Java is geen Mohammedaansch land Strop voor inbrekers -i Magere melkpoeder in het brood? Geit zoogt leeuwenwelpen DE KU KLUX KLAN IN ACTIE? Mis! De witte spookgestalten op ons plaat je zijn Engelsche soldaten, die het nieuwste type vlammenwerper demonstree- ren in tegenwoordigheid van sir Kingsley Wood, minister van luchtvaart (rechts). De apparaten verspreiden een dusdanige hitte, dat de mannen zich in asbest-kleercn moeten beschermen Grootsch en schoon zijn de fees ten der Mohammedanen, de fees ten van wilde dweepzucht, wan neer het bloed der zelf kastij ders stroomt. Nu en dan klinkt ge rekt een gebed, een gebed, waar- in alleen het woord, „Allah", den naam van hun God een siddering door de menigte doet gaan. MAAR DE JAVAAN GE LOOFT HET WEL! MALANG, 29 Juli. Nu de tijd nadert, dat ik Java weer zal verlaten, kon ik niet anders dan me ten zeerste verheugen toen in Malang een groot Mohammedaansch congres werd aangekon digd, waaraan Moslims van geheel Java zouden deelnemen. Dit congres kon ik nog niedemaken of minstens gedeeltelijk aan zien en het zou me een duidelijk beeld kun nen geven van de kracht van den Islam op Java. Weliswaar heb ik in den geloofsernst van de Javaansche Mohammedanen niet veel ver trouwen, maar dat gebrek aan geloofsernst zou gedeeltelijk worden goed gemaakt door het getal, want er wonen officieel op Java meer dan veertig millïoen belijders van den Islani. De plaatselijke bladen gaven eenigc bij zonderheden over het te houden congres. Er zouden vijfduizend afgevaardigden ko men en er konden nog vele duizenden be langstellenden worden verwacht. Op een der congresdagen zou 's avonds een lampion optocht worden gehouden met duizenden deelnemers. Deze berichten werden waarschijnlijk ver strekt van Mohammedaansche zijde, door dc organisatoren van het congres. Mohammedaansche feesten heb ik er vele mede gemaakt in Turkije en Pcrzie, in Marokko en Tunis, in Egypte en Syrië, het feest van het lam, de herdenking van den geboor tedag van Mohamed („Mohamcdaan- sclie Kerstmis", noemden dc Arabie ren te Damascus dit feest), de groo- te en de kleine Bciram en (in Pcr- zië en Bagdad) het feest van wilde dweepzucht der Sjiieten, Mohannne rah,wanneer het bloed der zclf-kas- tijders stroomt. Grootsch en schoon waren die feesten, indrukwekkend door de in getogen geestdrift der massa, die zich niet in luidruchtigheid uitte. Groene vanen wapperden in de zon hoven de hoofden der duizenden. Er werd niet gezongen, maar nu en dan klonk gerekt een gebed, gespro ken door één en waarnaar de an deren luisterden, een gebed, waar van ik alleen soms het woord „Al lah" verstond, dien naam van- God, die een siddering door de menigte deed gaan. De Javaan is lauw. Zoo schoon en indrukwekkend zou dit congres zeker niet worden, want de Ja vaan is meer dan lauw in den godsdienst, maar in elk geval zouden er vele duizenden komen. Vijfduizend afgevaardigden werden verwacht: in de stad Malang wonen dertig duizend Mohammedanen, in de naaste om geving nog vijftigduizend en op geheel Java millioenen, millioenen. De Javaan is over het algemeen arm aan geld. Velen zouden niet per trein kunnen komen, maar evenals de Arabieren, te voet gaan, dagenlang. Ik zie ze nog in mijn her innering, die duizenden, die trokken naar Damascus, naar Bagdad, per ezeltje, op ka meel, te voet, lange stoeten voor wie geen dagmarsch te zwaar was. Dit alles hoopte ik in eenigszins anderen vorm terug te zien ter gelegenheid van het Mohamedaansche congres in Malang. In de stad zag ik aanplakbiljetten in het Maleisch met het woord- „Moehammadija". de naam van de Mohamedaansche vereeni- ging en ditzelfde woord zag ik ook op lin ten. die hier en daar over de straten waren gespannen. Maar verder nam ik geen voor bereidselen waar voor het congres, waar de geestelijke en stoffelijke belangen van veer tig miltiocn Mohamcdancn zouden worden besproken en dit verbaasde me sterk. Den dag, dat 's avonds het congres zou worden geopend met een plechtige ontvangst van de zijde van het congres-bestuur, was in de straten der stad nog niet dc minste ver meerdering van drukte waar te nemen en tochin het stadje Malang moesten vijf duizend vreemdelingen zijn, congres-afge vaardigden. De plechtige ontvangst. 