Steeds stijgt de spanning nteressante Oceaanvlucht in Mandsjoekwo DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 1 Litwinov blijft onverzettelijk: Het is Russisch grensgebied De moord te Obdam Dc kosten der Indische Maritieme Defensie Eens verzekerd, steeds verzekerd Laan. Schagen. Tel. 20. JONDEBDAG 21 JULI 1938. 81e Jaargang. No. 10«27. Uitg.-Mif- „NoHoeJ» Noorderkwortier" Als Rusland blijft talmen, staat Japan slechts één weg open: militaire maatregelen Moskou blijft onverzettelijk in zijn jrtandpunt, dat in Mandsjoekwo geen grensincident heeft plaatsgevonden tn de Russische troepen slechts pun- ten bezet hebben, welke tot het Rus sische gebied behooren. De Japan- sche ambassadeur Sjigemitsoe heeft een onderhoud gehad met Litwinov en onmiddellijke ontruiming ge- etscht. Utwinov heeft dit pertinent gewei gerd. pmiddels zijn weer meer Sovjettroepen ar den heuvel van Tsjankoefeng gediri- ten uit Jangk wan ping en van an- nten aarr de oostelijke grenzen van dsjoekwo zoowel als Korea, melden, dat meer Russische troepen worden saarn- 'kken bij Tsjankoefeng, waar gistermid- om drie uur reeds ruim driehonderd aanwezig waren, terwijl schuilplaatsen gegraven werden en snelvurende zware ma- chiiiegeweren opgesteld werden op de zui- dtlijkc en westelijke hellingen van den Voorts hebben de Russen artillerie- wfeden gezonden naar de monding van de te: Turnen, op de grens tusschen Korea er y-.vjct Rusland, terwijl de gemechani- s'rt? eenheden van Novokievsk en Sla- vynii in beweging zouden zijn gekomen. TManking wordt verder gemeld, dat een hiaach vliegtuig gistermiddag op onge- VMtJOkm. ten zuiden van Hoentsjoen in de prteie Tsjientau de grens gepasseerd is cn bi verkenningsvlucht heeft gemaakt teeMandsjoerijsch gebied. Ongeveer der- t«g minuten duurde de vlucht en het toe- steldiong vijf kilometer over de grens heen. kr is Onmiddellijk door de Mandsjoerijsche r^«ring een protest ingediend bij de Rus- sischftregeering door midcl van den Rus- siscIkh consulairen ambtenaar te Harbin. .teister bericht meldt nog, dat de Rus sisch? autori lei ten gistermorgen militaire transen zijn begonnen met zestig vracht «inv "it Slavyanlca naar Matita, ongeveer 30 Laten oosten van Hoentsjoen. Japansche pers dreigt. fc»Asahi Sjimboen" meldt, dat de tyuache regeering haar ambas- Sïi*w Sjigemitsoe heeft doen weten, ket herstel van den status quo ^•öste voorwaarde voor een vreed- ZJH regeling van het geschil is. Biima is Japan bereid het oude SWUvraagstuk en de schadevergoe- dingskwestie in verband met den do%choten Japanschen gendarme ,e preken. Indien de Russische re- 9e«ing bij haar politiek van talmen volharden, zoo schrijft het M'dJan blijven slechts drastische ®a!treg«ien tegenover Moskou mo gelijk Rapport aan den keizer. De Japansche minister van oorlog, Itaga- ki, heen een bezoek gebracht aan den mi nistervan buitenlandsche zaken, Oegaki, voor het voeren van besprekingen over het ™issisch-Mandsjoerijsche grensincident. begaf Itagaki zich naar het kei Z(-1k ')a'e's» waar hij den keizer rapport iiiihraclit over het gebeurde. Na het uitbren- jfen..v^).dit rapport werd een spoedconfe- ï"cntie bijeengeroepen van hoogc ambtenaren bet departement van oorlog, waar o.m aanwezig was de viceclief van den genera- sUi van het leger. Twee dagen verliepen sch^'k'8 na het aanbieden van de Japan- nnn! no,a Dric wpKer* staan de Russen rjl!n' het Ilsb. voor de beantwoording „„.""h-' ten eerste door den Japanschen hvpow588^0111^ Sjigemitsoe te Moskou, ten Tnt; o0001* d.en S°wjetzaakgelastigde te sPietanin, ten derde door den Sow- consul-generaal te Charbin. Als de Sowj et regeering de voorkeur geeft aan diplomatieke wegen wordt het ant woord Donderdag of Vrijdag verwacht, maar volgens Japansch-Mandsjoerijsche mi litaire