e Vierdaagsche een zegetocht Waarom lichting 1938 onder de wapenen bleef DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Enorm enthousiasme van het publiek Minister Colijn j... toont groote belangstelling DEBALANS Belgische leger basis van de politiek Oproeropcrette in Griekenland China's bondgenoot! het" water Dc regeeringstroepen blijven aanvallen Vliegtuigen besteld De Paus vonnist de rassenleer EERBERICHT Seminarie „Rijsenburg" in brand r CENTRALE VERWARMING R I E S Ldalli O"-""!»"-"! [ATERDAG 30 JULI 1938. 3'Ö moe- - """taLljUitg.-'M? ..WollOTt)' Noorderkwortier" geleii ident i» Dc C* t is ooi grillet >n geluk, an he; (en; he; al over Dek da 'i sen* jor eet >ette. eedigde ongere- ïtstaan >k had erd be- i werd ?ch po. iemafr r dei», interie- len n wijk, zaken- ieer op I DE De laatste dag van de Vierdaag sche werd een onverwacht groot succes. Er bleven slechts zes deel nemers thuis, zoodat er 4481 inge schrevenen hun laatste wandeltocht- taak gingen verrichten. Als men weet, dat in de vorige drie dagen het aantal uitvallers ter nauwernood 2 pet. bedroeg, dan mag men daaruit afleiden, dat de vier daagsche moreel en sporttechnisch tot één der best geslaagde sporteve nementen van de laatste jaren be hoort. Van het begin tot het eind. dat beteekent. voor de 55 ers van 's morgens half zes tot art li 'savonds ongeveer zes uur, in felle zon te in d wandelen op dikwijls primitieve, landelijke than wegen, hebben bijna allen zich uitstekende en 71) gnoi llieden getoond, die voor geen geruchtje i, venaard zijn. Het was den laatsten dag wer kelijk geen licht parcours, daar dit voor bij- ra 60 pet. over schaduwlooze wegen liep. Dc t bevolking door de geheelc Maasstreek en ook ÉCU op het Geldersche gebied toonde groot ircspcct voor de prestaties van de duizenden [deelnemers én deelneemsters en verdeelde '"feitmaal zijn weerdeering gelijk over dc mi litairen en de burgers en over de buitenlan ders, die ditmaal weer door een uitvaller VV Va!Ml-°«cn we,'den. Moesten de Duitschers mnendJ.j)on(3er(iag één der hunnen wegens ongesteld kocrttofhgjfl mjSsc.ni gigteren trof deze tegenslag de schud-j.IJtmen, die slechts met hun zessen, hef par- oorge- cours maken en een landgenoot moesten ach terlaten in de kazerne, algdenEr was groote geestdrift langs het par- uielijk;cours. Grave hield zich tamelijk rustig, ook of, die Mill, maar het grootste enthousiasme kwam r den-eerst los in Cuyk, waar drie muziekcorp sen. nl. dc Kon Ned. Marine Kapel, de mu- r man,ziek van den staf te Amersfoort en de mu- stierf,Kiek van dc bereden militaire politie te ehaal-lAnistcrdam hun collega's met montere mar- dischefchcn kwamen afhalen. Reeds hier begon 50sle|ook de bloemenhulde en kwamen de auto- astiekiritcilen de deelnemers den cyns der be- r le-rjwondering betalen, ai he- De minister-president, dr. H. Co- lijn, begeleid door kapt. J. L. Breu- nesse, reed per auto langs vrijwel het gchcele parcours en sloeg in Cuyk den tocht der duizenden over de pontonbrug gade. Hier versche nen ook vele andere hooge autori teiten. deelde had maar lief- web noten, i teza- 't een ■t he it wil lieden Het doortrekken door Cuyk, dat geheel roet vlagen getooid was en waar de V.V.V. den gasten limonade aanbood, duurde bij na twee uur. Na Cuyk volgde de laatste 15 K.M. wel- ke door allen, die eenmaal de Maas waren overgekomen na de moeilijke Mooksche Steeg doorworsteld te hebben, in een bewon derenswaardig tempo en stramme houding werden afgelegd. Hier deed de doorsnee- Nederlander niet voor de beste buitenlan ders onder en hier werd ook wederzijdsche waardeering getoond. Van af de grens der gemeente Nijmegen tot aan de Prins Hen drik kazerne werd het voor de honderden deelnemers een zegetocht, langs dubbele hagen van menschen, die bijna allen van oud tot jong bloemen anboden. De stemming steeg met de minuut en zorgde voor een feestelijk slot. dat bekroond werd met, do officiccle prijsuitreiking op het Molenveld door dc militaire autoritei- jen, in tegenwoordigheid van den minis ter-president. De prijsuitreiking. Dr. Colijn, die zelf ook eenige kruisen Uitreikte, richtte hartelijke woorden tot de huitenlandsche en de Nederlandsche deel nemers. Hij sprak zijn bijzondere sympathie uit voor dc koloniale reserve, waar aan hij zulke aangename herinne ringen uit het verleden had, niet als minister-president, maar als oudka meraad, Toen hij hedenmorgen de koloniale reserve zag marcheeren, had zijn hart gepopeld. Spr. wees op het sterke plichtgevoel van dit korps waarop steeds gebouwd kan worden. 