Daan Pool twintig jaar op de planken D VERBOUWT EN VERKOOPT DAAROM: Dinsdag 26 Juli 1938 Een sergeant ontdekte zijn talent AKKERTJE; VOOR Diverse Boeken tegen lage prijs Woordenboeken bijna voor niets TEEKENBENOODIGDHEDEN Encyclopaedie compl. in 12 deelen, voor halve prijs Tweede blad "V, „Ik ben nooit menéér op tooneel, maar Baantje!" verklaart Daan Pool. Men zou t aan deze foto niet zeggen! Maar gelukking we ten we béter! „DE STUGGE NOORDHOLLANDSCHE JONGENS WAREN VOOR MIJ ALTIJD VRIENDEN." AAN jubileert! Twintig jaar staat hij nu op de planken en wij, die hem tallooze malen daar zagen, gingen hem ter gelegenheid van zijn jubileum eens... interviewen! Och, wij dachten niet, onze lezers veel nieuws over Daan te kunnen vertellen! Wan! de Noordhollander ként hem en hij kent den Noordhollander! Doch juist dat gi'obte contact met zijn publick, wilden wij nog eens memoreeren, want het is bet ge heim van Daans slagen als artist! Het ge heim, waarnaar zoo menig kunstenaar vruchteloos zoekt... Intuïtie. Er is nooit een afstand tusschen Daan en de zaal... en dat wil wat zeggen! Want een Westfries gééft zich niet gauw! Als je hem aan "t lachen wilt krijgen öf soms aan 't huilen, wel, dan moet je heel pre cies het teere plekje van zijn hart weten, dan moet je nauwkeurig aanvoelen wat hem belang inboezemt en waar hij den neus voor ophaalt. Het aanvoelen van de mentaliteit van zijn publiek, die benijdenswaar dige intuïtie bezit Daan Pool! Hij is in Noordholland geboren en geto gen! „Ik lèèf pas als ik Westfriesch praat!" zegt de jubilaris. We weten er van mee te praten! En we denken aan de weergalooze Kees-creatie. Kees, die twintig jaar met telkens nieuwe praatjes en kwinkslagen op de proppen kwam en straks, tijdens de jubileum-tournée, Bet, zijn eega over wie hij altijd den mond vol heeft, aan ons presenteeren zal... Ja, Bet en nog andere sterren! Want Daan heeft thans een klein gezelschap gevormd: Kees van Twuiver, Nelly Hofland, Henk Borst en Bobby Dane, de 14-jarige accor deonist, werken nu mee! Eén van Daans beste scheppingen achten wij: „Ik zoek een mensch": dit was o.i. zijn hoogtepunt als voordrachtskunstenaar. Naast het Westfriesche werk staan de anti-oorlogsnummers, vernuftig geënsce neerd, ontroerend gebracht... En, als on middellijke tegenhanger daarvan is óók het leven zelf niet vol schrijnende contras ten? het clowneske genre: „Mietsie op de race-fiets manie" o.a. 't Begon in de cantine. „Hoe 't begon" willen we weten. Dat moe ten wij, krantenmenschen, altijd weten, hoe 't begint, en waar 't ophoudt.'enfin, de be ruchte pers-nieuwsgierigheid verbergen w~ ook nü niell Een wereld van muziek en geest, van schmink en bonte kleeren, van fantastische décors en dwaze attri buten, van hel licht en verhullende coulissen, van het vlugge gebaar, het flitsende woord en de duizend voudige mime, dat is de wereld van den humorist, dat is ook de wereld van Daan Pool! En dan vernemen we, dat 't eigenlijk in de cantine begonnen is! „We liepen in een val", zegt Daan, en hij vertelt, hoe hij tij dens de mobilisatie in de Harskamp lag en de afd. Ontspanning en Ontwikkeling, welke toentertijd van Regeeringswege werd opgericht, beslag legde op eiken artistiek- aangelegden soldaat Daar werden héél argeloos gezellige-avondjes-in-de-cantine ge organiseerd, en 1 er wijl verweg de kanonnen dreunden, kortten de Hollandsche jongens zich den zuren diensttijd met liedjes en voordrachten- Sergeant de Vos, beroepstooneel- speler, keek en luisterde en hij ontdekte onder anderen Daan! Daan, wiens gedachten toén dich ter bij de kuch waren dan bij de kunst! En onder groot protest werd de jeugdige Oudesluizer met een stelletje kameraden opgeleid voor het voetlicht! De slachtoffers had den niet geweten, waar 't bij die „soireetjes" in de cantine om te doen was! „We tippelden er dood eenvoudig in!', zegt onze gastheer. Bij een petroleumlampje. En toeff in 1918 de demobilisatie kwam en Pool in zijn geboorteplaats terugkeerde, bleek, dat hij den