Regen= opSt* Margriet Zwerver vervalschte postwissels Een tragische tocht Radioprogramma DOOR EDGAR RICE BÜRROUGHS No. 34. Er was een jaar verlopen sinds de twee Zweden uit het dorp der wilden waren weggejaagd, waar de Sheik regeerde. Dez wrede tiran was nu geruime tijd op reis geweest om een karavaan met ivoor en rubber te overvallen ver in het Noorden. Dit was een rustige, gelukkige tijd geweest voor de kleine Meriem. Ook thans zat ze onder een grote boom en speelde als gewoonlijk met Geeka, de groteske pop, waartegen zij allerlei lieve woordjes fluisterde. Zelfs de vreselijke oude heks Maboe sloeg haar niet meer. Alleen in dit gedeelte van het dorp, speelde het kind met Geeka en was zo verdiept in haar spel, dat zij niet bemerkte, dat de takken van de boom boven haar uit elkaar werden gebogen en dat het lichaam van een jungle-schepsel naar haar toe kroop. Twee harde ogen keken op haar neer onwrikbaar zonder te knipperen. Door de jungle, één uur verder, was de Sheik op de terugweg. Het was een jaar geleden, dat de jongen en Akoet, de aap, de beide blanken hadden ontmoet, die op hen gevuurd haddén. Maanden achtereen trokken ze dieper en dieper het oerwoud in. Het jaar had voor de jongen veel betekend. Zijn sterke spieren waren ontwikekld en hij was een jongmens geworden met geweldige lichaamskracht en scherp verstand. Zo sterk was hij. dat de machtige mensaap, met wie hij dikwijls schijn gevechten leverde, hem niet langer de baas was. Akoet leerde hem vechten zooals mens apen dat doen en hij had nooit een beter leer ling kunnen hebben. Terwijl de twee zochten naar de nagenoeg uitgestorven exemplaren van het apenras, waartoe Akoet behoorde, leefden zij van het beste, dat de jungle hen kon verschaffen. Hun zoeken naar de mens apen, die hen met open armen zouden ont vangen, werd tenslotte beloond. Diep in de jungle, goed verborgen voor menselijke blikken, hoorden zij op een avond op grote afstand het geluid van de drum der grote apen. Zes weken g boerenverdriet EEN HEILIGE HOEDDE DE ZWIJNEN. Menig vacantie-plannetje 1938 in de war gestaard... Er zijn een aantal dagen, die in de volksvveerkunde van beteekenis zijn en oen van de bekendste is zeker de dag van vandaag, 20 Juli, St. Margriet. Deze dag is genoemd naar de heilige Margaretha, die volgens de legende, de dochter was van oen heidensch priester uit An- tiochië in Pisidic. Toen liet jonge meisje tot het Christendom was overgegaan, werd zij door haar va der vcrstoot.cn. Als Christin vlucht te zij toen met haar pleegmoeder. Zij was toen arm en moest de zwij nen hoeden, om in 't leven te blij- ven. Maar haar schoonheid was zoo verblin- dend, dat zij zelfs in haar vuile en ver lieten Jcleeren opviel en zoo kwam het,, dat Ölibrius, een veldheer van keizer Au- rcliaotis, haar tot vrouw begeerde. Hij stel de haar daarbij echter de voorwaarde, dat zij het Christendom zou afzweren. Daar zij (iii echter weigerde, werd ze gevangen ge zel, In den kerker zag zij den duivel in cle vorm van een draak tot zich komen, die haar wilde verslinden. Zij joeg hem echter op de vlucht door een kruis tc slaan. Daar zij echter in haar weigering bleef volhar den, stierf zij den marteldood: op 20 Juli 2!