Haat en nijd Aanbesteding G.nG NIESTADT Schagen tusschen officiersvrouwen J. L Wesfrup, geen zitting xMeUéovenaan^l X$acft6oï$vo<jïecM&eül\ t Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. Het bouwen van een landbouwschuur r ico! SENSATIONEEL RUITERFEEST DJIGUITEN RUITER KOZAKKEN Woensdag 10 AUIUSTUS a.s. dos avonds te 8 uur N.I. Kampeer- en witte Polohemden lange en korte mouwen BAD-ARTIKELEN met 20 pCt. korting Vrijwielremnaaf I TWEEDRACHT TUSSCHBN DE MANNEN Het huwelijk tot een aanfluiting gemaakt t De Indische soldaat ziet voordeelen III Onze medewerker *J. K. Brederode zet zijn hoogst inte ressante beschouwingen over de Nederlandsch-Indische weermacht voort. De jonggetrouwde soldaat in onze kolo niën ziet voordeelen in zijn huwelijk, voordeelen van een bedenkelijk karakterHij stuurt zijn Inlandsche echt- genoote de straat op! En het legerbestuur zendt op haar beurt een controle-patrouille uit, welke uit ongeveer twin tigjarige jongens bestaat! Tot welke betreurenswaardige toestanden een en ander leidt, leze men hieronder. L WAT IS ZEDELIJK, WAT ONZEDELIJK? Van oudere gcpcn6ionneerde onder officieren, die den „grooten" lijd nog medemaakten, Atjeh, de Gajoclan- den, Bali, Boni, en die uit oude ge woonte nog voeling houden met het leger, kan men heel vaak hooren: „Er bestaat geen kameraadschap meer onder de onderofficieren. Het is alles haat en nijd en ijverzucht." Verreweg de meeste onder-officieren zijn ook getrouwd en velen hunner traden reeds in het huwelijk toen ze nog gewoon soldaat waren. Daardoor ontstaat een onoverbrug bare afscheiding, want de één heeft een Eu- ropeesch meisje tot vrouw genomen, een an der een Indo-Europeesche en een derde een inlandsche. Een Europeesche onder-officiers- vrouw zal, reeds om gewoonten en taal, geen omgang zoeken niet een inlandsche onder officiersvrouw. Bij de Indo-Europeesche vrouwen hangt het af van de persoon. Er zijn Indo-Europeesche vrouwen, vooral die hun opvoeding voor een groot deel in Ne derland hebben gekregen, welke zich uit stekend aanpassen aan de Ilollandsche vrou wen. Met anderen is dit weder minder het geval. Er ontstaat haat en nijd en ver achting onder de vrouwen en dien tengevolge tweedracht tusschen de mannen en het gevoel van saamge- hoorigheid, welke in een leger zoo noodig geacht moet worden, is hope loos zoek. De bevordering van de huwelijken in het Nederlandsch-Indische leger had in de eerste plaats ten doel de bestrijding der onzede lijkheid. „U moet goed begrijpen Over dit onderwerp had ik menigmaal ge durende den wereldoorlog gesprekken met officieren van de oorlogvoerende legers. Een kolonel van den Russischen staf keek me eens, toen ik dat onderwerp te berde bracht, medelijdend aan, haalde zijn schouders op en zeide: „U moet goed begrijpen, dat „zede lijkheid" in een leger een andere be- teekenis heeft dan in het burgerle ven. In militair opzicht is alles wat de gevechtswaarde van een troep ver mindert, onzedelijk; alles wat de gevechtswaarde van de troep onaan getast laat of bevordert, zedelijk." Ook bij officieren van andere legers vond ik dezelfde opvatting. En dat waren oorlogs officieren. Maar nu het resultaat van de bij het Ne derlandsch-Indische leger gevolgde methode om door bevordering van de huwelijken de onzedelijkheid tegen te gaan: in April j.1 moest een conferentie van den geneeskun digen dienst worden gehouden, waarbij ter sprake kwam de ernstige toeneming van de geslachtsziekten in het leger. Het is waar, soldaten, die vrij hebben, kunnen kosteloos beschikken over prophv laxe, maar veel baat dat niet door de lichtzinnigheid van .velen. Echter, er is nog een andere zijde aan deze „huwelijksbevordering", waardoor de solda ten door 't huwelijk vele voordeelen kunnen genieten. Uit het donker dook een jonge vrouw op Eenigen tijd geleden vertoefde ik in een der groote steden van Java. 