i hangendijker Groentenveilingen v 1 0prBis/ FANNY__ I wreekt zich AKKERTJES Het nieuwe middel voor mond- en klauwzeer Jinsdag 5 Juli 1938 Tweede blad LS, Aan* n VN uit em rijs ar- vt", ar- ,,'t js, pr. t Gaat beter dan verleden jaar gevolg van beteren export gelukkig voor de tuinders geschreeuw over hooge aardap pelprijzen ongemotiveerd al thans gezien van den kant der tuinders hebben immers ja ren van misere doorgemaakt aanvankelijk nog beste prijzen voor vroege aardappelen la ter iels j^rugloopend Duitsch- land komt daardoor inet groot er vraag aan de markt aantoer blauwe Eigenheimers totaal- aanvoer boven 300 spoorwagens tomaten veel lager in prijs rabarber niet duur geringe aanvoer van bloemkool lage prijzen weinig boswortelen bevredigende prijzen beter dan verleden jaar nog wei nig snijboonen goede prijs eerste tuinboonen goedkoop eerste aanvoer roode kool geen hooge prijs zilvernep l- brengt betere prijzen op dan vo- i\ rig jaar. Het ging verleden 'jaar bij den aanvang van het nieuwe seizoen, veel slechter aan (-je veilingen dan nu. De uitvoer stagneert abinder en daarmee is het geheim van den beteren gang van zaken blootgelegd. Dat het beter loopt met den export, is helaas iing niet toe te schrijven aan het besef, dat vrij ruilverkeer moet worden ingevoerd tus- sclien de verschillende landen (liet verlan gen naar autarkie is in vele landen nog levendig), doch de bittere nood, gebrek aan het betrokken tuinbouwproduct in eigen land, is de reden, dat het met den uitvoer vat beter gaat. Dat onze tuinders daarvan iprofiteeren is duidelijk, en wie de misère kent, die zij de laatste jaren hebben door gemaakt, (voor velen beteekende dit een afdalen van een toestand van welvaart naar hittere armoede) zal zich daarover hartelijk Rrheugen. Daar zat dan ook iets wreeds en a-sociaals in, in dt schreeuwen om I maatregelen tegen te hooge aard- appelprijzen. Zeer zeker moesten i en moeten ze nog duur worden be- taald, doch bij een eerlijk oordeel, f' daaromtrent vergete men niet de overweging, dat de laatste jaren de aardappelen voor een belangrijk deel onverkoopbaar waren, zoodat i de 'tuinder niet, op verre na niet, 1 ontving den kostprijs van dit met I zooveel zorg geteelde product. i Teekenen van meeleven met. de zoo zwaar 'proefde tuinders hebben we toen, en ooral niet. uit dc steden, maar weinig ver uiten. De tuinders konden geen enkel ootje meer velén, integendeel, naast de ractisch geringe hulp, die zij uit steun- aatregelcn ontvingen, moest noodzakelijk en betere uitkomst van het bedrijf komen, ct begin is er nu. Als die gunstige wen ing, als zal de lijn dan ook wat zigzagge- 'ijze loopen, zich nu maar blijft voortzet ten! Ook deze weck - stonden onze veilingen nog in het teeken der 1 vroege aardappelen. De binnen- landsche markten vroegen heel wat, ook voor het buitenland was er levendige vraag naar dit product. En toen Vrijdag (Donderdag was dit al in „D^ .Streek" begonnen) de prijs wat terugliep, kwam er ook belangrijk meer vraag uit Düitsch- land, zoodat de daling geen al te j ernstige proporties kon aannemen. Er gingen weer langegn coiï naar on ze Oosterburen en 't leek wel, of de goeie oude lijd weer was aangebroken.