ó werd het meisje onthoofd. Uit de boerenweerkunde Meestal ziet men haar afgebeeld in een green gewaad, met een kruis of een palm of »el een kroon als symbool van haar maneiaarschap, terwijl ze parelen in het haar draagt. Dit laatste, omdat haar naam Margaretha paart bcteckent. Wijl nu de ondervinding geleerd heeft, dat,, als het in de tweede helft van Juli regenachtig is, dete weersgesteldheid niet zelden lang aanhoudt, zegt het volk, dat, zoo het 20 Juli regent, men op zes weken kan reke nen. Een bekend gezegde in dien volks mond op dezen dag vooral eertijds was; Als het regent met Sinte Margriet Dan regent het zes weken lang, Weinig of veel of in het geheel niet. Een ander dergelijk rijmpje uit de boe renweerkunde is: Mooi weer op Sinte Margriet Dan regent het zes weken niet. Niet overal wordt de regenperiode even lang aangegeven. In Duitschland duurt de regen op Sint Margriet veelal li dagen volgens de oude volksweerkunde. Maar, zoo zegt men in Oldcirburg, wanneer er zoo veel regen valt, dat een varkenspoot' vol loopt en overloopt, dan zal de regen nog 30 dagen aanhouden. Margaretha krijgt de schuld. In elk geval is regen op dien beruchten dag een slecht voorteeken. De oogst belooft niet veel en dreigt zelfs te mislukken. De noten blijven slecht door de vele regens en Margaretha krijgt daarvan, tenminste in de Rijnstreken dc schuld. Het spreekt vanzelf dat om het leven .van dezen heilige, die, doordat ze varkens moest hoeden, dc beschermheilige van don boe renstand geworden is, tal van legenden ge weven zijn. Een daarvan verhaalt, hoe zij in den kerker geworpen door den duivel in de gedaante van een draak ver slonden werd. De draak barstte echter uit elkaar en Margaretha kwam weer heel huids en ongeschonden te voorschijn. De ze wonderbaarlijke gebeurtenis is aanlei ding geweest, dat zij in verschillende stre ken door barende v rouwen aangeroepen wordt als beschermheilige en als bescher mende hulp in den nood. Een hemd als fetisch. In dit verband is het wel merkwaardig tc vermelden, dat in Lund, in Zuid-Zwe den, langen tijd een hemd bewaard is, dat afkomstig heette te zijn van een Marga retha die in. 1176 door haar man llartog, een woestcn heiden, vermoord zou zijn. Aan dat hemd werd bijzondere kracht toe geschreven bij moeilijke bevallingen*. Op- merkelijk is het verder, dat in Salzburg dochters van ongehuwde moeders meestal de naam Margaretha krijgen en dat in Est land een kind, op Maandag geboren, vóór Sint Margarethe, nooit het vee mag hoe den, omdat dc wolven .anders grootc scha de aan de kudde kunnen aanrichten. Sint Margriet wordt ook in verband ge bracht met de vliegen, wellicht door de aanwezigheid van deze plaaggeesten in groote getale, nadat het weer warm en drukkend geweest is. De Hongaarsche boe ren houden dan dien dag deuren en ven sters angstvallig dicht, omdat de heilige Margaretha dan rondtrekt en overal vliegen loslaat. Ook zullen ze bij voorkeur geen hooi binnenhalen, want dat zou slechts be vorderlijk zijn aan het inslaan van den bliksem in de schuur. In het algemeen ach ten zij eiken arbeid dien dag uit den booze, want de wilde dieren zouden het vee en de bijen dan vroeg of laat zeker kwaad doen. M. V. Tien maanden gevangenisstraf tegen grijsaard gcëischt. Een oude man had zich gisteren voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden wegens valsch- heid in geschrifte. Hij had zichzelf ccn postwissel van één gulden ge stuurd, veranderde na ontvangst het^ bedrag in f 10 en poogde het vervalschte stuk te innen. De knoeierij was zeer onhandig gedaan en de postambtenaar merkte direct, dat de wissel vervalscht was, zoodat de oude man onmiddellijk werd gearresteerd. I-Iij was al verschillende malen met de Justitie in aanraking gekomen; „een paar keer," zooals hij het uitdrukte. „Elf maal", verbeterde de president, het strafblad raadplegende. „En U bent al jarenlang zwervende." Ook dat vond de oude haas .overdreven." „Alleen de laatste