8 Japansche successen in Zuid Sjansi on Beschuldigingen tegen Schuschnigg zijn schandelijk DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER on ffughes vandaag nog in New-York De vredeswil van Duitschland is foch niet zoo groot Dc „Karimata" baggert weer De Vlaamsche taalzuiveraar in 't nauw Versterking der Duïfsch-Tsjechische grens Clementie voor de vluchtelingen te der. li 12. Laan, Schagen. Tel. 20. DONDERDAG II JULI 1938. 81e Jaargang. No. 10621. Tfflaw fet N.V. Uitg.-Mii". „Hollands Noorderiiwort.ef KEN Chineezen trekken terug over de Gele Rivier. Japan ontkent de rechten der mogendheden in China niet. /imi'Oorlogsschepeif tot zinken gebracht proef Uit Taijoean wordt gemeld, dat de Chineesche pogingen tot herove ring van Zuid-Sjansi thans definitief veredeld zijn na een week van Ja pansche krijgsverrichtingen. De Ja- iBRUG, p^he troepen trachten thans de verspreide Chineesche afdeelingen, welke op veertig divisies geschat worden, in den val te doen loopen. De Japansche berichten zeggen verder, I dat de Japansche troepen gisterochtend de algeheel controle verkregen hebben over het op den noordelijken oever van de Gele Ri vier in Zuid Sjansi gelegen Joeankoe, na de Chineezen te hebben verdreven. De bombardementen. Thans is bekend, dat bij het moorddadige I Japansche bombardement op Woetsjang 170 burgers zijn gedood, vierhonderd gewond en ^.meerdan 1000 personen dakloos zijn. Elders I in Zuid Kwantoeng hebben de bombarde- openten aan 80 menschen het leven gekost. [Volgens officieele Chineesche berichten n 2-40 menschen om het leven gekomen, jn Japansche vliegtuigen een concentra- ikamp te> Tsengtsjeng in Zuid-China bom beerden. r lineesche vliegtuigen hebben gisteren ft driemaal toe de Japansche oorlogssche- (n op dc Jangtse ónder vuur genomen. Een I groot en twee kleine schepen werden tot zinken gebracht, twee vaartuigen werden zwaar beschadigd, aan boord van andere ontstond brand. Uit Tokio wordt bericht, dat vliegtuigen, die een verkenningsvlucht hebben onderno men over het zuiden van Sjansi, melden, dat belangrijke Chineesche troepenafdeelin- gen zich naar het zuiden terugtrekken over de Gele Rivier bij Pingloe en Toengkwan. De terugkeer der vreemdelingen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat het onderhoud tusschen den onderminister van buitenlandsche zaken en den Britschen ambassadeur heeft geleid tot regeling van een der geschilpunten: den terugkeer der Britsche onderdanen naar Nankincr. Binnen kort zal, naar men aanneemt officieel van de regeling mededeeling worden gedaan. Verder gelooft men, dat de terugkeer der Amerikanen naar Nanking en de ontrui ming der universiteit te Sjanghai door de Japanneezen eveneens spoedig geregeld zullen zijn. In het Engelsche Lagerhuis heeft onder staatssecretaris Butler op desbetreffende vragen geantwoord, dat de Britsche am bassadeur te Tokio er door de Japansche regeering van in kennis is gesteld, dat zij niet voornemens is de exterritoriale rechten van andere mogendheden in China te ont kennen, aangezien dit een kwestie is, die alleen deze mogendheden en China aangaat. mode. GROUIN09 De weduwe van Wiley Post toe vallig aanwezig. Direct van Fairbanks doorgevlogen Hughes is om 1.36 g.m.t. van Fair banks naar New-York vertrokken. Gisteren konden wij reeds melden, dat hij op weg was naar Jalcoetsk (Siberië). Te Jakoetsk aangekomen. Te?en den middag, om 9.0S Greenwichtijd, landde Hughes in goeden welstand in Ja- Koetsk. De organisatoren van den tocht in hiewïovk deelden mede, dat de vlieger vijf uur op het ontworpen program achter was, doch 22 uur voor op den tijd, welke Wiley Post noodig had om van New York in Ja koetsk te komen. De étappe Omsk-Jakoetsk, o.9o2 K.M,, jg afgelegd in 10 uur 31 min. Over den afstand New YorkJakoetsk, 1-4.820 i beeft Hughes, met inbegrip van de landingen, 57 uur, 4S min. gedaan. Hij moest toen nog 9.392 K.M. tot New York vliegen. Naar Fairbanks vertrokken. D* weerberichten voorbij Jakoetsk goed en om 12 uur 0.1 Green- wichtijd vertrok Hughes naar Fair- bai*s ia Alaska. arh^^i ^berichten meldden, dat tus- scneu Anadyr op den uitersten punt van 't~le e,n Aaine op Alaska mist en regen den boventoon voorden. 