- Dat de Itooge prijzen van verleden week intus- "sclien geen stand zouden kunnen houden, 3vas voor ieder wel duidelijk. De aanvoe ren namen met den dag toe. Aan de vei ling van de L.G.C. werden 220 spoorwagens Sfln die van den Noordermarktbond bijna JOO spoorwagens verhandeld. Aanvankelijk preien voor groote Schotsche muizen prij zen tusschen f 8 en f 9. besteed, drielingen werden voor f 5.60f 7.40 verkocht. Bleef de prijs van de eerste tot Vrijdag op bet genoemde peil, die van de laatste, onder gingen reeds Woensdag een belangrijke Aderlating, toen toch werden ze verhandeld voor f 3.40—f 6. Al liepen deze nog iets ■Achteruit,, de noteeringen bleven fluctu eren tussclien f 3.10 en f 5.80 een nog re delijke prijs. De groote echter liepen ster ker naar omlaag en de meeste werden ver- Kocbt voor prijzen, afwisselend tusschen f 6 en f 7.50. Uit den aard der zaak was ook knel vnj wat goedkooper. De hoogste prijs, b'i "itvondering besteed, was f 3.60; de rneeste werd voor f 1.50 tot f 2.50 verkocht. Bonken werden voor iets minder verkocht dan groote: in het. begin brachten ze aan JI, lil (Kliail /.M (lllll <tcn Noordermarktbond f 8.80f 9.20 op, vnjdag t 5.10—f 5.90, Zaterdag echter f 6.10 i 8.30. p,r werden naast Schotsche muizen ook blauwe Eigenheimers aange roerd. Ze brachten f 9f 10.30 op. Tomaten liepen weer in prijs ach- jfruit. Wéren ze tot nu toe rede- '"k te noemen, dit is nu niet meer ''ri geval, vooral niet op het eind der week. f i <.1 bracht de A-sorteering nog lö.20 op, doch de laatste veiling- ,u een verlaging tot f 7.70 a f 9.20. B. f in™ Van f 1560 h f 1R— tot f 8 00 A JW-0, c van f 13.20 a f 17.60 tot f 8.40 en v.an f 14.40 tot f 4.20 h f 4.30. Deze da- i "F kwam wol wat al te hard aan. Aan de Brocker veiling kwam ook nog a rabArber. De prijzen waren op verre na niet meer, wat ze geweest, waren. De mooiste werd voor f 2.50f 3.10 verkocht. Enkele partijtjes hieven er beneden en brachten f 1.90f 2.40 op. Bloemkool kwam er niet veel; opvallend was het, dat er aan de veiling te Noord- Scharwoude meer werd aangevoerd dan aan die te Broek. Broek toch was voorheen dc bloemkool veiling. De groote toevoer aan andere, veilingen werkte zeer nadeelig, op de prijszetting. De mooiste, eerste soort, kon bij uitzondering f 5 of iets meer opbren gen, doch vaak bleef de prijs hier beneden. Tweede soort werd voor f 2 of iets meer verkocht. De laatste dagen nam de aanvoer van boswortelen nog al toe. doch de hoeveelhe den bleven verre beneden die van vroeger. Al waren de prijzen niet hoog, toch kun nen ze redelijk worden genoemd, althans heter dan verleden jaar, toen er op dezen tijd echter al heel wat meer werden aan geboden. Deze week is bijna alles verkocht voor f 6f 6.80, een enkel partijtje er bene den of er 1)0ven. De aanvoer van snijboonen nam wel toe, doch bleef gering. Aanvankelijk word 28 cent, later 26 cent per kg. besteed. Voor het eerst verschenen tuinboonen aan de veiling te Noordscharwoude, twee dagen vroeger dan verleden jaar, toen ze f 7.10 f 8.10 opbrachten, nu slechts f 3.80. De eerste roode kool verscheen verleden iaar op 28 Juni en thans op 30 Juni. Ze werd voor f 8.10 verkocht. Het vorige jaar bracht de eerste f 6.30f 8.10 op. Op 't eind der week was ze iets gezakt tot f 7.10 a f 7.70. Bijna eiken dag kwam er zilvernep aan de veiling van den Noord ei-markt bond. De prijzen waren aanmerkelijk boter dan ver loden jaar: toen f 7 a f 8, nu f 13.60 hij het begin der week, op liet eind f 12.S0—f 14.10. Uit onze omgeving HEER HUGOWAARD BUITENDAG RIJZENDE KERK. Het geloof tracht den menscli los te ma ken van het stoffelijke en dies roept iedere gezindte haar aanhangers ter plaatse, waar haar speciale godsgedachte veraanschou