,en Hollandsch meisje 11 op bezoek bij Servische boeren jer n «I :n. Woningen zonder meubilair Radioprogramma Saterdag 23 Juli 1938 Tweede blad neer. kun- wor- ordb [aar- ring I de Dierenmishandeling aan de or de van den dafl! Men heeft den boor zijn hof verbrand, Zijn vrouw en os vennoord; Dan spande de boer zichzelf voor den ploeg i Maar de boer hij ploegde voort. Zoo is het; al staan wij daar in Holland iwoonlijk niet zoo bij stil. misschien jrdat wij al zoo heel lang geen werke- Jjken oorlog binnen onze grenzen hadden. Mij zien in dergelijke woorden meer de poëzie dan de bittere werkelijkheid, maar 100 is hét toch in alle landen en streken jeweest, dat de boer zijn oogst werd ver weid, zijn vee gestolen en zijn bof plat- ebrand en hij heeft wel een taaie volhar- ling moeten bezitten om dan toch steeds reer opnieuw te beginnen en verder te lloegcn. Met het vee gelijkgesteld... Toch geloof ik, dat wel haast nergens dc- h „ballade van den Boer" van Werumeus Buning meer waar wordt dan juist hier in [uid-Scrvië, waar de hoeren 500 jaar on- nderbrokon door de Turken zijn onder- rukt, welken tijd zij geen rechten, doch iikcl zware verplichtingen hadden en zij ui hun christelijk geloof, door de Moharn- ledancn met het vee werden gelijkgesteld, c Turken pasten het Feudaalsysteem toe, inoemd naar de Feudaalheéren, die vroe- ir Katholiek waren geworden om van den aus en den Keizer feudaal rechten over de rthodoxe boeren te krijgen en die nu, "om cr wille van den smeer" den Islam aan- arnon. Zij waren een soort vazallen van in Turkschen Staat en moesten militaire ensten bewijzen, - waarvoor zij de op 'engst, van enkele dorpen kregen. Dit be tekende, dat zij van den boer of „Kmet", 12 tot 19 der oogst mochten vorderen, igenaar van liet land bleef dc Staat, zoo- lat de feudaalheeren, de zg.n. „Be.g's", dus keen bezit hadden. Om nu zijn inkomen te verlioo- .gen ging de Beg al spoedig een grondig uitzuigsystecm toepassen, waarbij hij hoopte den Kmet te be wogen, zijn hof te verlaten, om daarover dan zelf de beschikking I te krijgen. De belasting werd steeds verhoogd en bedroeg tenslotte soms der oogst. Bovendien moest de Kmet voor zijn heer werken, zonder daarvoor loon te ontvangen. Was hij niet in staat de belasting tijdig !<e betalen, dan werd vaak liet koren door don Beg van het land gehaald nog voor dat liet rijp was, het vee in beslag geno men en hijzelf gevangen genomen, om ver der op hel land van den Beg te werken on der toezicht van Turksche soldaten. En of het nog niet. erg genoeg was, werden af en toe lieele dorpen verwoest en de vrouwen ontvoerd. Het klinkt bijna Middeleuwsch en toch was het hier nog zoo voor 25 jaar. Natuurlijk heeft deze eeuwen lange onderdrukking haar stempel gedrukt op het geheele denken en doen der bevolking en is het daar om, dat deze nog zoo uiterst primi tief leeft en de landbouw er nog op zoo'n lage trap staat. Vruchtboomen zijn omgehakt, om de jaarlijksche heffing daarop te ontgaan, het vee is verkocht om wegen- en onderwijs- belasting te kunnen betalen, of schoon er noch wegen, noch scho len waren. En overigens verwaar loosde de Kmet zijn land opzettelijk, niet zoo zeer omdat de verbeterin gen toch grootendeels den Beg ten goede kwamen, maar meer nog om de waarde der boerderij laag te houden, zoodat hij die wellicht eens tegen geringen prijs zou kunnen koopen. Onze reis correspondente, mcj. üockcl uit Delfzijl is op bezoek ge weest bij de Zuid-Servische boeren. Zij ontdekt tot haar verbazing, dat de plattclandsfamilies bij gebrek aan stoelen op den grond zitten, om een rond gat geschaard! Zij gaat op stap met een vrou welijke veearts en is getuige van de vrecselijke mishandelingen, waaraan de boeren het vee bloot stellen. Er hecrschen toestanden op het Servische platteland, zóó primitief, dat wij er bijna geen geloof aan zouden hechten, ware het niet, dat onze medewerkster ze met eigen oogen heeft kunnen aanschouwen. .Tuist het landleven wilde ik ook van nabij leeren kennen. Maar hoe? In een dorp is niets dat ook maar eenigszins naar ©en hotel zweemt en op een boerderij logeeren was uitgesloten werd me verzekerd, ook al wilde ik het dan wel een poosje zonder comfort doen. Toch vond ik een oplossing Ik leerde n.1. een Russjsche dame kennen, veearts van beroep en begiftigd met een flinke dosis courage, die geregeld naar dc dorpen trok om er de zieke, varkens, buf fels en ezels te curecren. Zij noodigde -mij uit met haar mee te rijden in haar twee wielige wagen met een onoogelijken hit er voor. welk plan me zeer toelachte, zoodat we er maar spoedig werk van maakten en ik terstond mee ging naar haar huis.'