De generaal-deserteur mag niet spreken! Een Fransche. kanonnenkoning De lieveling der Japanners Op weg naar Australië Het botert nog wel met de boter l Voedselvoorziening in oorlogstijd Overstelpende bewijzen tegen wed. Becker Wantrouwen in Italië Vandaag is het Eugène Schneider, die de revue der wapen-magnaten, welke wij reeds gedurende eenigc weken voor onze lezers opvoeren, passeert. Eugène Schneider, een ongenaak baar man, de leider van het con cern Schneider—Creusot, de Fran- sche kanonnen-industrie; de onbe perkte heerscher van de Fransche ijzer- en staalproductie. Deze groot-industriëcl oefent door zijn belangengemeenschap met ban ken, verzekering-maatschappijen en de pers, grooten invloed uit op de wereldpolitiek, welke in deze da gen helaas in het tecken staat van dè voorbereiding ten oorlog, zoowel in defensieven, als in offensieven zin. EUGÈNE SCHNEIDER'S INVLOED OP DE WERELDPOLITIEK. Voor het belang van de beteekenis van de Fransche Schneider-Creusot- wapenfabrieken was wellicht niets teekenender dan het nog niet zoo lang geleden door het Fransche par lement genomen besluit om tot over name van deze fabx'ieken onder staatsbeheer over te gaan. Want zooals in vroeger jaren al zoo dik wijls het geval geweest was, werd ook onlangs de naam van dit wapen concern veelvuldig genoemd in ver band met omvangrijke wapenleve ranties aan Japan. Het viel natuurlijk nooit gemakkelijk uit té maken, in hoeverre daar reden voor was, maar zooveel is zeker dat de Banque Ja- ponnaise, de financiccle stichting van Eu gène Schneider, die de belangen van het concern in het verre Oosten behartigt en die tévens de verbindingsschakel vormt van de Schneider-groep met het Mitsoei-concern, haar uit te keeren dividend verhoogde. Dat de invloed van het Schneider-Creusot-con- cem wel bijzonder groot moest zijn op de Japansche bewapening, kan dus geenszins een gewaagde veronderstelling worden ge noemd. In een stil en voornaam huis in de Rue de Madrid te Parijs bevindt zich de zetel van een der machtigste, zoo niet het mach tigste concern van Frankrijk: het „Comité de Forges et Mines". President van dit concern is Eugène Schneider, het hoofd van de meer dan honderd jaar bestaande Schneider-Creu- sot-fabricken. Deze man is de onbeperkte heer scher van de Fransche ijzer- en staal- i productie, van de Fransche kanon nen en tanks, van de Fransche oor logsschepen en spooorwegen Schnei- der's vermogen wordt op vele milli- arden francs geraamd! Alleen reeds de Creusot-fabrieken beschik ken over een grondkapitaal van bijna acht milliard francs! En daarbij komen dan nog tal van investeeringen in verschillende ban ken èn verzekeringmaatschappijen. Onmisbaar voor den staat! De grootste invloed hadden de leiders der Creusot-fabrieken wel gedurende den oorlog en verder in de jaren 10191930. Door hun ongekende activiteit achter de coulissen slaagden zij er in hun fabrieken zoo uit te breiden, dat zij onmisbaar werden voor den staat. Hun macht groeide met de jaren, tot dat er een tijd kwam waarin men in Frank rijk ging inzien dat deze groote fabrieken beter onder staatsbeheer konden komen dan in particuliere handen blijven. Schneider's persoonlijke ongenaakbaarheid is even spreekwoordelijk als zijn zakelijke energie en zijn groote durf. Directeur-gene raal van het concern is de groot-industrieel Frangois de Wendel, wiens vermogen meer dan twee milliard frhncs bedraagt en die zich altijd „de minst vermogende" der beide hecren noemde! En wat de heer Eugène be treft, wat ook anders nog van hem gezegd moge worden, zooveel is zeker, dat hij moet worden gerekend tot de meest bescheiden figuren onder