de Het woord is thans aan de strijdende partijen Di ontzilting van de Wieringermeergronden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hughes over den Oceaan Hevige terreur in Palestina De terugtrekking der vrijwilligers Mr. Wendelaar legt voorzittershamer neer rnstig auto-ongeluk op den weg Arnhem-Ede Het katholicisme in Duitschland Ditis* Nieuwj ivfonrtmt Laan, Schagen, Tel. 20. ir "XjusdAG 12 JULI 1938. 81e Jaargang. No. 10619. 8'ÜVoJ J..MV, Uitg.-Mij*. .Wollonds NoordeHtwgrtier" Uitga" H ie V— Barcelona beschuldigt Italië van kwade trouw 'n mtrl Wol J het over- Maar zich iemand i bezien» van deze Charb grooi-l Ie ngsmaat een zei e week te door- sensatal cin\ de klei'jL- stut ja m ondej In het Britsche plan betreffende de terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje, dat gister avond in den vorm van een witboek is uitgekomen, wor den de volgende havens voorgeschreven voor het ontsche pen van de vrijwilligers: Londen, Hamburg, Marseilles, Lissabon en Genua. De buitenlandsche vrijwilligers, die ie Londen zullen worden ontscheept, omvatten hen, die gerepatrieerd zullen worden naar Engeland, België, De nemarken, Estland, Finland, Letland, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Polen en Zweden*. De buitenlandsche vrijwilligers in Spanje zullen geëvacueerd worden naar gebieden, die zullen worden bepaald in de nabijheid van de havens, Palamos, Cartagena, Malaga, Cadiz. Er zullen 2060 vrijwilligers per dag geëvacueerd werden, wanneer in de beide deelen van Spanje gelijke aantallen vrijwilli gers zijn. Wanneer het aantal ongelijk is, zal de partij met het kleinste aantal dagelijks 1000 vrijwilligers uitleveren en de partij met het grootste aantal vrijwilligers een aan tal, dat verhoudingsgewijze grooter is. De inscheping van de eerste groepen vrijwilligers moet beginnen op den 51en dag na de aanvaarding door de internationale commissie van de resolutie betreffende het terugtrekkingsplan en de evacuatie moet voltooid zijn 100 dagen nadien. Nog 35 da gen extra zijn toegestaan voor de evacuatie van zieken, gewonden, krijgsgevangenen en vrouwen. vraagt t Europa n zal hij uur model cpje zoo k in een an Jules nieuwe voor wanneer terne- k, dat hij Parijs in ant. gesle- rel ijker lijd rouw van on Charli- haar in Sealtlc le sluiten 'funcliofr leinste e de leinste klein- ng en •cht cn Aarde. larde aan, inctionnee. die werke- jn kleinste olt opwek- het zelfs an maken, voldoende Het Britsche plan tot terugtrekking der alifornii, vrijwilligers voorziet verder in een verbod dan voor perSonen om zich naar Spanje te be geven, wanneer zij propaganda zouden kun- rinandiS* nen gaan maken voor een van beide par tijen. Voorts is een verbod opgenomen voor schepen, die varen onder de vlag van een der onderteekenende mogendheden om oor logsmateriaal te vervoeren naar Spaansche havens. Hamburg zal de ontschepingshaven zijn voor vrijwilligers, die naar Duitschland ge repatrieerd zullen worden en voor vrijwil ligers, die in Cadiz cn Malaga ingescheept zijn voor repatrieering naar België, Dene marken, Estland, Finland, Letland, Littaucn Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Polen en Zweden, benevens voor krijgsgevangenen naar die landen, welke ingescheept zijn in Palamos en Carthagena. Vrijwilligers en krijgsgevangenen, die te Cadiz en Malaga ingescheept zijn voor bo vengenoemde landen, zullen te Londen ont scheept worden. Alleen vrijwilligers en krijgsgevangenen, die naar Portugal gere patrieerd worden zullen te Lissabon worden ontscheept, Marseillf zal de ontschepingshaven zijn voor alle vrijwilligers, die naar Frankrijk gerepatrieerd