V Ik heb niets om aan te trekken Een eeuwenoud probleem Gouden munt in de Karimata-zeet Politie maakte een eind aan de vacantie Economische achteruitgang in verschillende landen De dood in bet concentratiekamp Denkt Ds. Niemoeller aan zelfmoord i T /a De jeugd van Heerhugowaard zorgt goed voor Meesters rupsen eri plukt trouw eiken dag moerbei-blaadjes. De oplossing: Twee koeien op stal om van de melk wol te maken voor het cos- tuum van meneer Twee moer- beiboomen met zijderupsen in den tuin om zijde te maken voor het costuum van mevrouw HET SPROOKJE VAN DEN WIJ ZEN HING LUNG KEE EN ZIJN LIEFTALLIGE MIMOSA SAN. Bij den zijderupskweeker te Heerhugowaard 't Zal zoo in de dagen van Confucius zijn geweest, in de dagen dus, dat ónze voor ouders nog in dierenhuiden rondscharrel den en elkaar bij meeningsvcrschillen met een knotsje hout van veertig kilo op de hersenen tikten, terwijl de onbeschaafde Chineezen bijna alles hadden uitgevonden, wat ónze hooggeleerden later zouden ont dekken, toen in China hèt probleem ont stond, dat heden ten dage nóg de wereld heheerscht. Een probleem, grooter dan het Tsjechische, het Mandsjoerijsche, het Spaanschc, het Mexicaansche, zelfs grooter dan het Nederlandsche spellingsproblcem. I-Iet was toen op een kwaden dag een der zes vrouwen van den wijzen Hing Lung Kee, de lieftallige Mimo sa San hem in het oor fluisterde, dat ze nu wérkelijk niets had om aan te trekken, om naar hèt ver maak van dien tijd, het oplaten van reuzenvliegers te gaan kijken... Ofschoon de rijwielbclasting, de omzet belasting, de dividendbelasting en alle andere 997 fiscale plagen nog niet waren uitgevonden, zat de wijze Hing Lung Kee verbazend krap, want Tu Ching Kui, de god van het spel was hem bij het Fan Tan, de voorlooper van het bridge, zéér ongunstig geweest. Zijn opiumleverancier gaf niet eens rrediet meer, laat staan dus dat Mistroostig en zwaar peinzende, zooals na hem duizenden mannen zouden peinzen hoe hun levensgezellinnen het vele geld voor het weinige dat ze aan hebben te ver schaffen wandelde Hing Lun Kee zijn tuintje in en hleef bij het rijtje witte moer beiboomen, zijn trots en zijn glorie staan. Dikke witte rupsen knaagden hoorbaar de bladeren stuk! Verontwaardigd wilde de oude Chinees de ongenoode gasten een anep geven, toen iets zijn aandacht trok... Een rups spinde zich in, maaktfi zich zelf een nootvormig huisje, omgeven door een bos, zachte dra den, die alsmaar dichter werd Toen ontspanden de strakke trekken van Iling Lung Kee zich, hij riep Eureka in het Chineesch, hij 'had het gevonden! In- plaats van de rupsen te verjagen, ging hij ze verzamelen, honderden en duizenden. En de draden wikkelde hij af en spon ze tot fraaie z ij d e n gewaden voor zijn be minde Mimosa San, wier garderobe voor taan in eigen tuin werd gekweekt. De zijde industrie was geboren! 