4 E Zal Roosevelt president blijven? De boerenstand bewaart ons volkskarakter Duizenden Oostenrijkers onwettig getrouwd Nog steeds zeer populair! Onrust in Weenen Een beroover werd beroofd l Dokfersjasjes uitgeschud conomische 'aromett Ook voetbal te Helsingfors Pres. Róósevelt bevindt zich op een propa- ganda-reis, zulks in verband met de aan staande verkiezingen, naar welke de volko men aandacht van heel Amerika uitgaat. President Roosevelt en zijn advi seurs streven een dubbel doel na. Bij de aanstaande verkiezingen wil men alleen die democraten candi- daat stellen,* die de „New Deal" een goed hart toedragen en bovendien wil men het partijconvent dat in 1940 den candidaat voor de presi dentsverkiezingen stellen moet in den geest van Roosevelt beïnvloeden. De politieke verhouding in de Nieuwe We reld verandert doorgaans snel en met groot gemak. Nog maar een aantal weken geleden scheen het als zou President Roosevelt. zich op een opstand in zijn eigen partij in het Congres moeten voorbereiden. In de laatste paar jaar zijn enkele van zijn lievelings plannen door het Congres van de hand ge wezen, zooals het voorstel om het Opperste Gerechtshof door uitbreiding van hel getal leden meer aan dc „New Deal" aan te pas sen en nog kort geleden het reorganisatie wetsvoorstel, waardoor liet bestuurs-appa- raat in Washington meer rekening zou moe ten houden met de huidige behoeften en ten gevolge waarvan de invloed van den Presi dent nog versterkt zou zijn. Beide voorstellen van Roosevelt werden ten val gebracht, ongetwijfeld niet in het minst omdat, de tegenstanders aan de hand van overigens zeèr zwakke argumenten aan toonden dat de president dictatoriale vol machten wenschtc te bezitten of wel dat hij de fascistische methoden van Europa wilde imiteeren. Nochtans, hoe meer de verkiezingen van den aanstaanden herfst naderen, waarbij 32 sentators en 435 leden van het Huis der Af gevaardigden gekozen moeten worden, des te sterker wordt ontegenzeggelijk weer de in vloed van den president op de democrati sche meerderheid in het Congres. Tusschen Mei en September vinden dc z.g. „primaire verkiezingen" plaats, waarbij beslist wordt welke democra tische candidaten in de kiesdistricten ge steld zullen worden. Dikwijls zijn de tegen stellingen tusschen de afzonderlijke candi daten onderling slechts van persoonlijke of locale aard, maar dikwijls ook gebeurt het dat. aanhangers en tegenstanders van de New Deal tegenover elkander staan. In die gevallen hebben dc primaire verkiezingen groote beteekenis als politieke barometer. Zonder twijfel zal dc regecring haar volle gewicht voor de aan de New Deal trouwe candidaten in dc waagschaal stellen en dit gewicht zal niet gering zijn. De naam van Roosevelt is nog al tijd in zeer groote kringen veel po pulairder dan men nu en dan zou verwachten bij het lezen van vele buitenlandsche bladen. Daarbij komt nog de omstandigheid dat het con gres het Creditplan van Roosevelt heeft aangenomen en dat het de con trole over de uitgaven in de naaste toekomst in handen van de centrale regeering heeft gesteld. Voorts is ook het aannemen van de wet voor mi nimale loonen en maximum arbeids tijd te verwachten. Ook de boeren zijn ontevreden. Volgens de officieele gegevens loopt het getal werkloózen dat van September 193? tot Febr ari 1938 regel mat is- steeg, thans weer iets terug, al bedraag' het toch altijd nog ongeveer 12 millioen. In de maand Maart 1938 werden 6.302.000 huisgezinnen ondersteund, deels door recht- streeksche steun, deels door de uitvoering van werkprogramma's. Het nieuwe plan wil ertoe bijdragen dc welvaart in