Op het land heerscht rust, e stedeling kent den boer niet Raad Harenkarspel Ponderdag 21 Juli 1938 blijvende tegenstellingen tusschen stad en platte land. In den laatsten tijd is de verhou ding van het platteland tegenover de steden weer actueel. Niet alleen in ons land, maar in alle landen. Een gevolg van de economische cri sis, waaronder de boeren in elk geval sterk te lijden hebben gehad, aldus schrijft dr. E. van Hinte in de k R. Crt. Aan zijn artikel ont kenen wij het volgende: De tègeüstellingen tusschen stad en land zijn niet opgeheven. Deze tegenstellingen liggen op elk terrein van den menschelijken SDe'boer kent de stad niet, de stedeling niet den boer. Soms lijkt het, of de vel schillen tusschen den Oosterling en den Westerling minder groot zijn dan die tus schen boer en stedeling. De boer heeft in zijn diepste wezen angst en daarmede af keer voor de stad. Zijn omgeving is sta tisch. die der stad is sterk dynamisch. Het lnnd is op rust, de stad op onrust inge steld. De groote stad is geraffineerd. En de stedeling, hij kent den boer niet. Ilij kent liet vee niet, zooals de boer het kent en onbekend maakt onbemind, op zijn zachtst uitgedrukt. De maatschappij van den boer is zoo vlak als zijn land, waar mede gezegd is, dat de sociale opbouw van liet platteland fundamenteel verschilt van dien der stad, die driedimensionaal is, zoo als de huizen der stad, welker aaneenslui ting typisch daarvoor is. Sociale verschillen zijn in de stad grooter dan ten plattclnnde; in de stad worden ze bovendien' kunstmatig vergroot, ten platte- lande, door gemeenschappelijk lot en psy chologische gelijkgerichtheid verkleind. En daarmede vertoont do taal, de spreektaal wel te verstaan, len plattelandc minder verschil naar den klank dan die in de ste den. De stad, de „groote" stad, is ge raffineerd, zij is ingesteld op „scn- sationeelc" behoeften, ten plattelan- de zijn arbcids-, religicuse- en ge- zinscmoties van veel meer belang. Zij worden immers door de enorme veelheid, soms zinsverhijsterenden overvloed van verschijnselen der ste den niet verdrongen, zooals daar het geval is. Menscheneters Sleden zijn menscheneters, zooals Brun- hes eens gezegd heeft. Zij eten de men- schen die het land verlaten. Moeten verla ten, dat is essentieel! Daardoor heeft de stad veel individuen op een klein opper vlak, liet land weinig individuen op een groot oppervlak en is de aanpassing die de steden vcreischcn een heel andere dan die door het land geëischt wordt. De steden voelen zich onafhanke lijk van den boer, omdat zij niet m de eerste plaats voor hem produ- cecren. De voortbrenging der ste den is vooral gericht op het groote aantal consumenten en dat zijn im- mers -. de steden zelf. Zeker, er is productie voor den boer, voor het Platteland, maar die kan men toch van het gezichtspunt van de stad uit zien als... bijverdienste. Hetplatteland heeft niet die enorme in- fin!!3' (?er stC(hm> niet die geweldige in- hnno e' n-'ct rïie verscheidenheid aan be- hnnf» n'ct ('ic snelle verandering der be- moru i °°k' (*'le zu'k een belangrijk ken- hoi Li i ?!?1'™ omloopsnelheid van nf«t»E.cron°mist weet het!!) is ten F.- ic nnnder groot clan in de steden groot?" CCm^e kentering, maar, is zij liccl De boer voelt zich bedrogen. venct'fn°n,ivanf>en vele harer eerste le- vanrt en van Platteland. Ont- fijpil-dmgftkeerd, eerste levensbenoo- Giann °n Va.n c'e steden? In geringe mate. tike'i™ ^J00 veeteeltnroductcn, deze ar- en gaan naar de steden. Platteland produceert bijna voor de steden, betrekkelijk weinig voor eigen behoeften. Dit roept 'n eigenaardige geestelijke re actie lo voorschijn: de boer voelt zich dikwijls door de steden bedro gen: een gevolg mede van het feit, dat hij zijn eigen behoeften toch niet op één lijn met die der steden kan brengen. Hij ziet die verhou ding, het is hem te vergeven, dik wijls