4477 wandelaars brach ten de marschen tot een goed einde. Het aantal inschrijvingen bedroeg 4760. Niet opgekomen waren 176 deelnemers, terwijl den eersten dag 14 niet waren gestart en 9 uitvielen. Het totaal aantal was hiermee teruggeloopen tot 4561. Woensdag bleven er 16 thuis en vielen 19 uit, zoodat het gezelschap was geslonken tot 4526 personen. Donderdag bleven er 18 thuis en vie len 21 uit, zoodat er nog 4487 over bleven. Hiervan gingen gisteren 4481 op stap, er waren vier uitval lers, zoodat 4477 wandelaars de Vier daagsche hebben volbracht. Ook huldigde minister Colijn de Duitsche deelnemers en hoopte, dat zij de beste her inneringen aan de I-Iollandsche gastvrijheid zullen bewaren. Voorts richtte de minister president zich tot de Engelschcn, die hij complimenteerde, in het bijzonder den heer Martin, de eerste buitenlander, aan wien het kruis voor tienjarige deelneming kon worden uitgereikt. De heer van der Kaay, die reeds voor de twintigste maal aan de vierdaagsche had deelgenomen, werd door den minister-pre sident gehuldigd, terwijl kapt. Breunesse persoonlijk het kruis voor twintigjarige deelneming overreikte aan Jhr. van der Goes, ritmeester van de huzaren. OVERIGENS MOET MEN VER TROUWEN OP DE WIJSHEID DER VOLKEREN ZEGT MI NISTER SPAAK. Op minstens vier gebieden zijn in België reeds reeds belangrijke resul taten behaald, zeide minister Spaak gisteravond in een groote radiorede, en wel op finantieel, taalkundig, en sociaal gebied alsmede op dat van de bestuurshervorming. Neef van Venizelos ontketent een opstandje. Regeeringsvliegtui- gen maakten er een eind aan. Een opstand op het Grieksche eiland Kreta onder leiding van een neef van den overle den Venizelos, zekeren Mitsotakis, is door de Grieksche regeering snel en krachtda dig onderdrukt. Het bleek reeds direct, dat de bevolking met de oproerlingen niet sym pathiseerde, hetgeen do taak der regeering vergemakkelij kte. Mitsotakis had zijn plannen grootsch en modern opgezet. Met 500 man bezette hij Kanea en het radiostation en nam den gouverneur teza men met de andere autoriteiten van het eiland gevangen. De regeering heeft toen onmiddellijk twee regimenten naar Kreta gezonden om den opstand te dempen. Ook zond de regeering vliegtuigen, en de ze maakten dat de oproerlingen uiteengin gen. Een telegram van den gouverneur van Kreta naar minister-president Metaxas meldt, dat de rebellen zich hebben overge geven. Troepen zijn naar Kanea gezonden om de uitgangen der stad te bewaken, met het bevel ieder, die weerstand biedt, te ontwapenen. Zoo is aan deze oproer-operette een spoe dig einde gekomen. SPAAK. Door bezuinigingen en opheffing van mis bruiken zal de regcering de begrooting in evenwicht brehgen. De internationale toestand moet ons niet verontrusten, zei de minister. Men moet hopen op de wijsheid der vol keren en van hen, die hen leiden. De regee ring heeft dezer dagen de gelegenheid gehad wederom een bevestiging te geven van haar internationale politiek van onafhankelijk heid, onpartijdigheid en evenwicht. Zij voert die politiek uit in een geest van begrip en verzoening. Zij baseert die politiek op het leger, dat nooit zoo sterk is geweest als van daag. Wat de coalitieregeering, die onder mijn leiding staat, wenscht, is de eenheid der Belgen tot stand te brengen tegenover de groote problemen, die zich voordoen. Het Belgische volk schaart zich eensge zind om den koning. SPANJE Er wordt zwaar gevochten. Amerikaansche ambassade zal Hankau verlaten. Volgens uit Sjanghai ontvangen berichten, aldus het Japansche telegraafagentschap Do mei, zou Tsjang Kai Sjek plannen hebben om de provincies Hoepeh, Honan en Anh- wei te laten overstroomen, teneinde den Ja- panschen opmarsch naar Hankau te stuiten. Gemeld wordt dat gistermorgen zeer zwa re gevechten zijn geleverd toen dc Japansche troepen ten zuiden van .de Jangtse de hoofd