De Brabantsche Briet lis een kikker op een koe... van Wat was er toch met Wiedemann? ri Amico, Ulvenhout, 4 Augustus 1938. Twee jaren om trent was Koos in z'n betrekking by die Mevrouw de kinderdokter, als lk 'm 's mergens niet aantrof in de keuken of in den tuin. 't Was op 'nen schoonen Sep temberdag. Den Herfst waasde-n-in sulveren nevels over 't land. Den Herfstdraad hong als zware peerlsnoeren tusschen 't bedaauwde gewas, daaraan opgehangen deur de pracht- lievende kabouterkes van den nacht. De zon stak heur stralenbussels schuin deur den damp, van de hooge dreven. En wel zoo straf, dat 't me niks verwonderd zou hebben, als 'nen flu- weeligen mearel was gaan zitten op zo'nen zonnebussel, om er 'n lieke te fluiten. In 't kort: 'nen Septcmbermergen waarover 'nen dauw hong, lijk den matten waas over 'nen druiventrossel. 'Nen mergen, zóó schoon, dat ge 'r zonde van maken zou, om er mee oew klompen deurhenen te klosbeeren. Maar straffer drong de zon den blaauwen mergen deur.- Den daauw droogde weg en 'nen amberen gloei van de rosse Herfstzon begost lyk barnsteen te tintelen deur den wonderen buiten. Hier en daar vlamde 't nuuwe tij in gelen gloei 't geboomte uit. Vuurrood eiken blad brandde zijn kleuren in den koepel van de ouwe dreven. Den buiten was op-z'n schoonst. De dahlia's in Koos zijnen tuin ik bedoel den tuin van z'n meesteres, maar Koos onderhoudt 'm de dahlia's in Koos zijnen tuin stonden te bloeien in de vorstelijke fluweelen van safraan- geel naar bloedrood tot in 'tdiepste peers. Blommen als feeën zoo schoon, als vorstinnen zoo fier, als godinnen zoo volmaakt van schep ping. De roos mag de vorstin zijn van den zomer, de dahlia is de koningin van den Herfst. Heur stervormige, rosetten prijken lijk groot kruizen op 't kleed van deus jaartij. Lijk is zee: Koos was niet in den tuin. En als ik toen docht 'm aan te treffen aan de strijkplank in de keuken, of eerpeljassend, koperpoetsend, of vatenwasschend, dan was ook deus gedacht er neffen, de blinkende keuken was leeg. Hij zal dadel yk wel komen, docht ik; konin gen, ja zelfs groote huisknechten als Koos, hebben wel 'ns iets te doen wat iederen mensch als ie gezond is, allen dag mot doen 'k gong zitten wachten op 'n bankske teugen den ach tergevel, teugen de keuken, in den bloeienden najaarstuin. Koos bleef lang weg. Kan ook wel 'ns veur- komen, docht ik en 'k stopte 'n pijp. 'k Had 'n mergen, zoo dugdzaam, da'k zoo wel tot den avond had willen wachten. M'nen blaauwen pijpesmoor flierde sierlijk omhoog deur den am beren dag. Nou en dan ritselde 't droge Herfst blad deur den stillen tuin en plekte 't koele windeke aan m'n veurhoofd. En efkens krulde m'nen lever, als ik docht: ,,als den Koos nou maar komt, anders zit ik hier om twaalf uur nog. Want van eigens weggaan uit deuzen stil len blommenhof, versch besproeid van daauw, waaruit ik 't Hersttij proeven en ruuken kost, goei zitje, 'n schoon uitzicht en 't was 'nen gaan uit deus bloeiende paradijslte, waarover 't goud van de bon wemelde allee, dat kist ik nie uit m'n eigen en stillekes verlangde-n ik dat Koos rap zou komen en lang zou wegblij ven. Ja, amico, zo'n gevecht teugen meer dan zestig jaren opgekweekt plichtsgevoel, waarin oe geleerd wierd, dat 't verkoopen van 'nen bos peeën van veul meer weerde'n-is, dan peinzen naar Gods schoone schepping, ik zeg: zo'n ge vecht in 't huiske van oew zielement valt nie mee! Die twee rakkers, oew verstand en oew hart, zouwen gatsammen de glazen kapot slaan...! D'n bos peeën won 't en ik douwde op 't elec- trische belknobbeke van de keuken. Daar kwd,m den Koos. Maar hij was nie al leen. 