't Is fantasie, wat we vertellen, maar zou het zoo niet gebeurd zijn! Echter, het probleem „niets om aan te trekken" was de wereld niet uit. Er kwa men steeds méér vrouwen en ze hadden naarmate zij zich verder uitkleedden, steeds minder om zich aan te kleedcn, zeiden ze. De arme rupsen konden het niet meer be- spinnen! Gelukkig kwam er een slimmeling. die uitvond dat uit hout iets gemaakt kon worden, dat erg veel op zijde lijkt. Kunst zijde. De rupsen met hun verouderde pro ductie-methode kwamen op den achter grond Machines, machines Nu doet juffrouw Willv, Mina's opvolgster de stoep met „zijden" kousjes en als ze zich in den huwelijken staat begeeft, zorgt ze niet eerst voor twaalf van alles, maar ze maakt zich knap uit een doosje, stopt haar „rijden" jurken en al wat daar voor „zijden" veel zijdigheid onder zit in een sigarenkistje, betaalt de eerste termijn voor de vier stoe len en de twee crapauds en is mevrouw Willv zónder meer. Echter roomboter is niet te vervangen, zijde óók niet. De rup sen worden langzamerhand in eer hersteld, de échte zijdeteelt neemt weer toe, óók in ons land. óók in onze omgeving. Onze krant van Vrijdag 5 Augustus vertelt, hoe in Hilversum de witte moerbei, de voedster- plant voor de rijd cru pscn, in 't groot ge kweekt wordt, en dat in Amsterdam, Utrecht, Groningen en Heerhugowaard reeds proefbedrijven zijn. Heerhugowaard „Meester" Fe"'og, 't hoofd van de openbare school in Zuid, zou meester Hartog, de man die van alles ma ken kan, tot koperen wandborden en leeren taschjes aan toe. en ook „in zijderupsen doet", niet zijn, als hij na 't lezen van ons eerste artikel ons niet had opgeheld, om ons uit te noodigen. de rupsen aan 't werk te zien. 't Was spinhoogtij, we kwamen nu nèt op tijd. Denzelfden avond nog stonden we al bij de zeer eenvoudige stellage in een ongebruikt lokaal van de school en zagen mevrouw Zijderups van de afdce- ling geleedpootigen, de klasse der insecten en de orde der schubvleugeligen in volle actie Zij was er met een driehonderd familie leden, allemaal van die vette tante's van een 8 c.M. lang en een voor rupsen flattcu- se vuilwitte tint, aan den maaltijd, en het menu was als steeds rauwkost, Salade a la Morus Alba, blaadjes van de witte moer bei. Een lieve plant zoo'n moerbei. Onge looflijk nuttig! Ook koeien en geiten en schapen lusten de blaadjes en geven er rijkelijk-vette melk door. De moerbeivruch- ten zijn zoet en van het hout zijn mooie meubelen te maken. Mevrouw, Zijderups is een familiaar beest, ze legt haar hart direct bloot. Men ziet het samentrekken 40 maal per minuut. Het is een onderdeel van een groote ader die over de geheelc lengte van den rug ligt. Behalve van -ocd eten men hoort die 300 vraatzuchtige mon sters kauwen houdt Mevrouw Zijderups ook veel van frissche lucht, ze ademt door de stigmaten, die door een dun vlicsje van de buitenlucht zijn gescheiden en uitmon den in twee groote luchtbuizen, die zich in oen ontelbaar aantal kleinere verdoelen. Voorts is Mevrouw Zijderups erg op een warme stoof gesteld, ze voelt zich het meest „senang" in een temperatuur van onge veer 68 tot 77 graden Fahrenheit. En hoe maakt ze nu zijde? Misschien moeten we eerst de vraag stellen, wat was er eerder, de kip of het ei, of in dit geval de rups of de vlinder. Laten we den knoop doorhakken: Eerst waren Jan en Jannetje Vlinder er, en na genoeglijke wittebroodsuren heeft Jannotic vlinder een vijfhonderd eitjes gelegd. Uit de eitjes komen de larven, of rupsen, deze spinnen zich in, worden in de cocons tot poppen, die in nieuwe vlinders overgaan. Maar zoover laat de zijderupskwecker het niet komen! Als de rups zoo'n vier en twintig tot dertig dagen moerbc' gêceten heeft, begint het haar te vervelen, wordt ze onrustig, gaat heen en weer loopen, maar blijft tenslotte weer zitten, het kopje in de hoogte. Ze