macht ontmoetten der Chincesclie troepen ten zuiden en zuidwesten van Kioekiang. Chineesche vliegtuigen hebben de Japan sche oorlogsbodems op de Jangtse gebom bardeerd. Men verklaart, dat zij een dezer schepen tot zinken hebben gebracht en ver scheidene andere getroffen hebben. De Chineezen geven thans toe, dat Tai- hoe, gelegen op 50 ïpijl ten noordoosten van Kioekiang, is gevallen. De Amerikaansche ambassade zal ony- Streeks 1 Augustus van Hankau naar Tsjoengking worden verplaatst. Eenige le den van het personeel, der ambassade zul len echter te Hankau blijven. Japansche soldaten zijn lastig. Een Britsche politieagent heeft bij den Britschen consul te Shanghai geprotesteerd verklarende, dat hij tweemaal door Japan sche schildwachten was geslagen, omdat hij tusschenbeide was gekomen toen hij zag, dat een Japansche marinier weigerde een vrouw te laten passeeren. Te Tsjefoe in Sjantoeng hebben twee Amerikanen den Amerikaanschen consul ervan in kennis gesteld, dat zij gisteravond toen zij zich een half uur na het ingaan van den Curfew nog op straat bevonden, door een Japansche marinepatrouille waren af geranseld. Hernieuwde bombardementen van open steden. Ondanks het intensieve optreden van dc rechtsche luchtstrijdkrachten, blijven de regeeringstroepen hun of fensief voortzetten. Nog steeds blij ven zij den Ebro overtrekken met manschappen en materiaal. De slag rond Gandesa is zeer hevig gewor den. De vorderingen der regeeringstroepen langs den weg van Gandesa naar Alcaniz stellen hen in staat dien weg te controlceren en te vens hun stellingen voor Gandesa te ver sterken. Inmiddels zijn de linksche troepen aan gekomen in het gezicht van Nonaspe, ten noordwesten van Gandesa, op de samen vloeiing van de Matarana en de Alaga. Zij zijn thans dus in het Noorden en in het Zuiden voorbij de stad gekomen in hun op marsch naar het Oosten. Bombardementen. De op 30 K.M. ten oosten van den linker oever van de Ebro gelegen stad Falset is gisterochtend viermaal door een vijftigtal rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Tal rijke huizen stortten in: een groot aantal menschen onder het puin begravend. 25 personen zijn gedood en 70 gewond. Ook Valencia en Taragonna zijn gebom bardeerd. DE REGEERING ZOU ZICH NIET VER ANTWOORD HEBBEN GEACHT, INDIEN ZIJ ZULKS NIET GEDAAN HAD. Aanvulling korps onderofficieren. De ontwikkeling der internationale houdingen en de loop der gebeurtenissen sinds het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet tot wet is verheven, wa ren oorzaak, dat de regeering zich niet ver antwoord achtte, wanneer zij niet terstond de noodige maatregelen nam om de gedu rende 5Y2 maand geoefende dienstplichti gen der lichting 1938 onder de wapenen te houden, in het bijzonder ten behoeve van de grensbeveiliging. Aldus lezen wij in dc Memorie van Ant woord inzake de suppletoire Defensiebegroo- ting voor 1938. Tekort aan kader. In het tekort aan voldoend geschoold ka der is, zooals bekend, zooveel mogelijk voor zien door het onder de wapenen roepen van reserve-officieren en voor wat de onderoffi cieren betreft, door toepassing van het ca- pitulantcnstelsel Italië heeft geen behoefte aan na bootsing van Duitschland. De derde maal en met een indrukwek- kenden overvloed van bijzonderheden en uitweidingen heeft de Paus zijn veroordee ling uitgesproken over de rassenleer, het separatisme en het overdreven nationalis me. Bij een ontvangst van leerlingen van een college der propaganda sprak de Paus een zeer lange redevoering uit, waarin hij hen waarschuwde tegen de nieuwe the orieën. „Let goed op, ik beveel u aan dé katho lieke acfce niet te treffen, ik raad u dit aan, ik verzoek het u om uw bestwil, want wie de katholieke actie slaat, slaat den Paus en wie den Paus slaat sterft. Voorafgaande zeide de Paus: ,wij willen niets scheiden in de menschelijke familie en wij beschouwen het racisme en het over dreven nationalisme als slagboomen, die tussohen de menschen worden opgericht. Iemand heeft beweerd, dat er dus een on herstelbaar doctrinaal verschil bestaat tus- schen de katholieke actie en de fascistische partij. Het is vreemd iets bijzonders te vra gen van de katholieke actie, alsof de ka tholieke