Plaatselijk Nieuws. OMGEVINGNIEUWS I 200 K.M. waterleidii in dc Wieringermeei Predikbeurten LANGENDUK EEN WELKOME VERANDERING. Het overnemen van goedgekeur- de poters. De kweekers van goedgekeurde pootaardapelen zijn de laatste tijd wel eenigszins verontrust door de mededeeling van de Ned. Groenten en Fruit Centrale, dat de goedge keurde poters, welke de vastgestelde® garantieprijzen niet hebben kunnen opbrengen gedeeltelijk zullen wor den overgenomen, aangezien de re geering bepaald heeft, dat deze on verkocht gebleven aardappelen tot aan de maat 50 m.M. zullen worden overgenomen, terwijl de door de Ned. Alg. Keuringsdienst vastgestel de maten tot 55 m.M. loopen. Over dit verschil, hetgeen voor de tuin ders zeer nadéelig zou kunnen zijn aange zien uiteraard de aardappelen boven 50 m. M. een belangrijk percentage van hun voor raad uitmaken, is dan ook in verscheidene vergaderingen, o.m. in de Dinsdag gehou den bestuursvergaderingen van de veilings- .vereenigingen Noordermarktbond en Lange- dijker Groenten Centrale, het een en ander gezegd. Toen konden de besturen reeds een officieuze mededeeling doen, dat er alsnog een verandering in de maatvoorschriften zou zijn te venvachten, hoewel men daar van nog niet zeker was. Gistermorgen hebben de veilings- besturen echter bericht ontvangen dat de maat voor de goedgekeurde poters, welke voor eventueele over neming door de N.G.F.C. in aanmer king zouden komen, is verhoogd tot 55 m.M. Dit is een heele geruststel ling. Men dient er echter rekening mede te hou den, dat alleen die partijen tot 55 m.M. wor den overgenomen, waar de kleinere maat, bijv. van 35 tot 45 m.M. niet uitgesorteerd is. Dergelijke partijen komen niet voor den garantieprijs in aanmerking. OUDKARSPEL De herdenkingsfeesten op 6 Sep tember. In aansluiting op hetgeen wij dezer dagen reeds berichten kunnen wij thans mededee- lcn dat ook het programma voor de avond feesten is vastgesteld. Het luidt als volgt: 8.30 uur. Groote fakkel en lampioen-optocht, opgeluisterd door een der muziek-corp- sen, De optocht zal worden ontboden voor het gemeentehuis, waarna de dag zal worden besloten met een amusant bal met vele at- tractie's. Regeling en leiding van de avond-feesten berust bij de Heeren: A. Ootjers, M. v. Loo L. Uipkes en P. Wijn (Secr.) De leiding van het geheel berust bij de Heeren: J. J. F.ecen (voorz.). C. v. d. Abeele (Secr.) P. Rijper (Penn.) M. van Loo, G. Lan- gedijk en P. Wijn. Vrachtdienst overgenomen. De heer L. Breed, tot dusverre werkzaam bij de N.V. HABO, heeft den vrachtdienst HeilooAlkmaarSchagen van den heer Jb. Schrieken overgenomen. ZUIDSCHARWOUDE. Bridgen. De uitslag van de gehouden bridge-wed- strijd van de Vroolijke Klaverheer te Zuid- scharwoude was als volgt: Oneven lijn: 1. J. Stoop en J. Schuit 8 pt. 2. P. Blijleven en H. Kramer S pt., 3. J. Ko men en Jb. Rietveld 9 pt.; 4. Jb. Zijp en A. Beemsterboer 15 p. Even lijn: 1. D. Rijper en J. Kramer 7 p., 2 J. Stoop en Jb. Grootjes 10 pt., 3 K. Ko men en K. van Meurs 11 pt., 4. M. Gouds blom en G. Kraakman 12 p. BROEK OP LANGENDIJK. Een 2e prijs. Het Chr. Fanfarecorps Advendo, behaal de bij het gehouden concours te Ermelo een 2en prijs in de afd. Uitmuntendheid. Burg. Stand over de maand Juli 1938. Geboren: Cornelis, zoon van J. Kok en A. Kruk. Corry, dochter van C. Kooij en G. Wie- ring. Gehuwd: N. Bruin en S. Bobeldijk. J. Kos telijk en T. Slot. J. van Hout en M. ten Brug gen cate. Overleden: E. M. Donner, 1 j., dochter van •T. H. Donner en E. M. Honig. Jan Vroegop, 58 jaar, echtge. van M. Heijs. Antje Pluister, 82 jaar, echtgen. van S. Dekker. Loop der bevolking. Ingekomen: Klaas v. d. Wab, van Warmen huizen naar Dorpsstr. 