het land te herstellen door ook tegelijkertijd blijvende waarden te scheppen. Niet alleen de funeste teruggang vèn de industrie-producten in de laatste paar maanden, heeft een zorgvolle toestand geschapen, maar ook onder de in de laatste jaren over het algemeen zeer tevreden boe ren, hoort men thans ontevreden ge luiden, omdat de zomer een record- oogst belooft te brengen, in het bij zonder van tarwe, waardoor de prij zen sterk dreigen te dalen. Isolatiepolitiek een illusie. Bij alle concentratie op de vraagstukken van binnenlandschen aard vindt Amerika nóchtans de laatste weken steeds weer tijd en gelegenheid om ook aan de buitenland sche politiek aandacht te schenken. Ook in dit opzicht is de laatste weken weer een ac tievere sfeer te bemerken, waarin ook wel degelijk de president en zijn raadgevers be trokken zijn. Het beste legt daarvan dc rede van staatssecretaris Gordel 1 Huil getuigenis af, die hij in zijn geboorteplaat Tennossëe voor de advocatenkamer in Juni gehouden heeft. Hij verklaarde toen dat een isolatie- politiek een bittere illusie was. Zij brengt geenszins veiligheid maar vermeerdert veeleer het gevoel van onzekerheid. Huil betoonde zijn ge loof in het streven om aan de „inter- ROOSEVELT. nationale anarchie" een einde te ma ken. Ifeel wat Europeanen zullen het tragisch vinden, aldus spreker, dat de Vereenigde Staten zich eerst nu in een tijd van volkomen verval van het internationale rechtsidee tot sa menwerking met andere volkeren bereid verklaart om aan die inter nationale anarchie een einde te ma ken. Het fascistisch gevaar! Voorts is liet nog interessant na te gaan dat dc openbare meening van Amerika weer sterk geconcentreerd is op het zgn. „fascis tische gevaar", niet in het minst als gevolg van een groote reeks arrestaties in Amerika van Duitsch-Amerikanen die van spionnage verdacht worden. Dat is op zichzelf wel niet zoo bijzonder, maar opvallend was niette min liet feit, dat dc bemanning van een groote Duitsche op Amerika varende passa giersboot in dezelfde affaire betrokken scheen te zijn. Voorloopig is de geheele aan gelegenheid, althans voor het publiek, een radsel. Maar een raadsel waarnaar ieders belangstelling uitgaat, juist omdat de zaak er zoo ingewikkeld uitziet, dat er arbeiders van vliegtuigfabrieken en motorenfabrieken in betrokken zijn en dat alles veel weg beeft van een spannende detective-roman. Ook door deze voorvallen voelt Amerika heel goed dat de Europeesche conflicten zich ook tot Europa uitbreiden. En zoo dit gevoel nieuw voedsel krijgen, dan is niet te voor zien in welke richting de openbare mee ning zal zwenken. Vijf van de acht millioen Neder landers agrarisch afgestemd. Het in den landbouw geïnves teerde kapitaal bedraagt ong. 5 milliard. De heer Th. J. Visser, directeur-hoofdin specteur van de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, heeft onlangs, aldus het or gaan van de F.N.Z., in een te Rotterdam gehouden lezing enkele cijfers genoemd, Waaruit de groote beteekenis van tien land bouw voor de welvaart van ons land blijkt. Deze beteekenis is o.a. aan te toonen op grond van: a. het aantal personen in landbouw werkzaam. de Volgens de beroepstelling van 1930 waren in de industrie 1.236.000, in de landbouw 039.000 en in de overige bedrijven 1.310.000, totaal 3.185.000 personen werkzaam. Dit cijfer behoeft evenwel nog eenige correctie, daar de arbeiders in de verlengde boeren bedrijven, n.1. de zuivelfabrieken, stroocar- ton, aardappelmeel-, suikerfabrieken enz. zeer zeker kunnen beschouwd worden als arbeiders in het landbouwbedrijf werkzaam. Dit zijn er ongeveer 