»e landbouw blijft op steun aangewezen q Géén meestbepnstigings- clausule voor Sir Beterding? DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Alkmaarsche gevangen- Ibewaarder gearresteerd Hankau mag niet vallen tingci en Nieuwe heffingen verwacht Frankrijk bezet een eiland Laan, Schagen, Tel. 20. doorjgD^G 5 JULI 1938, 81e Jaar0an0- 10613. ha™'" Je, H.V..llitg.-Mir. „Eollonds Noorderkwartier" direi aclminij Staats] te Li s het H niet 3 Had Z-S- b) het a| t wordi rsoncel tornt, wordt t enkel illen )mtren nu en in we zijn l, zich kiring het t< De n de an, 2 v| eluki fclub mous rond NOC GEEN AFSCHAFFING VASTE LASTEN VAN DEN TUINBOUW. Crisismaatregelen voorloopig niet ingeperkt. Nederland neme geen initiatief tot devaluatie. t Het is een zeer pessimistisch geluid, dat wij op een gisteren gehouden persconferentie met het College der Re geeringscommissarissen, over den Nederlandschen land- Louw vernamen. De toestand van onzen landbouw is niet rooskleurig, zeide mr. dr. A. A. van Rhijn, voorzitter van het college, die de besprekingen leidde. Nieuwe offers zul len wellicht van ons volk worden gevraagd, om de boeren te steunen! Aan inperking van de landbouwcrisismaat regelen kunnen wij voorloopig niet denken! De Regeering erkent echter, dat het crisisapparaat verstarrend op de bedrijven heeft gewerkt en wil het daarom in handen geven van de bedrijven zelf. Daar zij echter vreest, dat hierbij het belang van den consument in het gedrang zal komen, wil zij over een vetorecht be schikken, waarmede ongewenschte maatregelen tenirè kunnen worden gedaan. Somber was de mededeeling, dat van radicale afschaf fing der vaste lasten van den tuinbouw nog geen sprake is. De overheid laat boeren en tuinders echter niet in den steek en slaat nieuwe wegen in om hun een rendabele productief verzekeren. f is slechts menschenwerk iede i aan lakke nen en j >k mi allen oemij De Landbouwcrisispolitick, aldus Mr. van Rhijn, brengt met zich ge weldige moeilijkheden, cn daarom I moet men bij de beoordeeling der be- reikte resultaten vooral niet uit het I oog verliezen, dat het ten slotte maar menschenwerk is, dat hier werd verricht bij de uitvoering van het standpunt der regeering, dat voor de producten richtprijzen noo- dig zijn, om de bedrijven in stand te kunnen houden. i-Aug Een streep door het streven der regeering. )c betere conjunctuur in den landbouw jjens pcrjocie 193e'37 wettigde de ioop, alsof de liquidatie der crisismaatrege- en n krachtig zou kunnen worden voortge- ïenoi t j)je j100p js helaas niet in vervulling .ff' pkn* Want het jaar 1937'38 heeft een belang- jke keer gebracht. De opgaande lijn maak- e plaats voor een dalende lijn, en het bleek poedig noodzakelijk terug te komen op in- wor 1®voerde verminderingen en zelfs over te t rot|aan tot enkele nieuwe maatregelen! we reet 3e p] d. w di cruid De prijsstijgingen werden aanzien lijke prijsdalingen en deze prijsïn- zinking droeg een zeer ernstig ka rakter, zij haalde een streep door het streven der regeering tot liqui datie van zooveel mogelijk maatre gelen. t va De wereldprïjs van tarwe daalde van -k, ti 1 1032 tot f 6.97, die van rogge van f 9.65 hed i 5.60, die van suiker van f 6.50 tot. f 4.75 ko e" die van vlas van 77 lot, 61 cent. De bo- de terprijs daalde van f 1.13 op ongeveer 80 cent, de prijs der vette varkens van 64 tot plas cent. En nog steeds is er geen verbetering ;lteu te «en. 1 .Alleen de prijzen van eieren en rundvee n vo hielden zich redelijk goed. sti 10 X In den tuinbouw s!a! Befiaïve voor akkerbouw en veehouderij t hebben de verslechteringen zich helaas ook uitgestrekt tot den tuinbouw, mede door de oor» verslechterde clcaringpositie met Duitsch- land. Kwartaal na kwartaal bleek hier een korting noodig te zijn. doch spr. hoopte, dat thans de laatste hebben gehad. De ge- zorf volgen van de geconstateerde prijsdalingen. e0n dan ook niet uitgebleven. De monopolieheffing op granen werd van il.