lai rs achteraan in de 18e etappe Seizoen-Opruiéf" Runciman moét slagen! Wiedemann heeft een nieuwe boodschap Veldslag in het Ebro-gebied Toen de Lutine zonk =3- Extra Koopjetsj J. 0TSEN, Kolhorii Schager Roosjes ed wi Uaet&al ANNA PAULOWNA. B.K.C. WIERINGERWAARD 2—1 In een naar gewoonte spannenden en uit- etekenden wedstrijd heeft B.K.C. zich Dins dagavond opnieuw de meerdere getoond van haar oude tegenstander. Ondanks het druk kende en dreigende weer was er veel pu bliek aanwezig dat tot het einde toe getui ge bleef van den strijd, die daarmede wel bewees tot het gewilde en goede soort te be- hooren. Spannend was liet. dan ook in liooge mate, want ofschoon B.K.C. qua spel het grootste deel van den wedstrijd beter was bleef de stand, dank zij schitterend keep- werk van Wagen, tot 21 in haar voordeel beperkt en deze voorsprong dreigde tegen het laatst iets te klein te blijken toen W. Waard van de vermoeidheidsteekenen der B.K.C.'ers partij kon trekken. Prins c.s. hebben het evenwel niet tot den gelijkmaker laten komen. Daarbij moet .men echter niet vergeten, dat de W.W.- voorhoede niet op haar sterkst was, daar Oostindië ontbrak en Wit, die al spoedig voor K. Schenik inviel, wel zdfer ijverig is, maar voor een wedstrijd als deze te wei nig capiciteiten heeft. Bij B.K.C. was het vclspel uitstekend. Zon der aan de anderen te kort. te doen, mag aan de Gebr. van Wees voor hun voortreffe lijk werk een extra compliment niet worden onthouden. Blok was de ccnige in het geel zwarte elftal, die faalde. Reeds na 5 min. had W.waard de leiding toen een B.K.C.-speler een corner van Jan sen in eigen doel werkte ^01). Maar ver ontrustend was die achterstand in het ge heel niet, omdat de eerste aanvallen al had den aangetoond, dat B.K.C. in prima vorm was en haar spel voor dat van W."waard niet onderdeed. Dank zij het goede werk van keeper Wagen duurde het echter nog 20 min. voor Jan de Schipper in samenwer king met Jac. van Wees, gelijk kon maken (11). Bij het lossen van een schot had K. Schenk even te veel van zijn knie gevergd ei\ moest zich door Wit laten vervangen. B.K.C. zette nu een serie fraaie aanvallen op, die Saai c.s. de handen vol gaven. Spoe dig moest de rood-witte verdediging dan ook zwichten, toen Jan van Wees zijn broer een meesterlijke troughpass gaf die deze er,snel naar binnen zwenkend, onhoudbaar in joeg (2-1). Tot aan de rust is BKC sterker en ge vaarlijker gebleven. En ook na de hervat ting behield de thuisclub, ofschoon het spel op en neer ging, de beste kansen. De beide keepers waren venwel uitstekend Wagen kreeg ruimschoots gelegenheid aan te toonen dat zijn club van een nachtmer rie bevrijd is. Gescoord is er niet meer, het bleef 21 maar de hachelijke momenten voor de doe len vooral voor dat van Wagen zijn niet gering in aantal geweest. Saai redde enkele malen door op het nippertje corner te trappen. Ook Tauber voorkwam eenmaal een zeker doelpunt, toen Blaauboer zicli er door gewerkt en ingeschoten had. Dank zij het flinke stuwen van M. Schenk en Va*n Ham is W.W. nog in de meerder heid gekomen. Maar de voorhoede profiteer de er echter niet van en tegen 't einde wist B.K.C. het heft weer zóódanig ïn handért tö krijgen dat de totaalindruk van deze span nende partij niet anders is dan dat B.K.C. verdiend gewonnen heeft. Scheidsrechter L. J. J. Augusteijn leidde uitstekend. Uit onze omgeving W ARMENHUIZEN VERG. MIDDENSTANDSVEREENIGING „SAMENWERKING". De contributieverhooging. Bovengenoemde ycreeniging hield Woens dagavond een ledenvergadering in de zaal van den heer