Op den troon van Plaatselijk Nieuws. ril de wereldheerschappij Hoe reageert de jeugd op jazzmuziek? TRIOMPHEN VAN EEN AMERIKAANSCH WAPENCONCERN Uit onze onnev;nq sal: Pièrre du Pont, één der drie leiders van het machtige Amerikaansche wapenconcern Dupont, heeft te Longwood een vogelparadijs, waarin het verboden is te schieten En diezelfde man, die teeder zijn lievelingsdieren be schermt, is schat- en schatrijk geworden door het leveren van kogels voor het vermoorden van mènschen bestemd Een feit, dat ons het treurige besef van de schrijnende tegenstellingen in deze wereld bijbrengt: wa penkoningen verrijken zich ten koste van het leven van millioenen mènschen Met de beschouwing over het Dupont-concem sluiten wij onze serie artikelen over de industrieën, die aan den oorlog hun bestaan ontleenen en, helaas, thans op het hoogtepunt van hun bloei schijnen te geraken. DAG EN NACHT DREUNEN DE MACHINES. Ruim veerüg jaar geleden bevat te een hoofdartikel van één der toonaangevende Amerikaansche cou ranten een brief van G. P. Du Pont aan den President van de Vereenig- de Staten, waarin de volgende zin snede voorkwam: „De Du Pont- fabrieken zijn in staat op ieder tijd stip ieder gewenscht kwantum springstof te leveren". Nog niet zoo lang geleden schreef de zelfde courant in haar kolommen: „Niet de Fords, niet de Rockefellers en ook niet de Morgans behooren tot de rijkste mannen van Amerika, doch de familie Du Pont. In die veertig jaar, die tusschen deze beide uitlatingen iigt, en ook daarna is heel wat gebeurd. De kleine kruitfabriek van Dupont is getransformeerd in een machtig wapen concern, dat zijn vertrakkingen in de ge- heele wereld heeft. In dezelfde veertig jaar is de Du-Pontdynastie op de troon van de wereldheershappij gestegen. Woelige dagen. De geschiedenis van de Du-Ponts dateert uit de woelige dagen van de Fransche Revolutie. Toenmaals vluchtte Samuel Du Pont, die be hoorde tot de medewerkers van den beroemden Franschcn chemicus La- voisier, naar Amerika. Zijn geniale leermeester stierf onder de guillo tine. In het begin van de negentiende eeuw stichtte Du Pont in het Amerikaansche stadje Wilmington een kleine kruitfa briek. Niemand, en de oude Du Pont aller minst, kon toenmaals vermoeden, dat dit fabriekje de grondslag zou wezen voor 't machtige concern, dat een eeuw later zulk een vooraanstaande plaats in de wereld zou innemen. Toen Du Pont in 1817 overleed, nam zijn zoon de leiding van de kruitfabriek over. Hij bewees een waardig opvolger van zijn vader te zijn. De jonge Du Pont vereendgde in zich een grondige vakkennis met een groote 'activiteit en energie. De Amerikaansche burgeroorlog kwam en de fundamenten voor de latere wereldheerschappij werden gelegd. Toch kwam de groote bloei der za ken pas in het begin van de twintigste eeuw. Pierre Samuel Dupont. die zich reeds liever Du Pont noemde, telde achtentwintig jaar, toen de Vereenigde Staten aan Spanje den oorlog verklaarden. Met één blik over zag de jonge zakenman de situatie en de groote winstmogelijkheden', die deze oorlog hem bieden kon. Toen schreef hij dan ook den zelfbewusten brief aan den President van de Vereenigde Staten, waarin hij ver klaarde. dat hij in staat was, ieder ge wenscht kwantum springstof te leveren. Van zijn aanbod werd een dankbaar ge bruik gemaakt en het gevolg was, dat eeni- ge honderdduizenden dollars in de zakken van den Wilmingtonschon fabrikant vloei den. A*1 ras werd de fabriek omgezet in een naamlooze vennootschap en de nieuwe maatschappij begon 't terrein harer werk zaamheden uit fo breiden tot ver over de grenzen van de Vereenigde Staten. In duizelingwekkend tempo. Bij het