jaren" rectificeerde hij. Weer raadpleegde de president het straf blad, waar alles nauwkeuriger geboek staafd staat dan den verdachte lief is. Met het oog op liet strafblad vorderde de Officier van Justitie ccn gevangenisstraf van tien maanden. Mr. Koster bepleitte de uiterste clemen tie. Vonnis 26 Juli. Twee vrouwen gearresteerd Zij beroofden buitenman. De hoofdstad is voor den buitenman, wan- «neer hij goede zaken heeft, gedaan en zijn portefeuille welzoorzien is, des avonds vaak gevaarlijk terrein. Maandagavond miste een man uit de provincie, na een bezoek aan een perceel in de Kerkstraat, vierhonderd gulden. Al spoedig nadat de man hiervan aangifte had gedaan, heeft de politie terzake van be- rooving twee vrouwen aangehouden. Er bleken \oldoende termen aanwezig om het tweetal op het bureau in arrest te houden. FRANSCH GELEERDE UIT RIJDENDE TRAM GEVALLEN. Eén der Fransche deelnemers van het Internationaal Aardrijkskundig Congres, dat te Amsterdam gehouden wordt, de heer Gernez, viel gistermiddag voor het Koloni aal Museum uit een rijdenden tramwagen van lijn 9. Vermoedelijk .met een hersen schudding is hij ter observatie in het Bin nengasthuis opgenomen. AUTO IN DEN VROEGEN OCHTEND VERONGELUKT. Eén zwaargewonde Maandagavond kreeg de dochter van den direc. van een Amsterdamsche verzeke ring maatschappij van de Duitsche beamb ten te Bentheim geen toestemming om met den Amsterdamschcn D-trein naar Amster dam te vertrekken in verband met de de viezen-controle. Nadat zij haar vader telegrafisch van een en ander op de hoogte had gesteld, gaf de ze zijn vertegenwoordiger, den Lloyds ex pert N.S. Binnendijk, opdracht, onmiddel lijk per auto naar Bentheim te vertrekken, tot het inwinnen van informaties. Omstreeks half vijf gisterochtend bevond de heer Binnendijk, die in gezelschap was van den heer Lutke, beiden uit Amsterdam zich ter hoogte van de Dinkelbruggen te De Lutte hij Oldenzaal op.de Bcntheimcrstraat Vermoedelijk door laag hangende mistbanken misleid, of door slaap overmand, reed de wagen naar den rechterkant van den weg en na on geveer twaalf meter over den berm te zijn gereden sloeg het voertuig dat een snelheid van ongeveer vijf tig kilometer had, met een harden klap legen een boom. De heer Bin nendijk kwam er goed af, doch de heer Lutke was er ernstig aan toe. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Visser uit Oldenzaal constateerde een ernstige schedelbasisfrac- tuur. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd en kon nog niet wor den gehoord. Een bankdirecteur veroordeeld Hij verduisterde 13 mille. Als directeur der Incassobank te Delft maakte W. Fr. van K. zich, zooals wij de zer dagen meldden schuldig aan valschheid in geschrifte. Door het zetten van valschc handteekeningen onder quitanties eigende de man zich f13.000.— toe, en dupeerde daarmee de erfgenamen van een weduwe, die haar geld aan de Incassobank had toe vertrouwd. Tegen van K. heeft de officier van justi tie bij de Haagsclie rechtbank twee jaar ge vangenisstraf geeischt, Dc rechtbank veroordeelde hem gisteren conforxn dezen eisch met aftrek van dc preventieve hechtenis. DONDERDAG 21 JULI 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.30 Berichten)* 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr. pl.). 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgel en altviool. 12.00 Carel Alberts' ensemble. In de pauze: Gramofoonmuziek. (Om ca» 12.15 Berichten). I.45 Omroeporkest. 2.30 Solistenconcert en radiotooneel. 4.00 Ziekenhalfuur. 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „The Romancers". 