smaak te pakken had gekregen! Op den 21sten Juli 1918 werd de eferste officieele avond gehouden, met medewerking van den pianist Arie Hoog- vorst te Oudesluis. Wij bladeren in het archief van den ju- bilar-"- en zien dat oude vergeelde pro gramma, het eerste van een enorme reeks. De petroleumlampjes op het tooneel van het lokaal Kreijger stoomden dien avond, de artisten waren hvper-nerveus, maar 't zaaltje stroomde vol! Daan wist, reeds bij zijn debuut, zijn menschen te pakken! Na gedurende een jaar een duo met Arie Hoogvorst te hebben gevormd, heeft Daan Pool veertien jaar alleen gewerkt. Vooral in het begin bracht hij veel tra- vesti; een genre dat in die dagen veel opgang maakte. Daarna werkte hij 5 jaren samen met Tommy Bouman; nu, zooals gezegd, met een ensemble. Jan van den Brink compo neert sinds jaren de muziek; voor teksten zorgden Loe Dekker, Nico Splinter, Frcd Groot en Pool zelf. De jubilaris vertelt ons, dat hij nu weer geheel de leiding in handen heeft en op het gehalte en den aard van het gebodene als van ouds zijn eigen stempel drukt. „Mijn menschen zeggen geen vv oord, dat niet door mij is goedgekeurd." Achter de coulissen. Ja, 't gesproken en gezongen woord is héél belangrijk in de kleinkunst, doch daarnaast zijn er de tooneelaankleeding, het licht, de costumes en het décor! En ook daarvan moet de krant het hare hebben! Langs een steil, smal laddertje, klauteren we naar den zolder; nu zijn we pas goed „achter de coulissen"! Hier, op den ruimen vloer, boog Daan zich menig uur over zijn ont werpen in verf-en-stof heen; hier ontstonden de bekende fraaie dé cors; hier passeert ons even een genoeglijke en zoo veelzeggende revue van doeken en constumes. 't Is overduidelijk: elke show is een werk stuk, een mozaïek van hoorbaar en zicht baar geworden inspiraties, waaraan geen fragment ontbreekt. Zij, die van Daan houden om zijn knap pe kunst, om zijn jovialen aard en warm gevoel, mogen 't hier nog eens zwart-op- •wit zien, dat Daan die aanhankelijkheid in die 20 jaren op prijs heeft weten te stellen! „Het publiek is altijd even leuk voor me geweest", zegt hij. '„De stugge Noordhol- ïandsche jongens waren voor mij altijd vrienden; de getrouwden behandelden mij als welkomen gast en de meisjes waren allerliefst. Bij de/neeste kasteleins had ik een goede ontvangst, soms zelfs feestelijk. Maar de grootste steun heb ik In den eersten tijd van de pers gehad en wel van onze ouwe trouwe Schager Courant, die toentertijd ze ker nog 2 of 3 maal per week ver scheen. Later kreeg ik ook veel medewerking van andere couranten in geheel Noord- land." Wij twijfelen er niet aan, of Noordhol land zal zijn Daan, als hij straks met een gloednieuw repertoire op tournée gaat, we ten te vieren! Tot ziens, Daan; over twintig jaar komen we wéér eens bij je achter de coulissen kijken; je staat nog in de kracht van je kunnen! Neem bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen* DE KLEINSTE KOE TER WERELD. En toch in alle opzichten melk koetje. „Midget" is de kleinste koe ter wereld en zoowel in figuurlijken als in letterlijken zin een best melkkoetje voor zijn baas. Deze stuurt „Midget" geregeld naar landbouw tentoonstellingen, waar zij dan steeds'prij zen wint. „Midget" is vijf jaar oud en uitstekend ge vormd. Zij is niet grooter dan vijf voet. Haar zusters hebben en normale grootte en be- hooren tot een prachtig soort vee. De eerste kalveren van „Midget" waren bijna even groot als de moeder, toen zij werden geboren. Het. meest typische verschijnsel is wel, dat het dier tal van malen haar eigen gewicht aan melk geeft; lezen wij in de Daily Ex press. IN DE BERGEN VERONGELUKT. De „Deutsche Bcrgwacht" deelt mede, dat Zondag in de Beiersche bergen vier perso nen om het leven zijn'gekomen. Buitenl. Spoorbiljetten (met kortingen) Scheepspassages Luchtvaartbiljetten Goedkoope privérelzen Zwits. hotelplanreizen Reismarken, cheques, Vreemd geld Hotel- en treinreserveering t.o. Postbrug VELTHUIJS BEN HELDER,TELEFOON 308 MACHINALE