autoriteiten moet het incident ter plaatse worden geregeld door directe onder handelingen tusschen de betrokken com mandanten. Men neemt aan dat indien mocht blijken dat de parlementairs die nog steeds niet in Japan zijn teruggekeerd op Sowj et-gebied zijn gevangen genomen, de Japansche troe pen zullen overgaan tot krachtdadige maat regelen om den status quo te herstellen, d. w. z. zullen trachten den heuvel te herove ren. Steeds sterker worden de aan wijzingen. De kapperszaak over gedaan. Nog steeds kan men te Obdam niet geloo- ven dat de kapper D. willens en wetens zijn vrouw vermoord heeft. Echter, uit wat de man tegen de politie heeft verklaard, en uit wat de politiedeskundige Dr. Hulst bij de sectie op het lijk heeft geconstateerd, kan aan zijn schuld nauwelijks meer getwijfeld worden en heeft men hier met een gruwe lijke moord te doen. Zeer waarschijnlijk zal aan D. dan ook doodslag ten laste worden gelegd. Een duister punt vormde dadelijk een wondje aan den pink van den verdach te. Verklaarde hij eerst, dat hij zich zelf met een scheermes had gesneden, nu is ko men vast te staan, dat de wond niet door een mes kan zijn veroorzaakt, zegt hij niet te weten, hoe deze verwonding is ontstaan. Het is eigenaardig, dat de buren van on- eenigheid, voordat het vermoedelijke mis drijf plaats vond, niets hebben gemerkt, waar slechts een houten schot de woning van D. van de belendende perceelen scheidt De zaak overgedaan. Het is uitgesloten, dat D. nog meer in het dorp zal terugkomen, hoe de affaire ook voor hem afloopt. De heer J. Stuifbergen uit Limmen heeft zijn intrek in het perceel ge nomen en zet de zaak van D. voort. Kerkdief gearresteerd Gouden en zilveren sieraden ge stolen eh naar België gevlucht. Gistermiddag omstreeks drie uur is in de R.K. kerk te Elsloo (Limburg) diefstal ge pleegd. Een verdacht persoon was den geheclen middag in de buurt van de kerk gesigna leerd. Toen de cchtgenoote van den koster zich naar het kerkgebouw begaf, kwam zij den man, die juist de kerk verliet, tegen. In de kerk bracht de vrouw een bezoek aan de kapel van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand en bemerkte zij, dat de gouden en zilveren sieraden, welke afkomstig en ge schonken waren door familie van afgestorve nen en hier uit devotie waren neergelegd, waren verdwenen. Terstond stelde zij den pastoor van haar bevindingen op dc hoogte. Weldra waren gemeente- en rijkspolitic ver wittigd en ving het onderzoek aan. De po litie slaagde erin onder Mechclcn in Bel gischLimburg den dader, een 35-jarigen inwoner van Maastricht aan te houden. Hij werd naar Elsloo overgebracht en in het po litiebureau opgesloten. Hij was nog in liet bezit van het gestolene, een dertigtal ket tingen, ringen, e.d. Wel was hij er in ge slaagd reeds voor honderd francs aan sie raden te verkoopen. Het ontvreemde verte genwoordigde een handelswaarde van pl.m. 300 gulden. Tarweprijzen verlaagd Naar het Hdbld. verneemt, heeft de Nederlandsche Tarwe Centrale de prijzen voor de tarwesoorten weder om met 10 cent verlaagd. - Als dc regeering er zich niet mee bemoeid had«* ZOU HET MET DEN BACON- UITVOER REEDS LANG GE DAAN ZIJN- Géén vergoeding voor stilliggen de baconbedrijven. De minister van Economische Za ken deelt aan de Ile Kamer o.m. het volgende mede betreffende het adres van de N.V. Eerste Geldersche Vleesch waren fabriek te Vordcn, en vijf andere vieeschwarenfabrieken, houdende verzoek te willen bevorde ren dat adressanten alsnog recht wordt gedaan en eien vergoeding voor het stopzetten van hun bacon bedrijven wordt uitgekeerd. De door adressanten gegeven voorstelling, dat de Nederlandsche Veehouderijccntrale zich eenzijdig aan haar verplichtingen te genover de baconbedrijven zou hebben ont trokken, kan niet als