erg klein en hij meent wel eens soms te vaak, dat alle voortbren ging in laatste instantie door den boer geschiedt. Een feit is, dat steden machtiger zijn dan de boerenbevolking. Steden vormen machts centra. Zooals gezegd, moet de tegenstel ling in de laatste decennia worden gezien aldus: industrielandbouw. De steden behoeven niet steeds te prodneeeren, de industrie, d.w.z. be paalde industrieën maar dat is zeer elastisch) kunnen stilgelegd worden. Kan de boer zijn bedrijf stilleggen? Er is geen sprake van. De boer moet produceeren, de ste deling behoeft dat niet te doen. En zoo bleek het oólt duidelijk in de jong ste economische crisis. De boer, die niel produceert, ontvangt geen of weinig steun. Men wijze ons niet op uitzonderingen, wij stellpn de kwestie hier principieel. De ste deling die niet produceert, ontvangt steun, die in veel, zeer veel gevallen veel en veel hooger is, dan de belooning voor arbeid van den plattelander bedraagt. Hernieuwde bevolkingsconcentratie. Van oeconomisch standpunt bezien, is dit een essentieel verschijnsel. Om de tegen stelling nog grooter te maken, d.w.z. de afhankelijkheid van den boer le vermeerde- De gemeente leeft op de pof. Het station Noordscharwoude weer reizigers-station? Een anonieme brief krijgt de be handeling welke hij verdient. De raad vergaderde gistermiddag. Voor zitter was burgemeester Nol et, secretaris de heer E. Essingh. Als voorzitter geopend heeft en de notulen der vorige vergadering onveranderd zijn vastgesteld wordt aan de orde gesteld WIJZIGING BEGROOTING 1938. Er zijn enkele op- en aanmerkingen hoofd zakelijk over boekingen van werkloosheid en belastingen, alle. van administraticven aard. De schrijfmachine moet over drie jaar betaald worden. De heer De Vries merkt op, dat de ge meente op de pof leeft. Voorzitter: Ik houd er ook niet van, maar 't is niet anders! Het voorstel wordt aangenomen. GEMEENTEREKENING 1937. B. en W. bieden dc gemeenterekening 1037 aan. Als leden van de commissie lo! onderzoek worden benoemd de I-Teeren Jac. Blokdijk, K. Doekes en Joh. Molenaar. RONDVRAAG Dc heer Molenaar vraagt hoe liet staat met het adres, indertijd door de vereeniging aan de spoorwegen gezonden met verzoek de treinen in Noordscharwoude weer te doen sloppen voor het opnemen en uitlaten van reizigers. I-Iicrop was afwijzend beschikt. Echter had spreker van een vooraanstaande Spoorwegautoriteit vernomen, dal aks de ge meente zich richtte tot den minister, er nog wel wat aan te doen zou zijn. Het zou slechts een proefhalfjaar zijn, dat de treinen niet stopten. Er zijn veel personen in het Oostelijk deel gedupeerd. ren, worden de. grondprijzen (en daarmede de pacht) niet bepaald door den boer, maar door den stedeling. Ook dat is in de jong ste conjunctuurperiode duidelijk gebleken. Zoodra de winsten in dc steden grooter worden stijgt dc vraag naar vaste waar don en loopen de grondprijzen op. Boeren bedrijven waren steeds een geliefd beleg gingsobject. Maar, de tendenz is: de boer wordt afhankelijker, omdat vele boerenzoons geen emplooi kunnen vinden en het (bij lage prijzen der landbouwproducten) in vele ge vallen aantrekkelijk-is tot verkoop van grond over te gaan. En zoo be werkt dc rijkdom der steden ten slotte hernieuwde bevolkingsconcen tratie. De natuurlijke bevolkingsgroei der groote sleden is in ons land 7.44 per 1000, te plat telandc 13.31, maar daaruit laat zich de trek naar de stad niet verklaren. Deze is een gevolg van de. oeconomische betrekkingen tusschen stad en land. Daar door worden zoovclen losgemaakt van den bodem; daardoor moeten zoovelen naar de steden om nieuw emplooi te zoeken of te maken. Waarvoor zij (bet worde terloops opgemerkt) in vele gcya'llcn meer geschikt zijn dan de stedeling van'geboorte, die, ge heel aangepast aan het stadsleven, voor een groot percentage geproletariseerd, min der mogelijkheden