Een heerlijke vacantie in de bergen Een eigengemaakt reis- garnituur Gezicht op het meer van Brienz in het Berner Oberland. Nu is de tijd weer aangebroken om zo- toerplannen te maken. Ieder stelt zich al voor, waar hij deze zomer zijn vacantie door zal brengen. Sommige mensen willen naar zee en andere naar de bossen en de hei. Voor wie niet in ons eigen land blijft, staan veel verschillende wegen open. Je kunt een plaats zoeken waar je veel aan watersport kunt doen, dus bijvoorbeeld bij een blauw meer, midden tussen een mooie omgeving en je kunt ook de hoogten op zoeken en prachtige bergtochten maken. Er zijn ook mensen, die in de zomer „win tersport" willen doen en een plekje opzoe ken, waar ze zelfs in Juni en Juli nog kun nen skiën. Het lijkt heel moeilijk om een plaats op de aarde te vinden, waar al deze Wensen vervuld worden en toch zijn er vry veel. Ze zijn er aan de voet van de hoogste bergen, die we in Europa hebben, in het Berner Oberland, waar de sneeuw witte toppen van de Jungfrau, Mönch, Eiger en Wetterhorn hoog in de blauwe lucht reiken en de achtergrond vormen voor het mooiste berglandschap, dat je je denken- kunt. Boven op het Jungfraujoch en op de Griemsel, niet ver van de Rhonegletscher, kan je ook in de zomermaanden skiën. Maar wie daar niet zoveel behoefte aan heeft, kan onder de leiding van zeer be kwame berggidsen grote tochten naar de toppen maken, waar in de zomer geen sneeuw op ligt. In de ongeveer zeventig kleinere en grotere plaatsen van het Ber ner Oberland, zijn meer dan honderd gid sen. Voor het hoogtoerisme is het Berner Oberland werkelijk ideaal. Tallooze berg- banen brengen de toeristen tot vlak bij de geweldige gletschers en naar de hooggele gen badplaatsen, zoals Grindelwald, Wen- gen, Mürren en Kandersteg, die direct met de baantjes te bereiken zijn of zoals Adel- boden en nog heel veel kleinere plaatsen, waar men met de snelle postauto's komt. En het baantje naar het Jungfraujoch niet te vergeten, dat van het stationnetje Klei ne Scheidegg, over de Eigergletscher naar het gebied van de eeuwige sneeuw gaat. Het is allang bekend, dat het Berner Oberland vooral voor de jongeren een gro te aantrekkingskracht heeft, omdat er zo veel hutten zijn, waar je goedkoop kunt overnachten. Zo hebben de padvinders hun internationaal tehuis in Kandersteg, vlak voor de Lötschbergbaan, die van noord naar zuid de onoverwinnelijke bergketen doorboort. Het huis voor de padvindsters staat in Adelboden, dat vrij dicht bij de badplaatsen Lenk en Weissenburg ligt, waar geneeskrachtige bronnen zijn, en bij het mondaine Gstaad, dat de laatste jaren tot een centrum van de golfsport gewor den is. Heel bijzonder is ook de bergrivier de Aare, die door een groot deel van het Ber ner Oberland stroomt. Heel hoog in de bergen, vormt hij uit twee gletschers de Grimselsee en baant zich dan een weg door het Oberhaslital, dat altijd een echt gebied voor de klimmers is geweest, omdat er steile en hoge rotsen zijn. Dan stroomt hij verder door diepe kloven en stort zich ein delijk in het meer van Brienz uit. Dit meer is genoemd naar het kleine stadje Brienz, dat beroemd is om zijn school voor hout snijders en hoewel het meer heel groot is, ziet het er toch nog als een echt bergmeer uit, door de steile rotswanden. Daarna stroomt hij nog snel langs Interlaken en verdwijnt in het meer van Thun, dat het blauwe en prachtigste meer van Zwitser land is. Hoewel er hoge bergen in de on middellijke omgeving zijn, heeft de liefe lijke oever toch de eigenschappen, die voor een echt bergmeer zo typisch zijn, weggenomen