RADIO Met dertien in zevenpersoons auto... Luchtdienst op Sumatra's Westkust 1 Negen kinderen verdronken DOOR edgar r i c e i BURROUGHSI No. 35. De jongen en de aap sliepen veilig in een grote boom. toen het dreunende geluid hun oren bereikte. Beiden waren plotseling klaar wakker. Akoet was de eerste, die het vreemde rhythme herkende. „De grote apen!" bromde hij. „Ze dansen de Dum-dum. Kom Korak, Zoon van Tarzan, laat ons naar ons volk gaan!" Maanden geleden had Akoet de jongen deze naam gegeven. Hij kon de mensennaam Jack niet uitspreken. In de apentaal is Korak „Doder". Korak stond op de takken van de boom en strekte zijn jonge, gespierde armen uit. Ook de aap stond op en praatte op de manier van zijn ras. Lage keelgeluiden uitte hij, geluiden van opgewonden verwachting. De jongen bromde in harmonie met de aap. Hij was gelukkig en nieuwsgierig. Alle gedachten aan Londen en beschaving waren verdwenen. Behalve zijn uiterlijk en verstandelijke ont wikkeling was hij veel meer een aap dan de grote, trotse Akoet. Het geluid van de drum werd al luider en luider toen de twee de dansenue apen naderden. Opeens vertoonde zich door een opening in het gebladerte het gehele woeste schouwspel aan de verbaasde ogen van de jongen. Voor Akoet was dit iets gewoons, maar de zenuwen van Korak werden geprikkeld, terwijl hij keek. De grote apen liepen in het maanlicht om een platte aarden drum heen, waarop drie oude apinnen sloegen met weergalmende harde slagen. Akoet kende de gewoonten van zijn rasgenoten en hij was te verstandig om hun aanwezigheid bekend te maken, voordat de opwinding van de dans voorbij Wttó. ...j uj ...veeg en w c.oep feestgevierd had. wilde hij naar hen toegaan. Na met hen gesproken te hebben zouden hij en Korak als leden van de troep worden opge nomen, hoewel er misschien bij zouden zijn, die tegenwerpingen zouden maken. Maar Akoet hoopte, dat er enkele by zouden zijn, die Tarzan gekend hadden. Het liefst zou hij willen, dat Korak, zoon van Tarzan, Koning der apen werd. VREESEL1JK ONGELUK BIJ ARNHEM. Gisternacht heeft op den Rijksweg tusschen Arnhem en Nijmegen een ernstig auto-ongeluk plaats gevon den, dat twee personen het leven heeft gekost en waarbij zeven men- jchen min of meer ernstig werden gewond. Door nog niet opgehelderde oorzaak is een zevenpersoons taxi, waarin dertien per sonen hadden plaatsgenomen, tegen een grooten vrachtwagen uit Groningen gebotst. De personenauto vloog over den kop, over het rijwielpad heen en kwam gedeeltelijk in de langs den weg loopende sloot terecht. Zooals gemeld waren de gevolgen cata- sirophaal. De 36-jarige H. H. uit Nijmegen werd op slag gedood. Vier der inzittenden, de 10-jarige H. C. K., de 5S-jarige F. L. V., de 25-jarige T. R. en een zekere H. v. L., allen uit Nijmegen, bleken zwaar gewond. Spoedig daarop is ook II. C. K. overleden. Drie inzittenden waren licht gewond. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat den chauffeur van de vrachtauto geen schuld treft. Tegen den chauffeur van de taxi is integendeel proces-verbaal opge maakt Bij. het voortgezet onderzoek is den po- Jilie gebleken, dat vanuit Arnhem het ge zelschap met twee auto's was vertrokken. In den tweeden wagen waren de vergezel lende dames gezeten. Deze is kort na het ongeluk de plaats des onhcils gepasseerd, doch de inzittenden hebben niets van het gebeurde bemerkt, zoodat de auto is door gereden. De verongelukte wagen behoorde aan de autoverhuurinrichting Evcrts in de Arend Noorduynstraat te Nijmegen. Aardbeien worden niet vernietigd Naar aanleiding van een in de pers ver schenen bericht als zouden op de veilingen aangevoerde aardbeien, die niet den mini mumprijs opbrengen en door de Ned. Groen ten-en Fruitcentralc worden overgenomen, vernietigd worden, wordt ons van bevoogde zijde medegedeeld, dat dit bericht onjuist is. Het ligt in geen geval in de bedoeling, tot vernietiging van aardbeien over te gaan. Partijen, welke door de Centrale worden overgenomen, worden verduurzaamd en al dus tot waarde gebracht. FEUILLETON. ,\D° door Jan W. Jacobs De maatschappij en haar klasseverhoudin gen interesseerden haar even