welijkt of verklankt wordt en al mag dan ook een buurman zoo even tusschen preek en lied door, als alleen maar het geritsel van de gezangboekbladeren gehoord wordt, een anderen kerkganger even in het ooi- fluisteren: „Er was gister weer een gul dentje op de piepers, buur!" die neemt niet weg, dat. het doel van den kerkgang is, al die dingen eens voor enkele oogenblikken uit don-gedachten gang-te vagen-om- ze te' doen vervangen door nict-materieéle in drukken. Vaak heeft echter het predikambt iets weg van zaaien op een dorren akker en hier moeten we rekening mee houden, wanneer we hooren, dat er een gewestelijke huiten- dag zal worden gehouden. In de Waard? En we vragen ons af waar de toeschouwers vandaan moeten komen, die er toch eigen lijk hij behooren als er een lcèkenspel opge voerd wordt. In stilte bewonderen we den moed van den predikant, die met een on verbeterlijk optimisme dit heeft opgezet. Dan komt de Zondag. Het weer is prach tig, het nieuwe sportterrein, waar een geur van bloeiende klaver hangt, en dat door de goede zorgen van liet gemeentebe stuur een feestelijkcn tooi heeft gekregen, is schitterend in orde, dc stemming onder de afdeelingen uitstekend. Na den in de Hervormde kerk gehouden morgendienst, waarin Ds. v. d. Kam voor ging, wordt een wandeltocht langs Midden weg en Brockcrweg gehouden, waarhij aan de Broekerhoek velen de bekoring niet konden weerstaan, die nu eenmaal voor Ge kunt niet overal alles krijgen. Neemt (J daarom zelf een doosje "AKKERTJES" mee, om bij de hand te hebben bij hoofdpijn, „wagen ziekte", kiespijn, en andere pijnen, maar ook bi) n kou, 'n griep, enx. AKKER-CACHETS Dooi 2 stuks - 2 stuivers. Koker IJ stuks - 12 stuivers een Hollander aan schuitje varen verbon den is. Achter de kerk, onder de schaduw der vruchtboomen van den hij den pastorie hoorenden boomgaard, waarvan een gedeel te inmiddels door leden der plaatselijke af- deeling tot „groene herberg" was omgetoo- verd, wordt de middagmaaltijd gebruikt. Uit dc af en toe opschallende liederen is op te maken, dat de jeugd, als de omstan digheden daar naar zijn, nog altijd „vrije- blije" jeugd weet te zijn. In genoeglijke stemming marcheert men met muziek voorop en vroolijk in den wind wapperende heldere kleuren om ruim half twee naar het sportterrein. De afdceling Schagen voert, na een korte inleiding van Ds. van der Kam het spel: De ruiter van den keizer" op, waarin tot ui ting werd gebracht, dat zaad dat door den wind wordt, weggevoerd, toch soms op een góeden akker terecht kan komen, om daar dezelfde kwaliteiten ten toon te spreiden als wanneer het op den eigen akker was gchlevon. Hierna behandelt Ds. Wassing het pro bleem. „de Kerk en de Jeugd". Spr. trekt de conclusie, dat dc kerk de jeugd noodig heeft en omgekeerd de jeugd de kerk. De volksdansen en andere spelen hierna door dc jeugd uitgevoerd, trokken als al tijd de aandacht van de belangstellenden, in den loop van den middag op het terrein verzameld. Daarna volgt, declamatie waarbij als jury optreden Ds. Nijholt (Wieringermeer) Ds. Klein Wssink (Alkmaar) en de heer Span, hoofd der school te Winkel. Sluiting geschiedt door Ds. v. d. Kam, die een dankwoord uitbrengt aan allen, die tot het welslagen van den dag hebben mee gewerkt. Het sportveld wordt leeger en leeger. De wind, die den ganschen dag zoo heerlijk over het veld streek, gaat iets liggen. De vlaggen beginnen slapper te hangen. Er trekt, een grijs floers langs den hemel, die