juist worden aan vaard. Kon er aanvankelijk aanleiding bestaan voor een vergoeding voor goodwill of een zeker exportrecht aan de gewezen baconexporteurs, op den duur kwam elke grond voor 'n zoodanige vergoeding te vervallen, om de eenvoudige reden, dat kan worden aangenomen, dat zonder de rechtstreeksche overheidsbemoeiing de baconuitvoer reeds lang tot het verleden zou hebben behoord. De .minister kan in de door adressan ten aangevoerde gronden geen aanleiding vinden op de onderhavige afwijzende be- terug te komen. Nederland betaalt de schepen en vliegtuigen Indië de exploitatiekosten. Ingediend is een aanvullingsbegrooting voor 193S van het Departement van Kolo niën. In de Memorie van Toelichting tot de In dische begrooting voor 193S deelde de mi nister van Koloniën mede, dat met betrek king tot de verdeeling der Indische vloot- kosten over de Rijks- en de Indische be grooting een nieuw stelsel in overweging was, in afwachting daarvan werd de te gemoetkoming van Nederland in de Indi sche vlootuitgaven voorloopig pro memorie geraamd. In het kort samengevat komen de hoofdbeginselen in groote lijnen hierop neer, dat van de uitgaven voor de Indische maritieme Defensie de aanbouwkosten van schepen en vliegtuigen voor rekening van Ne derland komen, terwijl Indië de exploitatiekosten betaalt. Het ligt in de bedoeling om nadat de onderhavige aanvullingsbegrooting het Staatsblad zal hebben bereikt de hoofd beginselen met de daaraan verbonden cor rectieve bepaling samen te vatten in een algemeenen maatregel van Bestuur, ter ver vanging van het Koninklijk Besluit van 1896. Het aanbouiv-plan. Het aanbouwplan-1936 omvatte o.a. een 33-tal bommenwerpers voor de De „Mercury", het bovenste toe- itel met het Britsche dubbelvliegtuig .'s om 8 uur gisteravond boven de zeebasis Foynes in Ierland losgela ten door het onderste toestel „Maya" en vertrokken voor een oceaanvlucht naar Montreal. De „Maya" streek na den start van de „Mercury" weer sta tig op het water in de Shannon-baai neer. Films en foto's van het Engel- sche koningspaar in Parijs als vracht. De „Mercury" is het eerste vliegtuig, dat de Atlantische Oceaan met commercieele lading oversteekt Een belangrijk deel van die lading bestaat uit films en foto's van de aankomst van het Engelsche koningspaar in Parijs, die gisterochtend per vliegtuig uit Frankrijk naar Foynes zijn overgebracht. Het was een merkwaardig gezicht, zoo ver nemen wij, voor de eerste maal op de post labels bevestigd te zien met de woorden: „Door de lucht naar New York". De „Mercury" vliegt via Botwood op New- foundland en Montreal naar New York. De vlucht terug gaat echter langs de Azoren en De bovenste foto toont de „Mercury" op den breeden rug van de „Maya". De onderste toont ons de positie der belde vliegtuigen, direct na het loslaten van het dochtervliegtuig. Lissabon. De jeugdige kapitein Bennett, die tezamen met den piloot Wilcocksson de vlucht leidt, staat in voortdurende radio verbinding met speciale stations aan beide zijden van den Atlantischon Oceaan en met bepaalde schepen op zee. Kort na de vlucht seinde de marconist, dat alles in orde was. Het toestel breikte spoedig een snelheid van 170 Engelsche mijlen per uur. De weers omstandigheden zijn gunstig. Bij de start, die weinig minder dan een revolutie in de Atlantische luchtvaart be- teekent, was majoor Mayo. de uitvinder van het dubbele vliegtuig, aanwezig. De start slaagde uitstekend. De „Mercury" schoot als een pijl de lucht in. Ook nog andere Engelsche ex perimenten op komst. In het Lagerhuis is zegt het Vsbl. de vlucht van de „Mercury" die overigens nog maar een regelmatige luchtdienst over de Dit nummer bevat 8 pagina's DB BILT SEINT: Verwachting: meest zwakke wind uit westelijke richtin gen, nevelig tot betrokken