's Avonds viel me een ongeveer der tigjarige Europeesche soldaat op, die steeds bij een donker parkje rond reed op een fiets en nu en dan fluit signalen gaf. Nu en dan dook er uit het donker een inlandsche vrouw op, praatte eenige oogenblikken met den soldaat en verdween dan weder in de duisternis van het park. Eenige avonden nam ik dat waar. De sol daat was steeds trouw op zijn post en elkcri avond had hij die korte gesprekken met in landsche vrouwen, want al spoedig bleek liet me dat er meerdere vrouwen waren. Daarvan wilde ik toch meer weten en het geluk was me dienstig. Ik vond iemand, die den soldaat nok van gezicht kende en meer van hem wist. De soldaat was getrouwd met een inlandsche vrouw en had zich dus aan geen avondappèl te houden, 's Avonds zond hij zijn vrouw en eeni ge vriendinnen „de straat op" en „verdiende" er op deze wijze een aar dig duitje bij. Ter eei;e van den Nederlandscli-Indischen soldaat moet ik erkennen, dat zijn kamera den niet anders dan met de diepste verach ting over hem spraken, al verraadden ze hem niet. Een paar weken later sprak ik over dit geval met een sergeant-majoor met vele dienstjaren. Het zou nutteloos geweest zijn hierover te spreken met een officier, want de officieren weten over het algemeen te wei nig van hun mannen. De sergeant-majoor was in het geheel niet verbaasd over wat ik hem vertelde en zeide: Van liefde is geen sprakel „Maar dat vindt u overal, in Ban- doeng, te Batavia, te Semarang. Er zijn er slechts weinigen, maar er zijn er in elke groote garnizoensplaats. Deze jongens trouwen alleen om meer vrijheid en een aangenamer le ven te hebben en dan later ontdek ken ze dat aan hun huwelijk nog meerdere voordeelen verbonden zijn als ze niet te nauw kijken. Van lief de of genegenheid is bij zulke huwe lijken natuurlijk geen sprake." Men stelle zich ook het leven van den on- gehuwden soldaat voor. Hij eet en slaapt in de kazerne (in de „tangsi" noemt men dat hier) en nu krijgt hij de kans een eigen huis te hebben, thuis te slapen, thuis te eten door in het huwelijk te treden. Een huwelijk zon der liefde en zonder wederzijdsch respect is dan spoedig gesloten en...de gevolgen komen dan wel. Later besef je het Er zijn ook bravere knapen en zij vor men verreweg de meerderheid, doch bijna steeds betreuren zij hun huwelijk, op zeer jeugdigen leeftijd gesloten. „Och", zeiden en kele me, „je bent jong, je komt in Indië, je voelt je eenzaam den eersten tijd. Je wilt los zooveel mogelijk van de kazerne en dan trouw je maar, de eerste de beste, zonder er lang over na te denken, maar dan na enkele jaren besef je eerst wat je gedaan hebt, voor al als je een inlandsche vrouw hebt geno men, die toch het gemakkelijkst te krijgen is. Je zit vast en je gcheele leven is bedor- van. En naar Nederland kan je eigenlijk niet meer. Wat zou je daar met een inlandsche vrouw moeten beginnen?" De patrouille op zoek. De kazernen, de „tangsi's", liggen meestal buiten de stad, omgeven door groote exerci tie-terreinen en 's avonds wemelt het daar van jonge inlandsche vrouwen en meisjes. De opvattingen der Javanen ten opzichte van de zedelijkheid zijn niet streng. De politie houdt er een beetje het oog op, maar om verschillende redenen is dit niet afdoend- En ook van militaire zijde worden maatrege len genomen. Eiken avond loopt er een „garni zoenspatrouille", meestal een korpo raal en drie man, over het algemeen jongens van twintig k drie-en-twintig jaar. Dezen gaan dan verspreid het donkere terrein in om naar de licht zinnige vrouwen en meisjes te zoe ken en haar te verjagen. Wat daarvan terecht komt behoeft geen nadere uiteenzetting. Ik vraag me af welk menschon- kundig wezen op het denkbeeld is gekomen van deze bestrijding der on zedelijkheid door twintigjarigen. Intusschcn geheel in