— op f 1,50 gebracht, evenwel zonder dat öe r°ggeprijs er voldoende door werd ge steund. De zetmeel-heffing werd met f 1. verhoogd, terwijl voorts als voorzorgsmaat regel weder tot inventarisatie van het vlas werd overgegaan. De conclusie uit het voorgaande is dat de vooruitzichten voor den land bouw niet rooskleurig zijn. Uiter aard zal de regeering den landbouw niet in den steek laten, intjf op Gcr kle jij t' moei P«' n w liter Deze lont- >aar, Doch ons volk, aldus Mr. van Rhijn, heeft er zich rekenschap van te geven, dat in de naaste toekomst wellicht opnieuw offers voor de in standhouding van het Nederlandsche landbouwbedrijf zullen moeten wor den gebracht. Het streven is niet te komen tot een hooger prijspeil, doch wel een compensatie van een te laag prijspeil als gevolg van in zinking der prijzen te verkrijgen. Men zal door heffingen trachten te bereiken, dat de boeren tot een ren- rendabele productie geraken. Het is noodzakelijk thans dit pes simistische geluid te doen hooren, waaraan spr. wenschte toe te voe gen, dat de regeering deze minder gunstige wijziging van den toestand niet in de hand heeft, aangezien de ze geheel afhangt van onze inter nationale positie. Zoo staat de regeering dan voor het feit, c!at in de eerstkomende tijden niet aan in perking van genomen crisismaatregelen zal kunnen worden gedacht, en dit feit heeft bij haar het 1 denkbeeld doen rijzen, of niet de organisatie voor wijziging vatbaar zou zijn. De ervaring heeft geleerd, dat er tegen de bestaande regeling drie bezwaren zijn aan te voeren en wel, dat zij te ambtelijk is, te centralistisch, en ten slotte te ver starrend voor het bedrijf. Teneinde hierin verbetering te brengen, meent de Regeering, dat de maatregelen be ter door den landbouw zelf ter hand kun nen worden genomen; bi ervoor zal een lan ge en moeilijke weg moeten worden afge legd, waarbij men er terdege op moet let ten, dat de belangen van consumenten, han del en industrie voldoende tot hun recht komen. Reeds thans worden tusschen de Regeeringscommissarissen en de landbouw organisaties besprekingen over deze zaak gehouden. De critiek der boeren Zal de critiek der hoeren op het Land bouwcrisisapparaat overgaan op de land bouworganisaties, wanneer deze de bevoegd heden van genoemd apparaat overnemen? werd gevraagd. Mr. van Rhijn antwoordde, dat de Regee ring haar best zal doen, dit gevaar voor de organisaties te vermijden. De vaste lasten. Wat de vaste lasten in den tuin bouw betreft, deelde regeeringscom- missaris Valstar mede, dat van ra dicale afschaffing nog geen sprake is.. Intusschen is een andere weg gekozen cn wel die van de vaste lasten-commissies, waartoe de bezwaarden zich kunnen wen den. Spreker's aanvankelijke indruk is, dat er reeds verbetering valt te constateeren en dat een belangrijke schrede is gezet op den weg tot aanpassing aan den werkelijke» toestand. 1 Thans kan echter nog niet worden be paald, of nog een andere richting moet wor den ingeslagen, De belangen der consumenten. Wanneer de uitvoering der maatregelen aan het bedrijfsleven wordt overgedragen, zal toch noodig blijven een permanente overheidscontrole in het belang der consu menten, welke controle niet gecentraliseerd behoeft te zijn, doch ook gedecentraliseerd kan worden uitgeoefend. Mr. van Rhijn deelde mede, dat er reeds aan is gedacht, dat de nood zakelijkheid zal bestaan, om aan de overheid een vetorecht te geven. Na tuurlijk zal de overheid moeten blij ven beschikken over een ambtelijk apparaat, b.v. door middel van ver trouwensmannen, die op de hoogte blijven van hetgeen er gebeurt, zoo dat, wanneer er iets mis mocht gaan, de regeering onmiddellijk kan ingrijpen. Wanneer de regeering over een zeker vetorecht en de con trole blijft beschikken, omdat zij tenslotte toch de verantwoordelijk heid blijft behouden, gelooft spr., dat het bedrijfsleven zich bij het nemen van maatregelen wel van te voren zal vergewissen van het standpunt der regeering, in stede van het risico van een veto te loo- pen. Landbouw en muntpolitiek. In antwoord op een vraag of de landbouw politiek gebaat zou zijn met verdere aan passing der muntpolitiek, antwoordde Mr. van Rhijn, dat door verdere devaluatie de monetaire rust, welke we nu hebben, ge vaar zou loopen te worden verstoord. Boven dien wijst spr. op het bezwaar van het duurder worden van onzen import. Spr. zeide vooral met het oog op de si tuatie, waarin wij thans verkeeren, niet te kannen inzien, dat het op dit oogenblik voor de Nederlandsche regeering raadzaam zon zijn stappen in die richting te doen. Inte gendeel, spreker's overtuiging is: Nu zeer zeker niet. Iets anders zou het zijn, wanneer andere landen tot verdere dcv.aüjjütie zouden beslui