ziet of dikwijls niet de energie bezit om een nieuw idee te rcali- seeren. De plattelander komt in de stad met een nieuwe, een schoone lei, hij ziet wel mo gelijkheden. zoodra hij eenmaal aan hel tempo der stad is aangepast en hij heeft in vele gevallen in het milieu, dat hem uit stootte, de kracht gekregen iets te verrich ten. In eerste instantie is de stad voor hem geen centrum van genoegen, maar een ar- beidscentrum. Voorzitter ziet de door do Spoorwegen ge nomen maatregel als onderdeel van vele maatregelen. Echter zullen B. en W.'gaarne het verzoek van den heer Molenaar onder steunen. als zij bekend zijn met den naam van de autoriteiten van de spoorwegen, die den heer Molenaar inlichtten. Spr. houdt niet van adressen in het wilde weg, zegt hij, als de heer Molenaar opmerkt, dat hij moeilijk zijn zegsman kan noemen. De heer De Jong ziet wel wat in het voor stel van den heer Molenaar, al geeft ook hij geen garantie dat een poging slagen zal. B. en W. zeggen dc zaak te zullen over wegen. Dc heer Blokdijk heeft vernomen, dat de banne-aannlakbiljctten te Tuitiehorn te gauw worden afgescheurd door kwaadwilli gen. Daardoor komen ingelanden in onge legenheid. Voorzitter merkt op dat het de eerste klacht is, maar wil gaarne voor het ge meente-aanplakbord een gaas spannen. Op een verzoek van den heer Bakker ten aanzien van een bord in den Slootgaardpol der wordt in gelijken zin geantwoord. Een anonieme brief. Voorzitter heeft een anoniemen brief gekregen, waarin pietluttigheden verteld worden van een ingezetene. Voorzitter wil antwoorden dat hij het vreeselijk laf vindt on dergelijke wijze iemand te bekladden. Hierna sluiting. Z UPb HET ARBEIDSGESCHIL IN DEN LANDBOUW. Naar wij vernemen, zal de door den Mi nister van Economische Zaken benoemde arbiter, Mr. M. G. Levenbach, die uitspraak zal doen in het arbeidsgeschil in den land bouw alhier. Vrijdag a.s. ten gemeentchuize te Sehagcn een bespreking met partijen hebben. Een aantal landbouwers-veehou ders is voor deze bespreking opgeroepen. OUDESLÜ1S DOSKO—W. WAARD 2—1. Met'twee dagen kermis en wat voor eer. kermis in dc boenen heeft DOSKO Dinsdagavond het stoute stukje uilgehaald het volledige Wieringcrwaard met 2-*-1 te kloppen. Dc gasten waren op volle sterkte verschenen. K. Schenk probeerde hel ook weer eens, zij het nogal voorzichtig. Wie ringcrwaard was technisch beter, wat geen verwondering wekte, maar desniettemin legde zij het loodje. Het zeer onfortuinlijke schieten van Schenk, Hazcloop, Oostindie en Van Ham was daarvan dc grootste oor zaak, want Geerligs, Goet en Jan de Vries mogen als een muur hebben staan verdedi gen, Hazcloop c.s. hebben toch zoo dikwijls de kans tot scoren gehad, dat liet zwarte achtertrio zich bij een viertal legcnpuntcn nog niet over pech hadden mogen klagen. Verder was W. Waard geducht aan het procfnenvcn. Niet alleen met plaat verwis selen van spelers, maar ook met een ander spelsysteem, dat dc nieuwe trainer hun als beter heeft voorgehouden. Volgens die methode zou W. Waard met teruggetrokken spil etc. moeten gaan spe len. Wij kunnen W.W., gezien het succes dat ze tot nu heeft met den mee optrek kende spil, niet gelukwenschen met deze verandering. We azgen nu bijvorbeeld niet dat heftig en voortdurend aanvallen van anders, dat meest alle achterhoedes van de tegenpar tijen murw maakte en tenslotte tot ineen storten of wijken dwong. Ook Geerligs en Goet kregen thans nu en dan gelegenheid om op adem te komen en... dank zij groote inspanning tot het einde toe meester van de situatie te blijven. Nadat W. Waard iets in dc meerderheid was geweest bracht een aanval van DOSKO onverwachts succes. Lb. Wagen greep niet resoluut genoeg in waarvan Muntjewerf handig profiteerde (10.) S. Slikker kreeg een fraaie kans om er 2 0 van te maken, maar hij faalde. Toen begon Wieringcrwaard weer een woordje mee te