TERREUR Zwemt „DE WIEL" te Schagen INMAAK- Boekh. TRAPMAN tegen den Bisschop van Rothenburg Bommen en mijnen ont ploffen in Palestina Vandaag de warmste dag? Wieringerwaard Schager Roosjes PERCAMENT Niets dan zand en schelpen op de „Karimata" Zuid-Engeland door noodweer geteisterd Bolsjewistische methoden in Na- ziland, zegt de R.K. Pers. Men wilde den bisschop wegjagen. Het antwoord was: „IK BLIJF IN ROTHENBURG, ZOU HET MIJ MIJN LEVEN KOSTEN." „Bolsjewistische methoden In Nazi- land", noemt de Katholieke Pers het optreden der Duitsche regeering te gen mgr. Dr. Sproll, den bisschop van Rothenburg. Na een relletje van «en aantal opgeschoten jongens, die den bisschop wilden verjagen uit zijn residentie, bracht een Gestapo-be- ambte hem een bezoek en verzocht den bisschop dringend Rothenburg te verlaten. „Ilt blijf in mijn residentie, al zal het mij het leven kosten!" voegde de bisschop den beambte daarop toe. In diverse Duitsche bisdommen is Zondag J.I. een officieele kerkelijke uiteenzetting ge geven van de gebeurtenissen rondom de zaak van den bisschop van Rothenburg, -waarin o.a. gezegd wordt: t Op last van den Heiligen Stoel was de bisschop van het diocees Rothenburg, mgr. Dr. Johan Baptista Sproll, op 15 Juli naar zijn residentie teruggekeerd. Officieel werd hiervan aan den rijksstad houder van Wur- temberg kennis gegeven. De volgende avon- K ilen kwam het tot ernstige tafrcelen voor jen in het bisschoppelijk palcis. Meer dan honderd menschen, meest jonge personen, verzamelden zich op de trappen van het paleis op den Hindenburgplatz. De menschen wa ren geen inwoners van Rothenburg. Een uur later werden diverse spreek koren aangeheven, zeer beleedigend voor den bisschop, terwijl borden meegedragen werden, waarop leu zen voorkwamen als „Bisschop Sproll volksverrader. Weg met den Volks verrader." „Wij willen een Duitschen bisschop." Men drong tenslotte het, paleis binnen, •waar men groote schade aanrichtte. Men Nond tenslotte den bisschop in biddende houding, an de Huisk'apel voor het altaar. Dit ziende trok men terug. De kapel werd gesloten. Xor.t daarop keerde een andere groep naai de kapel en toen men de deur gesloten ivond, werd deze gerameid. Nog steeds trof men den bisschop in biddende houding aan, waarop men zich andermaal terugtrok. Een vijftal pei-soncn met den leider van de „Flammenzeichen" uit Stuttgart, naderde den bisschop en gaf hem te verstaan, dat hij zicli moest verwijderen. Do bisschop ant woordde: „Ik onderhandel niet met ulieden Zeker niet: op deze plaats, waar ik liever sterf dan te vertrekken." Tenslotte trok de tierende menigte af, na beloofd te hebben terug te zullen keeren. Ren volgenden dag had het hierboven ge noemde bezoek van den Gestapo beambte plaats. Re bisschop zeide: «Ik heb uitdrukkelijk last van den hei ligen stoel, om naar mijn bisschopszetel terug te keeren. Ik ben bisschop van Rothenburg en blijf in Rothenburg, wat er ook ge- fceure. Al zou het ook mijn leven kosten!" Op IS Juli volgde een nieuwe demonstra tie. Het aantal demonstranten bedroeg toen ."Vijftienhonderd tot tweeduizend, i- Een der demonstranten hield een toe- Spraak, waarin hij zeide: ..Het nationaal socialisme vervolgt de kerk biet, maar wil alleen verhinderen, dat de kerk misbruikt wordt voor politieke doel einden. Met geeft aan de volksgcnooten vrij