weinig, ja nog minder, dan ze vroeger ...Lettie Fieberman geïnteresseerd hadden! De maatschappij was voor Clara haar gezin geweest, haar vriendin nen, de menschen van haar stand. En verder iad ze nooit gedacht politiek was haar nog vreemder dan Ribourdin, die er ook al Ditter weinig belang in stelde Voor hen was belangrijk dat ze konden blijven leven zooals e leefden en daarin verschilden ze niets met millioenen anderen... met millioenen uit do vtllliP?.rken--- Het was niet de schuld van aan m! da^ ze a^us had medegewerkt tondel1. ro1 in een film- d'e een zoo absoluut don w GU,Ze ^eteekenis had als „De machten zirh,Sïreld"- als ze zich niet alleen voor terpn a'i V°i°r de wü26' waarop zij zou schit- seerri niodekoningin, had geïnteres- deel dit Ze Zicll ook had afgevraagd welk konio 0 Van de film uitmaakte, welke betee- had »h aan te hechten was... dén... ja, dén... wel k,,nr n°?il in toege9temd... Ze had toch om begrijpen, dat ze haar als ster vaai-d- enen 200 gaarne hadden aan- Volko e» eerste plaats omdat het de de t\i-Pod°rm, Veel *n de hosten scheelde, in bevelino- plaats omdat het een pracht-aan- hadden ni ,een 9chitterende reclame... Er voorbeeld Jlvni enthousiaste dames haar gevolgd; er waren verscheidene do- Bora was er niet... Maar uitstel is geen afstel! Gisterochtend zou in lioogcr beroep voor het Haagsche gerechtshof behandeld worden de zaak tegen Jarislaw Baranowsky, die wegens liet gebruik maken van een valschen reispas door den Rotterdamschen politie rechter tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Naar men zich zal herinneren was Ba ranowsky een vriend en partijgenoot van den bij den bomaanslag op den Coolsingcl Ie Rotterdam om het leven gekomen Ockra- jiner Eugen Konovalec en heeft de politie hem langen lijd in verband met deze zaak vastgehouden. Hij gaf toen op Ladislaw Bora Ie hceten, welken naam ook zijn pas vermeldde. Hij was hedenochtend niet verschenen, daar hij zich, zooals zijn verdediger aan het hof had medegedeeld, voor herstel van gezondheid in het buitenland bevond. Het gerechtshof stelde daarom de be handeling van deze zaak uit tot Woensdag ochtend 5 October en gelastte de persoon lijke verschijning van verdachte. Zwendc'aar van zijn bed gelicht Hij had nog maar veertien cent op zak.... In dén loop van het vorige jaar en liet be gin van dit jaar waren op liet bureau Raam poort te Amsterdam herhaaldelijk klachten binnengekomen over een 47-jarigen inwo ner van de hoofdstad, die onder valsche voorspiegelingen van een tweetal personen geld had weten los te krijgen tot een bedrag van tweeduizend gulden. Bij den één deed hij zich als huiseige naar voor en liet zich als voorschot op een schijncontract f 1000 uitbotalen. Bij een ander slachtoffer stelde hij zich voor als zaakwaarnemer en rechtskundig adviseur en wist als zoodanig ook pl.m. 1 mille los te krijgen. Gisternacht heeft de politic den man van zijn bed gelicht en op het bureau ingeslo ten. Ofschoon hij met groote geldsbedragen goochelde, had hij hij zijn aanhouding niet meer dan veertien cent op zak UIT ONZE OOST Door koeli aangevallen Cultuur-employé zwaar gewond. Gistermorgen is de eerste geëmployeerde van de onderneming „Soemadra" te Garoet de heer C. F. W. L. Webcr, door een koelie aangevallen. Met zware verwondingen is de getroffenein het provinciale ziekenhuis opgenomen. De aanleiding van den aanval is nog onbekend. De politie te Garoet heeft reeds een onderzoek ingesteld. nateurs aan te danken... Ja, hun verklarin gen waren mooi 'genoeg, hun smoesjes waren goed genoeg geweest... maar ze hadden haar gemeen bedrogen, dat hield zij vol! En Clara vond het een groot schandaal zoo van iemands goed vertrouwen misbruik te maken; dat dc*ar geen straf op stond! Doch ze kon er even weinig aan veranderen als een Klant van de Ribourdin-fa'orieken verhaal kon krijgen op een bestelling waar l.y later spijt van had... Met dit verschil, dat de wijze waarop zij gedu peerd werd veel ernstiger was! Zij had voor de costuums gezorgd, zij was voor haar eigen rekening! het middelpunt van eerste klasse modeshows geweest... en... daaromheen waren zulke scènes geweven