gaat zich inspinnen Ze gaat zijde maken en dat doet ze in de zijdeklie- ren, twee buisvormige kanalen, liggende aan weerszijden van de spijsverteringsor ganen. In het onderste van elk de drie doe len. dat pl.m. 2 c.M. lang is, wordt de eigenlijke zijde gevormd. Uit elk kanaal komt één draad, die zich samen verecnigen en in de buitenlucht direct hard worden... Mevrouw Zijderups verdw«nt Het is een merkwaardig gezicht, dat inspinnen van de zijderups Men ziet haar zich hullen in een vlokkig weefsel en in dit weefsel, den cocon die het meeste lijkt op een ge woon sausje vormen. Van mi nuut tot minuuut wordt de rups minder zichtbaar, tenslotte is zij geheel verdwenen. De cocon, feite lijk slechts één draad van een paar Kilometer lengte is gebleven. In de cocon verandert de rups tot pop, van pop tot vlinder Om de cocons is het te doen! Zoover laat de kweeker het, zooals reeds gezegd, echter niet komen. Hij doodt de pop, door de cocon in heet water te dom pelen en wikkelt de zijde af. De zijde, die tenslotte dient om eenigermatc te helpen het wereldprobleem in den aanvang van dit artikel genoemd: „k heb niets om aan te trekken" op te lossen Zijde is geen eenzijdig produot! Natuurlijk is de zijde niet direct gereed om verwerkt te worden. Zooals ze van de cocon komt, bestaat ze uit: 51 echte zijde (fibroine), 20 gom (Scricinc), 24 eiwit, 2 andere stoffen, kleurstof en vet. De ruwe zijde of Grcge wordt ontgomd, en tot dikke of dunne draden verwerkt, dus getwijnd of gefileerd. Het twijnen geeft twee soorten: de sterke kettingzijde en de zwakke tramzijde. Van echte 7.vf*a maakt men naai-, borduur en koordzijde, verder taf, een gladde zijde-soort. Zoogenaamde cantonzijde levert de grondstof voor crêpe of fluweel, geribde zijde ontstaat, wanneer dikke en dunne draden elkaar afwisselen, van niet ontcomde ziidc maakt buil- gaas, van gekookte zijde viechnetten, van afval floretzijde, en van zijde van de wilde rups uit China tussor en shantung, Maar we zeiden reeds, dat lang alles wat als zijde wordt verkocht geen zijde is... In het bui tenland. bijvoorbeeld Zwitserland, wordt een actie gevoerd om te bereiken, dat al- zijde mag worden verkocht wat werkelijk zijde is. Naast een boter, een kaas, een leer en een wolmerk, dus een zijdemerk' als 't u belieft! Plannen voor huisindustrie. De heer Hartog heeft ons véél verteld van de zijderupsteelt. Het voornaamste heb ben wij in groote trekken weergegeven. Men heeft in de Heerhugowaard getracht de jonge werkloozen voor den teelt, bedoeld als "huisindustrie, te interesseeren, maar... een Blauwe Reigerpojderaar is niet zoo gauw een Chineesche zijd^rnpskweekcr. De moerbeiboomen achter de school doen het bést, „meester's" leerlingen voorzien de rupsen trouw van hlaadies en helpen de zijde afwikkelen. Toekomst in Nederland? Ons eerste artikel, door een insider ons ge zonden, was zeer optimistisch. De heer Hartog keek de zaak even nuchterder aan. Het is zeer moeilijk hier in Neder land zelfs eitjes te kweeken, dus het «Mieele proces hier te doen plaats hebben. Voor een gedeelte zal 'men op het buitenland zijn aangewezen. Een feit is echter, dat de zijdeteelt opleeft en er zeker niets mag worden nagelaten om in dezen tijd de werkgelegenheid te be vorderen! Misschien, dat toch nog ééns ons fanta sietje over den ouden Hing Lung Kee en zijn