Slikker. Voorzitter opende deze vergadering met de aanwezigen welkom te heeten. De w.n. secretaris las vervolgens de notulen, waarop goedkeuring volgde. Inmiddels verscheen ter vergadering de cursusleider, dei heer Jo. Klant, die door voorzitter werd verwel komd. De heer Klant was door het bestuur uitgenoodigd om zoodanig enkele vragen te willen beantwoorden. Ingekomen stukken. Een ingekomen schrijven van den N.M.B., betreffende een te houden nationale Nederlandsch Fabrikaat Demonstratie tijdens liet Regeerings-jubi- leum van 30 Augustus—10 September 1938. Voor verdere behandeling wordt door de vergadering aan het bestuur machtiging gegeven. Verder een ingekomen schrijven van het Hoofdbestuur, dat in de ge houden bondsvergadering is besloten de contributie met 50 ct. te verhoo- gen. De vergadering spreekt hier over haar verwondering uit, omre den vooraf geen Districtsvergadering is gehouden. Door deze nalatigheid zijn de diverse aan gesloten middenstandsvereenigingen, 23 in getal, door het niet houden van een Districts vergadering, niet in de gelegenheid geweest afgevaardigden naar de Bondsvergadering te zenden. De vergadering was nierovcr zeer ontevre den en besloot dan ook het hoofdbestuur hiermede in kennis te stellen. Benoemingen. Tot kasnazieners voor 1938 werden be noemd de heeren Jn. Wit en Jn. Westra. Deze heeren namen de benoeming aan. Verkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren P. Dissel, Jn. te Buck en A. Nieuw- land. Voorzitter deelde mede, dat nog een bestuursfunctie vacant komt, n.1. van secre taris. Na gehouden stemming werden herkozen de heeren P. Dissel, Jn. te Buck en A. Nieuwland en gekozen de heer A. de Geus. Genoemde namen allen de benoeming aan. Wegens bedanken van don heer P. Voge laar als lid van de verccniging en tevens lid van dè commissie van bijstand moest in deze functie worden voorzien. Hiervoor werd in deze plaats gekozen de heer Jn. Westra De heer Westra nam de benoeming aan. Financieel verslag van den penningmees- Tour de France Nieuwe zege van Marcel Kint VAN SCHENDEL RIJDT DOOR ONDANKS HEVIGE PIJNEN. De achttiende étappe van de ronde van Frankrijk, welke gisteren van Straatsburg naar Metz over 186 K. M. werd verreden, leverde geen bij zondere moeilijkheden op. Vrijwel voortdurend ging het over een vlak parcours en in verband met de warmte en de stoffige wegen werd er een boemeltempo aangenomen, dat bijna nooit boven de 25 K.M. uit kwam. Degenen, die bandbreuken bekwamen, konden met behulp van anderen gemakke lijk weer bij komen. Éénmaal leed Vervae- cke bandbreuk, maar Bartali dacht er niet aan te trachten zijn voorsprong door een uitlooppoging te vergrooten. Dit boemel tem po was oorzaak, dat Anton v. Schendel, die ondanks hevige pijnen aan schouder en rechterarm toch maar op de fiets was ge klommen, niet al te veel achter geraakte. Alleen toen in het laatste gedeelte van de étappe het tempo wat verhoogd werd, kon onze landgenoot niet volgen. Middelkamp en Hellemons bleven echter bij hem en tezamen kwamen zij Metz binnen, slechts ruim 10 13 ETAPPE 27JULI 136 KM. CONTRÖLEPLAATSEN V> UI TSCHt -v,V 0 -- S.BUCHY RHALSBOURG MOUSSON >r- '-=*>SAVERNE MAIZIÉRES 7*ARR HEM 1 NO WASSELOmf^-^ STRAATSBURG minuten later dan de winnaar en het groote peleton. Reeds gisteren meldden wij, dat van Schendel toen hij even buiten Belfort zoo ernstig gevallen was, met enormen moed is doorgereden om niet uit te vallen. Nu leed hij misschien nog wel ergere pijnen, doch niettemin heeft hij wederom doorgezet. Vlak voor Metz waren enkele renners