II II Raad Winkel IUITENLANDSCH, 1 VERZICHT SCHUDT UW LEVER WAKKER Witte tanden, frissche mond en een schoone tong EIN Ingezonden j5" Woensdag 13 Juli 1938 Tweede blad rranco vordert langzaam. j j)e noninterventie-waar. nemers weer in actie. japansche voornemens in china. - m paracelsus- eilanden. Er is de afgeloopcn dagen meer gesproken dan gedaan, wat dit voor deel heelt, dat er althans weinig schenen zijn gemaakt. Want wan neer in onzen tijd de volkeren over gaan tot de daad. dan beteekent dit in den regel niet, dat opbouwende arbeid wordt verricht, dat wordt gewerkt aan een bloeiende en wel varende maatschappij, doch dat de boel kort en klein wordt geslagen. t Spanje is de afgcloopen dagen nog het meest aan de hand geweest. Paar zijn rins de meeste bommen uitéén geploft en is het meeste aan digeelen geslagen. Waarbij Franco die door Mussolini als de over winnaar wordt gpdoodverfd. langzaam, lang zaamaan veld blijft winnen. In afwachtme van de evcntueele uitvoering van het plan tot tenigroeping der vrijwilligers uit Siwnie schijnt Franco de nog bestaande gc- irernhoid tot het strooien van bommen op tal van Spaansc.he steclen, uit te willen bui ten Daarhii kwamen weer enkele projec tielen terecht te midden van een aantal bui- tenlandsche. voornamelijk Engelsche vracht- schenen. waarbij een waarnemer van de noninierventie-rommissie aan den arm werd gekwetst. Franco, of wellicht was bet beter te schrijven Mussolini, voelt zich zoolang de. Engelsche juristen te Londen zich nog het hoofd breken over het ant woord van Burgos op de jongste Engelsche ïiotn en hun licht lalcn schijnen over de Jcwesfie wat moet worden verstaan onder de zinsnede: ,.de luchtaanvallen zijn niet I ,in liet bijzonder gericht op de zich in l'Spaansche havens bevindende Engelsche J'lsrhenen" blijkbaar vrij om zich van de BOtnwisseling niet in het minst iets aan te trekken. Eerst wanneer deze rechtsgeleerden net er over pens ziin, wat onder bovengeciteerde tirade precies is te verstaan, zal Engeland I zich nader uiten. Gezien de merkbare te genzin van de Britsc.he regeering om over deze aanvallen op Engelsche schepen moei- ïijkheden te krijgen, is een en ander miis- rgchien te beschouwen als een manier om [aak op de lange haan te schuiven. Ver- irteliik voelt Chamherlain er meer voor de resultaten van het non-intervenlie-plan laf to wachten, dat van veel verstrekkender ird is on welks uitvoering waarschijnlijk lens een eind zou maken aan de bamba r- rnten van Franco. Waar hij voor dit plan [aller toestemming heeft, zal hij daarvan meer verwachten en aan ons is het om toe ie zien, in hoeverre de verwezenlijking daar van vordert. Meer gosnroken dan gedaan hebben den jlaatsten tijd de Japanners. Van het oorlogs front berichten ze ons niet zoo heel veel nieuws, Ter cere van het éénjarig feest van het Chineesche conflict, hebben ze ons in Iverschillende toonaarden bezongen, wat ze Jvomemens zijn „te zullen doen." Dat zgg- fwn, wat men van plan is te zullen volvoe ren is ppn bedenkelijk verschijnsel in oor logen, die als het ware zijn vastgcloopen. In plaats van hot „zullen doen," was het misschien beter te gebruiken te betiteling .graag zullen willen doen". Dit „zullen doen'' komt merkwaardigerwijs ook reeds tof uitdrukking in de Japansche legerbc- richten, waarin we konden lezen, dat de I Japansche admiraal Oikawa de oorlogszone aan de Jangtse heeft uitgebreid, omdat de Jananners voornemens zijn verder op te rukken in de richting van Hankau. Met het werkelijk oprukken blijft 2N, ^e' intusschen maar matigjes ge- ceezand.: s,c'd. Men leest niet of nauwelijks omtrent Japansche vorderingen, wel echter omtrent moeilijkheden, welke uur,» de Chineesche guerilla-troepen