heid, wanneer zij zich van den dwang der kerk bevrijden." Re redenaar wees er op, dat Duitscliland «een rechtsstaat is en spoorde aan, de disci pline te bewaren. Daarna word een strijd lied gezongen, terwijl de menigte dreigde: »>Wij zullen terugkecrcn, tot Mgr. Sproll tol] kt." Een verborgen mijn in een weg doodt zes arbeiders. Zes Joodsche arbeiders, o.w. twee vrou- JAveh. werden gedood en elf gewond, toen een Jachtwagen, waarmede zij van hun veld arbeid terugkeerden, op een weg bij Kovesh öjaron op een verborgen mijn liep. De wa gen werd geheel vernield. Volgens een telegram uit Haifa werd de Joodsche bestuurder, van een vrachtwagen ivan een der regceringsdiensten bij Athlit in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten. Ook een mijn onder een spoorweg Terroristen hebben een mijn gelegd on der den spoorweg Rasclen-Tulkarem, wel ke tot ontploffing kwam op bet oogenblik dat een lorrie met zeven Joodsche politic- onannen passeerde. Allen werden meer of minder ernstig gewond. De terroristen <lie zictl in hinderlaag had- den gelegd, openden het vuur op de politic- 'ilip llPt' scl,ieten beantwoordden. De stnjd duurde twee uur, tot militaire ver sterking aankwam en de terroristen verdre ven werden. Een Britsch soldaat werd ernstig gewond toen geschoten werd op een afdeeling, wel ke op weg was om de politiemannen te verlaten. Te Ilaifa is een bom geworpen naar een aantal Joden, die ritueel slachtten in het abattoir. De bom ontplofte, doch richtte geen schade aan. De politie schoot op den dader, doch deze wist tc ontkomen. Gisteren sprong bij Utrecht reeds het wegdek door de hitte! Het is warm, het is zeer warm, het zal nog warmer worden. De kans is volgens de Bilt zeer groot, dat het kwik vandaag zoo ongeveer tot 90 graden zal stijgen Daarbij zal de wind afnemen, zoodat we van daag wellicht de warmste, althans een der warmste dagen van het sei zoen zullen krijgen. Wegdek gesprongen. Gisteren is met een geweldigen knal een gedeelte van het wegdek op den Biltschen straatweg gesprongen. Door de geweldige spanning, ontstaan door de hitte in de fun- dccring kon het wegdek het niet meer hou den. Over de geheele breedte van den weg scheurde de klinkerlaag over een afstand van ruim een meter open, zoodat het .ver keer werd gestremd. De stccnen sprongen anderhalven meter hoogte, zoodat het een wonder mag lieetcn, dat geen ongelukken zijn voorgekomen daar genoemde route ontzettend druk bereden wordt De rijkswaterstaat heeft onmiddellijk maat regelen genomen om het verkeer te rege len. Wellicht kan uit het gebeurde lecring worden getrokken, zegt het Hbl., opdat in de toekomst met het thans opgetreden eu vel rekening kan worden gehouden. Ruim 5000 Joodsche arfsen uit hun ambt gezet Steenen kloppen in het concen tratiekamp hun voorland. Zooals reeds werd gemeld, publi ceerde de Duitsche Staatscourant gisteren een decreet, waardoor per eind September a.s. aan alle Jood sche doktoren in Duitschland het recht wordt ontnomen praktijk uit te oefenen. Dit decreet zal ruim 5000 artsen treffen. Omtrent deze maatregelen wordt nog be kend, dat aan die Joodsche artsen, wier benoeming is komen te vervallen, tot we- deropzeggens toe een vergunning kan wor den verleend, op grond waarvan het hun is toegestaan, uitsluitend Joden te behan delen, indien zij kunnen bewijzen genoeg