's Avonds hield op het congresterrein het bestuur een plechtige ontvangst. Er kwamen telegrammen voor het welslagen binnen van den gouverneur te Socrabaja, van den esident, van den assistent-resident, van den garnizoenscommandant en van andere vriendelijke Nedcrlandsche overheidsper sonen. Er waren eenige honderden men- schcn bijeen, maar geen duizenden. Toen weerklonken ccnige zware ontploffingen. Er werd een vuur werk afgestoken en dadelijk stroom de menigte van alle kanten toe. Oosterlingen zijn namelijk verzot op vuurwerk en met -godsdienst had deze ongemeene belangstelling van het publiek niets te maken en niet één maal hoorde ik het „La illah i 1 la allah" (er is geen God behalve God), dc gcloofsbekenlenis van den Mohamedaan. De volgende dagen ben ik eenigc malen nakr liet congresterrein gelogen en ik heb er slechts eenige tientallen menschen ge zien- Het eenige opmerkelijke waren Mo hammedaansche padvinders, die het ter rein in orde hielden. De jongens droegen groote hoeden, donkere blouses, een korte broek en zware, stevige schoenen. Ze zagen er juist uit als Europeesclie padvinders, al leen was hun huid bruiner. Ook een Hindoe deed Moham medaansch! Donderdagavond, den avond van de groo te bidstond, ben ik naar de „missigit" (mos kee) getrokken, vermoedend, dat daar wel een groote menigte moest zijn, als er wer kelijk zooveel Mohammedanen in de stad waren ter eere van liet congres. De „missigit" is nimmer voor meer dan een derde vol in gewone tijden. En nu? Er waren niet meer dan bet gewone troepje van enkele honderden, die men er steeds Donderdagsavonds en Vrijdagsmiddags kan zien, knielend, biddend, zich voorover bui gend tot den grond dat dc voorhoofden dien grond raken. Terwijl ik daar stond, zag ik een inlan der, dien ik meende te kennen. Hij betrad het, voorpleintje van de .missigit, waschte zich armen en voeten bij een waschbekken li ging daarna de missigit binnen om zijn godsdienstplichten te vervullen. Ik vroeg me af, vanwaar ik dien man toch kende en na eenigc oogcnblikken her innerde ik ine hem. Ik had hem gezien in de omgeving van Malang als bewaker van drie Hindoe-afgodsbeelden, bij welke bij min of meer de functie van „hoogo- priester" vervult. Tot die functie heeft bij zichzelf benoemd en hij verdient er ecu aardig duitje mede. Bij dc Hindoe-afgodsbeelden in het woud heeft hij een huisje opgeslagen, waar hij vruchten en bloemen verkoopt, die als of fer bestemd zijn voor de Hindoe-goden. Ook gewijd hout verkoopt hij om offervuurtjes le branden voor die beelden. Dagelijks ko men daar velen om offers te brengen en de „hoogepriestcr"' verdient er zonder veel moeite goed zijn brood. En ook die afgodenpriester ging daar nu de missigit in om Allah te loven en te aanbidden? En ik dacht aan den Koran, waarin staat: „In naam van God. den wel dadige, den Erbarmende, zeg: Hij, God, is één. God is Hij, van wien alles afhangt. Hij heeft geen kinderen voortgebracht noch is Hij gehaard. En niemand is Hem gelijk." Die man was een „ongcloovige", was geen Mohammedaan, daar hij andere go den vereerde en er zelfs zijn brood mede verdiende. Ook anderen dan ik moesten hom kennen en moesten weten van zijn afgodsheelden. Zij zouden hem de missigit, die gewijde plaats voor de Mohammedanen, uitsmijten als een onwaardige. Er gebeurde echter niets van dien aard. De. „hoogepriestcr" der afgoden stelde zich tusschen de Moslims, knielde,, stond op, wierp zich Ier aarde, hoog zich neder, zoodat zijn voorhoofd den grond beroerde. Buiten het woud onder de boomen, wacht ten zijn afgodsbeelden, maar met hen was avonds niets te verdienen. Daarom kon hij nu wel eens een oogenblik vrij nemen om Allah te gaan aanbidden. Maar waar bevonden zich gedurende de godsdienstoefening in de missigit dc dui zenden vrome Muzelmannen, die naar Ma lang waren gekomen om het Mohamme daansche congres hij te wonen? Op den optocht met lampionlicht van de congresgangers heb ik ook tevergeefs ge wacht en nu behoeft niemand me meer te komen