RADIO Slecht nieuws voor autodieven Sigaren-hoop in rook vervlogen Onderwijs: Sluitpost der begrooting De overname der land bouwcrisismaatregelen DOOR edgar rice BURROUGHS No. 46. Gehinderd door de tegenspartelende Meriem kon de grote» aap niet met succes vechten op de zwiepende tak, daarom sprong hij op de grond. Vlug volgde de andere aap hem en hier vochten zij, nu en dan staakten zij het gevecht om het meisje te vervolgen en te her overen, dat elke gelegenheid te baat nam om te vluchten. Maar steeds keken ze weer naar haar en nu eens greep de ene, dan de andere aap haar vast als ze elkaar even loslieten. Vaak kreeg het meisje een klap met de sterke, harige poten en tenslotte viel ze bewusteloos neer, terwijl de apen, nu niet langer door haar ontvluchtingspogingen opgehouden, ongestoord hun strijd konden uitvechten. Boven hen schol den de kleine apen waanzinnig van opwinding. Talloze vogels van schitterende pluimage vlo gen rondom de vechtenden heen en weer, uitten kreten van woede en schrik. In de verte brulde een leeuw. De grootste mensaap kreeg lang zamerhand de overhand op zijn tegenstander. Ze rolden over de grond, bijtend en slaande. Soms rechtop staande op hun achterpoten worstelden zij als mensen. Meriem lag in die tussentijd nog steeds bewusteloos op de grond. Tenslotte rolden de apen voor het laatst over de grond. Toen stond de grootste op, alleen en schudde zich eens; grommend waggelde hij heen en weer tussen het lichaam van het meisje en van zijn slachtoffer. Daarna zette hij zijn voet op het lichaam van zijn vijand en uitte zijn vreselijke overwinningskreet. De mooie vogels vlogen bij het horen van dit ijzingwekkende geluid, in alle richtingen weg. De grote aap waggelde weer naar het meisje toe. Hij boog zich voorover en snuffelde aan haar gezicht. Ze leefde. Hij stond stil, en ter wijl hij het meisje optilde en over zijn schou der legde, verdween hij in de jungle. Korak, die van de jacht terugkeerde, hoorde het ge jammer van de opgewonden apen, die door de bomen het meisje volgden. Musicus vindt nieuw apparaat uit. Een musicus uit Amsterdam, de heer Eidinger kan meer dan muziekmaken. Hij heeft, een apparaat uitgevonden, dat. van groote beteekenis mag worden geacht voor de bestrijding van autodiefstal. Het betreft een apparaat, dat in de plaats treedt van het gebruikelijke contactslot en dat op een bepaalde lettercombinatie wordt ingesteld, zoodanig, dat alleen de eigenaar of bestuurder van den wagen den mo tor in beweging kan krijgen. Voor onbevoegden blijft de motor even als de motorkap gesloten en wan neer de onbevoegde tracht contact te maken, dan komt automatisch een alarmsein op den claxon in werking dat elke seconde zich laat hooren, zoodat de aandacht van den tij delijk afwezigen eigenaar of be stuurder en van voorbijgangers op de poging tot diefstal wordt geves tigd. Hét toestel kan desgewenscht ook zon der alarminstallatie worden gemonteerd, dan wel voorzien van een installatie, welke een alarm geeft tot beperkten tijdsduur. Voor postwagens e.d. met waardevolle in houd kan het toestel bovendien zoodanig worden gemonteerd, dat de achterdeur van de carosserie gesloten blijft voor ierleren onbevoegde en dat bij poging tot forcee ring het alarmsein gaat werken. De zelfsfartér kan onafhankelijk van het apparaat in werking worden gesteld, men kan ook met den zwengel den motor aan draaien maar stroom verkrijgt men niet en de motorkap krijgt men niet open, zoo lang men de lettercombinatie en het aantal mogelijkheden hiervoor is schier oneindig groot niet op de juiste wijze heeft gedraaid met behulp van een twee tal knoppen. Werkstaking tc Amsterdam 23 schcepsbouwarbeiders leggen het werk neer. Sedert gisteren ligt het werk bij de ma chinefabriek „De Volharding" van de firma Nanninga, Moycr en de Groot, stil, aange zien de arbeiders in overleg met hun orga nisaties in staking zijn gegaan. Het bedrijf stoorde zich niet aan do algemeene rege ling tusschcn den metaal bond en de organi saties en de directie wees elk