ook een kort overzicht te geven van Joegoslavië, maar dan op mijn manier, Hoe de Joegoslaven aan hnn be schaving komen. Ik zou dan moeten beginnen met de vor ming der aardkorst ter plaatse, maar geolo gie interesseert bijna niemand, dus dat laat ik alvast vrijmoediglijk achterwege en be gin zoo pl.m. 600 jaar na Chr., toen dat al les al in orde was en de Slaven naar den Balkan kwamen en er zich toelegden op landbouw en veeteelt in het algemeen en op knoflookteelt en varkensfokken in het bijzonder. Volgens de geschiedschrijvers had dit beroep een veredelenden invloed op de ontwikkeling der Slaven en tenslotte waren ze zóó beschaafd, dat ze zich tot leider een Prins kozen, een zgn. „Knez". De naburige landen waren echter nóg beschaafder en eigenden zich groote stukken van het nieu we rijk toe. Bovendien kwamen in 1371 toen nog de Turken en speelden 500 jaar in het Slavische land de baas en zoo groeiden de Zuid-Slaven, hoewel kinderen uit één ge zin, heel verschillend op. De Slowenen kwa men onder Germaanschen invloed en leer den het oude Gotische schrift. De Kroaten leefden op de grens tussohen het morgen en avondland en schreven Latijnsoh. De Serven keerden onder de Turken het gezicht naar Byzantium en hadden eigen schrift tekens. Ook werd de oude stam nu naar godsdienst verdeeld in Roomsch Katholie ken, Grieksch Katholieken en Mohammeda nen en doordat ze verschillende meesters dienden, moesten ze zelfs in meerdere oor logen tegen elkaar vechten. In 't begin van de 19e eeuw maakte Noord- Servië zich vrij van de Turken. Langzamer hand begonnen tóen alle Slaven er zich van bewust te worden, dat ze broeders waren en dus eigenlijk bij elkaar hoorden. Ze ontdek ten. dat er 3 namen waren voor eenzelfde volk, want dat ze. ondanks hun ongelijk Schrift, precies dezelfde taal spraken en dat toch ook het verschil in godsdienst niets veranderde aan hun stamverwantschap, Vant dat b.v. een Mohammedaansche Slaaf flog geen Turk was. Vanaf dien tijd zijn wij jn het Noorden den Balkan „de Heksenke tel van Europa" gaan noemen, waarin het borrelde en bmischte; want wat nu in Duitschland bijna als iets heiligs wordt be schouwd, rekenden wij toen de Zuid-Slaven als iets onfatsoenlijks aan. De Slaven bobben zich daar echter niet aan gestoord on nadat eerst gedurig kleine groepen vruchteloos pogingen tot vrij-worden de- (|on, waren ze in 1909 zoover, dat ze samen eon programma opmaakten, waarhij als einddoel werd gesteld: de vereen iging van alle Zuid-Slaven, zonder onderscheid te niaken tussohen verschil in naam, geloof» Onze reiscorrespondente is van Belgrado in Skoplje, de hoofdstad van Zuid-Servië, aangekomen. Zij vindt daar de grootst mogelijke tegenstellingen: Oostersche schil derachtigheid naast modern-Euro- peesche zakelijkheid; zij vertelt ons van haar tocht door de armoedig ste buurten en de voornaamste villaparken. De Muzelmannen wekt zij uit hun slaap om een moskee te kunnen bezichtigen en nog hon derd andere dingen beleeft zij in dit land met zijn zeker niet-alle- daagsche historie. recht of dialect. En nu, na den wereldoor log, zijn ze inderdaad samen in één Ko ninkrijk, waarbij ook Dalmatië en het vroe ger zelfstandige Montenegro zijn aangeslo ten. Géén Luilekkerland. Maar natuurlijk' ging het niet zoo vlug en vlot om alles in korten tijd te ordenen en goed te regelen. Het was, vertelde me iemand, geen rijstebrijberg van moeilijkhe den, waar men zich door heen had ge werkt en evenmin kwam men meteen in Luilekkerland. Men had b.v. rekening te houden met vele vormen van recht en be zit, waarop Germanen, Romeinen en Tur ken invloed hadden uitgeoefend; in Herze- gowina was nagenoeg de geheele bevolking analphabeet; in Zuid-Servië had onder de Turken de cultuur 500 jaar stilgestaan; en vóór men aan de toekomst kon gaan bou wen, moest eerst hersteld worden wat in den oorlog was verwoest. Alleen Servië bv., verloor van 19141918, mede door hon gersnood en besmettelijke ziekten, ^4 van zijn bevolking. We mogen daarom ook niet f.e gauw oordcelen, wanneer naar onze Wes- tersche begrippen er nog wel eens iets in den jongen Staat