6.30 Sportpraatje. 7.00 Vioolvoordracht met pianobegeleiding. 7.30 Causerie „Neerlands Industrie en Handel demonstreeren by het Regeeringsjubileum". 8.00 Berichten ANP. Medédeelingen. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.05 Reportage. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Het Renova-kwintet. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Bert v. Dinteren's ensemble en „The Joly Britanne- ders". Hilversum II. 801,5 m. 8.0O—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. Ca. 1.15 Berichten. I.20 Vervolg concert. 2.00 Handwerkuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „De nationale zanghulde". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.458.00 Reportage, eventueel gramofoon muziek. 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Causerie „Zaken doen met brieven", 9.30 Vervolg concert, m.m.v. solist. (10.0010,05 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Gramofoonmuziek. C". 11.5012.00 Schriftlezing. F E U I L L E TON. door Jan W. Jacobs 22. Mijnheer Ribourdin geloofde in staat te zijn een nenschenhater te worden. Noch de schoone dochters van den handelaar in tel- 1 oorkei waar hij in Laeken kennis mee ge maakt had noch de archivaris, die Zeeland gelijk den hemel vond, zou hem verleiden nieuwe vriendschappen te sluiten. De eenige op wien hij had leeren vertrouwen, dat was Groeneveld, zijn onkreukbare procuratie houder! Daarom zou Groeneveld ook voortaan de eenige zijn die wat van hem zou hooren! Zoo filosofeerend liet hij zich mede rond leiden langs paadjes en over smalle brugge tjes die over de onderaardsche wateren van de Lesse aangebracht waren voor de veiligheid er toeristen en bewonderde in stilte de druip steengewelven en de hoogte van de groote onderaardsche zaal waar de gids een ballon netje opliet. De uitroepen der dames en heeren gingen langs hem heen, alleen de verzuchtin gen van twee vriendinnen die elkaar toever trouwden dat de groote eenzame dichter Perk fT..ook eenmaal moest geweest zijn en waar schijnlijk tot verschillende van zijn schoonste gedichten was geïnspireerd, trokken zijn aan dacht, al had hij zich nooit bijzonder voor gedichten geïnteresseerd. Er stonden er wel in de porcelein-kunst-tijdschriften, maar Perk... AT" herinnerde zich dien naam niet... in het hotel hadden ze nooit van 'n Weneer Perk gehoord, wel van een Gezelle, waar dan moest hy in Brugge wezen, daar had Gezelle gewoond en was nu 't musee. Of Brugge de moeite waard was, vroeg Ribour- dw. Jawel, zeer de peine waard, zei de doch ter van zijn hotelier maar haar vader, die graag zijn gasten hield, bracht toch in het midden, dat Rochefort natuurlijk mooier was. Brugge moet-ge denken, is een stad... Nadat Ribourdin de omstreken van Roche fort bezocht en met bijzondere belangstelling eenige uurtjes in een klooster had doorge bracht. reisde hij naar Brugge. Dat stadje beviel hem dadelijk. Hij kwam er 's avonds aan, terwijl er juist concert op het Belfort was. De wonderlijke bekoring der klokken- tonen vormde een zuivere harmonie met de hooge schemeringen die van den toren af de groote markt overhuifden en stilaan door de lange nauwe straten met hun lichte estami- netten schenen weg te kruipen. Het publiek stond verstild in massa te luisteren en als een lied uit was, klaterde het applaus enthou siast naar omhoog, waar men op den tweeden trans wat licht zag schemeren vanwaar de dirigent met zijn koristen stond. Het was een stadje als voor een paar honderd jaar. met wel veel vreemdelingen die er het kantklossen en de kerken