vertellen, dat Java is- een Mo- hammedaasch land, ook al staat dit dan vermeld in alle schoolboekjes. J. K. BREDERODE. Vergeefsche strooptocht door Haagsche villa. Inbrekers hebben zich in den vorigen nacht toegang verschaft tot een perceel aan don Stadhouderslaan te Den Haag, waar van dc bewoners de V. uitstedig zijn. De inbraak werd ontdekt door een nachtwaker, die dc politic waarschuwde. Men is binnen gekomen via een plat aan den zijkant van de villa, vanwaar men een plat aan dc ach terzijde kon bereiken. Daar hebben de in brekers een ruit op de eerste étage inge drukt. Zij verlieten het huis wederom door den keukendeur. Het is niet na te gaan wat er vermist wordt, maar zeker is, dat de buit gering moet zijn, omdat de voorwerpen van waar de in veiligheid waren gesteld, voordat dc familie op reis ging. Buffet opengebroken. Dieven, die in een perceel op het Spui in de residentie hun slag wilden slaan, had den meer succes. Terwijl de bewoners even afwezig waren, hebben de boosdoeners kans gezien dc voor deur te forcecrcn. Daarna braken zij een buffet open, waarin zij een geldkistje vón den. Ook (iit kistje sneuvelde en men slaagde erin een bedrag van f 300 te ont vreemden. De politie stelt een onderzoek in, dat tot nog toe geen resultaat opleverde. Smokkelaar aan den haal Wilde achtervolging in Noord- Italië. In Noord Italië is een bekend smokkelaar, die reeds verscheidene malen veroordeeld is, na een wilde achtervolging in een auto, gearresteerd. De smokkelaar, die een zeer snelle wagen bestuurde, reed in volle vaart door het dorp Bergamo, tot schrik van de bevolking. Hij kon eerst gegrepen worden toen zijn wagen bij een spoorwegovergang van den weg gleed en in een sloot terecht k\yim. Hij werd achtervolgd over een weg van onge veer vierhonderd kilometer. I i I I HIJ LUST WEL WAT! In een reuzen-aquarium aan de kust van Florida is het voor de eerste maal gelukt, een dolfijn in gevannenschap te houden. De eetlust van den roofvisch is er, zooals men ziet, niet op verminderd! Minister Coüjn hersteld Luilekkerland Naar wij vernemen is Minister Colijn thans weer geheel hersteld en zal dezer da gen zijn werkzaamheden ten departemente hervatten. UIT ONZE OOST Ruiter breekt beide beenen Ritmeester Schummelketel naar het ziekenhuis. Bij de legermanoeuvres in de omgeving van Socbang, welke thans worden gehou den, is aan den bekenden ruiter, ritmeester K. J. Schummelketel, een ernstig ongeluk overkomen. De heer Schummelketel zat, al dus de N.R.Ct., in een zijspan van een mo tor, welke plotseling omsloeg. Ritmeester Schummelketel brak beide beenen en is op genomen in het hospitaal van de Pamenoe- kan en Tjiasemlanden te Soebang. De Me- nadoneesche berijder van de motorfiets werd licht gewond. voor de meeuwen Op de rivier de Eem drijft een dikke laag vet... De rivier de Eeni verkeert se dert Woensdag vanaf Amersfoort tot het IJsselmeer in groote. mate van vervuiling, waarbij een dikke laag \an een vetaehtige substantie aan de oppervlakte van bet water drijft. Groote hoeveelheden viscli drijven dood op het water, welke i een dankbare buit zijn voor de hon-]| derden meeuwen, die er op azen. Vermoed wordt, dat de oorzaal van deze vervuiling, welke ookj voor de schippers, die de rivier bei varen, een groot ongerief betee-1 kent, te wijten is aan de fabrieken; te Amersfoort, Yeenendaal of Ede, daar de laatste dagen 1 een sterke stroom uit de richting Amersfoort werd geconstateerd, iets wat in normale tijden niet voorkomt. Het zwemmen in de rivier de* Ecrn is door dc vervuiling niet mo gelijk, zoo niet gevaarlijk. ZATEF 0 KOPJE-ONDER. Verbetering van de positie der ondermclkproduclen. In België maakt men zich den laatsten tijd op om de industriëele verwerking der ondcrmclk te bevorderen. De regeering tracht de kaasbereiding aan te moedigen door liet beschikbaar stellen van premies, terwijl voor de mclkpoederbcreiding, subsi dies zullen worden gegeven. Voor dc magere melkpoeder moet dan na tuurlijk ook een afzetgebied gevonden wor den. De Belgische regccring stelt zich aldus het orgaan van de F. N. Z., voor, dat een gedeelte der magere poeder