'n Stuk of tien kinders waren bij 'm, snoe pende, lachende, in feeststemming. Koos eigen trouwens ook, hoewel ie eigenlijk 'n bietje bleek zag, docht me. „Lang motten wachten, Dré?" „Net lang genogt, Koos. Eén pepke". „Ja, 'k had oewen wagel wel zien staan, man, 'k was in den salon bij meneer en mevrouw, maar ik kost nie weg, veur ge belde". Ondertusschen riep 'nen kleinen brak, mee de snoepkruimels aan z'n bolle wangeskes: „Dré, Dré, den Koos verjaart vandaag!" Toen zag ik, dat den Koos bepakt en belajen was. Onder zijnen erm 'n kist sigaren, 'n groot pak tabak, in de handen, 'n taart zoo groot als 'n krui wagel wiel. „Gefeliciteerd, Kobus!" zee ik. „En nog veul jaren, man, hier in oew eigenste keukentje en oewen schoonen tuin". „Veul bedankt, Dré en dat ge er nog lang getuige van meugt zijn". En we schudden steu- vig 'nen poot. „Kinders", zee Koos toen: „nou gaan juilie rap naar school, 't is bij negenen en ge kómt om vier uren verom, hier in de keuken. Dan fréten we die taart op, tot den lesten kruimel!" „Lang zal ie leven", riep dieën brak mee de kruimels aan z'n wangen! 'n Fuifnommer in den dop! Dat was zoo te zien, den aanstaanden „Fielp" van Ulvenhout over 'n kwarteeuw. Z'n buikske bolde al deur z'nen bonten schort! .Hieppieppicp..." riep ie en de rest volgde van eigens! Hij had de leiding. Als ze weg waren naar school, dan zee den Koos: „allegaar patiëntjes van Mevrouw". „Dieën dikke... is toch nie ziek", lachte-n-ik. „Neeë", lachte Koos; „maar die is hier on derhanden gewist veur 'n groot gat in z'nen kop. Hebt ge dat lidteeken nie gezien op z'n veurhoofd „Ja nou ge 't zegt!" ..Dieën tiep had in z'n eentje gevochten teugen 'n heele school, die van 't Ginncken. klappen uitgedeeld hebben, dat 'n halve klas naar huis moest. Eigens kreeg ie op 't end 'nen baksteen teugen z'nen kop. En toen... dat mot ik oe vertellen, Dré! Hebt ge nog efkens tijd?" „Allee dan maar! Ge verjaart nie alle dagen, Koos!" „Toen 't bloed uit z'nen kop gutste is ie aan den slootkant gaan zitten wasschen. Hij mokte de wond „proper" mee kikkerdril er. slootwater. Toen zette-n-ie z'n mutske op om naar school te gaan en verzon onderweugen 'n prachtsmoes veur z'n te-laat-komen. Maar als ie in de klas kwam mee 'nen kop lijk 'nen stalbessem, want z'n haren waren hard van 't geronnen bloed en toen mee 'n „onschuldig" gezicht 'n vertelssel dee van z'n.tante die plotseling veul ziek was geworden en van 'n telegram en weet ik wat ie er allegaar by te pas hee gebrocht, dan zee den meester: „en hebt gij heelegaar niet gevochten, Nelis?" „Efkens maar, meester," zee Nelis. „Tegen wie?' „Weet ik nie percies, meester, ze waren mee z'n vijfentwintigen." „Zoo. Zoozoo? En hoe liep 't af?" „Goed, meester! „Goed? Wat goed?" Nou goed! Ik heb er twaalf op den grond gekregen. Drie liepen krom en vijf liggen er nóg, meester.' „En gij?" „Dat was 'n vuile streek, meester. Ze heb ben mee 'nen steen gegooid en toen hè'k 'n beetje gebloeid." ,,'n Bietje?" Nie veul, meester. Ik heb 't uitgewasschen in den sloot." Toen hee den meester 'm hier laten brengen, Dré, deur 'nen kweekeling. De wond moest genaaid worden. Maar gin kik, man. Me vrouw zee: zo'n manneke had ze nog nooit op de kamer g'ad." Ziedewel, docht ik, 'nen Fielp! Nog in den schort naa» school, maar vechten veur z'n durpke! En als er gefuifd mot worden, han gen bij hum de kruimels aan de wangen! En dan hee den Nelis de leiding. Ik zal 'm m 't oog houwen! „Hy is hier nie meer weg te slaan," gong den Koos wyer. Veur mevrouw trekt ie de schoonste lelies uit heuren eigen tuin en biedt ze haar dan aan. Dat heb ik 'm afgeleerd. En freten, Dré, fretenü Sinds Nelis hier huis vriend is, is ei* nooit meer 'n koekske in den huis. 