overleg af. Na een ultimatum dat Zaterdag j.1. afliep heeft het gehcele personeel, omvattende 23 man, gisteren het werk neergelegd. Gestolen en niet gestolen! Eenige dagen geleden vervoegde zich een loopjongen bij de Amsterdamsche politie en deed aangifte van een diefstal van 2500 sigaren, welke hij, in een kist verpakt, had moeten wegbrengen en welke, toen hij even weg was van zijn bakfiets waren gestolen. De politie die de aangifte niet ge heel vertrouwde, begon onmiddellijk het onderzoek en wist spoedig 1200 sigaren te achterhalen, waarbij kwam vast te staan, dat de aangifte valsch was. De „gedupeerde" loopjongen werd nogmaals verhoord en tenslotte der mate in het nauw gedreven, dat hij bekende een valsche aangifte gedaan te hebben en zelfs de namen en adressen van zijn helpers opgaf. Deze te arresteeren bleek echter niet zoo eenvoudig daar de politie op het aangege ven adres de toegang tot de woning werd ontzegd, en de deuren gesloten bleven, maar nadat het huis omsingeld was, kon het stor menderhand worden veroverd en toien wat 't gezelschap in totaal 5 man weldra op het bureau vereenigd waar zij nu te gast zijn om binnenkort de gevolgen van hun daad te ondergaan. De gcheele voorraad sigaren is inmiddels ook weer terecht. Duitsch militair vliegtuig verdwaald Het landde op het Twente. vliegveld Een Duitsche militair vliegtuig bestuurd door een soldaat-vlieger is door slecht zicht uit den koers geraakt en op het vliegveld Twente geland. Het bleek dat een en ander geheel zonder opzet was geschied. De on fortuinlijke leerling-vlieger mocht nadat de N'ederlandsche militaire autoriteiten een onderzoek hadden ingesteld spoedig weer vertrekken. ZIJ KWAAKTEN NIET, ZIJ KWEKTEN NIET Maar braken in op 't Kwakers- plein. Gisternacht hebben een of meer perso nen zich, door het indrukken van een ruit, toegang verschaft tot het perceel Kwa kersplein S, te Amsterdam. Zij braken en kele spaarpotten en de electriciteitsmeter open waardoor hun een bedrag van onge veer 260 gulden in handen viel. De onderwijzer: een fatsoenlijk ar moelijder. Vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap. De openbare school blijve onaangetast In zijn openingswoord voor de alge meene vergadering van het Neder landsch Onderwijzersgenootschap, gisteren en vandaag te Leeuwarden gehouden, constateerde de voorzitter de heer H. J. Bon, dat het onderwijs nog steeds verkommert tot schade van de jeugd en de onderwijzer wordt veroordeeld tot een moeizaam leven van fatsoenlijke armoede. Een toestand die ook de regeering als een niet-gocde erkent, doch die ze niettemin on veranderd laat voortduren. Met het excuus: er is geen geld voor verbetering beschikbaar Onderwijs blijft maar de sluitpost der be grooting waarvan voor bezuinigingen gelden worden afgeknabbeld. Scherpe critick oefende spr. uit op de kwes tie van de leerlingenschaal die tot wantoe standen leidt Immers' te zwaar bezette klas sen zijn nadeelig voor: le voor de resulta ten van onderwijs en opvoeding, 2e voor de handhaving van een behoorlijke orde en tucht, 3e voor de gezondheidstoestand van leerlingen en onderwijzers. Een adres van alle bij het onderwijs be trokken leerkrachten van diverse richtingen zal aan den ministerraad worden gezonden, met een dringend verzoek oin verbetering. Men moet minister Colijn overtuigen, dat het niet meer aangaat, het onderwerp verlaging der leerlingenschaal „in het eerste gelid" te laten staan bij den minister van onderwijs. Het moet uit diens kabinet voor het front van de troep worden gebracht en dan met gezwinde pas via het binnenhol naar het staatsblad. Verder werd actie bepleit voor de herzie ning der salarissen der onderwijzers en voor een betere verhouding openbare school bij zondere school. Door de concentratiewet is het openbaar onderwijs zijn primair karakter ontnomen. In zijn eindconclusie zeide de Heer Bon, dat de openbare school, als na tionale school voor ons volk gehandhaafd en onaangetast moet blijven! FEUILLETON. ETHEL M. DELL „Zoo, dat is tenminste een eerlijke belofte. Ik heb in mijn tijd zeven kinderen het leven geschonken. Ik dacht dat dat genoeg was, maar dat bleek niet zoo te zijn. Drie er van waren meisjes. Ah! nier is Caroüue!' ponder dat de beide vrouwen het gemerkt hadden, was de deur open gegaan en nu st »nd Caroline Aubreystone op den drempel. „Kom "innen, Caroline en maak kennis met dit kind. Ze zal binnenkort je jongste zuster worden." 