.Daar stond echter een patiënt, een hengst, en het bleek, dat die eerst nog geopereerd zou moeten worden. „Ha!" zei m'rf nieuwe vrien din, „dat treft U; clan kunt U meteen toe kijken". Nu ben ik werkelijk een he'din. zoolang er maar geen spinnen in de buurt zijn en er geen bloed is te zien. Maar om dat ik wat mannenmoed betreft, toch ook niet bij dc Russin wilde achterslaan, zei ik kordaat, ah ja, dat was nou net iels voor mij en ging gedwee nvee naar het erf, waar ik een plaatsje kreeg op de ecre-tribune, n.1. op -'n groot formaat konijnenhok, waar in dc veearts een paar varkens hield. Daar zat ik met m'n bluf en zag toe boe zij een witte.jas aantrok en toen met het Moham- mcdaansche knechtje het paard in touwen en lussen verstrikte. Wat was het ineens heet! Onder me gierden de varkens; met m'n zakdoek sloeg ik de vetle, groene mest vliegen van m'n beenen. De hengst, zakte langzaam op den grond. „Hebt U 't gezien?" riep de operatrice geestdriftig. Ja, ik zag het; ook hoe ze de te operccrcn plek met creolinc begon te wassclrcn en loon..., wel, loon... hadden de varkens weer vrij uitzicht, want toon wist ik eindelijk een uitvlucht en beende liet erf af en de straat uit.... Een onvergetelijk ritje! Maar een uur later was ik terug en zal tevreden in de kar. D.w.z., zoolang die nog stilstond. Zoodra we over dc kleine keitjes begonnen tc jakkeren, moest ik meteen wel vaststellen, dat deze wagen 'blijkbaar meer voor liet noodzakelijke dan voor liet mooie en makkelijke, was' geschapen. Het. stoolte afgrijselijk, zoodat m'n Voeten een roffel op het voorbankje sloegen. Ik had vaag het gevoel, dat ik een bijzonder vermakclijken aanblik bood en was stiekum blij, dat we niemand van m'n kennissen ontmoetten. Alleen de voerlui in hun gescheurde hem den en bontgclapte broeken wuifden ami caal tegen ons, zijnde klanten van mijn gastvrouw. Buiten dc stad werd liet niet be ter. Onverstoorbaar draafde Wiedrie", onze bit, over kuilen en keien en soms dwars door dc beken, zoodat ik me niet beide handen aan zij- en rugleuning yasthieid om na m'n luchtsprongen tenminste weer op het bankje terug te komen. En nu zaten we nog op een zak hooi! Op den terugweg was dit kussen inmiddels in Wiedrie's maag verdwenen. Toen moest ik me bovendien met één hand in evenwicht houden, want toen droeg in in de andere liet hart van 'n gestorven varken. De vrouwelijke veearts buigt zich liefdevol over het stervende paardje... Ja. deze tocht en de andere tochten die ik niet deze onverschrokken dame onder nam, waren wel eens wat avontuurlijk, maar ik had een prachtige gelegenheid om het land tc zien en de menschen te leeren kennen. Waarom de Serven graag „hoog" wonen. Gewqonlijk zijn hier de mais- en koren velden in dc daLen, terwijl de dorpen in de bergen verscholen liggen, waar de bevol king zich veiliger voelde voor de Turken. Men kon vanuit de hoogte bij evcntueele overvallen ook de indringers zien komen, zoodat cr tijd was een goed heenkomen te zoeken. Daarom zijn ook de woningen zoo spaarzaam bemeubeld. Men heeft steeds alle bezit omgezet in goud, dat bij een plotselingen vlucht gemakkelijk kon worden meegenomen. Over de soberheid der woonhuizen stond ik dari ook versteld. De keu ken is meestal beneden en staat in verbinding met den stal, of vormt daarmee één vertrek. In den vloer is een rond gat, waarin gestookt kan worden en bij gebrek aan stoe len of banken, zit de familie daar om heen op den grond. Het eenige werkelijke meubel is gewoonlijk een laag schomrhelwiegje. De faijiilies zijn hier als regel zeer kinderrijk en daar de getrouwde zoons vaak bij de ouders blijven wonen, is er in huis ook altijd wel een wiegbewo- ner. Verder