Mimosa San waarheid wordt. Twee koeien op stal, de melk tot wol voor het costuum van meneer, drie moerbeiboomen, met rupsen in den tuin, voor het japon netje Aan mevrouw. Is het niet haast te mooi om waar te zijn? NIEUWE HOOP AAN BOORD VAN DEN BAGGERMOLEN. Er is sinds gistermorgen vroeg een nerveuze spanning op de „Karima- fa". Op vijftien meter na heeft de baggermolen thans de grens van het afgepaalde gebied, waarin het wrak zich zou bevinden, bereikt, en ziet: plotseling, geheel onverwaoht, komen belangwekkende voorwerpen naar boven. Deze zijn positief af komstig van het Engelsche fregat schip „Lutine". Zoo onder meer een gouden Engelsche munt, waarop de beeltenis van koning George III en het jaartal 1791. Verder veel spij kers, ballastbrood, stukken ijzer, enz. Dc stemming aan boord van de „Kari- mata" is op het oogenblik zeer hoopvol. Laten we het maar eerlijk zegsen: de laat ste dagen was men pessimistisch gewor den. Steeds weer met nieuwen moed en nieuw vertrouwen in den afloop lossen de ploegen elkaar af, maar heel dien zat dit vertrouwen eigenlijktoch niet. En dat was niet zoo heel erg te verwonderen. Langzamerhand toch was men de grens van het afgepaalde gebied genaderd en nog steeds bestond de oogst uit slechts één gouden staafje. Nu er weer talrijke „snuis terijen" zijn gevonden, is de moed herleefd, het enthousiasme teruggekeerd en heeft twijfel weer plaats cemaakt voor vertrou wen. Vertrouwen in den opzet der onder neming. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat het achterschip der „Lu tine" verder landwaarts ligt dan oor spronkelijk is gedacht. De „Karimata" graait rustig verder. Hoe het ook zij: de „Karimata" graaft en baggert op twintig meter diepte rustig ver der. De weersomstandigheden nog steeds is het Oostenwind zijn van dien aard, dat men niet beter zou kunnen wenschcn. Ook de periodiek terugkeerende zandin- storfingen zijn gistermorgen niet voorgeko-, men. Drie paar turende oogen staren nog steeds in de rofeerende zeeftrommel. Tu ren, zooals steeds, maar nu toch met ver scherpte aandacht. En wij op Terschel ling? Wij turen ook. Hoog op het duin turen wij naar de „Karimata*. Haar om trek feckent ziel; vaag af togen de hori zon. En wij hopen een vlag te zien. Want die beteekent goud Maar zoover is het nog niet Vier jeugdige badgasten naar huis teruggestuurd. Bij het warme weer van dc laatste dagen schijnen dc Nederlandsche badplaatsen ook in de oogen van zeer jeugdige personen ideale oorden te zijn. De Haagsche politie moest tenminste Maandag twee jongelui uit Amsterdam en twee jongens uit Rotter dam, die clandestien in Den Haag waren gekomen, naar hun ouderlijke woningen te ruggeleiden. Maandagmiddag om ongeveer 12 uur vroegen twee jongens van 11 en 9 jaar op het Rijswijkscheplein aan een surveillee- rend agent den weg naar Scheveningen. Bij ondervraging bleek, dat de knaapjes per step van Rotterdam naar Den Haag waren gekomen om Scheven in gen met een bezoek te vereeren. Hun ouders waren van deze vaeanfiereis niet op de hoogte en.de Haag sche nolitie bracht de knaapjes prompt naar de Maasstad terug. Des avonds omstreeks 8 uur troffen agen ten van politie on den Bezuidenhoutschen- wéc twee jongelieden van 13 jaar aan. die met een auto uit Amsterdam naar de resi dentie waren gekomen en geen kans zagen op eigen gelegenheid weer naar