6 Vuurrood van verlegenheid trachtte Molly zich uit de armen van Lady Aubreystone los te maken, maar dit lukte haar niet. ..Nee, blijf maar hier, mijn kind. Het is \t 200,1 zei de °ude dame. Molly had Carolina Aubreystone nog nooit gesproken en ze voelde zich slecht op haar gemak. Eindelijk sprak Caroline en haar toon al. te vriendelijk. „Zoo ,ik veron- heni li mijn aanstaande schoonzuster va L V m0et toegeven. dat ik niet had ver- fa Jü- ""f 200 letterlyk aan den schoot der le te treffen. Het zal je interesseeren te heK Gmen; da:t ik zo°juist je charmante zoon streJP1"terviewd. Hij is nog heelemaal van v na onderhoud en schreeuwt moord en brand." «p?3:1 ,was meer dan genoeg voor Molly. Met een ruk trok ze zich los. „Oh, het spijt me! Neemt U me niet kwalijk, maar ik moet direct weg" hijgde ze en weg was ze, nog voor moeder of dochter haar kon tegenhou den. De beide vrouwen keken elkaar aan de eene .net een blik van teleurstelling, de an dere vol leedvermaak. Het was de jongste, die sprak. „Het zal noodig zijn de moeder en het kind zooveel mogelijk van elkaar te verwijderen," zei ze. „Ivor zal heel wat. moeite met haar hebben." „Maar hy zal slagen," antwoordde Lady Aubreystone vol vertrouwen. „Als het moest kon ik haar alleen wel de baas met zijn drieën zal het ons zeker wel lukken; ze is nog jong en kneedbaar. Ho» dan ook, ik voor mij he- haar geaccepteerd." „Dat heb ik gemerkt," antwoordde Caro line droogjes. „Hoewel men mij niet naar mr'n opinie /raagt en ik dit ook niet ver wacht. kan ik U toch wel zeggen, dat ik, als ik Ivor geweest was, zeer zeker niet een bedroefde weduwe met een kind tot vrouw gekozen zou hebben. Die zijn in den regel heelemaal niet kneedbaar. Maar we zullen zien; het is drie tegen een. zooals zegt." „Als ze geen kinderen zou krijgen..." be gon Lady Aubreystone, maar haar stem beefde te veel om den zin af te maken. Haar dochter knipte met haar vingers in de lucht. „Nu, dan is dat haar eigen schuld en het zal eenvoudig genoeg zijn een einde aan het huwelijk te maken. Maar ze is jong genoeg ze kan er nog wel een dozijn krijgen." „Maar ze heeft een eigen wil." zei Lady Aubreystone. „Dat heb ik al gemerkt. Daar om zei ik dat we haar den baas moeten blijven." „Nu, dat zal ons wel lukken, tenminste, als Ivor niet al te toegevend voor haar is." „Oh, Ivor! Hij zal zich naar myn wenschen schikken," zei Lady Aubreystone met veel zelfovertuiging. „Steeds hebben mijn kinde ren zich aan mijn wil onderworpen." Caroline lachte smalend. „U zegt dat bij zonder tactvol," zei ze sarcastisch. Lady Aubreystone negeerde de opmerking. „In ieder geval heb ik mijn toestemming tot het huwelijk gegeven," zei ze, „en ik zal er voor zorgen dat Ivor zoo spoedig mogelijk trouwt." „Welk een idylle!' merkte de dochter spot tend op. „Nu, ik ga naar de stallen, om wat te bekomen van de emoties. Ik zal de bruid naar het altaar begeleiden indien ze dit wenscht. Het vooruitzicht Lady Aubreystone te worden zal haar bepaald aanlokken, tenzij ze een nog grootere zottin is dan ze al lijkt." Na welke woorden ze op de deur toe stapte en verdween. HOOFDSTUK VI. Nachtmerrie, Later, toen alles voorbij was, vroeg Molly zich wel eens af wat haar er toe gebracht had zich zoo zonder meer over te geven. Tot haar verjaardag was ze haar eigen baas ge weest; daarna werd ze 'een marionet, be stuurd door een wil, clie zoo sterk was. dat ze nauwelijks de kracht bezat tegenwerpin gen te maken. Het was nooit haar wensch geweest te hei-trouwen, maar het leek onont koombaar. Iedereen beschouwde haar aan staande huwelijk als iets vanzelfsprekends en er was geen terugkeer