58.000, zoodat het aantal personen in het landbouw bedrijf werkzaam kan gestold worden op rond 700.000, terwijl dan bet aantal in- dustriëele arbeiders teruggebracht wordt lot 1.178.000. Aan de hand van bovenstaande cijfers be rekende de Directeur-Generaal van den Landbouw de grootte van het agragisch af gestemde gedeelte der bevolking. Blijkens een inleiding, welke hij in 1936 hield op een ontwikkelings dag van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, kwam Ir. Roebroek hierbij tot dc conclusie, dat onge veer 60% van ons Ncdcrlandschc volk hij het wel en wee van de Nederlandsche landbouw is betrok ken en dat dus ongeveer 5 millioen van de 8 Millioen bewoners volgens hem agrarisch zijn afgestemd. b. het kapitaal, dat in de land bouw is geïnvesteerd. Zeer globaal geschat kan de kapitaalin- vesteering in landerijen en gebouwen worden geraamd op ongeveer 4 milliard gulden, en de waarde van de levende have op ongeveer f 550.000.000.waarbij komen de belangrijke kapitalen, welke door de boeren zijn gestoken in de talrijke fabrieken en instellingen, zoodat de in leider, zoo hij zich aan een totale De ingrijpende veranderingen in de huwelijkswetten, brengen vooral mee uitbreiding der echt scheidingsgronden. VROEGER DE PRIESTER, THANS DE STAAT In den loop der eeuwen zijn in het hu welijksrecht sleeds twee stroomingen merk baar geweest. De eerste wilde steeds het hu welijk tot een wereldlijk recht maken, het zoogenaamd seculariseeren, cle andere stond er op de Kerk haar eerste plaats te doen be houden. Reeds Lut,her wilde de uiterlijke re geling van het huwelijk aan den staat over laten. Daarnaast echter was het zijns in ziens de Kerk, die het huwelijk tot een chris telijk huwelijk kon maken. Nu brengt de nieuwe huwelijkswet geving, welke dezer dagen in het Duitsche.' Rijk is afgekondigd, in de allereerste plaats voor Oostenrijk zeer ingrijpende veranderingen. Want door deze nieuwe bepalingen is het huwelijk in Oostenrijk een „we reldlijke zaak" geworden, hetgeen in Duitscliland reeds lang het geval was. In Duitscliland liet vroegere gebied werd het verplichte burgerlijk huwelijk in 1S75 ingevoerd: en bijna in alle landen heeft successievelijk liet burgerlijk huwelijk den voorrang gekregen boven het kerkelijk hu welijk, aldus hot Ilbld. In Oostenrijk is dat niet het geval. Daar is liet kanonieke huwelijksrecht algemeen en worden verreweg de meeste huwelijken zon der medewerking van de burgerlijke auto riteit, alleen door den priester gesloten, wien ook liet bijhouden der hu- welijksregisters is ongedragen. Slechts niet katholieken sluiten in dit land een burger lijk huwelijk. Daar volgens het katholieke kerk recht het huwelijk onontbindbaar is, is slechts scheiding tusschen tafel en bed foegestann. Echter kon na den wereldoorlog om gewichtige redenon de burgerlijke overheid dispensatie van huwelijksbeletselen geven, zoo dat een van tafel en bed gescheiden echtgenoot kon hertrouwen. Het aan tal in Oostenrijk bestaande Dispens Elie wordt op rond 50.000 geschat; de geldigheid daarvan werd later weer betwist, zoodat duizenden mensclien thans in een niet wettig erkende huwelijksverhouding leven. Door dc nieuwe huwelijkswet, welke op 1 Augustus a.s. in het geheele Duitsche Rijk in werking treedt, zullen deze 50.000 Dispens- huwelijken rechtsgeldigheid krijgen. In de toekomst zal in het Duitsche Rijk elk huwelijk worden gesloten in naam van het Rijk. Door deze formule wil men te kennen ge ven, dat volgens de opvatting van den nat.