4 Om vermij delijk Plaatselijk Nieuws. SCHUDT UW LEVER WAKKER wfc hooibroei Woningbouw- vereen* „Schagen" HEEMAF motor! Uit Bergen Ivorol-tandpasta (oranje-verpakking met blauwe band) Hlgoensdag 6 Juli 1938 Tweede blad aan 1 .i in door ir. G. J. Licncsch, 6 -jiislandbouwconsulent voor Nrd.-Holland) droog mogelijk inschuren een eerste eis! Er is een oude boeren ervaring dat in droge hooitijden toch heel vaak hooibroei in dusdanige vorm op treedt dat het brandgevaar zeer sterk naar voren komt. Uit verschillende bron nen is niij bekend geworden, dat de hooiffihning dit jaar met vrij grote moeilijkheden gepaard gaat. Ik bedoel daarmede het moeilijk voldoende droog krijgen van de massa vóór het inschuren. Op vele plaatsen in de provincie Noord- illand is op het tijdstip van maaien ge ren genomen met een matige graspro- jtie. >n mag verwachten dat een betrekkelijk 't zwad hooi in een droge periode spoe- tot een goed droog product wil worden, ch is dit heel dikwijls niet het geval en gevolg daarvan is weer dat men veel ntract ntjaar 18 JAC.? tische z< heeft in-Azië n de W ewust in dit dheden u rende m oor- geval vrede zi ,wcr aan het hooispittcn toekomt dan n op grond van vorenstaande theorie iht verwachten. inlgcn juiste verklaring voor de geschetste onbers jyjkkeling doet momenteel minder ter al sj> e gan wel te trachten de gevaren van broei zoveel mogelijk te vermijden. r behoef niet te herhalen, dat alle mie-ontwikkeling in hooi alleen mo- ijk is door afbraak van de best vertecr- kracjf |g voedingsbestanddelen uit dat hooi. voedingsoogpunt is de broei dus altijd gevend. indschapj vcje gevallen heerst nog de mening hooibroei een soort fatalisme is dat Ie vermijden is en ik moet zeggen dat er ook heel vaak op lijkt, fel allerbeste middel om hooibroei te jijden is te zorgen voor een zo droog [dijk product. Dit laatste is wel mak- liker te zeggen dan te doen, maar men it deze eis toch steeds als de zwaarste n gelden alvorens in te schuren. Het teken van het hooi van de roken in- ,ts van het op krossen jagen van de r0kcn betekent dikwijls al zo'n betere aliaansc^.Qging van iict hooi, dat de daaruit van Ita!or(gekomen extra arbeidskosten zich kr«0C(|js betaald maken, voor ope ))eS(e rein op het gevaar voor hooi- ei is cn blijft het zo droog mogelijk ma- r]- 7 van het product voordat het in de uir komt! ikrijk v< 'ste piaa duurlijk zijn de bovengenoemde opmer ken zeer algemeen gesteld en het maakt he vriem Sr0°t verschil van welke kwaliteit gras logte vo 1 booi wil maken, maar in alle geval- achten b moet als maatstaf voor het inschuren 'n het E l°ende droogte van het product geko- olgen d« worden, is wefli at men in droge hooitijden zo vaak last doch di verlies krijgt door hooibroei lijkt mij wijls een gevolg van deze omstandig- graad dat men meent het wel te kunnen ten aangezien het zulk best droog weer mogelij cweest na het maaien en gedurende de «bewerking op het land. ;t T urkj het te Men vergeet dan echter dikwijls d men, ingeval er enige regen in Franl v gelijk# gewas is geweest, zich steeds an. Di v°or ogen houdt dat het hooi goed ieze land droog moet zijn. Waar wij tot voor e en 250 korten tijd wel droogte hadden, maar betrekkelijk lage temperatu ren, moet er aan gedacht worden dat de verdamping onder die om standigheden heel wat kleiner is geweest dan op warme zomer dagen. Verkeert men in de omstandigheden, te werat men bet hooi binnen wil hebben, maar Z.O. a^et :ij'ei-risico wil vermijden, dan is een dijk sucfP^undig optassen een eerste eis. thaf kamp. is in zij] ï-Entenf urkije en te ge kste r- or de ie in- Toedienlng van landbouwzout. Maar is er ook iets te bereiken met toediening van landbouwzout e.d.? Wel iets, maar niet met enige zekerheid op afdoend succes! Een 5—8 pond landbouwzout per wagen hooi (pl.m. S00 kg) door het hooi gestrooid is in staat de cindtemperatuur van het broeien een 35 gr. C. lager te houden. Dit kan natuurlijk van grote invloed zijn, maar de geringe temperatuursverlaging op zich zelf wijst