uitbreken van den wereld oorlog werkten op de fabriek te Wilmington ongeveer vijfduizend man, doch een jaar later was het getal der arbeiders reeds gestegen tot twintigduizend! Sindsdien ging 't in duizelingwekkend tempo voor waarts en al spoedig was het getal van honderdduizend bereikt! Steeds weer werden nieuwe fabrieken bij gebouwd. Ondanks de groote kosten werd in 1916 den aandeelhouders een dividend van 63 procent uitgekeerd. Dag en nacht dreunden in de Du Pont-fabrieken de machines. Ieder kanonschot, dat in Europa gelost werd, droeg er toe bij den rijkdom van de familie Du Pont te vergroo- ten Fantastische bedragen werden in dien tijd door de Du Pont-fabrieken verdiend. De winst gedurende 1017 werd op twee milliard dollar geraamd! En steeds weer werd het arbeidsterrein uitgebreid. Nieuwe maat schappijen verrezen, dochterondernemingen, andere maatschappijen werden in het con cern opgenomen, zoodat Du Pont binnen en kele jaren de controle over de gchecle Ame rikaansche wapenindustrie uitoefende. De na-oorlogsche tijd v/as ook niet slecht. Ook in de na-oorlogsche jaren breidden de zaken zich steeds meer uit. Nieuwe fa brieken werden gesticht, thans voor de ver vaardiging van giftige gassen, nitroglyceri ne en synthetische rubber. Vooral de con junctuur gedurende de laatste jaren was geschikt om de winsten van deze Fransche immigranten familie tot. ongekende toppen te laten klimmen. Niet. slechts de geheele wapenindustrie van Amerika staat onder controle van de drie gebroeders Du Pont, maar ook nog andere enorme trusts, om al leen maar te noemen de U.S. Rubber en de Svnthetic Rayon, die 80 pet. van alle paten ten voor het maken van kunstmatige grond- stoffen bezit en wellicht nog aan beteeke- nis winnen zal. En bovendien werd nog een iaar voor Zaharoff's dood in het park van Wilmington, waar het reusachtige landgoed der Du Ponts ligt. een overeenkomst geslo ten, waarhij den Amerikaansrhcn „kooplui in plot'selingén dood", zooals de spraakma kende gemeente ze teekenend noemt, de controle werd gegeven over dertig procent van Zaharoff's Europeesche wapen fabrica ge. Geen schot mag er gelost worden. Van de drie broers Du Pont is „Pierre IV" de. oudste. De thans 71- jarige heeft zich op zijn bezitting Longwood teruggetrokken, waarvan hij een soort vogelparadijs gemaakt heeft. Geen schot mag er gelost worden en zelfs de patronen Du Pont gemerkt, zijn er uit den booze. Het hoofd van het bedrijf is tegenwoordig Ireneus, op één na dn oudste. Hij gaat door voor iemand, die volkomen aan zijn werk verslaafd is. Dagelijks is hij twintig uur aan het confereeren, aan de telefoon of in een vliegtuig onderweg naar een of andere belangrijke bespreking Lamont, de derde broer, is óók een uitstekend zakenman, maar verwaarloost toch ook zijn particuliere le ven niet. De Amerikanen smullen van zijn scheidingsprocessen, waarvan hij er al vier achter den rug heeft. Het „zwarte schaap" in de familie is de jongste broer, die de heele wapenhandel er aan gegeven beeft, om de vrouw van zijn hart te kunnen trou wen. die als voorwaarde gesteld had, dat hij zirh uit de wanenen zou terugtrekken. F.cn groote triomnh voor de Du Ponts was het huweliik van Fthel. de dochter van Pierre Du Pont. met Rooscvelt.'s zoon Fran- klin. Na dien werd in Amerika officieel be sloten. tót herbewapening over te gaan. Zóó beeft het geslacht f'er Du Ponts zich in den loon van ruim 125 iaar oDgewerkt van arme horlogórriakert 1 es lot wapenko ningen van de geheele wereld ZANDVERVOER VOOR NIEUW GEDEEL TE BERGERWEG. Voor liet vervoer van zand vanaf den Baakmeerdijk naar den nieuw aan te leggen weg tusschen Nesdijk en Bergerweg (afsnijding Bergerweg) hebben de navol gende personen ingeschreven* voor 7.700 M3. zand. voor ten minste 1 000 MO per week: P. Bakker te Bergen voor f Lisi.