worden en voor vrijwilligers, die te Palamos en Carthagena ingescheept zijn voor repatrieering naar Albanië, Bulga rije, Tsjcchoslovvakije, Griekenland, Honga rije, Roemenië, Turkije, Rusland en Zuid- slavië. Tevens zullen hier ontscheept wor den de krijgsgevangenen voor die landen, welke fe Cadiz en Malaga ingescheept zul len worden. Te Genua worden ontscheept alle vrijwil ligers, die gerepatrieerd worden naar Ita lië en de vrijwilligers, die te Cadiz en Ma laga ingescheept worden voor repatrieering naar Albanië, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkije en Joego-Slavië, benevens de krijgsgevange nen voor die landen, ingescheept te Pala mos en Cartagena. De havens waar speciale nietinmemgings- posten geplaatst zullen worden zijn Bilbao, Huelva, Cadiz, Malaga, Cartagena, Alican- *alencia en Barcelona. Barcelona beschuldigt Franco Italiaansche vrijwilligers te gaan camoufleeren. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft het Engelsche Departement van Bui tenlandsche Zaken een nota doen toekomen waarin beweert wordt, dat na besprekingen tusschen Italië en Franco voorgesteld wordt uit Spanje naar Italië ongeveer 10.000 man over te brengen, welke voor het meeren- deal ongeschikt geworden zijn voor den dienst en ziek, De overblijvende Italiaan sche troepen zouden dan worden ingelijfd in het. Spaansche vreemdelingenlegioen als vrijwilligers, niet Spaansche uniform onder aangenomen namen. De nota beweert verder, dat de Italiaansche generale staf adviseurs in Spanje zullen blijven in bur- gerkleedinig. koning eiU an Jules 1 over de le krin een Mary. t ook een an kleinig- Mijke groot nkamertje. heel wat heeft een iniglieden." lepel i. Deze le- n met oen een -naald ns begon XH-spronke- als kind g voor. Hij De uitvoering van bet plan. „vP;eiiter van mieening, dat in verband met de omvangrijkheid en ingewikkeldheid 'an plan het wel een maand zou kun nen duren voor de antwoorden der beide spaansche partijen verwacht kunnen wor- Zo°dra deze partijen hun toestemming mDben gegeven, zal de volledige niet in- mengingscommissie bijeenkomen teneinde net plan definitief aan te nemen. Deze de- mitieve aanvaarding zal de datum aange- 'e rekenen van welken de periodes in n r e' rïer terugtrekking beginnen «üi, ,?n bijenkomst der commissie is J noodig voor -de aanstelling der leden 1116 tu"ee telcommissies, doch deze bij- T izou kunnen gehouden worden .foes,erUTning der beide Spaansche Pai tijen is ontvangen. In September a.s. treedt hij af als voorzitter van den Vrijheids bond. In de vergadering van 't Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij heeft Mr. W. C. Wende- laar, die in de laatst gehouden algemeene vergadering zijn her benoeming voorloo- pig aanvaardde, me de gedeeld, dat hij thans het oogenblik aangebroken acht, waarop het voorzitterschap der Liberale partij aan andere handen kan worden toe vertrouwd, zoodat hij voornemens is in Sep tember a.s. af te treden. In een tegen het einde van die maand te beleggen algemeene vergadering kan dan zijn opvolger worden aangewezen. Links afgeslagen, zonder vol doende aandacht aan het andere verkeer geschonken te hebben. Op den weg tusschen Arnhem en Ede zijn gistermiddag twee perso nenauto's in volle vaart op elkaar gereden. Een der auto's komende uit de richting Ede, wilde links den Koningsweg indraaien, toen met een vaart van circa 60 k.m. een auto uit de richting Arnhem naderde. Hoewel de bestuurder krachtig remde, was een botsing niet meer te vermijden. De inzittenden van de uit de richting Ede komende auto bleken er het ergst aan toe. De eigenaar, die achter het stuur zat, bleek