93. Anna Tesselaar, van Alkmaar naar Dorpsstraat 249. Sioerd de Haan en gezin v. Franekeradeel Tzum 153, naar Dorpsstraat 426. Vertrokken: J. Nijman en echtg. naar Hoorn, Tweeboomcnlaan 111. C. P. Koster naar Alkmaar, Prinses Julianalaan. Nanne Wiersma, naar Bilthoven, van Ostadelaan 21. G. Biersteker en gezin naar Amsterdam. Corn. Anth.str. 61II. S. Bobeldijk naar Zuid- scharwoude A 7 NOORDSCHARWOUDE. Burg. Stand over de maand Juli. Geboren: Maria Aeatha, dochter van Pie- ter Mink en van Catharina Commandeur. Johanna. dochter van Dominicus Langendijk en van Petronella Afra Besseling. Gehuwd: Simon Grootes, oud 27 jaar, te Schagcn, met Anna Koeman, oud 26 jaar. NicOlaas Theodorus Vlaar, oud 29 jaar, te Oude Niedorp, met Anna Goedhart, oud 23 jaar. Overleden: Jan Elswijk, oud 65 jaar, echt genoot van Marijtje Babel, weduwnaar van Antje Tcssel. Maartje Wagenaar, oud 89 j., wed. van Reijer Ootjers. Levenloos aangege ven: Kind van Dirk Bruin en van Geertrui da Wester. HARENKARSPEL BANNEBELANGEN. De R.K. Vereeniging van Bannebelangen Harenkarspel West, hield Woensdagavond een ledenvergadering in het Patronaatsge bouw te Tuitjcnhorn. Na opening volgt het lezen der notulen. Van de.Banne Harenkarspel is bericht in gekomen, dat. een poging om te komen tot herziening der Grondbelasting, uit. den aard der zaak geen succes kan hebben. Van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier is bericht ontvangen dat collectieve verzoeken om uitstel van beta ling niet in behandeling kunnen worden ge nomen, wel echter individueele verzoeken. De vereeniging zal pogingen in liet werk stellen om het tijdstip waarop de Hoogheem raadlasten invorderbaar zijn, te verstellen van October op Kerstmis. In verband met het bereiken van de leef tijdsgrens van den heer W. Strooper, werd als candidaat van het Dagelijksch Bestuur der Banne HarenKarspel gesteld de lieer L. Poland te Slootgaard, Hoofdingeland der Banne. De heer J. Strooper Jzn. te Kal verdijk, werd gekozen als bestuurslid, zulks in de plaats van den heer -Tob. Blankendaal, die zich niet meer beschikbaar stelde. Aan het einde der vergadering werden de dcmpingsplanncn van de wegsloot langs de R.K. Kerk te Tuitjenhorn besproken en be- critiseerd. Besloten werd om het plan nog eens te bespreken, wanneer het is goedge keurd. De laatste jaren wordt het werk der Banne in eigen beheer uitge voerd, doch verschillende leden mee- nen dat het aanbesteden goedkooper zal zijn, terwijl zulks voor de vaklui een werkverruiming zou beteckenen. De heer J. P. Pronk stelde voor om te trachten de wegen aan de gemeente over te dragen, volgens spr. zouden dan de weg gebruikers, ook de onderhoudsdragers zijn, terwijl nu alles op de landeigenaars komt te druipen. Ook subsidie der gemeente zou al ecnigc verlichting geven. Aan het Banne-bcstuur zal in dezen geest een schrijven worden ge richt. Daarna sluiting. W1ER1NGET* De Oosterlander toren gerestaureerd Spits in haar oorspronkelijken vorm. De restauratie aan den kerktoren te Oosterland is bijna voltooid. De toren die tot eei) der oudste van ons land gerekend wordt beeft een ge heel nieuwe spits gekregen. De spits heeft haar oorspronkelijken vorm weer terug en is geheel uit baksteen gemetseld. Fier kijkt de nieuw vergulde haan over zee en land. Ook de luistoel zal geheel ver nieuwd worden. De restauratie van de kerk die onder leiding van monumentenzorg ge schiedt nadert ook haar voltooiing. Van de muren is al de witkalk verwijderd cn is de oude tufsteen weer voor den dag