nïM, weinig of geen neerslag tijdens den nacht en1 den ochtend, later opklarend* droog en vrij warm weer. Verdere vooruitzichten: geleide lijk wat warmer. .luchtmacht. Terugkeerende tot de traditie, dat Indië zijn legeruitgaven zelf betaalt, meent de regeering van de gelegenheid, dat nieuwe richtlij nen worden getrokken, gebruik te moeten maken om de bekostiging van deze vliegtuigen ten laste van Indië te laten. Als gevolg hiervan kan het betreffende artikel met f 1.326.000 worden verlaagd. Ten aanzien van de vraag, of met be trekking tot de viootkosten voor 1938 be hoefte bestaat aan toepassing van het correctief, gelegen in de toekenning van een bijdrage van het eene gebiedsdeel aan het andere, is de regeering te rade gewor den, dat laatstgenoemd gebiedsdeel een bij drage in de bedrijfskosten niet kan ontbe ren. Zij meent deze bijdrage te moeten stel len op f 5.000.000, welk bedrag in het wetsontwerp wordt uitgetrokken. Misstand bij ziekengelduitkee- ringen wil men uit de weceld helpen. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat een arbeider buiten genot van ziekengeld bleef, wanneer hij kort nadat hij van betrekking veranderd was, ziek werd. Dat was dan in gevallen, waarbij zijn nieuwe werkgever was aangesloten bij een bedrijfsvereeniging, en zijn oude bij een Raad van Arbeid. Ër kwam dan verschil van meening, welke vcr- eeniging het ziekengeld zou betalen, waarbij men zich beriep op een uitspraak van den centralen raad, dat de verzekering bij ver schillende uitvoeringsorganen telkens als een opnieuw aanvangende verzekering moet worden beschouwd, waarbij de verzekerde een zekeren wachttijd had door te maken. Ter voorziening in dezen misstand wordt thans aan de Tweede Kamer voorgesteld om aaneensluitende verzekeringen bij verschil lende uitvoeringsorganen als één onafge broken verzekering te doen gelden. Vrouw van het dak gevallen Zij wilde haar bloemen water geven. Aan de Ruysdaelkade te Amsterdam is gisteravond een 3S-jarige dame van een ongeveer 16 meter hoog dak gevallen. Zij kwam op een steenen binnenplaats terecht en is in ernstigen toestand met zware in wendige kneuzingen naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Het slachtoffer wilde haar bloemen wa ter geven. Deze stonden op een platje naast den zolder. Via een zolderraam en langs een smal trapje is het platje te bereiken. Toen zij op het trapje stond, is de vrouw blijkbaar het evenwicht kwijt geraakt met ■het gevolg, dat zij naar beneden stortte. Het behoeft geen betoog, dat het-ongeluk in de buurt groote consternatie verwekte. Flikkerlichten bij onbewaakte overwegen Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche Spoorwegen een aantal auto matische waarschuwingsinstallaties hebben besteld, heeft de KN AC verzocht bij de plaatsing van deze z.g. flikkerlichten de voorkeur te geven aan de bestaande onbe waakte spoorwegovergangen in de rijks- en provinciale planwegen, aangezien deze een druk verkeer hebben en dus aanleiding kun nen geven tot de meeste ongelukken. Als bijkomend, doch belangrijk voordeel voert de K.N.A.C. aan, dat een veel grooter deel van het publiek met deze installaties vertrouwd zal raken, hetgeen de verkeers veiligheid ten goede zal komen. Atlantische Oceaan voorbereidt, welke vol gend jaar zal worden georganiseerd, bet geen wel op de degelijkheid der organisatie wijst, eveneens ter sprake gekomen. De Britsche luchtvaart-autoriteiten hebben nog een aantal andere experimenten op het oog. Men wil in dit najaar ook proefvluchten laten doen door Albatros-landvliegtuigen, die onderweg kunnen tanken op vliegtuig moederschepen. Deze landvliegtui^en zullen bij Dublin opstijgen en eveneens via Nwv- foundland naar New York yliegen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1