die stad terug te koeren. Ook in dit geval zorgde de Haagsche po litie ervoor, dat de jongens weer thuis kwa- tyen. Ook Nederlands handelsverkeer ernstig geschaad Door het Centraal Bureau van de statistiek zijn de cijfers omtrent het buitenlandsche handelsverkeer van Nederland over de maand Juli gepu bliceerd. Daaruit blijkt, dat zoowel wat den invoer als den uitvoer aan gaat ,ten opzichte van de overeen komstige maand van 1937 een ach teruitgang valt waar te nemen. De invoer vertegenwoordigde een waar de van f 120 millioen tegen f 146 millioen in Juli 1937, voor den uit voer ware deze cijfers resp. f 78 millioen en f 102 millioen. Heel 1938 vertoont een ongunstig beeld. Het percentage van den invoer, hetwelk gedekt is door den uitvoer bedroeg in de achter ons liggende maand 64.9 procent te gen 69,7 procent in Juli 1937, zoodat ook in dit opzicht een achteruitgang was te constateeren. Dat het handelsverkeer van Nederland tot dusverre in het loopen de jaar vrij belangrijk is verminderd wordt duide lijk weerspiegeld door de cijfers over de eerste zeven maanden van dit jaar. De in voer in deze periode bedroeg f 820 millioen tegen f S92 millioen in de overeenkomstige zeven maanden van 938. Voor den uitvoer waren deze cijfers resp. f 576 millioen en f 634 millioen. Het dekkingspercentage voor deze maanden bedroeg 70,2 percent tegen 71,1 procent in hetzelfde tijdvak van 1937. Nu is het bekend, dat de onzicht bare uitvoer voor Nederland een voorname rol speelt, zoodat er goe de reden is om te veronderstellen, dat onze betalingsbalans nog een voordeelig saldo zal aanwijzen. Intusschen zijn de cijfers op zichzelf niet bepaald van een blijmoedige strekking, om dat zij erop wijzen, dat het internationale handelsverkeer in de eerste zeven maanden van 1938, door den economischen achter uitgang die in de meeste landen door de politieke verwikkelingen en de onzeker heid op monetair gebied vrij sterk is ge schaad. En wanneer ten opzichte van de effectenbeurs een teruggetrokken houding wordt aangenomen, behoeft dit, vooral in verband met de onzekerheid omtrent de toekomst, niet te verwonderen. NEERGESCHOTEN INBREKER OVER LEDEN. De 29-jarige J. v. d. Val, die Zondagnacht hij een poging tot inbraak in een fietsenhan- c'el aan de van der Meydenstraat te Rotter dam op heeterdaad betrapt en later, bij zijn achtervolging een pistoolschot in de linker zijde van de borst kreeg, toen hij zich met een hamer tegen de politie keerde, is aan de bekomen verwondingen overleden. Velen sterven tijdens de geese- ling, zegt de „News Chronicle." De „News Chronicle" deelt mede, dat in de maand Juli in het concen tratiekamp Buchenwalde bij Wei- mar in Duitschland tachtig Joden zijn overleden. De doodsoorzaken zijn de zware arbeid en de slechte behandeling. De Joden moeten van 's ochtends vier uur tot 's avonds acht uur stee- nen kloppen en indisciplinalre han delingen worden gestraft met ge«- seling, als regel vijftig slagen. Ve len sterven tijdens of na de geese- ling. Het blad schrijft verder, dat hoewel de nationaal-socialistische' partij in haar ge heel niet ontevreden is over de behandeling van de Joden, het huidige systeem toch niet allen voldoet. Men klaagt erover, dat rijke Joden een visum kunnen krijgen om te vluchten, terwijl bijna alle gevangenen van de concentratiekampen kleine burgers of