0EKCI iestukkei De miilionnair-vlieger Hughes direct "a aankomst op het vliegveld te Moskou*. Te 19.35 uur g.m.t. bevond Ilughes zich op 1450 kilometer van Fairbanks. Hij vloog met een snelheid van 326 kilometer per uur en op een hoogte van 3000 meter. Hughes deelde draadloos aan het vlieg veld te Fairbanks mede, dat hij te Fair banks zijn benzinevoorraad zou bijvullen en onmiddellijk daarna naar New-York ver trekken. De weduwe van Wiley Post, op wiens re cord Hughes thans een aanval doet, bevindt zich op het oogenblik te Fairbanks. Zij ver klaarde, dat zij was gekomen om vrienden te bezoeken en dat het slechts toeval was, dat zij aanwezig kon zijn bij de aankomst van Hughes, dien zij evenwel gaarne zou begroeten. Op weg naar New-York. Hedennacht om 0.31 g.m.t. landde Hughes te Fairbanks, door honder- den bewonderaars begroet en ver trok een uur later naar New York. Daladiers rede, waarin hij Duitsch land hulde bracht, met groote re serve ontvangen. - Italiaansche pers zoekt er een poging in om de as Rome-Berlijn te breken. Gisteren deelden wij mede, dat de Fran- sche minister-president Daladier in een re devoering Duitschland's vredeswil roemde. Deze redevoering is door de inter nationale pers met gemengde gevoe lens ontvangen. De Fransche pers acht zacht gesproken, Daladiers uit latingen onvoorzichtig. Zoo schrijft „Le Jour": .Met voorzichtig heid wachten wij op de reactie, welke deze redevoering in Duitschland zal hebben. Laat ons evenwel niet vergeten, dat de eer ste voorwaarde voor den vrede gelegen is in de kracht van Frankrijk De „Populaire" zegt: Welke ook de rede nen zijn, waarom Duitschland op 21 Mei niet tot geweld is overgegaan, men moet zich gelukkig prijzen, dat het deze hou ding heeft aangenomen en wcnschen. dat het daarin volhardt. Ook in Frankrijk vreest men, dat de „ver rassing van Neurenberg", op het a.s. partij congres zal zijn de plannen tot ondoordring bare versperringen en luchtvlootuitbreiding, zoodat Duitschland's vredeswil volgens de Fransche meening wel met een korreltje zout genomen mag worden. Italiaansche pers wantrouwend. De rede van Daladier heeft ook in Italië levendige belangstelling gewekt. De bladen, die er lange uittreksels uit gepubliceerd heb ben, doen goed utikomen, dat Daladier hul de gebracht heeft aan de koelbloedigheid en den vredeswil, die het derde rijk bij de ge beurtenissen in Tsjeclioslowakije heeft ge toond. Andere bladen willen daarentegen in deze rede een manoeuvre tegen de as Berlijn— Rome zien en haasten zich te verklaren, dat. zoo er sprake mocht zijn van een poging, Rome van Berlijn te scheiden, deze in elk ge val tot mislukking gedoemd zou zijn. Gistermorgen naar zee vertrok ken. Gistermorgen om negen Uur is de „Karimataf- weer naar het wrak van de „Lutine" vertrokken, 's Mor gens in de vroegte werden de laatste voorbereidingen getroffen en tegen negen uur was de sleep op weg naar het wrak. Weer boven het goudwrak aan gekomen De „Karimata" is gistermiddag om half één op het terrein van haar werkzaamhe den aangekomen. De sleepboot Holland heeft naar de N.R.Crt. meldt, den molen het laat ste gedeelte alleen gesleept tot aan de Ter- schellingcr gronden. Omstreeks dien tijd kon men van den vuurtoren waarnemen, dat de sleepbooten bezig waren de trossen uit te brengen. Het Lutine-terrein ligt er thans, zooals een landrot het gaarne ziet: niet veel dei ning. In de verte waar de op de gronden breekt, een witte streep, die de branding daar ook bij het mooiste weer trekt over het schilderij van blauwe zee en azuren luchten. Dc elementen hebben hun dienen de rol hernomen; het spel kan weer be ginnen. De sphinx Lutine ziet den schoonen ridder, beter geharnast dan ooit, met een vervaarlijk wapen in de hand, naar haar verblijfplaats afdalen, 't Menschdom wacht benieuwd het resultaat van die onderzeesche ontmoeting af. Zijn boeltje opgeschreven. Hij zal nu de wapenstilstand op heffen. Grammens, de man. over wien den laat- sten tijd kolommen wordt geschreven, naar aanleiding van zijn speciale methode om Vïaandèren van Fransche laalsrnetten te zuiveren, waarhij lrij o.a. de tweetalige straat naambordjes stelselmatig vernielt, heeft voor een nieuw incident gezorgd. Toen hij weigerde een boete te betalen, hem opge legd wegens vernieling van eigendommen der e-emeento Edingen, verschenen, zooals dat gaat, de commissaris van politie, politie agenten, de procureur en de rijksveldwacht en toen