'n Jong om in te bijten," zee Koos. ,,'k Heb lest 'n konijnenhoske veur 'm gemokt. Hy kon niks terugdoen. Vond ie beroerd. Witte wat ie gezeed hee, Dré? Als ik groot ben, Koos en daar is iemand die den pik op jou hee, dan mot ge 't mijn maar zeggen, dan slaai 'k 'm rot!" M'n pijp viel uit m'nen mond van 't lachen, amico. „En die andere kinders. Koos?" „Da's de club van den Nelis. Enkelen zyn patiënt gewist, de anderen doen alle moeite om 't te worden. Want Nelis strooit rond: als ge ziek bent, meugde naar de Mevrouw van Koos. Mevrouw doet 'nen doek om oewen kop en gift vacantie van school en den Koos mokt konijnenhokken en gift koekskes weg, zooveul als ge lust! En nou Dré, zal 'k oe m'n cadeau 'ns laten zien, man!" Heimelijk pakte-n-ie me bij den erm en brocht me in de bijkeuken. Daar stond 'n nuuwe schaafbank. Den Koos had heel de bijkeuken meugen inrichten veur z'nen knut- selarbeid en zoo is er in 't deftige huis van Mevrouw de dokter 'n volledig timmermans winkeltje ingericht. Den Koos timmert er 't spulgoed veur Mevrouws' patiëntekes, hij maakt er de re paraties 'klaar veur 't huis, zaagt er wijze spreuken uit, zet ze in lijst en deelt die wand- versierings uit en ...als er 'ns iets héél, héél mooi uitvalt, dan hangt ie 't bij Mevrouw in de kamer. Stond er 'n prachtige blom te bloeien in den tuin, waar Mevrouw 'n paar keeren naar stond te kijken, dan fotografeerde Koos die blom, vergrootte ze levensgroot, dichtte-n-er 'n paar regels onder, zette 't heele geval in 'nen eigengemokten lijst en hong 't in de spreek- of wachtkamer van Mevrouw. Meneer mot veul op reis. Koos schrijft elk halfjaar uit den spoorboek de uren van de treinen, die vertrekken in de verschillende richting van de statie. En dat pampier gaat weer in lijst. Vaneigens. Hij mokt hondenhokken, vogelkooien, strijk planken, droogrekken. Hij tuiniert, bakt koek en zoutebollen; hij wascht, hij schuurt, hij klopt, hij veegt, hij stoft, hij zuigt. Hij staat meneer en mevrouw bij, in 't werk, sjouwt meneers koffers van en naar de statie mokt 't de patiëntekes en de moederkes ge makkelijk, den Koos is onmisbaar geworden in dat huis. Lest heb 'm 'ns gevraagd: „denkte gjj nooit over trouwen, Koos?" „Trouwen!" zee Koos ongeloovig: „Trou wen! Kek 'ns Dré, daarmee wacht ik nog 'n bietje, 't Is veur mij dubbel gewaagd, Dré!" ,,Ik snap oe niet, Koos?" „Kek, ziede, ik kan koken, breien, stoppen, wasschen, schuren, schrobben, alles wat de vrouw mot doen. De jonge vrouwen van teu- genwoordig kunnen zoo best rooken, biljarten, zwemmen, fietsen affijn ge wit. Als ik trouw, Dré, honderd teugen één, da'k 'n soor tement dame-van-gezel^chap aanschaf, die 't mee de sport veuls te druk hee, om my gezel schap te houwen." „Maar daar zijn nog wel eenvoudige, ouder wets-opgegroeide meskes, Koos..." Ik probeerde 'm alweer dalijk in het gekik te slèèpen. Zoo zijn getrouwde mannen, amico. ,,'k Weet 't, Dré, 'k weet 't. Daar mótten goeie zijn, zekers! Maar 't blijft 'nen grooten waag, man," zee-t-ie /eurzichtig. „Trouwen is houwen. Ge doet 't nie veur 'nen blaauwen Maandag, Dré." Ik lachte maar 'ns. En zee: „Koos, daar zijn duuzend keer veul meer dinges téugen den trouw, dan véur den trouw op te noemen. Maar ik heur 't wel: ge hebt oew Truike nog nie ontmoet. Want luister goed, kearel: daar zyn 'n millioen argumenten téugen 't huwelijk. En daar is maar één argument veur. En dat éene argument is... 