VERKIEZINGEN. Druk maar op de knop. Het wordt ons, die beurtelings als koning Kiezer bejubeld en als stemvee gehoond worden, steeds gemakkelijker gemaakt. Straks mogen we... kiezen met de machi ne. Volgens de N.R.Ct. heeft een Hongaar kort geleden een stemimachine uitgevon den, waarop evenveel knoppen aangebracht kunnen worden als er verkiesbare partijen zijn. De kiezer behoeft slechts een knop in te drukken, welke overeenkomt met den door hem uitverkoren candidaat. Automa tisch wordt de stem geregistreerd en uit eindelijk geeft de machine het totaal aantal stemmen. Het is echter niet mogelijk meer dan één knop tegelijk in te drukken. De aanschaffingskosten van de machine zijn niet groot. De demonstraties zijn met aigemeene tevredenheid ontvangen. Drukte aardappelaanvoer minder andere producten meer weinig export moei lijkheden, die er niet moesten zijn prijzen worden er door gedrukt aardappels lager vooral blauwe Eigenheimers nog lagere prijzen voor tomaten het mangelt aan buitenland- sche vraag weinig rabarber goedkoop bevredigende prijzen voor bloemkool er is echter weinig vrij goede prijs voor boswortelen slechte gang van zaken m,et vroege kool roode kool sterk dalende prijzen idem gele witte tot op mi nimumprijs van 80 cent snij- boonen nog schaarsch goede ofschoon zakkende prijzen meer aanvoer van slaboonen vrij goedehoewel dalende prijs aanvoer zilveruien neemt toe prijzen moesten hooqer zijn geringe aanvoer tuinboo- nen prijs matig goede op brengst druiven. Aan de Langendijkcr groentenveilingen heerschte ook in de afgeloopen week een gezellige drukte.. Wel nam de aanvoer van vroege aardappelen sterk af, (de groote aanvoeren vonden vóór 15 Juli plaats, daar op dien datum de aardappelen werden vrij RAPMAN per stuk per 10 stuks NOTABLOKS; met 100 Nota's. PENNEN: per gros, (dat is 144 stuks) 15 cent f 1.25 10 cent DOOZEN POST, vanaf 25 cent SCHOOLAGENDA'S zeer goedkoop, KANTOORBENOODIGDHEDEN LUXE PENHOUDERS, vanaf 2 cent vanaf 20 cent DAGBOEKEN gebonden. SCHOOLSCHRIFTEN, DICTAATCAHIERS, vanaf als: Passerdoozen Schetsboeken - Kleur tjes - Doosjes Kleurpotlooden - Llniaals. Potlooden Trekpeunen. vanaf 4 cent per stuk, 25 stuks 85 cent 20 cent gegeven) doch daartegenover kwamen weer andere producten in grootere hoeveelheid. De stemming op dc markten was intus- schen niet bepaald opgewekt en van een willige markt was zoo goed als bij geen en kel product sprake. Met den export gaat het nog altijd niet naar wensch en als die stokt, dan weet men aan Langendijk al lang, hoe laat het is. In Duitschland schijnt men ons, opzettelijk of on opzettelijk, verschillende moeilijkbe den in den weg te leggen bij de mo gelijkheid van export naar dat land. Vooral blijken er ernstige klachten te zijn over stagnatie bij den maandovergang en bij de kwartaalswisseling als gevolg van een te laat bereiken van dc bescheiden bij de importeurs, welke bescheiden noodzake lijk zijn, om Hollandsche groenten te kun nen import eer en. AI wordt dan aan desbe treffende verzoeken voldaan, inderdaad sor teert de inwilliging on deze wijze weinig effect. De tomatenprijzen zijn als gevolg van deze. omstandigheid sterk gedrukt, ge worden. Dat het met de aardappelprijzen nog is los^eloopen, is ook niet aan de voortvarendheid der Duitsehe bemoeiingen te danken, doch ondanks deze. Ook met andere landen wil dc uitvoer nog niet vlotten. Door Enge land en onze overzccsche gewesten wordt wat afgenomen, doch overi gens blijven de grenzen voor onze groenten potdicht. Bij verschillende exporteurs en commissionnairs, bij wie er vaak een groote bedrijvigheid heerscht, is het dan ook angstig stil. Aanvankelijk geringer was deze week de aanvoer van aardappelen: aan iedere vei ling ongeveer 9 spoorwatrens per dag. De nrijzen zijn echter belangrijk lager geworden En bet is maar goed, dat de Ned. Groenten- en Fruitcentrale dit product onder de ge- wone steunregeling heeft opgenomen. Aan vankelijk lagen de noteeringen der Schot— sche muizen tusschen f 2.70 en f 