definitief uit het peleton ontsnapt. In de straten van de stad werd om de overwin ning gestreden en de snelle Marcel Kint slaagde er in zijn derde sprintoverwinning te behalen. Het is wel opmerkelijk, dat de ze Belg van de laatste vijf étappes er drie heeft kunnen winnen. Overigens is de étappe van Dinsdag ook door een Belg ge wonnen. De koerscominissarissen hebben hun beslissing herzien, waarbij Masson en Weckerling tezamen op de eerste plaats werden gezet. Weckerling werd tweede, de Waal eerste. De stancl der algemeene rangschikking luidt nu: 1. Bartali 127 uur 22 min. 42 sec. 2. Vervaeckc 127 uur 43 min. 59 sec. 3. Cosson 127 uur 52 min. 53 sec. 4. Vissers 127 uur 59 min. 19 sec. 5. M. Clemens 128 uur 6 min. 23 sec. 6. Vicini 128 uur 11 min. 38 sec. 42e Middelkamp 130 uur 9 min. 23 sec. 50e van Schendel 130 uur 45 min. 14 sec. 55e Hellemons 132 uur 20 min. 44 sec. ter, den heer Jn. te Buck. Deze gaf uitleg van den stand van zaken, waarmede de ver gadering accoord ging. Bestuursvoorstel inzake feestver- gadering. Na gehouden bespreking is besloten de feest vergadering niet te doen houden. Verder is besloten in de laatste week van September de jaarvergadering uit te schrij ven. Rondvraag. Gevraagd werd. waar de diploma's blij ven. Enkele weken geleden is het bedrag hiervoor al gestort en men hecff nog niets ontvangen, Voorzitter zeide, dat men nog even geduld moest hebben. De heer Visser informceerde, of nog een spoedcursus wordt gehouden. Voorzitter verklaarde, dat twee advertenties zijn ge plaatst en tot nog toe weinigen zich heb ben opgegeven. De heer Klant vroeg het woord en dankte den voorzitter voor de verwelkoming. Te vens deed hot liom genoegen de vergadering bij te wonen en nog eens kennis met de le den te maken. Verder feliciteerde hij nog de aanwezige leden met het behalen van het diploma. Voorzitter dankte den heer Klant voor de gesproken woorden en tevens de leden voor de aangename bespreking van dezen avond. Hierna sluiting. Zoetwatermossclen in het IJsselmeer Verrassende vangst in de buurt van Enkhuizen. De achtjarige Rijkent Zwaan uit Enkhui zen deed een verrassende vangst in het IJs selmeer. Hij ving nar het Vsb. meldt, n.1. zoetwatermosselen, welke anders van vorm en kleur zijn dan dc „gewone" platte mos selen, die men vóór de afsluiting uit de Zuiderzee placht op te halen en die uit het IJsselmeer thans volkomen zijn verdwenen. «Een vlek op de eer van 't Duitsche ras" Hoogerhuis laakt Jodenvervol gingen. - Men moet de Joden niet van alle bezit ontbloot, het land uitzendenl Verscheidene Hoogerhuisleden stelden gisteren tijdens de zitting streng de Jodenvervolging in Duitschland aan de kaak, welke zij een vlek noemden op de eer van het Duitsche ras. Namens de regeering verklaarde Lord Plymouth, dut de Engelsche regeering aan deze kwestie de grootste aandacht schenkt. Ten aanzien van de conferentie te Evian hoopt de Engelsche regcering, dat de toe- vluchtslandcn medewerking zullen krijgen, van de landen van herkomst en dat de on vrijwillige emigranten liet recht behoor den te hebben hun eigendommen en bezit tingen met zich mede te nemen. Spr. achtte het volstrekt duidelijk, dat, tenzij deze me dewerking verkregen zou worden, dit pro bleem, dat toch al moeilijk is, ontzaggelijk veel ingewikkelder en mogelijk zelfs onop losbaar zou worden. Wij hopen derhalve ten zeerste, aldus Lord Plymouth, dat de landen van herkomst zullen helpen bij het tot stand brengen van omstandigheden, waaronder de emigranten kunnen gaan le ven in andere landen met eenig vooruit zicht