'n Truike! En die wint 't van alle geredeneer, van alle gezond ver stand." „Neeë. Dré", zee Koos: „ik heb hier m'n keuken, m'n timmerwinkeltje, m'nen tuin..." en over m'nen schouwer staarde-n-ie naar den ender en schudde nadenkend zynen vlas kop. Hij hee nou ook 'n volière gebouwd in den tuin. En als ge 't my vraagt: meer veur 't plezier van de club van den kleinen „Fielp", dan veur z'n eigen. De brakken zitten er uren omhenen. Voeieren de veugels, slaan ze gade en... leeren speulenderwijs veul bij, wat op school nie zoo bijgebrocht kan worden. Deuzen kearel, die niks bezit, nog gineens 'nen mannelijken werkkring, deuzen tiep is één.van de rijken! Want hij gift heele dagen weg. Wat ie doet, doet ie veur anderen; den ermen Koos is als weggever 'nen millioennair! Hij is dus... kolossaal rijk! Daar is maar één ding, dat ie gèren heele gaar veur z'n eigen alleen zou bezitten. Z'n vrouw! En zoolang ie daar gin zekerheid van hee, gift ie alles aan... vreemden. Da's Koos! Nou schei ik er af. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin horke minder van oewen t.è.v. DRÊ. Indische militairen mogen practisch geen lid der N.S.B. zijn Legerleiding acht het ongewenscht voor militairen om N.S.B.-bijeen- komsten bij te wonen. Wij hebben onlangs gemeld aldus het Bal. Nieuwsblad van 29 Juli dat. een ge heim-eigenhandige circulaire van het leger bestuur aan de militaire gezaghebbenden is uitgegaan, waarin het lidmaatschap der N.S.B. voor militairen verboden zou worden. Dit bericht is door de „Javabode" tegen gesproken. Er zou geen enkele verandering zijn gekomen in hel standpunt der legerlei ding tegenover dc X.S.B., die in Ned.-Indiê niet. als gezagsvijandig wordt aangemerkt. Intusschen vernamen wij zoo vervolgt het Bat. Nwsbl. nadere bijzonderheden over de circulaire. Daaruit blijkt, dat formeel van een verbod inderdaad geen sprake is. De legerleiding acht het ongewenscht, dat militairen N.S.B-bijecnkomsten bijwonen. Indien men, gelijk wij, aldus het blad, er van overtuigd is, dat in het Tndische leger een gezonde discipline hcerscht cn dat dus aan dergelijke wenschen van liet legerbe stuur gehoor gegeven wordt, betcekcnt de nieuwe circulaire practisch echter wel een verbod om lid tc zijn van dc N.S.B. Zonder haar bijeenkomsten hij te wonen, kan men het lidmaatschap practisch niet uitoefenen. Ging bij toch naar Frankrijk en stootte hij zijn neus? Een te doorzichtige geheimdoenerij Wat was er toch met Wiedemann, Hitiers adjudant? Een vraag waar mede de Engelsche pers zich thans bezig houdt, omdat de Duitsche bla den over het vermeende bezoek van Wiedemann aan Frankrijk zulke te genstrijdige berichten gaven. De geruchten, aldus de Londenschc corres pondent van de Msb., volgens welke kapt. Wiedemann een nieuw bezoek aan Londen zou brengen, zijn niet bewaarheid geworden, voor zoover men thans kan nagaan. Lord Ilalifax bevindt zich op het oogenblik op zijn landgoed in Yorkshire. en het is na tuurlijk mogelijk, dat, Hitiers agent hem daar opgezocht heeft, niet omdat er ecnig werkelijk belang gehaat is bij geheimzinnig doenerij van dezen aard, maar, omdat Hit- Ier voortdurend pogingen aanwendt om overleg met Engeland te voeren op zooda nige wijze, dat. men den indruk krijgt, dat. de Engelsclien in politiek even onmondig zijn als de Duifschers. De Daily Herald was actief Dat Wiedemann opnieuw hierheen zou komen, in dc hoop van Halifax een definitiever antwoord te krijgen dan hem ter gelegenheid van zijn eerste bezoek kon worden mcege- gegeven, was een weck geleden he kend gemaakt, door dc „Daily He rald", die de verdienste gehad hoeft ook Wicdemann's aankomst te Lon den twee dagen voor het koninklijk bezoek aan Parijs, te doen „uitlek ken" cn het geheime onderhoud tus schen Hitlers agent en Ilalifax we reldkundig tc maken. Vrijdag berichtte de „Daily Herald", dat Wiedemann zich naar Parijs begeven had. Ook prinses Hohenlohe, die een .vooraan staande plaats inneemt onder de nazi-agen ten te Londen, zou naar Parijs gegaan zijn, met liet doel Wiedemann in contact te bren gen met de Franschc ministers. Van Berlijn uit werd dit officieel tegengesproken een tegenspraak, die natuurlij niet de minste waarde heeft, aangezien van dezelfde zijde ook het bericht betreffende Wiedemanns be zoek aan Londen twee weken geleden, tegen gesproken was, in flagranten strijd met de waarheid. Duitsche bladen spreken zichzelf tegen. Gelijk vaak gebeurt in Duitsche tegenspra ken, wilde ook thans weer het. ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn te veel ontkennen. Er werd namelijk aan toegevoegd dat Wiedemann Berlijn in het geheel niet verlaten had. Niet alleen wist een ieder hier, dat dit in ieder geval onwaar was, maar bovendien was Donderdag nog aan den Bcr- lijnschen correspondent van de „Herald" mcgcdecld, dat Wiedemann zich „op vacan tie" bevond. Thans houdt het blad vol, dat Wiedemann de vorige week wel te Parijs geweest is, maar dat hij door niet één Fransch staats man ontvangen is. Dit zou verklaren, waar om Berlijn meent het bericht veilig te kun nen logenstraffen, en waarom het bovendien meent het tc moeten logenstraffcn. Indien Wiedemann zich op het oogenblik niet „heimelijk" in Yorkshire bevindt, en in het geheel niet naar Engeland gegaan is, dan kan dit verband houden met het feit, dat hij te Parijs zijn neus gestooten heeft. Ilct tweede onderhoud met Halifax had vermoedelijk plaats moeten hebben in ver band met tc Parijs te behalen resultaten, en het kan zijn, dat Daladicr cn Bonnet minder geneigd zijn dan Halifax, zich do ontzenuwende Hitleriaanscho methodes van gehcimzinnig-doen en gewichtig-doén te laten opdringen. Zooals do „Herald". Zater dag terecht opmerkte: d i t is geen diploma tie. En indien het waar is, dat Wiedemanns komst naar Londen voorbereid werd door lord Londondcrry, dan heeft Frankrijk dub bel reden tot voorzichtigheid, want ook te Parijs zal men weten, dat Londondcrry, of schoon een vriend van Chamberlain, niet bepaald een vriend van Frankrijk is. Het vliegveld te Palembang niet gevaarlijk Onderzoek na de ramp van den „Specht" heeft uitgewezen, dat motorstoring op het meest oritieke moment van den start de oorzaak van het ongeval was, In antwoord op vragen, gesteld door den heer Verboom ,lid van den Volksraad van Ncd.-Indië, naar aanleiding van het onge luk van den „Specht" op het vliegveld te Palembang, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, de regeering medegedeeld, dat het vlieg veld te Palembang niet aan te merken is als onvoldoende voor dc D.C.2's en D.C.-3's en evenmin als een gevaarlijk terrein. Er mag een verhand worden gelegd tusschen de afmetingen en de gesteldheid van het ter rein en de gevolgen van de motorstoring, welke bij hot Specht-ongeval had plaats gevonden. De objectiviteit van de com missie van onderzoek, welke dit geval be handelde, staat boven allen twijfel. De door den Nederlandschen raad voor de luchtvaart ingestelde commissie vond geen aanleiding om, na kennisneming van de resultaten van het voorloopig onderzoek door de Indische autoriteiten, een nader onderzoek door den raad te doen instel len. De oorzaaik van het ongeval, motorsto ring op het meest critieke moment, na den start, kwam voldoende vast te staan. In verband hiermede ziet de regeering geen aanleiding om de mogelijkheid van overlegging van het rapport aan den Volksraad nader te onderzoeken. Ook bij evcntueele andere vliegrampen zal voor het doen van mededeclingen over bij het ambtelijk onderzoek verkregen resul- taen beslist worden door de vraag, of daar mede eenig openbaar belang is gediend. Zoo leken de nagemaakte gul dens van een ketelmaker op echte. „We hebben hier te doen met een zeldzaam dommen man, een ezel, om het kort te zeggen," zcide