i [evige strijd tusschen Russen en Japanners DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ederland heft het »goud-embargo op Reorganisatie-voorstel Ned. Herv. Kerk Plotseling offensief der rechtschen Japanners hervatten het Hankau-offensief Houdt het Italiaansche ras zuiver! Hoog bezoek aan Palestina g VIJFTIG RUSSISCHE TANKS VERNIELD I HONDERD SOVJET-VLIEGTUIGEN IN ACTIE bf.)". gen honderdtal Sovjet-Russische vlieg- fcigen hebben aan het front van Tsjang- ■- ig{eng meer dan 500 bommen geworpen. De speciale correspondent van Domei aan t front verklaart, dat 't de grootste lucht- •monstratic was, die men ooit in het Verre >sten heeft gezien." Een alleen optredend vliegtuig heeft ver- 38, fcfs een militair transport op den langs de ms loopenden spoorweg gebombardeerd. |t station Kogi, dat tien K.M. ver het bin- door d^land in ligt, werd eveneens gebombar- rd. Twee Sovjet-vliegtuigen werden ver- |d. Een der vliegers wist met zijn val- erm te dalen. Vijftig Russische tanks vernield. terichtej et Japansche ministerie van oorlog deelt dat de Japansche voorhoede tusschen 6 Augustus ongeveer 50 Sovjet-Russische :s heeft, vernield. Van de Japansche voor le zouden vijf man gedood en enkele ond zijn. et Russische hoofdkwartier van het eer- (maritime) leger publiceert het volgende muniqué; Den dag nadat Sjigcmitsoe „vredelievend" voorstel heeft gedaan Litwinof (4 Augustus), hebben de ach- het Ivhasan-meer gestationeerde Japan troepen een intensief vuur geopend op jet gebied. k groot aantal stukken geschut, van alle bers, met inbegrip van zware artillerie, het gebied van Mandsjoekwo af en ite de operalies der Japansche infanterie, Geluk lke een offensief ontketende tegen de 4ivjettroepen. pe Sovjets beantwoordden het artilleric- .5 Berj( drie of vier uur werd de Japansche PU. sten. kest. artillerie tot zwijgen gebracht. De sovjet troepen hebben, met deelneming van sov jet-vliegtuigen, een tegenoffensief ontketend en het sovjetgebied gezuiverd van de over blijfselen der Japansche troepen en de tot Sovjet Rusland behoorende grenspunten sterk bezet.. Uit nadere berichten van het front blijkt, wel, dat de Russen er alles op zetten om den omstreden heuvels te bezetten. Ook gisterenavond vielen zij weer met groote onstuimigheid aan. De Japanners wisten zich nog te handhaven, hoewel zij niet konden verhinderen, dat Sovjet-troepen zich op zeer korten afstand der Japansche stellingen ingroeven. Zware verliezen der Russen? Reuter verklaart, dat de berichten, welke uit Moskou en Tokio worden ontvangen over de gevechten in het Verre Oosten met el kander in tegenspraak zijn. Volgens het laatste uit Moskou ontvangen telegram zouden de Japansche troepen van Sovjetgebied zijn verdreven. Uit Yoeki (Korea) wordt daarentegen ge meld, dat de op Mandsjoerijsch gebied bin nengedrongen Sovjet troepen bij een misluk ten aanval op den heuvel van Tsjang Koe Feng, zware verliezen hebben geleden. Vol gens een van het leger ontvangen commu- niequé is een wanhopig gevecht van man te gen man voorafgegaan aan de terugtocht der Sovjets. De Sovjets hebben hun stoot troepen teruggetrokken en bereiden een nieuw offensief voor. De rechtervleugel van het Sovjetleger heeft thans de Toemen-ri- vier bereikt. De batterijen der Sovjets be stoken Korcaanschc dorpen. Er wordt echter slechts weinig schade aangericht, terwijl tot nu toe nog geen melding is gemaakt van dooden en gewonden. Groepjes Russische vliegtuigen blijven voortgaan met hun actie. Zij hebben het verkeer op den spoorweg van Toemen naar Asjing onmogelijk gemaakt. jonpl, Ber, icheiop nenecl 3erichte 12.00 maandi ïaar /andelixil duld m( is onder het nie naar gf er heelf duw vu innekoozen op de fiets is gevaarlijk Met de