wel uit dat men er niet alles van mag verwachten. Ook het gebruik van stro kan van invloed zijn op de broeitemperatuur. Men past 2 methoden toe: le het aan brengen van dwarskruizen van stropakken tussen een paar voeren en 2e het uitstrooi en van een paar touwpakjes stro tussen een paar voeren hooi. In beide gevallen moeten de strolagen aan 2 zijden tot aan de buitenkant doorlopen, teneinde voldoen de afvoer van warmte mogelijk te maken. Met de stro-methoden verkleint men ook weer de gevaren van hooibroei; maar even als met het landbouwzout, men moet niet in de eerste plaats op deze hulpmiddelen z'n hooiwinning baseren maar op het zo droog mogelijk inschuren letten. Wil men daarnaast nog een paar goed bruikbare hulpmiddelen toepassen, dan is dat zeker juist te achten. Huurders en bestuur eensgezind De huurders zien in dat het algemeen belang eischt eigen •wenscben op den achtergrond te stellen; samen aan te pak ken, elkaar te helpen, om ten slotte de schoon® vruchten te kunnen plukken. Samen zal worden aangepakt Gisteravond vergaderde het Bestuur van de Woningbouwvereniging „Schagen" met de huurders van de met Rijkssteun ge bouwde woningen, in hotel „De Gouden Engel". Er was veel belangstelling voor de ze bijeenkomst, welke tot doel had de huur ders in te lichten over de te nemen maat regelen als gevolg van het laatste raadsbe sluit. Onder de aanwezigen merkten wij op wethouder Bijlsma, zelf ook huurder. De voorzitter, de heer R. Brugman, zcide dat het Bestuur met genoegen ziet dat aan het verzoek bijeen te komen, zoo in ruime mate was voldaan. Spr. deelt vervolgens oen en ander mede over de plannen, wel ke nu binnen afzienbaren tijd zullen wor den uitgevoerd. Eenvoudig is de zaak niet, daarom is medewerking van alle huurders gewenscht. Van alle kanten is de zaak bekeken. De secretaris, de heer de Jong, ver volgde de toelichting. De trasramen zullen worden vernieuwd in binnen- en buiten ramen. Bijkomende werken als plinten cn reparatie aan vloeren volgen logisch. Het beitswerk wordt vervangen door schilder werk, slaapkamers worden behangen, drie slechte schuren aan de Hodcnpijlstraat zul len worden herbouwd. Reparaties aan klin ken en sloten zullen worden verricht. Er zullen kleerenkasten komen. Verder beton nen bodemafscheidingen, noodig om vocht te weren. De gestucadoorde plafonds in do B en C woningen zullen door beverboard worden vervangen. De electrische gelei dingen zullen worden nagezien en de stee- nen tegels in de gangen vervangen. In de keukens komen luchtroosters, en de droge closets worden door W.C.'s vervangen. In de voorkamers komen groote ruiten, in de kelderkasten van B en C woningen komen ventilatieroosters. Dan komen er goede erf afscheidingen. De doorlooppadcn worden betegeld en verbeterd. Voorzitter herneemt weer het woord. Er zullen nu woningen komen, die Klinken als een klok. Hoe komt hét bestuur er nu toe, zulke groote werken uit te voeren? Er waren vele klachten, waaraan niet altijd tegemoet gekomen kon worden, gezien de bescheiden middelen. Meermalen was er een aantal woningen onbewoond, ook de mutaties be ïnvloedden de exploitatierekening Er moest naar een radicaal middel gezocht worden. Veel is voorbereid, met de gemeente en do regeering gesproken en eindelijk kunnen wij zeggen, dat de kans groot is dat de zaak kan worden aangepakt. Toestemming van Den Haag is noodig. Thans komt het ergste zegt voorzitter. Medewerking van u allen is noodig om voor beide partijen, woningbouw vereeniging en huurders, voordeelcn te be halen. Alle vocht zal verdwijnen. Als er enkelen, zijn, die zeggen; „Ik heb geen klachten" is dit mogelijk. Bij anderen val len de meubels van de vocht uit elkaar! Waar moeten de bewoners al dien tijd heen? Men stelt zich in groote trekken voor dat 't tiental thans leegstaan de woningen eerst geheel in orde wordt gemaakt. Bewoners hebben reeds aangeboden deze huizen di rect te huren. Dat was een goede oplossing, er koeien dan andere woningen vrij. Door een opschuif-svsteem zou