dat haar tafe- reelen er de meest belachelijke middenstukken van werden! En in die scènes had notabene die Lettie Fiebermann weer in een prachtro> geschitterd, die schaamtelooze deern! Als een danseres bij een Balineeschen tempel was ze opgetreden, om de oernatuurlijke schoon heid uit te beelden. In de tafereelen der Zuid zeebewoners, zoowel als in die van de pa- poea's. overal waar het zoogenaamde! natuurlijke naakt op den voorgrond kwam overal waar de film de zoogenaamd dooi de cultuur nog onbedorven zeden en gewoon ten der cultuurvolken liet zien, trad Lettie Fieberman met Al Leslie op den voorgrond Ja, ze maakten nog de smoes, dat ze zich erg hadden moeten behelpen bij gebrek aan voldoende kapitaal... maar intusscben. iien- de het deel der modekoningin om het toppunt der verwording, der menschelyke lappen omhangerij te manifesteeren; en dan die prachtige tusschentafereelcn. die ze er by gemaakt hadden het was om uit je vel te springen! liéten ze de menschen zien, hoe de apen zich toetakelden met hun toe gegooide hoeden en kleedingstukkcn... alle maal om de mode belachelijk te maken... Clara had zich onsterfelijk geblameerd... en het ergste was, dat ze op dat tuig geen wraak kon nemen... En niemand die haar Indisch verkeer gaal vóór inter nationaal verkeer. De Austra- lic-lijn een verliespost. In de Memorie van Antwoord op het verslag betreffende de begroo- ting van het Indische departement van Verkeer en Waterstaat wordt, naar de N.R.Ct. meldt, o.a. medege deeld, dat de mogelijkheid van liet totstandbrengen van luchtverbindin- gen met het oostelijke deel van den Archipel en met Sumatra's Westkust in onderzoek is. Voorshands ligt het niet in de bedoeling om het vliegveld te Palembang door een ander te doen vervangen, wel echter wordt onderzocht in hoeverre het bestaande ter rein kan worden verbeterd. Ten aanzien van de vliegvelden meent de regccring dat de grondor- ganisatie moet voldoen aan de ci- schen van het Indische verkeer en slechts voor enkele terreinen aan de eischen van internationaal verkeer. Verschillende veiligheidsmaatregelen ten behoeve van het snel doorvliegen op inter nationale trajecten als verlichting en ra dio zijn voor zoover nog niet aanwezig in voorbereiding voor de vliegvelden wel ke daarvoor in aanmerking komen. Op de lijn naar 4\.uslralie wordt voorshands een verliespost verwacht, welke niet belangrijk zal verminde ren indien alléén de K.N.I.L.M, de verbinding onderhoudt. Men verwacht dat het vliegveld op Kema- loran (Batavia) in de eerste helft van 1939 geheel voor gebruik geschikt zal zijn. Tot den aanleg van nieuwe luchtlijnen, waarvan de rentabiliteit voorshands nog niet vaststaat, zal alleen worden overge gaan indien men do verwachting kan koes teren, dat in de toekomst liet verkeer op die lijn tot ontwikkeling zal komen of in dien die lijn voor een efficiënte bestuurs voering gewenscht wordt geacht. Hebben wij wel genoeg olifanten In den Indischen Volksraad wijdde de heer Verboom (V.C.) naar de N.R.Cr't. meldt bijzondere aandacht aan het olifantenvraag- stuk. Zonder moer valt niet aan te nemen zoo zegt spreker dat er nog zooveel olifanten op Sumalra zijn. Spreker vraagt de speciale aandacht van de regecring voor het behoud van dit voor de gclieele wereld kostelijke bezit. Groote boschbranden in Californië Verwoesting dreigt de nationale bosschen. De acht nationale bosschen in Noord Cali fornië worden door branden geteisterd. In 't binnenland woeden 355 branden en langs de kust 6C0. DOOR SPRINGVLOED VERRAST. Nabij het visschersdorpje Tjipatoedjah, aan de Zuidkust van Java, en de buurt van Tasikmalaja, zijn zeventien inheemsche schoolkinderen bij het oversteken van een riviertje, door een springvloed verrast. Bin nen enkele seconden steeg het water tot 2.5 nieter boven het normale peil. Negen kin deren zijn verdronken. Postduivenver. „Victoria" Zondag j.1. was Roosendaal het station van lossing onzer juniores, een afstand van 158 km. De vogels werden vanwege den regen anderhalf uur later in vrijheid gesteld, om 9.30 uur met Westenwind, bewolkte* lucht. In concours waren 190 jonge duiven, welke al vast weer wat ondervinding hebben opge daan, want de eerste vogels meldden zich flink op tijd aan. Maar het overgroote deel kwam heel laat. want juist door het slechte weer, vlogen hier om dien tijd vele vreemde duiven, waar. onze jonge vogels niet uit van daan kunnen komen. Verliezen normaal. De eerste vogel werd geconstateerd om 12-13-44 en de 25e om 12-30-50. De prijswinnaars waren dezen keer als volgt: L. Bak 1. 