spreken en ging het gelijk op, waarbij dc doelen dikwijls fel werden be stookt. Jansen on Slikker schoten elk een keer vlak over. Van Ham kogelde in, maar via De Vries' handen en de lat sprong den bal terug. Hazeloop mikte over een leeg doel. Na rust kreeg DOSKO. al direct een goal cadeau, toen Nannis voorzette en Jansen, die nu half speelde, in eigen doel schoot (20). Wieringcrwaard heeft het aan po gingen om den achterstand op te halen, niet laten ontbreken. Tal van keeren was De Vries' doel in gevaar, maar Jan keepte met veel bravour en geluk, terwijl Geerligs en Goet de heeren Schutters van W.W. fel op de huid zaten. Spil P. Stammes was pri ma en gooide alles flink open, terwijl hij uiterst lastig te passeeren bleek. Nadat ook DOSKO zich weer wat kansen had geschapen, kopte Oostindië tenslotte een harde voorzet van K. Schenk duikend in de goal, waarmee de eer althans gered was (2-1). 't Mag DOSKO. wat meegezeten hebben Dinsdagavond, niemand zal haar deze eer volle overwinning, waarvoor zoo hard ge werkt is, misgunnen. Scheidsrechter Wit leidde uitstekend. BARENKARSPE1 Regeeringsjubileum H.M. de Ko ningin. Op initiatief van den burgemeester heeft zich een comité gevormd om op Dinsdag G September het gedenkwaardige veertigjarig regeeringsjubileum feestelijk te vieren. fn het comité hebben zitting genomen de heeren H. Nolet, burgemeester, voorzitter, A Dekker en A. Duijvcs, wethouders, Dr. D. Groenhart, W. Kistemaker, Nic. van Duin P. Smit, C. Dekker Az. en G. H. Essing, secretaris-penningmeester. Op dc vergadering van het comité is be sloten de feestviei'ing gedecentraliseerd te doen plaats hebben, n.1. te Dirkshorn, te Waarland en te Tuitienhorn—Kalvcrdijk. Ten dien einde zullen sub-comité's wor den gevormd uit ingezetenen der genoem de dorpen. Samenwerking zal gezocht worden met dc Stroet-Groenvelderweg en met 't Rijpje, zoo dat bij de feestviering te Dirkshorn de Stroet c.a. en bij die te Tuitjenhorn-Kalver- dijk bet Rijpje zicli zal kunnen aansluiten. Medewerking zal worden gevraagd aan de drie plaatselijke muziekcorpsen, om door hun vroolijke, welluidende klanken het feest on te luisteren. Het ligt in de. bedoeling van het comité om op G September a.s. des voormiddags kinderspelen te organiseeren en in den na middag volksspelen voor grootcn. Om een en ander te kunnen financieren zal de medewerking van de jonge dames worden ingeroepen om inteckcnlijstcn bij de ingezetenen aan te bieden. Per circulaire huis aan huis zal 'n ieder worden hekend gemaakt, wanneer deze in- teekenlijsten zullen worden aangeboden. Het comité heeft de gegronde verwachting dat bet in de drie gedeelten van de gemeen te Haren karspel een echt nationaal feest zal worden op Dinsdag G September, waaraan een ieder zijn medewerking spon taan verleent en waarvoor men gaarne een klein finantieel offertje over heeft. WINKRl CONCERT. Zondagavond staat ons een mooie avond te wachten op muzikaal gebied. De ge mengde zangvereenieing „West-Frisia" en „Winkel's T-Iarmonic" zullen n.1. samen een concert geven in den muziektuin van don heer R. Laan. Dat het programma flink verzorgd is behoeft wol geen betoog. Ook de zangver- oeniging ..Cccilia" uit Barsingerhorn zal hare medewerking verleenen en gezamenlijk met „West-Frisia" ontreden in „Orpheus". Deze samenwerking van de drie genoemde vcrccnigingcn is te loven en wij wekken dan ook allen op dit veelbelovende concert hii te wonen. Bovendien is er nog na afloop hal, wat wordt afgewisseld door het demonstreeren van de nieuwste en modernste dansen enz., door een bekwaam dansmeester. De entree's zijn laag gesteld, zoodat dit geen beletsel kan zijn. Zie verder adverten tie in dit blad. Tweede blad DIENSTPLICHT. Aan C.J. Butter dienstplichtige van de lichting 1928 is tot een nader te bepalen datum in 1939, uitstel van herhalingsoefe ningen verleend. BEVORDERING. Dc