hen die de wereld beheer- schen. Hij heeft een hekel aan interviews. Hij staat erom bekend dat hij ie dere ophef van zijn persoon haat en -dat hij een gruwelijke hekel aan in terviews heeft. Overigens is hij het type van den echten Franschen „no- blc seigneur". Zijn geheugen is feno menaal en zijn slagvaardig rede naarstalent dikwijls in hooge mate verbluffend. Evenals zijn vader en grootvader dat in dertijd zijn geweest, is Schneider afgevaar digde in de Fransche Kamér. Ziedaar onge veer en in groote trekken het portret van den man, die sinds veertig jaren de Fransche zware industrie leidt en die heden ten dage meer dan ooit een plaats inneemt van in ternationaal belang. Onlangs nog heeft de „Vickers-Armstrong-Moatschappij" op de Lon densehe beurs een brochure uitgegeven, waarin de verhooging van het dividend met 20 werd aangekondigd. Schneider-Creusot vorsmnadt een dergelijke reclame en hul digt andere zaken-methoden. Succes in het rijk van den Mikado. Daartegenover staat weer dat de vertrou wensman van Schneider bij zijn jongste be zoek aan Tokio omstreeks anderhalf jaar geleden de „Armstrong-Vickers" zoo goed als verslagen heeft. De verschillende bespre kingen vonden plaats ten kantore van Ba ron Mitsoei, het economische hoofd van de gewapende macht van het Japansche eilan denrijk en zij werden bijgewoond door tal van Japansche diplomaten. Het resultaat van deze besprekingen was een fenomenale order voor het Schneidcr-Creusot-concem, grooter dan ooit een firma van een buiten- landsche mogendheid gekregen had! De stille doch buitengewoon scherpzinni ge Eugène Schneider was overigens jaren lang de verklaarde lieveling van de. Japan ners en het is nog niet zoo heel lang gele den dat de Japansche gezant in Parijs te zijner eere een groot diner gaf, als een klein bewijs uit de groote reeks der vriend schapsbetuigingen voor den Franschen indu strieel van het Rijk van den Mikado. Wat Schneider had kunnen zijn. Het is niet aan twijfel onderhevig dat deze man die zich steeds zoo bescheiden mogelijk op den achter grond hield, een der grootste poli tici van West-Europa had kunnen zijn. Doch Hij heeft er altijd de voor keur aan gegeven de leiding in han den te houden van de Fransche ijzer en staal-industric, terwijl hij door middel van zijn belangengemeen schap met elf groote banken, drie verzekering-maatschappijen en enke le belangrijke Parijsche dagbladen, nog voldoende invloed op de wereld politiek uitoefent. En hoezeer deze merkwaardige man door drongen was van het feit dat alles afhanke lijk is van geld en dat het dus zaak zou zijn dat hij zich onafhankelijk van banken maakte, moge blijken uit het feit, dat hij een eigen bank stichtte, de „Banque de 1'Union Parisienne", die zijn positie zoo mogelijk nog versterkte Japansche regeering vreest aan slag van Sovjet-Russische zijde op Loesjkof. Voor de keuze: doodgeschoten of wegloopen Het agentschap Havas verneemt uit gezaghebbende bron, dat het Ministerie van Oorlog, dat een pers conferentie van generaal Loesjkof, de naar Mandsjoekwo gevluchte hooggeplaatste Sovjetambtenaar, met dagbladcorrespondenten had voor bereid, op het laatste oogenblik werd afgezegd, omdat de vrees bestond, dat een aanslag op den generaal zou worden gepleegd. Het interview zou plaats hebben in een der grootste hotels van Tokio en zou den generaal gelegenheid geven alle twijfel, die er in het buitenland aan zijn identiteit be stond, te doen verdwijnen. Bovendien zou hij nieuwe onthullingen brengen over de redenen van zijn vlucht en op vragen der journalisten over den binnenlandschen toe stand in Rusland antwoorden. Inmiddels heeft Loesjkow