en het meer van Thun geeft ook door het heerlijke klimaat, niet de in druk, dat je één dagreis van de hoge en woeste bergen af bent. Middeleeuwse stadjes, zoals Thun en Spiez vertellen nog van het roemrijke ver leden. In Interlaken en het hooggelegen Beatenberg en nog veel andere plaatsen kan je genieten van verschillende soorten sport, zowel op het zilverglanzende water van het meer van Thun en dat van Brienz, als op het land. Want dat is juist het bij zondere van Interlaken, dat het midden tussen de beide meren in ligt en wanneer je een wandeling maakt vanaf de oever van het meer van Brienz, dwars door de stad heen, kom je na drie kwartier aan het het meer van Thun. Jaarlijks worden vele roei- en zeilwed strijden op de meren gehouden en een zeil- school organiseert elke week een grote wa- terpicnic. Langs de hele oever vind je prachtige zwembaden, waar je heerlijk in het meer kunt zwemmen en ook tennisba nen en golfterreinen zijn er in overvloed. Interlaken is het grote middelpunt en elk jaar worden er vele sportwedstrijden gehouden. Ook andere feesten worden er gehouden, optochten, waarbij je alle kle derdrachten van de omgeving kunt bewon deren, tochten bij maanlicht op het meer van Thun en bovenal de Wilhelm Teil-spe len. Deze worden door de boeren zelf op gevoerd, in de open lucht. Met de bosach tige omgeving en de geweldige bergtoppen op de achtergrond maken deze spelen een diepe indruk op de vreemdelingen. Zo is werkelijk alles in het Berner Ober land te vinden en het is daarom ook een ideaal oord om je vacantie in door te bren gen. Een ontdekkingsreiziger heeft aan de kust van Indochina een vissersvolk ontdekt,, dat vanaf hun geboorte tot aan hun dood op het water leeft. Ze zyn er trots op, dat ze nog nooit op het land zijn geweest. Deze keer zullen we samen een reisgar- nituur maken. Dat is een soort tas, waar we onze borstel, kam, zeepdoos, waslapjes, tandenborstel en zo meer in kunnen doen, als we op reis gaan. Jullie hebben zeker al lemaal wel eens zoiets gezien? Het is het eenvoudigste om het van wasdoek te ma ken, want dan hoef je het niet meer te voeren. Jullie zullen wel zien, dat het he lemaal niet moeilijk is. Eerst nemen we een lap wasdoek, die 25 c.m. breed en ongeveer 60 c.m, lang is. Aan het éne einde slaan we een stuk van onge veer 10 c.m. lengte om en naaien de kan ten daarvan om, zodat er een platte zak ontstaat. Van het andere einde, dat later de bo venkant van het garnituur wordt, knippen we de zijkanten schuin af, omdat dat aar diger staat. Daar maken we nu ook een zakje op en dat doen we op de volgende manier. We knippen een reep wasdoek van 10 cm. hoogte en 30 cm. lengte, waar we ook de hoeken schuin afknippen. Nu naaien we deze reep zo op de tas, dat de schuine hoe ken en de zijkanten op elkaar vallen en dat rechts en links plooien komen, zodat de zak goed ruim wordt. Kijken jullie maar naar het plaatje, dan begrijp je wel wat er bedoeld is. Nu maken we een klep van 7 cm. breed en 20 cm. lang. Hierna ma ken we de kleine zijzakjes, die 12 cm. breed en 16 cm. hoog worden. Aan beide kanten naaien we deze zakjes zó vast, dat er een vouw van 2 cm. in komt. Als ze klaar zijn, zijn ze dus 8 cm. breed. Voor de tandenborstel, schaar enz., knip pen we nu kleine reepjes, die ongeveer 81/2 cm. lang en 51/2 cm. breed zijn. Hierop naaien we een reep van 8 cm. lengte en 4 cm. breedte zó vast, dat er kleine buisjes ontstaan. Deze reepjes en de kleine zakken hebben we zo over het wasdoek verspreid, dat we het reisgarnituur 3 maal kunnen omklappen. Het garnituur wordt nu met tresband af