sturen in elkaar gehaakt. Het meisje met een hersenschud ding naar het ziekenhuis ge bracht. het dr ukke Weesperzandpad onder de reenle YVeesperkarspel, is gistermiddag 19-jarig meisje, dat met haar verloofde het fietsen was, ongelukkig komen te len, doordat de sturen in elkaar raakten, e jongemcnschcn, die gearmd reden, vie- van het verhoogde rijwielpad. Het meisje rg daarbij met liet hoofd tegen den ver lengden hermrand en bleef bewusteloos lig- lot een auto van den G.G.D. is het meisje, in Amsterdam woonachtig is, naar het ie nengasthuis te Amsterdam vervoerd. ".Sultan van Deti geopereerd Geslaagde oogoperatie. wintigstrhaar wij vernemen, heeft de sultan van Iv?r die tijdelijk in het Amstelhotel ver- h i w!-1, ^atel'dagmorgen in de Diaconessen- e .anKiflchling aan den Overtoom een oogopera- n hnfltlwn^eiRaan- l)c operatie, die uitstekend r n slaagrl is, werd verricht door dr. A. I-Iage- o-oaroirJ?111 za' ongeveer een week in het we Ro?01lhuis VG1'toeven- gez< imhoudetf iets zoo Met ingang van gisteren. één^ooiff Staatscourant van Vrijdag bevat het als Ladjpende Koninklijke besluit: rven En-,,.. Tij Wihlelmina, enz., Ivervvpgendc. dat het algemeen belang de ïdhaving van het uitvoerverbod van pen munt en goud-muntmateriaal, uit- 'aardjgd bij Ons besluit van 26 Sopt. '36, Braan wettelijke grondslag is verleend 'de wet van 30 September 1936, niet lan- J vordert, lebben goedgevonden en verstaan te be- ,ftn: ns besluit, van 26 September 1936, hou- luie verbod van uitvoer van gouden munt j goud-materiaal, waaraan kracht. n wet verleend bij de wet van 30 Sept, 1936, inj I ui gel rokken. W Bit besluit treedt in werking mot.ingang in i Augustus 193S. Gpoe sleepte kerk- inventaris weg Laatste Protestantsche bedehuis te Moskou gesloten. De nieuwe golf van godsdienstvervolging in de Sovjet-Unie heeft thans ook het laat ste protestantsche bedehuis te Moskou, de Duitsche Petrus- en Pauluskerk, getroffen. De laatste Evangelische geestelijke was reeds twee jaar geleden gearresteerd, doch de gemeenteleden kwamen nog iederen Zon dag in de kerk bijeen. Gisteren vonden zij de deuren gesloten: voor de kerk stonden vrachtauto's van de GPoe gereed voor het wegvoeren van den inventaris van het bedehuis. In den laatstcn tijd zijn ook de laatste Poolsche Roomsch-katholieke kerk en één der groote Russische kerken te Mos kou gesloten. Komt a.s. Woensdag in de Synode. Op de zeventiende zitting der Sy node van de Ned. Herv. Kerk, wel de 10 Aug. a.s. zal plaats hebben, zal het reorganisatie-ontwerp in behan deling komen. Prof. Haitjcma rapporteerde tijdens de 16e zitting over een verzoek van den Raad van Beheer om goedkeuring van een nieu we redactie van art. 14 van bet Regl. op de Aangelegenheden van de Kas voor de Predikantstractementen. Het gaat hier om een zeer belangrijke zaak, rakende de limi teering van de kleine gemeenten, waartoe noodgedwongen in 1933 Werd besloten, aldus het Hsb. Practi'sch heeft de toen getroffen maatregel er toe geleid, dat in vele geval len de toelage op het predikantstractement (uitkeering III) de verhooging wegens dienst jaren (uitk. I en uitk. II) opslorpte. Door de redactiewijziging zal nu de toelage in begin sel weer losgemaakt worden van de uitkee- ringen. Niet alleen beteekent dit een voor deel voor verscheiden andere predikanten, maar ook is dit een aanvang van wederin- schakcling der kleine gemeenten in het groote plan van het Regl. Pred. tract. Er is pl.m. f 10.000 meer voor noodig; dit bedrag is beschikbaar. Men moet het voorstel be schouwen als een eersten stap op den weg naar vollediger werking van het Regl. Het rapport stelt goedkeuring voor. Aldus be sloten. Audiëntie geweigerd aan N.S.B.