toch recas eeni- ge mcdedeelingen aan de pers gedaan. Weggeloopen of doodgeschoten! Hij beweerde, dat hij voor de keuze ge staan had om naar Moskou te gaan en daar te worden doodgeschoten, of weg te loopen. Na verscheidene maanden aarzelens had hij tot het laatste besloten. Voortaan zou hij zijn leven wijden aan de bestrijding van Stalin uit den vreemde. Dat hij zoolang ge aarzeld had om te vluchten, kwam, omdat hij vreesde, dat zijn verwanten gefolterd zou den worden. Loesjkow had deelgenomen aan het onder zoek naar de complotten en intriges tegen Stalin in 1935 en '36 Volgens Loesjkow had Stalin deze zelf in elkaar gezet. Volgens hem waren er tusschen de 30.000 en 40.000 Russen geëxecuteerd. Ilun bekentenissen moesten verklaard worden door de folteringen, waar aan zij in de gevangenis blootstonden. Japan waarschuwend tegen de oorlogstoe- berpidselen van Stalin .beweerde Loesjkow, naar reeds Zondag is gemeld, dat het roodc leger in het verre Oosten 400.000 man, 25 divisies scherpschutters en 2000 vliegtuigen telde, en dat zich te Wladiwostok en in an dere Oost-Siberische havens meer dan 90 duikhooten bevonden. Stalin hielp China alleen om de occonomische uitputting van Japan te bewerkstelligen. Ontevredenheid. Loesjkow beweerde verder, dat er in de gohocle Sowjetunie een groote ontevreden heid over Stalin bestond, omdat hij de dic tatuur van het proletariaat door zijn per soonlijke dictatuur vervangen had en zijn persoonlijke belangen stelde boven die van de natie. Een andere reden van ontevreden heid was. dat Stalin er niet in geslaagd was om de industrialisatie tot stand te brengen en de schuld daarvoor aan de ka pitalistische mogendheden weet. Het eerste vliegtuig van de nieu we lijn gestart. Onder zeer groote belangstelling is' Zon dag te Tjililitan (Ned. Indië) de Austra- liëlijn geopend. Bij het vertrek van het eer ste vliegtuig waren zeer vele civiele en mi litaire autoriteiten aanwezig, o.a. waren aanwezig de voltallige raad van Ned.-Indië, de commandant der zeemacht, vice-adnii- raal Ferwerda, kolonel van Oyen, namens den legercommandant, terwijl ook de Brit- sche consul-generaal door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk gaf. Uit Bandoeng waren twee vliegtuigen met genoodigden gekomen. Het vertrek van het vliegtuig werd voor afgegaan door een sobere plechtigheid, waarbij de heer Nieuwenhuis en de direc teur van verkeer en waterstaat, ir. van Haeften, een rede hielden, zegt de N.R.C. Het vertrek. Om 13.05 uur steeg het Lockheed-toestel op. Inzittenden waren de bestuurder Van Messel en de passagiers Kuneman, lid van den raad van Nederlandsch-Indië, ir, van Haeften, directeur van verkeer en water staat, de heeren Nieuwenhuis, van de K.N.I..L.M., Van Bovcne, hoofdredacteur van „Aneta", en de directeur van den luchtvaart dienst in Nederland. Na een eere-rondje te hebben gemaakt, ver dween het toestel in de richting Socrabaja. Het toestel heeft in Ned. Indië 75 Kg. post meegenomen: naar schatting 15000 17000 brieven. Uit Europa was er 73 Ko. post. Om 15.25 kwam het toestel te Soerabaja aan, vanwaar men twintig minuten later weer vertrok. Van de zijde van het publiek bestond groote belangstelling. Autoriteiten waren echter niet aanwezig. Via den Passar is de reis naar Port Dar win voortgezet. Van hier vertrok men weer gistermorgen om 13.25. De Unilever als winkelierster Geen uitbreiding harer belangen bij het detailbedrijL Geen overname van winkel concern. Naar aanleiding van geruchten, welke sinds cenigcn tijd circuleeren, als zou de Unilevergroep door overneming van een belangrijk winkel-concern haar belangen bij den détailhandel