--; P. Kuitwaard f *7 600.—: P. Min f 2.806.—; H. Schouten f 2730.—: W. de Vet f 2.080 en M Wokke voor f 2,077.— Het werk is aan den laagsten inschrijver P. Kuitwaard ge gund. TELEFOON-ONDER RICHT OP DF. OPENB LAGERE SCHOOL. Naar wij vernemen zal liet tclefoononder- richt op scholen, waarmede de Inspecteur van het lager onderwijs te Alkmaar zijn in stemming heeft betuigd, met ingang van den nieuwen cursus tot de hoogste klassen der openbare lagöre school worden uitge breid. Het telefoontoestel wordt door het Staats bedrijf der P.T.T. in de school gratis aan gebracht. terwijl de ten behoeve van het onderricht gevoerde locale en interlocale gesprekken kosteloos zijn. Het klassikale onderwijs omvat de ontwikkeling van den telefoondienst, een uiteenzetting omtrent de theorie van het telefoneeren, de indeeling van ons land in districten en bijzonderheden omtrent de tarieven, waarvoor het P.T.T. een handleiding verstrekt. Wat het praktische gedeelte betreft, wor den indiv-idueele lessen aan de leerlingen gegeven door een telefoniste, met. wie de leerlingen telefonisch in verbinding wor den gebracht. Dit onderricht wordt, per school gedurende 2 X 15 minuten per weck gegeven, per kwartier krijgen 3 a 4 leerlin gen een beurt. Het onderricht omvat: het zich juist melden: het kunnen spellen van woorden door middel van vervangingswoor den; het kiezen van nummers; het bekend zijn met de verschillende tonen; het opzoe ken in gids en naamlijst: het juist uitspre ken van telefoonnummers; het aanvragen van interlocale gesprekken; doel en gebruik van telefoonoproep- en voorberichten; het vragen van inlichtingen; het opgeven van telegrammen en het gebruik van het 3- muntsapparaat, vorkomende in de telefoon cellen. ANNA PAULüWNA Wedvlucht „Altijd Verder". „Altijd Verder" had bij een wedvlucht van af Laroché Migennes, (afstand 558 K.M.) 23 vogels in concours. Zij werden om 5 u. 45 gelost. De eerste vogel werd getoond om 3 u. 14 m. 12 sec. en de laatste om 4 u. 47 m. 19 sec. Prijzen behaalden: G. de Boe 1 met S pun ten, P. de Vries 2, 3 en 6 met 7 punten; N. Spigt 4 en 5 met 5 punten; A. Liefhebber 7 met 2 punten en W. Blaauboer 8 met 1 punt. Hokkampioen oude duiven. De uitslag voor het hokkampioenschap van „Altijd Verder" voor oude duiven op de rondvluchten luidt: P. de Vries 43 punten, W. Blaauboer 37 punten, N. Spigt 3 punten A. Liefhebber 32 punten, G. de Boe 29 punten. Kampioen-vogel van den heer G. de Boe met 25 punten. Visschen. Van de Poldersche leden van de H.S.V., die deelnamen aan den vischwedstrijd in de Krommetoclit, behaalden een prijs: G. Schut te met 17 stuks, D, Koppel met 10 stuks en G. Schenk met 6 stuks, terwijl van de dames mevr. Schutte een prijs ten deel viel. Zaterdag vingen de 30 deelnemende le den van H.S.V. totaal 412 baarzen; 's Zon dags was de vangst niet zoo groot en haal den de 70 leden 216 stuks op. Totaal werden dus 658 baarzen verschalkt waarvan echter maar weinigen de maat konden halen. De S dames, die aan het concours deelna men, vingen gezamenlijk 100 stuks. ZIJPt OUDESLUIS. Uitvoering „Ormenio". Gisteravond gaf Ormenio uit. Anna Pau- lowna een uitvoering in de stampvolle zaal van den heer Joch. -Kreijger, onder regie van den heer C. D. Rezelman, terwijl de gri nt age in handen was van den heer M. M. Wolzak uit Amsterdam. Opgevoerd werd „Een Wespennest", vroo- lijk spel van vacantiegen engten in drie be drijven door J. W. v. d. Hevden en Henk Bakker. Het was een genot dit met liefde gespeel de. tooneelwerk