kwamen zien, maar toch zonder het luidruchtige van Brussel of Antwerpen. In een hotelleke nam Ribourdin een kamer en meldde dadelijk zijn adres aan Groeneveld. om de post doorgezonden te krijgen. Voor hij dien avond slapen ging, maakte hij een praatje met een stokoud kantklo3tertje, dat overgelukkig was met een paar francken die hij haar gaf... Of hij nog een stuk kant moest koopen?... Neen, Ribourdin moest geen kant, dat was heel iets anders geweest als Clara... Ba, daar wilde hij niet meer aan denken... Alsjeblieft: geen sentimentaliteiten over het verleden... het was of hij al'jaren op reis was... Hij zou toch, uit de aardigheid, den volgenden dag eens naar het museum van die Gezelle gaan Op zijn hotelkamer hing toevallig een portret van den ouden dichter... een echt sympatieke kop, een droomer... een verlatene, net als hij... Den volgenden dag bracht Ribourdin op aanbeveling van zijn hotelhouder eerst een bezoek aan Saint Souveur. Typisch, hij had zich vroeger nooit zoo aangetrokken gevoeld tot het mystieke dat er van die kerken uit ging als thans, 't was net of het hem goed deed of het hem milder stemde, er was dat zelfde vereenzaamde in, datzelfde kracht-in- zichzelf-zoeken juist dat was het! wat hij thans deed. Onwillekeurig luisterde hij naar den sympathieken gids, een oudachtig heertje, die de heele geschiedenis van de kerk uit het hoofd scheen te kennen en toen hij een praatje niet hem maakte na afloop der excur sie, liet hij zich overhalen om nu vooral ook op den middag de schoone Menlincs te gaan zien in Höpital Saint Jean, zonder daar ge weest te zijn kan men Brugge niet verlaten. En zoo stond hij des middags voor twee franken voor de schoone" Menclins. De fijnproevers zuchtten of knepen de oogen dicht om goed in zich op te nemen 't wonder dat uit de toewijding, de stilten en de sfeer van de vijftiende eeuw hier voor hen in de bloeiende kleuren der verf was vast gelegd .En onder elkaar wezen ze naar de details in het costuum van de Moor bij de Geboorte en het licht dat door de kapelruiten over het purper van Maria's kleed vloeide. Maar ineens, juist nadat hij den gids zijn ver grootglas terug gegeven had, zag Ribourdin in het gezicht van een oudachtig heer, die licht voorovergebogen in aanschouvying stond voor het schilderij van de heilige Ursala en toen deze heer opkeek ...toen kruisten hun blikken elkander en vol verbazing zagen ze elkaar aan, tot langzaam de herkenning hun gelaat in een breeden glimlach verhelderde... inderdaad, ze vergisten zich niet: Edmond Ribourdin stond tegenover zijn vroegeren aartsvijand: MacLeslie uit Palm Beach en de heer MacLeslie herkende zijn Hollandsche tegenstander, die zich met zoo groote woede beijverd had de opkomst en de ondergang van zijn haarspeldenindustrie te vereeuwigen en... natuurlijk... hèhè, ze waren toch concurren tenhem die minder mooie rol had laten spelen plotseling, met echt Amerikaansche jovialiteit stapte hij op den heer Ribourdin toe. Zeker, zeker, ze vergisten zich niet Wel. wel. mr. Ribourdin... aangenaam kennis te maken;... hè-hè, tot nu toe hadden ze niet anders dan eikaars portretten gezien... al waren ze dan volkomen op de hoogte van el kanders wel en weej En dat was niet gering! In ieder geval vonden beide heeren, dat het nu welletjes was... je kon elkaar toch niet eeuwig dwars zitten... En wie weet... Zoo ontstond de eerste kennismaking tusschen Edmond Ribourdin en MacLeslie, in het stille museum van St. Jan. ver van he. groote umoer der wereld, van het drukke bedrijf der '"ilm, waar ze eenmaal beiden zoo tegen hun •vil