den horn. Japanners veroorzaken. net Nu mag men zich afvragen, of het een daad van wanhoon is wanneer de Jananners it blad Jjet on het oogenblik naar aanleiding van P?c.clsus Ri'enden met Frankrijk tot e^n ho'sing schiinen te laten komen, dan wei of 7<e Zjc^ inderdaad de luxe kunnen J ponnilleeren er nog een groote, belangrijke egenslander bij te knieren. Vermoedelijk is I het geval. Hoe het ook zij ech- or, deze Pararelsus-eilanden, die 1ot dus- Rrre het aankiiken niet waard bleken en aarvan dus niemand ongeveer scheen te 0,1 aan wie ze precies behoorden, schij- cn e<?nsklap® van groote waarde. Zo hehhep nu echter plotseling een stratepiSChe helangriike beteekrnis gekregen, voornamelijk met hun lig- ten opzichte van het eiland tfaman. Enkele weken geleden he rentten Engeland en Frankrijk aan apan, dat ze een bezetting van «aman niet zouden kunnen tole- reeren en dat moeiliikheden te ver wachten waren, zoo Japan zich aan e gegeven waarschuwing niet zou I °iTen1" ^eze waarschuwing op zichzelf was reeds te heschouwen ais een veranderende houding io- I £ens Japan, dat zijn handen blijk- aar zoo vol had. dat het voorloo- P'g door Frankrijk en Engeland niet wal l's onrr|iddallijk gevaarlijk erd beschouwd. Do dagen van de [zich t ,inp.-Van Shanghai, toen men *'cn beleed,gingen liet welgevallen, r l V°°?J' Hel foit R"- rtat Fr.ink- O" hcl «oRenblik dc Paracelsus- Mlaadcn heelt bezet, die bij een oerd, nede- eveiituecle bezetting van H<ainan door Japan als basis kunnen- die nen Japan als basis op dit eiland, bewijst, dat het Frankyijk althans met zijn dreigement bittere ernst is. Als zoodanig onderstreept het land op nieuw het feit. dat men niet geneigd is zich verder door Japan te laten intimidceren en dat Japan bezig is ernstig aan prestige in te boeten. Hoe geladen hier overigens de atmosfeer is, blijkt uit Fransche berichten, die spre kend van troepeninspecties in Fransch-Ach- ter-Indië en van hei zenden van Fransche kapitale oorlogsschepen naar de Zuid-Chi- neesche zee, waartegenover Japansche be richten staan omtrent bewegingen van de Japansche vloot in dit gebied alsmede van troepenzendingen, die bestemd zouden zijn voor diezelfde Paracelsus-eilanden. Weliswaar lijkt Frankrijk in deze verre streken eenigszins in het nadeel, men kan er zeker van zijn, dat de heeren te Parijs deze omstandigheid wel gewicht in de schaal hebben laten werpen. Conflicten tracht iedere rogeering altijd te vermij den, zoolang zij denkt in het nadeel te zijn. Voelt ze zich sterker dan de tegen partij, dan is ze meer geneigd om niet toe te geven. Of Frankrijk inderdaad denkt zich van het vrij heethoofdige Japan niets meer behoeven te laten aanleunen, is een kwestie, die aanstonds wellicht zal blijken. Ook de omstandigheid, dat Japan, gedom peld als het toch reeds is in een hopeloos schijnenden strijd, eerder geneigd is naai de wapenen te grijpen, is stellig mede overwogen. Terwijl daarnaast van belang is de houding van Engeland. Alles bijeen zullen deze verwikkelingen ons straks wellicht een duidelijker beeld geven van de male, waarin Japan nog in staat is zich te verweren. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De graslandproeven in de Zandpolders Een juiste bemesting houdt he* gras ook bij lager waterpeil lang groen. Bij een tochtje op S Juli 1.1. door de pol ders Zijpe, Koegras en Callantsoog vielen grote verschillen op bij dc beweide gras landen, dus het z.g. kocland. Er zijn sterk verkleurde en ook mooi groene; beide worden gevonden op nat ge houden en ook op drooggelaten grond. Dit wijst er op, dat een hoog waterpeil niet de enige factor is voor groenblijven in droge tijd. Het blijkt meermalen, dat ook bij hoog waterpeil toch het gras gaat