zwaar gewond en zijn echtge- noote, die naast hem zat, bloedde uit vele wonden. Achter in de auto zaten twee kinderen, waarvan de jongen verwondingen aan het hoofd kreeg, terwijl het meisje licht werd gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. In de auto, die uit Arnhem kwam, zaten twee heeren. Een van hen liep verwondingen aan het hoofd op. De G.G.D. was met twee ziekenauto's weldra ter plaatse en ver voerde alle zes bij het ongeval betrokkenen naar het Gemeenteziekenhuis. De politie uit Arnhem stelde ter' plaatse een uitgebreid onderzoek in, waarna de weg weer voor het verkeer werd vrijgege ven. Vermoedelijk heeft men in de auto welke uit de richting Ede kwam, een kaart bestu deerd onder het rijden en is men tot de conclusie gekomen, dat men links moest afslaan, juist toen men dat punt genaderd had, men is toen afgeslagen zonder vol doende aandacht aan het andere verkeer te schenken. Nader vernemen wij, dat in het Zieken huis drie gewonden zijn opgenomen, n.1. de heer en mevrouw Bennewitz uit Den Haag en de heer Dise uit Utrecht Het ergst er aan toe is de heer Beixie- witz, die een schedelbasisfractuur heeft op- geloopen. Zijn echtgenoote heeft waarschijn lijk inwendige kneuzingen gekregen, terwijl de lieer Fise een lichtë hersenschudding heeft bekomen. De drie andere personen hadden schaaf- en snijwonden en konden na verbonden te zijn, het ziekehuis verlaten. Een somber rapport. Het pauselijk blad de „Osserva- tore Romano" publiceert een bespre king van een document, afkomstig van Conrad Groeber, aartsbisschop van Freiburg in Breisgau, waarin een overzicht wordt gegeven van den godsdienstigen toestand in Duitsch land na vijf jaar nationaal-socalis- tisch bewind. Het blad merkt op, dat het door den bisschop opgehangen sombere beeld in alle streken van Duitsch land teruggevonden kan worden. Het eerste deel van het document behan delt de anti-godsdienstige propaganda, de anti-christelijke denkbeelden van Rosenberg en de zedenprocesscn; het zegt, dat verza king van den godsdienst vooral bij onderwij zers en ambtenaren wordt aangemoedigd. In Freiburg zijn in 1937 3374 menschen af gevallen. Het tweede deel maakt melding van het vernielen en bezoedelen van kruisen, enz. In het derde hoofdstuk wordt beschreven hoe de uitoefening van den godsdienst belemmerd wordt. Men verhin dert, aldus het document, ambtenaren de diensten bij te. wonen. De roomsch-katholieke „Volksverein", 30.000 leden tellende, werd ontbonden, het Concordaat ten spijt. Sportvereenigingen zijn niet meer geoorloofd. Ook andere confessioneele vereenigingen wordt het moeilijk gemaakt. Het vierde hoofdstuk beschrijft de belem meringen, die de prediking in den weg wor den gelegd. Vliegende blaadjes van godsdien stigen aard zijn verboden. In Baden zijn 22 Roomsche bladen verdwenen, verscheidene Roomsch-Katholie- ke boeken zijn verboden. Verder behandelt de bisschop de belemme ring van het onderwijs. Bij'belsch onderricht is overal afgeschaft. Ambtenaren kunnen hun kinderen practisch niet naar roomsche scholen zenden. INTERNATIONAAL BEZOEK AAN ONZE NOORDPUNT. Aan het aardrijkskundig congres, dat van 18 tot 28 Juli te Amsterdam wordt gehou den, zal ook worden deelgenomen door een 12-tal studenten uit Bazel, die onder lei ding staan van prof. Jager. Door het ge zelschap zal op 28 Juli een bezoek worden gebracht aan IJmuiden, Alkmaar, Bergen en Petten en op 29 Juli aan Den Helder, Wieringen cn Harlingen. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINT» Verwachting: Matige, aanvan kelijk tijdelijk nog krachti ge Westelijke tot Zuidweste lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvanke lijk nog ecnige buitjes, latei- weinig of geen regen, weinig verandering in temperatupr. Verdere vooruitzichten:. Nog wei nig verandering. Op Le Bourgel geland. Eerste étappe van vlucht om de we reld afgelegd. Opnieuw gestart voor Moskou De Amerikaansche millionnair- vlieger Hughes is gistermiddag te 16.55 op Le Bourget (Frankrijk) geland. Met begrijpelijke verbazing werd te Pa rijs het bericht ontvangen, dat Hughes reeds was aangekomen. Men had hem eerst zeven uur verwacht, met het gevolg, dat om vier uur vijftig, toen het toestel in zicht kwam slechts enkele personen op het vliegveld aanwezig waren. Onder hen be vonden zich echter de Amerikaansche am bassadeur, Bullett en als vertegenwoordi ger van den Franschen minister van lucht vaart Kol. Frangois, evenals de vliegers Paul Codos en Michel Detroyat. Lindbergh deed er tweemaal langer over. Hughes heeft den Oceaan overgestoken in 16 uur 35 minuten. De tijd van Lindbergh was 33 uur 30 minuten. Gestart naar Moskou. Hughes is hedenochtend om 0.24 g.m.t. van het vliegveld Le Bourget opgestegen met bestemming Moskou Hij heeft te Parijs eenige uren vertraging gehad, omdat bij de start te New York eenige onderdeelen van het hoogteroer on klaar waren geworden, waardoor manoeu vreeren minder gemakkelijk was. Mr. Wendelaar. Moeilijkheden met de Amsterdamsche begrooting B. en W. gaan in beroep bij de Kroon. B. en W. van Amsterdam hebben hij den raad een voordracht ingediend om bij Hare Majesteit de Koningin voorziening te vra gen van het besluit van Ged. Staten van Noordholland van 22 Juni 1938, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begroo ting van inkomsten en uitgaven der ge meente Amsterdam voor het dienstjaar 1937, Reeds vóór de bodem al zijn zont verloren had. kon hij in cultuur worden genomen. Bij de Landsdrukkerij is als uitga ve van de Wieringermecr-directie verschenen het rapport (een boek van 160 bladzijden): „Over de ontzil ting van den bodem in de Wierin- germeer" van de hand .van dr. A. J. Zuur. Uit dit rapport blijkt, aldus het Hsbl., dat bij het droogvallen van de Wieringermeer het bodemwater evenveel zout bevatte als het zeewater, dat voordien den polder be dekte: nl. ongeveer 20 gram per liter. Bij een dergelijk zoutgehalte is géén cultuur mogelijk. Alvorens de Wieringermeer dan ook in cultuur genomen kon worden, moest de grond eerst een groot gedeelte van zijn zout verloren hebben. Bij goede ontwatering wordt de ontzilting door het regenwater, dat op zijn weg dooi den grond naar de drains en greppels den bodem uitloogt, in weinige jaren tot stand gebracht. Het rapport geeft nu eerst een overzicht van dit ontziltingsproces en van de factoren die het beïnvloed hebben. In de eerste plaats bleek voor de snelheid van ontzil ting de hoeveelheid regenwater en de in tensiteit van de ontwatering van belang; zoolang de grond nog niet begreppeld was, vond vrijwel geen ontzilting plaats. De zandgronden ontzilten sneller dan de klei gronden, doordat deze laatste meer zout bevatten. 's Zomers staaf de ontzilting stil. In den zomer staat de ontzilting in den regel stil, daar de meeste regen dan verdampt. Door de capillaire op stijging van zout ondergronds wa ter neemt het zoutgehalte zelfs toe. Op de mééste gronden bleek deze zomersche verzouting van weinig beteekenis te zijn. Op gronden, waar tusschen den boven- grond en den door het kwelwater door stroomden dicperen ondergrond geen on- doorlatende lagen aanwezig waren, was de verzouting in den zomer sterker. Het capil lair opstijgende water wordt op dergelijke tereinen niet alleen geleverd door de in den loop van den