arme lieden zijn. De Hjken worden gecremeerd. De correspondent van de „News Chrono cle" te Berlijn heeft telefonisch medege deeld, dat de Gestapo weigert het juiste aan tal dooden te noemen, doch wel verklaart, dat het genoemde cijfer onjuist is. Het is zeer moeilijk om juiste inlichtingen te ver krijgen, doch het aantal vaders, moeders en cchtgcnooten te Berlijn, dat door de politie is geroepen om het stoffelijk overschot van hun familieleden, die in een concentratie kamp zijn overleden in ontvangst te nemen, is zeer groot. Dit stoffelijk overschot is de asch, welke wordt overhandigd tegen de crematiekosten van drie Mark. ITALIAANSCHE CAMPAGNE TEGEN VREEMDE NAMEN. Ook jn Italië zijn op de variétéprogram ma's vaak Italiaansche kunstenaars of ge zelschappen vermeld, die onder een buiten- landschen naam optreden. In verband hier mede heeft de minister van volkscultuur Alfieri thans aan alle prefecten instructie gegeven, geen vergunning te verleenen voor voorstellingen, welke worden aangekondigd door affiches, die vol vreemde namen staan Deze namen zijn uitsluitend aan buitenland sche altisten of gezelschappen voorbehou den! Een geruchtmakende brief <J de predikanten in Elzas Lofftc ringen. De „Figaro" bericht, dat alle predikaniti- in Elzas Lotharingen een brief uit Duitser land hebben ontvangen, met het poststêi^lDBI pel van een Fransche grensplaats. De br> is gericht aan den directeur van ecredietj?, te Straatsburg, Altdorfcr. De schiij^gOve vraagt zijn moreelen steun en den st^g van alle predikanten en protestanten y de Duitscbe protestanten in dezen tijd hoogsten nood. In de laatste dagen zijnJ gen personen met den bijl terechtgesteld^ leen omdat zij geweigerd hebben te buiJ voor het systeem van onderdrukking T het geweten, dat op het oogenblik in DuJj land heerscht. Onder deze slachtoffersl ren drie leden van de Evangelische kef Verder wijst de schrijver op hetf-% gevaar, dat domine Niemoeller be-y dreigt. De Gestapo heeft eenige dagen geleden het gerucht verspreid, dat Niemoeller aan zijn familie zou heb- geschreven, dat hij zelfmoord zou willen plegen. Dit is een gemeene leugen. Niemoeller heeft nooit hieraan gedacht, lioe ellendig zijn toestand ook is. De geruchten over zelfmoord moeien de openbare meening voor bereiden op een moord op Nie moeller. Tenslotte wordt verklaard, dat ook de schrijver, Weichert in doodsgevaar verkeert. Tenslotte wordt in de brief gevraagd, ft de predikanten den inhoud bekend mafe en krachtig zullen protesteeren vervolging van hun kerk en tegen 't geva: gen zetten en dooden van haar volgelinge* inf-> 478ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Ze Klasse, Ze Lijst Trekking van Dinsdag 9 Augustus 1938 Hooge prijzen 20.000.— 19207 5.000.— 10177 2.000.— 15261 1.500.— 8935 1.000.— 10063 12317 400 1519 5938 8113 200— 18350 19146 100.— 2646 7895 11135 11820 14840 1» 19848 1186 1389 1635 1807 1991 Prijzen van 30 ■mi 1057 1086 1088 1092 1105 1117 1281 1335 1341 1363 1370 1382 1432 1463 1467 1571 1579 1606 1743 1750 1756 1773 1778 1789 1856 1899 1931 1959 1968 1984 2090 2132 2147 2185 2192 2196 2263 2278 2290 2307 2357 2380 2446 2453 2473 2499 2566 2630 2704 2814 2817 2842 2854 2886 3008 3014 3069 3130 3158 3159 3239 3253 3260 3278 3281 3307. 