orde wat de zedelijk heid naar onze begrippen aangaat, kan men lietin Indië nooit brengen. Het is onmoge lijk een Oostcrsch volk onze begrippen dien aangaande op te dringen. Dit geldt niet al leen voor Nedcrlandsch-Indië maar ook voor Engelsch-Indië, voor Syrië, voor Abcssinië. Maar dwaas is het, dat men getracht heeft door bevordering van huwelijken de onzedelijkheid in het Nederlandsch-Indische leger te bestrijden, want het eenige wat men daar bereikt heeft is dat men er de instel ling van het huwelijk tot een aanfluiting heeft gemaakt en vele jongelieden voor hun levenlang ongelukkig. J. K BREDERODE. ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. Op MAANDAG 15 AUG. a.s. zal in het openbaar worden aanbesteed: met ingebouwde woning a. d. Veerweg te ANNA PAULOWNA voor rekening van Mevr. de Wed. WAIBOER, aldaar. Bestek en tcekening zijn ver krijgbaar ten kantore van de Architecten, tegen betaling van f3.per stel. Het Architectenbureau DEKKER en KOSTER, Plantsoen - Schagen. „O&eA, mij maaii ten ^ieAckje I Accountant, houdt op DONDERDAG 11 AUGUSTUS Laat Uw film niet bederven, tnaar vakkundig afwerken door FOTO-HANDEL Films 's morgens gebracht, 's avonds klaar. door de wereldberoemde B.Iv.C. terrein te ANNA PA.ULoWNA. Muziek! AvondverlichtingI Prijzen der plaatsen: Tribune fl.—lc Rang Zitplaatsen 75 ct. Staanplaatsen 50 ets. Kinderen Tribune f0.50, le Rang Zitplaatsen 40 ct. Staanplaat sen 25 ct. De voorstellingen gaan door, ongeacht de weersgesteldheid. Impresario Max van Gelder, Amsterdam. Naar en Keizerstraat 76 voor groote sorteering en DEN HELDER Alleen nog deze week ZOMERSTOFFE! moet de leus zijn bij een onderdeel, do f alle belangrijke functies van het rijwiel heet te verrichten. heeft gedurende meer don 30 jaren bewfr zen een kwaliteitsproduct te zijn. Men lette vooral op deze kenfeekêflS Op de naafhuls. N.V. De Heldersche Graan- en Kunst- mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64, tel. 106, Den Helder Vrijblijv. noteering af condities: magazijnen op onze bekende Laplatamais Nieuwe oogst f 8.70 Maïsmeel - 8.— Gerstemeel prima - 8.60 Voertarwe, zware - 9.20 Haver geschoond - 6.80 Chevaliergersigeschoond, zware geschoond - 8.70 Voerrijst f 8.60 Paddie geschoond - 7.30 Gemengd Kippenvoer - 8.90 OCHTENDVOER C.R.K. - 9.90 Varkensmeel A f 8.65 B f 8.50 C - 8.40 Kalvermeel met mineralen A f 10.— B - 9.50 Koeienmestmeel A f 8.45 B - 8.40 Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto 12% vet - 11.— Wessanen's Weidekoekjes A 22-24eiwit en vet - 8.65 Wessanen's Weidekoekjes B 28-30eiwit en vet - 8.70 Weidekoekjes Prins - 8.65 Gebr. Amerikaansche Lijnkoek - 9.45 Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek f 9.45 Vette - 10.— Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.a. - 9.55 Gebr. Grondnotenkoek 55% f 8.40 Schilfers - 8.55 Gebr. Cocoskoek, blanke - 8.65 Soyaschroot Inlandsch - 8.20 Gebr. Palmpitkoek - 8.10 Opfokvoer A f 12.60 B f 11.65 C - 10.90 Korrelvoer A f 12.50 B f 11.45 C - 9.35 Tarwezemelen f 7.70 Tarwegrind - 7.70 Vischmeel „Hollandia" f 12.70 Haringmeel - 11.20 Diermeel SCHAGEN f 9.50 Carnarina N.S. - 11.10 Delftsche Voederkalk f 7.— geslibd krijt - 1.80 TURFMOLM per pak - 1.20 Per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.30 per 100 K.G. 8 Augustus 1938 Uit onze omgeving SCHUÜRL Tentoonstelling consistoriekamer. Nieuw psalm- en gezangenboekje Camp en Groet. In de consistoriekamer achter de Schoor- ler Kerk is door de goede zorgen van Ds. A. J. P. Bocke weer allerlei wetenswaardigs, vooral op godsdienstig gebied, tentoonge steld. Behalve werken, die betrekking hebben op de reorganisatie der llerv. Kerk, waar voor de synode dezer dagen een beslissing kan nemen, treft men hier den volledigcn inhoud aan van de gezangen, zooals die zijn vastgesteld door de in 1928 door de synode