zomer steeds trager vloeiende bron van het bodemwater, maar óók, en in hoofdzaak ,door het in onbe perkte hoeveelheid aanwezige kwelwater. De verzouting in den zomer kon op deze plekken zóo ernstig zijn, dat het tempo van de ontzilting er merkbaar door vertraagd werd. De invloed van de meeste dezer factoren (tijdstip van bcgreppeling, grondsoort en kwel verzouting) op het tempo van de ont zilting is goed na te gaan op de aan het rapport toegevoegde kaarten, die een beeld geven van het zoutgehalte der Wie ringermeergronden in den loop der jaren. Reeds vóór de grond al zijn zout verlo ren heeft, kan deze in cultuur worden ge nomen. Bij de ontzilting grijpt het bodem water eerst de bovenste lagen van den grond aan, zoodat het zoutgehalte van den bovengrond éérder daalt, dan dat van den ondergrond. Ook in de Wieringermeer bleek dat zoodra in de laag van 520 c.M. de concentratie van het zout in het bodemwa ter tot 3 gram per liter gedaald is (de on dergrond bevat dan nog zeer veel zout), de grond bij voorjaarszaai in c.ultuur kan worden genomen. Bij zandgronden werd dit punt bereikt aan het einde van den winter, voorafgaan de aan den aanleg der begreppeling; bij kleigronden pas aan het einde van den tweeden of derden winter. Daar de beweging van het zout in den bodem nauw samenhangt met die van het water daarin, is aan de waterbeweging van den grond een afzonderlijk hoofdstuk ge wijd, waarin cijfers over regenafvoer, ver damping en capillaire opstijging gegeven worden. In dit hoofdstuk wordt ook de be- teekenis van den dieperen ondergrond voor de waterbeweging besproken, ZESTIG KOLONISTEN GEDOOD? BRITSCHE MARINIERS VOEREN CHARGE UIT. De golf van terrorisme, die over geheel Noord-Palestina gaat, heeft tientallen dooden en gewonden ge- eischt. In Haifa zijn alle Arabische win kels gesloten, de politie en de ma rinetroepen patrouilleeren door de straten. De oostelijke wijk der stad verkeerde gisteravond in een staat van opwinding. De kolonie Samha bij Tulkarem Is door een sterke bende overvallen. Daarbij zouden zestig kolonisten zijn gedood. Tijdens een botsing tusschen rebel len en de politie bij den berg Thabor zijn acht terroristen en een politie man gedood. Vier gewapende mannen hebben te Tul harem een Arabisch politie-inspecteur dood geschoten, toen hij zich bij een barbier liet scheren. Tulkarem is thans door militairen bezet. Telefoonverbindingen doorgesneden. In den vorigen nacht zijn talrijke telefoon verbindingen in Noord-Palestina doorgesne den, waardoor het onmogelijk is in contact te treden met Nazareth, Tïberias en andere centra. In Jeruzalem cn Haifa worden talrijke hom aanslagen gepleegd, wa arbij Jaden en Ara bieren en zelfs een Britsch officier van één der bataljons, die de orde trachten te hand haven, gewond werden. Meerdere dooden vielen. Mariniers van den kruiser Repul- se zijn gistermiddag gedwongen ge weest een charge uit te voeren en een Arabische menigte uiteen te drij ven, die bezig was de politie in de oostelijke stadswijk met stecnen te bekogelen. De versterking der ordebewaking. In het Londonsche Lagerhuis heeft minis ter Macdonald op desbetreffende vragen geantwoord, dat het eerste bataljon van het regiment Irish Guards en het eerste batal jon van het regiment Essex heden in Pales tina zullen aankomen. Het gemotoriseerde elfde regiment huza ren zal spoedig volgen. De minister staat, in contact met don hoogen commissaris ten aanzien van uitbreiding der politietrocpen. Naar verluidt staat minstens nog een een heid Britsche troepen in Egypte gereed om naar Palestina te vertrekken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1