Joodsche patiënten te hebben om in hun levensonderhoud te voorzien. Ofschoon den Joodschcn artsen de uitoefe ning van hun beroep reeds op allerlei ande re manieren werd belemmerd, bleven velen nog tamelijk goed verdienen door de be handeling van „arische" patiënten. Het te kort aan artsen in Duitschland zal tot nu toe zeker een van de redenen zijn geweest, hun toe tc staan met hun praktijk door te gaan. Dit is echter afgcloopen sinds Duitsch land de antisemietischc bedrijvigheid in Oos ten rijk op den voet volgt. Tegelijkertijd zal echter, om iedere soci ale hardheid te verniijden, door de beroeps organisatie der artsen een actie worden be gonnen met bet doel, Joden, die tot dusver als arts werkzaam zijn geweest, zich voor andere beroepen te doen bekwamen. Deze maatregel zal ook in financieel opzicht zoo veel mogelijk bevorderd worden. Een ondersteuning van de Rijks- artsenkamer voor de Joodsche oud-strijders. Artsen, die aan het front gestreden heb ben, en wier approbatie is afgeloopen, kun nen, wanneer zij behoeftig en dit waardig zijn, tot wcdcropzoggens toe van de Rijks- artsenkamer een ondersteuning ontvangen. Bincnkort zal waarschijnlijk het ecnigc werk, dat .Joodsche artsen in dit land nog mogen verrichten bestaan in het steenen kloppen in het concentratiekamp hij Wei- mar, waarheen vele Joden gezonden zijn, die bij invallen in café's en restaurants te Berlijn eenige weken geleden werden ge arresteerd. Het concentratiekamp als door gangshuis naar het buitenland. Zij, die in het conenceratickamp terecht kwamen, komen er alleen uit als bloed verwanten een visum kunnen lvijgen voor toelating in een ander land en een reisbil jet naar dal land. Het decreet bepaalt, tevens, dat de Joodsche artsen uil hun huizen moeien worden gezet. De huiseige naren moeten hun huurders per 30 September opzeggen. Alleen als zij geen nieuwen huurder kunnen krij gen mogen zij toestaan, dat de dok toren nog wat langer blijven. Zij mogen ook nog huizen in eigendom .hebben, maar dit wordt alleen toegestaan, omdat er geen koopers tc vinden zijn voor prijzen, welke de belangen der hypotheek banken beschermen. Hoe langer hoe meer Joden doen het toezicht over hun bezit tingen aan buizen over aan arische fir ma's en men kan wel aannemen, dat zulks niet vrijwillig geschiedt. 1/ Joodsche zaken worden ver- arischt. Bijna dagelijks hoort men volgens het IldJjl. van Joodsche zaken, die „vcrarischt" ziju. Dit beteekent niet alleen, dat het be drijf in arische handen is gekomen, maar Advertenties Heden overleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer FREDERIK BAKKER, in den ouderdom van bijna 67 jaar. Uit aller naam, W. M. BAKKER— Hartog. Langereis, N. Niedorp, 4 Aug. '38. Hiermede betuig ik mijn har- tel ijken dank voor de blijken .van belangstelling bij het overlijden van mijn echtgenoo- te, GEZ1NA VINK, ondervonden. In het bijzon der de buren voor de hulp, Dr. Werncr en Zuster Bunders voor de liefderijke behande ling en H.H. Dragers voor de laatste eer de overledene be wezen. Uit aller naam, G. BRUIN, Kolhorn, 5 Aug. 1938 Uitgaansdag Ouden van Dagen. Ingezetenen van 65 jaar of ouder, die niet gevraagd zijn en toch wenschen mee te gaan, kunnen zich voor Dins dag a.s. opgeven bij den secre taris A. C. Woest en burg. Te koop: prima PLATTE WAGEN .'