3406 3413 3427 3456 3458 3516 3630 3661 3677 3681 3683 3762 3844 3850 3855 3882 3897 3931 4068 4080 4086 4097 4141 4144 4191 4224 4230 4252 4266 4276 4342 4373 4407 4417 4462 4475 4536 4543 4634 4672 4686 4690 4799 4814 4831 4875 4902 4904 4949 '4973 4983 4987 4990 5023 5109 5173 5251 5310 5368 5391 6487 5509 5514 5519 5525 5541 5583 5591 5609 5671 5685 5705 5879 5889 5926 5937 5960 5976 6015 6025 6050 6057 6063 6070 6201 6203 6224 6242 6281 6287 6304 6312 6376 6378 6463 6500 6614 6630 6659 6668 6682 6687 6748 6751 6805 6830 6845 6853 6915 6951 6978 6990 6991 7054 7092 7102 7112 7178 7183 7252 7269 7398 7400 7416 7425 7439 7593 7623 7649 7724 7759 7765 7835 7863 7897 7906 7916 7925 8041 8082 8093 8142 8160 8176 8255 8307 8315 8331 8381 8413 8526 8532 8559 8599 8610 8651 8745 8767 8792 8811 8854 8879 9037 9046 9047 9053 9058 9062 9167 9178 9181 9192 9213 9251 9289 9319 9326 9406 9439 9457 9573 9612 9619 9663 9668 9682 9785 9857 9909 9941 9946 9948 4434 4» *tei 9475 9762 9949 9966 9975 10000 10055 10062 10072 10082 lOOiJke 10150 10171 10219 10223 10260 10273 10289 103) 5ep 10360 10523 10548 10615 10618 10706 10713 1071 >e]f 10762 10763 10773 10813 10822 10858 10875 108! 10943 10967 10983 11015 11033 11070 11076 110 G 11101 11110 11133 11199 11212 11224 11229 U2f or|, 11334 11372 11380 11453 11458 11495 11512 1151 11609 11611 11668 11684 11697 11707 11768 1171 11847 11913 11928 11937 12007 12018 12043 1211 12127 12183 12188 12189 12203 12220 12285 123 12313 12340 12403 12405 12426 12491 12503 12571 12611 12640 12691 12697 12797 12855 128f" 12878 13022 13050 13061 13113 13129 13173 1321 13263 13286 13381 13437 13514 13602 13611 1373 VK' 13840 13867 13967 13978 14046 14062 14087 1411 14134 14144 14172 14188 14203 14216 14233 1421 a( 14262 14271 14317 14341 14342 14396 14501 145! 'J11 14536 14542 14557 14570 14584 14588 14657 148 !t 14683 14720 14750 14763 14780 14792 14849 1483 V® 14881 14887 14930 15016 15092 15103 15133 151(?nk 15168 15218 15233 15238 15266 15310 15331 1531 m 15412 15421 15623 15642 15667 15691 15724 157»oei 15848 15859 15872 15922 15945 16029 16065 161c 'CU 16181 16266 16284 16301 16305 16309 16332 163#ell 16410 16417 16434 16444 16491 16493 16507 1651 ac 16599 16693 16694 16723 16730 16759 16777 1671 Or< 16818 16828 16843 16857 16887 16891 16904 1691 Tc 16927 16934 17004 17055 17083 17120 17156 Wier 17252 172,79 17291 17365 17374 17455 17479 1751 et 17641 17675 17687 17720 17726 17740 17741 1T3au 17834 17842 17867 17877 17890 17959 18017 180*ig 18047 18062 18078 18086 18088 18149 18216 182 OU 18268 18288 18307 18354 18380 18384 18396 1M eb 18427 18457 18469 18526 18580 18610 18625 1865 an 18710 18723 18775 18782 18790 18888 18932 189) ei 18959 19005 19012 19106 19123 19158 19232 192^00 19253 19295 19321 19344 19346 19393 19399 191 uit; 19420 19431 19464 19475 19481 19536 19588 196&ee 19624 19638 19727 19803 19804 19812 19875 1996 -eo 19913 19923 19929 20013 20102 20113 20127 201! Q 20137 20168 20176 20184 20203 20226 20235 202'ka 1 20278 20316 20322 20329 20346 20362 20424 20»Vii; 20514 20519 20547 20570 20587 20604 20607 2 20645 20693 20734 20769 20776 20791 20813 2W*eer 20887 20957 20993 21077 21089 21157 21165 21!» tor 21174 21187 21219 21252 21293 21315 21325 9* zal 21353 21360 21367 21368 21379 21385 21485 215» )IP 21681 21703 21751 21775 21815 21843 21863 21» de 21919 21956 §1960 21983 j <ja i W

Schager Courant | 1938 | | pagina 8