Volop Zomer en toch reeds herfstklanken ZELF PARFUM MAKEN Grof wit linnen EEN TUINPARASOL In Modeland is men haastig gebakerd De zomer-symphonie cha'tman te Koningin van Engeland f Zaterdag 30 Juli 1938 Vierde blad Hoopvol zien wij naar de Augustusmaand uit Zullen wij onze lichte jurken nog hunnen dragen vervult ons met haar laatste jui chende maten. Weldra zal de laatste klank van het Hooglied van het jaar verstorven zijn; nog enkele korte weken en de musici-van-de-Mode voorzien hun lessenaars van andere muziek, muziek met een weemoedig tintje, muziek, die de glorie van een afscheid zingt en dan in mineur overgaat en najaars-muziqk wordt. Wie goed luistert kan reeds nu nieu- we klanken hooren. En heteelfcle kan van „sinopel" gezegd wor den, een levendig groen, maar dat toch veel meer naar het donkere verzadigde herfst- groen trekt dan naar het lichte zonnige groen, waarmee het voorjaar ons verblijdt. En eindelijk is er het „mangaan", een warm bruin, zooals de naam reeds aanduidt. Zooals men ziet, de herfst dient zich in modeland op smakelijke en aantrekkelijke wijze aan. Als wij hier inderdaad met de najaarskleuren te doen hebben, kunnen wij den herfst met gerustheid verwachten. Er zal ons veel moois voorgelegd worden en Herfstvrouwtje-1938 zal een verrukkelijk schepseltje zijn. Nog een paar weken onze lichte jurken aan! Intuschen blijft ons Augustus. En in die laatste maand van het zomerseizoen kun nen wij ons nog eens naar hartelust in het dragen van onze lichte en lichtste jurken verheugen. Een eenvoudige coupe, een weef sel zonder waarde, maar even licht als vroo- Iijk en zonnig ziedaar de karakteristie ken van den Augustus-dos. Fantasie-piqué's worden bij Voorkeur gedragen; de op piqué gedrukte motieven geven krachtige effec- men een grandioos effect. Wie bor duren kunnen hebben hier een prachtige gelegenheid al haar fan tasie aan het werk te zetten. Hoe kleuriger het geheel er uit ziet, hoe beter. Het is nutteloos met beschei den tinten te werken; de zomer ver langt uitbundigheid. Wie de vacantie ergens buiten doorbren gen, waar toilet-maken niet gevraagd wordt en overbodig is, doen het best zich met een aantal gemakkelijk-waschbare overhemds blouses op reis te begeven, overhemdsblou ses met heel korte of, beter nog, in 't ge heel geen mouwen. De rok, die bij zulke blouses behoort, is kort en recht; zij vraagt geen enkele versiering en plooien evenmin. Ook kimono-blouess, zonder mouwen, kun nen een nuttige rol spelen. Draagt U japon netjes, maak die dan van cretonne; dat is even kleurig als luchtig, en het kan tegen een stootje. Het kousenvraagstuk brengt geen moeilijkheden; kousen worden eenvou dig niet gedragen. Binnen enkele dagen zal de zon uw beenen trouwens zoo gebronsd hebben dat men op drie meter afstand niet meer zien zal of u wel dan geen kousen draagt; onder die omstandigheden is het K Is het omdat de lange reeks zoele zomer avonden, waarop wij hoopten, zich zoo lang wachten liet? Is het omdat de belangstel ling van allen, die zich met Mode bezighou den, zich reeds van den zomer af- en naar len herfst toekeert? Wellicht spelen beide actoren een rol, maar zeker is, dat de jong de creaties der modehuizen haar vol-zo- uersch karakter beginnen te vexdiezen. volmaakt nutteloos ècn -klcedingstuk méér te dragen dan strikt noodig is. Vergeet in- tusschcn niet een wollen jakje en een jersey in uw koffer te pakken; het weer is verra derlijk en de stxalendste zomerhemel kan betrekken. Géén hoedenprobleem. Ook 't hoedenprobleem levert geen hoofd breken op; in de meeste gevallen zult u blootshoofds gaan. Heeft dat, met het oog op uw haar of om een andere reden, bezwa ren dan kunt u niet beter doen dan een kleurigen zakdoek om uw haar knoopen, een zoogenaamde „barade", die niet weg waait, die u geen hoofdpijn bezoi-gen kan en die uw haar niettemin behoorlijk be- schei'mt. Kleine lederen handtaschjes zijn uit den aard der zaak onpractisch. Naar buiten nemen wij tasschcn mee, linnen tas- sehen liefst, die een geheelen inboedel be vatten kunnen, leder weet dat men buiten aan duizend en een artikelen behoefte heeft, die men in de stad ontberen kan; al die arti kelen moeten in uw tasch een plaatsje kun nen vinden. En hiermede nemen wij van den zomer afscheid. In mijn volgexid artikel hoop ik L reeds enkele bijzonderheden van de ko mende najaai'smodc te vertellen. Zij werpt, als alle grootc gebeurtenissen, haar scha duw vooruit, en men is in mode-land nu eenmaal zóó haastig gebakerd, dat het vol gend seizoen er meer aandacht heeft dan het jaai-getij, waarin wij leven. Voor de mode is het heden het verleden; alleen de toekomst is van belang. GERTRUDE. Een geurige tijdpasseering. Geen vrouw, die er niet voor voelt een zeer persoonlijk, 'n zeer eigen parfum te hebben. Maar in den win kel gekochte parfums hebben, ten zij ze zeer, zéér duur zijn, nooit een echt-persoonlijk element. Ze worden in gi-oote hoeveelheden geleverd; ze zijn een massa-product; ieder kan zich zoon parfum aanschaffen. Waarom zoudt u niet een eigen parfum bezitten, een parfum, waarvan de samen stelling uw geheim is? Dat is zeker moge lijk. Maar u moet het zelf maken. En er is nauwelijks een prettiger en geuxiger tijd passeering denkbaar. Hier hebt u een paar recepten, die u zelf varieeren kunt. Maai', vooraf, een paar raad gevingen. Vestig uw keus niet op zeer pitti ge en krachtige parfums, die op den duur op de reukzenuwen een onaan- genamen indi-uk maken, en vermijd, vooral als u wat nerveus bent, par fums voor de samenstelling waar van muscus gebx-uikt wordt. Wees ook bescheiden voor wat het ge- Toen de bruik van lelie en jasmijn-geuren betreft; zij kunnen migraines ver oorzaken. Maar zeer aanbevelenswaardig is kamper foelie. Een kamperfoelie-parfum is boven dien gemakkelijk te fabriceeren. Neem daar toe een kwart liter i-ozen-alcohol, voeg daar bij een kwart liter gealcoholiseex-d extract van tubei-ozen, zes soeplepels vanille-extract zes soeplepels extract van tolu en vijf drup pels extract van amandelen. Deze samen stelling geeft een heerlijk parfum, dat den geur van bloeiende kamperfoelie heeft. Hier is een ander parfum; Het is op de volgende wijze samengesteld: i-ozenessentie 1," gram, acacia-essentie 6 gram, oranjebloe- scmolie 3 gram, bergamotolic 10 gram en jasmijn-essentie 5 gram. Een buitengewoon fijn parfum, waarvan het recept eeuwenoud is en dat „Boeket der Kruistochten" heet, heeft de volgende samen stelling: Marjolein-essentie 2 gram, laven del-essentie 2 gr., i-osmarijn-essentie 3 gram, thijm-essentie 2 gram, wilde thvm-essentie 2 gram, basilicum (koningskruid)-essentie 2 gram, hysop-essentie 2 gram en amber- tinctuur 5 gram. De verschillende benoodigdheden kunt u zich wel in apotheken of in zaken die in bioem-essentics handelen, verschaffen. GERTRUDE. is het materiaal van onder staande blouse, welke rijkelijk met zwart borduurwerk is versierd. Met den zwarten rok een min of meer sportieve combinatie. Wie in het bezit is van een oude parapluie kan zelf zon der veel moeite een mooie en practische parasol maken voor tuin of balcon. Overgangstinten. De nieuwe kleuren, die onze aandacht en onze bewondering vragen, zijn herfst-kleu- ïcu. 0, ze hebben niets sombers nog, niets dat aan de kille huiveringen van den win ter denken doet, maar ze missen het zorge- looze blije karakter, dat voor zomerkleuren zoo teekenend is. Wie ze ziet moet aan het bekoorlijke spel der herfsttinten denken, aan den geluidloozen dwai-relden val van i vergelende