ten. en dan zou het wellicht voor ons zaak zijn, niet achter te blijven, doch Nederland neme hier geen initiatief. Prins Bernhard presideert den Padvindersraad Bestuur samengesteld. Gisteren heeft ten paleize te Soestdijik de Nationale Padvindersraad vergaderd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft, gebruik makende van Zijne bevoegdheid als Ko ninklijk Commissaris van de Nederlandsche Padvinders, de vergadering gepresideerd. Tot voorzitter van den Nationalen Padvin ders Raad werd benoemd de heer A. Ooster- lee, hoofdcommissaris van de N.P.V., tot ondervoorzitter mr. R. Höppener, hoofd commissaris der Kath. Verkenners, tot se cretaris-penningmeester de heer A. H. van Leeuwen, penningmeester van de N.P.V. De Marine krijgt slechts één motorboot-torpedojager Berichten van aankoop meer dere tegengesproken. Dezer dagen is bericht, dat voor de tor pedo-oefeningen der marine, in Engeland een bestelling van 30 snelle motorbooten zou zijn gedaan. Dit bericht moet, naar de regeeringspers- dienst meedeelt, herleid worden tot de me dedeeling dat voor het genoemde doel een motorboot is aangeschaft en dat er aan meer motorbooten geen behoefte bestaat, HET IS EEN MISVERSTAND, ZEGGEN DE REGEERINGSCOMMISSARISSEN. Lang hebben de autoriteiten gezwegen over de zooveel geruchtmakende kwestie- Deterding. Thans heeft het college van Re geeringscommissarissen eindelijk een ver klaring gepubliceerd, welke op het volgen de neerkomt: In de besprekingen tusschen de uitvoe rende instanties, die voor wat de artikelen varkens, aardappelmeel en zuivelproducten betreft, van regeeringszijde zijn gevoerd door den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, bijgestaan door de crisiscentrales, is men niet uitge gaan van een dergelijke baisse- of meest- begunstigingsclausule. Bij deze besprekin gen is over prijs e.d. voliedige overeenstem ming verkreken. Toen later bleek, dat er verschil van meening bestond omtrent het al dan niet van toepassing zijn eener baisse-clausule heeft de regeering gemeend, in het alge meen de uitlegging in den door den heer Deterding gewensohten zin te moeten goed keuren, gezien het doel der transactie en de door den Nederlandschen landbouw daaruit gekregen voordeelen en op grond van het feit, dat het tegenovergestelde in ieder geval evenmin vaststond. Tengevolge hiervan is aan dr. Deterding eerst ongeveer f 112.000 voor de gekochte varkens terugbetaald en later een derge lijke teruggave (ad. f 20.000) voor kaas ge schied. De heeren hebben geen tijd... Over de vraag of de heer Deterding ingevolge deze door de regeering aangenomen houding nog rechten zou kunnen doen gelden op eenige verdere teruggave, zal, waarschijn lijk in September a.s., een bespre king plaats hebben tusschen dr. De terding en de heeren ministers Co- lijn en Steenberghe. Dat deze bespreking niet eerder heeft plaats gehad, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de drie genoemden tot nu toe geen dag hebben kunnen vinden, die allen conveni eert. Wat er van 'n bindende afspraak betreffen de den prijs, in den zin als door sir Deter ding bedoeld, sprake geweest, aldus de re geeringscommissarissen, dan zou deze af spraak uiteraard zijn nagekomen. Waarom anderen taalden.... minder be- Wel gingen de uitvoerende instanties er van uit, dat een redelijke prijs moest wor- Bevoegde instanties bewaren het stilzwijgen Hij bewees handlangersdiensten aan de gevangenen. Het is gebleken, dat een bewaarder van de Alkmaarsche strafgevangenis, zekere de H., zich aan frauduleuze handelingen schnldig heeft gemaakt. Een en ander was reeds een tiental dagen geleden uitgekomen. De ver dachte is toen verhoord, doch, aange zien herhaling uit den aard der zaak niet mogelijk was, omdat hij na zijn bekentenis onmiddellijk werd ontsla gen, werd hij op vrije voeten gesteld. De verdachte had zich laten ompraten door enkele gevangenen 0111 voor hen briefjes bui ten de gevangenis te bezorgen, terwijl hij hun ook cigaretten zou hebben bezorgd. Met verwondering mag men zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat bewaarders, die gelijk de H., reeds meerdere jaren in vasten dienst zijn, zich door de looze praatjes der gevan genen laten bewegen tot het verrichten van ongeoorloofde handelingen. Men dient daar bij te bedenken, dat de gevangenen niet de beschikking