(z.g.a.n.) (geen lucht.) A. ROT, Wieringerwaard. zelf en laat uw kinderen onder toezicht zwemmen in de heer lijk frissche Badinrichting 0 Abonnementskaarten verkrijgbaar bij J. H. SCHENE, 0 Laagzijde. Dagkaarten aan de inrichting Koopt luchtige onderkleeding Draagt overhemden m. vaste boord TE KOOP: 1 Friesche Sclieepjesklok, 1 pracht Mechelsch buffet, 2 doofpotten, 1 koperen vijzel, 2 kóperen ketels, 1 koperen pan, 2 koperen aschbakken, 1 tin nen maat, 4 stoelen, 2 era- - pauds, pluche; 6 stoelen (rood pluche), 4 stoelen (pluche), 1 schemerlamp, 1 dressoir, 1 druiven buffet, 1 buffet, 1 vloerkleed, nieuw; 2 mangels, 1 medaillekast. C. BONTES, Heerenboschstraat Schagen Tel. 104. Te koop: 8-jarig zwart MERRIEPAARD, (Bels). Te bevragen C. BORST, Barsingcrhorn. Te koop: plan. 14 H.L. TULPEN. JAN TIESSEN, Petten, WONING TE HUUR, voorzien van gas, waterleiding en electra. Te bevragen Wed. J. GOUWENBERG, Markt. Te koop: een dressoir, 4 stoelen, 2 leun stoelen, 1 divan, zwaar eiken hout. S. STEVERS, Kal verdijk. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het schoonen en sorteeren van erwten, tarwe, tuinboonen, koolzaad, enz. G. DE GEUS Kz., Noord- seharwoude. 7 cent vel SCHAGEN ook, dat alle Joodsche employé's zijn ont slagen. Vo#r welke prijzen dergelijke trans acties worden gedaan, kan men niet te weten komen, maar de schatkist slaat er in elk geval een belasting-winstje uit. Jo den mogen nog altijd aandeden en obliga ties hebben, maar de reden daarvan is waar schijnlijk, dat men anders een ongunstige reactie op de beurs vreest. Vaak kunnen zij niet vrij over hun bankdeposito's beschik ken. Er zijn gevallen bekend, dat Joden per week niet meer mogen opeischen dan een bedrag, dat door de autoriteiten is vastge steld en dat voldoende wórdt geacht om in hun levensonderhoud te voorzien. 100 procent belasting op roeren de goederen, welke de emigree- rende Jood wenscht mee te nemen. Ook de emigratie van Joden wordt steeds meer bemoeilijkt. Zij mochten tot nu toe al geen geld meer naar het buitenland mee nemen,maar nog wel roerende goederen. Vandaag nu is een belasting van 100 pro cent ingevoerd op meubilair, juweclcn, bont, etc., dingen die de cmigrecrcnde Jood zou kunnen meenemen. Indien hij probeert zijn eigendommen vóór zijn vertrek in Duitsch land te verkoopen, stuit hij op mocilijkhe den. Bij den verkoop moeten deze goede ren namelijk worden aangekondigd als „nif'-arisch" en bcroepsopkoopers mogen er niet op bieden. Indien particuliere koo pers geen bod doen, krijgen de Joden hun goederen weer terug, om deze nog eens ten verkoop aan te bieden. Wordt er weer niet op geboden, dan vallen de goederen den staat toe. Een week geleden werd de eerste goudstaaf gevonden. De wind van de laatste dagen is tot een zachte bries afgelauwd en de zon brandt onbarmhartig op dorp en duin van het ei land. De rook van de vertrekkende boo ten pluimt recht de lucht in. Het is warm. Gistermorgen bracht de nachtploeg van de „Karimata" geen belangrijk nieuws, want slechts zand en schelpen vielen door de enorme rotecrendc zeef, waarin het goud ver wacht wordt. En de welwillende gouddelvers koerden huiswaarts. In de verte tusschcn zon en water ligt de molen, waarop het werk voortgang vindt, tot het groote moment, dat zal worden aangekondigd door het. hijschcn van de Nederlandsche driekleur. Overigens zouden