-ers Naar uit Batavia aan de Tel. werd getele grafeerd heeft de gouverneur-generaal een door de beide op het oogenblik in Indië ver toevende N.S.B.'ers, de heer van Geelkerken en graaf Do Marchant et d'Ansembourgh, aangevraagde audiëntie geweigerd. De grond van deze weigering zou zijn gelegen in de wijze'waarop de N.S.B. in Nederland de re geering pleegt te bestrijden. Bommenwerper verongelukt Brilsche luchtmanoeuvrcs kos ten menschenlevens. Bij de tuchtoefeningen in Engeland zijn de verdedigingsorganisaties grondig op de proef gesteld. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de oefeningen eerder zijn geëindigd das was vastgesteld. Gister, den laatstcn dag, zijn vijf vliegtuigen slecht neergekomen. Er werden in het geheel zes personen gedood, van wie vijf bij het ver ongelukken van een bommenwerper. Uliefaennen Arie van Vliet wint Grand Prix De grootste wielerwedstrijd van Kopenha gen en tegelijkertijd de klassieke laatste krachtmeting voor het wereldkampioen schap, de „Grand Prix van Kopenhagen", werd gisteren voor de 31e maal verreden. En wat sedert 1928, toen de „Grand Prix" door Moeskops werd gewonnen, geen Neder- landschen beroepssprinter meer was. gelukt heeft Airie van Vliet klaargespeeld door over de beste sprinters ter wereld o.w. de zesvoudige wereldkampioen Scherens te zegevieren. Van Vliet won alle drie zijn ritten in de finale, ongeacht uit welke po sitie hij spurtte, en was zonder eenigen twijfel de beste man op de baan, aldus het N. v. d. D. SPANJE BOMBARDEMENT VAN ALICANTE. BRITSCHE CONSULAIRE AGENT GEDOOD. De rechtschen in Spanje hebben hun be richtgeving hervat. Zij doelen mede, dat een plotseling en hevig offensief ontketend is aan het Ebrofront, in den uitersten Wes telijken sector. Tweehonderd vliegtuigen steunden de'infanterie en de tanks bij den aanval. Na een verboten strijd veroverden de rechtschen Alto de Auts, een sleutel positie, die den rechteroever van den Ebro beheersoht. Men is van meening, dat de ver liezen der regeeringstroepen zwaar zijn en verklaart .dat zij in wanorde zijn terug getrokken. De reehtscbe troeppn zouden nu de eeheele controle hebben herkregen over den rechter oever van den Ebro tusschen Fayon en Mequinenza. Er zouden naar zekere schat tingen twee republikeinsche divisies ver nietigd zijn. Bombardementen. Voorts wordt melding gemaakt van eenige bombardementen. De haven van Valencia is bestookt, maar vooral Alicante moest 't ontgelden. De aanval was gericht op de wijk Bclla- vista, waar zeventig bommen, sommige van groot, kaliber, neerkwamen. Een projectiel van 150 kilogram viel op het Britsche con sulaat en richtte enorme schade aan. De Britsche consulaire agent, Gabriel Calle- ion werd door scherven ernstig gekwetst. Een persoon kwam om 't leven en elf an deren werden gewond. Xadcr vernemen wij dat de Britsche con- sul ai re-agent aan zijn wonden bezweken is. Ook kwam een bom neer op een schoolge bouw. Veertien kinderen werden gewond. Italië doet nog braaf mee! De Italiaansche dagbladen wijden leven dige artikelen aan de deelneming der Ita liaansche luchtmacht aan den slag aan den Ebro. Het bid „Le Vie del Aria", het orgaan van het ministerie van luchtvaart meldt in dit verband, dat aan het einde van de vorige maand het optreden der Italiaansche luchtstrijdkrachten als volgt kan worden saam gevat: 400 oorlogsvlucliten met 9000 vlieguren, 1200 bommen gewor pen op vijandelijke stellingen en ruim 70.000 mitrailleurscboten gelost, hetzij lijdens luchtgevechten, hetzij op vijandelijke troe pen. Geweldig bombardement op Han- kau. De Chineesche guerilla- benden blijven actief. Het wa ter Japans grootste vijand. Zaterdag heeft Hankau den groot sten luchtaanval, welke tot dusver heeft plaats gevonden, te verduren