verschroeien. Een juiste bemesting (vooral stikstof niet vergeten!), houdt hot gras ook bij lager wa terpeil lang groen; dit tonen verscheiden graslanden wel aan. En waar verkleuring toch optreedt, omdat er nu cenjmaal een grens is, daar herstelt zich zulk land be trekkelijk snel, terwijl de voedingscapaciteit zeer groot is. Als we nu even de betreffende proeven bespreken, valt het bij R. de Vries, Stolpen, op dat evenals 't vorig jaar een waterstand van 70 tot SO cm onder 't maaiveld het gras, bij voldoende bemesting, groen laat. In werkelijkheid is deze waterstand nog heel wat lager geweest. Het hogere deel was dan ook totaal bruin, terwijl het veldje zonder stikstof en de beide stalmestveldjes bijna geheel verschroeid zijn. Het veld is intensief beweid, maar beeint zich ook op het hogere deel al iets te herstellen door 't vóór 8 Juli gevallen regenwater. Er hoeft niet aan getwijfeld, of hij wat langere natte tijd is hier spoedig weer volop gras, en pri ma! Het proefveld-.Timmink te Koegras heeft tegen alle droogte in gras geleverd: het vee is er 6 Juli afgegaan, "t Is nu vrij kaal. maar volstrekt niet uitgeleefd. Het wordt, als alles niet bedriegt, wat het dit jaar nog steeds geweest is: een beste gras leverancier in de nazomer en herfst; er kormt melk af! Interessant is het proefveld-Hoomsman. dat gemaaid werd voor hooi. De aangren zende evenhoge akkers hebben alle grote gele banen dwarsover. maar de proefak- ker niet Deze ziet over de hele lengte groen. De hooimassa is ruim zo groot geweest als op de andere akkers, de gros- groei gaat blijkbaar heter on vlugger door na 't maaien. En toch is hier geen water in de greppels geweest en in die der andere akkers wèl. De droge akker (met extra stik stof) is in de verte al te herkennen. H. PILOX, Leraar R.LAV.S. Indien U poetst met Ivorol (volgens nieuw recept). Heerlijk schuimend. Frisch van smaak en... zeer zuinig. Tube 60, 40, 25 Ctt Doos 20 et. Een raad van vijf. De heer Span zou een Hof van Eden krijgen, maar zijn tuin lijkt thans wel een oerwoud. Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje? De heer Brugman heeft heel Winkel tot familie! In heilige toorn zegt de heer Brugman: Geen huizen meer verhuren aan menschen, die hun kinderen naar de Chr. school te Schagen zenden. Er komt licht in den Groetpolder. Voor tweehon derd gulden koop je geen kanon, meent de heer Brugman. De raad vergaderde gistermiddag. Voorzitter, tevens secretaris, de heer J. H. Zwart, burgemeester. De heer de Veer is met kennisgeving, mevr. KrabElings en dc heer Raven zon der kennisgeving afwezig. Als voorzitter de vergadering heeft ge opend en de notulen der vorige bijeenkomst zijn goedgekeurd, komen aan de orde de volgende MEDEDEELINGEN. Aan den onderwijzer, den heer J. Slooten, is ziekteverlof verleend; tijdelijk is benoemd de heer A. D. de Veer te Winkel. Er is nog een tijdelijke kracht in de school te Winkel, de heer Broersma van Barsingerhorn, omdat mcj. de Quaasteniet ziek is. De verbouw van de school te Lutjewinkel is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer KI. Blokker aldaar voor f 4974. Dc schoolschoonmaak is tijdelijk opge dragen aan R. F. W. Dekker en echtgenoo- te. INGEKOMEN STUKKEN. Van de ingekomen stukken vermelden wij ecnige goedkeuringen op raadsbesluiten, bericht van bedanken als regentes van het Tehuis voor Ouden van Dagen van Mevr. de Ridderde Zeeuw. Kasverificatie van den gemeente-ontvan ger. Afwijzend bericht van den minister van Onderwijs op het verzoek om een derde leerkracht te Lutjewinkel te mogen aan stellen. Wcth. van Zoonen zou den minister van Onderwijs persoonlijk willen bezoeken. De heer Dekker vindt de motiveering van den minister zeer zwak en is het geheel met den heer van Zoonen eens. Het getal leer lingen in Lutjewinkel verschilt maar wei nig van het aantal dat vereischt is. Op een vraag van den heer Dekker deelt voorzitter mede, dat de inspecteur met het schrijven accoord gaat. Bericht van de Heidemaatschappij, dat de begraafplaats gereed is, en een brief van Ged. Staten, waarin zij berichten, dat het quotiënt, ingevolge het financieele ver- houdingsbesluit, voor het rekeningsjaar 1035 is vastgesteld. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen. VOORSTELLEN VAN B. EN W. Kohier hondenbelasting. I-Iet kohier voor de hondenbelasting wordt vastgesteld. Het totaal belastingbedrag be draagt f 24.over 8 honden» VERBETERING ONDERWIJZERSWONING. B. en W. stellen voor, den heer B. Span, hoofd der school te berichten, dat in den loop van het volgende jaar verschillende verbeteringen aan zijn woning zullen wor den aangebracht. De heer Span wees in zijn adres op de in 1926 bij zijn komst in de gemeente uitdruk kelijk gedane en tot dit jaar ook getrouw nagekomen belofte het tuinonderhoud voor rekening van de gemeente te doen komen en verzocht deze onderbroken toestand op nieuw te willen instellen. Verder verzocht de heer Span moderniseering en schilderen van kamers, herstellen van scheuren en na zien van schoörsteenen. Bij het adres was een uitvoerige toelich ting, waarin de heer Span zijn teleurstel ling uitspreekt over het feit. dat hem z.i. voel is beloofd, doch zeer weinig van deze beloften is terecht gekomen. Zou de raad het verzoek niet inwilligen, heeft de heer Span nlan zich tot Ged. Staten te wenden. De heer Dekker meent dat op de begroo ting 1938 een bedrag is uitgetrokken. Moet dit niet besteed worden? Voorzitter antwoordt dat deze post voor gewoon onderhoud is. Men zal de schoor steen maken, een kamer behangen en het hek schilderen. De heer Span heeft den schilder iets toegevoegd, waardoor hij on verrichter zake terug moest gaan. Het is de schuld van de bewoners zelf. Zif er niet meer aan vast? vraagt de heer Kamp. Tn den tuin heerscht wanorde en deze is verwaarloosd. Als men zijn oor te luisteren ligt, zegt men dat het ligt in het zelf onderhonden. Spr. bejammert hetdat de zaak zoo loopt. Het gaat niet goed en er moet een oplossing worden gevonden. Voorzitter wijst er op. dat Ged. Staten nu "enmnal bezwaar maken tegen het onder houd van den tuin door de gemeente. De heer Span heeft geantwoord dat hij het^ tuinonderhoud zelf niet kan betalen. Voorzitter heeft daarop het huis bezich tigd. Inderdaad moet er veel gebeuren, maar de heer was tevreden met enkele din gen die hij zelf had gevraagd. Omdat men nu van plan is volgend iaar het huis ge heel te restaureeren. ziet men van voorloo- pige reparatie af; welke voor niets besteed zou zijn. Echter daarop is het adres gekomen, welks inhoud B. en W. zeer heeft verwon derd. Het college heelt een ander plannetje, maar daar zal voorz. in comité nader een en ander over mededeelen. De heer Brugman zou willen beginnen de tuin op te knappen. Wie het moet be talen zal men later wel zien. Het wordt nu een bespotting. Voorzitter: Men kan niet treden in rech ten van een huurder. De heer Brugman zou het in gemoede willen bepalen. Voorzitter: Men kan den heer Span niet in uitzicht stellen, dat wij betalen. Eerst zou men het huurcontract moeten wijzigen. De heer Kamp meent dat een hoofd van de ULO school en B. en W. niet zoo tegen over elkaar moeten staan. Spr. voelt de bezwaren van het college aan, maar een bespreking zou wel zichtbaar kunnen zijn. Voorzitter: Ik zie geen resultaat! De heer Dekker vindt het niet juist wat de heer Brugman zegt. Echter de heer Span wil zich wenden tot Ged. Staten, waarin spr. hem gelijk geeft. Men