in gesleurd waren... Beiden? Ribourdin verbaasde zich zeer over die verklaring, hij lad nooit beter geweten, dan dat de heer Mac Leslie altijd in het bedrijf was geweest, want hoe ter werled was het anders mogelijk, dat die mystificatie had plaats gehad, die ver filming van hem, Ribourdin, in de rol van kapitein van Deursen in Het Canaille? Doch MacLeslie lachte hartelijk bij dit alles en verklaarde uitbundig, dat hij op zijn minst zoo verbaasd was geweest als Ribourdin Want hij had zich nooit ..et iets anders dan de haarspeld bezig gehouden en juist toen hij zich had teruggetrokken om zich aan zijn miniaturen-verzameling te wijden... maakte een vriend hem opmerkzaam op de malle rage die een blijkbaar Hollandschen concurrent of vijand bevangen had om hem als de hoofd persoon in de Roman van een Industrie te doen optreden... In elk geval vonden beiden deze hun kennismaking allergelukkigst en besloten die in het hotel voort te zetten, dan hadden ze ook rustig de gelegenheid elkaar de geheele geschiedenis te vertellen. En geheel verzoend met de menschheid gaf Ribourdin den gids een uitermate groote fooi m besloot den heer MacLeslie met een extra- "lesch wijn te zullen ontvangen en Groeneveld ->rder te geven hem een verzameling van "tibourdin-unica te doen zenden voor zyn ^ardewerk-collectie. 27 Clara Ribourdin was binnenkort de ongeluk kigste vrouw der wereld Door iedereen en alles bedrogen. Bedrogen door Edmond Edmond, die ze altijd voor den braafsten man ter wereld had gehouden en die... jawel een filmmaatschappij had willen oprichten, niettegenstaande ze hem geraden had zij in haar naïviteit! bij zijn vak te blijven! Maar zij kon natuurlijk niet weten, dat het er hem alleen om te doen was geweest om zijn liefje, die Lettie Fieber- man, te doen schitteren! Daarvoor had dus die heele comedie gediend en zij... uilskuiken, was er in gevlogen... zooals hij er nu zelf in ge vlogen was; hij had op zijn vingers uit kunnen rekenen, dat het een opgezet valletje was, dat een jonge vrouw als Lettie een man op leef tijd een cofpulente, kaalhoofdige man als Edmond niet door dik en dun trouw zou blijven, en het alleen om de centen te doen was voor de Volksfilm! Dat had ze natuurlijk lang van tevoren met die Al Leslie opgezet! Nu, ze hadden het geslepen gedaan en zij zoo wel als Edmond, waren er leelyk in gevlogen met haar contract en al! En er hielp geen lieve vadertje en moedertje aan! Ze was naar een advocaat geweest, doch die kon niet anders zeggen, dat ze beter had moeten lezen wat ze geteekend had, maar natuurlijk zou de directie van de Volksfilm wel voor een schikking te vinden zijn! En daar was de directie ook bereid toe... alleszins inschikke lijk. En geld kostte het haar niet eens! Maar de opnamen, haar aandeel in „De Machten der WcMld", kon ze niet ongedaan maken! Nee-nee, dat ging volstrekt niet... Als Clara niet zoo kwaaddenkend geweest was als Clara zich ook nog had kunnen indenken, dat de film nog een andere tendenz da.n die van het vermaak kon hebben als Clara, evenals Lettie Fieberman bij de Neerlanda! tot een overtuiging, een sociale overtuiging was gekomen en daarom zich niet langer wenschte te binden, maar integendeel haar krachten aan die film wilde geven, die zich in dienst van de verheffing der menschheid stelde, die een rol in de beschaving en niet... in het dooden van de tijd door menschen. die zich vervelen .wilde spelen, ja. als Clara zich in de plaats van Lettie Fieberman had kun nen stellen... Maar dat kon Clara niet (Wordt, vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7