ontbreekt. Daar moet je aan wennen.... Het was voor mij niet gemakkelijk om spoedig een goed begrip van dit samenge stelde land te krijgen. Ik was 12 dagen in Belgrado geweest, om wat wijsheid uit boe ken te putten, maar toen wilde ik verder trekken, om liever met eigen oogen de wer kelijkheid te gaan zien. Ik had trouwens ook genoeg van de hoofdstad. Misschien kwam het nog door deneersten, slechten indruk, maar mij is de stad niet sympathiek geworden. Ze is niet bepaald leelijk, maar ook niet mooi; vrij karakterloos en heel erg vies. Zelfs in de voornaamste restaurants vind je vette vingergrepen op de stoelleu- Alles toetert In Joegoslavië; niet alleen de. auto's, maar ook de rijtui gen en ook de fietsen, zoodat ik eerst schrik op schrik kreeg en om dat ook nog niemand op de hoeken een hand uitstak, was ik op de drukke kruispunten gewoonlijk ra deloos, tot ik ontdekte, dat men met die ellendige toet-dingen óók z'n richting aangeeft. Éénmaal blazen beteekent: rechtdoor; tweemaal bak boord en drie maal: stuurboord, 't Zou nu alleen nog prettig zijn, als ieder zich daar ook aan hield, maar in de praktijk gaat men er meer uit van het standpunt: „Maak dat je er gauw tusschendoor komt!" Mooie kindertjes- Om nu echter ook iets goeds van Belgrado te zeggen: de kinderen zijn er schattig. En gelachtig mooi en met allerliefste manier tjes. Ik zat vaak bij den zandbak in één der vele parkjes, om ze te zien spelen. Verder zijn de bewoners van de hoofdstad zéér ijve rig. 's Morgens prompt half 3 begonnen de groente- en vrachtwagens al weer onder m'n ramen over de kinderkopjes te kletteren; om 5 uur kwamen de venters met hun heesch- geschreeuwde kelen en om 6 uur was de stad zoo wakker en levendig als bij ons een stad om 9 uur,' zoodat ik tegen wil en dank wel matuieus mee moest zijn. In de Zuid-Servische hoofdstad. Toch was ik blij toen ik op een avond Bel grado kon verlaten. Er bleken geriefelijke 3e klas slaapwagens naar het Zuiden te loopen en zoo vond ik mezelf 's morgens terug in Skoplje, de hoofdstad van Zuid-Servië. Toen ik het station uitwandelde, heb ik werkelijk een moment gedacht, dat de machinist zich vergist moest hebben en dat we Joegoslavië al ver achter ons hadden en ergens midden in de Oriënt'waren gestopt. Het was ont zettend heet en in de zenderende lucht sta ken tientallen slanke, witte minarets omt hoog. Op den voorgrond, in de schaduw van bouwval lige huisjes, dommelden ezeltjes met de kop pen tegen elkaar. Op het trottoir lagen sla pende mannen en zaten gehurkte Turken te redeneeren; trage, zwarte buffels schom melden door de nauwe straatjes; toen ik verder wandelde ontmoette ik vrouwen in gebloemde harembroeken en zelfs gesluierde vrouwen, die den indruk geven alsof ze ach terste-voor loopen. Toch bleek dit inderdaad Skoplje te zijn, waar voor 20 jaar de Tur ken nog heerschten en deze stad is er nu een voorbeeld van wat de nieuwe Staat al heeft gedaan en wat er nog voor haar te doen valt. Want midden in de stad zijn reeds nieuwe, groote scholen gebouwd, bankgebou wen, restaurants en een theater en daar vind je ook de moderne villawijken en een bijzonder mooi park. Maar als je over de Vardabrug wandelt, dan kom je in de oude Turksche wijk, waar de vele open werkplaatsjes zijn van schoenma kers, shleden, barbiers, enz. Daar krioelt het van menschen in de slecht geplaveide straatjes, die zóó raar dooreengehaspeld zijn, dat je meteen ieder gevoel voor richting verliest. Het geheel is nog Turkscher dan Turkije zelf, waar de fez en de sluier reeds streng verboden zijn. De regeering heeft hier met de vreemde volksgroepen veel moderatie gebruikt, om Het Is een kijkje waard! In de onmiddellijke nabijheid van het gerechtshof verheft zich in Washington het duistere gebouw van de „Federal Bureau of Investi- gation", den bond van het crimineele onderzoek in Washington. Eerst na een zeer nauwgezette controle op de persoon en slechts op grond van een speciale vergunning van het ministerie van Justitie, kan men dit instituut binnentre den. In het portaal zijn tallooze bronzen plaquettes aangebracht, ter gedachtenis aan