acties iets op zichzelf staands was met een eigen leer, eery eigen credo. De katholieke actie bestaat in de kerk, zij is de katholieke kerk, om dat zij het leven is der katholieke kerk. De katholieke actie, evenals de katholieke kerk, is katholiek, d.w.z. universeel. Men vergeet, dat 't men schelijk geslacht, het geheele men schelijke geslacht een enkel en groot, universeel menschelijk ras is. Men kan echter niet ontkennen, dat in dit universeele ras plaats is voor speciale Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINTs Verwachting: Zwakke tot mati ge, tijdelijk wellicht toene mende wind uit Zuidelijke richtingen, toenemende be wolking, weinig of geen re gen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Toene mende regenkans, vrij warm weer. rassen, als evenzoovele verschillende vari aties. En evenals er in groote muzikale composities groote variaties zijn, waarin men echter hetzelfde algcmeene motief vindt, dat terugkeert, dat weerklinkt, dat bezielt, maar in verschillende toonen, toon aarden en uitdrukkingswijzen, evenzoo be staat er in het menschelijk geslacht een groot universeel, katholiek ras, een en kele en algemeene menschelijke familie, die verschillende variaties heeft. Men vraagt zich af waarom Italië met een ongelukkige nabootsing er behoefte aan had het voorbeeld van Duitschland te vol gen. J. J. C. van Dijk Minister van Defensie De minister deelt nu mede, dat voorts met spoed de vereischte maatregelen zHn genomen, opdat weldra een voldoend aantal goed onderlegde onderofficieren beschik baar zijn. Het regceringscommissariaat voor de In- dustrieele Verdedigingsvoorbereiding, de commisie voor de Eonomische en Induv strieele Verdedigingsvoorhereiding en de Ge nerale Staf arbeiden gestadig en in nauwe onderlinge samenwerking aan de voorberei ding van de voorziening van leger en vloot in tijd van oorlog met levensmiddelen, he- drijfsstoffen en grondstoffen voor de mate rie el voorziening. De ten aanzien yan dit ge- Vuurzee te Driebergen. Vannacht omstreeks kwart voor drie is, vermoedelijk door kortslui ting een felle brand uitgebroken in het hoofdgebouw van het Groot- Seminarie „Rijsenburg" te Drieber gen. De brandweer van Drieber gen was vrij spoedig ter plaatse. Ook de burgemeester van Drieber gen deed spoedig van zijn belang stelling blijken. Daar de brandweer van Driebergen niet tegen het vuur opgewassen is, heeft de politie assistentie gevraagd van de brandweren van de omliggen de gemeenten. Ondanks het nachtelijk uur was er, op de plaats van den brand vrij spoedig veel pu bliek aanwezig, dat door de politie op be hoorlijken afstand werd gehouden. ONZE PRIJZEN ZIJN ALTIJD LAGER, ON ZE UITVOERINGEN ALTIJD BETER. TECHN. BUREAU VTECHN. BUREAU ALKMAAR - ROTTERDAM Tel. 2197—3897 44504 wichtige vraagstuk reeds bereikte resultaten stemmen tot tevredenheid. Met het oog op den grooten omvang van de te nemen maat regelen, zal echter nog veel arbeid moeten worden verricht. Belangrijke bestellingen Met betrekking tot den aanbouw en de aanschaffing van vliegtuigen zijn bereids belangrijke bestellingen ge daan, terwijl de nieuwe organisatie en de daarmede verband houdende maatregelen ten behoeve van de per soneelsvoorziening v. d. luchtstrijd krachten in bewerking en voor een deel, o-m. voor wat betreft 't in op leiding nemen van een grooter aan tal adspirant-vliegers reeds in uit voering zijn. Aangezien er op moet worden gere kend, nieuwe garnizoenen te handha ven is kazernebouw in permanenten vorm het meest raadzaam. Bestrijding werkloosheid- Van het op de gewonen dienst aange vraagde bedrag van f9.427.644 kunnen de personeels-uitgaven (traktementen, soldij en, enz.) ad ruim f2.5 millioen geacht wor den geheel en van de overige uitgaven naar schatting ongeveer f5 millioen aan de be strijding van de werkloosheid ten goede te komen. Het op den kapitaal dienst aangevraagde bedrag van f 22 millioen zal voor het over- groote deel worden besteed aan arbeidsloo- nen en Nederlandsche materialen en fabri katen. terwijl slechts een klein gedeelte noo- dig zal zijn voor de aanschaffing van ma terialen als hout en ijzer, welke normaal worden ingevoerd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1