mogelijk. En zelfs indien dit wel mogelijk was geweest, zou de gedachte aan Bollo's toekomst haar er van weerhouden hebben. Haar vader's begrafenis was in haar her innering iets onwerkelijks; ze kon het zich nog steeds niet goed voorstellen dat hij dood was. Ze hadden altijd ieder hun eigen leventje geleid, hij geheel opgaande in zijn boeken. Maar hij had „thuis" voor haar beteekend en nu hij er niet meer was. voelde ze zich ellen dig eenzaam en verlaten. Twee dagen later vertelde Tvor haar dat hij voorbereidingen had getroffen voor hun huwelijk en. ofschoon alles in haar zich hier tegen verzette, was ze te vermoeid om te protesteeren. Er was ook niemand, tot wie" ze zich kon wenden om raad en dan was er Rollo; voor hem moest gezorgd worden, „De eene groep regele niet de be- belangen van de anderel" Een adres aan den minister. De Kamer van Koophandel in het Rijnland heeft ernstige bezwaren tegen de overname derl andbouwcrisismaalregelen door belang hebbenden o.a. de landbouworganisaties. Een kwestie die in agrarische kringen den laat- sten tijd een voornaam punt van bespreking vormt. De Kamer vindt het niet Juist, als de levensbelangen van de eene groep, in dit geval de handel geregeld wor den door een andere groep, de land en tuinbouw. De K. van Iv. spreekt de hoop uit, dat nu voor dc landbouwcrisismaatregclen een defi nitieve regeling dient te worden geschapen, de minister eerst dan daartoe zal overgaan, als tegelijkertijd daarbij de rechtspositie van den land- en tuinbouwer, den handelaar en den fabrikant zal zijn vastgesteld, opdat de thans bestaande uiterst gebrekkige rcchtsbe- deeling door een duidelijke, goed omschreven regeling zal worden vervangen. De K. van K. hoopt dan ook, dat, wanneer de landbouwcrisiswei door een nieuwe wet zal worden vervangen, in den naam dier wet tot uitdrukking zal worden gebracht, dat het is een wet, welke niet alleen regeert de pro ductie van, maar ook den handel in, en de verwerking van landbouwproducten. De brandweer had geen water.. Dus kon de motorbrandspuit niet veel doen! De gemeenteraad had na „ampele dis cussies" besloten tot aanschaffing van een motorbrandspuit over te gaan; maar toen de brandweer van Denekamp, trots met het nieuwe materiaal uitrukte om de brand te blusschen in een woon- en winkelhuis, was er... geen water! I-Ict huis, waarin een kleer makerij was ingericht, brandde geheel uit, maar gelukkig dekt verzekering de schade. Oude vrouw verbrand 90-jarige was met petroleumstel bezig. De negentigjarige weduwe T. vtfn der Meulen uit het dorp Terhornc was gister ochtend in haar woning bezig met een pe troleumstel. Plotseling vatten haar kleeren vlam. Als een brandende fakkel vluchtte ze naar de buren, die het vuur met water doofden. De vrouw is echter aan haar brandwonden bezweken. PROGRAMMA DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.. 0 Het AVRO-Aeolion-orkest. 11.15 Declamatie. 11.40 Ensemble Carel Alberts. (Om 12.05 Or gelspel). 1.00 Gramofoonmuziek. I.45 Het Sylvestre-trio. 2.30 Het Kovacs Lajos-orkest, „The Manley Brohers" en declamatie. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Kovacs Lajos-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7,40 Psychologische causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingei^ 8.15 Bert Ambrose en zijn dansorkest. 9.15 Radiotooneel. 7.00 „Die Moserbuebe". 7.30 Gramofoonmuziek. 9.40 HetOmrieporkest en solist. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Maj® Marco's orkest. Hilversum n, 301,5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 1100 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. (1.001.20 Gramofoonmuz, Om ca. 1.15 Berichten). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Zang en piano. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Quatre-mains. In de pauze: Gramofoon muziek. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelconcert. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.458.00 Reportage, eventueel gramofoon muziek. 