eerst konden de meubelen worden opgeschreven, wat door de weigering tot betaling noodig geworden was, terwijl de heer Grammens in bedwang, gehouden werd. Grammens beschouwt dit optreden als een formeele schending van het „bestand" dat tusschen hem en de regeering gesloten werd. Indien deze stap van het gerecht niet zal worden teniet gedaan, zal hij zich ook niet meer aan den wapenstilstand gebon den achten. De „Standaard" wijst er op, dat juist de gemeente Edingen als een eentalige Fran sche gemeente bestuurd wordt, terwijl zij volgens de wet en dc volkstelling als eenta lig Vlaamsch bestuurd moet worden. Hitier haast zich... Londen hoopt op een minnelijke schik king inzake het Sudetenduitsche probleem. HENLEINISTEN BEREIDEN STAKING VOOR. De Engelsche ministerraad zou zich gisterochtend in het bijzonder heb ben bezig gehouden met twee as pecten van het Sudentenduitsche vraagstuk: de bijdrage, die geleverd kan worden voor een regeling van dit vraagstuk en de bedoelingen der Duitsche regeering. Men meent te weten, dat Londen er van op de hoogte is gebracht, dat de Duitsche regeering den aanleg van versterkin gen aan de Westgrens verhaast en de luchtmacht blijft uitbreiden. In Britsche diplomatieke kringen schijnt men voor de naaste toekomst niet overdre ven pessimistisch te zijn: de hoop op een geheele of gedeeltelijke regeling in der minne verliest men niet. Men gelooft, dat lord Halifax gister den Tsjechoslowaakschen gezant heeft ontvangen en hem zijn meening medegedeeld heeft ten aanzien van den stand der onderhandelingen tusschen de re geering te Praag en de Sudeten-Duitschers. Naar de „Ceske Slovo" meldt, zou het Henleinistische Arbeidsverbond te Liberec besloten hebben, tegen. 15 Juli de.algemeene staking af te kondigen in alle industrieën, die in de Sudentenduitsche gebieden ge legen zijn. Het doel van deze staking zou zijn, te betoogen tegen het Nati onaliteitenstatuut en vóór de ei- schen van Karlsbad. Deze staking, audus het blad, zou hoogst ernstige gevolgen kunnen hebben voor het economische en politieke leven der Sude tenduitsche gebieden. Emigratie kost geld! Evian laat Duitschland niet met rust. Hedenmiddag zullen de eerste ge delegeerden van de Staten, die zich thans te Evian over het vluchtelin genvraagstuk beraden, bijeenkomen, teneinde een ontwerp-resolutie uit te werken. Over de groote lijnen der resolutie is in de internationale regeeringscommissie zoo goed als algeheele overeenstemming verkre gen. Morgen zal deze commissie een voltallige openbare vergadering be leggen voor het aannemen van het definitieve ontwerp. De resolutie vestigt volgens het Hsb„ in de eerste plaats de aandacht op den ongc- ordenden toestand van de Duitsche en de Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DB BILT SEINT. Verwachting: Tot matig toene mende Westelijke tot Zuid westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur? Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Oostenrijksche vluchtelingen, waardoor een voortdurende bemoeiing van de interna tionale regeeringscommissie met hen on vermijdelijk is geworden. Voorts is het de bedoeling een co mité samen te stellen, dat de plannen voor de emigratie voor de vluchtelin gen zal ontwerpen en zoo mogelijk ook in bespreking met de Duitsche regeering zal treden, opdat deze den vluchtelingen zal toestaan bij hun vertrek uit Duitschland hun geld mee te nemen tot dekking van de kosten der emigratie, die zooals be kend is, vnl. naar Zuid-Amerika zal moeten geschieden en waarvan de kosten dus betrekkelijk hoog zullen zijn. Ook zal het comité vermoedelijk studie moeten maken (ofschoon dit in de resolutie niet is vermeld) van de mogelijkheid tot op richting van een internationale bank, die voorschotten aan de emigreerende vluchte lingen, natuurlijk eerst na grondig onder zoek van de kansen op slagen zal verstrek ken. Crisisstemming. De Zuid-Amerikanen maakten gisteravond bezwaar tegen eenige bepalingen uit de ont- werp-resolutie en veroorzaakten zelfs een crisisstemming ter conferentie. Zuid-Ameri ka vreesde nl., dat het op te richten comité zich tenslotte met de binnenlandsche poli tiek zou gaan bemoeien van de staten van herkomst der vluchtelingen, alsook dat de int. regeeringscommissie zich in de Duitsche politiek zou mengen. Uitbreiding artillerie In het voorjaar 1939 zal men, aldus de N.R.Ct., komen tot oprichting van een 3e en een 4e regiment motorartillerie, welke te Ede en te 's Hertogenbosch garnizoenen zul len houden. Bij bedoelde regimenten zullen, althans voorloopig, opleidingen komen voor batte rijen 10 veld en voor batterijen 15 houwitser 1. 