- soc. staat het huwelijk niet een privaat-rech telijke overeenkomst is, maar een zaak, welke het geheele volk aangaat. Het huwe lijksrecht is dan ook geen onderdeel meer van het burgerlijk wetboek, maar bet is in een zelfstandige staatswet, geregeld. In rle Memorie van Toelichting op deze nieuwe wet wordt uitvoerig op de grondsla gen waarop 'de nieuwe bepalingen berusten, ingegaan. „Huwelijk en familie", aldus de Memorie, „zijn de grondslagen van het volksche gemeenschapsleven. Zij hergen in zich de krachten, welker ontplooiing en werking de eeuwigheid van het volksche leven waarborgen." Door bet huwelijk, vervolgt de Memorie letterlijk, en de noodwendige wederzijdsche plicht tot trouw der beide echtgenooten, wordt de natuurlijke verbinding dor beide geslachten in gezonde banen geleid en wekt de verwachting op van een gezonde nako melingschap. Voor den natiónaal-sociaiist ligt dus de diepste zin van het huwelijk buiten de in- dividueele belangen van partijen. Hij erkent de heiligheid van de huwelijksinstelling, maar niet uit. re ligieuze overwegingen, maar wegens cle beteekenis, welke het huwelijk heeft voor het voortbestaan en cle gezondheid van liet Duitsche volk. Langs eerlijken weg ontbindbaar. Daaruit volgt, aldus betoogt de Memorie van toelichting verder, dat cle nieuwe rege ling 'van het scheidingsrecht. heen moet stappen over de belemmeringen, welke zich uit zuiver religieuze gronden tegen een huwelijksonthmding kunnen voordoen. Ech ter kan ook niet het doel dor hervormingen zijn een algemoene vergemakkelijking van de echtscheiding in den zin der individua listische huwelijksopvatting in te voeren Het doel kan slechts zijn mogelijk te maken, dat een huwelijk, dat voor de volksgemeen schap waardeloos is geworden, en dat ook voor beide echtgenooten, die zich ten volle van hun zedelijke plichten bewust .zijn, niet meer tot een gemeenschappelijk leven kan leiden, langs een eerlijken weg ontbindbaar wordt. HET ZIJN „OVERGANGSVER SCHIJNSELEN". DE ONTE VREDENHEID DER NAZI'S. Hij. die op het oogenblik in Wee nen komt, krijgt den indruk in een cloode stad te zijn. Het zoo beroemde Wecnsclie nachtleven is zoo goed als uitgebluscht; in dc groote café's zijn slechts enkele tafeltjes bezet, op de straat is het stil en nog triester wordt de aanblik der wereldstad, als men dc talrijke leege winkelhuizen ziet, waaraan bordjes met abnormaal lage huurprijzen zijn aangeslagen. Geen wonder, dat er een sfeer van onrust heerscht onder de Oostenrijkers en dat men deze verandering ten ongunste van het pu blieke leven, afschuift op de Anschluz. De N.R.Crt. ontdoet dc berichten, welke over den huidigen toestand in Weenen dc ronde doen, in een uitvoerig artikel van hun geruchtmakend karakter en tracht de verschillende moeilijkheden, welke na cle Anschlusz gerezen zouden zijn, zonder voor ingenomenheid te verklaren. De kernpunten uit deze verklaringen laten wij hier volgen. Het eerste probleem dat ontstond, heeft betrekking op de ontvredenheid der Oosten- rijksche nazi's, die op posten hadden gere kend en nu niet kregen, wat zij gedacht hadclcn. Mcnschen, die als strijders van een illegale beweging groote diensten bewijzen, zijn echter geenszins altijd geschikt voor positieven regeerings- arbcid. Wij zouden, aldus zegt men te Berlijn, dezen arbeid wel aan de Oostenrijkers kunnen overlaten, maar dan loopen wij dc kans, dat dezelfde fouten worden gemaakt, welke wij in de afgeloopen jaren heb ben bedreven. globale raming moet wagen van het in land- en tuinbouw geïnvesteerde kapitaal, komt tot een bedrag van ongeveer f 5 mil liard. Naast dc materiëele waarde die ons land bezit in zijn landbouw, geeft de landbouwende bevolking een groote geestelijke waarde aan 't