men er gemakkelijk komen. Gaat het zoo niet, worden de woningen achtereenvolgens bewerkt. Noodig zal zijn dat al de bewoners een paar weken hun meubelen boven of elders bergen. Vervolgens wordt gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven. De heer Gootjes acht het een bezwaar om eerst heneden te beginnen. Boven wonen zal onmogelijk zijn. Zulke groote reparaties maken het niet doenlijk. De heer Rezelman, gemeentearchitect komt ter vergadering. Voorzitter acht het bezwaar van den heer Gootjes ongegrond. De heer Rezelman merkt op dat een uni forme regeling niet mogelijk is. Rij elke wo ning moet de reparatie afzonderlijk bekeken worden. Een paar weken in de herrie moet men er voor over hebben. Er is steeds een woning disponibel om groot meubilair tijdelijk op te bergen. Ook slaapgelegenheid in andere woningen is mogelijk. De heer Varsevcld concludeert uit de groote opkomst, dat den bewoners de zaak niet meevalt. Als vakman kan spr. er over meepraten. Met alle waardeering voor het werk van het bestuur, zegt spr. dat de eenige oplossing is, er uit te trekken. Een aannemer moet immers de beschikking over het lieele perceel hebben! Wie zal dat betalen? zegt spr. Men komt niet als opposanten, maar als teleurgestelde bewoners. Men had huurverlaging verwacht. Voorzitter: We hebben het over de ver bouwing! De huur zijn we nog niet aan toe. De heer Varseveld acht veertien dagen to taal onvoldoende. Voorzitter noemt den heer Varseveld pes simistisch. Er zijn ook andere klanken. Nu kan voldaan worden aan vele verzoeken uit de laatste jaren. Daar moet men wat voor over hebben. In het bestek kan worden op genomen, dat de woningen bewoonbaar moe ten blijven. Echter om het belang van den en keling, kan het algemeen belang niet verwaarloosd worden. Van de lijst, welke door bewoners is ge- teekend, weet het bestuur officieel niets, zegt voorzitter. Enkele vragen van individueel belang worden beantwoord. Zooveel mogelijk zal steeds met de belangen der huurders reke ning worden gehouden. Men heeft over het bestuur toch nimmer te klagen gehad, meent de heer Kouseband. Het plan heeft de volle sympathie van den heer Schot, maar beter vindt spr. het dat direct de leegstaande woningen tijdelijk worden betrokken. Dan zou er echter een kostenvergoeding moeten komen. Voorz.: Als we alles konden doen, wat wc wilden, waren we gauw klaar! Ook wij lig gen aan banden. De onkosten, die men thans heeft door vocht e.d. worden ruim te rugverdiend, en tenslotte zullen een paar gulden het niet doen. Het is toch naast de deur! De heer Bakker brengt het bestuur dank. Alleen acht spr. het bezwaarlijk als 's win ters verbouwd wordt. Voorzitter zegt, dat als het werk niet voor den winter gereed kan zijn, men zal wachten tot volgend voorjaar. De heer Varseveld heeft algemeen ge hoord: „Hoe moeten we ons redden?" Spr. is gaarne bereid mede te werken, ook uit een oogpunt van werkloosheidsbestrijding. Wie betaalt echter de kosten van overbren ging, wie betaalt de kosten van opnemen van Balatum enz. Spr. overhandigde het be stuur dan een lijst, waarop staat wat er onder de bewoners leeft. Voorzitter wijst er op, dat men eerst beter bij het bestuur had kunnen ko men. De heer Varseveld is met alle waardeering voor zijn activiteit, wat voorbarig geweest. Er zijn er nu reeds, die hun handteekening op de lijst terug willen nemen! Voorzitter meent, dat na de thans gehou den besprekingen, men een ander oordeel zal hebben. Het bestuur werkt' belangloos, dat moet men bedenken! De beer Varseveld zegt dat hij bij den secretaris is geweest. Voorzitter: U heeft niet gezegd dat U met een lijst ging loopen. U moet overigens niet denken, dat het bestuur tegemoetko mend is, omdat met een lijst is geloopen! Dc heer Varsevcld zet uiteen, dat geen enkele kwade bedoeling aan de lijst ten gronde ligt. Voorzitter vraagt of de heer Var seveld vertrouwen stelt in het be stuur. De lieer Varsevcld doet dit zeker, maar de medewerking in de kosten moet ruim zijn. Uit dc vergadering: Er zijn toch buren! De heer" Varseveld: Van je buren moet je liet maar hebben! De lieer de Raat zegt, dat weliswaar men van liet bestuur kan zeggen, dat het met tienduizenden gaat smijten, maar men moet bedenken, dat dit overheidsgeld is, dat men moeilijk heeft weten los te krijgen. De portemonüaie van het Bestuur stofzuiger De nieuwe electri sche treinen hebben Heemai motoren, omdat ze in de oude treinen uitmuntend hebben voldaan. De motor van den Heemai Stofzuiger Ls even solide en volkomen storing- vrij. De eenige stol-» zuigermotor met constant toerental. Laat U demonstree- ren, hoe belangrijk dit isl uw stofzuiger en de electrische trein beide een Schager Ijzerhandel L.v.Rijswijk Heerenstraat 128 - Schagen is leeg, met geld van anderen tracht het de belangen van de huurders te dienen. Men moet goed begrijpen, aldus spr. de woning- bouwvereeniging heeft geen geld en kan dus ook niet andere kosten op zich nemen als voor de verbouwing geraamd. Men moet echter de zaak van den sportleven kant beschouwen, zich desnoods een 14 dagen behelpen, maar in ieder geval, men moet nu de individueele eischen even niet laten gel den. Allen moeten dc schouders onder het werk zetten, dan zullen straks bestuur en leden trotsch op de woningen kunnen zijn. Een dame vraagt verbetering van de slaapkamerramen. Een dik boek hebben wij zegt voorzitter, als rapport van alle klachten. Het zal daar wel in staan. Andere individueele klachten zullen even eens de volle aandacht van het bestuur hebben. Op de vraag van de voorzitter of er nog algemeene bezwaren zijn, wordt ontkennend geantwoord. Het bestuur neemt dus aan, dat aller medewerking verleend wordt. Voor zitter feliciteert het bestuur en de leden met het gunstig resultaat. Nar aanleiding van een vraag van den heer Gootjes zegt de heer Rezelman dat de restauratie van dien aard is, dat de bewoners wel tijdelijk zullen moeten ver huizen. De voorzitter vertrouwt, dat een en an der wel mede zal vallen en sluit de ver gadering. Als blijk van instemming met de plannen klinkt een spontaan applaus uit de vergade ring. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vry te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. ZOMEREXCURSIE VAN DE VER. V. HUISVROUWEN. Als een huisvrouw er eens een dagje tus- schen uittrekt, begint het genoegen pas, als zij 's morgens de huisdeur achter zich dicht trekt met de gedachte: „Ziezoo, nu kan er veel gebeuren, maar ik ben er eens echt tus- schen uit." Zoo trokken gisterochtend ruim een 20- tal dames van de Vereen, v. Huisvrouwen naar Amsterdam, met als doel ccn rond vaart langs verschillende oude Zuiderzee- plaatsjes. Het weer liet zich niet zoo heel mooi aanzien, maar dat deed aan de opge wekte stemming allerminst afbreuk.. Van uit Amsterdam werd per boot eerst Broek in Waterland bezocht, waar een kijkje werd genomen in een modelboerderij, waai de dames een vergelijking maakten met bet kaasmaken in Westfriesland. Daarna werd de zeer mooie oude kerk bezichtigd. Verder ging het naar Monniken- en Volcndam, waar verschillende bezienswaardigheden dc aandacht trokken. In Y'olendam was liet groole wasclulag en de baaie „directoirs" le verden de noodige stof tot hilariteit. Er werd braaf gelachen. In hotel Spaander werd koffie gedronken, waarna het gezel schap zich inscheepte voor dc tocht naar Marken. Een binnenhuisje werd bezichtigd en een geheclc bruidstooi, zooals die van familie op familie wordt gebruikt, in oogen- schouw genomen en bewonderd. Daarna werd de steven weer op Amsterdam gericht, waar zeer gezellig het middagmaal werd ge nuttigd. Na nog genoegclijk een uurtje te hebben verpoosd, trokken velen weer buis toe. Andere dames daarentegen beviel het zitje zoo goed, dat ze nog een uurtie in Am sterdam bleven, zoodat enkele liefhebbende mannen, die hun echtvriendinnen te 9.15 van het slation kwamen afhalen, tevergeefs op liet perron stonden te wachten en te kwart over elf nogmaals deze prettige taak mochten vervullen. Alle deelneemsters namen zich