op succes. De gevolgen van mislukken zij ner zending, zouden onbereken baar zijn, zegt Lord Halifax in het Engelsche Hoogerhuis. TUSSCHEN ENGELAND EN FRANK RIJK BESTAAT GEEN PAPIEREN VRIENDSCHAP. In het Hoogerhuis heeft Lord Hali fax een rede gehouden, waarin hij grootendeels een herhaling gaf, van wat Chamberlain eergisteren in het Lagerhuis heeft betoogd. Halifax onderstreepte Cliamberlains ver klaringen, dat de Britsche openbare mee- ning zich spoedig ,zoy_ verzetten, tegen iedere actie, welke hetzij door het verzet tegen het tot standkomen van een redelijk compromis in de Tsjcchoslowaaksche kwestie, hetzij door de verhindering van dc nakoming daarvan, 'de zaak van den Europccschcn vrede in gevaar zou brengen. Ten aanzien van den Volkenbond zeide Halifax, dat deze voor een beslissing staat, die van invloed zal zijn op zijn geheele toe komst. Voor Spanje zal Engeland de niet- inmengingspolitiek handhaven. "Wat de Engelsch-Italiaansche be trekkingen betreft, verklaarde Ha lifax, dat een politiek met het doel een wig te drijven tusschen Berlijn en Rome even^vruchteloos zou zijn als een poging Parijs van Londen te scheiden. De zending van Runciman. Ten aanzien van het Tsjechoslowaaksche vraagstuk herhaalde Halifax de kern van Chamberlain's verklaring, met betrekking tot Runciman, en voorts zeide hij, te kun nen verklaren, dat de Sudetcnduitschers het denkbeeld gunstig ontvangen hebben. Runciman die volkomen onafhan kelijk van de Britsche regcering zal optreden, heeft aan Halifax ver klaard: ,ik begrijp volkomen, dat gij mij midden in den Atlantischcn oce aan in een klein bootje laat drijven" waarop Halifax had -geantwoord, dat dit precies zijn positie was. Van de behandeling van dit probleem zei de de minister voorts, hangen niet slechts de belangen van Tsjechoslo- wakije, doch ook die van den vrede af. Het contact tusschen Engeland en Duitsch land juicht de Britsche regeering warm toe. Wanneer de zending van Runciman mis lukt zullen de gevolgen onberekenbaar zijn. Even stipte Halifax nog het koningsbezoek aan Frankrijk aan. Overigens zeide Halifax, hing do vriend schap tusschen beide landen niet af van stukken papier, maar was gegrondvest op een ware eensgezindheid van gedachten en bedoelingen, welke voortkomen uit het ge- menschappclijke streven naar een vreedza me oplossing van internationale geschillen. Morgen gaat hij weer naar Londen. De „Daily Mail" bericht, dat de vertrou wensman van den Fuehrer, kapitein Wiede mann, morgen opnieuw naar Londen zal ko men met een boodschap van Hitier voor Chamberlain. Het blad voegt hieraan toe, dat de boodschap vermoedelijk een grondslag voor onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland, om te komen tot een lucht vaartverdrag. zal bevatten. Deze tweede reis van kapitein Wiedemann is geregeld door bemiddeling van de Duit sche ambassade te Londen en Chamberlain heeft zijn vertrek naar Schotland voor va- cantie hierom uitgesteld. Linksche troepen staan voor Gandesa. Zware verliezen aan beidé zijden. De strijd in het Ebrogebied duurt voort. Barcelona deelt officieel mede, dat de re- geeringstroepen, die den Ebro zijn overge trokken, Villalba hebben bezet en thans voor Gandesa liggen. Zij hebben bericht vierduizend gevangenen te hebben gemaakt. Dc veldslag voor Gandesa is reeds begonnen. De laatste berichten melden, dat in de buitenwijken van Gandesa gevochten wordt Er zijn nog vijfhonderd krijgsgevangenen gemaakt, terwijl gisteren reeds 3000 recht- sclie soldaten gevangen werden genomen. Intnsschen hebben de rechtschen