mr. van Haastert in zijn pleidooi voor een man, die gisteren wegens val- schemunterij voor het Amsterdam- sche Hof terecht slond. Deze veertigjarige ketemaker, va der van een groot gezin, ontving naar zijn oordeel te weinig steun. Op zekeren dag werd 'hij geheel van steun uitgesloten, omdat. Maat schappelijk Hulpbetoon vermoedde dat hij inkomsten had. De nood in het gezin steeg hoog en ten slotte besloot de man zelf geld te maken. Hij .vervaardigde dertig guldens, drie gaf hij er uft en toen liep hij tegen den lamp. „Geen wonder" meende de verdediger, „die valsche guldens leken even veel op een echte als een kikker op een koe". Pres.: Maar twee menschcn namen het geld toch maar aan. Verdediger: Ja, op een drukken marktdag heeft niemand tijd om'naar het geld te kijken. Het toppunt van domheid - aldus mr. van Hnastert was wel, dat hij één van zijn guldens van eigen fabricaat in den muntmeter wierp. Hij had even goed direct naar het politiebureau kunnen loo- pcn." Verdachte, die door dc rechtbank tot an derhalf jaar gevangenisstraf was veroor deeld, verklaarde nu veel spijt van het ge beurde te hebben. „Ik besef nu wel, dat het heel erg is, wat ik gedaan heb, maar dien dag had ik geen geld of eten in huis, mijn zeven kinde ren hadden honger..." De procureur generaal was van meening, dat een strenge straf diende te worden opgelegd. Spr. vorderde anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger drong op clementie aan temeer daar verd. nooit eerder met de Justitie in aanraking is gekomen. Arrest 10 Augustus. Een nieuw „Katfegat"-record Een Zweedsche zwemster verbe tert het record van Jenny Kam- mersgaard met bijna elf uur. De Zweedsche zwemster Salty Bauer is er iu geslaagd liet Kattegat over te steken in den tijd van 17 uur en 20 minuten, dit is hij- na elf uur minder dan het Decnscho zwem- stertje Jenny Kammersgaard, die het vori ge jaar 28 uur over den afstand had gedaan. Sally Bauer was Donderdagochtend om vijf uur van de zuidwestelijke punt van het eiland Sceland naar Jutland vertrokken, waar zij om 22.20 uur bij Ramskov ten zui den van Grenaa voet aan wal zette. Minister Beek twijfelt aan den Volkenbond Ook de wijzigingen zullen niels uitwerken. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft na een officieel bezoek van drie dagen, Noorwegen verlaten. Hij verklaarde aan dc pers, dat hij tot zijn vol doening had vastgesteld, dat dc houding van Noorwegen tegenover den volkenbond dezelfde is als dc houding van Polen. Hij bracht hulde aan den zin voor werkelijk heid van de noordelijke landen cn aan hun verlangen overeenkomstig deze werke lijkheid te handelen. Vervolgens sprak hij zijn twijfel uit over de toekomst van den volkenbond. Zelfs verwacht hij van dc diepgaande wijzigingen, welke naar men meende nood zakelijker wiize moeten worden toegepast, niet veel, Beek blijft pessimistisch ten aanzien van den bond. If Indië trekt meer geld uit v{ luchtbescherming Voorstel om het bedrag grooten met f 466.800, waatt^ ton in 1939 besteed zal woji Bij den Indischen Volksraad is ingeijj een nota van wijziging voor de begft*» van het departement van binnenlandstli stuur voor 1939. Hierbij is o.m een pos] verhooging van de post luchtbeschemiiji deze begrooting met f 466.800. In de memorie van toelichting word] gemerkt, dat de volledige uitrusting luchtbescherming voor Soerabaja, Bat Bandoeng, Sernarang, Malang, Madioer. latjap, Djokja, Cheribon, Makassar, M; en Amboina een bedrag van f 623.800.