nat. leven. Wij behoeven de plattelandsbevol king slechts te schetsen als de beste bewaarder van ons volkskarakter, als het deel van de bevolking, dat door zijn rust en bezonnenheid zorgt voor cle stabiliteit in de samenle ving, dat zorgt voor de bloedverver- sching in de steden, om deze geeste lijke waarden eenigszins aan te voelen. Ziet hier in het kort de beteekenis van den Nederlandschen landbouw voor het Nederlandsche volk aangegeven. Zij moge iedcren Nederlander in het geheugen staan gegrift, clie maatregelen neemt', waarmede de landbouw op dc een of andere wijze is gemoeid, hetzij hij tot de sfeer van het landhouwbedrijfslevcn behoort, hetzij dat hij daar buiten staat. Roofoverval was in scène gezet. Zooals gemeld werd uit de tasch van den kantoorlooper van de firma Et-as, Maandag 11 Juli j.1. die aan de Amsterdamsche bank 5600 gld. had geind en daarna in de Dam straat bij cle firma Maessen nog even een pakje afhaalde en daarbij zijn fiets buiten had laten staan, 3000 gld. gestolen. De beroofde maakte alarm, cle politic ging onmiddellijk op zoek naar den dader. Uit een nauwgezet onderzoek is geble ken, dat oen zwager van den man de „be- rooving" in scène had gezet en cle „be- rorffde" er alles van afwist. De looper hoeft- na het beuren van het geld, in een stille straat in de buurt van het station, cle pak ken met bankbiljetten aan twee Amster damsche medeplichtigen ter hand gesteld. Deze zijn toen per trein vertrokken De loo per 'ginc daarna naar dc firma Maessen aan de Damstraat en toen hij weer buiten kwam. heeft hij de tasch opengerukt cn alarm geslagen, alsof hij daar was beroofd Gisteren is den beroofden looper gearres teerd. zijn zwager was reeds te Antwerpen in hechtenis genomen. Ook de twee Am sterdamsche medeplichtigen, die zich met den „beroofden" looper te Vaals ophielden, waar zij mot een drietal dames bezig wa ren den buit op te maken bevinden zicli achter slot en grendel. Vijftienhonderd gul den kon noe in beslag genomen worden. De daders hebben bekend. Zware straf tegen beambte van Amsterdamsch ziekenhuis ge- ëischt. De officier van Justitie te Amster dam rorpireerde legen opn amanu ensis. werkzaam in bet Wilhelmina- gnslhuis. wegens diefstal een gevan genisstraf van twee en een half jaar. De man is geruimen tijd in dienst ge weest en thans stond hij voor de vacantie- kamer der Arr. Rechtbank terecht wegens diefstal van geld uit de kastjes van dé doctoren. Wanneer cle artsen in het zie kenhuis werkzaam waren, hadden zij de gewoonte hun colbertjasies tegen een opc- ratieias te verwisselen. Hun kleedingstUlc- kon hingen zij in kastjes, die niet een «sleutel waren afgesloten. Reeds geruimen tijd misten de doctoren geld uit hun porte feuille of portomonnnio. De amanueensis. die hen herhaaldelijk gewaarschuwd, had. dat er geslolen werd. bleek tenslotte zelf niet vreemd te ziin aan deze misdrijven. Hij had sleutels nagemaakt en soms brak hij ■ie kast»es open. De officier bad slechts enkele gevallen 'en laste gelegd, die door den verdachte \\-erdon bekend. De verdediger bepleitte clementie. Vonnis 27 Juli. lsvrou, ÏUWen Klagende hui&vrott, De klacht der Weensche huisvrouwen*, de prijsstijging van de dagelijksche le\' behoeften is zeer begrijpelijk. Men echter in aanmerking, dat Duitscliland veel duurder land is dan Oostenrijk en het eerste land aanzienlijk grooter is het tweede, spreekt het bijna vanzelf het prijsniveau in Oostenrijk tot het b! sche zal stijgen, zoodra er vrijheid van i keer tusschen beide gebieden mogelijk Evenwel, het arbeidersinkomen stijgt i en zóó komt liet. dat, de Oostenrijksche beidersvrouw na