wij dit vreugdeteeken nu toch niet kunnen ontdekken, omdat warmtenevels de omtrekken van de „Karimata" onduidelijk maken. Gistermiddag kregen wij een schok, toen rle Brandaris plotseling het rood-wit en blauw in top voedde. Maar dat de vlag niet altijd goud beteekent, bleek toen men ons uitlegde, dat, de Brandaris vlagt, wanneer een schip of vliegtuig van de Koninklijke Nederlandsche Marine Terschelling passeert. Vandaag is het precies een week gele den, dat de eerste goudstaaf werd opge diept uit de ondcrzeesche schatkamer. Ook gisteren kreeg de „Karimata" bezoek en wel van het bestuur van de vereeniging voor Handel, Scheepvaart en Nijverheid te Harlingen. De hecren stapten van de Har- lingerboot op de „Stortemelk" over, welke trouw verbinding met den baggermolen on derhoudt. Wat wij verwachten, wil nog niet komen cn wij blijven hopen op verrassingen. Vannacht is wederom een kanon van de Lutiue opgebaggerd. Ook in Duitschland en Frankrijk is het niet pluis. In verschillende deelen van West- Europa heeft gisteren een waar nood weer gewoed, dat soms veel schade heeft aangericht. Vooral het Zuiden van Engeland is zwaar geteisterd. Nog steeds komen uit dat gebied be richten'binnen omtrent nieuwe ver woestingen. Een donderstorm van buitenge wone hevigheid woedt boven het Zuiden van Engeland en begeeft zich in Oostelijke richting. Overal heeft hij sporen nagelaten tengevolge van blikseminslag en zwaren regenval. Het trein verkeer moest worden onderbroken en tal van wegen zijn onbegaanbaar geworden door overstroomingen. Te Exmouth staan de hoofdstraten tot bijna manshoogte onder wa ter. Er wordt gemeld, dat het hier en daar ook gehageld heeft. Omstreeks het middag uur hebben vele automobilisten de koplich- ten van bun wagens moeten inschakelen. Vele huizen werden door den bliksem ge troffen, terwijl veel vee om liet leven is ge komen. Het onweer verplaatst zich zeer langzaam en stort zich gedurende twaalf cn meer uren boven dezelfde plaats uit. Ook het telefoonverkeer liceft hieronder te lijden. De landbouwers hebben ernstige verliezen geleden, daar de te velde staande gewassen door den hagel ernstig zijn geteisterd. Alleen reeds in Devonshire en Cornwall zijn zeven tig telefoonkantoren uitgeschakeld. Boven een stad heeft het zoo hevig geonweerd, «lat het op een bombardement geleek, terwijl ie mand, die pas uit het Verre Oosten is terug gekeerd, den slorin vergeleek met een tai foen. Van stad tot stad komen berichten binnen, waarin het noodweer het ergste wordt genoemd van de laat ste jaren. Zelfs de heel oude men schen herinneren zich niet een zoo hevig noodweer te hebben beleefd. Ook boven Berlijn. heeft een hevig onweer gewoed. Het waren volgens het Hsbl. eigenlijk eenige onweers- ccntra naast elkaar, het gevolg van een schier ondragelijke hittcperiode van vele dagen, met temperaturen tusschen 30 en 35 graden C in de schaduw! De ontladingen waren van een ongekende heftigheid. De lucht zag helwit van het hemelvuur; het geleek of de stad werd gebombardeerd door duizenden vliegtuigen. Boven Le Havre. in Frankrijk is een bijzonder zwaar onweer losgebarsten. Het noodweer duurde ruim een uur, gedurende welken tijd bliksem en donder niet van de lucht waren en een zoo hevige regen, gepaard met hagel, neersloeg, dat de goten hot water niet konden verwer ken, ten gevolge