hebben over geld, zoodat de be lofte dus eerst later kan worden nagekomen. Dit nummer bevat 8 pagina's Zij kunnen goed praten. Het is bekend, dat sommige gevan genen uitstekend hun woordje kun nen doen. Men zou echter verwach ten, dat ervaren bewakers daartegen gepantserd zijn en zich niet op zulke wijze laten paaien. Niet alleen stellen ze er hun betrekking, waarop in onze dagen velen maar al te ja- loersch zijn, door in de waagschaal, doch bij betrapping volgt meestal onherroepelijk veroordeel ing. Opmerkelijk is het, dat het delict zoo lang geheim is gebleven. Ver dachte werd n.1. reeds een tiental da gen geleden ter verantwoording ge roepen. Het feit, dat al degenen, die aan de ge vangenis verbonden zijn, tot geheimhouding verplicht zijn, zal hiervoor wel de verkla ring vormen. Hoe een en ander is uitgelekt, konden we met het oog op de stilzwijgendheid, die in de betreffende kringen allerwegen wordt be waard, niet vaststellen. Waarschijnlijk is het het bekende liedje en hebben de gevange nen elkander onderling verklapt. EERBER1CHT DE BILT SEINTJ Verwachting: Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen tbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten^ Onzeker den bedongen en dat de speciale heffingen voor Duitschland niet zouden worden be taald. Daarvan zijn deze overeenkomsten uitgegaan. Zoo kon de Nederlandsche Vee- hoüderijcentrale, zonder dat zij meende de afspraak met dr. Deterding te overtreden, goedkooper varkens voor andere destinatie verkoopen en kon de Nederlandsche Zuivcl- ccntrale volkomen tercht meenen een toe- g, die toentertijd voor enkele buitenland- sche markten op kaas werd gegeven, niet voor deze transactie beschikbaar te moeten stellen, Japansche vloot stoomt lang zaam op. - De Dnitsche advi seurs vertrokken. Naar van Chineesche militaire zijde verluidt, is de regeering vast besloten, Hankau met alle middelen te verdedigen. Het gros der Chinee sche troepen is in het gebied van Hankau samengetrokken en legt op het oogenblik sterke verdedigings werken aan. De Japansche vloot stoomt voorts langzaam de Jangtse op. Zij heeft gister Chineesche stellingen bescho ten, die ongeveer 50 K.M. ten Oosten van Koekiang zijn gelegen. Japan sche motorbooten passeerden de ri vierversperring bij Matang, die op het oogenblik door de Japanneezen wordt opgeruimd om het mogelijk te maken, dat ook grootere schepen kunnen passeeren. Aan den zuide lijken oever betrekken de Japannee zen onder bescherming van het scheepsgeschut hun stellingen. Op den Noordelijken oever zouden nabij Tsiensjan deelen van het Japansche leger teruggedrongen zijn. Heden vertrekken de adviseurs. Met betrekking tot het vertrek der Duit- sche militaire adviseurs, uit Hankau, dat heden zal geschieden, heeft de woordvoer der der Chineesche regecring hun een har telijke hulde gebracht voor de door hen aan China bewezen diensten. De Chineesche regeering, waardeering hebbende voor de moeilijke positie, waar voor zij geplaatst waren, heeft hun vrijwil lig ontheven van hun contracten, welke nog niet geëindigd waren. Frankrijk bezet de Paracelsns- eilanden. Domei publiceert een bericht uit Londen, volgens hetwelk de Fransche regeering de Britsche er van in kenis gesteld zou hebben, dat zij de Paracelsus-eilanden, een groep rif fen ten Zuidoosten van Hainan, had laten bezetten. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van deze kwestie verklaard, dat de toestand niet ernstig is, doch dat de regeering met een zekere ongerustheid de gebeurtenissen gadeslaat. Men herinnert er aan, dat een week geleden in het Lagerhuis is meegedeeld dat de Fransche en Britsche ambassadeurs te Tokio de Japansche regeering hadden gewe zen op het gevaar, dat een bezetting van het eiland Hainan met zich zou brengen. De redactie van het Fransche persbureau Havas teekent hierbij aan: „In gezaghebben de Fransche kringen merkt men op, dat de Paracelsus-eilanden, die sinds het begin der vorige eeuw door het Annamitische rijk be zet zijn, als afhankelijk van dat rijk worden beschouwd. Ter beveiliging van de scheep vaart in deze streken heeft de regeering van Indo-China er twee vuurtorens geplaatst Kleine afdeelingen van de Annamitische po litie zijn daarheen gezonden om de vuren en met meteorologisch instituut te bescher men."

Schager Courant | 1938 | | pagina 1