23: P. Ham 2. 24; W. v. Leeuwen 3. 8. 10, 12; Th. Peters 4: Goosen Jr. 5, 9; Hendriks 6, 16; Goosen Sr. 7, 17; C. Bruin 11. 18, 19; W. Kramer 13. 25; A. de Wolf 14; L. Verbokkem 15; H. Boon 20, 21; J. Buur meester 22. Vrijdagnamiddag in korven jonge duiven voor het eerste buitenlandsche station Duffel. Tevens a.s. Zaterdag loslating Bordeaux. Postduivenver. „Het Noorden" Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. haar eersten wedvlucht met jonge duiven vanaf Dordrecht, 128 km. In concours waren 156 duiven. De duiven werden om 8 uur met W.wind in vrijheid gesteld. De eerste duif be- rèikte haar hok om 10-21-35 en de 32e om 10-47-45. Door de volgende leden werden de pryzen behaald: T. Kos 1; J. v. Riel 2, 3. 4, 7; G. Limonard 5, 24; G. Schotting 6, 9, 12, 15, 18; B. Zwierzicky 8. 10, 11, 19, 20, 26, 27; L. ten Kate 13, 14, 29; Schrijver 16, 17, 25, 30, 31, 32; J. de Haas 21, 22; K. Holtz 23, A. Koo- ger 28. O PROGRAMMA VRIJDAG 22 JULI 1938. Hilversum I. 1875 en 415,5 ra. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. S.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 10.00 Moigenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 De Paliadian9. (Om ca. 12.15 jJer.chten). 1.00 Gramofoonmuziek. I.54 Pianovoordracht. 2.10 Declamatie. 2.30 Variété-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de'kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 „Fantasia". 6.30 Politiek Radiojournaal. 6.50 De Ramblers. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Cyclus „Frieslands oude geschiedenis en cultuur". 9.00 VARA-orkest. (In de pauze's: gramofoon muziek). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwyding. II.00 Esmeralda-septet (gr.opn.), 11.30 Jazz-programma (gr.pl.)'. 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.3C Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel (In de pauze Gramofoonmuz.). 3.00 Gramofoonmuziek, hierna: Berichten. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Tenor en piano. 5.00 KRO-orkest. <i.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 „Het vraagstuk der geschoolde werk krachten",. causerie. 7.35 Musica Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8- 5 KRO-Boys en solist. 8.45 Gramofoonmuzipk. 9.00 „Wat doet U met Uw oude rijwiel plaatjes?", causerie. 9.10 KRO-orkest. 10.00 KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. ■*0.40 Jean Marcu en zyn Roemeensch orkest. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. bijviel! Daar had je die mooie mevrouw Wal- d rp... enfin, wat wist zoo'n plattelands weduwe van film... trouwens ze had met dat doove mirakel al altijd ruzie... En dan die idiote Loui3e, die nu zei, dat ze haar van tevoren gewaarschuwd had, dut ze goed moest weten met wie ze in zee ging... haar pap had bytijds gezegd, dat die bppie Volks film een heel onbetrouwbaar stelletje was, dat niets met eenige serie-izë filmonderne- mjng gemeen had... Zij was tenminste blij. dat ze zich met dat volk niet had ingelaten... Net of Clara zich niet als de dag van giste re herinnerde, hoeveel moeite diezelfde Louise gedaan had om door haar bemiddeling ook een rolletje te krijgen... Clara voelde zich doodongelukkig. En nie mand by wie ze troost kon vinden. Natuurlijk had ze er geen oogenblik op gere tend, dat Edmond inderdaad zoo idioot zou zijn om zijn bedreiging ten uitvoer te brengen. En ze wist niet eens waai hij zat.... Uit dien Groeneveld kon ze ook niets krygen, zoo'n styve hark! Was dat een procuratiehouder! Die man had de ziel van een huisknecht! Het epnige wat hij mededeelde was, da mynheer op een zakenreis was en... dat hy zelf niet eens wist wp- mijnheer zat. Maar dat loog die vent natuurlijk! Anders zou hij de