op deze vlotte „affe" wijze te zien geven. Beroepsspelers hadden het niet met meer animo en dictie kunnen op voeren. Tot in de kleinste rollen was het verzorgd en allen zonder onderscheid ston den hoven hun rollen, zoodat het een vreug de was dit hij uitstek geschikte kermisstuk in zijn vroolijke verwikkelingen te volgen. Als Ormenio hier weer met een dergelijk blijspel optreedt is succes bij voorbaat ver zekerd.. De spélers(sters) verdienden dubbel en dwars het reuzenapplaus, dat ze aan het slot in ontvangst, mochten nemen. HEER-HU GOW AARD Bevorderd Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse van het R.K. Lyceum te Alkmaar Werden Boekei en J. Oud en van de 3e naar de ie klasse (I-I.B.S. afd.) J. Kuilbocr. BURGERLIJKE STAND. 4—11 Juli 1938. Geboren: Alida Maria Anna, dochter van J. Iveuning en P. Komen, Maria Johanna, dochter van C. J. Punt en J. Braas; Geer- truida Holcna, dochter van J. A. Bakker en C. Loos; Alida dochter van J. Schotten en M. van Kleef. Ondertrouwd: Cornelis Theodorus Droog en van Egmond Cornelia. Getrouwd: Geene. Overleden: Jacoh Hartenberg, zoon van P. Hartenberg en N. Schoen; Trijntje Brou wer, weduwe van P. Appel. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Renses, .Tan, landbouwer (o) van Obdam naar G 252; Tromp Johannes, zonder beroep, van St. Oederode naar G. 104; Meijer, Johanna Maria, zonder beroep, van Schoorl, naar C 79a. Vertrokken: Nap. Maria J. dienstbode, van G 12d naar Alkmaar: Beckers, Elisabeth F. M. dienstbode, van G 101, naar Zuidschar- woude; Groot, Geertruida Joh. dienstbode, van G 216 naar Heiloo; van Langen, Pe trus N. assistent bij de voorlichtingsdienst van F 51 naar Schermerhorn; van Diepen. Anna, dienstbode van H 00 naar Obdam; Jaspers, Margaretha G. dienstbode, van D 47 naai' Oude Niedorp; Kramer, Hendrik Adr. bakkersknecht- van F. 18 naar Koedijk. KOEGRA! JULIANADORP. Diploma Boekhouden. Bij het Zaterdag j.1. gehouden examen voor hot Diploma Boekhouden van de Ver- eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen te Amsterdam, slaagde onze plaatsgenoot, B. P. van. der Kijk. Diploma Costuumnaaister. Aan Nel Vroom alhier werd de vorige week het Diploma Costuumnaaister toege kend, waarvoor zij haar opleiding ontving aan de Vakschool voor Meisjes te Den Hel der. Telefoonkabel automatiseering. Met liet leggen van den kabel voor de automatiseering van de telefoon in Hollands Noordpunt, schiet men al best op. De kabel welke hier lang de Langevliet wordt gelegd, zal in den loop van deze week Den Helder wel bereiken. WIER1NGERMEER MIDDENMEER GESLAAGD. Voor het diploma boekhouden (ver. van leeraren) slaagde onze plaatsgenoot, .de heer Douwe de Jong. HÓÓG WOUD AARTSWOUD. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer P. Tronnp slaagde voor het examen boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen. Hij werd opgeleid dooi den heer J. J. de Vries te Schagen. STAND DER WERKLOOSHEID. Op aZterdag 16 Juli j.1. stonden 12 werk- loozen ingeschreven, waarvan S in do steun regeling, 2 in de centrale werkverschaffing, terwijl 2 werkloozen uit hun bondskas trek ken. GESLAAGD. De heer .T. Gootjes Jr. slaagde T diploma Nederlandsche Handels dentie van de Vereeniging van de Handedswetcnschappen. DE MELKPRIJS. Ons bericht van gisteren verei' aanvulling. Niet in feite is de in", een cent. per liter duurder gewon betaalde en betaalt nog 10 cent por' reeds door de plaatselijke handel] of meer eigenmachtig ingestelde] ging van 1 cent, is thans door de c tiemelkverecniging gesanctioneerd.] wij ons kunnen voorstellen dat venters graag de inderdaad nii winstmarge tusschen handolsprijs koopsprijs willen verlioogen, en reeds voor het officicele besluit afku, prijs wijzigden, lijkt ons de handel* genover den consument, niet goheel woord Ons dunkt dat 't redelijker geweest, tot heden tc wachten. ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 16 Juli j.1. stonden! zoekenden ingeschreven, waarvan werkers, 2 timmerlieden, 1 siukaiE landarbeider, 3 losse arbeiders, l t;:_. 2 kantoorbedienden, 1 filiaalhouder,^ feerder en 1 monteur. In de overeenkomstige weck in den 38 -arbeiders ingeschreven. Er n» - gestempeld, terwijl 15 arbeiders ie', verschaffing aan het Zwembad waren te werk gesteld. In de overeenkomstige weck den 86 arbeiders ingesclirev stempelden er 16, in werk verse) ten 18 arbeiders in den Wierii der, terwijl 18 uit hun bondskas! DG UR AMSTERDAM 18 Juli 1938. 350 vette koeien, waarvan de ren: le kwaliteit 7478; 2e kv 70; 3e kwaliteit 5060; 00 me koeien 200—270 p. st.; 85 vette' 2e kwaliteit 4854; 3e kwaliteit nuchtere kalveren S—13; 78 schaf 19 lammeren 1517; 465 varken; varkens, wegende van 90110 k| zware varkens 6465; vette varl 63; 7 paarden 100150; Aangevoe gons geslachte runderen uit Dcnc Overzicht: Slachtrundcren; aanvoer, handel sleepend, onv prijzen. Melkkoeien: aanvoer matij traag. Vette kalveren* aanvoer nu del gedrukt, prijzen lager. Nuchtèj ren. aanvoer matig, handel vlug, iets lager. Schapen: ruimere aanvi del gedrukt, prijzen lager. Lam mei voer zeer matig, handel stil, v Varkens: aanvoer ruim, handel t: zen constant paarden aanvoer en onheteekenend. ROTTERDAM, 18 Juli 1938. Aanvoer totaal 1833; 603 vette 289 vette kalveren; 400 schapen ren; 541 varkens. Vette koeien 746446-52; Vc 696350-55; Vette kalveren 100—1 varkens (levend gew.) 5554—53; 504035; lammeren 555040; per stuk 262214; lammeren II Vette koeien en ossen aanvoer i" handel traag prijzen gebl. vor. Dinsdag; prima koe tot 78, pr. os t< vette kalveren aanvoer korter, hal tig, prijzen onveranderd, pr. tot f 1. pen en lammeren aanvoer ruimer, tamelijk, prijzen overal niet hoof kens aanvoer iets kleiner, handel zen als vorige week doch vooral ui ger. En klein partijtje schapen wei export verkocht. ROTTERDAM 18 Juli 1938. Vlas-aanvoer: 1100 kg. blauw, schi f 68 per. kg.; 5800 kg. Hollands f 60f 68. Aanvoer klein; Vraag: zoodat al het aangevoerde vlas kooj vinden. Door t itigt P dacht op ropa ki; ui tijdp 5 wordt s slacli 'al os liv i en Ifr beu de „Deinende lichaamsbewegingen, „zonder eenige gratie, uitpui lende oogen en gezwollen voor- „hoofdaderen. Een-triest en be angstigend schouwspel." DE BESTE JAZZPLATEN GE MAAKT ONDER BEDWELMING VAN GENE VER EN GIFTIGE SIGARETTEN! Reeds dikwijls zijn rechtgezet diverse ver keerde opvattingen omtrent de. iazzmuziek. de échte jazzmuziek dan van den Ameri kaanse hen neger. De echte iazzmuziek vindt als levendige volkskunst haar dienste charme in de onge kunstelde snontaneïte»» Maar hM de beoefe ning van de jazz-muziek. en h'i de reacties van diegenen, die het „zalig" en „reuze" vinden, zijn zoo af en toe h^l onprettige feiten te constateren. Tn de N.RT.rt. vonden wij eenige verbluffende staaltjes van jazz- 'dttPrie. Wij lezen o.a.: Een werkelijke ellende, welke de jazz muziek aankleeft en die haar dikwiils 7.00 ontoegankelijk maakt voor den serieuzen muziekliefhebber, is het kinderachtige jar gon. waarin de iazzminnende ieucrl deze muziek hnsrhnift. hierin voorgegaan door onoordeelkundige z.g. ia^zmuziek-critici. die huiten het terrein, dat zii betreden, van mu- 'iok in het algemeen niets afweten en die dit iargon on hun beurt weer hebben over genomen van derderangs hl anke Amerikaan sche muzikanten, die on hun manier iazz muziek bedrijven. DprgaR»1*" uitdrukkingen