valt er in dit vertrek niets te be zichtigen, zoodat je het steile trapje op kunt. klimmen om de slaapkamers te be kijken, meestal 2 of 3 in getal. In één daarvan hangt de beeltenis van de schuts patroon van de familie, die overal in hooge cere wordt gehouden. Als verdere versie ring dient dan soms nog een reclameplaat voor naaimachines of een onherkenbaar portret van -den in 1934 vermoorden Koning Alexander, Het bed is nog het minst opvallend van liet weinige dat in de kamer is en ligt... opgerold in een hoek. Want liet bed is niets meer dan een biezen mat, die 's avonds word uitgerold en dan plaats biedt voor 5 a 6 per sonen, wat natuurlijk afhangt van den omvang der slapers. Dekens zijn wel aanwezig, maar aange- ZONDAG 24 JULI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 —12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.01 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 10.39 Berichten. 10 *0 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 VARA-orkest en -Kinderkoren. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Ensemble Jetty Cantor en gramofoon- muzek. 1.30 Causere „In een opium-fabriek". I.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest, solist en gramofoonmuz. 4.00 Gamofoonmuziek. 4.15 Stan Brender's Jazz-orkest. 5.00 Meisjeskoor „Jong Leven" en gramo foonmuziek. 5.30 De Ramblers. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. Gramofoonmuziek. 6.30 Nederduisch Hervormde Kerkdienst. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Wijdingswoord. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie-orkest en solisten. 9.05 Radio-journaal. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Radiotooneel. 10.-0 John's Hawaiian Serenaders en solist. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Dans muziek (gr.pl.). Hilversum II, 301.5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 9.30 Morgenwijding. 10.CO Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 Causerie „Het geheim van de groote match". 12.20 KRO-orkest (1.00—1.20 Boekbespre king). 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 De KRO-Melodisten en solist. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Kamermuziekensemble en gramofoonmuz. 4.30 Voor de zieken. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.05 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.50 Causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 De KRO-orkesten. 9 30 Radiotooneel. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 25 JULI 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. (Om 8.30 Ber.). 10,00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Johnny Kroon. 11.15 Declamatie. 11 40 Vervolg concert (Om 12.15 Ber.). 12.30 Gramofoonmuziek. In een Zuid-Servische slaapkamer ligt hel bed opgerold in een hoek. zien men zich gewoonlijk niet eens ont kleed, zijn deze in den zomer volkomen overbodig. Hiermee heb je dan alles- ge zien. Meer is cr niet. Geen stoel, geen tafel, geen pot met bloemen of gordijnen, niets Nee, inderdaad, liet heeft zijn bezwaren om in zoo'n huis t logeeren. Op de koffie. Na dezen rondgang wordt er dan onver anderlijk zwarte koffie geserveerd. Hoe eenvoudig men ook leeft, voor de gasten is er toch altijd koffie in huis. Eerst werd ik wel eens een beetje scheef aange keken en waren dc menschen bang, dat m'n belangstelling voor hun leven in ver band stond niet een of andere belasting, een achterdocht, die hun ook alweer uit den Turkcritijd is bijgebleven. Als ik ech ter dan wat Ilollandschc foto's liet zien. werden ze steeds toeschietelijker en als ik ook nog m'n fototoestel voor den dag haalde, had ik 't pleit heclcmual gewon nen. „Meneer Dokteres". Natuurlijk werd cr ook over zieke bees ten gepraat, waarbij meestal de vrouw het woord deed. Omdat de veearst een dame was? Waarschijnlijk niet. Ik geloof eigen lijk, dat ze haar niet voor 100 als vrouw- beschouwden en spraken haar dan ook aan met een soort tusschenvorm: „Meneer Dok teres", meteen een soort eerenaam, want vrouwen zijn hier niet bijster hoog in tel. Niet dat. ook hier geen hoffelijkheid be staat, alleen gaat die van de dames tot