on winkelzaken hier te lande willen uitbreiden, hooren wij uit goede bron, volgens het Hsbl., dat deze ge ruchten van allen grond ontbloot zijn en de Unilever on het oogenblik geen plannen koestert om haar belangen hier te lande in deze richting voorloopig uit te breiden. Hooger prijspeil voor de rogge Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal voor het komende oogstjaar voor de rogge naar een hooger prijspeil dan het nu geldende (f 7.25) worden gestreefd. Een nauwkeurig cijfer kan op dit oogenblik nog niet worden genoemd. Geen schadeloosstelling voor varkenshandelaren De gevolgen van de kenswet. Crisisvar- Hoewei bij de uitvoering van de Crisis-varkenswet getracht is in ver schillende opzichten met de belan gen van de betrokken varkenshan delaren rekening te houden en deze o.a. gedurende geruimen tijd een uitkeering hebben genoten, is het, naar men ons van regeeringszijde mededeelde, niet immer te voorko men, dat door de omstandigheden geboden wijziging werkelijk of ver meend nadeel aan anderen berok kent. Dat dit gróóte nadeelen zou den zijn, ontkent de Regeering. Uit deze consequentie kan echter nim mer volgen, dat de regeering zich van ingrijpen zou moeten onthou den, dan wel tot volledige schade loosstelling zou moeten overgaan. Geen ingrijpende maatregelen van de regeering te wachten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling geen groote wijziging te brengen in het verschil in prijs tusschen winter- en zomer- boter. Op verschillende gronden neemt men aan dat de huidige export van boter economisch en finanticel verantwoord is. Door vermin dering van export zal, zegt men van regee ringszijde, ook de melkproductie verminde ren en de kostprijs van de restecrende li ters melk belangrijk stijgen. Ook ligt het niet in het voornemen der regecring het prijsverschil tusschen boter en margarine te veranderèn. Het streven van België om zelf in zijn behoeften aan zuivelproducten te voorzien heeft de aandacht der regee ring. O'iantitatief is de export van kaas naar België vrij, de boterinvoer is gecontingen- teerd. Voor de melkproducten bestaan even eens quantitatieve beperkingen, doch de moeilijkheden welke zich hierbij voordoen, zijn meer terug te voeren op het prijsniveau en de heffingen. Bij de voorraadvorming zijn de belangen van den landbouw, slechts ten deele richtsnoer. Ncdcrlandscbe producten worden duurder 'De Regeering is voornemens de bevoegdheid om handel en industrie te verplichten tot het vormen van oorlogsvoorraden van grondstoffen voor de voeding van mensch en dier te ontleenen aan de Landbouwcrisis- wet 1933. Omdat de in de Landbouw-crisis- wet vervatte bevoegdheden slechts zijn verleend om toegepast te wor den ten behoeve van de belangen van den landbouw en niet ontkend kan worden, dat voor deze bevoor rading slechts ten deele de belangen van den landbouw richtsnoer zijn, is een wetsvoorstel in voorbereiding waarbij machtiging wordt verleend de bevoegdheden ingevolge de Land- bouw-crisiswet tijdelijk ook toe te passen voor het treffen van die maatregelen, welke een doeltreffen de voorbereiding van de voedselvoor ziening in oorlogstijd eischt. Bijzonderheden omtrent de voornemens tot het aanleggen van deze voorraden kunnen in dit stadium, waarin de gelieele regeling nog een onderwerp van bespreking uil- enwoordigers van den leeld worden. Slechts! :t, dat het in de bed^r""*" voor menschel ij ke en maakt met vertegenwoordigers van dei del, niet medegedeeld worden opgcineriit, ligt van granen voor lijke voeding dusdanige voorraden a<: leggen, dat weliswaar bij volledige a, ting geen voortzetting van de voorzicnil| den