heeft den heer Span nu eenmaal bij zijn komst het on derhoud van gemeentewege toegezegd. Laat hem zijn gang gaan, zegt spr., dan zal er wel uitkomst komen. Een bespreking werpt ook geen vruchten op. want er is geen post voor. Haarlem is gemakkelijk, daar zegt men maar schrappen, schrappen! Weth. van Zoonen wijst er op dat de com missaris der Koningin dit jaar in Winkel komt. Men kan hem dan het resultaat van het besluit uit Haarlem laten zien. het re sultaat van het domme potlood. Voorzitter zegt dat alle besprekingen uit komen op het standpunt van B. en W. „rus ten laten". Een klein standpunt van den heer Span. vindt de heer Kamp het. De verwaarloosde toestand mag niet blijven bestaan. Spr. be grijpt niet hoe een hoofd der ULO school zoo kan doen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Men zal ondertusschen trachten nog een oplossing te vinden. GEMEENTEREKENING 1936. De gemeenterekening 1936 wordt, inge volge eenige opmerkingen van Ged. Staten, nader vastgesteld. Conform besloten. GEMEENTEREKENING 1938. De gemeenterekening 1938 is eveneens voorzien van opmerkingen teruggekomen. Met enkele voorgestelde wijzigingen gaan B. en W. accoord. Het college stelt echter ten aanzien van enkele andere, als verla ging jaarwedden wethouders, te berichten, dat de raad zich hiermede niet kan vcr- eenigen. Conform besloten. BENOEMING REGENTES B. A. In de vacature mevr. de Ridder—de Zeeuw heeft het B.A. de volgende voordracht op gemaakt: Mevr. G. Vries'Lange; Mevr. G. ZwartGorter. De heer Dekker vraagt of meneer Brug man meestemmen mag, want die is zoowat van iedereen familie! Het is een „best be zoldigde" betrekking, dus men moet oppas sen! De heer Brugman: De man is een neef van mij. Als de Voorzitter de gemeentewet heeft doorgesnuffeld, komt men tot de conclu sie, dat de heer Brugman mag meestem men. Mevr. de Vries—de Lange wordt met al- gemeene stemmen gekozen. ARTIKEL 13 L.O* Den heer L. Bosselaar te Winkel wordt ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 een vergoeding van f 62.50 per jaar toegekend voor zijn kind Adriana Gezina, wegens het bezoeken van de bijzondere school te Schagen» Conform besloten. De heer Brugman meent dat het geld voor nuttiger doeleinden kan worden be steed. Echter, afgezien daarvan, men heeft 't ge had over een 3e leerkracht te Lutjewinkel, die men bijna kan aanstellen Spr. wou dat de verhuurders in Lutjewinkel geen huizen meer verhuurden aan menschen, die hun kroost naar de Chr. school te Schagen stu ren. Voorz. (fluisterend): 't Moet niet in de krant! Dat is niet verstandig! De heer Brugman: Daat gaat het juist om. Menschen die zich hier vestigen en aanpassingsvermogen missen, moeten daar de verantwoordelijkheid maar van dragen. Ieder moet hieraan meewerken. Spr. weet nog veel meer te zeggen, maar zal maar zw"°-en. Voorz.: Dit was een kleine nabetrachting. De heer Brugman; Ik was niet buiten de orde! Ik mag hier zeggen wat ik wil, ik ben onschendbaar! Het past niet in dit gareel, dit sjouwen over een langen afstand. Er is al een geval van menschen uit Zeelapd wicn een woning geweigerd is. Dat is goed! Het is notabene zoo. dat de gemeente in Zeeland, waar de menschen vandaan komen, de helft van de kosten betaalt. Dat 's een afschuifsysteem. Voorzitter zegt dat hierin kentering komt. Weth. Van Zoonen is het niet met den heer Brugman eens, maar acht discussie nutteloos. STEUN B. B. en \V. stellen voor den minister te verzoeken in aanmerking te mogen komen voor z.g. B-steun on C-steun voor werkloo- zen en boeren. De kosten voor de gemeente zullen f 56.bedragen. Conform besloten* 't Onverwoestbare hart van een HEEMAF STOFZUIGER 'waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotoi.Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK, Heerenstraat 128 Schahen STRAATVERLICHTING. B. cnW. stellen voor een nieuw contract met het P.E.N. aan te gaan. waardoor men 2\'z cent per KAV.U. zal betalen voor de straatverlichting. Thans betaalt men cent. B. en W. stellen voor vier lichtpunten in den Groetpolder aan te brengen. De kosten hiervan zullen f 113.38 bedragen. De kosten zijn den heer Dekker niet te gengevallen, en spr. erkent het college gaarne zijn erkentelijkheid. In een groote behoefte wordt voorzien. Het voorstel wordt aangenomen. BEGROOTING 1938. De suppletoire begrooting 193S, waarvan de wijzigingen van administratieven aard zijn, wordt conform voorstel B. en W. vastgesteld. Voor luchtbescherming vroegen B. en W. f '200.voor vlaggen f 25. De heer Brugman: Je kan er geen kanon voor koopen, Kamp! (Gelach). KERKVOOGDIJ STAAT GROND AF. B. en W. stellen voor met de Ned. Herv. Kerk een overeenkomst aan te gaan, waar bij de laatste een stuk grond van de be graafplaats te Winkel en een ander stuk te Winkel, in eigendom afstaat, groot 28 A. en 60 c.A. Onder de voorwaarden is o.a. opgenomen de bepaling, dat de gronden al leen mogen worden gebruik voor begraven van lijken, er een erfdienstbaarheid van het voetpad van kerk naar openbaren weg blijft bestaan en het onderhoud voor ge meenterekening zal zijn. Conform besloten. Rondvraag. De rondvraag levert niets op. Sluiting volgt. men groot gevaar te vatten. Maar TABLETTEN helpen dadelijk. Het »S<ryeto-kruis waarborgt de uitstekende werking (BAYER) en onschadelijkheid. L I ep Oro|ibind *n C Anna Paulowna, 12 Juli 1938. „DONKER NOORD-HOLLAND". Mijnheer de Redacteur, In Uw nunj.mer van 23 Juni gaf U de woorden weer van Ds. Donner van Broek op Langcndijk en Ds. Van der Elstkam^ uit Hilversum, uitgesproken bij de eerste steenlegging van de Gereformeerde Kerk te Schagen. Maandag 27 Juni d.a.v. heb ik mij, eveneens in Uw blad, tot tolk van velen gemaakt door genoemde Eerwaarde Heeren dringend verduidelijking, ja zelfs rechtvaardiging te vragen vanhun uit sproken. Kort samengevat immers zeide Ds. Don ner: „Modernisme is afkeurenswaardig."' en niet „wij vinden Modernisme afkeurens waardig." En evenzoo heeft Ds. v. d. Elstkamp ge zegd: „Nnordholland is donker en niet wij vinden Noordholland donker. Wie over deze zaken heeft gelezen en na gedacht cn tot een oordeel is gekomen, dat anders luidt dan dc meening van ge noemde predikanten zal, zoo de zaak des Geloofs hem ter harte gaat, hoogstens ver wonderd mogen opzien als hij leest „wij vinden Modernisme afkeurenswaardig" of „wij vinden Noordholland donker". Hij zal daarvan acte nemen en overgaan tot de orde van den dag.. Anders wordt het indien hij die na lang zoeken on tasten een der belangrijkste levensvragen tot een, zijn leven rust en steun gevend, antwoord heeft gevoerd, daar moet lezen: Modernisme is afkeurenswaar dig of Xoordholland is donker. Dan neemt hij dat niet. Hij verzet zicTï tegen de stelligheid van beweerders en, omdat de beweringen met zulk een stellig heid geuit worden, óók tegen de beweringen zelve. Hij vraagt nu eens om bewijzen. Ja, hij eischt bewijs omdat het hem langzamer hand begint te vervelen te moeten hooren? dat zijn geloofsnnvatting niet een an dere, maar oen mindere is; dat zijn moraal niet een andere, maar een mindere is; dat zijn leven niet een andere, maar een mindere grondslag heeft. Die bewijzen zijn nog niet geleverd. Ze ker niet, door den, zich in strijd met do burgerlijke beleefdheid in de discussie van anderen mengenden heer Gootjes van Ber gen. Ik zal op diens stukje dat een al te gemakkelijke prooi zou zijn dan ook niet ingaan. H. JONKER Hz.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5