den gchcclcn dag van een „ongewone strak heid was De buitendag van de Rijzende Kerk is beëindigd. Woorden zijn gesproken, gedachten zijn geuit. Misschien, dat er toch nog een enkel zaadje hier of daar op een vreemden vrucht baren akker is terecht gekomen. W ARMENHUIZEN Wedstrijd „Vischlust". Begunstigd door prachtig zomerweer hield Zondagmorgen de hengelsport verecniging „Vischlust" haar tweeden wedstrijd in de ringslool bij de Bleckmccr. Aan dezen wedstrijd namen 25 leden deel; zij hebben 182 stuks baarzen weten te verschalken, waaronder slechts 4 maatbaarzen. Dc uitslag luidt als volgt: le prijs J. Bar- singerhom, grootste baars 22.7 c.M., 2e prijs J. Jongerling, 1-4 stuks, 3e, 4e, 5e, 6e en 7c prijs (na loting) J. Rempt, P. Rempt, W. Scvcnhuijzcn Wz., R. den Das en P. de Heer, ieder 11 stuks, 8e prijs K. Slot, 10 stuks; 9e, 10e, 11c en 12e prijs (na loting) .T. Zon, P. Rol, A. Nicolai en H. Slikker, ieder 9 stuks; 13e prijs D. dc Vries, 7 st. ANNA PAULOWNA Eervol ontslag Burgemeester Lovink Bij K. B. van 2 Juli is aan G. J. Lovink, op zijn verzoek, met in gang van 31 Augustus 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Anna Paulowna, met dankbetuiging voor de goede dien sten door hem als burgemeester be wezen. BARS1NGERHORN HENGELSPORT. Zondag j.1. werd door een aantal leden van de Hengelsportvereemiging „Vischlust" met veel succes deelgenomen aan het na tionaal concours, uitgeschreven door de H. S. V. „Vischlust" te Alkmaar. Voor den corpswedstrijd was ingeschre ven met 2 corpsen van 8 visschers. De vangst was over het algemeen niet best, maar toch wisten onze hengelaars de navolgende prijzen te behalen: le groep: 3e prijs, bestaande uit een beker 2e groep: 5e prijs, bestaande uit een plaquette alsmede een extra prijs voor het kleinste vischje (0.085 M.) In den pcrsoncclen wedstrijd behaalden de navolgende personen een prijs, n.1. A. Aal- bers 6e pi\; P. Zwakman 7e pr.; W. Bos 10c pr.; J. Dekker 11e pr.; D. Bloem 12e pr.: P. Piek 14e pr.; H. IJzer 15e pr. Deze prijzen bestonden uit luxe en huis houdelijke voorwerpen. Het was voor onze plaatselijke vereen i- ging derhalve een geslaagde dag. De prach tige organisatie van het concours werkte hiertoe zeker niet het minste mede. SINT MAARTEN VALKKOOG GOED GEVISCHT! Bij het op Zondag j.1. te Alkmaar gehou den Nationaal hengel concours wist een der korpsen van onze hengel club beslag te leggen op den eersten prijs, bestaande uit een mooien grooten zilveren beker, terwijl een ander korps den vierden prijs (lauwer krans) wist te bemachtigen. In het korps met den eersten prijs was R. Bijpost Mz. de uitviieger, die 7 baarzen ving en daarmede tevens het grootste aan tal van den gchcclcn dag had, waarvoor een extra prijs (polshorloge) was beschik baar gesteld. Het serum wordt bereid uit bloed van zieke dieren. Duitsohe regeering stelt 2% lioen ter beschikking. Wij hebben reeds melding gemaakt van de berichten over het nieuwe -middel, dat men in Duitschland meent gevonden te hebben ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Wij lezen hierover het volgen de in de Frankfurter Ztg. De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft bepaald, dat de toepassing van het nieuwe, door de professoren Waldmann en Köbc op Riems ontwikkelde serum tot bestrijding van het mond- en klauwzeer, siechts mag geschieden op door hen be paalde plaatsen. Dc N.S. Landpost, het voornaamste orgaan van den Reiehsna.hr- stand, meldt over