gekomen. Men kan hier spreken van de geschiedenis staal in de muren geschreven. Men -kan zien aan de verschillende metselwerken wat er alzoo in den loop der eeuwen veranderd is. De altaarsteen van deze kerk, voor ge- ruimen tijd gevonden door den bekenden Wieringer oudheidkundige den heer O. J. Bosker, is gemetseld in de Noordelijke muur. Op deze steen is de beschermheilige de heilige Michacl, gegraveerd. Om alles beter tot zijn recht te doen toekomen heeft heer Bosker de diverse figuren op de steen met verf opgehaald Thans is men bezig het voorportaal van de kerk te ont- pleisteren opdat daar de oorspronkelijke steenen wederom voor den dag komen. Vroeger werd ook in deze kerk het zwaard van den bekenden watergeus van Treslong bewaard, welk zwaard zich thans in de Wie ringer oudheidkamer bevindt. Gaarne zou den we deze bezienswaardigheid weer op haar oorspronkelijke plaats terugzien. De wielerbaan draait weer. Blijkens advertentie in dit nummer, is er Zondag weer een goede wedstrijd op onze wielerbaan. Verschillende sterke koppels zijn weer van de partij. ZIJ Pk Burgerlijke stand van 29 Juli t.m. 4 Augustus 1938. Geboren: Gerardus Johannes, zoon van Cornelis Jacobus Schagen en Jannetje Ma ria Petronella Jannes. Ondertrouwd: Gecne. Getrouwd: Jacobus Johannes Vendel, 28 jaren, onderwijzer, cn Anna de Wit, 22 ja ren, beiden alhier: Willem Zuidscherwoude, 25 jaren, assuradeur, en Dieuwertje Alida Brak, 26 jaren, beiden alhier; Philippes do Graaff, 24 jaren, timmerman, en Maria Eli- sabeth Topman, 26 jaren, beiden alhier. Overleden: Gerardus Jacobus Verduin, oud 4 jaren, zoon van Nicolaas Gerardus Verduin, cn Maria Dekker. CALI.ANTSCUM, Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch 1. o. de heer M. C. van der Klun- dert alhier. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWER PEN! Gevonden: Portemonnaies met en zonder geld; kort wit damesjasje; ceintuur van lo den stof; armbandhorloge; donkerblauwe trui; nikkelen dames armbandhorloge; tasch schotseh mutsje; langwerpige zilveren broche; ronde broche mei gouden rand; kort jasje; zilveren dames armbandhorloge; badpak met handdoek; gele ceintuur; ciga- rettcnaanstckcr; loupc in étui; burcausleu- tcl; witte hoed; blauw jongensbroekje; hor logeketting; gekleurde ceintuur; vulpen, lu- ciferdoosbeschermer; naafdop van auto; zon ncbril; huissleutel; kussentje; ring met sleutels; hoeren armbandhorloge, steentje met speld; wit kindertaschjc; donkerblauwe kinderjumper; Verloren: Hondenhalsband; zwartlederen riem; bruin hoedje; wit gummischoentje; klein wit kinderhoedje; notitieboekje met foto's; witte schoen; rijksdaalder; zilveren oorbel met parel; donkerbruine damespor- temönnaie met geld, zilveren sierspeld, paar bruine kinderschoenen; Icrschc Setter; klei ne zwarte dameshoed; zwarte hond (Bou vier); rond grijsblauw .damestaschje; blauw kinderjasje: donkerblauwe regenjas; dames- portemonnaie met geld; bruin-witte hond; kort groen jongensjasje, mondharmonica, gouden armband; donkerblauwe trui; hon denhalsband, lichtblauw geslepen .hals snoer; zilveren armbandhorloge; portemon naies met geld; donkergroen jongensblouse; wandelstok; bruin honden riempje; ceintuur van gekleurde houten kralen, armbandhor loge; broche, met zwarten ronden steen; bruin glad le'dcrcn fotolaschje met toestel; rosé babyjasje; lichtgrijze portemonnaie met geld; roode portemonnaie; rij- en num- merbewijs cn wogenbclastingkaart in por tefeuille; deksel van een weegschaal, tasch met fototoestel; bril in étui, tennisraket; zilveren clips; twee ledige bollenmanden, dameshandtasch; reserveband van