- dert. In verband met den financieel! stand zullen dc maatregelen tegen vaar in langzamer tempo worden uit.ge door van het beschik hare bedrag f 155 eerst in '1940 te bestoden. Weer een militair toes gevallen Bestuurder gewond. Matj verpletterd. Gisterochtend omstreeks elf uur is: een militair vliegtuig van het type] F-K. 51, van een hoogte van 50 H, afgegleden en in de nabijheid van de schietbanen op het vliegveld Soes- terberg tegen den grond te pletter geslagen. Bewusteloos lag de vlieger tusscheni brokstukken van het vernielde toestel. 1 bleek er nog vrij goed afgekomen te alleen heeft hij een ernstige hoofdwo en een kaakfractuur opgeloopen. Vrijwel onmiddellijk na het ongeval ren dc dokter van het vliegveld cn de bi dienst der luchtvaartafdeeling bij het w van het vliegtuig aanwezig. Uit het onderzoek is gebleken dat de ger bezig was met het uitvoeren van genaamde laplandingen. Bij een daar verloor het toestel teveel van zijn suell waardoor het afgegleden is. Schipper hou je roer rechl Bronken schipper viert zijn jaardag met bier, haring aanvaringen. Op 20 Juni j.1. was de schipper van motorlogger K. W. 159 jarig. Hij noc den schipper van de K. W. 59 uit dit gelijk feit met bier en haring te vit Beide schepen lagen in dc haven van IJl den. Des middags om 3 uur togen vrienden naar een café. De schipper de K.W. 159 zou om half zeven dien as uitvaren. Het feit dat hij zich, toen hij 6 uur het café verliet, niet geheel. voelde, was geen bezwaaf; dit voobm ten uitvoer tc brengen. Aanvankelijk ?i de reis goed, doch ter hoogte van loods kwam de K.W. 159 die in snelle vaart li den verkeerden wal voer, in botsing enkele, langs den wal gemeerde sclie; De schipper die zich gisteren voor Raad voor de Scheepvaart had te ver woorden, verklaarde, dat hij vlak voor aanvaring de telefoon op langzaam willen zetten, doch bij „vergissing" b tot volle kracht vooruit gaf. Dc raad zal later uitspraak doen. Jachtgeweer ging te vroeg Arbeider doodelijk gen Te Klazinaveen is een ernstig onp gebéurd, waarbij de arbeider A. Koopt is gedood. Terwijl K. met een tweeden arbeider weg was naar zijn werk, ontmoetten zij heer M. B., eveneens uit Klazinaveen. met zijn geweer gewapend, ter eendenj toog. Dc arbeiders maakten een praatje den jager. Plotseling kwam uit een der ken een vlucht eenden op. Dc heer B. 1 de zich haastig om, om zijn geweer o: vogels te richten. Door onverklaarbare zaak is het schot te vroeg afgegaan, volle lading hagel trof Iv. in de hors! zwaar gewond is hij naar het Diacones huis tc Emmcn vervoerd, waarhij inmic is overleden. Het slachtoffer was geh en vader van vijf jeugdige kinderen. Dreigend benzinegebrf in linksch-Spanje? Dit zou een overwinning Franco verhaasten. In officieelc rcchtsche kringen in je gelooft, men, dat de regeeringstro steeds gróoter gebrek krijgen aan ben welke voor den modernen gemechani den oorlog onmisbaar is. Toen de oorlog uitbrak, waren de naamste depots, namelijk te Akneria. bao, San Sebastian, Albaccte en Ma die tezamen 400.000 ton bevatten, in den der rcgcering. Deze beschikte I" dien over 12 tankschepen met bijna 11' Ion cn over het mcercndcel der 640 &ff weg-tankwagens van de Campsa n schannij. Thans is dc toestand echtere andei's. Door de verovering van Spanje werd aan den aanvoer van P leum voor dc regeering de eerste sla- gcbracht. Tn verhand met het gevaar.' van de zijde der rechtsche oorlogsscW cn vliegtuigen dreigt, moet dc rejrf' sedert eenigen tijd gebruik maken van tenlandsche schepen, die in vele gevl oen bedrag aan vracht rekenen, dat grooter is dan de waarde van de be» Gezien het enorme dagelijksch verb dat in een modernen oorlog onvermij1' is cn de moeite en kosten waarmede we voorraden worden verkregen, P men dat een tekort aan benzine in hól nndelijke kamp een der voornaamste foren zou kunnen blijken te ziin, waai Franco de overwinning zou behalen»

Schager Courant | 1938 | | pagina 14