gehad. Drie en vijftig Japansche vliegtuigen waren in actie. Honderd burgers en tien soldaten zijn ge dood. In de nabij gelegen dorpen zijn een groot aantal branden ont staan. Men vreest dat er vele doo den zijn. Zeven Japansche vliegtui gen werden neergeschoten. De opmarsch naar Hankau her vat. Verwachtte men aan het einde der vorige week, dat de Japanners van een offensief tegen Hankau haddon afgezien thans blijkt het een schijnbeweging geweest te zijn. Aan beide oevers van de Jangtse is de opmarsch hervat. Na zware Japansche aanvallen op de Chineesche stellingen, die volgens het Chi neesche communiqué, tot staan zijn ge bracht, staan de Japansche troepen thans voor Tahopie, op 8 K.M. ten westen van Hooangmei. De overstroomingen aan den noordelijken oever van de Jangtse zijn erger geworden en dreigen ernstig de Japansche operaties te belemmeren. Op den zuidelijken oever wordt felle strijd geleverd om de bezetting van de heuvels ten zuidwesten van Kioe- kiang. Tijdens een krachtig Japansch offensief op de Chineesche stellingen van Lioetoesjan, zijn de Japanneezen er in geslaagd eenmaal de Chineesche linie binnen te dringen. Vol gons het Chineesche communiqué werd het verloren terrein echter heroverd. Chineesche guerilla-benden weer actief. Echter ook de Chineesche strijdmacht, voornamelijk weer de guerilla-beniden on dernemen verwoede aanvallen. Na bloedige gevechten hebben de Chinee sche troepen, die een krachtig offensief hadden geopend nabij Hocangmei, deze Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT! Verwachting: Meest zwakke wind, in het Zuiden veran derlijk. in het Noorden uit Oostelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, plaatselijk onweersbui en, warm weer. Verdere vooruitizchtcn: Noe wei nig verandering. stad gistermorgen heroverd. Zij rukken ver der oostwaarts op. Op het front ten Zuiden van de Jangtse hebben de Japanneezen gisteren liet station Sjaho bereikt. Na feilen strijd zijn zij echter op de vlucht gedreven Bij 'n Chineeschen tegenaanval is gisteren de TsiensjanTai- hoe afgesneden. De Chineesche troepen na derden snel Taihoe, Yuehsjih op ongeveer 4 K.M. ten noordwesten van Tsie Nsjan is door de Chineezcn heroverd. Uit Nantsjang wordt gemeld, dat Soent- sjiapoe in Noord Anhwei door de Chineezen heroverd is. Het was verscheidene maanden in Japansch handen geweest. De oversti-oomingen van den Yangtse zouden, naar men te Hankau meent, de Japansche strijdkrachten kunnen nopen, hun opmarsch langs den Noordelijken oever naar Hankau op te geven. Luchtaanval op Nantsjang. Volgens een communiqué van de Japan sche vlootautoritciten zijn gisteren tij dens den storm Japansche vliegtuigen op gestegen voor een aanval op Nantsjang (pro vincie Kiangsi). Het station van Nantsjang en een dertigtal opslagplaatsen van muni tie werden op doeltreffende wijze gebombar deerd. Op 5 Augustus verschenen Chineesche giierillatroepen in de buitenwijken van Tientsin. De politiepost werd bestormd en dc daar opgeslagen militaire voorraden mee genomen. Het eerste nummer van het tijdschrift „Diffesa Della Razza" (verdediging van het ras) is verschenen. De omslag vertoont een Roineinsch profiel, door een zwaard geschei den van een caricatuur van een jood en van een ncgerinnekop. De hoofdredacteur, Inter- lundi, schrijft in dc inleiding, dat Italië het rassenvraagstuk wel onder oogen moest zien, toen het door de verovering van een empe- rium verschillende rassen ging beheerschen, terwijl „het zeer oude, agressive racisme, het verwoedste en delireerendste der idealogi- sche racismen, het hebraisme, (het joden dom) openlijk de menschelijke maatschap pij bedreigt en tracht te onderwerpen aan zijn doeleinden met medeplichtigheid van ellendig