de heeren. Bij een begroeting bv. kust de vrouw den man eerbiedig de hand en gaat een paar naar de stad, dan sjouwt de vrouw met de bagage, terwijl haar heer en mees ter in al zijn grootheid op een klein ezel tje zit. Maar het. vermakelijkst is wel, dat dc dames cr zich voor hoeden de heeren met minder kicsche uitdrukkingen tc kwet sen. Toen b.v. ergens een buffel ziek was, zei de vrouw: „Ja weet U, Meneer Dokte res, pardon mannen, neem me niet kwalijk, maar 't heest heeft diarrhee". Gewoonlijk haalt men niet tijdig hulp bij ziek vee. maar doktert er zelf met allerlei wonderlijke mid deltjes aan. of laat cr gebeden bij zeggen, om dan tenslotte in allerijl de veearts te halen, die soins 20 K.M. en niccr moet rijden, alleen om het dier mee te zien s'tervcn. En daar haar hulp dan tc laat komt, vindt men 't niet noodig, om haar voor niet-gedane diensten te belooncn. Het vee heeft het niet bestl Dc Zuid-Serviër heeft niet veel hart voor zijn vee, dat hij vaak tot eigen schade en schande misbruikt. De ezels en paarden neemt hij nooit, de houten zadels af en wanneer hij in de stad is geweest en niet ai zijn hout heeft verkocht, b.v., laat hij de dieren daar ook nog mee rondloopen tot hij weer naar dc stad gaat. Maar het ergste is nog, dat hij zijn dieren jaagt en ranselt tot ze er letterlijk bij neervallen. Op één onzer tochten vonden we zoo'n zie lig. uitgemagerd slachtoffer langs den weg liggen. Dc hoer stond er ontsteld bij en be greep maar niet, dat het beest nog niet weer opleefde, nadat hij het al een flinke portie peper had ingegeven. M h vriendin schreeuwde van verontwaardiging en liet hem water halen, dat we het kreunende paardje le drinken gaven en over zijn flan ken goten, waarna de eigenaar bevel kreeg om te masseeren. En tot m n uiterste ver bazing stapte hij toen zonder aarzelen op zijn stervende knol. om die met z'n voeten te bewerken. Maar daar kwam niet veel van, want m'n koene veeartse sleurde hem er weer af. Dit. was aanleiding tot een lange klaagzang over de moeilijkheden die het samenwerken met deze men schen opleverde, die meest geen on derwijs hebben genoten, laat staan landbouwonderwijs en nog in een eerste stadium van ontwikkeling moeten worden gebracht. Toch werd de klacht steeds minder scherp. Je kunt ook dit landvolk niet veroor- deelen, dat waarlijk wel intelligent is, maar nooit een kans had om een sport liooger te klimmen. Het is veel meer bewonderenswaardig, dat ze hun cultuur van vóór 500 jaar be waarden, hun volkszangen en -dansen en hun schilderachtige kleederdracht met het mooi berduurwerk,' waarvoor sinds de komst der Turken, als toeken van rouw, hoofdzakelijk zwart wordt gebruikt. On danks alles zijn de meeste ook trouw geble ven aan hun godsdienst en zijn toch niet heelemaal ten onder gegaan. Ik geloof dan ook, dat ook het slot van dc ballade waar mee ik begon, juist op de Zuid-Serviërs van toepassing is, dat luidt: „Een stem sprak tot aarde, hemel en zee En de hoer heeft haar gehoord: Ter wille van den boer die ploegt Besta de wereld voort!" M. T. BOEKEL. Bloemen heffen zich naar het zonlicht 2.00 Orgelspel. 2.30 Declamatie. 3.00 Omroeporkest. 4.00 Pianovoordracht. 4.30 Disco-causerie. 5.30 Versterkt Kovacs Lajos orkest en solist. 6.50 Solistenconcert. 7.40 Interview. 8.00 Ber. ANP. Mededeelingen. 8.15 De Twillight Serenaders. 9.00 Interviews. 9.25 Omroeporkest en solist. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Ber. ANP. hierna tot 12.00 Harry Cal- ling's dansorkest. Hilversum II, 301,5 m. NCRV-uitzendlng. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gramofoonmuziek (9.309.45 Ge luk wensch en). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Kwintet en gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Zang, piano en gramofoonplaten. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuurtje. 7.458.00 Reportage, evtl. gramofoonmuziek. 8.05 Ber. ANP, herh. SOS-Ber. 8.15 Leger des Heils-Samenkomst, 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Hollandsch Kamermuziekensemble en gramofoonmuziek. 11.20 Gramofoonplaten. 11.5012.00 Schriftlezing.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5