4.80, later dalende tot f 2 a f 4.40. terwijl Zaterdag f 2f 3.50 werd besteed. Drielingen golden aanvankelijk f 2.40f 3.30, terugloopende op volgende marktdagen tot f 2.20 a f 2.80, pn Zaterdag tot f 1.90 a f 2.70. Bonken wer den in den aanvang voor f 2.50 a f 2,70 tot ruim f 3 verkocht, de volgende dagen ging daar nog een paar dubbeltjes af, terwijl den laatsten marktdag f 1.60f 2.10 werd hesfeed. Met de blauwe Eigenheimers, waar voor een paar weken terug nog abnormaal hooge prijzen werden besteed, liep het ook mis. Aanvankelijk kon bet er nog mee door; pr werd nog gpmiddeld f 5 voor betaald, doch successievelijk liepen de prijzen ach teruit en Zaterdag werd f 2.30f 3.50 bc- 'aald. Blanke Eigenheimers deden bet iets beter, doch de nrijs kwam ten slotte maar weinig boven dien der blauwe uit. Blauwe rlrïplingpn waren al zeer laag in prijs n.T. f 1.30f 2.50 De meeste, bleven beneden f 2 Vnnr kriel werd f 0.60f 1 betaald. Tomaten waren al weer lager dan de vn- ritre week, toen de prijzen al aan den bc- denkeliiken kant waren. De slechte vraag uit bet buitenland is hierbij de alles be- beerscbende factor. De hoogste prijs, welke voor de A-sorteering werd gemaakt, was f 10.80. een belangriik gedeelte bracht min der dan f 10. tot zelfs f 8 on. Voor B. werd van f 10.70 tnt f 12.30 betaald. C. varieerde van f fi.80f 9.20 en voor CC werd f 5 f 5.50 besteed. Rabarber kwam er ook deze week nïeï veel. De nrijzen lokten weinig tot grooten aanvoer uit. Bijna alles werd voor f 1.60 tot f 2 verkocht. Met de bloemkool liep bef niet slecht. Aanvankelijk werd voor eerste soort f 8.10 f 12.20 betaald, welke priizen in den loop der week tot f 13.70 a f 16.60 monteerden. Later lienen deze weer iets achteruit, zoodat on den laatslen marktdag f 8.10f 13 aan de Broeker veiling werd betaald. De aan voer was niet groot. Tweede soort bracht x 10f 7.50 op. Wortelen werden deze week ook Tos 'aan gevoerd. Eerst brachten ze f 2.50f 3 op, 'ater f 4f fi. Boswortelen golden aanvan kelijk f 3.20—f 4.30, later f 4.90—f 5.50. Deze priii is vrij goed. Met de verschillende vroege koolsoorten' wou bet ook nog maar niet vlotten. Als ze in bet begin worden aangeboden, brengen ze redelijke priizen op, doch niet, zoodra wordt de aanvoer wat grooter, of daar kel deren de priizen. Roode kool bad de vorige week al geen beste markt. Deze week zetten de notcerïn- gen in met f 2.10f 2.70. een zeer lage priis dus, doch deze kon zelfs niet gehandhaafd blijven en in 't vervolg der week werden de meeste aanvoeren beneden f 2, tot zelfs f 1.10 verkocht. Al ruim 20 spoorwagens kwamen deze week aan de veilingen, bijna alles in Broek. Minder groot was de aanvoer van gele kool. Tn bet begin der week was de priis hevredieend n.1. f 5.60. Helaas liep bef ook hier mis. Kwam er in 't midden der week nog een noteering van f 3.90—f 4.80, op 't eind kon slechts f 2.10—f 3.10 worden ge maakt. Witte kool gaf een nog slechter beeld. Tn 't begin ging bet nog wel. doch op het eind zakten de noteeringen tot den mini mumprijs van 80 cent. Veel werd voor de- *en prijs, soms voor f 1 of 1 of 2 dubbeltjes meer verkocht. Schaarsch_ zijn de aanvoeren van sniiboo- nen. De priizen ziin niet slecht. Ze wissel den af tusschen f 22.30 en f 27.50. Slaboonen kwamen er heel wat meer en tot nu toe valt over den gang van zaken niet te klagen. De eerste aanvoeren brachten tot ruim f 25 op. Later werd dit bij toene- menden aanvoer wat minder, doch alles bracht f 19 tot ruim f 21 op. De aanvoer van zilveniien, vooral te boordscharwoude, nam toe. De prijzen lieten pezien den velen arbeid, welke aan dit pro duct moet worden verricht, veel te wen- schen over. Voor uien werd ongeveer f 4 «Mtflngen f 5.70 tof bijna f 8, nep f 7.30—f 10.70. Nog nipt groot was de aan voer van tuinboonen. De prijs hiervan draait nm de f 3. soms iets meer. soms iets minder Druiven brachten op f 40—f U voor Fran- kentbaler en ruim f 37 voor Alicante. Do aanvoer is nog klein.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5