corrupte volkeren en partijon." De actie van het tijdschrift zal een drievoudig aspect hebben: wetenschappelijk, documen tair en polemisch. Na deze inleiding volgen verschillende ar tikelen van academisch karakter, een waar van onderteekend is door den minister van justitie Solmi, terwijl een aantal artikelen Frankrijk aanvallen Voorts worden de Joden voorgesteld als vijanden van liet fascisme en van Italië en wordt voorgesetld de Joden als vreemdelingen te beschouwen om eens en vooral alle gevaren, die zij vertegenwoor digen, uit den weg te ruimen. Mussolini spreekt zijn voldoening uit. Het nieuwe tijdschrift heelt dc goedkeu ring verworven van Mussoloni zelf, die gis teren Telesio Intcrlandi, den directeur van het nieuwe tijdschrift, heeft ontvangen en tegenover hem zijn levendige voldoening heeft uitgesproken over de wijze, waarop het blad was samengeseld. Hij heeft hem voorts instructies gegeven. Aanval op de Katholieke actie in Duitschland Kerkelijk orgaan verboden. Naar men ons mededeelt, is dc uitgave van het officieel orgaan van het bisdom Tricr het zg. Paulinüsblatt voor onbepaal- den tijd verboden. Genoemd orgaan gaf lei ding aan de „Katholieke actie" in geheel West Duitschland. In katholieke kringen ziet men in het stop zetten der uitgaven van het blad het begin van den aanval op dc katholieke ac tie in Duitschland, welke onlangs door Goehbcls werd aangekondigd. Verlaging van de leerlingenschaal wordt nog overwogen De minister geeft echter weinig hoop. Dezer dagen werden door den minister van Algemeene Zaken in audiëntie ontvangen een vijftal vertegenwoordigers der vijf onder wijzersorganisaties, die gezamenlijk actie voeren tot verlaging der leerlingenschaal. Hoewel er weinig hoopvolle perspectieven zijn geopend, werd de verzekering gegeven, dat de bcgrooting nog niet. definitief was vastgesteld en dat de zaak van de leeiiin- genschaal-verlaging nog ernstig door de re geering zou worden overwogen. De Britsche minister van Kolo niën stelt zich van den toestand op de hoogte. Onverwacht is de Engelschc minister van koloniën, Sir Malcolm Macdonald te Jeru zalem gearriveerd. In een mcdedeeling van het ministerie \an koloniën te Londen Avordt verklaard, dat Macdonald den toestand in Palestina met den hoogen commissaris en den opperbevel hebber geheel onder de oogen heeft gezien. Voor zijn vertrek naar Malta, welke reis Macdonald per vliegtuig maakt, heeft hij de volgende verklaring afgelegd: „Wij en vele anderen streven er naar ons deel te hebben aan het herstel van den vre de in Palestina op den grondslag van recht vaardigheid jegens beide volken, die daar hun tehuis hebben en dat zal ons voortdu rend streven zijn. Dc terreur. Zaterdag is in Jeruzalem een Arabisch politieagent aangevallen en ernstig gewond In een dorp is een Arabier gedood door het voortijdig springen van oen bom, dien hij naar een Joodsch huis wilde werpen. In St. Jean D'acre hebben terroristen een Ara bier gedood, dien zij er van verdachten in lichtingen aan de politic te hebben ver strekt. Een Britsch soldaat is gedood tijdens een gevecht tusschen militaire troepen en een bende terroristen op den iveg van Jeruzalem naar Jericho. De terroristen werden uiteen gejaagd en leden zware Aerliezcn. Gistermorgen zijn opnieuw eenige arres taties verricht. Bovendien hebben de auto riteiten den tot de oppositie behoorenden studenten en jeugdorganisaties verboden bc- toogingen te houden. Volgens niet officieele berekeningen zijn, aldus een bericht in de Palestine Post, in de eerste week van Augustus 38 personen gedood en TO'cewond Tot. de slachtoffers bo, liooren vier Britten, die gedood zijn, en vijf die gewond werden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1