het nieuwe middel, dat dit serum niet, gelijk de tot dusver ge bruikte, bereid wordt uit het bloed van weer gezond geworden dieren, doch dat het wordt vervaardigd uit bloed van zieke die ren. De blaasjes, welke zich bij zieke dieren vormen, worden zoolang behandeld en zoo fijn verdeeld, tot de verwekker van het mond- en klauwzeer zoover is verzwakt, dat een dier, dat ermee wordt inge- enit, weliswaar niet ziek wordt, maar toch wordt geprikkeld tot het vormen van bestrijdingsstoffen. Een van de grootste moeilijkheden was het vinden van den juist en graad van ver zwakking. Iedere entstof werd onderzocht op haar knmuniseerende kracht. Voordat de be schermende werking optreedt, verloopen tien a vijftien dagen. Dan werkt de inen ting, naar uit. de onderzoekingen tot dus verre is komen vast te staan, drie tot vier maanden na. Men hoopt dezen duur te kun nen verlengen tot zes maanden. De vorming van beschermende stoffen als gevolg van de actieve inenting stelt hooge eisrhen aan het dier, dat ingeënt wordt. Het moet zeer zorgvuldig worden behandeld na de inenting en -mag niet voor arbeid gebruikt worden. In ongeveer 50 pet. der gevallen treedt na de inenting koorts op, welke echter noch van invloed is op den eetlust, noch op dc melkproductie. Van het vaccin worden op het oogenblik ongeveer 300 liter per week voortgebracht. Deze hoeveel heid is voldoende voor de inenting van 6000 a 8000 dieren. Het rijk heeft 2.5 millioen Rijksmark ter beschikking gesteld voor de uit breiding van het instituut op Riems. Prof. Waldmann, aldus de N. S. Landpost, legt er bij voorkeur don nadruk op, dat de bestrijdingsmid delen niet zullen slagen, wanneer niet voldaan wordt aan algemcene veterinaire voorschriften. De inenting beschermt weliswaar den in- geënten stapel, doch vrijwaart niet voor besmetting op andere stapels. Daarom is het absoluut noodzakelijk, dat met mond en klauwzeer besmette veestapel in isolatie blijven, aldus de N.R.Crt. Docli ook de dames hieven niet achter daar N. Groet-Koning beslag wist te leg gen op een groote taart. D. Brommer zoutte een paling van A pnd". door Sloof gevangen, en rokte deze in z'n wormen bak, om 's avonds thuis nog even lekker te smullen. Alzoo een goed geslaagde dag en het is niet te verwonderen dat in alle doelen van Alkmaar telkenmale klonk: „We hebben de eerste prijs gewonnen." Kort Verhaat Door WILLY CORSARI. De gedachte kwam in haar op, toen ze, ver moeid van een lange wandeling door liet oude stadje, een kop koffie dronk in een klein café, waar ze weinig kans liep, oude kennissen te ontmoeten. Ze was vermoeid en een beetje verbaasd over zichzelf, dat. zij deze stad, die ze met afschuw ontvlucht was, nu zoo onbewogen kon bekijken, als een toeristc, die de mooie Markt, dc schilderachtige straatjes en gracht jes en het fleurige parkje waardeert. Waren drie jaren afwezigheid voldoende geweest om haar haat tegen dit alles te doen verkee- ren in dezelfde ironische verteedering, die ze nu voelde als ze dacht aan tante Adèle. die vroeger bij machte was haar in een staat van razernij te brengen met. haar goed be doelde preeken? Zelfs de herinnering aan haar nu overleden schoonmoeder vermocht de stormen van vroeger niet meer in haar te wekken. Ze had drie jaar geleden dit alles veria ten; het stadje, tante Adèle, schoonmama en Philip, haar man. Ze meende toen te vluchten uit een nachtmerrie van vijandig heden, kleinzielige plagerijen, boosaardige afgunst, die zich