echter ver sterkingen aan troepen en geschut in den strijd geworpen. Aan het Levanlefront werden alle aan vallen, die de opstandelingen gisteren op Trexuelo hebben ingezet, afgeslagen. Aan het front van Estremadura werden de recht- sclie aanvallen op de stellingen in het ge bied van Sercna afgeslagen. De rcchtscho lcgorberichfen spreken de linksche mcdcdeelingen niet pertinent te gen. Radio National deelt- mede, dat er hevig wordt gevochten en dat de rechtschen Burgemeester van Terschelling laat een „ooggetuigeverslag" zien! De belangstelling voor het. werk van de „Karimata" neemt van dag tot dag toe. Een aantal officials is op het -eiland aangekomen, teneinde het grootschc oogenblik van het om hoog brengen der eerste goudstaven mee te maken. Tot dusver zijn alleen, zooals hekend, maar een paar goudstukken opgehaald, die niet. iot den eigenlijken schat bchooren. De burgemeester van Terschelling, de heer J. A. H. Reijnclers, was, aldus het I-Idbld., opgetogen over het werk. Hij zeide veel ver trouwen te hebben in deze onderneming. Als merkwaardigheid liet hij een vergeeld document zien, waarin een 80-jarige vischerman, genaamd Fol- kert Visser, zijn wedervaren aan gaande de „Lutine" heeft vastge legd. Volgens dit verhaal," dat uit - 1860 dateert, en dat deze man voor den toenmaligen burgemeester op Terschelling op schrift heeft gesteld en ondcrteckend, is Folkert Visser indertijd met zijn vader en zes ma trozen met de loodsboot van Vlie land uitgevaren op verzoek van den kapitein van het Engelsche oorlogs schip „Wolverine", die assistentie vroeg voor het in nood verkeerentle Engelsche schip „Lutine". Met zware zee zijn deze mannen uitgevaren en konden drie officieren van de „Lutine redden. Een hunner was vermoedelijk de kapitein. Drenkeling sprak wartaal. Op het oogenblik van de redding stak de bovenste batterij van de „Lutine" nog boven water uit. Daar had zich een schrijver van het. schip aan vast geklemd. Dc loodsboot heeft dezen man mee aan land genomen, waar men hem van wijn en brood heeft voorzien. Hij sprak wartaal en is vermoede lijk tengevolge van de doorgestane angsten krankzinnig geworden. Twee dagen na zijn redding is hij op Vlieland overleden. Dc burgemeester toonde ons dit document als een merkwaardigheid en hij voegde er aan toe, dat schip- breukende schepen vaak onder het zand terecht, komen en dan later weer naar boven gewoeld worden door de zee. Dit is o.a. ook gebeurd bij een andere groote ramp, n.1. die van het Duitsche stoomschip Wilhelmsburg, dat in 1S63 met man en muis is vergaan. Dit schip had 335 landverhuizers aan boord. Voor de berging van dit vaartuig was indertijd ook assistentie aangevraagd, doch toen men op de plek van de ramp was aangekomen, was er van het lieele schip niets meer te vinden, PRIMA ZIJDEN JONGENS. POLO BLOUSJE8 met 20 korting. Wegens teleurstelling g5. vraagd, om zoo mogelijk ter stond in dienst te kunnen tre den.: Eenvoudige BAKER. Brieven of inlichtingen no. U; Bur. van dit blad. NEPPERS gevraagd: P. FRAN-S, Stroet, St. Maarten. B L Te koop: JONGE ZEUG met 8 beste biggen, 10 dg. oud., P. BROMMER, Barsingenvegj Wieringerwaard. den vijand in den sector van de Ek verliezen hebben toegebracht. Een bijzondere correspondent van'- liaansche blad Messagero, zegt, dat: geeringstroepen den Ebro konden r ken, dank zij dc hulp van haar^, zinde elementen onder de burgert*; van het door de troepen van Fm zette gebied. Deze personen, die deel hebben uitgemaakt van de J tische" militie stonden nog in ve* met de Katalaansche regeering en, onrust