voor zeker aan ccn volgende excursie weer deel te ne men. Be Quick en de Brabantsche Ven* delzwaaiers in het Openluchtthea ter. Op verzoek van de V.V.V. zullen de da mes van Be Quick Zaterdag 9 Juli om 8.30 uur in het Openluchttheater de nummers uitvoeren, waarmede zij op den Internatio nalen wedstrijd, waaraan 52 vereenigingen uit 6 landen deelnamen, zooveel succes oogstten en eei-ste prijzen behaalden. Bo vendien zullen nog meisjes en jongens num mers ten beste geven, terwijl hoogrek-oefe- ningen door heeren vertoond worden. Dit optreden wordt gecombineerd met een demonstratie van de Vendelzwaaicrs uit Beek en Donk, de beste groep vendel- zwaaiers uit Nederland en België, welke groep meermalen voor H.M. dc Koningin haar uit de middeleeuwen dateerend speL vertoonde. Een schoon gezicht is het, wanneer de zwenkende vaandels flapperen in de zoe ving van den wjnd, wanneer kloeke man- nengestalten zich als het ware met de vlot tende vanen vereenigen in de figuur van den vcndelzwaaier. Tot slot van den avond zal de meisjes- groep van Be Quick de kunstgroepen ver- toonen, waarmede zij in Ostende den eersten prijs behaalde. Het is de wensch van het bestuur van do V.V.V., dat honderden van dezen bijzonde ren avond kunnen genieten; daarom is de entreeprijs slechts op f 0.50 gesteld. Moge 9 Juli het theater uitverkocht zijn! Aan het Bureau van dc V.V.V. te Bergen kan men te voren kaarten bekomen en voor 10 cent plaatsen bespreken. Zie overigens de adv. Amor in de Pastorie. Woensdag 13 Juli geeft het gezelschap „De Verecnigde Haagsche Spelers in het Open luchttheater te Bergen het bijzonder aardige blijspel „Amor in de Pastorie" van den geestigen Vlaamschen schrijver Jac. Bal- lings. Pierre Balledux, de leider van het gezel schap, heeft zich het alleen-opvocringsrecht van dit humoristische stuk, dat hem zoo goed ligt waarschijnlijk juist om zijn Vlaamschen aard verzekerd. Over de vertolking van het blijspel in do Haagsche Scala was de pers vollof. Corn. Veth h.v. schreef over de eerste opvoering in de Telegraaf het volgende: Het blijspel van den Vlaamschen schrij ver Jac. Ballings „Amor in de Pastorie" is indertijd door het Rotterdamsrh Hofstad- Tooneel opgevoerd en is bij dat gezelschap lang op het repertoir gebleven. De Vereenigde Haagsche Spelers, onder directie van Pierre Balledux, hebben er thans een eerste vertooning van gegeven in het Haagsche Scala en het laat zich aan zien, dat ook zij er plezier van zullen heb ben. Wel was Roemer indertijd een prachtig® pastoor, maar Louis Vervoorn is niet min der gemoedelijk cn wijs en vervult zijn taak als vredesstichter met waardigheid en hu mor beide. Hij kon met een fijn lachje do opgewondenheid van den heerenboer beant woorden en ingaan op de filosofie van dien anderen vredesstichter, den waard Baas Blom, hij kon ook zeer ernstig cn plechtig zijn, toen hij zijn zuster haar dwalingen voorhield. Heel sympathiek spel in een sympathieke rol. Over het geheel komt het mij voor, dat er iets sappigs in deze voorstelling was, een Zuid Nederlandsche uitbundigheid, die het straks genoemde gezelschap Haagschcr dan deze dusgenaamde Haagsche Spelers, des tijds niet kon geven. Pierre Balledux, een man van beneden den Moerdijk, gaf hierin zijn kwaliteit van leutigen waard uitstekend den toon aan, en ik meen, dat het stuk dc overtuiging cn de levenslustigheid noodig heeft, die hij eraan verleende. Zie verder de advertentie in dit nummer. DEN HELDER INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 28 Juni tot 5 Juli 1938. Nieuwe Zaken: Wieringermeer: fa. H. Peters Co, Wiester- terpweg, handel in granen, enz. Noordseharwoudefa. A. Groot Nzn., Dorps straat B 38, winkelier in galanterieën enz. overgegaan aan: P. Kok. Schagen: P. Koning. Corn. Bockstraat 109c, schildersbedrijf, verplaatst naar Nrd.- Scharwoude. Bereid volgens nieuw recept. Elke poetsing is een ware mondwassching. Geeft een frissche mond en witte tanden. Tube 60,40 en 25 ct.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5