ziin niet van d°n n°ger afkomstig en hoe wel deze terminologie eenige gel"keni« ver toont mét de eveneens uit Amerika afkom stige terminologie der radiotechniek, is het hoogst on gewenscht bestaande bégrinnen van nieuwe nanmn Ie voorzien om ei«y>n stommiteit te bemantelen of om gewild „vlot" te doenl Wij herhalen, wat wij reeds vaker hebben gezegd: de authentieke jazz muziek verdient onze belangstelling en is lang niet zoo onheteekenend, verfoeilijk en gedegenereerd als men soms belieft te denken, doch zij is positief niet bedoeld als muziekui ting voor den Europeaan en zeker niet geschikt als oolijk muzikaal speelgoed voor groen en rijp gelij kelijk! Bovendien, hoe tegenstrijdig dit mag klinken, de belangsteling der jeugd is niet diep, niet verheven, niet modern, zelfs niet eclit, daar zij niet de jazz- kwestie zelve geldt. Het is een onaangename kwes tie 0111 publiekelijk aan te roeren, doch liet is bekend, dat de muziek der Afrikaansche natuurvolken een sterk sensueel element bevat; Dit mag voor Afrika zeer natuur lijk, zeer ritueel en zeer cultureel zijn, wij mogen het den Afro- Amerikaan geenszins verwijten, dat hij dit oer-elemcnt in zijn jazzmu ziek opnam, maar wij hebben te erkennen, dat de cultuur der blan ken een ander stadium heeft be reikt m.a.w. dat het zinneprikke- lcnde element der jazzmuziek in dezen opzwecpenden vorm voor de West-Europeesche cultuur en schoonheidszin lang niet zoo na tuurlijk en ongedwongen meer is en dat ziin invloed op het in de overgangsjaren zoo indrukgevoeli- ge, maar geestelijk nog ongevormde Europeesche opgroeiende geslacht het verderfelijke benadert. De Ned. Jazzliga, een vereeniging. welke tracht het kaf van het koren te scheiden en talli te leiden bij haar klaarblijkelijke aan jazz-muziek, heeft bij haar li zij deze muziek asfhhoorden, merkwaardige uitingen van waargenomen! „Deinende lichaamsbewegingen, zonder eenige uitpuilende oogen, en gezwollen vooi aderen". Een triest en beangstigend spel, zegt het orgaan van de Liga. Overigens, hoe langer men do jazj bestudeert, hoe meer men conclui moet. dat de tegenwerpingen, welke i houdend zijn, bijna steeds de jazzraSB voorbijschieten en dc blanken, die lias oefenen of genieten, raken. Zoo weten- dat vele blanke jazzmusici hun spel iwj der trachten te maken door de pr® elasticiteit der gemoedsbewegingen ,lc^O gers, met behulp van zelfbedwelming w zich op te wekken. 21 Jenever en cocaine-sigaff Ze zo Om hun spel soepeler, beweeglijkfihem en dynamischer te maken en aldfreapei het jazzmuziekkenmerk „swing" tfcontn sterke dynamiek kunstmatig te miajoali terialiseeren, rooken zij vaak de zituigd marihuana-cigaret, waarin een Mesderen caansch kruid is verwerkt, welt Rib effect zoo ongeveer met dat van cOxnism caine overeenstemt. Ondanks scherphoog. overheidscontrole is het gebruik vader 1 marihuana onder de blanke Ameriorchk kaansche jazzmusici zeer verbreïgedicl en heeft zelfs den neger verleid togenhe het kunstmatig verlioogen van zijnest muzikale inspiratie. Ook heeft 41 blanke muzikant hem het. nut de jenever geleerd als hulpmiddel om zoo „echt" mogelijk te doen. Het is heel jammer en men hoeftJ zekeren afschuw te overwinnen, wa] men een bepaalde gramofoonplaat vanl geslaagde jazzmuziek in handen krijpt! naderhand verneemt, dat de opnflT plaats had onder invloed van marihuai^ dat men na afloop de musici alsmede leege fleschen uit de studio moest Zijn i>nv wen. Wij weten, dat de grootste kunstej hun beste werken dikwijls onder van bedwelmende middelen schiepen, het dit doet den verdediger van de jazznl4jersl met beschaamde kaken verlegen stils®

Schager Courant | 1938 | | pagina 6