17, welke houwitser dus hij de veld-artil- lerie zal verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwen houwitser van 10.5. Een uitspraak van de Katho lieke Wereldpers. - Hij had nim mer een onwettiqe samenleving. Hij had slechts zorg voor zijn kind! De Katholieke wereldpers heeft zich om nadere inlichtingen over Schuschnigg tot de hoogste kerke lijke autoriteiten in Oostenrijk ge wend. Naar aanleiding van verkregen inlichtingen noemt deze pers hel schandelijk dat door een officieele instantie in het Derde Rijk de eer en goeden naam van een zoo hoog staand Staatsman, wiens leven steeds onberispelijk is geweest, door het slijk is gehaald. Nadat dc echtgenoote van den voormali- gen Oostenrijkschen Bondskanselier bij een auto-ongeluk jammerlijk om het leven was gekomen, werd van verschillende zijden dc vraag naar voren gebracht, of dr. Kurt von Schuschnigg nog ooit zou hertrouwen. Vroc ger had hij tegen zijn intieme vrienden ge zegd. dat hij er niet aan dacht om te her trouwen, zoolang hij nog Bondskanselier was. Zorg voor zijn kind. Maar na de plotselinge omwenteling in Oostenrijk en de gevangenneming van Schuschnigg rees voor den Kanselier de groote vraag: „Wat zal er met mijn klei nen jongen gebeuren, als ik niet meer lot de levenden zal behooren?" Want dit stond SCHUSCHNIGG. voor-*den ex-Bondskanselier wel vast, dat hij niet levend uit de handen van zijn vij anden zou komen. Het is algemeen bekend, dat Schuschnigg dolveel hield van den kleinen jongen, die zoo vroeg en on zoo tragische wijze zijn moeder verloor. Geregeld zag men bondskan selier Schuschnigg met zijn zoontje aan de hand ter kerke gaan. Het is onjuist dat Schuschnigg een onwettige samenleving zou hebben gehad met Gravin CzerninFugger Wel is het waar, dat hij met deze vrouw, wier huwelijk vroeger reeds door de hoogste kerkelijke rechtban ken nietig was verklaard, bevriend is geweest. Maar we weten ook, dat zij, wanneer zij een bezoek bracht aan Schuschnigg, steeds in gezelschap was, dus Steeds gechaperonneerd werd, zooals in goede katholieke families steeds gebruikelijk is. Schuschnigg heeft deze aangelegenheid uitvoerig en herhaaldelijk met zeer vooraan staande geestelijken besproken, want Schuschnigg was een man met een zeer strenge zedelijke opvatting, voor wien het vanzelfsprekend was, dat hij bij een even tueel huwelijk de voorschriften van de kerk en van zijn geweten zou opvolgen. Daarom is het des te schandelijker, dat door een officieele instantie in het Derde Rijk de eer en de goede naam van een zoo hoogetaand staatsman als Schuschnigg, wiens leven steeds onberispelijk is ge weest, door het slijk zijn gehaald. Het is de bekende methode, die ook tegen de Duitsche geestelijkheid en de Duitsche bisschoppen zelfs is toegepast. Toen Schuschnigg dan de overtuiging had, dat hij niet meer levend uit de han den van zijn vijanden zou komen, heeft hij. in het aangezicht van den dood, een nieuw huwelijk aangegaan, teneinde daar door zijn kind een zorgzame moeder te ge ven. Het huwelijk is geheel overeenkomstig de kerkelijke voorschriften in de Domini- canerkerk te Weenen bij volmacht ('per pro curatoren volgens Canon 1088 par. I en 1089 van het Kerkelijk Wetboek) voltrokken." Tot zoover de inlichtingen van de Katho lieke Wereldpers, zegt de N.R.C. Waarom vervolgt men Sehuech- nigg nog niet. De Weensche correspondent van de Daily Telegraph and Morningpost verneemt,, dat d reden van het langdurige uitstel eener aankondiging betreffende het voorgenomen proces tegen oudbondskanselier Schusch nigg en tegen andere prominente persoon lijkheden van het oude Oostenrijk er in ge legen is, dat men nog bezig is met het be- studeeren van documenten. Men verwacht, dat uit deze documenten zal blijken of Schuschnigg en de anderen invloed hebben uitgeoefend op dc rechters, die nationaal- socialisten ter dood hebben veroordeeld tij dens de periode, toen het nationaal socia lisme in Oostenrijk onwettig was.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1