benoemde commissie voor vernieuwing van den gezangenbundel. Ook eenige volkslie deren zijn opgenomen in dezen bundel. Be zoekers kunnen hier een model van de straks te verschijnen volksuitgave bewonderen. Een reeks gegevens over allc-dag-kerken is door Ds. Bocke natuurlijk met zorg sa mengesteld. Bezoekers van de a.s. jcugdbijccnkomsten van de Esperantisten zullen hier veel vin den dat hun belangstelling trekt. Bijzonder interessant is alles, wat betrek king heeft op de historie van Groet en Cam perduin. Velen zullen met verbazing het Camp van 1724 bekijken en zich bij het beschouwen van de copie van een aquarel in 't Gem. Ar chief te Alkmaar afvragen hoe het mogelijk is, dat de Kerk le Camp, die toen een heel eind binnen de duinen lag, zoo geheel is verdwenen. Ook Groet is hier niet vergeten, Groet, waarvan de dichter zong: Prijkt met vecle schoone dorpen, Ken'merland van ouds vermaard. Groet, schoon 't minste van die dorpen Heeft nogthans gelijken voet. Van dit Groet prijkt hier het onmiddellijk te herkennen aardige kerkje, dat, gesticht in 1738, dezen herfst 200 jaren oud zal zijn, en waarvan de klok den mensch toeroept (blij kens 't opschrift): Dorch des Klockeslag, Gcdcnck des Stervensdagh. Kinder-strandfeest Camperduin. Gistermiddag had onder groote belangstel ling weer het jaarlijksche kinder-strandfeest te Camperduin plaats, een feest, dat steeds door inwoners en pensiongasten op hoogen prijs gesteld wordt. Voorafgegaan door het Schoorlsche Fan farecorps, trok een lange stoet van Groet naar Camperduin, een paar honderd kinde ren, die zich voor do verschillende wed strijden hadden aangemeld, togen, begeleid door ouders, familie, bekenden en onbeken den, naar bet strijdperk. Hier werd dapper gestreden om de verschillende prijsjes, die mot ringen leggen, ezclprikken, s'ofloopen, balkruien, zakloopen en hardloopen met. hin dernissen waren te winnen. Aan supporters was geen gebrek, van alle zijden werden de jeugdige strijders aangemoedigd en soms da verde het strand van den lach, als zoon spelletje aanleiding gaf tot hoogst-komische situaties. Zelfs de zon begon er plcizier in te krijgen en kwam van achter het wolken dek een kijkje nemen. Het onvermoeide fan farecorps liet den ganschen middag de vroo- lijkste wijsjes hooren. De eerste prijzen in de verschillende wed- sjecl strijden werden behaald door Truusje Wiei man, Nelly Stam, Trees van Weteren, Dii van Leeuwen, I.co Sloogvcer en Jopic Ht lansche. Na afloop ging alles weer in optocht hui toe, dankbaar en voldaan, ook over de hef lijke tractaties. „j Met een geanimeerd bal werd 's avonds e de groote danstent bij cal'é Huiberts de besloten. BARSINGERHORN. Hengelspf Zondag hield de HengelsportverccnF „Vischlust" een wedstrijd in de ringslf van don z.g. Voorpolder bij Dirkshorn. Il€is" d weerw erkte in alle opzichten mede, zooilr het voor de 40 deelnemers een mooie oei tend was. In totaal werden 606 baarzen -X - vangen. Door den penningmeester waren JJgli extra-prijzen beschikbaar gesteld, n.1. votT dengene, die de meeste witvisch ving <t voor den controleur, die deze had ingesèffl ven. Do uitslag luidt als volgt: lc pr., groti stc baars A. Nierop met een baars van 22| c.M.: 2e prijs J. van der Veer met 36 stuk». 3e pr. W. Bos, 34 st.; 4e pr. J. Duursma,!, st.; 5e pr. L. Aikema, 30 st.; 6e pr. Zwakman Pz., 20 st.; 7e pr. J. D. Xicroj 27 st.; 8e pr. R. van Vondel, 25 st.; 9e p J. de Smit, 24 st.; 10e pr. A. Duurs'ma,| st.; 11e Lm. 13e pr. H. Bergman, S. va Veen, D. Bloem, ieder 21 st.; 14e t.n pr. P. de Wit, W. v. d. I >o, Joh. Sch. A. Aalbers, M. Wijnjeterp, P. Zwak man A Controleurs: le pr. A. Rentenaar, 2e 8 Joh. van der Klooster. Rage Extra-prijzen; le pr. A. Rentenaar, 'eeuw bouquet bloemen; 2e prijs (meeste «®chacl visch): W. Bos, idem. fceraa

Schager Courant | 1938 | | pagina 8