allen, die in den zwaren strijd van politie tegen het misdadigersgilde gevallen zijn. Het eerstvolgende vertrek, dat wij nu betreden, is geheel gewijd aan staatsvijand nr, 1, welke eer van tijd TWINTIG MILLIOEN MISDADIGERSFOTO'S LIGGEN TE WACH TEN. Wat heeft Mariene Dietridh nu met de Amerikaansclhe misdadigers te maken, waar op onderstaand artikel be trekking heeft? Wèl, het po litiemuseum te Washington bevat onder de verzameling vingerafdrukken van bekende persoonlijkheden, óók vinger afdrukken van Mariene! De filmsterren zijn namelijk be geerde objecten voor de kid nappers en alle gegevens over de acteurs en actrices, die bij de onderwereld op de zwarte lijst staan, kunnen de recherche uitstekend te pas k omen- tot tijd aan verschillende misdadi gers van groot kaliber bewezen wordt. Zijn portret en zijn levensbe schrijving, alsmede een opgave van zijn strafbare daden, zijn uitgestald in een groote vitrine, die opgesteld is in het midden van het vertrek. Langs de wanden zijn in kleinere vitrines kleedingstukken, foto's en wapens van vroegere staatsvijanden tentoongesteld. In de schrijn van den bandiet John Dillinger worden behalve zijn wapens, het kogelvrije vest, en zijn machinegeweer, ook die dingen bewaard, die hij bij zich droeg, op het oogenblik, dat hij on schadelijk gemaakt werd, te weten: een foto van zijn vriendin, een ge broken bril en een half opgerookte sigaret» Zaterdag 2 Juli 1938 ze niet tegen zich te krijgen, maar langza merhand zal ze toch in moeten grijpen in dit wrakke, vervallen zoodje, waar steeds heel groote gezinnen in heel kleine kamer tjes wonen, onder de meest on-hygigiënische omstandigheden, zoodat de tuberculose en andere volksziekten er welig tieren. Ik wek de Muzelmannen. In dezen hoek heb ik ook meerdere mos keeën bezichtigd en verkreeg daarin ten slotte eenige vaardigheid, wat ook wel noo- dig is. Je moet n.1. steeds beginnen, met een keur-collectie Muzelmannen wakker te schud den, die voor het gebouw liggen te slapen, totdat je den man met den sleutel treft. Al len die in hun dutje zijn gestoord, gaan dan nieuwsgierig mee naar binnen, terwijl de rest in zalige onwetendheid verder slaapt. In het voorportaal is er eenige stagnatie, omdat ieder zijn schoenen moet uittrekken. Soms staan daar sloffen en als vreemdeling mag je die dan over je eigen schoenen aan- Dillinger werd bij zijn arrestatie doodge schoten. Lange vingers... In' een volgend vertrek bevinden zich de vingerafdrukken van de Amerikaansche misdadigers en die van de beruchtste in brekers der geheele wereld. Voornamelijk van internationale oplichters, muntverval- schers, handelaars in verdoovende midde len, hoteldieven en smokkelaars. Hier wor den twintig millioen kaarten bewaard, die vingerafdrukken en verscheidene foto's van de misdadigers toonen. Men onderscheidt hier negen verschillende typen. Onder deze 20.000.000 kaarten is niet één afdruk, die volkomen gelijk is aan een andere. Tot welke groep behoort deae misdadiger? Wordt door een politiebureau tn de U.S. A. een misdadiger gearresteerd, dan wordt zijn foto, vergezeld van de vingerafdrukken terstond naar Washington gezonden en daar wordt door een bepaald raster be paald tot welke groep deze misdadiger be hoort, Heeft het politiemuseum, te Was hington reeds een dergelijken vingeraf druk, dan wordt terstond de politie op de hoogte gesteld van de beschrijving van de zen misdadiger. Daaraan wordt bovendien een uittreksel uit het strafregister ge voegd, benevens een afschrift van de ver zoeken tot arrestatie, die dikwijls door ver schillende misdaden meer dan een zijn en van verschillende instantie. Om geen on- noodigen tijd te verliezen, legt men de kaarten onder een ponsmachine, die al naar gelang de ontdekte bijzonderheden er een bijzonderen stans in aanbrengt. De kaart zelf wordt daarna in een kaartsy steem ondergebracht. Röntgenstralen doen hun werk. In het technisch bureau worden door middel van röntgenstralen werktuigen, kleedingstukken en dergelijke van de mis dadigers onderzocht. Daaraan is nog een wapentechnisch instituut verbonden, waar alle soorten geschut