van den vloed. Heele stra ten cn talrijke kelders liepen onder water. Ook overigens is veel schade aangericht. SCHAGEN TE WATER GEREDEN. Op liet gedeelte weg Nes—Nieuwe Prov. weg, nabij Het. Wad is gisteren een nog jonge motorrijder, vermoedelijk, doordat hij een der in de wegbermen staande paaltjes raakte, de goede koers kwijt geraakt en te water gereden. Motor cn berijder werden al spoedig op hot droge gebracht en toen bleek, dat de jongeman geen letsel had be komen. De motorfiets zat vol met. modder en was niet meer op gang te brengen, WIERINGERWAARD WIERINGERWAARD I—HELDER I 3—1 Gisteren speelden op het sportpark alhier Wieringerwaard I en Helder I een vriend- schappelijken wedstrijd, welke werd geleid door den trainer van beide clubs, den heer R. M. Lóngin. De ontmoeting eindigde in een 31 overwinning voor do derde klassers waarbij opgemaakt dient, te worden, dat bei de elftallen niet in hun sterkste formatie waren verschenen. ZIJPE ST. MAARTENSVLOTBRUG. Pols gebroken. Bij het aanslaan van de motor had de heer Houtman alhier het ongeluk met zijn hand in de machine bekneld te geraken en zijn pols te breken. SCHAGEN, 4 Aug. 193S. Aangevoerd 50.000 kipcieren: 5658 kg. 355; 58—60 kg. 355—365; 60—62 kg. 360—370; 62—65 kg. 365400 HOORN, 4 Aug. 193S Aanvoer 6 stapels kleine boerenkaas f 21 3 stapels boeren Comm, kaas f 26, 9 stapels wegende 2480 kg., handel matig. DEN HELDER, 4 Aug. 1938. Aangevoerd 20120 kipeieren; 190 eendeie ren; 55—57 kg. 330—370; 58—60 kg. 340— 390; 61—63 kg. 350—390; 64—70 kg, 380— 400; kleine eieren 260300; eendeieren 300. MEDEMBLIK, 4 Aug Aardappelen per 50 kg.: Bonken 1105; Schotsche muizen 1.201.25; kleine muizen 8095; Geldcrsche aardappelen 951; Bor- gers 130145-; kleine 8590; KI. Gelders 7075; Bonken Gelders 8590 WARMENHUIZEN, 4 Aug. Schotsche muizen 2.70—3.50, id. grove 2.10 2.30, id. dr ielingen 1.902.60, eigenhei mers 2.50—320, gele nep 4S05.60, gele uien 3.70—4.70, gele drielingen 3.10, goedgekeur de eerstelingen A 28-36 5.z.ilvernep 4.10 5.20, drielingen 3.804.20, uien 1.70—1.90, roode kool 1.Frühmülle 2.witte kool 8090 ct., slaboonen 6.70—7.40, bintjes 1.90 2,10. Aanvoer: 56.S.OO Kg aardappelen, 1075 Kg gele nep, 175 Kg. uien,. 7200 Kg zilver uien, 500 Kg roode kool, 300 Kg. Frühmülle, 4300 Kg. witte kool, 200 Kg. slaboonen, 2200 Kb. bintjes. BROEK OP LANGEND!JK, 5 'Aug. Aanvoer: 1900 Kg. Aardappelen: Schot sche muizen 33.20, grooten 2.20, eigenhei mers 2.003.20, hl. dito 2.60—3, drielingen 2.402.50, uien 4440, drielingen 3904.30, gele liep 4.50—630, zilveruien 420, drielin gen 390—4.60, zilvernep 4.905.50, peen 2.50 —2.60. 1175 kg. sperciebooncn 910.40; 15 kg. snij- boopen 9; 250 kg. krol en 3.10; 30 duizend kg. roode kool 11.10; 13200 kg. witte kool 80; 8500 kg. gele kool 1180; 970 kg. bloem kool 4.50—4.70; dito 2e soort 3.30; 212 perzi ken 48 cent 19 meloenen 2021 cent; 15000 pootaardappelen A 35—55 4.20; A 28—35 4.90 NOORDSCHARWOUDE, 5 Aug. Schotsche muizen 2.70—3.10, grooten 2<—2.20 eigenheimers 2.50, hl. ditp 2.30—2.60, drielin gen 2.10—240, uien. 3.80—4. drielingen 3.40— 3.60, gele nop 4.80—520, zilveruien 1 °01.30 drielingen 4.40—4.90, zilvernep 3.30—6.80 2400 kg. s'perciehoonen 6.80—7.50 800 kg. kroten 1:403.40; 500 kg. roode kool 1; 24800 kg. witte kool 80; 280 kg. gele kool 1

Schager Courant | 1938 | | pagina 3