voet van vredestijd zal zijn ge'. borgd, maar dat toch de ergste gevoS eener afsluiting op dit gebied zullen weggenomen. De kosten, welke deze voorraadvoi: met zich medebrengt, moeten en kn, s naar de meening der regeering verL s worden op de consumenten. Het gaat hier om een zeer concree der deel van de economische weerbaar n.1. de bevoorrading ten behoeve vj voedselvoorziening, waarbij het niet lijk kan worden geacht, dat ieder nat lang van zijn consumptief aandeel i« kosten bijdraagt. De verplichte voorraadvorming zt bij het stelsel, dat op het oogei. blik in overweging is, tot een ho< geren prijs voor de Nederlandse!» producten aanleiding geven. M«j moet zich evenwel niet voorsteller, dat deze prijsverhooging van groot» beteekenis zal zijn. Zoolang de crisis-maatrögelen gei zal bij de prijsbepaling van de Neder; sche veehouderijproducten daarmede overheidswege rekening kunnen worden houden. Wanneer er geen crisismaatregelen i zullen zijn, zal de overheid echter i, meer over het middel beschikken om correctief aan te brengen. Aangezien q, wel het opheffen der crisis-maatregelen zeggen, dat voortaan een voldoende zonder ingrijpen van overheidswege' kerd is, zal dit voor de veehouderij i groot bezwaar medebrengen, te n waar het toch ook voor haar van beteekenis moet worden geacht, dat io|] den van mobilisatie of oorlog over voe artikelen kan worden beschikt. I E 1 B i Nieuw gasmasker aan de markt Vergunning voor invoer verleend. De minister van Sociale Zaken heeft, naar het Hdbld. meldt, aan de N.V. Maatschappij „Oxygenium" te Schiedam vergunning ver leend tot het invoeren van een gasmasker, waarvan het nummer in het merk zal zijn 003. Requisitoir bëindigd. Gevraagd geen doodvonnis uit te spreken. In het proces iegeiL de^weduwe Becker te Luik, heeft de advocaat-generaal gistermor gen zijn requisitoir beëindigd met de behan deling van elk der vergiftigingsgevallen, waaraan de beklaagde schuldig wordt ge acht. Hij vroeg de jury een vonnis uit te spreken, dat het menschelijk leven bevei ligt. Pleidooien der verdedigers van gen aan. De zitting van gistermiddag was geheel gewijd aan de pleidooien der advocaten van de civiele partij. Al deze advocaten, vijf in getal, voerden overstelpende bewijzen aan tegen de beklaagde. In verband met de groote belangstelling van de zijde van het publiek was de gen darmerie, die de orde handhaafde, extra ver sterkt. Hedenochtend zullen de advocaten der ver dediging hun pleidooien aanvangen. Politiek in de balzaal Duilschers en Tsjechen raken slaags. Het Praagsche Persbur. Ceteka meldt, dat Zondagavond tijdens 'n danspartij te Harten berg (W-est Bohemon) een vechtpartij is ont staan tusschen Duitschers en Tsjechen. Een Duitschcr had een Hitlcrkreet doen hooren, waarop de Tsjechen protesteerden. Zij werden door de Duitschers naar bui ten gewerkt. Twee Tsjechen werden ge wond. Rusland zuivert nog steeds Drie doodvonnissen. De speciale rechtbank voor het gebied van Fergnana (Oetsbekistan) heeft drie le den van een contra-revolutionaire organi satie, die in het district Octsji werkten, ter dood veroordeeld. Twee andere leden der organisatie werden veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf, één tot tien jaar gevangenisstraf, drie tot zes jaar, terwijl twee werden vrijgespro ken. ROEMLOOS EINDE VAN EEN ZEESCHIP. Maar de eerste stuurman over leefde het niet. Na een vier-en-veertigjarigen staat van dienst, vol romantiek, heeft de „Edina", het oudste passaegiersschip haar laatste reis ge maakt. Het tragische van deze reis is wel, dat toon het schip een werf te Mclbourne werd opgesleept om te worden gesloopt, de eerste