auto; jongensbadpakje; bruin lederen portefeuil le; voet rust van motor; gouden ketting, don kerblauw meisjesvest; gouden horloge met zwart lint; Engelsch leesboekje, verchroomd armbandhorloge, zwarte rijwiclhandpomp; Kodac fototoestel; blauw badpakje; pakje badgocdcren; zilveren armbandhorloge, gouden schakelarmband; bruin lederen portefeuille; lichtblauw wollen damesbad- pak; gouden halsketting. BARSINGERHORN Een postduif verdwaald. Bij den heer J. de Lange aan de Hemmc alhier is een postduif komen aanvliegen. De duif was gemerkt; -f3-36A18038. Burgerlijke stand over de maand Juli 1938. Geboren: Gerrit, zoon van Gerrit Sleutel en van Catharina Cornclia Keijzer, Dirk. zoon van Arie Schenk en van Trijntje Pluis ter: Afra. dochter van Johannes Tamis en van Agncs Ooijevaar: Arie. zoon van Antho nie Groet en van Trijntje Vader. Gehuwd: Jcltje Willemsen, oud 21 jaren en Trijntje Bouwens, oud 21 jaren. Overleden: Elisabeth Glas. oud 59 jaren cchtgenootc van Jan Kooijman. Loop der bevolking over de maand Juli 1938. Ingekomen personen: P. Sikkema, van Medemhlik naar B. no. 34 P. G. van Stipri- aan van Barsingerhorn naar A 98. Vertrokken personen: P. Lakemond cn ge zin van C 42 naar Den Helder. G. Baan, van A 33 naar Barsingerhorn. EEN SCHAAP IS VÓÓR ALLES KUDDE. DIER EN GEEN CAFÉBEZOEKER. Zouden ook de dieren wel eens trek in een „hassebassie" hebben.' We weten het niet, maar gclooven in ieder geval, dat de café houders weinig op hun bezoek1 gesteld zijn. Zoo heeft men in Café „De Posthoorn" van den lieer J. Peetoom, in 't bijzonder met schapen, weinig op. En daar is alle reden voor. Af cn toe komen deze woldragers de gelagzaal binnenloopcn en richten dan slechts schade aan. Zoo ook gisteren weer. Doodleuk wandelde zoo'n viervoeter het café in cn vertoefde daar cenigen tijd. Toen het beest bemerkte, dat hem locli niet geschon ken werd, ging het maar weer weg. Men vraagt zich echter af, of het schaap al niet nuchter is binnengekomen. Want al wat 'I zag, geen uitgang. liet dier sloeg een to taal verkeerde richting in, liep eenigen tijd, zag ten slotte buiten op straat een paar fa milieleden en stond er on liet kostte, wat het wilde zich bij hen te voegen. Dat er nog een tamelijk groot ruit in den weg zat, was volstrekt geen bezwaar. Met een sier lijken boog werd door het glas gedoken, dat natuurlijk tot honderden gruzelementen ver brijzeld werd. ITet slippertje was hiermede beëindigd Inderdaad, wie kan er nu aan zoo'n klant iets winnen! THEATER ROI.TAL. „Een uit de duizend." Theater Royal heeft weer een bijzondere film, een échte vacahtiefilm. echte luchtige kost. maar waaraan de nnodige snanning niet ontbreekt. „Een uit de duizend" heet de rolprent van deze week. en de hoofdrol len spelen Alice Faye, de croonende schoon heid en Gcorgc Murpliv. de charmeur-dan seur. De korte inhoud is als volgt: Don King heeft een show. Het is een orarht van een show. maar het toeval wil dat de première samenvalt met een pro- pngfinda-netie voor melkgebruik, zoodat Don ynor een fiasco staat. Een doodgewone kellner. Hal Adnms ge naamd. weet raad en uitkomst. Hii wil <icli voordoen als een schatrijken olipniag- naat en iederen avond alle beschikbare plaatsen onkoonen, zoodat het publiek nieuwsgierig wordt en toost room en zal. Het nlnn slaagt en Hal sneelt zijn rol meester lijk. Tevens vergeet bij niet de star Betty op alle mogelijke manieren het hof te ma ken. zondat Don razend ialoersch wordt. Een ontslagen reclamechef. Edwards. pij nigt zijn hersenen om wraak te nemen. Hij meent dép- z.g. olieman uil Oklahomn 'e kennen en wendt zich tot een