afspeelde in hot bedompte décor van deze straatjes en plcinttes en grachtjes, waarin ze dacht te stikken. Nu kon zij nauwelijks meer gelooven, dat zij zich toen werkelijk zoo rampzalig had la ten maken door dit alles. Ze drinkt haar koffie en denkt aan haar plannen. Over twee uren gaat dc trein, dien ze moet nemen. Over vier-en-t. winti g uur is ze weer ver weg een voorbijgaande reizig ster. x Maar de gedachte kwelt haar, drijft haar aan. Ze kan de verleiding niet weerstaan, zooals zoo vaak tevoren als ze iets deed, dat zij zelf eigenlijk afkeurde. Hot zal te amu sant zijn, Philips ontstelde gezicht te zien! Een kleine wraak vóór zijn kleinzielige pla gerijen, de scheiding te weigeren. Hij woont, nog in het groote huis aan dc gracht, dat hij erfde van zijn ouders. Hij is nog altijd een der geachtstc burgers in deze nette stad. Ze ker is dc storm van zijn verontwaardiging nu wel geluwd en berouwt hij in zijn hart, haar niet dc volle vrijheid te hebben gege ven, waarom ze drie jaar geleden gevraagd had in dat laconieke briefje, achtergelaten hij haar haastig vertrek. Misschien is er nu wel ergens een braaf meisje, dat hij graag als zijn vrouw in dat kille, deftige huis zou brengen. Maar na zijn weigering liet. ze nooit meer iets van zich hooren. Ze had hem niet noodig, bezat een beetje geld en ze voorzag dat hem vroeg of laat zijn houding zou be rouwen. Ze denkt aan zijn verbluftheid, als ze nu zal opdagen, een zeer ongewenschte bezoe ker in zijn weer bedaard en keurig voort kabbelende bestaan, met boosaardig ver maak. Ze zullen iets te praten hebben, de kletskousen die haar vroeger bekladden om oen nieuw hoedje, om haar levenslust en élégance. Ze zullen kunnen praten, tot ze er bij neervallen, want ze zal wel zorgen, dat het bekend wordt. En hij zal zich ergeren, zooals vroeger, wanneer de rust van zijn be staan verstoord werd. Hoe hadden ze torh ooit kunnen denken, samen te hooren? Hij was zoo anders dan de jongelui, die haar loon plachten het hof te maken. Zijn rust, zijn vriendelijke zelfbeheer sching imponeerden haar. Zc vond hem zoo waarachtig en diep. Maar hun huwelijk, na een korte verloving werd een volkomen ca tastrofe. Binnen enkele maanden kon dezelf de kalmte van hem haar razend maken. Ze voelde zich als een katic, dat men aan een touw vastlegt en dat zichzelf bijna wurgt om weg te komen. Zc zag louter vijanden om zich heen en de ergste was haar schoon moeder. die alles van haar afkeurde en haar altijd behandelde als een logeergast, die te lang blijft. Tante Adèle's goedige pogingen tot bemiddeling waren olie op het vuur. En zoo was ze dan. nog geen jaar na haar hu welijk. eenvoudig weggeloopen. Als het niet om den trein was, denkt ze. dan bleef ik dagen lang! Ik zou me overal vertoonen, ze zouden wat te praten hebben en hij zou geen raad weten, hoe me weer weg te krijgen! Haar hooge hakjes tikken op de kèicn van de gracht, waaraan het huis staat. Minstens een uur, denkt ze, zal ik hem in den waan laten, dat ik voorgoed ben teruggekeerd. Ze hoort in gedachten al zijn beheerschte stem zeggen: „Maar dat is toch onmogelijk, Fan- ny. Wees niet zoo onredelijk!" Dan staat ze op den blauwstecncn stoep en trekt aan de bel. Ze ergert zich, omdat haar hart toch sneller klopt cn haar adem even slokt. Herinneringen bestormen haar, als hadden ze gewacht op haar komst, hier bij de brecde deuren, die ze zoo vol illusies is doorgegaan, de eerste maal toen hij haar aan zijn moeder ging