de aansluiting slechts merkt, dat zij minder met haar week; doen kan Als een overgangsverseh| moet voorts worden aangemerkt, dat, ti volge van de verminderde consumptie productie resp. het bedrijfsleven een g iigen klap heeft ppgcloopcn. Dc werk; heicl is thans grooter clan voorheen. T' De verdrijving der Joden uit dc hoof# (van welker bevolking zij ongeveer een: de uitmaken), heeft vanzelfsprekend ernstige economische gevolgen. De koop groep is geslonken. Kleine ambtenaren in ai; En dan is cr cle vrees, dat de Duik' regecring de oude hinnenlandsche Oosfc' rijksche staatsschulden niét zal erkennen dus niet zal overnemen. Vele kleinere ambtenaren zijn houd? dezer staatsobligaties en het gaat. vooröt lieden om bedragen, welke men niet gaar. verliest. Het is begrijpelijk, dat hier een dat bare voedingsbodem wordt gevonden vet alle mogelijke onrust. Het blad besluit met de opmerking, de stemming ook zeer te lijden heeft dw het feit, dat de Joden in Weenen een air sloten groep vormden, doch met heel «i niet-Joodschc families in relatie stond-: Zoodat de reactie op "de Jodenvervolging niet slechts onder rasgenooten plaats her! Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t m Zr- 27 Juni 4 tra n u Effectenimarkt t'm 2 Juli 9 Juli 161;' Aandeelenkoersen 91.5 94.9 91' Betalingsverkeer Omzet postcheque- 116.5 109.3 en girodienst 105' Groothandel Groothandelsprijzen 69.6 71.1 t Omzet termijnmarkt Amsterdam 114.3 77.7 14! Kleinhandel 102.7 10 Omzet winkelbedrijf 102.3 Goederenverkeer L Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam 62.6 98.3 61. Bevrachtingen wilde 80.2 72.2 81! binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 98.3 86.8 10Ü Aanbiedingen van 87.0 94.2 941 werknemers Plaatsingen 93.7 95.9 101! Olympische Spelen 1941 Wielrennen en zwemmen niet op het voorloopig programma. Von Frenckel, lid van het Finsch 01. Comit heeft een programma voor do Spelen vai 1940 samengesteld, hetwelk natuurlijk ec: voorloopig karakter draagt. Dit provisor; sche programma ziet er als volgt uit: Athlctick 8 dagen in het Olympisch Sta dion. Het Stadion zal worden verbouwd, zo dat het ruimte zal bicden aan 50.000 to* schouwers. Worstelen 7 dagen in de tentoonstelling hal. Deze hal biedt plaats aan 12000 to^ schouwers. 1 Boksen vijf dagen in cle tentoonstelling^ hal. Schermen 12 dagen in de tentoonstelling? hal en in het Stadion. Gymnastiek 2 dagen in het Stadion. Schieten: deze tak van sport zal worde: georganiseerd op het zelfde terrein, waard' jongste wereldkampioenschappen werdea> gehouden. Voetbal: het tournooi zal worden georga-j niseerd volgens hetzelfde systeem als da jongste wereldkampioenschappen. Wedstrij den op de diverse voetbalvelden van de hoofdstad. Paardensport: in het Hippisch Stadion,, dat in 1936 ter gelegenheid van cle Noorsclie. kampioenschappen werd gebouwd. I Roeien cn kanosport: op elke bruikbare», baan bij Helsingfors. Gewichtheffen: in het Sladion. Hockey, polo en handbal zullen niet het programma worden opgenomen. Wielrennen cn zwemmen worden in di programma niet gememoreerd. Het schijnt dus de bedoeling te zijn deze takken van sport, evenals hockey, polo en handbal te laten vervallen. Voetbal daarentegen is gelukkig wel opge nomen. NUMMER VAN DE „TIMES" IN BESLAG GENOMEN. Te Berlijn is bet vooraanstaande Engel' sche blad de „Times", van 19 Juli, in be slag genomen, maar men gelooft op grond van een artikel, getiteld „Baisse aan de Rerlijnsrhe beurs." Het supplement uitgegeven ter gelegenheid van het koninklijke bezoek aan Parijs, kon wel verkocht wórden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5