zekeren Cherokee Charlie, die iedereen uit het westen kent. Deze bevestigt echter dat Hal de olieman uit Oklahomn is en Edwards heeft een nederlaag geleden. Inmiddels is Hal werkelijk van Bcltv gaan houden en zij van hem, maar hij durft haar niet te vertellèn dat hij zoo arm als een kerkrat is. Ten laatste wenseht hij zijn rol niet moei te spelen en trekt zich terug, zoodat de show een mislukking dreigt te worden. Betty laat echter Hal's naam onder een overeenkomst, waarbij de z.g. oliemagnaat zich verplicht zijn geld en steun te ver schaffen, plaatsen en hoewel allen ontmas kerd worden blijkt de show een succes te zijn en de liefde van Betty en Hal zoo duurzaam als liefde maar zijn kan. DE V.D.J.O. OP EXCURSIE. Woensdag heeft de afd. Schagen van de V.D.J.O. een schitterend geslaagde excursie naar de Zaanstreek gemaakt. Daar de zomermaanden zich niet zoo lee- nen tot het houden van vergaderingen en het toch gewcnscht is het verhand tusschen de leden onderling tc verstevigen, werd eenigen tijd geleden besloten in de zomer maanden een of meer excursies te houden. Dat dit plan hij de leden in den smaak is gevallen, bewijst het succes van de excur sie naar de Zaanstreek. Por fiets ging het naar Alkmaar, vanwaar tot Wormerveer met een boot van de Alk maar Packct.. In Wonnermeer werd in een Sociëteit de koffietafel genuttigd. Vervol gens ging dc tocht per bus naar Zaandijk. Ilicr werd onder de leiding van den mole naar de eenig overgebleven olie-windmolen de „Koperslager" bezichtigd. Het bedrijf was in volle werking en in ploegverband werd een kijkje genomen in deze interessante mo len, een overblijfsel van hetgeen de Zaan streek vroeger, toen nog honderden wieken door de lucht zwaaiden, te zien gaf. Langs de oude Zaansclie huizen met de typische groen met wiltc geveltjes de Zaansche lucht huizen en de zgn. Beeldentuin, ging het ge zelschap naar het Molenmuseum, dat onder leiding van den conservator, die een ge zellige explicatie gaf, werd doorkruist. Na een korte pauze aan den Zaanoever met een verfrisschendc dronk, die zeer op prijs gesteld werd, in verband met de heer- schende temperatuur, werd via Zaandam dc terugtocht met de boot aanvaard. Dank zij mede do voortreffelijke regelin gen van de Zaansche Ver. v. Vreemdelin genverkeer is deze excursie op een uitste kende wijze verloopen, cn heeft een en an der moed gegeven voor een volgende kéer. BEëEDIGD. Gisteren werd de heer Mr. D. H. Buiskool, broer van den heer Mr. Dr. J. A. E. Buis kool alhier, voor de Arrondissementsrecht bank tc Alkmaar boëedigd tot advocaat en procureur. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de heer Mr. D. H. Buis kool werkzaam zal zijn op het bekende ad vocatenkantoor van zijn broer. UITSTAPJE CHR. ZANGVEREENIGING. Gisteren hield de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" welke eenigen tijd geleden weer is opgericht, een plezierreisje. Om kwart voor acht vertrok het jonge volkje, onder leiding van het Bestuur en werd er koers gezet naar het Kopje van Bloemen- daal. waar cenigen lijd gezellig werd door gebracht. Vervolgens ging bet naar Hilver sum, waar o.a. het prachtige stadhuis werd bezichtigd. In Valkeveen werd genoten van het zeebad en de mooie omgeving. Tot slot werd het gezelschap gelegenheid gegeven nog een poosje in Amsterdam door te bren gen. waarna men zeer voldaan over dit prachtige uitje, naar Schagen terugkeerde. Hier dankte de voorzitter der vereeniging den Almachtigen God voor den zeer ge slaagden dag. MARKTOVERZICHT. Er was gisteren een groofe aanvoèr van vette koeien. De hoogste noteering was 35 ets. in