gezaaid langs den oever, gebruik werd gemaakt door de rep troepen. Tarragona weer gebomh Tarragona heeft een nieuwen k val te verduren gehad. Om half pen Junker-bombardemcntstoostella ke brandbom-men en ontploffingsp. len op de stad. Verscheidene gebou* gen in brand. Het aantal slachtoffer niet bekend. Het Britsche koopvaardijschip „D is in de haven van Gandia door eet vliegtuig, dat van Majorca kwam, ken gebracht. Dit is dc vijfde aanval op het i drie dagen tijd. Het schip vervoerde ding steenkool met toestemming i niet-inmcngingscontrole. De van won lomi Vi in pelij strij wen ne 1 besl lijki De van wei •itt aai SCHAGEN, 28 Juli. bijbel e 4 Paarden f 150—225, 8 gcldekoeiciip,'us be gere) f 120160, 45 idem vette 200-Snaarde kalfkocien f 250—325, 4 pinken 115-fcm aai nuchtere kalveren 616. bij te 20 schapen (magere) 1417; 165 ning, d vette 19—23.50; 111 lameren 0—12; jtombaa en geiten 19; 6 varkens magere ^strijden idem vette 0.54—0.57 58 biggen 14-^chismu nijnen 0.251; 53 kippen 0.451; haK Rlieme» f 0.25—f 0.60. Kcrckc AMSTERDAM, 27 Juli. Na i Veemarkt. 221 vette kalveren: i aldus 62—08 ct., enikele hooger, 2e kw. 52-4 vankei 3e kw. 42—50 ct. per Kg. levend gt' tcnslol 72 nuchtere kalveren f 712 per sta schcpe varkens: vleeschvarkens, wegende w werd 110 Kg. 60—07 ct.., zware varkens ^evat ct., vette varkens 0304 ct. per Kg. i S?11- gewicht. A.angevocrd 2 wagons ges- nei'se runderen uit Denemarken. Overzicht: f*?.11,1- kalveren matige aanvoer, zeer t ,one" handel, hoogerc prijzen. Nuchtere kal matige aanvoer, vlugge handel, dt prijzen. Varkens zeer matige aanvoe:, stille handel, prijzen als Maandag. ALKMAAR, 27 Juli. Aardappelen 1.80—3.00, aardbeien f aalbessen 713, andijvie 0.802.80, ap 0.bloemkool I 09, idem II 2—5, =ss 3.60, doperwten 36, druiven 20—25, kool 3.—, groene kool 2.20, kropsla - 3.80, komkommers 24.50, peterselie 1- perziken 3.507.50, postelein 0.10—0.3-5 len 67, raJbarbcr 13, radijs 1.60- roodc kool 11.40, spinazie 0.10—0.S3, boonen 310, dubbele spercieboonen 6- Luinboonen 3050, tomaten 2.50—3.50.' 2.204.20, wortelen 49, zwarte bessen 32.—. MEDEMBLIK, 27 Juli. Aardappelen: Bonken 0.901. Sche muizen 8085 ct., borgers 1.351-60' Duc 0.50—0.55 per 50 Kg. WINKEL, 27 Juli. Appelen f 58, aalbessen 7—41, bessen 48, frambozen 2830. aard" 1213, slaboonen 810, tuinboonen 1.80, peulen 910, aardappelen 1-2^ alles per 100 pond. Perziken 45, koffli mërs 2—3, per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 27 Juli. Schofsche muizen 2.503.30, id. grov? 2.20, id. drielingen 2.60—3, eigcnheinien 3.40, witte kool 8090 ct. Aanvoer: Kg. aardappelen, 3800 Kg. witte kool. MIDDENMEER, 27 Juli. Graan,beurs. Wintergcrst (nieuw! 6.50, witte haver 66.50. kanvijzaad ft NOORDSCHARWOUDE, 28 Juli. Schotsche muizen f 210—4.10; P* f 1.802; Eigenheimers f 2.30; hl. dito f 3.30; drielingen f 2.10—2.70; uien drielingen f 5.305.50 gele nep f 8-3^ drielingen f 6.20—7.20: zilvemep f 8-'"' spercioboonen f 1015; tuinboonen f k- 2.50; kroten f 3.50; roode kool f 1-16" Witte kool 0.80—1.20; gele kool f lfl BROEK OP LANGENDIJK, 28 Ju». Schotsche muizen 2.203, grooten j 2.10, hl. eigenheimers 2.803.50, drielo 1.90—2.40, zilvemep 8.30—9.10, spercieb# 12.4014.10, snijboonen 14.rabarber 1.20, Tomaten: A 7.10, R 6.70, C 6.»! 4.—, Druiven: Alicant 42.80, FrankentW 42.30—42.50. Veiling duurt voort. cheit' ziels, schat Da van vond 2. V hier naa Mol coni dezt nen was D kwi die het nooi vad het. huis een war was was aan pree en t gedi jong bij k aton ond« haa^ volk

Schager Courant | 1938 | | pagina 6