stuurman in elkaar zakte en op het dek den laatsten adem uitblies.. De Edina liep volgens de Daily Express, in 1854 van stapel. Zij heeft o.a. levensmidde len en paarden vervoerd naar de Zwarte Zee tijdens den Krim-oorlog en eens behoor de de beroemde en bekoorlijke Florence Nightingale tot de passagiers. Twijfel of het Engelsch-Itallt sche verdrag wel ooit in werk zal treden! tic N< De Italiaansche bladen hebben om de of andere reden geen melding gems van de conferentie van Zaterdag j.1. schen graaf Ciano en lord Perth en nu hoort het publiek hier ervan door commentaren in de buitenlandsche pers, de Italiaansche bladen wel publiceercn Het is mogelijk, dat van Italiaans zijde weinig beteekenis wordt gehecht i van li deze conferentie. In elk geval heeft zij probleem, hoe de ratificatie van het gelsch-Italiaansche accoord sneller worden verwezenlijkt, niet nader tot oplossing gebracht. De positie is nog altijd, dat van geen tificatie sprake kan zijn voordat de ooi is beëindigd, of voordat het non-interven plan behoorlijk functionneert en_«c»to-- tal buitenlandsche vrijwilligers is >jJ 01 getroken. Dit laatste zal minstens nofM »a; eenige maanden op zich laten wacht )ie_ s zegt het Hsb. Onder zulke omstandigheden be gint men in Italië weer wanirouwen te koesteren. Ten aanzien van de oprechtheid van het accoord dat, evenals bekend in April j.1. tot stand is gekomen, nu de vooruit zichten, dat het ooit nog eens in werking zal treden, zoo vaag zijn. Dit komt o.m. tot uiting in de zeer dagende taal van Virginio Gayda. De 1» vatting van de verbitterde, rhetorischc vallen is veelbcteekenend en weerspiegfdan de h( •Vori ide Ro jvan li gende te kv Eroke va rei Beige lands He in d( JMit "binne van avoin don twijfel welke in officieele kringen Rome heerscht over het uiteindelijke van het accoord nu nog steeds geen ratL we catie daarvan in zicht is. ws ke he Het dagelijksche bombardement in Spanji bi Weer vele doodt: Hedennacht hebben rechtsche vliegtuig g de noordelijke voorsteden Badalona en Si' s Adrian bestookt, waarbij 10 dooden en t, gewonden vielen. Bij het bombardement v«i e vanmorgen op Gava zijn 23 dooden en 40 gfc wonden gevallen. Radio Norte heeft een communiqué vöj het ministerie van Defensie uitgezondelf waarin o.m. gemeld wordt: „Aan het Li vantefront worden in alle sectoren intensi» ve gevechten geleverd. In den westelijk» sector hebben de vijanden na zware verlie zen te hebben geledon hun stellingen eenift zins verbeterd. De strijd was eveneens zwal in de oostelijke zone, waar onze troep! hardnekkig weerstand bieden." Het communiqué van het rechtsche hooffl kwartier meldt o.m.: Aan het front van T> ruel zijn wij vandaag over een diepte va zes tot zeven kilometer gevorderd. Aan he fi'ont van Castcllon bereikten wij de rivitt Veo. In den sector van Bechi hebben verscheidene stollingen bezet. o.m. het dofl Artana en den Bergtop Puntal. Ds. Niemöllers gevangenisbezigheden Eens ver maand mag zij 7tëS bezoeken. Ds. Niemöller, die op 1 Juli sinds een jaa gevangen zit, (wij hebben bericht, dat zii* gemeente te Dahlem daarom#Vrijdag er: extra kerkdienst heeft gehouuen, waarin tweeduizend mcnschen aanwezig waren)- maakt het naar wij vernemen lichamelijk goed, maar de eenzaamheid moet hem te neergeslagen hebben. Hij mag, zegt het HsK vijftig minuten per dag in de bnitcnlucht zijn, bezit een bijbel, een gezangboek kan ook andere boeken ter lezing krijgen mits hij geen aanteekeningen maakt. Schrijfmateriaal krijgt hij eens in d< (wee weken voor een brief aan zijn vrouw, »m eenmaal per maand mag zij hem bezófr ken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6