met het broodmccl kan wor den gemengd. Daartoe hebben met medewerking van het Departement van Landbouw besprekingen plaats gevonden tusschen de melkpoeder- producenten en de malerijen. In liet Belgische „Zuivclblad" van 9 April 1938 wordt verslag gedaan vaiigon- derzoekingen over de technische mo gelijkheid om aan het broodmeel magere melkpoeder toe te voegen en het mengproduct le verbakken. De schrijver komt tot dc conclusie, dat vermenging van het broodmccl met magere melkpoeder voor de maalderij en bakkerij geen bezwaar ontmoet, mits het percentage ma gere melkpoeder minder bedraagt dan 1 In Nederland wordt jaarlijks 530 tot 600 millioen kg. bloem gebruikt. Naar schat ting van deskundige zijde wordt 70 of rond 400 millioen kg. hiervan tot water brood verbakken. Bij een vermenging nu van deze hoeveel heid met magere melkpoeder zou op deze wijze 3 millioen kg. magere melkpoe der kunnen worden gebruikt, overeenko mende met liet uit dc markt nemen van circa 33 millioen kg. ondermelk. Deze hoe veelheid zou allicht een steentje kunnen bijdragen om de positie der magere melk poeder en daarmede ook die der andere on- dermelkproductcn te verbeteren. Men ver- gete echter niet, dat aanwending van ma gere melk bij de broodbereiding, liet ge bruik van voile melk daarbij tegenhoudt. Mede om deze reden is, gezien de pogingen om meer tot liet gebruik van melkbrood le komen, liet. bakken van brood niet magere melk in ons land niet aangemoedigd. IN ZWIJM. -Een 27-iarigc vrouw uit Den Haag schrok op don Parallelweg dermate van een don derslag. dat zij het bewustzijn verloor en door den G.G.D. naar de centrale post moest worden vervoerd. Eenzelfde geval deed zich voor in de duinen langs het stille strand, waar een 28-jarige vrouw van schrik flauw viel. zoodat zij eveneens behandeld moest worden. Merkwaardig schouwspel in Artis, Op het oogenblik beschikt. „Ar tis" over een zeer groote attractie voor zijn bezoekers. Men heeft er ml. een geit en zes jonge leeuwen, waarvan er drie geboren werden den 2Sen Mei en drie den 28cni Juli j.1. aan elkaar's bijzijn gewend en het zelfs zoover gebracht, dat de jongste drie leeuwen geregeld door de geit gezoogd worden. Van dit zeer bijzonder schouwspel kun nen bezoekers dagelijks, des mor gens om 10 uur en des namiddags om 2 en 5 uur, getuige zijn. Daar een geit haar jongen staande zoogf, terwijl een leeuwin bij bet zoogen ligt, heeft men in „Artis" een soort veldbedje ver« vaardigd, waarop dc jonge leeuwen ligjen, wanneer ze bij de geit zuigen. Niet bloeddorstig van huis uit, Dc waarde van dit schouwspel voor liet publiek is in dc eerste plaats hierin gelegen dat dc toe schouwers er uit leeren, hoe een roofdier volstrekt niet van huis uit bloeddorstig en verscheurend is te genover elk dier, dat hem later als prooi zou kunnen dienen. Krijgt een roofdier geregeld voldoende te eten, dan is er geen sprake van, dat het steeds zal aanvallen op een dier, dat als prooi zou kunnen dienen, vooral niet wan neer dit dier van jongs af aan tot de om geving van het roofdier behoord heeft en wanneer zich op grond van het zoogen en drinken een zeker hand tusschen ded ieren gevormd heeft. 1-Ict is zelfs mogelijk dat de geit later „wanneer de welpen lot leeu wen opgegroeid zullen zijn, in het gezel schap der leeuwen zal kunnen blijven ver toeven, zonder dat zulks gevaar voor haar oplevert. De oudste drie van bedoelde zes jonge leeuwen loopen op bepaalde uren van den dag ook vrij rond tusschen kippen, eendon, kalkoenen, schapen, en varkens, menschen- kinderen niet te vergeten en al wat er ver der doorheen krioelt in den kinderdieren tuin van „Artis". „Si eg Heil"! riep de menigte en de synagoge van Neurenberg viel. In tegenwoordigheid van enkele tiendui zenden belangstellenden is men begonnen met het afbreken van de synagoge te Neu renberg. Eerst werden met mokerslagen de1 beide lantaarns aan den ingang stukgesla gen en vervolgens werd dc Davidster, welke boven op bot gebouw stond, omlaag gehaald. De menigte riep „Sieg Heil" en zong natio* naalsocialistische liederen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8