8.05 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Zang. 9.00 Declamatie. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sonora-kwintet en gramofoonmuziek. 1115 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. hy moest worden beschermd. Van het kleine inkomen van haar vade- was, na diens begrafenis, niets overgebleven en dus waren Rollo en zij feitelijk straatarm. Terwille van haar zoon bleef haar dus niets anders over dan den weg te gaan, dien men haar dwong te gaan. Hoewel Ivor steeds erg vriendelijk voor haar was, liet hij haar toch duidelijk voelen dat hij haar als zijn bezit beschouwde en dat ze zich zeer gelukkig mocht achten een zoo veilige haven gevonden te hebben. De huwelijksinzegening vond zonder veel opzien plaats, maar de vrouwen van het dorp en de oude mannen, die niet mee ten strijde getrokken waren, verdrongen zich om zooveel mogelyk te zien. Het was een evene ment voor de eenvoudige lieden; de sympa thieke bruid kenden ze van nabij en ze wa ren het er allen over eens dat haar een groot geluk ten deel was gevallen. Wel waren er enkelen, die zich afvroegen wat er Lord Aubreystone wel toe gebracht kon hebben 'n zoo eenvoudig meisje ten huwelijk te vragen cn ook waren er, die zich over Molly bezorgd maakten. „Arm kind!" zei een vrouw, „ze zal daar op het kasteel wel niet erg op haar plaats voelen en de oude Lady en haar dochter zul len het haar lieusch niet gemakkelijker maken." „In ieder geval heeft ze een betere keus gedaan dan den vorigen keer," bromde een buurman. „Die jongen, waarmee ze eerst getrouwd is geweest, was niet veel en geld had hij ook niet." „Geld is niet alles," merkte zacht Miss Ma- son op, de directrice van het postkantoor. „En ik hoop, dat het niet terwille van de rijkdom men der Aubreystones is dat ze hertrouwt" „Nu, in ieder geval hoeft ze niet meer voor den slagerswinkel in de rij te staan, om op haar vleeschrantsoen te wachten," klonk het uit den mond van een der vrouwen. En daar was iedereen het mee eens, zelfs Miss Mason. Molly merkte van dit alles niets. Geen boodschap was meer tot haar gekomen vanuit onbekende sferen en zelf had ze voorgoed de poort gesloten. Zij en Rollo waren hulpeloos achter gebleven en ze was den eenigen weg gegaan, die voor haar open lag. Rollo's toe komst was hierdoor verzekerd. En wat haar zelf betrof wat deed dat er eigenlijk nog toe - Maar'diep in zich voelde ze dat het er voor haarzelf toch wel degelijk opaan kwam. De droomtoestand, waarin ze den laatsten tyd leefde, kon niet voortduren, dat wist ze; ên het ontwaken zou verschrikkelijk zijn. Auto matisch nam ze deel aan de ceremonie en by het verlaten van de kerk zag ze niet eens de dorpelingen, die daar samengestroomd waren. Ivor moest haar krachtig steunen, toen ze in de auto stapte en gedurende den korten rit naar het kasteel lag ze als bewusteloos achterover in de kussens. Hij liet haar stil zoo liggen en, toen ze aan hun doel gekomen waren .wachtte hy niet op zijn moeder en zuster, die in een auto vlak achter hen waren, maar leidde haar direct door naar de hall, waar hij een glas wijn voor haar inschonk. Hierdoor knapte ze wat op en ze keek hem dankbaar aan. „Ik moet even gaan zien hoe het met Rollo is," zei ze. Hij maakte geen tegenwerpingen, hoewel hy het oogenblik heel slecht gekozen vond. Rollo was achter gelaten in de hoede van een jong meisje uit het dorp, onder opper-toezicht van Mrs. Pitson, de huishoudster. Ivor volgde zijn bruid naar Mrs.. Pitson's kamer, waar de kleine jongen zijn moeder met een schreeuw van vreugde in de armen vloog. Molly hield hem heel dicht tegen zich aan en bedekte zijn ronde babygezichtje met kus sen. Hij had haar heel veel te vertellen in zijn eigen taaltje. Ofschoon zoowel Mrs. Pitson als Rose, het dorpsmeisje, ei-g vriendelijk voor hem geweest was, wilde hij toch alleen maar van Mollyy weten. En hij weigerde zelfs te kijken naar den langen man, dien achter haar stond en dien hij best kende, maar van wien hy niet erg hield. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7