correspondentie wel thuis bezorgen, maar 'ie word op or'er van mynheer doorgezonder.! Maar 'aarheen doorgezonden, dat.wist ie niet! Zoo'n kwie bus! Natuurlijk zou zij zich n t verlagen om zoo'n knechtenziel uit te hooren, daar had ze een te goede opvoeding voor gehad! Edmond zou heusch wel terugkomen en.als hij niet terugkwam... zy zoi. zich flink houden, zij zou niet laten merken, hoe zij er onder leed... zr, was niet sentimenteel... Als je eenmaal zoo'n schok doorstaan had! want dat met die Fieberman was geen zuivere koffie ge weest dan doorstond je de tweede ook wel... Dan zou haar papa ja. die oude menschen hebben toch wel 'n goeje kijk liefde doet scherp zien, zeide hij immers zoo dikwijls tegen haar en... dat was nu wel duidelijk, dat hij daarmee op Edmond gedoeld had, al wilde die goeje beste papa haar niet zoo wreed desillusioneeren... dén, als hy niet terug kwam... hield hij immers ook niet van haar, had hrj nooit van haar gehouden... Trouwens als Edmond ooit een sikkepitje om haar ge geven had, dan h d hij haar nooit die bla mage bezorgd... dan had hij haar desnoods verboden naar de Volksfilm te gaan! Al met al was het maar goed, dat papa er voor zijn dood nog voor gezorgd had, dat ze nooit iemand naar de oogen behoefde te zien... Dat zag je "och maar, als je op de men schen vertrouwde, als je ze. noodig had om kracht, om steun te vinden... dan was er niemand... Niemand. In hun lieele huis. Je kon toch den huisknecht of het keukenmeisje je zorgen niet vertellen! Niemand had zij dan... Gris-nez. Dat was dus de eenige, die haar waarach tig trouw bleef. 28 Bij de Volksfilm werkten ze met volle zeilen nadat mevrouw riibourdin haar mede werking had opgezegd. Want er moest. ko9tte wat wilde, een heelebocl aan veranderd. Noch Al Leslie ïoch Lettie Fieberman voelde er iets voor om van het wettelyk recht gebruik te maken. Natuurlijk, ze hadden Clara ver der kunnen dwingen, schadeloosstelling kun nen eischen... Als ze een zuiver kapitalisti sche onderneming waren, die alleen te reke nen had met den concurrentieplicht, dan had den ze niet anders kunnen doen. Maar juist omdat ze dat niet wilden wezen, moesten ze er wat anders op. vinden. Al had Leslie er een waar plezier in gehad de woede-tornado van hun mode-koningin over zich heen te laten gaan. haar met opmerkingen „dat het niet zoo erg was" en „dat er ten slotte altijd rol len moesten zijn van menschen, die zich be lachelijk... durfden maken" nog meer op stang te jagen, ten slotte was ie toch een te goed mensch om iemand die er zoo inge- tippeld was, er zoo... in te laten! Natuurlijk, de Ribourdin-idee was van hem... Hij had ook inderdaad alle redenen om geen mede lijden te hebben... met hem hadden ze ook nooit medelijden gehad... Om den drommel met! Hij had er zwaar voor moeten boeten, dat zijn vader millionnair was en zijn ideeën niet met die van den ouden heer strookten! Nu had hij in jaren niets meer van hem ge hoord. En ze zouden waarschijnlijk nooit me- iets van elkaar hooren... Natuurlijk, hy had zijn plaagzucht een beetje botgevierd op mevrouw Clara Ribourdin... hij had haar tal van voorbeelden uit het leven genoemd, die nog veel gekker, nog veel dwazer, nog veel afschuwelijker waren dan dat rolletje dat zy dacht te spelen in „De Machten der Wereld". Zoo had Al Leslie, al heen en weer loopend door het kantoor van de Volks, gepraat tegen Clara Ribourdin... Hij had niet eens de deu ren hooren gaan... had niet eens opgelet, dat ze al niet meer naar hem luisterde, dat ze al lang wegeloopen was... Hij hield niet op voordat Lettie Fieberman, die de heele preek bijna had bijgewoond, hem schaterlachend in de rede viel, met de opmerking dat hij, nu het rolmopsje weg was. wel kon zwijgen! Het eenige wat mevrouw Ribourdin in het midden had gebracht was, dat alles wat hij zeide heel goed waar kon wezen, maar dat zij wel wat anders te doen had, dan zich te verdiepen in de wijze waarop andere men schen hun leven inrichtten, en dit allemaal niets met de zéék te maken had, waarvoor ze was gekomen... dat hij daar maar een beetje om heen draaide... (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 6