bladei-en, aan het krimpen der dagen, aan de koele parelmoei'-kleurcn van een najaarshemel. In de effen stoffen komen de nieu we kleuren het best tot haar recht. Prachtig zijn ze, die kleuren, en nieuw ook. Ze dragen de lieflijkste namen. Daar is, bij voorbeeld, bosch bessen-blauw, een echt najaars- blauw, donzig, donker en warm, en papegaaiemgi-oen, dat zoowel aan 't Braziliaansche oerwoud als aan geel-groen rotsmos denken doet. Daar is verder een kleur, die zich als „phosfor" aandient en waarvan u misschien zoudt denken dat zij geel is. Maar geel is „phosfor" niet, zij is blauw als een gasvlam; eigenlijk zou zij brandend phosfor moeten heden. Dan is er een heele reeks bloeiende-heide-tinten, een zeer ge slaagde mixtuur van rood en violet. Hier wordt het zomerpad ï'esoluut verla ten; hier zijn we al midden in den hex-fst. Voor enkele dubbeltjes kan men een alleraardigst hoofddeksel fabri- ceeren. Een vierkant lapje gekleurde cre tonne of kunstzijde vouwt men als op nevenstaand plaatje aangege ven. Men naait den „puntzak" dicht en legt een knoop aan het boveneinde. ten; zij verleenen de „robe", ook de eenvou digste, een frischheid en een charme, die al leen met een zomersche vacantie-stemming volledig harmonieeren. Ook bedi-ukt „voile" verheugt zich in de gunst; voile biedt trans parante mogelijkheden, die dikkere solidere weefsels nu eenmaal missen. Voile geeft ge legenheid ook een aardige onderjurk tot haar recht te doen komen; in dat opzicht steekt het kant naar de kroon. Geborduurde capes Voor wat-frissche zomeravonden worden thans vooral capes aanbevo len. Capes van dunne stof, die niet zwaar op de schouders drukt, en die heel vaak met Oostersch borduui1- werk verlucht wordt. Op wit molton bijvooi'becld maken fel-gekleurde tx'opische vogels, vlinders en bloc- Men neemt hiervoor cre tonne of bedrukt katoen plm 2 M. van 80 cM. breedte, doch men kan eventueel ook een of ander gebruiken, dat men nog heeft, b.v niet meer in gebruik zijnde landhuisstof- gordijnen. De afb. links geeft aan op welke wijze men de banen voordeelig kan knippen. Aan iedere baan wordt pl.m. 10 a 12 cM aangeknipt, die als een strook zal wérken en over de rand afhangt. De stok van de parapluie, waarvan men de knop heeft afgeschroefd, wordt verlengd door een stok van Me ter lengte en twee c.M. door snede, waarop men een hou ten bal lijmt, die pl.m. 6 cM doorsnede heeft en waarin men eerst een opening maakt aan onder- en bovenkant, zoodat ook de stok van de parasol een steun vindt en naar gelang van behoeften loodrecht of schuin geplaatst kan worden. Met een klem maakt men de stok aan de tafel vast. tijdens haar jongste bezóek aan de lichtstad, in haar witte robe de zaal van de Parijsche opera binnen schreed, ontdekte zij, dat bijna alle dames in het wit gekleed wa ren. En zij vond dit e'en aan gename ontdekking! Want het gold hier een daad van Een driedeelig costuum V- piëteit. De Vorstin rouwt n.1. nog steeds om haar Moeder en draagt daarom bijna steeds witte japonnen. Vrouwelijk Parijs had op delicate wijze de gevoelens van de hooge gast ontzien. Wit het is een symbolische kleur. Wij herinneren het ons uit de dagen van den dood van Prins Hendrik, toen men ook onze Vorstin steeds in het wit zag verschijnen. Wit en zwart, wanneer de étiquette niet vereischt, deze tinten te dragen, is het zeer riskant er mee te begin nen! Wit men is er spoedig te oud voor; zwart men is er vaak te jong voor De combinatie zwart-wit is minder „gevaarlijk". Zij is ge durende eenige seizoenen dan ook zeer gewild geweest en lóg zien wij af en toe dit genre opduiken. Wij beelden hier twee moderne creaties af, welke beide voor de middag visite of de wandeling bijzon der geschikt zijn.

Schager Courant | 1938 | | pagina 13