gebiesd. We kunnen wit nemen, of als je het leuker vindt, gekleurd Door dit band blijven de zakken ook goed zitten. Nu moeten we nog de klep van de voor- zak, de stukjes doek, waar de tandenbor stelbuisjes op vast zijn genaaid en de lange kant van de kleine zakken vastlijmen. Want jullie begrijpen wel, dat we die niet aan het grote doek kunnen naaien, omdat je dan aan de buitenkant al de naadjes zou kunnen zien en dat staat helemaal niet mooi. We gebruiken daarvoor een soort lijm, die niet in water oplost en die je bij eiken drogist kunt krijgen. De klep van de voorzak maken we tenslotte met druk knopen vast. Dan knippen we twee bandjes, waar we het garnituur mee dicht kunnen strikken. Het staat erg leuk, als je je monogram er nog op zet. Als je geen wasdoek wilt gebruiken, maar bijvoorbeeld cretonne of kunstzijde, moet je eraan denken, dat het garnituur dan natuurlijk nog met een soort gummi- stof gevoerd wordt. Je moet de gummi- stof bij alle zakjes aan de binnenkant vast naaien. Als je dat gedaan hebt, leg je alles op een lap gummistof, die je in precies de zelfde vorm geknipt hebt als de grote lap cretonne en naait dan alles aan elkaar. Verder zien jullie nog apart een klein zakje afgebeeld, dat heel gemakkelijk in het garnituur gesloten kan worden en waar je je zeep en waslapjes in kunt doen, als je die liever niet bij de andere dingen wilt leggen. Dit is helemaal erg eenvoudig. We knip pen een lap in de vorm, die jullie links on der het garnituur afgebeeld zien en voor de zijkanten nog twee inzetstukjes, omdat het zakje anders niet ruim genoeg zou zijn. Dit naai je nu aan elkaar en knipt een knoopsgat in de klep. Met een aardige knoop kan je het zakje nu sluiten. edgar rice burroughs No. 49. Akoet kwam met opgewonden gegrom door het kreupelhout aanzetten. Hij lette niet op Korak en Meriem, maar met zijn haren recht overeind liep hij naar de verslagen aap toe. Er kwam een herinnering bij hem op. Iets, dat het gezicht en de reuk van deze grote aap opwekte. Er ontwaakte in het hart van Akoet een verlangen naar kameraden van zijn eigen soort. Dus niet alleen Korak had een ver andering ondergaan. Meriem alleen was van de drie de enige, die niet veranderd was. Ze had altijd van Korak gehouden. Hij was haar i„grote broer". Ze hield nog van hem als leen zuster. Er was geen enkel ander jungle schepsel zo sterk, zo dapper en zo knap als Korak. Opeens gromde Akoet waarschuwend. Korak keek snel op van het lieve gezichtje van Meriem. Nu werden zijn andere gevoelens weer wakker geschud. Zijn oren en zyn spieren .waren gespannen. Er was iets in aantocht! De doder stond naast Akoet. De drie stonden nu, als standbeelden, naar het dichte gebladerte van de jungle te staren. Daar naderde een grote aap. Terwijl hij de drie daar voor hem bemerkte, stond hij stil en gromde over zijn schouder. Even later kwam er een andere aap, spoedig gevolgd door meerdere, mannetjes en apinnen met kinderen, totdat de hele, afschrik wekkende, harige troep voor de drie stonden. Akoet was de erste, die sprak. Hij wees naar het lichaam van de dode aap. „Korak, machtig vechter, heeft uw koning gedood", zei hy. „Er is geen groter dan Korak, de zoon van Tarzan. Nu is Korak de Koning. Welke aap is sterker dan Korak?" Het was een uitdaging! De apen schetterden onder elkaar en hielden krijgs raad. Tenslotte kwam een jonge aap, in de kracht van zijn leven, naar voren stappen, dreigend, vreselijk en grommend. Hij was ge weldig groot. Zelfs de wilden zien zelden deze grote, harige oermensen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 15