massa en werd gemaakt door den heer D. Blaauboer, Nes, Schagen. Het beest kwam op f 260 en werd voor den handel geleverd aan den bekenden koopman An- dries Bakker te Iveinsmerbrug. Zware koeien, uitvliegers dus, waren er nu juist niet aangevoerd. De handel was gelijk aan die van vorige markten, zeer kalm. Het vleeschverbruik is zoo maar miijder, als we en bekend slager mogen gelooven. Wij zullen hopen, dat dit weer beter wordt. Eerst noteerden we voor kalfkoeien f 300. maar later op den dag hoorden wij, dat de lieer R. Schoen, de bekende kalfkoe-koop- man te Schagen, drie exemplaren had ver kocht voor f 325 per stuk. Het waren dan ook praebtheesten! Hoogste noteering van geldekoeien was f 190. Eveneens een lioo- ge prijs, maar op onze markt worden ook kwaliteit-beesten aangevoerd. De handel was matig, de droogte speelt hierbij een groote rol. Als het te droog is, dan is er niet voldoende gras. De handel in pink stieren was matig. Volgens een bekend stierenkoopman kunnen er hier veel ko men en dan komen de kooplui voor dit vee hier ook wel: er zou veel verkocht wor den. Dus verkoopers van stieren, komt u hierheen! De handel in graskalveren was matig. Hoogste noteering f 45. Van dc prij zen der nuchtere kalveren was iets af, dat scheelde f 2 per stuk voor de besten. Dus de handel was aan den kalmen kant. Veel naardon aangevoerd en ook heele beste, zware paarden. Stammes en Kieft hadden er pon mooi aantal aangevoerd. Later kwa men C.nhr. Kuinor uit Heerhugowaard nog met viif prachtbeesten. De handel werd "•nel genoemd. Hoogste noteering was f 425 Roste hitten aangevoerd door Spaan; en Co.: deze. golden van f 125 tot f 225, handel goed. De handel in wolvee kon men nu di rect niet roemen. Wat. was dat nog een ver schil hij de vorige week. Hoogste noteering voor de allerbeste vel te schapen was f 24. De hoste magere schapen konden niet meer opbrengen dan f 18. handel stug. Lamme ren 712 gld. stug. Oude slachtschapen f 20 -f 26. handel stug (warmte!!) De handel in bokken en geiten was goed Vel te varkens golden 1 ets. minder dan de vorige week, nu was de hoogste noteering 27Vi ets. handel stil. Wij noteerden in don morgen 7-weeksche biggen 1416 gld., 12-wecksche 1620, dus ook weer minder dan de vorige weken, maar later op den dag tegen de middag wash et een afloopende markt, dus zijn zo voor minder verkocht. En waren nogal zeu gen met biggen aangevoerd. Hiervan was de noteering f 120140, maar later op den dag hoorden we dat ze voor f 90 verkocht werden, dat stropte dus geweldig. Schram men f 2428, handel zeer kalm. Kippen konijnen en Haantjes werden wel goed verkocht, prijshoudend. Over het geheel was het weer een mooie en gezellige markt. Veel aanvoer en bezoek. Onderzoek naai waterwinti uit het IJsselmeer voortgezet Het P.W.B. verslag over is> Verschenen is het. verslag van het ft vinciaal waterleidingbedrijf van Noord; land over het boekjaar 1937. De waterbergruimte, waarover het p,\| beschikt, onderging geen wijziging en droeg derhalve op 31 December 1937 2! M3., waarvan 10.000 M3. in hoogresen en 11.700 M3. in laagreservoirs. Alvorens over te gaan tot een op somming van de belangrijkste ul| breidingen van het hoofdleidingnel die in 1937 zijn tot stand gekomen verdient, zegt het verslag, een dat jaar met het Rijk getroffen re- geling inzake de verdere voorziening van de Wieringermeer vermelding. De overeenkomst, zooals die in 1932 met het Rijk was aangegaan, ging niet verder dan de drie kommen: Slootdorp, Middenmeer en Wierin- gerwerf en enkele weggedeelten, waarlangs de benoodigde voedings leidingen zouden gelegd worden. Bij