leerlingen H. Span en KI. van Ens aan de R.H,B.S. te Alkmaar zijn bevorderd resp. van de 3e naar dc 4e klasse en le naar de 2e klasse van die school. LABGEND1JK NOORDSCHARWOUDE Kostelooze Rijwielplaatjes Ten huize van den Dienstgcleider te Noord scharwoude zullen zitdagen gehouden wor den tot het aanvragen ter verkrijging van kostelooze rijwielbcla&tingmerken op 26, 27, 28 en 29 Juli a.s. van 8—10 uur en op 30 Juli van 3—3 uur N.T. Buiten de uren voornoemd is er geen ge legenheid tot aanvrage. Overgangsexamen. Van de derde naar de vierde klasse der H. B. S. te Alkmaar werden o.in. bevorderd Jan. Tuin en R. v. d. Meulen. Keus genoeg. Voor de vacante betrekking van veilinglei der van de vcilingsvereeniging De Noorder- marktbond alhier hebben zich 23 sollicitan ten aangemeld. Geslaagd. Voor *t MULO-examen, diploma A, slaag de mcj. A. Smit te Broek op Langendijk, leerlinge van de ULO-school alhier. Van de 11 candidaten dezer school zijn er acht geslaagd. Hiervan vijf voor hel A-, en drie voor het B-dip lorna. Onze plaatsgenoote, mcj. T. Glas Ad. heeft bij dc gehouden examens de volgende diplo ma's behaald: Boekhouden: van de Vereen, v. Leeraren en van „Mercurius" Ncd. Handelscorrespon dentie, eveneens dat van de Vereen, van Leeraren en van „Mercurius". Een mooi suc ces. Zij werd voor boekhouden opgeleid door den heer Akkerman en voor Handelscorres pondentie door den heer Van der Bijl, bei den te Alkmaar. „Collecte Sonneranck". Dc in deze gemeente gehouden speldjes dag voor liet suppleticfonds „Sonnevanck" (T.B.C.-bestrijding) liccft f32.47 opgebracht. KOEDIJK Een hoorcommissie. Dinsdagavond vergaderde het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente. Tot leden der hoorcommissie, voor het beroepen van een predikant, werden aangewezen Mevr. Den Hartog en de heeren Jb. Kramer cn S. Smit. Er zal'samenwerking worden gezocht niet de gemeente Zuidschanvoude. WIER1NGEN Politie. Verloren: een gouden broche. Tegen beloo ning terug te bezorgen. Inlichtingen bij den gemeentebode. KOEGRA!. JULIANADORP. Concoursprijs voor „Kunstzin". Op het tc Hciloo gehouden Nationaal Mu ziekconcours van Harmonie- en Fanfare korpsen, heeft de Harmonie „Kunstzin" al hier in de 2e Afdeeling Harmonie met 295 punten een 2en prijs behaald. In den daar na gehouden Marschwedstrijd werden 54 punten behaald, en 50 punten was voldoen de voor een prijs, maar aangezien maar drie prijzen beschikbaar waren, kon hieraan, ge zien de deelname, geen prijs verbonden wor den. Een albino onder de musschen. Zagen wij gepasseerden winter een witte spreeuw, gistermiddag zagen wij tusschen een troep straatjongens onder de vogels, een witte muscli. WIER1NGERMEER De brandweer had geen water... Gistermorgen om 5 uur bemerkte de heer Lindenbcrg, dat een hoop turfmolm aan den Schelpenboekenweg in brand stond. Daar do brandweer, welke om 6 uur aanwezig was geen water kon geven wegens een defet aan beide spuiten gingen 1500 baal verlo ren. SLOOTDORP Middenstandsvergadering. Gisteravond vergaderde de industrieelc en handeldrijvende middens! andsvereeniging Wieringermeer in Hotel Smit. Voorzitter was de heer J. Vos. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. In besprpkins kwam vervolgens de mid- destandsattractie volgens het model Zijpe. Hiervoor was geen animo, zoodat het be stuur zijn voorstel terug nam. Besloten werd, dat de leden gezamenlijk een reisje zullen maken naar de bloemen veiling te Aalsmeer, om vervolgens naar Amsterdam te gaan, waar een zeeschip be zichtigd zal worden. Tijdens dc rondvraag kwamien enkele punten in behandeling, welke aanleiding gaven tot een levendige discussie. Wie dit bord voor zich ziet J moet éxtra J voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- ^fr rangsweg (óók jCa\ verkeer van links laten vóórgaan!) jL^TANDPASTA •ia veMtukkeEyk!

Schager Courant | 1938 | | pagina 4