voorstellen. De oude vrouw was ook toen al koud geweest en te- teruggetrokken, maar ze had zich te geluk kig gevoeld, dan dat het haar erg kon hin deren. .Ta, toen was nog alles goed, als ze maar bij elkander waren. Een vreemde dienstbode opent dc deur. Zc laat Fanny wachten in de brecde gang. Daar zit ze op dc zware eiken kist, die ze zoo goed kent cn denkt vaag erover maar weer weg te gaan. Ze weet zelf niet, hoe het komt dat zc zich nu opeens niet meer ver heugt over haar kleine wraak. Het is onbe grijpelijk, dat ze zich zoo oneindig verdrie tig voelt. Maar als zc er over nadenkt, ziet ze in, dat ze aan dit verdriet nooit is toege komen. Bitterheid heeft ze gevoeld, wrok en verzet. En toen zc eenmaal was wegge gaan, heeft ze alle herinneringen verjaagd, alle banden afgesneden, hardnekkig cn ver beten. Neen, verdriet heeft ze nooit gehad en nu is het opeens over haar gekomen. Zc had zich hier niet moeten wagen in dit huis. Nu is het, als zat hot verdriet hier te wachten op haar en fluistert haar dingen in het oor en raakt haar hart, met de weeë pijn van een oude wond, die niet wil genezen. Dan komt de dienstbode terug. Fanny heeft haar alleen gezegd, dat zc meneer graag zou spreken. Het meisje vermoedt niets, gaat haar voor naar een der kamers de werkkamer van Philip laat haar binnen en sluit de deur achter haar. „Fanny"! Ze blijft aan de deur staan, starend naar den man in den leunstoel. Hij ziet er bleek en vermagerd uit. Blijkbaar is hij ziek ge weest, want hij wordt gesteund door kus sens. Verbluft is zijn gezicht zeker, maar op andere wijze dan ze verwacht had. Zc zou liefst wegvluchten, maar ze nadert werk tuigelijk. „Ik ben terug gekomen. Voorgoed! Wat zeg je daarvan? Ze was niet van plan geweest, het nog te zeggen. Die heele misplaatste aardigheid staat haar nu tegen. Maar de woorden ont snappen haar, ze heeft ze op den weg hier heen zoo zorgvuldig ingestudeerd! Nauwe lijks heeft zij ze uitgesproken, of ze zou ze graag weer terug nemen. Hun uitwerking is zoo anders dan ze gedacht had. Er is een mengeling van verbazing en vreugde op zijn gezicht, van twijfel en hoop. „Teruggekomen? Meen je dat Fanny?" Fanny slikt. Ze wil zeggen: „Neen, na tuurlijk niet", maar brengt liet niet over de lippen. Hij zinkt terug in de kussens en zegt, plotseling op matten toon, terwijl de vreug de bluscht in zijn oogen: „Ik begrijp het. Je hebt gehoord van mijn ongeluk. Het is.... het is heel mooi van je Fanny, dat je een half verlamde wilt komen troosten, die je zoo ongelukkig heeft gemaakt. Maar dat kan ik niet aannemen." „Half verlamd?" Ze staart hem aan en er breekt iels in haar open, warm en dringend, een moederlijkheid die zc nooit voor hem gevoeld heeft. Hij was altijd zoo sterk cn rustig cn zeker. „Ja, cn de hemel weet of het niet voor goed is. Maar wist je het dan niet? Ze schudt stom het hoofd. „Het was een auto- ongeluk. Ik dacht, dat je daarom.... ik heb zoo dikwijls gehoopt., dat, je zou terugkee- ren. Het. was allemaal mijn schuld, Fanny. Ik offerde je op aan mijn moeder, aan mijn afkeer van praatjes, aan mijn werk. Ik wist wat je voor me was geweest toen ik je moest missen, zooals het altijd gaat. Waarom ben je gekomen, als het. niet uit medelijden is?" Ze denkt verward, aan den trein, die over een uur weggaat, aan haar plannen, aan haar leven van vrijheid. Dan valt ze naast hem op haar knieën en zegt zacht: „Omdat ik zoo naar je verlangde".

Schager Courant | 1938 | | pagina 5