geregistreerd staan. Een andere centrale inrichting is het che mische laboratorium, waar de samenstel ling van de onmogelijkste stoffen onder zocht wordt. Zoo is bijv. de onwaarschijn lijk kleine hoeveelheid van 1/300.000 gram bloed voldoende om te kunnen vaststel len van welke type het is en welke eigen schappen het heeft. Verder is hier even eens een verzameling maskers onderge bracht, die behalve de doodenmaskers van bekende misdadigers ook de maskers van beruchte bandieten, bevat, die ip hechte- doen en zoo naar binnen gaan; maar aijn er geen sloffen, dan blijft je niets andere ovpF dan om blootsvoets de kerk binnen te wande- len, wat je een wonderlijke gewaarwording bezorgt. Natuurlijk heb je dan een gat in je kous, wantin de glij- en struikel straten, hier heb je altijd gaten in je kous. De eerste keer heb ik me daar vreeselijk voor gegeneerd, maar toen ik even naar de mannen keek, die me als schaduwen volgden, en die met een zekere fierheid 2 zwarte hielen en 10 zwarte teenen der menschheid toonden, voel de ik me weer netjes aangedaan. Meubilair, ontbreekt in de moskee. De hooge koepel en de wanden zijn met een enkel motief be schilderd. Aan den eenen wand is een hooge preekstoel en daarnaast in de muur een soort nis. Boven den ingang bevindt zich de galerij waar één dag in het jaar de vrou wen mogen komen. De grond is bedekt met tapijten; hier zijn dat soms producten van Joegoslavisch weefwerk, die ook al mooi zijn, maar gewoonlijk liggen er prachtige oude Oostersche kleeden. Het geheele interieur is rustig en stemmingsvol en wel een tegenstel ling met de krotten waarin de geloovigen zelf wonen. In de Zigeuner wfyk. Aan den buitenkant van Skoplje ie nóg een woningprobleem, n.1. de zigeunerwijk, waar vele bruine kindertjes stoeien en de ouderen lachend en muciseerend, onbekom merd op hun rug liggen, want ondanks het ellendige bestaan in dezen hoek, is het leven er blij en zorgeloos. Maar de stad maakt zich wèl zorgen over zulke toestan den. Toen ik er eens met een kennis door kwam, zei deze met een zucht: „Ja, en hier is nog een moeilijke opgave voor Joegosla vië, onze zigeuners", maar toen riep een jongen ons na: „Wij zijn geen zigeuners, wij zijn Serven" en de zuclit maakte plaats voor een glimlach, want de Joegoslaven voelen zich heel gelukkig, dat ze nu hun eigen land hebben en wanneer dergelijke volks groepen een blijk geven, dat ze daarin ook te vreden zijn, doet hun dat altijd goed. Voorbij het zigeunerkwartier is het Fran- sche oorlogskerkhof, dat als alle oorlogskerk hoven aangrijpend is in zijn eenvoud van honderden paaltjes naast elkaar, waarop een simpele naam staat en „Mort pour la Fran- ce" (gestorven voor Frankrijk). In deze om geving zijn 60.000 mannen gesneuveld. De herinnering aan den wereldoorlog, die al be gint te verflauwen, komt op zoo'n kerkhof plotseling weer veel dichter bij. M. T. BOEK EL. nis zijn, daar deze maskers een veel beter indruk geven dan de beste foto vermag. Deze maatregel krijgt te meer "waarde, nu tegenwoordig de mo derne misdadigers zich door kosroe- tische chirurgie het gezicht lateni veranderen en door de inwerking van zuren de lijnen in de handen laten wegteren. Het geheele hoofd kan natuurlijk nooit veranderd wor den en ingeval de misdadigers der gelijke methoden hebben toegepast, werpt het maskerinstituut zijn vruchten af. Verder dient nog vermeld te worden, dat zich hier ook een verzameling bevindt van speciale vingerafdrukken van alle politie mannen van Amerika evenals van alle Amerikanen, die een openbare functie ver vullen en daarom voor de beruchte kid nappers begeerde objecten zijn. Tot deze „verzamelden*' behooren o.a. de voormannen der industrie en bankiers, evenals een heele reeks lievelingen van het filmpu bliek, als Greta Garbo, Shirley Temple, Robert Taylor, Mariene Dietrich, enz. DE VANGST VALT TEGEN ningen; om van de tafellfleedjes ter de een voudige café's maar niet te spreken. Alle menschen spuwen op straat en schijnen ver der bezwaar te hebben tegen een zakdoek. Met het verkeer had ik ook gedurig ruzie.

Schager Courant | 1938 | | pagina 9