het verder in explotatie brengen] van het nieuwe land kwam de wen-' schelijkheid eener meer uitgebreide watervoorziening naar voren en wel om alle gebouwde en nog te bouwen perceelen, voor zoover binnen een afstand van 100 m. van de as van een weg liggend, aan de waterlei» ding aan te sluiten. De deswege gevoerde onderhandelii werden met een gunstigen uitslag heki Dc door het Rijk toegezegde bijdrage i te het mogelijk een uitbreiding van hoofdleidingnet tot stand te brengen, welk dan totaal een lengte van ruim km. zal hebben. De uitbreiding zal gel in buisleidingcn van eterniet worden I gevoerd. Op het einde van het verslagjl was 43 km. van deze uitbreiding gelegd, de hieronder volgende opgaven is eeir ander, daar deze slechls in exploitatie komen leidingen omvatten, niet opgenw Drinkwater uit het IJssebni Voor het onderzoek naar de mogelijkh om uit het IJsselmeer drinkwater te nen, werd aan De Ven een proeffilte: stallatie met hulplaboratorium ingerit Voorloopige onderzoekingen omtrent physische en chemische gesteldheid van IJselmeerwater werden verricht in watent sters, genomen aan de kust en in de on ving van De Ven. De latere onderzoek/u; hielden hoofdzakelijk verband met de<no|j lijkheden bij de verwijdering van hetf,s* Hiervoor werd een groot aantal water sters onderzocht, welk aantal rond 2000 droeg. De onderzoekingen betroffen bel ve de waarnemingen van temperatuj kleur, reuk, smaak en de bepaling vanf chloorgehaltc hoofdzakelijk het gehalte den aard der zwevende stoffen en de zen, waarop de daardoor veroorzaakte tn beling zou kunnen worden opgeheven. W genoemde waarnemingen en bepalinw werden verricht in .watermonsters, in w i schillende stadia der waterzuivering. De verkregen resultaten van het onderzc van het IJsselmecrwater in het afgeloop jaar gaven nog geen volledige gegewj voor de beantwoording der vraag of i, waterwinning uit het IJsselmeer op ra", neelê wijze kon geschieden, zoodat het 3 derzoek noodzakelijk m oet worden voorn; zet. ZONDAG 7 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorin. 10 uur, Ds. Van Bee Ecnigcnburg, voorm. 10.30 uur, Ds. Tint Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur, de C. A. Korndörffer,. van Wieringerwaar| Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop.! Ilcerhugowaard, geen dienst. Winkel, voorin. 10.30 uur, Ds. de Leeuw.J Zuidsoharwoude, vm. 10.30 uur, Ds. Bot-: Groet, zie Schoorl. Schoor], Vroegpreckdienst, Ds. A. J. Boeke. W-armenhuizen, geen dienst. Dirkshorn, 's av. 8 uur, Ds. de Leeuw. I Onderwerp: Liefde voor het Leven. I Nieuwe Niedorp, 's av. 8 uur, Ds. va: Heide. Oude Niedorp, geen samenkomst. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. Wichen. Julianadorp, geen dienst. Wieringerwaard, 's av. 8 uur, Ds. M. Wichen. Aartswoud, geen dienst. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Rijkx. Den Oever, nam. 2 uur. Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Kfjj ning, van De Rijp. Hippolytushoef (Herv. Kerk), 's av. 7.30' Ds. de Wilde. Geref. Kerk. Schagcn, Landbouwstraat, voorm. 9.30 ui Ds. Steenhuis, van Snoek. Nam. 5 uur, Ds. Steenhuis. Kolhorn, voorm. 10 uur. de heer D. Visöj Nam. 3 uur, dc heer D. Visch. Evangelisatie. Schagerbrug,, 's av. 7.30 uur (bij v. Twifl de heer Romein, v. VJaardingen. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon- Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, dc heer 1 Bakker. Den Oever, voorm. 10 uur, dc lieer O. Dee The Star of Hope Mission. Julianadorp, 's av. 7.30 uur, de heer I Bijlsma, van Den Helder.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6